Uitdieping vaargeul htt den loewaL Bij adres van 2 Februari j.1. riohtte de Visschersvereeniging D. E. t. V. het ver- zoel». aan den Raad de vaargeul naar- en het vaarwater voor den loswal aan den Noordordijk uit te diepen. Ook reeds in den zomer van 1927 werd een verzoek van verschillende vrachtschippers inge- ?Dj' adres van 2 April j.1. ook de afdeeling Texel van „Schuttevaer" op net uitdiepen van het vaarwater heelt aangedrongen. B. en W. hebben den toestand door peilingen doen opnemen en zijn. op grond daarvan tot de conclusie gekomen, dat ongeveer 2650 M3. grondspecie zal moeten worden weggebaggerd om tot een be hoorlijke vaargeul te komen. De Colleges van Dag. Bestuur van de belanghebbende waterschappen „Eier- land" en „De Dertig Gemeenschappelijke Polders" hebben zich bereid verklaard de toekenning van een bijdrage voor ieder gelijk aan een vierde der kosten te bevorderen, zoodat de helft der kosten voor rekening der gemeente zal komen. Het in 1925 uitgevoerde baggerwerk ter plaatse heeft een uitgaaf gevorderd van f 0.60 per M3. Dit tot maatstaf ne-' mende, zijn de kosten van het onderwer- pelijk werk in totaal te begrooten op f 1600 f 1800: B. en W. stellen voor tot de uitvoering van het werk te besluiten, indien de in uitzicht gestelde bijdragen van de ge noemde waterschappen worden verleend. De Voorzitter zegt, dat na het rond zenden van het pré-advies bericht is in gekomen, dat men het werk niet kan maken voor f 0.60 per M3., maar dat dit 11.05 zal moeten zijn. Algemeen vindt men dit buitengewoon duur. De Voor zitter vraagt dan ook machtiging voor B. en W. om de zaak met de Polder besturen af te handelen. Nadat de heer Lap heeft gezegd, dat door losmaking van den grond wegstroo ming zou kunnen volgen, de heer De Graaf 't voor werkverruiming zou willen bewaren en de heer Vonk gezegd heeft, dat men hier ook rekening met de zeil vaart heeft te houden, wordt de machtiging verleend. Oprichting stichting tot bevor dering van het lager land- en tu lnbouw-onderwljs. Bij brief van 16 Juni j.1. no. 1227, afd. I, heeft de Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw aan B. en W. als volgt geschreven: „Ik heb de eer Uw College te berichten, dat ik, indien de daartoe alsnog te vormen organisatie zich bereid verklaart zich aan alle voorwaarden omschreven in de hier- bijgaande »Algemeene regelen* te onder werpen, zal bevorderen, dat haar over dit jaar een Rijkssubsidie tot een toe reikend bedrag wordt verleend voor de inrichting van de localiteit, waarin de door haar op Texel te stichten Lagere landbouwschool zal worden gehuisvest en voor eerste aanschaffing van leermidde len, zoomede, te beginnen met dit jaar, een jaarfijksche subsidie van het Rijk, ten behoeve van de exploitatie dezer school (derhalve voor alle uitgaven voor personeel en materieel). De lokaliteit voor de school, zoomede het daarbij beschikbaar te stellen terrein voor een schooltuin en de woning voor het Hoofd moeten aan mijne goedkeuring worden onderworpen. Zoodra de hiervoor bedoelde organisatie zal zijn tot stand bekomen, zal ik het op prijs stellen met haar juisten naam, zoo mede met de samenstelling van haar be stuur in kennis te worden gesteld." Naar aanleiding hiervan hebben B. en W. geconfereerd met de afgevaardigden van de verschillende plaatselijke land- bouworganisatiën, zijnde de afdeelingen »Texel« en «Eierland* van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw, de afdeeling »Den Burg«,van den Land-en Tuinbouw- bond, de Coöperatieve Pluimvee- en Tuin- bouwvereeniging. De afdeeling «Texel* van het Kweekersgenootschap, mede uit- genoodigd, was niet tegenwoordig. Deze conferentie heeft tot resultaat gehad, dat de verschillende afgevaardig den zich hebben vereenigd met de ont- .werp-statuten van een door de verschil lende lichamen in het leven te roepen stichting ter bevordering van het land- en tuinbouwonderwijs in deze gemeente, en welke ontwerp-statuten gebaseerd zijn op het schema, waarvan uw College in zijn vorige vergadering in principe goedkeu ring verleende. B. en W. hebben de Besturen van de landbouworganisatiën uitgenoodigd in den loop der volgende week eene algemeene ledenvergadering van elke organisatie te beleggen, om ta besluiten hare medewer king tot het in het leven roepen der stichting te verleenen. De Inspecteur van het Landbouwonder wijs deelde mede, dat het in de bedoeling lag dat de school omstreeks September al' zal worden geopend. In verband hier mede, hebben wij ons genoodzaakt gezien, de Besturen der landbouworganisatiën te verzoeken zoo noodig in de ledenverga dering er met nadruk op te wijzen, dat de geringste wijziging in de ontwerp statuten tot belangrijke vertraging aan leiding zal geven, omdat elke wijziging aan het oordeel zal moeten worden onder worpen aan de algemeene ledenvergade ringen der andere corporatiën. Om dezelfde reden veroorloven B. en W. zich de vrijheid den Raad uit te noodige* dit in welwillende overweging te nemen. Een afgezonderd kapitaal behoort tot het wezen der eener stichting. Aan de Iandbouwvereenigingen is voorgesteld iedpr f 10 hiervoor disponibel te stellen. Van de Gemeente zouden B. en W. f 50 willen uittrekken om op die wijze het oprichtingskapitaal te bepalen op f 100. Op grond van het vorenstaahde hebben B. en W. de eer bijgaand ontwerp-besluit dén Raad ter vaststelling aan te bieden. De Raad der Gemeente Texel enz. besluit: 1. f 50 beschikbaar te stellen voor het in het leven roepen van na te noemen Btichting ter bevordering van het land en tuinbouwonderwijs in de gemeente Texel; Burgemeester en Wethouders te mach tigen met vertegenwoordigers van de afdeelingen „Texel" en „Eierland" van de Hollandsche Maatschappij van Land bouw, de afdeeling „Den Burg op Texel" van den Land- en Tuinbouwbond, de afdeeling „Texel" van het Kweekersge nootschap en de Coöperatieve Pluimvee- en Tuinbouwvereeniging te Texel, indien deze zijn voorzien van gelijke machtiging, een kapitaal van f 100 door de vertegen woordigende lichamen daartoe verstrekt, te bestemmen tot- en mitsdien in het leven roepen eener stichting tot bevor dering van het land- en tuinbouwonder wijs in de gemeente Texel, zulks onder de volgende bepalingen, welke de statu ten van de stichting zullen uitmaken Volgen de ontwerp-statuten, waarvan we slechts het volgende mededeelen: De stichting draagt den nham „stich ting tot Bevordering van het Land- en Tuinbouwonderwijs in de Gemeente Texel" en is gevestjgd te Texel. De stichting stelt zich ten doel het land- en tuinbouwonderwijs, in het bij zonder het lager land- en tuinbouwonder wijs, in de Gemeente Texel te bevorderen. De stichting tracht haar doel te be reiken: a. door het oprichten en instandhouden eener lagere landbouwschool of lagere land- en tuinbouwschool: b. door het doen geven van cursussen voor land- en tuinbouwonderwijs c. door het op andere wijze verspreiden van kennis en ontwikkeling op land- en tuinbouw gebied; d. door het houden van vergaderingen; e. door alle andere wettige middelen, die aan het doel bevorderlijk zijn. De stichting onderwerpt zich ten aan zien van het door haar te geven onder wijs aan de van Rijkswege daarvoor ge stelde of te stellen voorschriften. De stichting wordt beheerd door een bestuur, bestaande uit ten minste zeven en ten hoogste dertien leden. Dit aantal wordt bepaald door den Raad der Ge meente Texel, telkens voor een tijdvak van vier achtereenvolgende kalenderjaren. Dit geschiedt voor de eerste maal met ingang van 1 Januari 1932. ToUjemelden datum bestaat het bestuur uit elf leden. Aftredende leden zijn dadelijk herkies baar. Voor de eerste maai zal het bestuur bestaan uit de heeren J. S. Dijt, A. Dros D.Cz., S. J. Flens, N. W. de Graaf, R. P. KejjserCz., Jb. Kikkert Nz., H. Leber, S. Smit Pz., K. Vlaming en A. Vonk Cz. Bloedverwantschap of zwagerschap in den eersten of tweeden graad mag tus- schen de leden van het bestuur niet be staan. Na verstrekking van deze uitvoerige adu viezen was nog ingekomen hot volgendte: Voorstel van.' B. en W. tot aanvulling van biet ontwerpbesluit betreffende het in1 het leven roepen van een stichting tot bevonde- ring van het lager land- en luinbouwomier- wjjs lin de gemeente Texel 3o. B. en W. te machtigen voor den naam M. D. Dijt, onder 2 voorkomende, indien hun college zulks noodig mocht- blijken, te .ezen: P. Bakker Az. 4o. R. en W. te machtigen aah den Mi nister van Binnenllandsche Zaken en I aad- bouw te berichten, aait de Raad bereid is rijn medewerking te verleenen tot wijziging van de onder 2 bedoelde statuten indien en voor zooverre de Min. van B. Z. en L. zulks noodzakelijk mocht achten. iDe Voorzitter deelde mede, dat de orga- nisatiën eerst afe aoooord gingen met te voorstellen, doch dat er ,ater weer bezwareu rezen. X Was bij' de iandbouwafdeelingen te doen onj het recht van zeggingschap en daarover was gisterenavond nog weer ver gadering gehoudeni, waar men opnieuw tot overeenstemming was gekomen. Over een en ander werd ook nu nog heel wat gedelibereerd', doch het zou te veel plaats nemen, alls we van dit debat een vol ledig verslag gaven. '1t Strekt dien Raad1 zeker (tot eer, dat men door kibbelarij geen paarlen voor die zwij nen wil' werpen, maar dat men ten slotte met algemeene stemmen goedkeuring heeft gehecht aan de voorstellen. Hiermede is de lagere landbouwschool verzekerd. Omvrage. De heer Kikkert zou het strand bij Koog voor motorfietsen willen verbieden, omdat er gevaar in zit. De Voorzitter meent, dat zulks niet ge makkelijk gaati, omdiat het strand' vrij! ÏB. De heer Boon vraagt bescherming van het Laantje bjji Brakenstedn, waar men zich schuldig maakt aan Meidoornroof. Zal aandiacht aan1 geschonken wordten. De heer Dros vraagt, wanneer de derde bus tusschen Den Burg en1 De Oocksdorp zal rijden. Vooraifter: t Postoonitraot is nog niet in orde. De heer Plöart: Gaarne zou ik zien, dlat er grint voor de wegen bij aanbesteding ge kocht wordt. 'De Voorzitter zal er nota van nemen. De heer De Graaf wenscht, dat die meeu wen van de Hijst der beschermde vogels wer den geschrapt, daar deze vogels zeer scha delijk zijn. Hierna sMtiing. IN 15 UUR TEXEL ROND. In het laatst dier vorige week hebben een tweetal 'kampeerders van die Koog, in één dag het geheele eiland rondgewandeld; zij hebben hiervoor ongeveer 15 uur tijd r.oodig gehad! Een tier dieetaemera aan dezen afstandsmarsch had reeds halver wege geweldige blaren onder de voeten, met taaie volharding heeft hij echter door gezet. Na aankomst moesten echter zijn voeten worden verbonden en 's avonds was hem het gaan bijna geheel onmogelijk. (N, T. Crt.) Jullanadorp. VERPACHTING ZUIDERZEE- GRONDEN. Woensdagavond! had' ten overètaan van dien Ontvanger dier Registratie en Domei nen te Den Helder, dn het café van dien heer R. Riuitenbeirg aan de Koodj, lm het openbaar bij' inschrijving die verpachting E laats van 10 kavels bezaaid! imet (mosterd, aver en gerst ini dien) BalgzamdipdldieT, als- medle het grasgewas langs dien Balgzandidtijik in 7 perceelen, dien hoogen berm lang® het Buigzame kanaal eni een peroelei haver op Wieringen. Niettegenstaande er nog al wat belangstel ling voor deze verpacbtiirilg was, was de animo om in te schrijven nu juist niet fojjr zondler groot en werdlen ook geen hooge Inschrijvingen' gedaan. Nadat door dien Ontvanger voornoemd- voorlezing van dte voorwaarden was gedaan, en door eenige personen nog nadlere Snlichr tirngen waren gevraagd, nam de inschrijving een aanvang met perceel 1 van den Baig- zand'djjk, waarop geen inschrijving binnen kwam. Evenizoo ging het met perceel 2 en 3 en ook toen 1, 2 en 3 gecombineerd werdlen. De perceelen 4 en 5, en daarna- 6 en 7 konden ook geen gegadigden vindien. Ten slotte werdlen deze 7 peroeelen gecombi neerd; aangeboden en was daarvoor de hoog ste inschrijver de heer Wirihg te Koegras voor 15. Vervolgens kwam aan de beurt de Ballg- zamdpollder voorzoover deze bezaaid is met mosterd, haver en gerst. Perceel 8, bezaaid met mosterd, kreeg als hoogste inschrijving 10, doch werd niet gegund. Op de nu volr gen'cte peroeelen 9, 10 en 11 eveneens met mosterd bezaaid kwam geen inschrijving binnen. De combinatie van de peroeelen 8 tot en met 11 bracht een in'Schrijlvtng van 15, welke niet gegund werd. Perceel 12, bezaaid met haver, werd voor 125 gegund aan W. Sljkerman te 'Zdjpe. Perceel 1&, bezaaid met gerst, werd voor 151 toegewezen aan, L. Raven te Anna t'aulowna. Daarna werdén de perceelen 14, 16,16 en 17,, bezaaid' met mosterd, gelijk gepresen teerd en 'kwam daarop een inschrijving van 25 binneni, waarop geen gunning volgde. In afwijking van de peroeetebeschrijving, werd nu eerst perceel1 23, een perceel1 haver, gelegen op Westerland te Wieringen, ge presenteerd. Hoogste inschrijiver hiervoor was D. van Duin te Westerkldef op Wierin gen voor 40, aan welke dit perceel werd toegewezen. Vervolgens werd) perceel 18, heb jaagpad 'amgs het Baigzandkanaal voor 5 gegund aan O. Rtam ite Koegras. Daarna werden de 8 perceelen mosterd in oomibinaüe nogmaals aangeboden, döch kon den geen hoogere inschrijlving verwerven dan. 50, waarvoor de gunning niet plaats had Perceel 19, zijnde de hooge berm aan de Westzfijide -van het Mgzandkanaalll, werd voor 5 toegewezen aan O. Blom te Koet gras. Perceel 20 eveneens aan O. Blom voor 7 1 en de perceelen 21 en 22 voor 2J50 aan P. Landman te Anna Pauiowm De verpachting was hiermede ten eintde en werd dtior dien Ontvanger alsnog gele genheid' gegeven voor inschrijving op de 8 kavels mosterd Geen aanbieding kwam echter meer binnen, en is thans de gelegen heid om daarvoor in te schrijven nog- open- gesteld' ten rijnen kantore aan de Kerk.- gracht te Den Helder. Wieringen. DE AFGELOOPEN KERMIS. Maandag, de laatste dag onzer kermis, welke altijd een drukke dag is, viel dit jaar niet mee. De bioscopen kon den zich nog in een druk bezoek ver heugen, doch de Schouwburgloge deefde in deze niet mee en. men kon daar zeg gen dat er bijna voor stoelen en banken werd gespeeld, terwijl zich op straat ook weinig publiek bewoog. Later in den av<jpd, toen de bioscoopvoorstellingen af liepen, kwam er nog wat drukte op straat en in de café's, doch de Maandag was niet zooals verwacht werd. Vechtpartijen of ongeregeldheden van ernstigen aard deden zich gedurende de kermis niet voor, alleen had de politie zoo hier en daar eens een onbeduidende ruzie te regelen zoodat gezegd kan worden dat alles een ordeljjk verloop had. DS. VAN DER VEEN NIET NAAR LONDEN. Naar wij vernemen heeft Ds. O. L. van der Veen, Doopsgezind Predikant alhier, bedankt voor de uitnoodiging om voor de Hollandsche Kolonie te Londen een beroepsbeurt te vervullen. WONINGBOUW. Men meldt ons dat aan den aannemer, den ,heer N. J. Poel alhier, als laagste in schrijver de bouw van een woon- en win kelhuis, voor rekening van den heer J. Aris te Breezand, hetwelk aan den Mol- gerdijk alhier zal worden gebouwd, is gegund. De Olymplsohe Spelen. Burgerlijke stand van Helder. van 31 Juli en 1 Augustus 1928. ONDERTROUWDG. Ch. Veer en M. E. Sturk; N. O. van Dordrecht en D. Koningstein; M. Kikkert en H. M. Valke nier; D. de Man en A. Lagrouw. BEVALLENA. Kuipervan der Wijk, z.M. Leutholffde Langen, d.J. Kra mervan Haarlem, z.O. Terbraak van der Meulen, z.A. SwartAdmiraal, z.A. SpijkermanBruin, d.G. Kiljan— Bos, z.M. Neugebauerter Haak, d. OVERLEDEN: J. Ewalt, 75 jaar; P. van Berkum, 63 jaar. De derde dag. BRUIDSFOTO'S Fotogr.-Atelier EISELIN, 6o Polderweg 6o. DE ATHLETIEKWEDSTRIJDEN. Wederom flinke preetatlee. Lowe wint na een prachtige eindspurt de 8oo M.; Hahn faaltl De horden- looper Smith verbetert het wereld* record. Köraig favoriet op de aoa M. Dames vestigen a nieuwe we* reldrecorda. De Boer aorgt voos) het eerste Ned. succes; Klasse en v. d. Berge verliezen met eere. Het is of Pluvius een afspraak gemaakt heeft met het N.O.C., schrijft de Telegr., ter wijl het vanaf Zaterdag j.1. 's nachts en 's mor gens bijna voortdurend pijpestelen heeft ge regend, hebben de Olympische atletiekwed strijden meestal onder begunstiging van al thans droog weer plaats. Zoo ook Dinsdagmiddag, toen de wed strijden om even na tweeën een aanvang na men, maar er stond een- nogal krachtige en koude wind. Begonnen werd met de series no M. hor denloop, waarin 4 van onze ladgenooten van de partij waren, doch ook zij deden het al niet veel beter dan de sprinters. Kaan, Britstra, vaa Leeuwen en Spel wer den resp. 4, 4, 4, en 3 in hun series. De uitslagen zijn: Wereldrecord: E. J. Thomson, Canda, 14,8 sec., in 1920; en S. Petterson, Zweden, 14.S sec., in 1927. Olympisch record: Thomson, 14.8 sec., in 1920 te Antwerpen. Winnaar Pa rijs 1924: C. Kingsey, V. S., in 15 sec. ie serie. 1. Sempé (Fr.) ij sec.( Deze athleet won vrij gemakkelijk). 2. Vallania (Argen tinië), die gedisqualificeerd werd. 3. Wessely (Oostenrijk). ae serie- Ring (V. S.)2. Viljoen (Zd.- Afrika)4. Kaan (Holland). 3e serie. Weightman Smith (Zd.-Afrika) 14.8 sec., gelijk aan het wereldrecord van Thomson; 2. Marchand (Fr.). Smith won met meters voorsprong; om de 2e plaats was de strijd zer heftig. 4e serie. 1. Anderson (V.S.), 15 sec.; 2. Wetmström (Zwden). 5e serie. 1. Dye (V. S.), 15 sec.; 2. Atkinson (Zd.-Afrika); 4. van Leeuwen (Holland). Deye won gemakkelijk. Atkinson gaf zich niet volkomen. 6e serie. 1. Lucas (Eng.) 15.4 sec.; 2. Steii\- hardt (D.). De winnaar won in een vrij slech ten tijd. De Duitscher werd door zijn landge- nooten zeer levendig toegejuicht. 7e serie. 1. Collier (V. S.) 15 sec.; Sjöstedt (Finland); 4. Britstra (Holland). 8e serie. 1. Gaby (Eng.) 15.2 sec.; 2. Petter son (Zweden). 9e serie. 1. Miki (Japan) 15.4 sec.; 2. Lord Burgley (Eng.)3- Spel (Holland) i De 2e eersten worden geplaatst. Demi-finales. ie serie. 1. Dye, 14.8 sec. (wereldrecordtijd); 2. Gaby. 2e serie. 1. Anderson (V. S.) 14.8 sec. (wereldrecordtijd) ,1 2. Atkinson. (3e werd Burghley, de winnaar van de 400 M. horden.) 3e serie. Weight- mann Smith 14.6 sec. (Nieuw Wereld- en Olympisch record)2. Collier. De nos. I en 2 komen in de finale. 3000 Meter har dl 00 pen. Wereldrecord: Paavo Nurmi 14 min. 28.2 sec., in 1924. Olympisch record: Nurmi 14 min. 31.2 sec., in 1924. Winnaar Parijs 1924: Nurmi 14 min. 31.2 sec. In dit nummer deden drie van onze land- genooten mee. Wolf sloeg een heel mager figuur. Gerbrandts deed het iets beter, doch hij moest opgeven toen hij weer last kreeg van de enkel-blessure, waardoor hij niet voldoende heeft kunnen oefenen. Het best bracht de Haarlemmer K 1 a a s s e het er af. Hij liep in de 3e 'serie, waarin o.a. Nurmi, Wide en Smith uitkwamen. De eerste j ron den bleef hij goed bij, toen ging hij den kop nemen, wat door insiders afgekeurd werd, doch aan den anderen kant bewees hij, dat hij voor zijn plaats wou vechten. Na 71/» rónde behoorde hij nog bij de eerste zes. Er waren toen nog 4 ronden te loopen, toen Wide en Nurmi er ernst van maakten. Met Klaase Was het toen spoedig gedaan; hij eindigde als 6e ver vóór den Canadees Cöllard. De grootste helf der deelnemers was toen reeds uitgeval len. Du Hen was absent. De uitslagen zijn: ie serie: 1. Lermond (V. S.) 15.2.6. 2e serie: Ekloef (Zweden) 15.7.4; 2. Ritola (Finland). 3e serie: Smith (V. S.) 15.4; 2 Wide (Zweden)3. Johnston (Eng.)4. Nurmi. (De eerste 4 van elke serie komen in de finale.) Verspringen met aanloop. De records zijn: W.R.: de Hart Hubbard, V. S., 7.89 M., in 1927. Olymp. record: Gut- terson, S. S., 7.60 in 1912 te Stockholm. Win naar Parijs: Hubbard 7.44.5 M. Er werd in 4 series gesprongen. In dit nummer slaagde een landgenoot er in het tot de finale te brengen, n.1. onze re cordhouder en Engelsch kampioen H. de Boer, die de eerste werd Jn zijn serie met een sprong van 7.32 M., achter zich latende o.a. den wereldrecordhouder Hubbard en den Fin Tuulos (beide 7.11 M.). In de finale moest hij zich echter met de 6e plaats tevre den stellen, wat voor een klein deel aan ner- veusiteit moet geweten worden. Dë uitslag is: j. Ed. B. Hamm (V. S.) 7.73 M. (Nieuw Olymp. record); 2. Cator (Haïti) 7.58 M.; 3. Bates (V. S.) 7.40 M.; 4. Meier (D.) 7.39 M.; 5. Küchermann (D.) 7.35 M.; 6. de Boer (H.) 7.32 M. Onze landgenoot zorgde dus voor het eerste Nederlandsche succes. 300 M. hardloopen. De records zijn: W.R.: R. A. Locke (V. 20.6 sec. in 1927. Olymp record: A. Hahn (V. S. 21.6 sec. in 1904 te St. Louis en K. V. Scholz (V. S.) 21.6 sec. in 1924 te Parijs. Er werd in 15 series geloopen; de 2 eersten van elke serie worden geplaatst. Paddock (V. S.( 22.2 sec., Scholz (V. S.) 22.2 sec., Kugelberg (Zweden) 22.4 sec., Fitzpa-, trick (Can.) 22.8 sec., Schüller (D.) 22 sec., sec.: Schlösske (D.) 25 sec., walk-over, Cer- honney (Fr.) 22.2 sec., Legg (Zd.-Afr.) 22.4 bonney (Fr.) 22.2 sec., Leg (Zd.-Afr.) 22.4 sec. (De Canadees Hester, no. 2, gedisqualifi ceerd), Körnig (D.) geen tijd, Butler (Eng.) 22.8 sec.., Geissler (Oostenrijk) 22.4 sec., Rangeley (Eng.) 22 sec., Williams (Can.) aa.6 sec. en GUI (Eng.) 22.2 sec. Van den Berge en Broos warenook van de partij. Eerstgenoemde lip te de «crie, die door Schüller gewonnen werd; hij gat z'ch niet geheel en scheen zich te «««n voor de volgende ronde. Broos liep een goede cours en eindigde heel dicht schter den winnaar van de •erie waarin hij liep (Rangeley). Kwart-finale». (De twee eerst-aankomendM worden geplaatst.) ie «erie: 1. Schüller aa sec.; 2. Cummings. 2e serie: 1. Legg ai.» sec.; a. GUI.-V a n den Beerg Uep in deze serie mee, deed' zee rxijn best, doch werd 10 meter voor het einde geklopt; het ging hoel hard. - 3e serie: 1. Paddock aï.S sec.; a. Ku gelberg. Broos eindigt vlakbij op de Se plaats, wat in zulk gezelschap heusch geen schande is. 4e serie: 1. Scholtz 21.8 sec.; 2. Rangeley. Sc serie: FiUpatrick 22 sec.; 2. Gomez Gaza (Mexico). 6e serie: Een heel zware serie doordat daarin Cariton, Körnig, Borak en Williams uitkwamen, laatst genoemde winnaar van de 100 M. Er werd een geweldige pace ingezet, om iedere cen timeter grond moest worden gevochten. De Du'tscher was in grooten vorm en won tot groote vreugde van zijn landgenooten in Olympischen recordtijd. 1. Körnig 31.6 sec.; 2. WUliams; 3- Borah. Finale 800 Meter hardloopen. Van Stockholm werd gezegd, dat nooit te voren een zoo schitterende verzameling 800 M.-loopers bijeen was. Een volmaakt juiste be wering, daar noch Antwerpen noch Parijs de StockhoLmsche Olympiade in dit opzicht kon evenaren. Welnu, Amsterdam komt de eer toe ook dit record te hebben gebroken. Zij, die Maandag de demi-finales hebben gezien, be grepen dat de start voor de finale zeer span nend zou zijn. Dat is het ook geweest, een ieder leefde mee met deze race, die van het begin 'ot het eind bijzonder interessant was. Douglas Lowe, degene die ook te Parijs zege vierde, werd eerste na een schitterende eind spurt en met meters voorsprc ig. Lloyd Hahn, de favoriet voor dit no. bezette de 5e plaats. De u'tslag is: Lowe (Eng.) 1.51.8 (Nieuw O'ymp'sch record). 2. Byhlen (Zweden), 3. Engelhardt (Duitschland), 4. Erwards (Can.), 5. Hahn (V. S.), 6. Séra Martin (Fr.). Finale 100 M. hardloopen (uame»), 1. Miss Robinson (V.S.) 12.2 sec. 2. Mis» Rosefeld (Can.), 3. Miss Smith (Can.). 4- FA Steinberg (D.). De winnares verbeterde het wereldrecord. Finale Discuswerpen (Dame»). In de finale kwamen 6 dames uit, die no. 1 en 2 van hun serie waren. Er werd herhaalde lijk over de 35 M. geworpen. De uitslag is: 1. H. Konopacka (Polen.) 39.62 M. 2. Capeland (V.S.) 37-°8 M. 3- Ived- berg (Zweden) 35-92 M. 4. Reuter (D.) 35-86 M. 5. Heublein (D.) 35-56 M. 6. Perkaus (Oos tenrijk) 33-54 M. Met deze prestatie verbeterde de jonge Pool- sche het met 39.18 M. ten haren name staan de wereldrecord. Om c.a. 7 uur waren de wedstrijden afge- loopen, die door c.a. 15.000 menschen bijge woond werden. HET SCHERMTOURNOOI (FLORET). Italië wint den landenwedstrjjd. Dinsdag was het een van de groote dagen voor het schermtournooi, zooals wij er enkele in den loop dezer spelen zullen hebben. Dagen dat er een beslissing valt op een der wapens, he'zij equipesgewijze of individueel. Na een flinke serie voorwedstrijden, en hal ve beslissingen, ging heden de beslissing in het onderdeel equipe floret, waarvoor Italië, Frankrijk, Argentinië en België zich geplaatst hadden uit de 16 deelnemende Landen. De uitslagen zijn: BelgiëItalië. Italië wint met 13 winstpar tijen en 41 ontvangen treffers van België; winstpartijen met 72 ontvangen treffers. FrankrijkArgentinië. Frankrijk wint met 9 winstpartijen en 60 ontv. treffers van Argen tinië; 7 winstpartijen en 65 ontvangen treffers. FrankrijkItalië. Italië wint met 10 winst- partijen en .52 ontvangen trffers van Frankrijk, 6 winstpartijen en 64 ontvangen treffers. België—Argentinië. Argentinië wint met 11 winstpartijen en 50 ontvangen treffers van België, 5 winstpartijen en 63 ontv. treffers. ArgentiniëItalië. Italië wint met 11 winst partijen en 50 ontvangen treffers van Argen tinië; 5 winstpartijen en 68 ontvangen treffers. FrankrijkBelgië. Frankrijk trok een onbe sliste partij met België, elk met 8 winstpartijen en 62 ontvangen treffers. De totaal uitslag is: Olympisch kampioen Italië met 6 punten; 2e pr. Frankrijk met 3 punten; 3e prijs Argentinië met 2 punten. VRIJ WORSTELEN. In het Krachtsportgebouw, waar de wors telaars reeds vanaf Maandagavond in den vrijen stijl elkaar den palm der overwinning betwisten hebben Dinsdagavond de finales een aanvang genomen. Een enkele partij daar gelaten, valt er bij dit worstelen overigens niet veel te genieten. Eerder zijn sommige vertoo ningen weerzinwekkend, want veel is ge oorloofd in dezen worstelstijl. De Fdnnien pas sen de gesloten tactiek toe en trachten bij lijf-aan-lijf-werk hun tegenstanders van ach teren te belagen. Het worstelen der Belgen en Zwitsers is technisch af, maar productief is hun methode niet. Het is te open en vrij, om dat men spel wil laten zien. De Amerikanen hebben bewezen de beste tactiek te bezitten. Van de 14 door hen gevoerde gevechten won nen zij er 13; technisch doen zij voor de meeste andere nationaliteiten onder. In de finales kampen de twee laatst over gebleven winnaars uit iedere afdeeling. Eerst als de winners uit deze finale tweemaal van denzelfden verliezer hebben gewonnen, zijn zij van den eersten prijs verzekerd. Daaren tegen moeten zij, als zij in hun tweede ont- moet'ng verliezen, een derde maal kampen. Gemakkelijk gaat het dus niet om kampioen te worden! De resultaten zijnt Bantamgewicht: Maldnen (Ftel) wint van Hewitt (V. S.). Vedergewicht: Morisaon (V. S.) wint van Mender (Zwits.). Lichtgewicht: Kupp (Estl.) wint van Niel- sen (Noorw.). Midden A-gewicht: Havisto (Finl.) wint van Appleton (V. S.). Midden B-giewicht: Kurbetz (Zwits.) wint van Hammond (V. S.). Zwaarmiddengewicht: Sjoeastedt (Zwed.) wint van Edward» (V. S.). Zwaargewicht: Richthof (Zwed.) wint van George (V. S.). Deze winners zjjn Olympisch kampio»

Heldersche Courant | 1928 | | pagina 7