UIT DEN OMTREK Gemeenteraad van Texel SCHATTEN OP DEN BODEM DER ZEE. Naar Havas uit Lorlent meldt, zou het ItaliaanBchen duikers zijn gelukt uit het ■wrak van het tijdens den oorlog gezon ken stoomschip Elizabethvllle, kisten met kostbaarheden, waaronder diamanten en andere edelgesteenten, te bergen, tot een bedrag van 50 millioen frank. EEN BLOEDIG DRAMA. Gisterenmiddag heeft te Frankfort a. d. M. In een van de zalen van het Frank furter Warenverband, na een vooraf gegane woordenwisseling, do directeur zijn medevennoot dr. Hamel doodgeschu- ten en diens broer zwaar verwond. Ook de procuratiehouder Grünebaum is zwaar verwond. Daarop richtte hij de revolver op zich zelf en zakte zwaar getroffen in een. IN EEN OPVOUWBARE BOOT OVER DEN OCEAAN. Naar uit 8t. Thomas, ongeveer 50 mijlen ten Oosten van Portorioo wordt gemeld, is Franz Romer, officier van de Duitsche handelsmarine, die op 8 Maart uit Lissa bon vertrok om in een opvouwbare boot den Atlantischen Oceaan over te steken, Dinsdag aldaar aangekomen. Romer heeft lederen dag ongeveer 28 mijlen afgelegd. INBRAAK BIJ EEN GEVANGENIS DIRECTEUR. In den nacht van Zondag op Maandag is er in het bureau van den gevangenis directeur van Melun Ingebroken. Het ge lukte drie inbreker», die over bovenmen- sohelijk kracht moeten hebben beschikt, ijzeren tralies door te zagen en een brand kast, die ruim 100.000 franks inhield, in een auto weg te sleepen. De brandkast is op een afstand van 7 K.M. van Melun, vernield en van zijn inhoud beroofd, teruggevonden. De politie is de inbrekers op het spoor. Het blijkt, dat vijf man van den diefstal hebben gepleegd, allen oude klantjes van de Melunsche gevangenis. Zij waren den avond vóór den diefstal in een auto te Mqiun aangekomen, waar verscheidene winkeliers hen hebben gezien. ERNSTIGE BOSCH BRAND. Twee brandweerlieden omgekomen. In de streek van Salzburg is Zondag avond een groote boschbrand uitgebro ken. Daar men den brand niet volkomen had weten te blusschen, zijn de vlammen Maandagochtend weer opgelaaid; thans een grooter gebied in vuur zettend. Twee brandweerlieden zjjn bij het blus- schingswerk omgekomen. DE ZIEKTE BIJ DE LONDENSCHE POLITIE. Zij breidt zich nog steeds uit De raadselachtige ziekte onder de Lon- densohe polltle-agenten, waarvan wij dezer dagen melding maakten, breidt zich nog steeds uit Ook een aantal familie leden van politle-agenten vertoonen ver schijnselen van dezelfde ziekte. Oorspron kelijk meende men te doen te hebben met vergiftiging tengevolge van eten van be dorven spek uit de politle-cantines, doch thans meenen de artsen, dat de vergifti ging het gevolg is van de nuttiging van geconserveerd fruit BANDIETEN-OVERVAL. Beroovtng tn een der drukste straten van de Ccnadeescbe stad Wtnnlpeg. Vijf gewapende bandieten deden Maen- ZWAAR ONWEER IN N OORD-IT ALIR. No<jrd-Itnlift is getroffen door zware onweders, die groote schade aanrichten. Aan het Lago Maggiore moeten hogel- steenen als duiveneieren gevallen zijn. Schade aan dien wijnoogst In vervolg op bovenstaand bericht wordt uit Innsbruck gemeld, dat geweldige hagelbuien in de wijdstreken van Zuid- Tirol groote schade hebben aangericht Men heeft vastgesteld, dat niet alleen de oogst van dit jaar, maar door de besohadi ging van de wijnstokken ook die van het volgend jaar ernstig bedreigd wordt DE DRANKBESTRIJDING IN DE VER STATEN. De eigenaars van 18 bekende cabarets aan de Broadwuy (New-York) zijn als ge volg van invallen, die in de afgeloopen maand hadden plaats gevonden, in staat van beschuldiging gesteld. Deze eigenaars worden ervan beschuldigd te hebben samengespannen om de anti-drankwet te ontduiken en de gemeenschap te bena- deelen. De meeste van deze eigenaren zijn re cidivisten; hun inrichtingen waren vroe ger al eens gesloten, wegens dezelfde ver- grllpen. Het strafmaximum voor samenspanning tot bet Bchenden van de anti-drankwet is twee jaar gevangenisstraf en een boete van 10.000 dollars. TWEE LOCOMOTIEVEN VERNIELD. Eén doode. Dinsdagochtend zijn in het station Ga- lykusvek, bij Lodz, twee looomotleven ln volle vaart op elkaar gebotst. Beide zijn geheel vernield. Bén spoorwegbeambte is gedood en twee gewond. VBEESELIJK FAMILIE-DRAMA IN HONGAAR8CH DORP. In het dorpje KBrmend aan de Oosten- rljksch-Hongaarsche grens heeft een her bergier uit jaloezie eerst zijn vrouw en zijn zes kinderen vermoord en daarna de hand aan zichzelf geslagen. EEN POLITIE AGENT DOOD GESLAGEN. Zaterdagnacht 1b te Newcastle een politie-agent doodgeslagen. De agent, ge- naatflö, Leggett, had een vrijen dag en was 's avonds naar een feestelijke bijeen komst gegaan. Toen hij daarvan terug kaam en door een dichtbevolkte straat ging, waar hij den vorigen dag dienst had gedaan, kwam plotseling een man op hem nf en viel hem aan. Leggett kreeg een Ëaar slagen op het hoofd en viel ter aarde, [ij werd naar het ziekenhuis overge bracht, waar schedelbreuk werd geconsta teerd. Kort daarna overleed hij. Do aan valler, een zekere Cornelius Armstronf die vlak in de buurt van de misdaa< woont, werd gearresteerd. GEVAARLIJKE OOGENBLIKKEN. De heer Carl Ad Schaub uit Eiberfeit schrijft ons, dat hij Zaterdag in don D-trein, die 's middags om 2 uur 8 min uit Rotterdam naar Frunkfort vertrekt, te Emmerich getuige is geweest van een groot gevaar, waarin een 80 40 pas sagiers hebben verkeerd. De trein, die bestond uit een tienta wagens, was voi passagiers, voor 't meeren deel vacantie-reizigers. Te Emmefich moest een groot deel der reizigers uit den trein stappen voor de douante-contróle. Na afloop daarvan stap ten sommigen weer in hun coupé, terwy anderen nog op het perron stonden, toen do trein zich weer in beweging zette Het waren er een dertig of veertig, o.w ook vrouwen en kinderen, en allen storm den op den trein toe om te trachten er nog in te komen. Men verdrong elkaar voor de deuren en het lukte dan ook niemand zijn doel te bereiken. De inzen der en vele andere passagiers, die de hopelooze pogingen, gadesloegen, bielden hui hart vast. dat (Te menschen onder den trein zouden raken. Het was een geluk, dat de trein zoo lang en zwaar was, en weinig vaart kon maken, anders waren er zeker menschenlevens verloren gegaan. De maobinist, die van hetgeen gebeurde, blijkbaar volkomen onkundig was, stopte gelukkig op een sein hem van het perron gegeven. De inzender meent, dat de meeste reizigers, die in gevaar verkeerden, Nederlanders waren en hij vraagt of het niet mogelijk is iets dergelijks voor de toekomst te voorkomen. DREI MENSCHEN IN EEN PUT BEDWELMD. Te Grez Dolcceau, in Waalsch Brabant, was een loodgieter in den put van een kasteel afgedaald om zekere reparalle- werken uit te voeren. Toen de man, door gassen bedwelmd, niet meer boven kwam, daalde een student op zijn beurt af om den man te helpen, maar hij keerde ook niet terug. Een metselaar ging toen de "slachtoffers helpen, maar vond eveneens den dood. De drie lijken zijn nog niet op gehaald. KOUDEGOLF IN BRAZILIË. Ben hevige koudegolf trekt over Bra zilië. Voor het eerst sedert vele jaren is sneeuw gevallen ln Curytlba in den staat Parana. EEN BRAND. Vier slachtoffers. By den brand ln de buurt van Sint Etienne is de eigenaar met zyn twee kin deren en een pleegkind om het leven ge komen. Gemeenteraad van Callantsoog. Kort verslag van het verhandelde in de openbare vergadering van den Raad der gemeente, gehouden den 81en Juli 1928, voormlddags 91/, uur. Vooizitter, tevens secretaris: Mr. D. Breebaart Aanwezig zijn de volgende leden: H. Kruisveld, S. Kooger, C. Mooy, J. C. van der Plas en F. X. Veul Ingekomen stukken. ■Uittreksel uit het Kon. besluit van 11 Juni 1928, houdende vrijstelling voor den dag ln een der drukst' straten van de 9 Kooger, wethouder dezer ge- stad Wlnnlpeg een overval op twee bank- loopers. Zy vluchtten, nadat zy zich van twee geldtasschen, die ongeveer 6000 pond ster ling bevatten, hadden meester gemaakt. DE ONTPLOFFING TE LODZ. Latere berichten stellen het aantal doo- den en gewonden tengevolge van de ont ploffing ln de vyf verdiepingen hooge chemische fabriek Fuks Hagria te Lodz, tengevolge van brand gevolgd door vele kleinere ontploffingen, op meer dan vyf- tig. De schade loop in de millioenen zlotys. EEN BOM IN EEN ITALIAAN8CII VLIEGTUIG. Maandag is ln de vlieghaven Sartrou- ville een misdadige aanslag ontdekt. Etn grool watervliegtuig van de Italiaansche vloot, dat op de Parysche Luchtvaartten toonstelling uitkwam, was naar Sartrou- ville gezonden om aldaar voor den terug keer naar Italië weer gemonteerd te wor den. By een laatste inspectie van het toe stel trof men ln de kabine een bom aan, welks lont reeds afgebrand was. Boven dien was in het vooronder van het vlieg tuig een benzinekan met 6 Liter benzine opgesteld, die by de verwachte explosie had moeten ontbranden. Er wordt een onderzoek ingesteld naar de identiteit van de schuldigen, die gezocht schijnen te moeten worden ln anarchistische Ita liaansche kringen. DE OVER8TROOINGEN IN RUSLAND. Beriyn, 81 Juli. In het Russische over stromingsgebied bevindt zich een trein met 860 passagiers op de spoorbrug over [zullen opbrengen, de rivier Se je ln groot gevaar, Burgemeeates «a Wethouders stillen meerite, van het verbod tot het koopen van gemeente-eigendommen, gelegen in art. 1606 van het Burgeriyk Wetboek. Opgave van de geraamde opbrengst der Gemeentelijke Inkomstenbelasting en der opcenten op de hoofdsom der Vermo- gensbet sting voor den dienst '28'29, respectieveiyk 16.000.— en 400.—J Rekening der Gezondheidscommissie over 1927. Wordt door den Raad goed gekeurd. Schrijven van G. P. Byvoet, houdende mededeelIng, dat hy ln de koeten van aansluiting zyner woning aan het stroom- n t van het G.E.B. 160.— wenscht by te dragen. Besloten wordt niet tot vermindering van de vastgestelde bydrage ad 260.— over te gaan en de aansluiting niet te doen plaats hebben. Uittreksel van het Koninklijk besluit van 11 Juni 1928, houdende goedkeuring van het Raadsbesluit van 26 April j.1. tot vaststelling van het vermenigvuldiglngs- cijfer der PI. Inkomstenbelasting voor het belastingjaar 1928—'29 (8). Goedgekeurd raadsbesluit tot wyziging der geineentebegroottng voor 1928. Adres van I. J. Gakeer, houdende ver zoek het uitsluitend recht van begraven te mogen hebben In de grafruimte no. 70 der Algemeene Begraafplaats. De Voorzitter merkt op, dat aan adres sant is bericht, dat dit verzoek had moe ten worden gericht tot het College van B. en W., hetgeen inmiddels is geschied. Adres van G. Bos e.a., allen Huurders van ln deze gemeente gelegen stortgron- den, houdende verzoek hen ontheffing te verleenen van de over dit Jaar verschul digde paobt, daRr deze gronden, tenge volge van de werkzaamheden ln verband miet de verbnoeding en behardlng van den weg langs het Noordhollands^h Ka- naai, volgens adressanten nagenoeg niet» voor aan het Ryk geheele of gedeelte- ïyko kwytscheldlng van pacht te verzoe ken, en wordt dit verzoek ingewilligd, aan de pachters een evenredig doel der pacht kwyt to schelden. De heer Vries, die inmiddels ter ver gadering is gekomen, zou in elk geval kwytscheldlng willen geven, daar de gemeente ln vorige jaren tooh steeds winst heeft gemaakt. Hy bevestigt, dat de meeste peroeelen niets rullen op brengen. De heer Veul doelt mede, dat "de gras bermen onbruikbaar zyn en 8 perceelen bouwgrond eveneens. De Voorzitter deelt mede, dat tot den Directeur der Registratie en Domeinen reeds een verzoek is gericht tot vaststel ling der schade en tot toekenning van 'en daaraan evenredige kwijtschelding van pacht De Ontvanger der Registratie te Schagen, met wien hy een onderhoud heeft gehad, zal gunstig over dit ver zoek adviseeren. Aangeboden wordt de door den Ge meenteontvanger overgelegde Gemeente- rekening over 1927, welke sluit met een nadeelig saldo van 920.82 (Gewone dienst). De inkomsten van den gewonen dienst hebben bedragen 41961.68, de uitgaven 42.871.90, die van' den Kapl- taaldienst 4700.—. Waar de dienst echter aanving met een nadeelig saldo van 600.— wegens onderwysvergoedlng nog niet ontvangen, is de flnancieele po sitie der gemeente toch niet onbelangrijk vooruitgegaan. Zuinigheid blijft niette min gewensoht. Op voorstel van Burgemeester en Wet houders wordt de Raad ln zyn geheel, met uitzondering der Wethouders, be noemd1 tot Commissie, belast met het na zien der Gemeenterekening, die van het G.E.B. en van het Algemeen Armbestuur. Ter voldoening aan een verzoek van G,deputeerde Staten stellen B. en W. voor het Reglement van het Algemeen Armbestuur aan te vullen met een bepa- ing, die waarborg geeft, dat uitbesteding van armlastigen niet zal geschieden in gezinnen, waarvan de gezondheidstoe stand zyner leden gevaar zou kunnen opleveren voor de(n) bestedeling^). Met algemeene stammen wordt tot de voorgestelde wyziging van het reglement besloten. Voorstel van B. en W. tot aan- knop van Ryksgnmd. B. en W. stellen voor over te gaan tot aankoop voor de som' van f 10.— van («enige bij do Wet van 28 Juni 1926, Stbl. 264 aan de Gemeentte ln beheer overge dragen weggedeelten, deal uitmakende van den binnenibewn van den voormali- gen Koegras-Zanddijk. De heer van der Pias vraagt of de gemeente in het vervolg voor deze gron den polderlasten zal hebben te betalen. De Voorzitter kan daarop geen stellig antwoord geven, doch vermoedt, dat dit niet het geval zal zijn. Vervolgens wordt het voorstel van B. en W. met algemeene stemmen aange nomen. Na vaststelling van eene wyziging der gemeentebegrooting 1928 Is aan de orde het voo*rstel van Burgemeester en Wet houders tot aanstelling van een klokke nist en tot vaststelling van diens jaar wedde en pensioengrondslag. In verband met de geringe werkzaam heden, aan deze functie verbonden, ach ten B. en W. eene jaarwedde van 10. voldoende. Zij bevelen voor deze betrek king aan den heer A. Thomasz, die, nadwt de Raad even in oomité is gegaan, me^ algemeene stemmen wordt benoemd. De jaarwedde eni pensioengrondslag worden bepaald op 10.—. De rondvraag levert niets op, waarna de vergadering door den Voorzitter on der dankzegging aan de leden wordt gesloten. Vergadering gehouden op 81 Juli 1928. Aanwezig 12 leden, een vacature, door het vertrek van den heer Zeyiemaker. Voorzitter de heer W. B. Oort, Burge meester. Na opening kwam aan de orde Ondersoek geloofsbrieven. Dit betrof de benoeming tot lid van den Raad van den heer J. Henkes. Op verzoek van den Voorzitter had het onderzoek plaats door de heeren Lap. Vonk en Leber. By monde van den heer Lap werd gezegd, dat de zaak in orde was bevonden, waarna tot toelating werd besloten. De zeer uitvoerige notulen werden ge lezen en goedgekeurd met de opmerking van den beer De Graaf, die zeide dat het hem onaangenaam had getroffen, dat er naar aanleiding van het medegedeelde over het Gesticht van Weldadigheid ingezonden stukjes in de plaatseiyke pers waren verschenen, waaruit hy con cludeerde, dat hieromtrent geen aange name verhouding bestond tusschen bet Bestuur der Gemeente en het Armbestuur. De Voorzitter noemde dit een storm ln een glas water, een kleine verwarring, waarover niemand zich iets had aan te trekken. Ingekomen stukken. Schrijven van den beer A. Schaat- senberg, dat hy afziet van de aanvaar ding van een zoogenaamd plaatsje, daar de Bouwkosten van het buis hem te hoog zyn. b. Dankzegging van mej. Henkes, te Oosterend, voor de nieuwe benoeming tot vroedvrouw, welke zy gaarne aan neemt, verzoekende een nieuwe instruo- tle te mogen ontvangen. c. Schrijven van den heer Kruger, uit Eindhoven, berichtende aanneming be noeming tot Hoofd der School te Öude- schild, met dank voor die benoeming. Vermoedelijk zal hy pas 1 October a.s. In dienst kunnen komen, al zal by zijn jeat doen reeds met 1 September in functie te kunnen treden. d. Proces-verbaöl van kasopname by 8. M. Klokman, te Beverwyk. No. 1 werd met algemeene (12) stem men benoemd. Benoeming commissaris van de T. M. Volgens rooster moest aftredende beer P. Verberne, die met algemeene stemmen herbenoemd werd. Hiorna schetste de Voorzitter de groote verdiensten van den heer Smit Kleine ln zake het electrioiteitsbedryf op Toxel en stelt voor, dat op de vergadering van de T. E. M., die des avonds gehouden zou worden door den ufgevaardlgde uit den Raad, den heer De Graaf, hartelijk dank aan den heer Smit Kleine gebracht zou worden voor al zy» bemoeiingen in zake de electrlciteit in de Gemeente. In bet dankwoord namens den Raad zal dan moeten uitkomen dat die bemoeiingen zich uitstrekken over vele jaren. De Voorzitter geeft daaromtrent een Bchema. De beer Lap zegt, dat by zich gaarne neerlegt bij het voorstel, en dat h(j met genoegen constateert, dat het bedryi verre zyn verwachting overtreft en hy dan ook het eerdere wantrouwen terug neemt. De heer PIsart zegt, dat hy eerder opposant was en nog meent, dat de kos ten van aanleg goedkooper hadden kun nen zyn, doch dat de resultaten veel beter zyn, dan hy had durven verwach ten, en dan ook nu volmondig met het voorstel meegaat. De heer De Graaf brengt mede hulde aan den heer Smit Kleine en zal gaarne de opdracht overbrengen. De heer Vlaming noemt het prachtig, dat de heeren Lap en PIsart van de dwalingen huns weegs teruggekomen z(jn, wat bun siert en brengt daarvoor dank. De Voorzitter zegt, dat de byval hem genoegen doet, waarvoor by dank brengt en zegt, dat de kosten van aanleg f80000' beneden de begrooting bleven en in de eerste drie maanden van bet bedrijf reeds f 11000 werd ontvangen. Aanleg electrlsche verlichting in de school r. Chrteteiyk volks onderwijs te Den Burg. Van het Bestuur dier school was het verzoek ingekomen, dat de kosten voor de Gemeente zullen bedragen f 120. Aan genomen. Een stem uit de vergaderingAl weer een klant 1 Opneming J. A. Bakker ln het Weeshuls. van Jen Gemeente-Ontvanger, orde. In kas was f 1292.49 Alles was ln Aanbieding rekening meen Weeshuls. Ontvangsten f 20685.20 Uitgaven 16698.85 Batig saldo f 8686.86 Wordt in handen gesteld van de ren Ki&kert, Keijzer en Boon. Aanbieding rekening meen Armbestuur. f Ontvangsten Uitgaven Batig saldo f 1979.04 18678.76 11699.72 In banden gesteld van Graaf, Dros en Pisart. de heeren De Aanbieding gemeente-rekening en rekening gem.-electricltelts bedryi over 1927. Volgens mededeeling van den Voogdy- raad is bet in bet belang te achten van de ten huize van haar vader te De Cocksdorp verbiyf houdende minderjari ge Johanna Antje Bakker Md., dat z(j gedurende eenigen tyd in een ander milieu wordt geplaatst. De Voogdijraad vroeg, of de Gemeente bereid sou z(jn de kos ten van verzorging voor baar rekening te nemen. Deze zouden, wanneer het meisje opgenomen werd in het Tehuis voor vrouwen en meisjes van het Leger des Heils te Amsterdam, alwaar plaats beschikbaar was f 1.per dag bedragen. B. en W. vonden hierin aanleiding zich tot het Bestuur van het Algemeen Wees huls te wenden met het verzoek, of deze instelling zich het lot van het meisje zou willen aantrekken. Na een ingesteld on derzoek heeft het Bestuur van het Wees huis medegedeeld bereid te zyn, behou dens goedkeuring van den Raad het meisje als verpleegde in de instelling op te nemen. De voogdyraad kan zich hier mede vereenigen en heeft op spoedige weghaling aangedrongen. In verband hler- med'e is goedgevonden, dat het meisje voorloopig als logé of als hulp in de huishouding ln bet Weeshuis kan ver blijven, totdat de Raad der Gemeente de ingevolge artikel 2 van het reglement der instelling vereischte beslissing zal hebben genomen. Het meisje Is n.1. 20 jaar, terwyi de niet-samenwonende oudera in leven zyn. In aanmerking genomen, dat het Be- Alge-1stuur van Algemeen Weeshuis Inde opname geen bezwaar ziet, hebben B. en W. de eer voor te stellen de gevraagde goedkeuring tot opneming te verleenen. Met algemeene stemmen wordt de goedkeuring verleend, nadat de heer De Graaf als zyn meening te kennen had gegeven, dat dergelijke zaken, het wees huis betreffende, wel door B. en W. af gedaan zouden kunnen worden. De Voorzitter meende, dat als de be hoefte zich daartoe doet gevoelen, het Bestuur van het Weeshuls wel zal komen, doch de verordening laat het thans niet toe. Alge- hee- De gewone dienst sloot met een batig saldo van f 12424.86, de kapltaaldienst met f 2067.36. Deze rekening werd ln handen gesteld van de heeren Lap, Epe en Leber, die voor de electrlciteit, tevens iïquldatie- rekenlng, ln handen van de heeren Pi- sart, Vonk en S. Keijzer. Ontslag-aanvrage van H. Groeme- wold als hoofd der al school te Den Burg. De Voorzitter deelde med", dat deze aanvrage niet betreft het U.L.O.-gedeelte der school, doch alleen het lagere ge deelte, waarom de Voorzitter het schet sen van eenlge verdiensten tot de tweede ontslagaanvrage, die weldra zal volgen, zal bewaren. Het ontslag wordt verleend tegen een nader door B. en W. te bepalen datum. Benoeming hoofd der aL school te Den Burg. De voordracht luidde aldus: 1. H. J. Kraai, te Enschede, S. O. van den Abeele, te Wormerveer, Verbouwing woning dienaar van politie te Den Burg. De dienaar van politie Goënga te Den Burg heeft het verzoek ingediend aan de bij hem in gebruik zynde ambtswoning aan het Schildereinde eenige verbou wingen uit te voeren, opdat hy over eenige meerdere ruimte zal kunnen be- schikkon. B. en W. achten dit verzoek alleszins gemotiveerd en leggen een teekening over, geprojecteerd door den Gemeente opzichter, die de kosten heeft begroot °PBf en° W. stellen voor tot de verbouwing te besluiten en het benoodigde crediet te verleenen. De heer Lap'gunt den dienaar van politie betere woongelegenheid, doch ziet de noodzaak van een kantoor filet in. Weth. 'Keyser noemt de verbetering kapitaalvorming. De heer Pisart zegt er voor te zijn, als 'tnlet om een garage te doen is. Zonder hoofdelijke stemming uange' nomen. ,„t De Voorzitter wenscht vervolgens punv 18 voor punt 12 te behandelen, wat ae vergadering goed vindt.

Heldersche Courant | 1928 | | pagina 6