tweede en laatste blad. plaatselijk nieuws JIT DE WIJDE WERELD VAN DINSDAG 24 JULI 1928 J». Th- W. G. Gramberg, Luth. ured. te Zwolle 1b beroepen naar de Herst, Evang. Luth. gem. alhier. Aan dien bankwerker by 's Rijkswerf alhier, den heer H. A. Bos, is de gouden medaille toegekend voor 86-jarigen trou wen dienst. Bij het op 14 en 15 Juni j.1. gehouden examen in het Boekhouden van de Fed. van Handels- en Kantoorbedienden Ver. „Mercurius" slaagden onze plaatsgenooten de heeren J. H. Jacobs en O. J. J. Lei- brand, leerlingen van den heer J. Boon, Cronjéstraat 1. Den 21sten Juli slaagden te Alkmaar voor het M.U.L.O.-diploma A: Ida de Kan ter, Lize Peters, Gré Vader, J. Plooy, L. v. Loo. Voor diploma B: Annie Jellema en A. Melis, leerlingen der Openbare M'U.L.O.-sohool aan den Molenstraat. Aan het examen namen deel 20 candida- ten, hiervan werd één algewezen. HOOGERE HANDELSSCHOOL TE HELDER, Aantal aanmeldingen voor de le klasse 66; toegelaten 26; n.L: E. v .d. Berg, J, Ph. Bres, L P. Clowting, M. J. Erkelens, H. Dolstra, M. Hubregtse, G. O. v. d. Have, E. Hackstroh, M. A. Kalis, J. Kor- tenhoeven, F. Kuiper, J. O. Meeuwsen, A, v. d. Meulen, J. Mulder, P. S. N. Oost, E. v. Praag, W. Rijf, J. Snel, P. v. Strjjen, J. M. Trousselot, A. A. de Vries, J. Wiessner, J. H. Zeilstra, A. v. d. Zouw, L. Zwart, H. A. E. Roodschild. Over de aanmelding en toelating tot de hoogere klassen zal later worden bericht. Bevorderd van klasse IA en 1B naar klasse H: O. de Beurs, M. Blom, K. Boon, T .Dekker, W. Hollaar, M. Ketner, F. Kiesewetter, G. Kruifl, J. Kruill, G. Meyer, M. Schreurs, H. de Vries, J. Zoete lief, H. Quant (1 A), J. v. Balen Blanken, C. Bakker, Th. Boon, T. Kreuger, A. Meyer, O, v. d. Meulen, J. Postuma, N. Schippers, A. IJska, G. Landman, her examen 1 (1 B). Niet bevorderd van 1A 2 leerl., van 1B 4 leerl. Bevorderd van klasse H naar Hl: B. Baljé, M. Bart, W. Braakensiek, Th. BJjl- sma, D. Griek, I. van Gelder, H. Jonker, D. Kalt, A. v. Kampen, A. v. Kuyk, G. v. d. Molen, G. Molenkamp, H. Ornee, A. Pootjes, J. Stasse, T. Stoll, N. v. d. Zouw, herexamen 1, niet bevorderd 4. Bevorderd van klasse Hl naar IV (dipl. 8-j. cursus): R. Braaf, C. Dekkers, A. Dekker, J. Gras, G. Leew, N. Meershoek, J. Minneboo, C. Peperzeel, P. Plasmeyer, J. Smit, B. Thijssen, M. de Wit, D. Zon dervan; geen diploma 8-j. cursus 2. Bevorderd van klasse IV naar V: J. Bakker, J. Boon, H. Charmes, J. Coltof H. v. Dijk, J. Glaser, J. Haanstra, G. Hol laar, H. Kloos, H. Mastenbroek, J. Polet, Gerrit van Praag, Gerard van Praag, A. Schippers, H. Wilbers, W. de Zwijger; niet bevorderd 5. Einddiploma 5-j. cursus verwierven: R. Bouma, R. Klijn, A. v. Maanen, B. Meijer, W. Steilberg, N. Thijssen; algewezen 1. Bovendien verlaten 2 vakleerlingen dezer klasse de school. ZEEVARTSCHOOL ALHIER. Bevorderd van de eerste naar de tweede klasse van den tweejarigen cursus voor onbevaren en: G. M J. v. d. Bogaerde, P. C. de Bruijn, P 't Hart, A. W. Hofkamp, G. H. Kui pers, A. M. Oudendijk, H, Schenk, T. Schol, J. Verblauw, J. van Deutekom en O. Doggenaar; hiervan twee voorwaar delijk. Van de voorbereidende klasse tot de eerste klasse werden bevorderd: J. P. Houthuijzen, Th. A. Jonkers, O. Kila, J. Muntjewerf, J. W. Teutelink en G. Mooij. Niet bevorderd drie. Toegelaten tot de eerste klasse: F. M. Buckman en J. Oh. F. M. Koning. Toegelaten tot de voorbereidende klasse: D. Abbenes, C. Bot, K. C. Goos, F. Ha- zeleger, P. Manchant, N. P. N. Rens en J. Veeter. AFSCHEID De. H. STEEN. EEN BOERENSTRIJD IN RUSLAND. De gelijkheid en broederschap. l Tusschen het dorp Ludsit in Oost-Rus- ltnd, dat een dorp van rijke boeren is, en tot aangrenzende arme boerer?d®5T| ^ll" drwal heerschten reeds lang allerlei vee tin, waarvan de voornaamste oorzaak was dit de arme boeren uit Ludorwai hun vee atijd naar de weiden van het rijke Ludsit jffigen. Dezer dagen heelt nu een groote binde rijke boeren de arme boeren.'ii'0 op hit land werkten, aangevallen en een pak sHag gegeven, terwijl zij de aldus afge- sraften nog scbrifteiyk lieten beloven, dat zy ook hun thuis gebleven dorpsge noten zouden afranselen. Dit te inder. daad geschied! De justitie heelt nu echter ixgegrepen en zal de rijke boeren, die tegenwoordig toch niet in de gunst staan, terecht laten staan. EEN MERKWAARDIGE RAMP. Reuter meldt d.d. gisteren uit Boston, dtt by Farmlngton in New Hampshlre eea wagen van een trein die een circus vervoerde, uit de rail» ls geloopen, tenrijl Voor een overvolle kerk heelt Ds. H. Steen, predikant by de Gerei. Kerk alhier, Zondagavond afscheid van zyn gemeente genomen. Byna twee jaar heelt üs. Steen de Heldersche gemeente gediend en in die twee jaar heelt hy zich doen kennen als een predikant die niet van transigeeren hield. Zeer juist karakteriseerde de heer L. Br. (Brasser) den scheidenden leeraar in de Kerkbode van de Gerei. Kerk van Vrijdag j.1. „Steen!.... Nomen est omen, (de naam is een voorteeken), aldus de heer Br. Want er is inderdaad iets van „steen" in hem! Alleen zyn hart niet Slappe gemoede- ïykheid was hem vreemd. Valsche mystiek haatte hy. Zonder aan- ziens des persoons preekte hy. Hy beukte als een yzeren voorhamer als de zonden moesten worden bestraft, maar als hy verzoening verkondigde en vrede door het bloed des kruizes, deden „de in- neïiyke bewegingen der barmhartigheid" zyn hart spreken. Hy was ingedeeld by het korps „genietroepen" die in de loop graven in de diepte werken". Tot zoover de heer Br. De heele gemeente was Zondag opge komen om haar leeraar voor het laatst te hooren. Velen moesten zich met een staan plaats tevreden stellen. Ds. Steen hield een predikatie naar aanleiding van Hand. 20 82: Paulus' af scheid van de Gem. van Corlnthe. Spr. wees op de ernst van deze afscheidsure en op het tragische in dit leven, waar alles aan verandering en wisseling on derhevig is. Het heeriyke en rustige voor den christen is dat hy weet dat God on- veranderlyk is. Hy is de zijnde die aan geen tyd en verandering onderhevig is. Het kenmerk van het schepsel als schep sel is het aan den tyd gebonden zijn. Een maal echter zullen de banden die ons nu binden gebroken worden en zullen wy overgaan van den tyd in de eeuwigheid. De christen is een erfgenaam des eeuwi gen levens. Deze wetenschap maakt ook het scheiden gemakkeiyk. Paulus' afscheid viel hem gemakkeiyk omdat hy wist dat hy de Gemeente over gaf aan den besten Leidsman, omdat hy wist dat het werk Gods goeden voortgang zou hebben en het einddoel zeker bereikt zou worden. Wanneer hy tot de gemeente zegt: „Nu beveel ik u Gode en de woorden zyner ge nade", is dit geen gemakzucht, geen traag heid of zorgeloosheid, maar een overgave na een harden tyd van werken. Paulus weet dat by alle wisseling en ver andering, God, de Trouwe, blyft. God biyit by hen met Zyn genadewoord. Daar om is het goed dat Paulus weg gaat. God zal de gemeente opbouwen in geloof, lief de, kennis en wandel. Hy zal haar fun- deeren, bevestigen en versterken. God is machtig om over scheiding en dood heen te helpen, met het oog op de erfenis van het Hemelsche Jeruzalem. Zoo is de schei ding tydeiyk en gemakkeiyk. God kan beter voor de gemeente zorgen dan de scheidende herder. Na den tusschenzang richt Ds. Steen een persooniyk woord tot zyn gemeente, waarin hy dank zegt voor veel goeds dal hy heelt ondervonden, vooral voor het meeleven tydens de ernstige ziekte van zyn kind in het vorige jaar. Hy spreekl deouderlingen en diakenen toe en ver maant hen en de gemeente om trouw te blyven. Een bizonder woord van dank richt hy nog tot zyn catechisanten, van wie het hem zoo moeiiyk valt om afscheid te nemen. Vervolgens dankt Z.Eerw. de organisten, den koster, besturen van ver- eenigingen en tehuizen waarmee hy heeft samengewerkt en zegt ten slotte dat hy voelt veel te kort geschoten te zyn en niet volbracht te hebben wat hy zich had voor genomen om te doen. Doch de gemeente was té groot voor één predikant en spr. hoopt dat de kerkeraad daar by een vol gend beroep rekening mee zal houden. Staande wordt daarna Ds. Steen toege zongen Ps. 121 4: de trein in beweging was. Daardoor de railleerden nog verscheidene andere wagens. Het was het circus van Bernardi. En volgens de eerste berichten zyn er vele dooden en gewonden. De veertien versierde circuswagens stonden op goederenwagens. Er waren twee wagens by met wilde dieren in kooien. Van die beesten is er niet een gekwetst ol ontsnapt. Driehonderd man van het personeel van het circus zyn in een stortregen uren lang bezig geweest met het bergen van dooden en het redden van de gekwetsten, die onder den wrakhoop lagen. Een later bericht stelt het aantal doo den by de treinramp van het circus op zes. o ONDER EEN HOEDJE GEVANGEN. Te Londen heeft men1 dezer dagen de temperatuur onder een hoedje gevangen, d.w.z. nagegaan hoeveel graden het in een hoed was, wanneer de drager of draagster er van zich op straat bewoog. Het was 79 ?r. F. in de schaduw en er waren thermo- metertjes in verschillende hoofddeksels aangebracht. Na vijf minuten werd de temperatuur afgelezen: onder een Panaima was het 86 gr., onder een lichtgryzen vll- en hoed: 88, onder een grijzen hoogen hoed 89, een bruine vilten hoed bracht het tot ,De Heer zal U steeds gadeslaan". Op verzoek van den scheidenden leeraar werden in dezen kerkdienst geen toespra ken gehouden. By het afscheid van de catechisanten op Vrijdag j.1. was Ds. Steen reeds toegesproken. HENRI TER HALL'8 JUBILEUM REVUE. De jaariyksohe opvoeringen van Henrl ter Hall's revue zullen hier plaats hebben op 20, 21 en 22 Augustus. Deze revue zal de 80iste zijn van den heer Ter Hall: „de jubileum revue 1928". HULDEBLIJK KONINGIN-MOEDER. Voor het huldeiyk aan H. M. de Ko ningin-Moeder, ter gelegenheid van het 50-jarig jubileum in Holland, aan te bie den, zyn hier ter plaatse 1500 handtee- keningen ingezameld, benevens een be drag van 823.271/». ONDERSCHEIDING JAC. DE BOER. Op de tentoonstelling „Nederland in Beeld", welke ter gelegenheid van de Olympische Spelen te Amsterdam wordt gehouden in het StedeUjk Museum van 20 Juli tot 15 Aug., en welke tentoonstel ling ten doel- heeft, door middel van de fotografie een uitgebreid beeld te geven van de schoonheid en het karakter van ons land, werd de inzending van Jac. de Boer, fotograaf alhier, bekroond met ver guld zilveren medaille. Deze inzending bevatte voornameiyk foto's van Huisdui nen en beteekent dus een mooie propa ganda voor onze badplaats. VERLOTING „HELDER'S MANNENKOOR". De trekking dezer verloting zal plaats hebben Donderdagavond 8 uur, ln het repetitielokaal Alg. Tehuis voor Militai ren, Spoorstraat. Belangstellenden kun nen hierby tegenwoordig zyn. OPBRENGST SPELDJESDAG „HERWONNEN LEVENSKRACHT". De opbrengst van den speldjesverkoop op Zondag 22 Juli j.1., ten bate van „Her wonnen Levenskracht", heelt opgebracht 225.51,50. KON. NED. VER. ONZE VLOOT. Genoemde vereeniging is eringeslaagd om voor hare leden een gelegenheid open te stellen om de Olympische Zeilwedstrij den tejkunnen by wonen en alzoo te kunnen volgen aan boord van het s.s. »de Stad Kampen*, waarop tevens eene gelegenheid is tegen heele gewone prijzen Üen inwen- digen mensch te versterken. Vertrekdier boot is gesteld op 10 uur, aankomst 5.30 Dat vele leden watersportliefhebbers hiervan een dankbaar gebruik zullen maken is wel te verwachten, te meer daar men op zoo'n gemakKelyke wyze deze spannende sport kan volgen. Het volgen der Internationale Zeil- en Motorbootwedstrijden, uitgeschreven door de Kon. Ned. Zeil- en Roeivereenigirig welke den 30 en 31 Juli op de Zuiderzee gehouden worden, zal niet minder span nend zyn als die der Olympiade; het is er een voorproefje van. Ook deze wed strijden kunnen door deleden bygewoond worden a/b. s.s. »Jhr. v. d. Wljck*. Zie verder advertentie. DE „DORUS RIJKERS"-WEDVLUCHT. Op initiatief van onze oudste plaatse- ïyke vereeniging van postduivenliefheb- bers »Hollands Noordpunt*, wordt telken jare d,oor den Npd. Alg Bond van Post- dulvenliefhebbers afd. A (Noord-Hólland) een weldadigheidswedvlucht gehouden ten bate van het Helden der Zeefonds »Dorua Rykers*. Op Zondag 22 Juli j.1. werd van Lier (België) de derde wedvlucht voor het fonds gehouden, onder leiding van het hier gevestigde comité, de heeren J. M Peters, H. J. Bok en A. Felkers. Aan dit Derde Weldadigheidsconcours waprvoor 232 eereprijzen beschikbaar waren gesteld, werd deelgenomen door 87 vereenigingen uit Noord-Holland. Ingeschreven werden 4484 vogels f 0.10 per duif, zoodat hierdoor een be drag van f 448.40 aan het fonds kan wor den afgedragen. 94, een- geventileerde zwarte dophoed haal de 98, evenals een blauwe vilten dames- klokhoed, en de zwarte hooge zyden spande de kroon met 103 gr. F. De lage temperatuur der drie eerstge noemde hoofddeksels wordt aan de liohte kleur toegeschreven, daar lichte opper vlakten minder zonnehitte ahsorbeeren dan donkere. EEN RATTENPLAAG. In de gezondheidscommissie uit den ge meenteraad van Fullham (Engeland) is ernstig beraadslaagd over den toenemen- den overlast van ratten. In een bepaalde straat merkten de be woners telkens dat er onderkleeren en sokken verdwenen, zonder dat men be greep wie de schuldige was. Door 's naohts de wacht te houden, kwam men tot de ontdekking dat ratten ze wegsleepten De ratten daar, zeide een raadslid zyn zoo groot als katten en de menschen zijn er bang voor. Een ander lid betoogde dat de ratten zoo brutaal werden dat zy by klaarlichten dag rondliepen. Een stem: Wat heeft de rattenvanger van de gemeente gedaan? Degeneeskundige ambtenaar zelde dat de -rattenvanger ln één hul» alleen fil ratten onsohadeLIjk had gemaakt Een verloting door denzelfden com missie georganiseerd bracht netto f275: op, zoodat het financieel succes van de wedvlucht f 728.40 voor het fonds ter ondersteuning der oude redders beschik baar komt. De grootste inzending kwam van den heer J. R. Wigmans te Hoorn, die 36 duiven voor het sympathieke doel liet inschrijven. De beide vorige wedvluchten ln '26 en '27 gehouden brachten rond f 1000.— voor het fonds op. WEEST VOORZICHTIG BIJ HET BADEN IN ZEE. Twee jongens bftna verdronken. Zondagavond te ongeveer 9 uur waren een tweetal jongens aan het zwemmen voor den lichttoren, ter hoogte van den eersten pier, voorby het badhuis. De jon gens, die zich ondanks de vele waar schuwingen, ook op deze plaats, te ver in zee hadden gewaagd, werden door den stroom gegrepen en meegesleurd. Tegen stroom inworstelen haatte hen niet en door angst aangegrepen durfden zy zich niet mee te laten drijven. Op hun angstgeroep begaven de heeren Boonen en Oost zich te water en zwommen naar het tweetal toe. Door hen aanwyzingen te geven en hen Aoed in te spreken konden de jongens op eigen kracht den wal bereiken en kwamen dus dezen keer met den schrik vrij, be nevens de les om zich ln het vervolg niet meer zoo ver in zee te wagen. Dit geval geeft dus weer heel duideiyk te zien, dat het zeer gievaariyk is om ver der in zee te gaan dan men kan staan. Zy die niet kunnen zwemmen moeten zich nooit verdler dan tot hun middel ln het water begeven, willen zy zich niet aan verdrinkingsgevaar bloot stellen. Wy hopen dat men deze les nu een» ter harte zal nemen. GEVAARLIJK KINDERSPEELGOED. Vrijdagmiddag is in de Krugerstraat een ongeluk gebeurd met een z.g. wind buks, dat wonder boven wonder goed is afgeloopen, doch dat zeer ernstige ge volgen had kunnen hebben. Een negen jarig jongetje is Idien middag n.1. door een van zyn vriendjes, met een pijl uit zoo'n buks, in zyn oog geschoten. Geluk kig was juist ten huize van den jongen een dokter aanwezig, die hem eerste hulp verleende, waarna by oogenblikkelyk per auto naar het hospitaal werd vervoerd. Aanvankeiyk deed de wond, door den pyl veroorzaakt, zich ernstig aanzien en vreesden de doktoren dat het jochie zyn oog zou moeten verliezen, dit is gelukkig niet het geval en men hoopt, wanneer zich geen complicaties voordoen, dat het oog behouden zal worden. Men ziet door dit ongeval weer eens hoe gevaariyk dergelyk speelgoed voor kin deren is en hoe voorzichtig men moet zyn om het aan kinderen te geven. De jongen, die het ongeluk veroorzaakte, wist niet dat de buks geladen was en was in zooverre dus onschuldig. Schul diger echter zyn de ouders die hun kin deren, die zich natuurlyk van het gevaar niet bewust zyn, zulk speelgoed verschaf fen. Een groot geluk was nog dat de pijl niet goed in de buks zat en dus niet met die kracht afgeschoten werd, waarmee dit kan gebeuren. Was dit wel het geval geweest, dan had de jongen niet alleen zyn oog moeten missen, maar had het zijn leven kunnen kosten. Zyn de ouders, die hun kinderen dit levensgevaarlyke speelgoed verschaffen, zich daarvan wel bewust Naar wy meenen te weten mag men met windbuksen niet op de openbare straat schieten, dat dit evenwel toch ge beurt blykt uit bovenstaand geval, en dat is niet het eenigste. Achter dyk wordt geregeld met dergelyke buksen geschoten, tot gevaar van de kinderen die daar spelen of er langa moeten. De politie schynt hiertegen niet krachtig genoeg op te treden, anders was het onmogeiyk dat men dit ongestraft kon doen. Wy hopen dat de ouders hun kinderen zelf zullen waarschuwen en wanneer zy het wenschelyk vinden, hun telgen met dergelyk speelgoed te verbiyden, zij ook de gelegenheid scheppen, dat het spelen ermee op een plaats geschiedt, waar het geen gevaar oplevert. De gemeenteraad heeft nu besloten een groote campagne tegen de ratten op touw te zetten. o EEN POSTAMBTENAAR, VADER VAN EEN KONING. De voornaamste postambtenaar, dien de wereld-geschiedenis tot dusver gekend heeft, is zeker wel prins Alexander Ka- rageorgewitsj geweest, de vader van Peter koning der Serviërs, Kroaten en Slo- wenen, van wiens benoeming het Boeda- pester Morgenblad Magyarsóg thans het besluit in fasoimile publiceert. In het artikel, dat Magyarsag by dit fasoimile publiceert, herinnert het blad er aan, dat prins Alexander Karageorgewitsj in 1858 uit Servië vluchtte en naar Hon garije kwam, waar hy tot zyn dood in het kleine dorpje Bokszeg by Nagyvérad (Grosswardm) woonde en ook stierf. Hy en zyn echtgenoote liggen ook ln dat dorpje begraven. Verder vertelt het blad, dat de Servisohe prins ook Hongaarsch onderdaan werd en dat zyn zoon koning Peter die evenals zyn vader vloeiend Hon gaarsch sprak, tot op het oogenblik, waarop hy als koning naar Servië terug keerde, Hongaarsch onderdaan bleef. Toen in 1863 de Servische vorst Micha- el Obrenowltsj vermoord werd en deze Karageorgewitsj beschuldigd werd, daar in de hand te hebben, weigerde de Oosten- VERSLAG DER GEMEENTELIJKE ARBEIDSBEURS OVER DE MAAND JUNI 1928. Mannen. Aanvragen kwam in om: 1 badknecht, 1 banketbakkersleerling hen. 18 jaar, 1 betonwerker, 2 elektriciens, 1 grondwerker, 1 kruideniersbediende, 1 loopknecht, 2 loopjongens ben. 18 jaar, 7 losse-werkUedien2 landarbeiders, 1 monj teur, 1 monteursleerling ben. 18 jaar, 1 reiziger, 1 schrijver, 8 schilders, 2 slagers- leerlingen ben. 18 jaar, 1 steenbikker 18 IraniÉ^portarbeiders, 8 tedhn. employe's, SI timmerlieden, 2 teerder». Totaal 54 personen. Aanbiedingen kwamen in van: 1 aas. opzichter, 1 badknecht, 1 beton werker, 3 bakschippere, 1 bakkersleerling ben. 18 jaar, 1 banketbakker, 1 electri- oien, 18 grondwerkers, 1 incasseerder, 1 kruideniersbediende, 1 kantoorbedien de beneden 18 jaar, 1 kopersla- gersleerling ben. 18 jaar, 1 kok, 8 jaar, 1 melkneoht, 1 meoanicien, 2 ma- gazynkneohts, 8 metselaars, 8 opperlie den, 1 portier, 1 steenbikker, 8 schilders, 1 straatmaker-handlanger ben. 18 jaar, 1 soheepimakersleerling ben. 18 jaar, 1 schilder-halfwas, 2 stokers, 1 straaümaker, 3 midbankwerkersleerlingen ben. 18 jaar, 65 transportarbeiders, 9 timmerlie den-halfwas, 4 timmerlieden-halfwas, 1 timmermansleerling ben. 18 jaar. Totaal 169 personen. Geplaatst werden: 1 badknecht, 1 betonwerker, 2 electrl- ciens, 1 grondwerker, 1 kok, 18 losse- werklleden, 1 loopknecht; 1 melkknecht (Duitsohland), 1 monteur, 1 monteurs leerling ben. 18 jaar, 1 pypfltter (voor uitzending naar Ouracao), 1 schrijver, 8 schilders, 1 steenbikker, 18 transport arbeiders, 7 timmerlieden, 2 timmerlieden- halfwas, 2 teerders, 2 techn. enpioyé's (voor uitzending naar Ned. OosHndië). Totaal 68 personen. Vrouwen. Aanvragen van werkgeefsters kwamen in om: 3e dagdienstboden, 8 dagmeisjes ben. 18 jaar, 10 dienstboden (intern), 1 huis houdster, 1 inpakster, 1 mangelmeisje, 1 noodhulp-dienstbode, 1 strijkster, 16 werksters, 1 winkeljuffrouw. Totaal 43 personen. Aanbiedingen kwamen in van: 3 aardappelschilsters, 2 dagdienstbo den, 1 dagmeisje ben. 18 jaar, 3 dienst boden intern, 1 huishoudster, 1 kookster, 19 werksfcera Totaal 30 personen. Geplaatst werden: 1 dagdienstbode, 1 dagmeisje ben. 18 jaar, 2 dienstboden intern, 1 kookster, 1 melkster (Duitsohland), 18 werksters, 1 winkeljuffrouw. Totaal 20 personen. Gemeenteraad v. Helder, Vermindering aantal klassen o. L School na 3. De verdeeling van de leerlingen over de verschillende openbare lagere scholen voor den cursus, die 1 September as. zal aanvangen, heeft, in verband met het aantal aangiften, de Commissie van By- stand voor het onderwys aanleiding ge geven in het belang der gemeentefinan- ciën op de navolgende gronden voor te stellen by den aanvang van den nieuwen cursus, geen eerste leerjaar te vormen aan de openbare lagere school no. 3. Met het voorstel, zooals dat door de genoemde Commissie by het College van B. en W. is ingediend kan het College zich geheel vereenigen. Met ingang van 1 Januari 1980 zal art. V der wet van 80 Juni 1924, Stbl. 819, waar by werd bepaald dat voor elke 48 leerl. een leerkracht aan de school moest worden verbonden, automatisch buiten verklng worden gesteld, met het gevolg dat vanaf dien datum art. 28 der L:0.wet 1920, zoo als dat luidt na de daarin by de wet van 23 Februari 1928, Stbl. 88, aangebrachte ^yziging. weder zal gelden en by een aantal leerlingen van gemiddeld 211 we der de jaarwedde van zes en van gemid deld 261 weder de jaarwedden van zeven leerkrachten voor rekening van het Rijk kunnen komen. Waar voor de berekening rijksch—Hongaarsche regeering hem dan ook als Hongaar uit te leveren, stelde hem echter zelf in staat van beschuldi ging. Na zyn vrijspraak wendde hy zich, onder verwyzing naar zyn noodlijdenden financieelen toestand tot keizer ÏYans Josef met het verzoek om ondersteuning, in verband waarmede hy met de leiding van het postkantoor in zyn woonplaast werd belast. Overdreven groot uas het inkomen niet, dat de prinseiyke postchef met zyn werkzaamheden verdiende: honderdvyftig gulden 's-jaars en nog dertig gulden voor bureaukosten. Waar het Hongaarsche blad dan ook de Servische natie hare ondankbaarheid voor de voeten meent te moeten werpen wegens het levensonder houd, dat Hongarije den grootvader van haar vorst gegeven heeft, moet het een kleinigheid voor koning Alexander zyn, dit geld „gevaloriseerd" terug te betalen. Interessant is overigens in het bovenge noemde document, dat het de erfgenamen van den postchef de verplichting oplegde, in geval van diens overUjden, het post kantoor gaande te houden tot tjjd en wyie de regeering eon opvolger had benoemd. Koning Peter was intusschen niet in staat, deze verplichting na te komen, aan gezien hy zich te Genève vestigde en la ter slechts tweemaal naar Boksveg kwam: een maal om het graf zyner moeder te bezoeken en de tweede maal voor ds be grafenis van afin rader.

Heldersche Courant | 1928 | | pagina 5