UIT DEN_OMTREK De Bengaalsche regeering overweegt een vervolging tegen de „Forward" we gens bevordering van haat tusschen de verschillende klassen van Britache on derdanen. DE HITTEGOLF OVER EUROPA. Te Herzheim bij Landru werd op het veld, een landbouwer, die bezig waa te Julianadorp. Anna Paulowna. Callantsoog Breezand. Schagen. Wieringen. Texel. Aangeboden betrekkingen Nieuwe Uitgave. Radiografisch Weerbericht de draadlooze seinen om hulp onnoodig en zelfs belachelijk geweest waren, want de bemanning had geen oogenblik haar plicht nagelaten. EEN KLAUTERAAR, Te Leipzig klauterde Maandagochtend een 28-jarige bouwarbeider in beschon ken toe-stand op den toren van de Peters- kirche, den hoogsten toren van de stad. De brandweer, die door enkele toeschou- wers gealarmeerd was, kon na l1/, uur den arbeider vatten en slaagde er in den man langs de brandladders naar beneden te brengen. De man moest boven op den toren nog worden vastgebonden, daar hy zich met alle kracht tegen de brandweer mannen verzette. Hij werd aan de politie uitgeleverd. DE SPOORWEGRAMP BIJ CALCUTTA Ernstige beschuldigingen. Het vreeselijke spoorwegongeluk bij Calcutta op 7 Juli, waarbij 18 personen om het leven kwamen, was naar wij ge meld hebben, te wijten aan het feit, dat stakers een deel van de rails hadden ver wijderd. Een inlandsch blad, de „For- ward" schrijft het ongeluk evenwel toe aan onachtzaamheid van de zijde der spoorwegen en drukt voorts brieven af waarin de beschuldiging wordt geuit, dat de gewonden gefouilleerd en gedood wer den door mannen die op last van een Eu ropeaan handelden en dat er meer dan 800 dooden waren, waarvan de helft had kunnen gered worden „als de hulptrein de stervenden niet met ijzeren staven enz. had gedood". ERNSTIG SPOORWEGONGELUK IN POLEN. Een ernstig spoorwegongeluk is Dins dagochtend gebeurd op het station Lescno bij Warschau ,waar een goederentrein op een passagierstrein botste. Zes wagons werden gedeeltelijk in elkander gescho ven, waaronder twee die vol passagiers zaten. Tot op het oogenblik van het ver zenden van het bericht konden negen ge wonden worden bevrijd. Het juiste aan tal dooden en gewonden is nog niet vast gesteld. Het opruimingswerk is nog in vol len gang. EEN GESCHENK VAN HET GRIEKSCHE VOLK. 18 vliegtuigen. Te Salonlki zijn Zondag zestien vlieg tuigen die uit de opbrengst van een na tionale collecte zijn aangeschaft, aan de regeering overhandigd. VONNISSEN IN RUSLAND. Het opperste gerechtshof der Sowjet- Unie heeft vonnis geveld in het economi sche spionnage-proces. De beklaagden Bartsj, Okolsin, Pefnyj, Keplo, Baby en Beresnjak werden schuldig verklaard aan het verraden van economische staats geheimen aan buitenlandsche firma's. Okolsin werd tot 8 jaar gevangenisstraf met verbeurdverklaring van de helft van zijn bezittingen veroordeeld; Pewle en Kejle leder tot 4 jaar gevangenisstraf, Bartsj, Beresjnak en Baby ieder tot 8 jaar gevangenisstraf en verbeurdverklaring van 1/6 deel van hun bezittingen. ZEVEN MENSCHEN DOOR DEN BLIKSEM GEDOOD. In de nabijheid van Tsjeklof, zijn volgens een telegram uit Moskou, zeven menschen door den bliksem gedood. Zes personen kregen brandwonden, van wie twee ern stig getroffen werden. Er is ook veel vee omgekomen. BRAND IN HELENA (V. ST.). Een groote brand te Helena (Montana, V. St.) heeft zes blokken winkelhuizen in de asch gelegd. De Bchade bedraagt on geveer een millioen dollar. GEVOLGEN VAN EEN KNIPOOGJE, -"ffijlpnd pond fj^hadevergoeding. Te BliWntikmi T ueeft rechter een schadeveiLuxeé.^- van ]00 toegekend aan den zasijarïgAÏ11 R°na William Ard, die door een vracn^i^' overreden was en wien tengevolge van de door hem op- geloopen kwetsuren het rechterbeen af gezet had moeten worden. Zijn vader voerde de actie voor hem. Een vrouw die als getuige gehoord werd, verklaarde dat de bestuurder van de vrachtauto haar een knipoogje ge geven had en dat het ongeluk gebeurd ■was, terwijl hij naar haar keek. De bestuurder ontkende dit. xiij be weerde dat de vraohtauto langzaam reed en dat het jongetje toen zij voorbijkwam:, plotseling het trottoir verlaten had. SPOORWEGONGELUK BIJ WARSCHAU. Dooden en gewonden. Een ernstig spoorwegongeluk heeft er Dinsdagmorgen plaats gehad op het sta tion Lescno bij Warschau, waar een goe derentrein met een personentrein m botsing is gekomen. Zes wagons werden gedeeltelijk in edkander geschoven, waar onder twee, die geheel vol waren d dusver zijn er negen gewonden bevrijd kunnen worden. Het juiste aantal dooden en gewonden is nog niet vastgesteld kun nen worden. Het opruimingswerk 1s nog in vollen ga&8- TONGKIN DOOR EEN WERVEL STORM GETEISTERD. Volgens een telegram uit Hanoi is Tongkin door een wervelstorm geteisterd. Hanoi en ook Haiphong in Annanr heb ben in het bijzonder te lijden gehad. Het stoomschip Caplay is tegen een rots ge slagen in den mond van de rivier Soeg- tambac, de stoomketel sprong uit elkaar en het schip zonk. Bijna alle passagiers zijn gered. Een sloep, de Diamant gehee- ten, is gezonken, waarbij twintig Anna- mieten zijn omgekomen. Ook tal van jonken zijn gezonken en de was van de Roode Rivier is verontrustend. Slachtoffers van de hitte. De buitengewone hitte van Zondag en Maandag heeft aan den Neder-Rijn heel wat slachtoffers gemaakt. Men meldt uit Dusseldorf, dat alleen daar 25 baders zijn verdronken en dat in andere streken tal van menschen worden! vermist, die ver moedelijk omgekomen zijn. Aan den Beneden-Rijn is geen enkele georgani seerde reddingsdienst en daarom moeten op warme dagen, als de oevers van de rivier van Keulen tot de Nederlandsche grens'een lange keten van strandbaden vormen, wel velen verdrinken. In geheel Duitschland is er Maandag nacht een aanmerkelijke verkoeling in getreden. Terugkeer van de hitte ln Enge land. Na twee dagen van betrekkelijke afkoe ling is de hitte gisteren weer over het grootste deel van Engeland komen opzet ten. Te twee uur wees de thermometer te Londen in de schaduw 88 gr., 9 gr. meer dan Dinsdag, en het kwik bleef stijgen. Te Birmingham was het 85, en in verschil lende plaatsen in het Zuiden ongeveer 88 gr. Uit tal van gemeenten ten platte- lande komen berichten van gebrek aan water door de lang aanhoudende droogte. Meer dan 50 menschen ln Polen verdronken. In Polen zijn tengevolge van de hitte meer dan 50 menschen verdronken in ri vieren en meren. De temperatuur bedroeg op sommige plaatsen meer dan 125 gr. Ernstig water tekort te Praag. Tegen het einde van de vorige week lieten zich de gevolgen van de in Midden- en Zuid-Europa heersohende ondraag lijke hitte te Praag gelden met een toe nemend gebrek aan water. De overheid deed een beroep op de bevolking om zui nig met water te zijn; het gevolg was juist averechts; men werd bang, en begon in badkuipen en alle mogelijke vaatwerk water te hamsteren. Vooral de hooger ge legen stadsgedeelten hebben van water tekort te lijden. Het besproeien der stra ten wordt uit overwegingen van zuinig heid nagelaten, zoodat er in de stad een stof ligt en waait als zelden tevoren. Den kerkhoven is aangezegd, de graven niet te begieten ook al vanwege het water tekort Uit Boedapest wordt gemeld, dat daar gisteren 120 menschen van de warmte be vangen zijn, van wie er elf zijn overleden. In Frankrijk. In de laatste d^.gen zijn in Frankrijk, voor het grootste deel ten gevolge van de warmte, 30 menschen bij het baden ver dronken; waarvan 9 in Parijs en omge ving. In België. Te Luttre zijn 8, te Godarvllle 2 hulzen door den bliksem getroffen en in de asch gelegd. De bladen melden, dat een tiental personen Maandag bij het baden zijn verdronken. f Zware onwedera Zware onweders hebben boven ver schillende deelen van België gewoed en er groote schade aangericht. Te Char leroi werden twee tramwagens door den bliksem getroffen, dooh de passagiers kwamen gelukkig met den schrik vrij. Te Couilliet drong het hemelvuur langs den schoorsteen in een huia en stichtte brand. Te Monceausur-Sambre werden koeien op een weide staande, letterlijk verkoold. Te Pont-è-Celles was het onweder van een buitengewone hevigheid. Drie huizen gingen er in vlammen op. De bewoners slaagden er alleen in wat meubelen te redden. Het gebruik van Ijs en bier te Berlijn. Het verbruik aan ijs, melk, limonade en bier is bij de heerschende warmte te Ber lijn enorm gestegen. Dinsdag had de hoofdstad ongeveer vier millioen kilo ijs noödig of een millioen meer dan op ge wone zomersche dagen, de Berlijnsohe brouwerijen produceeren meer dan hon derdduizend hectoliter bier per week, voorts worden hier per dag ongeveer zes duizend hectoliter van het populaire Weissbier verkocht, terwijl het normale verbruik slechts drie- tot vierduizend hectoliter bedraagt, ook de melkverkoop is met 20 tot 25 pet. gestegen en heeft thans het record van ongeveer vier mil lioen liter per dag bereikt. Zware onweders, die Maandag en Maan dagnacht in het Zuidelijk deel van de Palts gewoed hebben, veroorzaakten groote schade en deden ook menschen- levens verloren gaan. maaien, door den bliksem gedood, even als zijn beide paarden. Z}jn zoon werd licht gewond. Te Nieder-Offerbach verbrandden een woning met stal en schuur, waarbij vee omkwam. Te Unwielen en Essingen wer den ook een aantal met tarwe gevulde schuren verwoest. In de wijnbouwstreken Hbesheim en Siebeldingen werd door hagel de wijn oogst vernield. Hitte en onweer ln Zwitserland. In de bergstreken van Zwitserland val len 's nachts hevige onweders. Overdag is het gemiddeld al 25 graden C. in de schaduw. De warmte te Ween en. Ook Maandag heeft de hitte te Weenen voortgeduurd. De temperatuur bedroeg 37 gr. C. (98.5 gr. F.) in de sohaduw. De Weensche geneeskundige dienst moest) Maandag tachtig gevallen van zon nesteek behandelen. De brandweer is 32 maal uitgerukt voor branden, die tenge volge van de hitte waren ontstaan. HET PROCES-HEIN. In het proces te Goburg tegen dien arbei der Hein, dlie ctaie hooge beambten 'heeft doodgeschoten en 28 inbraken eni diefstal len heeft gepleegd!, heeft, gisteren de offi cier van justitie Öle dWevouicÜge dbodlstraf tegen dien beklaagde geëischt.. Wolff meldt nader uit Oobuig, dat gis teravond' in- -heit proces-Hein vonnis is ge veld!. Hein werd 'twee maal ter dood veroor deeld!, voorts tot 15 jaar tuchthuisstraf en- verlies van: burgerlijke rechten voor het leven. EEN HALF UUR ONDER WATER. De levensgeesten weder opgewekt (Na verscheidene -uren is men er door toepassing der kunstmatige ademhaling in geslaagd de levensgeesten weder op te wek ken bij een man-, die tijdens het baden bij de rotsen van *rt Deenscihe eiland Moën, in diep water was geraakt eni meer dan een hiaiï uur ond'er water was gebleven. De drenkeling verklaarde, dat zijn verblijf op dien bodem- der zee ais een schoon© -droom was geweest MIJNBRAND. In de Georg-mijn te ELchenau bij' Kat- towitz is Maandagavond een hevige mijn- brand uitgebroken, waarschijnlijk tenge volge van een mijngasontploffing. De dagploeg was juist naar boven gegaan. Gas- en rookwolken drongen den gehee- len nacht uit de schaoht, zoodat de in woners van Eichenau moesten vluchten en den nacht op de velden op eenigen af stand doorbrengen. De Igeheele brand»- weer van Kattowitz is bezig het vuur te blussohen. EEN HARDDRAVERIJ. De Harddraverijvereeniging »De Toe komst*, die voorheen altijd hare hard draverijen hield en gevestigd was in het café »Veldlust« te Koegras, heeft voor een paar jaar terug haar domicilie ge kozen in het café van den heer H. Schrie- ken te 't Zand. In de nu dezer dagen gehouden algemeene vergadering, werd besloten om weer een harddraverij te houden, en zijn wij goed ingelicht, dan is als datum daarvoor vastgesteld Zondag 19 Augustus a.s. EEN ONGELUK. Heden vernamen wij, dat Zondag j.1. de Wed. S., wonende in het Koegras, een vrij ernstig ongeluk is overkomen. Uit de kerk op weg naar huis zijnde, is zij in Helder onverwachts van haar rij tuig, een dresseerkar, gevallen, en ten gevolge van dien val onmiddellijk be wusteloos geworden- Bij een omwonende binnengebracht zijnde, werd het noodig geoordeeld medische hulp en geestelijken bijstand in te roepen. Na voorloopig ver bonden te zijn, werd zij vervoerd naar het Marine Hospitaal. Volgens öemede- deeling van gisteren is de toestand van de patiënte zeer bevredigend. JAARVERGADERING T. A. G. O. Dinsdag 17 Juli hield de vereeniging T. A. G. O. haar 9e Jaarvergadering in «Veerburg». Na opening door den Voorzitter, den heer C. Keijzer, brengt de secretaris, de heer P. Visser, het jaarverslag uit, waar aan wij het volgende ontleenen Zaterdag 15 October sprak Ds. W. G. N. van der Steen over zijn zwerftochten door Tropisch Britsch-lndië en lichtte zijn rede toe met tal van lichtbeelden. Dinsdag 15 Nov. trad de beer Alt op met als onderwerp«Faust», dramatische opera in 5 acten van Gounod, eveneens geïllustreerd met lichtbeelden. Vrijdag 20 Januari sprak de heer Portielje, in specteur van «Artis», over: «Vogelleven in 'onze weilanden en veenplassen» en vertoonde daarbij zeer fraaie natuurop namen. Vrijdag 24 Februari was een voordrachtavond, gehouden door Willem van Capellen, waarbij «Koning Oedipus» van Sophocles het hoofdnummer was. De avonden waren over het algemeen goed bezet. Met Dr. van Balen was nog ge correspondeerd over een lezing omtrent «Westfriesche Folklore», maar door on gesteldheid van den spreker is daar niets van gekomen, zoodat het ln het afge- loopen seizoen, jammer genoeg, by vier Winteravonden is gebleven. Het Bestuur onderging geen veran dering. Het ledental bedroeg aan het begin van het seizoen 126; door vertrek als anderszins raakte de vereeniging eenlge leden kwyt, andere echter traden toe, waardoor op het oogenblik het ledental 136 bedraagt, een vooruitgang van 10 leden dus. De contributie voor het lid maatschap bleef op 8 gulden gehandhaafd. Ieder volgend gezinslid behoefde echter voor het lidmaatschap slechts f 1.50 con tributie te betalen. De penningmeesteres, mej. Olree, deed vervolgens rekening en verantwoording, waaruit bleek, dat de ontvangsten be droegen f 456.17, de uitgaven f 410,15, zoodat er een saldo is van f 46.02. De bescheiden werden nagezien door de heeren A. Kramer en N. Raap en vol komen in orde bevonden. Het Bestuur, dat jaarlyks in zyn ge heel moet aftreden, werd herkozen. Allen namen hun herbenoeming aan. Bij de bespreking van het nieuwe Winterprogramma kreeg het Bestuur opdracht om, ter gelegenheid van het 10-jarig bestaan van T.A.G.O., (hetwelk in het a.s. seizoen valt) pogingen in het werk te stellen om zoo mogelijk een eersterangs beroepstooneelgezelschap te doen optreden, hetzij uitsluitend voorde leden, hetzy ook voor niet-leden toegan kelijk tegen entrée. Hierna rondvraag en sluiting. Burgerlijke stand van Callantsoog. Geboren: Dirk, z. v. G. Sleutel en C. C. Keizer; Gerrit, z. v. IJ. Bakker en M. de Leeuw; Grietje, d. v. C. Bakker en G. Kooy; Rens Jan, z. v. K. Hollander en A. Doorn. Gehuwd: W. Schouten en A. Thomasz; E. Hodges en M. I. Prozybilla. Overleden: Johannes Voorthuysen, 62 j., echtg. van J. Neefjes. Op de inteekeniyst, welke door het damescomité aan de vrouwen van Cal lantsoog is aangeboden ter aanbieding van een huldeblijk aan H. M. de Ko ningin-Moeder, ter gelegenheid van haar a.s. 50-jarig verblijf in ons land, is voor ruim 21.geteekend. By de overgangsexamens van de Han delsschool te Helder werd G. EL van der Molen alhier van de 2e tot de 3e klasse bevorderd. Bevorderd van de le naar de 2e klasse H. B. S., Alkmaar, W. A. H. Blaeser, al hier. AANBESTEDING. De directeur-generaal der Zuiderzee werken te 's Gravenhage heeft gisteren aanbesteed den bouw van een kanton- nierswoning en twee dijkmagazijnen in de gem. Wieringen. Laagste inschryver was de heer P. Dooves J. Bzn. te Wieringen met 27,063. BEKNELD. De arbeider J. Nieuwenburg, werk zaam by de Zuiderzeewerken te den Oever had het ongeluk j.1. Dinsdag tusschen een stoomkraan en een kipkar bekneld te ge raken, en verwondde zich aaarby zoo danig dat hy onmiddeliyk per auto naar zyn woning werd vervoerd waar direct geneeskundige hulp van Dr. de Groot werd ingeroepen. MET SCHOOLKINDEREN NAAR HUISDUINEN. Vanwege de Vereen, van Getrouw Schoolbezoek te Oosterland werd Maandag j.1 met de kinderen der O. L. School al daar, welke niet mee naar Amsterdam waren geweest, een autotochtje naar Huis duinen gemaakt. Op dezen tocht, zoowel als te Huisduinen genoot het jonge volk je volop en kwam dan ook voldaan over dit heeriyke uitstapje weer thuis. DE SCHOOLVACANTIE. De vacantie aan de O. L. Scholen in deze gemeente is heden ingegaan en duurt tot en met 14 Aug. ajs. TRAGISCH. Dinsdag is een arbeider, werkzaam op ,.de Oude Zeug" by de Zuiderzeewerken alhier plotseling waanzinnig geworden. De arme man ging danig tekeer zoodat hq heel \frat opschudding teweeg bracht. Door de politie is hq opgepakt en op transport gesteld. Alle moeite om den naam van den ongelukkige te weten te komen waren tevergeefs, zoodat wy deze niet nader kunnen opgeven. BEZOEK AAN DE ZUIDERZEE WERKEN. Met de stoomboot Baron van der Wyk kwamen hier Dinsdag ruim 1000 bezoe kers aan en gisteren (Woensdag) n.m. half 5 uur meerde de boot opnieuw aan den steiger te den Oever en eenzelfde aantal bezoekers ging van boord. De Zuiderzeewerken krijgen hier dus wel bezoek. VIJFTIGJARIGE ECHTVEREEN. De heer K. Zegel en Echtgenoote her- daohten heden hun 60-jarige echtver- eeniglng. Het fanfareoorps van Den Burg bracht het gouden bruidspaar een serenade. Advertentlën uit andere bladen. De N.V. Nederlandsche Kunstzijde fabriek vraagt voor haar laboratorium te Arnhem eenige jongelui met eindexamen 5-jarige H.B.S. vooropleiding tot labora torium-assistent. Brieven met vermelding van geboorte datum en jaar, opleiding en talenkennis, bekleede betrekkingen en reden van ver anderingen, verdiende salarissen met salariseischen, opgave van referenties onder bijvoeging van copie getuigschrif ten en laatstelyk opgenomen foto te rich ten aan de personeelafdeeling te Arnhem, onder motto „Laboratoriumassistent". Men gelieve slechts copie getuigschriften en geen origineele stukken <by te voegen, ctaar de sollicitaties van hen die niet in aanmerking komen door ons niet 'kunnen worden beantwoord. (N. Rott. Crt., AvondbL 17 JuIL) Aan de Kantoren Amsterdam van de Twentsche Bank bestaat gelegenheid tot plaatsing van eenige jongelui in het bezit van einddiploma 1928 eener H.B.S. met 3- of 5-j. c. Schriftelyke sollicitaties, vergezeld van diploma en officieele puntenlijst, in te dienen by bare afdeeling Personeelzaken. (Hbl. Avondbl. 17 Juli.) Ned. O.-Indië. Gevraagd1 door Tra- en Export My. voor haar kantoor te Amster dam flink jongmensch. Leeftijd ca. 23 jaar, mil. dienst vervuld hebbende, diplo ma O. H. S. of H. B. S., 5-jar., om na ge bleken geschiktheid naar Indië te wor den uitgezonden. Eenige jaren praktijk en goede referenties vereischt. Br. No. 2181 H. V., AdV.-Kant J. H. de Bussy, Amst. C. (N. Rott Crt., AvondbL 18 Juli.) TIJDSCHRIFTEN. WEEKBLADEN enz. „Sport in Beeld" (hoofdredacteur Leo Lauer) uitgave van M. A. en A. O. J. Rees te Haarlem, heeft in het nummer van 17 Juli een aantal fraaie foto's van de Duindigtwedstrijden, die Zondag j.1. zeer geanimeerd waren. Aan den in Ame rika zoo populairen athleet, LloydHahn, is naast een foto van zyn lachende kop, een heel artikel gewyd, waarin uitkomt, dat de sport de grootste verdienste van dezen Amerikaan is en de „bekroning van zyn leven" zal zyn, wanneer hy straks op de Olympische Spelen de Amerikaan- sche kleuren ter overwinning zal voeren, wat al geen levensbekroning kan zyn. Een aantal zeer fraaie plaatjes werd ge wyd aan de roeiwedstryden te Sloten. De hengelsport-medewerker beschrijft verschillende avonturen by de snoeken- vangst, geïllustreerd door een fraaie foto. Het vyfde hoofdstuk over de Olympi sche Kunsttentoonstelling geeft weer eenige prachtige athletenfiguren. Aan de Nationale Roeikampioenschappen en Olympische wedstrijden is een artikel gewyd. Dan zyn er nog een aantal plaatjes van verschillende sportmen, een paar aardige fllmactrice's, terwyl ook een foto opgenomen is van den de vorige week overleden Rotterdamschen burgemeester Wytema, die zich ook voor de sport interesseerde. Door de N.V. De Lever's Zeep My. te Vlaardingen is een reclameboekje uitge geven dat tot titel draagt:„Onze produc ten en hunne bewerking". Op duidelyke en populaire wyze wordt hierin een vol ledig beeld gegeven van de historische ontwikkeling van het zeepbedryf en in het bizonder van de moderne en hygiëni sche bereiding van de bekende artikelen Sunlightzeep, Lux vlokkenzeep, Vim reinigingspoeder, Rinso zeeppoeder en de verschillende toileczeepen der Maat- schappy. De tekst is door vele foto's verlucht, o.a. van het enorme bedrijf te Vlaardingen, terwyl de omslagteekening, een aqua rel en verdere penteekeningen in het boekje door den sierkunstenaar M. Gtith- schmidt op uitstekende wyze verzorgd werden. Wy veronderstellen dat het werkje gratis te krygen is voor de verbruikers van de artikelen van de Lever's Zeep My. Het is interessant het werkje eens door te lezen en voor de grootere kinde ren is het zeer leerzaam. naar waarnemingen verricht in den morgen, van 19 Juli Medegedeeld door het Kon. Nederlandsch Meteorologisch Instituut te De Bilt. Hoogste stand 772.0 te Velentia. Laagste stand 745.9 te Haparanda. Verwachting: Matige tot zwakke N. tot W. windi, zwaar tot half bewolkt, weinig of geen neersdag, weinig verandering in temp> ratuur. 't Is geen wan, Die niet zwemmen kan.

Heldersche Courant | 1928 | | pagina 7