GEMENGD NIEUWS deer rijksvergoeding Ingevolge art 56 der L.O. wet 1920, geldt het gemiddeld aantal leerlingen der soholen over 1929, en van den met 1 Sept a.s. aan te vangen cur sus reeds twee teldata t.w. 16 Maart en 16 Jiuni in 1920 vallen, is het ge- wensoht, teneinde in 1930 zoo weinig mo gelijk leerkrachten voor rekening der gemeente te krijgen, reeds thans bij de plaatsing der leerlingen rekening te hou den met den toestand die 1 Januari 1930 waarschijnlijk zal gelden. 'Evenals dit in 1923 het geval was za] het tot groote bezwaren voor het onder wijs aanleiding géven het aantal leerlin gen van de zeven'klassige scholen zoo danig op te voeren dat het gemiddeld 261 zal zijn. Het zal ai. daarom ook thans niet mogelijk zijn aan deze scholen ulle leerkrachten voor rekening van het Rijk te brengen. Do jaarwedde van één dier krachten zal dan ook nu wel voor reke ning der gemeente moeten worden aan genomen, wil men het aantal leerlingen aan die scholen niet bovenmatig hoog opvoeren. Volgens de thans bekende gegevens zal het aantal leerlingen van de soholen 6, 10 en 11 met 1 September a.s. zonder moeite op meer dan 211 kunnen worden gebracht, zoodat in 1930 van deze scholen geen leerkracht voor rekening der gemeente zal behoeven te komen. Met meer moelté (er zouden n.L evenals vo rige jaren weder enkele leerlingen, wo nende in Wilhelminastraat, Emmastr., P. Hednstr. enz. en aangegeven voor school na 8, geplaatst moeten worden in de soholen aan die Schoolstraat) zou dit ook mogelijk zijn ten aanzien van school no. 4. Het aantal leerlingen zou aan die school door den zooeven genoemden maatregel op hoogstens 215 kunnen worden ge bracht, een aantal dat, rekening houden de met het verloop in dien loop van het jaar, slechts matig voldoende is te noe men. School na 8 zal, indien geen bij zondere maatregelen wórden getroffen echter nimmer een gemiddelde van 211 of meer leerlingen kunnen bekomen. Het aantal leerlingen zal aan die school, in dien geen leerlingen van andere scholen daarnaar worden overgeplaatst, slechts 201 bedragen, met het gevolg, dat aan die school één leerkracht voor gemeente rekening zal komen. Teneindo nu te voorkomen, dat in 1980 aan dezo zesklaasige nletopleidlngsschool toch nog een leorkraoht voor rekening van de gemeente zou komen, staan er twee wegen open, n.1.: Ie. aan een der soholen aan de School straat een zevende leerjaar te verbinden; 8e. aan een dier soholen geen eerste klasse in te richten. Indien de eerst aangegeven weg zou worden gevolgd zou het aantal leerlingen van beide scholen, aan de Sohoolstruat gelegen, zeker boven de 211 zijn te bren gen. Er zouden dan evenwel vier zevende leerjaren komen met het gevolg dat ook vier leerkrachten voor rekening der ge meente zouden komen. Zou men het aan tal cevenklasaige scholen op 8 willen la ten, hetgeen rekening houdende met liet feit, dat bij een aanvang van den nieu wen cursus slechts 84 leerlingen het zevende leerjaar zullen bereiken, hi. zonder eenlg bezwaar mogelijk is, dan zou aan een der andere scholen het ze vende leerjaar kunnen worden opgehe ven. De eenige school waarvan het zeven de leerjaar dan zou kunnen worden op geheven zou zijn school no. 9 aan de Visoh markt, omdat de betrokken leer lingen 'zonder ai to groote bezwaren zou den kunnen worden ondergebracht in de school aan de Weststraat. Het gevolg van het niet inrichten van een eerste klas aan school no. 8 zal zijn dat deze school langzame rhend zal uit sterven, want ook volgende jaren zal dan geen eerste leerjaar aan die school worden verbonden. Het aantal leerkrachten aan die school zal dus ook langzamerhand moeten worden ingekrompen, doch deze inkrimping zal h.1. niet tot opwacht geld- stelling van personeel behoeven te leiden, omdat dit personeel in kamende vacatu res aan do andere scholen kan worden benoemd. Zoo zal de met 1 September a.a. overcompleet komende onderwijzer of onderwijzeres kunnen worden geplaatst In de dan aan do scholen 7, 8, 9 of 11 be staande vacatures. B. en W. meenen er nog op te moeten wijzen, dat zij juist school no. 8 en niet school nog 4 voor uitsterving in aanmer king zouden willen laten kamen: le. omdat het totaal aantal leerlingen aan die school met 1 September a& het geringst zou zijn; 2a omdat het totaal aantal nieuw aan gegeven leerlingen aan die school kleiner is dan aan school no. 4; 8e. omdat deze school bij overdracht aan de Helderache Schooüvereeniglng toch zou moeten worden opgeheven. In verband met het bovenstaande stelr len B. en W. den Raad voor hen te mach tigen de noodige maatregelen te treffen om tot het hierboven aangegeven doel te geraken. het erfpachtsrecht over te dragen van een gedeelte, ter grootte van 1500 M2. zulks ten behoeve van den bouw/van een woning. Adressant verklaart zich bereid als koopsom van het etfpachtsrecht te betalen een bedrag van f 0.25 per M3. of in totaal van f 376.—, welk aanbod in overeenstemming is met de wenschen der OommisBie voor het Grondbedrijf .Ge noemde Oommissie geeft echter in over weging zoodanige maatregelen te nemen dat voorkomen wordt, dat de gevraagde grond in de toekomst mede benut wordt voor het houden van varkens e.d. hetgeen h.i. zeer ongewenscht Is te achten met het oog op de bodemverontreiniging ter plaatse. B. W. kunnen zich daarmede vereeni gen en hebben de overdracht van het erfpachtsrecht afhankelijk gesteld van de opname in de tusscben het Rijk en Burgers aan te gane erfpachtsovereen- komst van een clausule, krachtens welke het op straffe van directe ontbinding der overeenkomst verboden zal zijn het terrein mede te benutten voor het houden van vee. Inwilliging van het verzoek ontmoet bij het college van B. W. overigens geen bezwaar, waarom het den Raad voorstel len, onder voorbehoud der goedkeuring en modewerking in don geest, als hier boven is bedoeld, vanwege den Staat, te besluiten. Voorstal tot verkoop van grond te Hulsduinen. De heer J. J. van der Leek, wonende alhier, verzoekt van de gemeente te mogen koopen een te Hulsduinen gelegen stuk grond, ter grootte van ongeveer 1185 M2., ten behoeve van den bouw van vier wo ningen. Evenals bij vorige verkoopen het geval is geweest, meenen B. en W. den prijs van den grond op Lper M2. te moeten stellen. Aangezien B. en W. ook overigens geen bezwaren tegen den verkoop van den be doelden grond hebben, stellen zij den Raad voor aan het verzoek te voldoen. ZOMERIIEERLIJKHEID. Verkoop van het recht van erfpacht BH Raadsbesluit d.d. 13 November 1928 werd het Ooilege van B. W. gemachtigd met den Staat der Nederlanden een overeenkomst aan te gaan, krachtens welke deze gemeente het erfpachtsrecht ontving van een perceel duinterrein to Huisduinen, ter gezamenlijken grootte van 8 H.A. en 29 A„ zulks ten behoeve van het uitbre idlngsplan voor Huisduinen. Het erfpachtsrecht van een gedeelte van dit terrein, ter grootte 19 A. en 65 c.A. werd krachtens Raadsbesluit d.d. 26 October J926, met medewerking van den Staat, overgedragen aan TJ. Griek te Huisduinen. Het by de gemeente nu nog ln erf pacht zjjnde duinterrein is derhalve nog groot 8.09.45 H.A. Thans is door A. Burgers, Oude Kerk straat 10 alhier, een adres aan den Raad Eén der vele zomerheerlijkheden is wel een bezoek aan het Kuitje. Een paar maal ln het hoog-seizoen ben ik in de gelegen held geweest daaraan een bezoek te bren gen en het bezorgt mjj altijd een gevoel van een eigenaardige bekoring. Niet altijd Is de gelegenheid om er te komen even gemakkelijk, 'doch als men over den tijd, dat onderdeeltje der eeu wigheid, niet altijd naar willekeur kunt beschikken, dan moet men het nemen zoo als het is en dan gebeurt het, dat je tegen de ebbe hebt te worstelen en dat je de half-verroeste spieren hebt te spannen, zoodat je het (overdrachtelijk gesproken) hoort piepen en knarsen Inwendig, bi) het hanteeren der riemen, die het vletje stroomopwaarts moeten brengen. Maar het gebeurt ook, dat Vader Tijd het zoo heeft besohikt, dat de vloed met je is en dan is het zuigellngenwerk om het vletje rond den dam te krijgen, waar je als oude herinnering uit vroegere jaren nog steeds kunt aanschouwen het ver roeste en begroeide ijzeren omhulsel van wat eens vertegenwoordigde een brok van een eenheid van onze vloot, <Jie geroe pen zou kunnen worden het vaderland te trachten vrij te houden van vreemde In menging. Een duidelijk beeld van wat Vader Tijd vermag. Sic transit gloria! Krabben en alikruiken, flap en klappers, mosselen en doornen, alles plakt er aan vast en kruipt er rond en ze doen onbewust hun best te vernietigen wat bestond. Zoo gaat het met de dingen en zoo gaat het met ons. Alles en ieder heeft zijn bestemming op dit ondermaansohe en als de tijd daar is. zorgt Ohronos er wel voor, dat er niets meer van over blijft En dat is prachtig geordend! Maar als we den dam gerond lebben, dan ontplooit zich bij ebbe daar voor ons een slikgebied van een ontzag lijke uitgestrektheid. En dat is het won dere van de bekoring, dat als je laag op het water zit de dingen rond je heel an dere verhoudingen aannemen dan wan neer je b.v. vanaf den dijk de dingen be kijkt De vogels, die ln groote aantallen toeven op het Wad, hebben sohijnbaar veel groote re afmetingen dan anders. De groote mantelmeeuwen, die statig tijden lang op dezelfde plaats kunnen toeven, zijn ware giganten en de kleine tureluur Is een reus onder de vogels. Als het gebied plies-plas komt droog te liggen, wordt het maal voor de tallooze vogels opgediend. Hoe good de moeuwen het ook mogen gehad hebben op de belt der reiniging, zoodra de eb het kuitje gaat droogleggen, komt de moeuwenkolonle als een wolk aangevlogen en gaat als hora d'oeuvre of nis dessert nog oonsumeeren hetgeen mooder natuur haar daar zoo ln overvloed gaat opdienen. Garnaaltjes en vlsohjes, piertjes en krabjos, zeesterren en slakjes, de keus der gereohten ls groot zijn ln de over blijvende plasjes en kreekjes rulmsohoots nanwezlg en het luilekkerland ligt dahr open en bloot voor hen uitgespreid. Ondanks de groote hoeveelheden en de groote verscheidenheid van spijs gebeurt het toch ook ln dat. gevederde wereldje, dat ze elkaar de lekkere han niet gunnen en zoo zie Je soms een hartstochtelijke vervolging tusschen de meeuwen als één hunner een groote vijfhoek of krab te pakken heeft gekregen, die hi) ln zijn gul- zigo strot niet dlroot heeft kunnen op nemen. Want dat is voor mi) altijd een raadsel hoe zoo'n meeuw too'n zeester of krab in een minimum van tijd kan naar binnen krijgen. Wel zie je dan zijn krop zwellen, maar hU knipt even met zijn oog tegen je, alsof le wou zeggon: „Lap me dat eens na!" ITref Je het dat de opkomende vloed net den dam overatrijkt, dan is de rij vogelt van dragers van diverse pluimage, allen in zalige verrukking voor hetgeen het water aan klein sJobbergoed met zich voert Dan zie je kok-, zilver- en mantelmeeuw broederlijk naast elkaar; scholekster en tureluur brengen, met den reiger een aardige afwisseling in het veérencoloriet, terwijl de aalscholver, hooggezeten op zijn uitkijkpost op den dam, schijnbaar filo sofeerend, loerend blikt naar wat groot wild; en, als ge het treft zelfs de lepelaar zich tegoed doet aan de lekkere beetjes. Maar behalve dat alles is er nog het rui me en rustige gevoel, hetwelk ge krijgt daar op die overigens eenzame wijdheid van slik of water. De eigenaardige kijk op de figuren, die zich op het water bewegen en dat omzoomen. Het is, zooals gezegd, van heel andere afmeting, .dan wanneer ge het vanaf het land bekijkt Een vaartuig lijkt er op te drijven, zoo als een watervliegtuig op het water steunt, het is alsof -het zweeft; de eilanden Texel en Wieringen het is alsof ze rijzen en aan stonds zullen opstijgen. En dan nog het beschouwen van hetgeen daar onder je vletje' gebeurt mits je maar tijd hebt om rustig te blijven liggen. Daar ls zooveel en zoo velerlei leven in en boven dat slik en soms een klein ietsje daarvan te mogen waarnemen geeft een rustige bevrediging en innerlijke voldoening. Zooals met zoo vele dingen: men moet er oog en gevoel voor hebben om iets te kunnen waardeeren en er van te kunnen genieten, doch heeft men dat dan kan een tocht naar het kuitje gerangschikt wor den onder één der zomergeneugten. Robtnaan. Binnenland. gericht, houdende verzoek om aan ham lange den *Wn één onafgebroken reeks EEN JEUGDIGE DIEVEGGE. De politie te Hilversum heeft een tien jarig meisje aangehouden, dat door een boekhandelaar ln de Havenstraat op hee- terdaad was betrapt bi) het stelen van prentbriefkaarten uit zijn winkel. Bij een Ingesteld onderzoek in haar ouder lijke woning kwamen vervolgens nog tab rijke gestolen voorwerpen voor den dag, o.w. een dlrectoir, handschoenen, een lap landhuisstof, een aantal stukken zeep, koffiestroop, puddingpoeder, maïzena, thee, bonbonnlèree, een aschbakje en een bloeonenvaasje, boekjes, enveloppen, por- tretljjstjes, fleechjes odeur, punaises, zinkzalf, een broodmes, inkt prentbrief kaarten, flesschen met vruchten, eto. Gebleken is, dat het meisje met mede weten van haar moeder op roof uitging. De vader van het kind zit ln de gevan genis. Toen de arrestatie van het kind bekend werd, hoeft de buurvrouw, op verzoek der moeder, oen aantal der ontvreemde voor werpen onder haar berusting genomen en verbrand, vernield of verstopt, ten einde ze aan de nasporing der politie te onttrekken. Tegen deze vrouw zal waar schijnlijk een vervolging worden inge steld. KINDERLIJKJE GEVONDEN. Te Utrecht is dezer dagen ln het Mer- wedekanaal het lijkje gevonden van een pasgeboren kind. De recherche heeft dank zij den naam van een bakker, die op het papier voorkwam, waarin het lijkje gewik keld was, een spoor gekregen, dat er op wijst dat men met een zigeunervrouw te doen heeft Haar signalement is bekend zoodat het de politie niet moeilijk zal val- en deze vrouw op te sporen. ONVOORZICHTIGHEID MET DEN DOOD GEBOET. De 17-jarlge Iz. Brevet te Oostburg (Z.) werd Zaterdagavond gedood, doordat een brandende lucifer ln een benzinevat werd geworpen, en het daardoor ontplofte. De jongen bekwam ernstige verwondingen en is spoedig overleden. DOODELIJK ONGELUK. Zaterdagochtend omstreeks half-zeven ls ln de Haarlemsche Draadtrekkerij op het Phoenixterreln te Haarlem een ern stig ongeluk gebeurt De 84-jarige draad trekker J. v. d. Heijde, uit de Ooster- straat te Haarlem, was werkzaam aan een draadtrokmachlne. Aan een schijf van deze machine was een haak bevestigd, die ln Van der Heijde's kleeren greep. De man werd om de schijf geslingerd terwijl het strak getrokken draad zich om zijn lichaam wikkelde. Een andere arbeider zette onmiddellijk de machine stil, doch het was reeds te laat De draad was op verschillende plaatsen ln het liohaam van Van der H. gesneden. Toen men hem uit de machine had gehaald, was hij reeds overleden. Zijn lijk is naar het St Elisa- beth's Gasthuis overgebraoht. ERNSTIG ONGELUK BIJ HET HOOGOVENBEDRIJF. Zaterdag moest op het terrein van de hoogovens te IJmuiden de groote opslag kraan stopgozet worden, doordat de kop- draad defeot was. Bij de heretelllngswerk- zaamheden ls de bankwerker P. H. H. ln de kat van den kabel bekneld geraakt waardoor hy aan beide beenen ernstig ge- kwest werd. Naar het Roodc Ziekenhuis te Beverwijk overgebraoht, moest een der beenen geamputeerd worden. Ongeluk met een kano te Leiden. Twee Jongens verdronken. Gistermorgen omstreeks 10 uur zijn de 9-jarige J. Witteman, uit de Jan van Houtkade, en de 1,0-jarige W. v. d. Kwast, uit de Hoefstraat te Leiden, door het om slaan van hun kano aan de Rijn- en Schiekade aldaar te water geraakt. De jongens verdwenen in de diepte. Drie heeren gingen gekleed te water, maar het gelukte hun niet, de jongens boven te krijgen. Later werden de jongens met dreggen op het droge gebracht. Zij wer den binnengedragen bij een dokter, die langen tijd heeft getracht, de levensgees ten bij de jongens op te wekken, maar dat is niet gelukt. VERDRONKEN. Te Muntendam (Gron.) is Zaterdagoch tend de fabrieksarbeider A. Wever ver dronken. Het lijk van den 24-jarigen loodgieter H. uit de Vaalrivleretraat ln Den Haag, die op 17 Juli by het zwemmen in zee is verdronken, ls Vrijdagavond aangespoeld. Te Noordwelle is Zondagmiddag de 82-jarige kantoorbediende J. M. Bortel, uit Zlerikzee, by het baden in zee ver dronken. Zyn Ujk is nog niet opgehaald. Zaterdagavond ls een 8-jarig jongetje, dat bezig was met stekeltjes te vangen ln het Noord-Hollandsoh kanaal, daarbij te water geraakt Hoewel de jongen spoedig op het droge was gebracht en men gedu rende een half uur getracht heeft de levensgeesten weer op te wekken, waren alle pogingen tevergeefs. TWEE FIETSERS DOOR EEN AUTO OVERREDEN. ERNSTIG SPOORWEGONGELUK. Een doode en een zwaar gewonde. Op de iyn Dusseldorf—Neuss naby het blokhuis Rhelnbrücke heeft Zaterdagmor gen omstreeks drie uur een ernstig spoor wegongeluk plaats gehad. Een uit Krefeld komende goederentrein reed op een uit de richting Neuss komenden goederentrein in. De machinist werd op slag gedood, een conducteur werd ernstig gewond. De botsing was zoo hevig, dat tien goe derenwagens van het spoor hepen. De ma- terieele schade ls zeer groot. ERNSTIG ONGELUK OP DE ISLA. Naar wy ln de Amigoe lezen heeft er op do Isla een treurig ongeval plaats ge had. De employé de heer Taets van Aine- rongen, een jongeman van 22 jaar, was ergens op een toren aan het werk, en liet zich, in plaats van de ladder af te gaan, afgiyden langs een kabel, die er ls aan gebracht om ingeval van brand als nood hulp te dienen. Naar beweerd wordt, was de kabel niet strak gespannen, en kwam daardoor in aanraking met de eleotrische leiding. De kabel brak en de heer T. v. A. viel op een sluitstuk van een buis. Ern- stig inwendig gekneusd en met een sche delbreuk werd hy opgenomen en naar 't Sanatorium vervoerd. Zyn toestand ls nog steeds zeer ernstig. BOSCHBRANDEN IN ZUID FRANKRIJK. De zomer ls er en de boschbranden in Zuid-Frankryk zy schynen wel onver- mydeiyk te zyn zyn er ook weer. Belga meldt uit Perplgnan, dat de boschbranden, door wind aangewakkerd, onrustbarende afmetingen' aannemen. Een onmeteiyke vuurzee strekt zioh van Vlves tot Boulon uit, onberekenbare schade aanrichtend. Zondagnaoht ongeveer half één zyn tus schen de Leedebrug en de halte Ryks- straatweg van de spooriyn Haarlem Aalsmeer door een auto twee fietsers omvergereden, die op het asfaltdek ln plaats van op het rywielpad reden. De chauffeur van den auto moet verblind ge weest zyn door de liohten van een nade rende tram. De eene wielryder kreeg een zware hersenschudding, de andere ern stige verwondingen. Beiden zyn naar de Maria-stichting te Haarlem overge bracht. EEN HONDERD-JARIGE. M. B. Elkan, verpleegde ln de Joodsche Invalide te Amsterdam, heeft Zaterdag zyn honderdsten verjaardag gevierd. OPLICHTING TE ROTTERDAM. Een uitgeversfirma voor f benadeeld. M00 DE POSTDIEFSTAL AAN BOORD VAN DE .LEVIATHAN. De eerste berichten over den postdlef- stal die aan boord van de Leviathan op reis van New-York naar Engeland ge pleegd is, biyken schromelijk overdreven geweest te zyn. De waarde van het gesto- !ene beloopt vermoedeiyk niet meer dan 2000. Bij aankomst van het schip te New»-York is een hofmeester door de post- overheid daar ondervraagd. EEN NIEUW RECORD VOOR DEN OVERTOCHT OVER DEN OCEAAN. De Mauretania heeft Vrydag haar eigen record voor den overtocht over den oce aan weer met 18 minuten verbeterd door den afstand Cherbourg—Ambrose-kanaal (New York) af te leggen ln 128 uur en 17 minuten, ondankB mist by de kust van Newfoundland, die het noodzakeUjk maak te drie uur lang niet met de grootste snel heid te varen. TENGEVOLGE VAN DE HITTE. De politie van het bureau aan de Naa- saukade te Rotterdam beeft aangehouden den colporteur K., die zich aan vele ver duisteringen van fietsen heeft schuldig gemaakt. Tydens het onderzoek bleek, i Tengevolge van de groote droogte u dat de man bovendien een aantal oplich- de waterstand van den Oder zoo gedaald, tingen had gepleegd, ten nadeele van de dat de groote scheepvaart op de rivier uitgeversfirma Gebroeders Graauw tew ..ro moeten worden^gestaaku^In^fle HAND AFGEZAAGD. Amsterdam. Evenals P., die, geUJk wy ln het Avond blad van Zaterdag hebben gemeld, een Leidsohe uitgeversfirma heeft opgelloht,| heeft ook hy valsche orderbriefjes inge diend, daarop onrechtmatig provisie ge ïnd en daarna by de klanten, by wie de gefingeerde bestelling was uitgevoerd, het bestelde teruggehaald en dit ten eigen bate verkocht. De firma G. heeft hy op deze wijze voor ongeveer 8500 bena deeld. Hy ls opgesloten. EXAMENLEED. Drie knapen ln Den Bosch waren ge zakt voor het eindexamen H.BJ3. Zij gin gen er met hun drieën vandoor en Zater dagavond werd hun opsporing door den| politieradio-omroep verzocht Zondag werd het drietal onder Cromvoirt in een kam- peertent aangetroffen. Zy hadden zlcb reeds aan een boer verhuurd om by het hooien behulpzaam te zyn. nabyheld van Schwedt zitten reeds 400 diep geladen Oderechuiten aan den grond. De scheepvaart staakt op de Elbe ge- Het peil van de Elbe ls by de peilschaal te Dresden gedaald tot twee meter 12 on der nul, een buitengewone lage stand. De geregelde scheepvaartdiensten zyn ge staakt KINDEREN GEDOOD DOOR ADDERBEET. Bfj het bramen plukken. Buitenland. Een tram vliegt een vollen winkel binnen. Op een stuk helde aan den straatweg naar Brandenburg zyn Zaterdag twee kinderen, een jongen en een meisje, die elkaar stijf vasthielden dood aangetroffen. Een been van den jongen en een arm van het meisje waren blauw-zwart Het bleken kinderen te zyn van een arbeider, die uit gestuurd waren om bramen te plukken. Het geneeskundig onderzoek bracht aan het licht, dat de kinderen door een adder waren gebeten. Zy hadden zioh niét onmiddellijk na den- beet naar huls kun nen begeven en vonden dientengevolge Twee dooden. op dl0 den dood- Te Braddock by Plttsburgh is een tram wagen uit de rails geloopen; het voertuig kwam eerst in boting met een auto en vloog ten slotte een vollen winkel binnen. Een vrouw en een klein meisje werden gedood; vyftien personen werden ge wond, waarvan verscheidene ernstig. ERNSTIG AUTO-ONGELUK TE BEAUVAIR Op eenige K.M. afstand van Beauvals ls een auto met vier personen omgesla gen; alle inzittenden werden gedood. CALLES' BE8CHULIDIGING AFGEWEZEN. Een verklaring van het Vatlcaan. Te Hengelb (G.) heeft op een klompen- HPR. fabriek een der arbeiders zich met een oir-1 geen enkel opzicht kelxaag de gaheeie hand afgezaagd. Naar uit Rome gemeld wordt, heeft het Vatlcaan een verklaring gepubliceerd, waarin de beschuldiging van president ('alles, als zou de Katholieke Kerk ver- ontwoordeiyk zijn voor den moord op generaal Ohregon, met klem wordt afge weken. Het Vatlcaan zal het proces rustig -j du" afwaóhten en by de behandeling zal delljk blijken dat Katholieke kringen aan deze gpUdi BOTSING TUSSCHEN TRAM EN AUTO In het Zuiden van BerUJn reed gister avond een tramrytulg ln volle vaart op een vrachtauto. De schok was zoo hevig dat de tramwagen uit de rails geslingerd en zwaar beschadigd werd. Zeven reizi gers werden gewond, een hunner moest naar een ziekenhuis worden vervoerd. Volgens getuigen, zou het ongeluk te wyten zjjn aan onvoorzichtigheid van den bestuurder van den tramwagen. DE BOSCHBRANDEN IN HET ZUID-OOSTEN. Naar Belga uit Perplgnan meldt, la men ei Zaterdagochtend om 9 uur in geslaagd de branden ln de bosschen van Perthus tot staan te brengen. Op de Spaansche hel ling ontbrandde het vuur echter met her nieuwde hevigheid; de heele berg Btaat ln vlammen. Groote hoopen kurk, die ln het bosoh opgestapeld waiten, zyn vernield. DE CONCERTZAAL PLEYEL. Wordt dadelijk herbouwd. Naar de directeur van de dezer dagen te 1 to Parijs afgebrande ooncertzaal Pleyel heeft unedaadmedegedeeld, zal het gebouw zoo gauw mo gelijk opgebouwd worden. Men hoopt het hebben deelgenomen

Heldersche Courant | 1928 | | pagina 6