HELDEU COURANT Verlangt U niet Segeijas-Demisaison HERMAN NYPELS' Prijzen 15,20,2b, 30,35,40,45,50 gld. UIT DE WIJDE WERELD VIERDE EN LAATSTE BLAD. PLAATSELIJK NIEUWS VAN ZATERDAG 11 AUGUSTUS 1928. Onze plaatjggenoote mej. J. H. Ver boog slaagde te Haarlem voor de hoofdr acte. Onze plaatsgenoot de heer G. 't Hart slaagde te Utrecht voor het exa men Engelsoh L. O. Onze plaatsgenoot de heer L. O. de Haam slaagde te Utrecht voor het examen Fransch L. O. wagenrennen, enz., enz. Tot slot wordt een mensch uit een reusachtig kanon 20 meter ver in de lucht geschoten. Wij hebben reeds medegedeeld, dat het gezelschap in den vroegen morgen van Dinsdag hier arriveert in extra-treinen en dan dadelijk met opbouwen begonnen wordt. Uit de i d/ertenties waarnaar we verder verwijzen, heeft men gezien, dat dienzelfden avond, dus Dinsdag a.s., te acht uur de openingsvoorstelling gegeven wordt, terwijl Woensdag twee, en Don derdag en Vrijdag elk één voorstelling gegeven wordt. Op de fotopagina in ons nummer van heden vindt men eenige plaatjes uit het circus opgenomen. Het materiaal van het circus Strnssbur- ger, dat hier Dinsdag voorstellingen komt geven, arriveert Dinsdagmorgen in een extra-trein, bestaande uit niet minder dan 54 wagens, welke te 9.21 hier binnen komt. Onmiddellijk wordt dan met uitla den en opbouw .begonnen. VERBETERING TREINENLOOP. Ingezonden Mededeellng. naar de heerlijke bosschen van Schoorl en Bergen? MORGEN (Zondag) vaart de ook naa'r Alkmaar en brengt U er heen voor f 0.75 retour Ie kajuit, ff 0.50 retour 2e kajuit. Vertrek van Den Helder, 'smorg. 8 u. WIJZIGING GEM.-BEGROOTTNG 1928. Door Ged. Staten is de Gem.-begrooting voor 1928 teruggezonden met bijvoeging van een tweede nota van opmerkingen. Naar aanleiding van hierop gevolgde be sprekingen worden thans enkele wijzigin gen van formeelen aard aangebracht, en aan den Raad ter goedkeuring voor gelegd. STORTHUIS REINIGING. B. en W. geven een overzicht van de kosten van den bouw van het Storthuis enz. voor de reiniging. De Raad heeft daarvoor de volgende bedragen gevoteerd voor een motortransportschip f 25310 zolderschuit4000 bakken zolderschuit en electr. kraan3500 voor bedrijfsklaar maken terrein Bassin gracht12282 voor storthuis compleet met onder- bouw 41090 voor onvoorziene uitgaven. 1000 voor beproeving bunkerstuk 450 f 87682 B. en W. hebben den Directeur van de Reiniging en Plantsoenen verzocht om te zamen met den Directeur van Ge meentewerken rapport uit te brengen over de totaalkosten van het storthuis en overige met de reorganisatie verband houdende werken, opdat zij precies konden nagaan hoe het staat met de kosten, in ver band met de machtiging van den Ge meenteraad en van Gedeputeerde Staten. Voor zoover een en ander thans is te bezien, zullen de volgende bedragen noo- dig zijn: a. motortrunsportschip f 27705 b. zolderschuit4000 c. bakken voor zolderschuit en electr. kraan8310 d. bedrijfsklaar maken terrein Bassingracht13371 e. storthuis compleet met onder bouw 44706 f. beproeving bunkerstuk 450 g. onvoorziene uitgaven en kleine bijkomende werken, zooals montage kraan, electrische aan sluiting kraan en storthuis 1000 Totaal f 94542 Voorts moet nog rekening worden ge houden met het salaris van een tijdelijk opzichter. Ter toelichting wordt het volgende medegedeeld a. Het bedrag voor het transportschip is verhoogd met de kosten van toezicht op den bouw, het vervoer van Hardinx- veld naar hier met eigen personeel, proef varen, enz. c. De kosten van de electrische kraan zullen, met bijkomende kosten, beneden het geraamde bedrag blijven. d. Het bedrijfsklaar maken van het terrein aan de Bassingracht benevens de loods, zal het bedrag der raming met f 1089.overschrijden. Deze overschrij ding houdt o. m. verband met de voor waarden aan de Hinderwetvergunning verbonden. Zoo was het oorspronkelijk de bedoeling om het terrein met een een voudig draadhek af te sluiten, bij de Hinderwetvergunning is evenwel bepaald, dat behalve dit hek ook nog een hoog ijzeren hek van harmonicagaas het terrein zal omsluiten. In dit hek zijn een drietal Ingezonden Mededeellng. Voor beide doeleinden geschikt. Gegarandeerd waterdicht. De nieuwste soorten. Zeer gemakkelijke pasvorm. KLEEDING MAGAZIJN EN, DEN HELDER - SCHAGEN. Wij kennen de gevaren, waaraan vrou wen blootstaan, als ze denken dezelfde in spanning te kunnen doorstaan als man nen. Dit is niet mogelijk; haar lichamen zijn er niet op berekend. Wij hebben her haaldelijk gevallen gezien van vrouwen, die zich physiek te veel inspannen. Er zijn natuurlijk heden ten dage vrou wen, die het moederschap niet wenschen. Indien zjj later van gedachte zouden ver anderen, zullen zij, indien zij deel hebben genomen aan dergelijke wedstrijden, ln vele gevallen ondervinden, dat het te laat is. Mrs. R. Lycett, de bekende Engelsche tennisspeelster, die aan verscheidene kam pioenswedstrijden heeft deelgenomen, zeide: „Ik ben tamelijk sterk, en in goede licha melijke conditie, maar ik zou er niet aan denken, zulk een vuurproef te doorstaan. Tennis wordt door sommige menschen als een inspannend spel beschouwd, maar het vraagt niet de physieke inspanning die aan deze wedstrijden gepaard gaat." (Hbl.) o KLEEREN MAKEN DEN MAN. Een vermakelijk geval wordt uit Parijs gemeld. Het betreft een man, Roger Ra- pin, die de vorige maand, toen hij aldaar nachtwaker was ln een modehuis, voor honderdduizend frank aan bont en andere kostbaarheden stal Hij verkocht zijn buit PREDIKBEURTEN. ZONDAG 12 AUGUSTUS. Ncd. Ilcrv. Gemeente. Nlcuwo Kerk (Weststraat): 's Morgens 10.80 uur, Ds. E. R. Damsté, van Huisduinen. Onderwerp: »Niet haasten noch vluchten.* Westerkerk (Westplein). Geen dienet. 's Morgens 9 uur, Ds. E. R. Damsté. Morgenwijding. Onderwerp: »Niet haasten noch vluchten.* Jullanadorp. 's Avonds 8 uur, Ds. E. R. Damsté. Onderwerp: »Niet haasten noch vluchten.* Sint Maartensbrug. 's Morgens 10.30 uur, Ds. F. W. J. v. d Poel. Geref. Kerk (Spoorstraat): 's Morgens 10 uur, Ds. J. H. A. Bosch, van Alfen aan den Rijn. 's Avonds 5.30 uur, Ds. T. L. Kroes, van Ruinerwold. Hulpkerkdienst Gerei. Kerk. (Militair Tehuis, Kanaalweg). 's Morgens 10 uur, Ds. T. L. Kroes, 's Avonds 5.30 uur, Ds. J. H. A. Bosch. Evangelisatie (Palmstraat): 's Morgens 10 uur, de Heer P. Boon, van Breezand. Luthersche Kerk: 's Morgens 10 uur, C. F. Nolte, Theol. Cand. te Amsterdam. Doopsgezinde Kerk: 's Morgens 10 uur. Ds. P. J. Smidts. Chr. Geref. Kerk (Steengracht): 's Morgens 10 uur en 's avonds 5 uur, Ds. L. H. Beekamp, van Harlingen. Oud Geref. Kerk (Hoogstraat): 's Morgens 10 uur en 's avonds 5.30 uur, Leesdienst. Christen-Gemeente. Breewaterstraat No. 16. 's Avonds 8 uur. OnderwerpIk heb ge plant, Apollus heeft nat gemaakt. Donderdagavond 8 uur, vrije Evangeli satiesamenkomst. Leger des Heils (Spoorgracht 38). 's Morgens 10 uur Heiligingsdienst en 's avonds 8 uur Verlossings-saraenkomst. 's Middags half 4. Openluchtmeeting. (Pr. Hendriklaan). dubbele en één enkele poort van dezelfde hoogte ontworpen. e. Het bedrag van de aanneemsom voor het maken van de betonfundeering is f 364.lager dan de begrooting aan geeft. Uit de berekeningen van de bij het inheien der betonpalen geconstateerde zakkingen der palen is gebleken, dat de fundeering moet worden verzwaard. Deze tegenslag was niet te voorzien, doch is het gevolg van de omstandigheid dat de grondslagen onder den bodem van het kanaal niet de vastheid bezitten, welke men daarvan, volgens te voren gedane proefboringen, zou mogen verwachten. De kosten van de hier bedoelde ver zwaring zullen bedragen f 1200. In het storthuis zal nog worden aange bracht een z.g.n. hoogstestand-schakelaar, waarvan de kosten bedragen f 300. Vermoedelijk worden de kosten van het storthuis voorts verhoogd wegens a. hoogere ijzerprijzen en eenig bijwerk ad f 1000.— b. voor het maken van een extra-bordes langs de geheele lengte van den bunker, contra gewichten aan de kleppen en een verlenging van een gebouwwand tenge volge eener wijziging van de fundeering ad f 1480.—. Omtrent beide laatstgenoemde punten bestaat evenwel nog geen zekerheid. Definitieve cijfers kunnen B. en W. der halve thans nog niet verstrekken. Echter meenden zij goed te doen, den Raad reeds nu met den stand van zaken in kennis te stellen. Het ligt in hun voornemen om zoodra mogelijk de verdere financieele regeling ter goedkeuring aan den Raad aan te bieden. voor geringen prijs en spoedde zich ver volgens naar Straatsburg. Daar trok hij de uniform aan van kapitein der infan terie, waarop een decoratie niet ontbrak, en wist vriendschap te sluiten met een majoor van de genie, die hem in kennis bracht met vele officieren van het garni zoen en tusschen verscheidene hunner en Roger Rapin ontstond een intieme om gang. Het duurde echter niet lang of dit vrjj kostbare leven, waarin de pseudo- militair dineetjes aanboord aan zijn nieuwe wapenbroeders, had Rapin's laat ste cent opgeslokt. Hij keerde, in uniform, naar Parijs terug en toen hij daar op een keer, in uniform, voor een café zijn koffie zat te drinken, werd hij door de politie herkend en ingerekend. o METRO TEGEN HARDLOOPER. Het record van den Fin Nurmi, die in het Amsterdamsche Stadion tien K.M. in 30 minuten een eenige seconden heeft af gelegd, doet een Parijsch blad opmerken dat de métro over het traject Porte de Vincennes—Porte Maillot (ook een af stand van precies tien K.M.) 27 minuten rijdt. Dus Nurmi lóópt er iets meer dan drie minuten langer over. Rijdt nu de Parijsche métro te lang zaam of is Nurmi Inderdaad een wereld wonder? Op 8 Aug. j.1. slaagde voor het Staats examen, diploma A, tot toelating aan de Universiteit, onze plaatsgenoot de heer G. Mostert, leerling van den gemeentelijken cursus in de Oude .Talen, alhier. AANBESTEDING. Uitslag aanbesteding voor het bouwen van een buitenhuis te Huisduinen, voor den heer dr. H. W. van Urk, door den arch. S. Krijnen, gehouden op gister middag in hotel Bellevue. G. Groot 5464; H. Freeke 5485; Gebr. Smit 5485; Gebr. Boot 6985; H, Hagen 7000; Joh. Steeman 7100; Gebr. v. Pelt 7200; Minneboo en Walboom 7820; allen te Den Helder. TOCHTJES NAAR SCHOORL. Gaarne vestigen wij de aandacht op de advertentie {n dit nummer, waarin j&e Esona haar bekende watertochtjes naar Schoorl en Bergen aanbeveelt. Een retour tje van 75 of 50 cents doet u zelfs een regendag riskeereru Vertrek des morgens 6 uur. CIRCUS STRASSBURGER. Met een enkel woord hebben wij reeds melding gemaakt yan de komst van het circus Strassburger alhier. Men zendt ons thans eenige nadere mededeelingen hier omtrent, waaruit blijkt, dat dit circus een grootsche en grootscheepsche onderne ming is. In niet minder dan drie arena's worden tegelijkertijd voorstellingen ge geven, terwijl twee muziekkapellen de voorstellingen opluisteren. Bovendien b#- vat het circus nog een renbaan. Het dierenpark bevat een uitgebreide collectie roof- en exotische (uit vreemde landen afkomstige) dierenwij noemen Perzische, Berber- en Nubische leeuwen, Sumatra- tijgers, luipaarden of panters, prairie- wolven, gevlekte hyena's, groote mieren eters, zeer merkwaardige en zeldzame dieren, afkomstig uit Zuid-Amerika. Ver der kangoeroes, ijsberen, kraagberen, bavianen en andere aapsoorten, vossen, zeeleeuwen, olifanten, buffels, zebu's of bochelossen, zebra's, lama's, kameelen, enz. Tenslotte een prachtige collectie raspaarden van den edelsten oorsprong, yan de kleinste dwergpaardjes tot de grootste Ardenner hengsten. Dit geheeie dierenpark wordt ter be zichtiging gesteld van de bezoekers van het circus. Wat nu het eigenlijke programma be treft, dit bevat niet minder dan 102 num mers, welke, zooals wij zeiden, verdeeld zijn over drie arena's. Het spreekt vanzelf, dat wij dit groote programma niet kunnen vermelden, maar wij kunnen hier en daar een greep doen. Zoo vinden we er bruine beren als wielrijdersen rolschaatsenrijders, gedresseerde kameelen en dromedarissen, een nummer postrijden met 8 paarden, uss-de-deux. op twee paarden; Strass- burger's oilfantenkudde, gedresseerd en voorgesteld door den heer Andrian Singels, hoogeschoolrijden, een nummer, waarbij tegelijk 60 paarden in de manege zijn, vliegende menschen, een prachtige exo tische optocht, Hongaarsche ruiterspelen met 12 paarden, jockey-hindernisrennen, Romeinsch staand rijden, Oud-Romeinsch DE OLYMPISCHE SPELEN. Clément Vautel drijft in het Parijsche Journal zoetjes den spot met de gewichtig heid van veel journalisten, die, verslag gevend van de wedstrijden te Amsterdam, een nederlaag van landgenooten met pa thetische zinnen als wereldschokkende ge beurtenissen beschrijven. Zal ik het u bekenneh? vraagt Vautel, ik vind, dat er wel wat al te veel groote woorden worden gebruikt. Het feit, dlat Fransche deelnemers aan de Olympiade het nogal eens afleggen, stort mu y strekt niet in een diepe droefheid. Het is mij heusch onmogelijk die nederlagen t a- gisch, ja zelfs maar ernstig op tevattenren ik troost mij .daarover dan o^ met een gemak, dat ik trouwens niemand belet schandelijk te vinden. Het dwaaste van al dit gespring en ge ren is de beteekenis, die men daaraan van patriottisch standpunt Je slechts dwaas, het is ook gevaarlijk, üe Olympische Spelen zijn gevaarlijke ®Peje" De eene nationale ijdelheid s Z1°h bij die cosmopolitische dringpartijen te gen de andere en er ontstaan vonken. Het incident dat de Fransche deelnemers heeft belet den Olympischen eed af te leg gen waarom die eed?) is onmiddellijk zoo zeer vergiftigd, dat de diplomaten zich er mee hebben moeten bemoeien.... Nog Naar verluidt zal in de a.s. winterdienst- regeling der spoorwegen een belangrijke verbetering komen in de middag- zoowel als in de avondverbinding. De middag- verbinding is vooral voor Texel van be lang. Wij konden evenwel te bevoegder plaatse nog geen bevestiging van een en ander krijgen en stellen ons voor, zoodra hieromtrent iets naders bekend is, er na der op terug te komen. Naar men weet, wordt al jarenlang geijverd voor betere verbindingen van en naar Den Helder, vooral in de avonduren. MUSIS SACRUM. De directie van Musis Sacrum schrijft ons: Hoewel de door ons gegeven wekelijk- sche dansavonden reeds een zeer gunstig onthaal vinden, arrangeeren wij telken male attracties voor onze bezoekers (sters). Wij herinneren slechts aan de vele sou venirs, door bekende firma's als „Hag", Van Houten, „Glim", Batschari, Vogel Co. e.a. ter beschikking van onze cliën ten gesteld. Thans is het de bekende Caravopoulo- fabriek, welke 40 jaar bestaat en bij deze gelegenheid onzen bezoekers iets wenscht aan te bieden, terwijl de' Heldersche firma H. v. d. Made voor de dames in de bres springt. Men zie de in dit nummer voorkomende advertentie. KIND TE WATER. Donderdagmiddag te ongeveer half vijl geraakte een ongeveer drie-jarig jongetje, die op de Fabrieksgracht aan het spelen was, aldaar te water. Het kind dreef direct van den wal en zou zeker verdronken zijn als niet de juist daar passeerende heer D. Tielrooy, opmerkzaam op den drenke ling was gemaakt. De heer T. sprong ge kleed te water en smaakte het genoegen het kind op het droge te brengen. Inmiddels was de moeder van den kleine gewaarschuwd, die hem van den redder overnam en naar haar woning in de Stakman Bossestraat bracht. Dit mod derbad (de Fabrieksgracht kan alles behalve helder genoemd worden) had al- zoo geen nadeelige gevolgen. GEMEENTERAAD. Verschenen is een Vervol g-agenda voor de vergadering van den Raad der gemeente Den Helder op Dinsdag 14 Augustus 1928. Ingekomen Stukken. Besluit van Gedeputeerde Staten van Noord-Holland tot vaststelling van de Ge meente-rekening over 1926. (Voorgesteld wordt dit stuk voor kennis geving aan te nemen.) Verzoeken van den Helderscben Be stuur dersbond. en van het Bestuur van de afdeeling den Helder van den Ned. Bouw- arbeidersbond om de uitbreiding van het sportterrein nabij het Tuindorp in eigen beheer uit te voeren. (Voorgesteld wordt Burgemeester en Wethouders te machtigen om in dezen geest te handelen.) Iets meer en wij hadden oorlog met Neder land gehad ondanks het verdrag van Kellogg I En wat te zeggen van de mise en scène, die bestaat in het plechtig hijschen der nationale vlaggen, terwijl de niet minder nationale volksliederen weerklinken, om dat Billy, Fritz en Tatave snel hebben ge- loopen? Dit alles is overdreven en bewijst, te Amsterdam zoowel als te Colombes en el ders, dat de internationale sport, wel verre van de verzoening der volken te begunsti gen, een uiterst prikkelend chauvinisme ontwikkelt.... Wij hebben dus allen belang erbij onder ons hard te loopen, te zwemmen, te bok sen, te springen met den polsstok. In de eerste plaats zal ons dat ergerlijke „we- reld"-klappen besparen, hoezeer men daaraan gewend mag zijn; en verder zullen wij misschien ophouden de sport groot opvoeder in geestelijken en fyzieken zin te verwarren met de kostbare fabri catie van eenige fenomenen, die veel be loven, maar niets bereiken in de 110 meter hindernissen. Voorstel tot uitgifte van grond ln erf pacht aan Wed. C. J. N. Wezelman geb. Langerak. Grondbedrijf. Voorstel tot verkoop van grond aan mejuffrouw E. Verheus. Grondbedrijf. Voorstel tot overdracht van het erf- pachtsrecht op een gedeelte duinteriein aan F. Dekker. Mededeellng. Op het voorstel tot het sluiten van een geldleening met de N. V. Zeebad Huls duinen is nog een nadere Bijlage (no. 78bis) verschenen. VOORSCHOT ZEEBAD HUISDUINEN. In de hierboven genoemde nadere bij lage zeggen B. en W. hieromtrent: Wij hebben gemeend goed te doen met ons voorstel nog even te stellen in han den der Commissie van Bijstand voor de Financiën om advies. Onder overlegging van het naar aan leiding daarvan genoemde Commissie ont vangen schrijven, stellen wij, nadat wij ter zake nog overleg met den betrokken Notaris hebben gepleegd, U voor, punt 6 der voorwaarden te lezen als volgt: „de N.V. stelt al hare eigendommen onder eerste hypothecair verband, res pectievelijk onder het verleenen van pandrecht, voor meerdere zekerheid tot betaling der aan de gemeente Den Helder te dezer zake verschuldigde gelden." (In het oorspronkelijk punt was de clau sule betreffende het pandrecht niet op genomen. Red. H. Crt.) VERKOOP EN ERFPACHT VAN GROND. B. en W. stellen voor: Onderhands te verkoopen aan den heer F. Dekker, alhier het erfpachtsrecht der gemeente Den Heldor op een perceel duin- terrein, voor 0.25 per M2. (totaal 250). Id. aan mej. E. Verheus alhier, een per ceel grond, gelegen aan den Singel, groot 165 M2. tegen den prijs van 6 p. M2. (totaal 990). De erfpacht behoort hier van thans aan den heer O. Rab. Aan mevr. D. W. Langerak, wed. G. J. N. Wezelman alhier in voortdurende erf pacht uit te geven een strook grond aan den Brakkeveldweg naast het door haar ge bouwde huis, groot pl.m. 25 M2., tegen een jaarlijkschen canon van 25 ct. per M2. VERHUUR VAN GROND AAN H.R.C. Het Bestuur van de „Heldersche Racing- club" heeft een terrein nabij het Tuin dorp in huur en wenscht dit gaarne té zien uitgebreid. Dit meerdere gedeelte zal voor rekening der gemeente in orde moeten worden gemaakt, de kosten daar van bedragen 1202. H.R.O., die tot nu toe 247.30 aan huur betaalt, is bereid een meerdere huur van f 450.per jaar te betalen, en B. W. stellen voor in dezen geest te beslissen. GEVAREN VOOR DE VROUW ALS ATHLETE. Te vroeg oud. vermogen eischen als de 800-meter wed loop, in de afgeloopen week op de Olym pische Spelen te Amsterdam gehouden, wordt algemeen door de doctoren als ge vaarlijk veroordeeld. Men legt er den nadruk op, dat deze wedstrijden voor vrouwen niet het minste nut hebben en behalve zeer schadelijk voor de deelneemsters te zijn, ook erfelijke kwalen tengevolge hebben. Foto's van de finish van dezen wedloop, laten duidelijk de uitputting en de phy sieke inspanning van de deelneemsters zien. Toen een „Daily Mail" verslaggever aan een bekende vrouwelijke arts te Lon den een foto liet zien, riep deze uit: /„Wat afschuwelijk! Het is te erg! Die dwaze vrouwen weten niet welk gevaar ze loopen. Door deze foto blijkt duidelijk, dat deze vrouwen zich aan een inspanning blootstellen, die geen vrouw moest onder gaan." Het deelnemen van vrouwen aan wed strijden, welke een dusdanig uithoudings- geven. Hartvergrootingen. Na ongeveer twee jaar zullen zij, aldus deze arts, tot de ontdekking komen, dat zij hartvergrooting hebben en in plaats van psysiek „fit" te zijn zullen ze oud wor den vóór haar tijd. Ook loopen ze het risico dat andere or ganen van haar plaats gaan, hetgeen tot ernstige moeilijkheden aanleiding kan Grondbedrijf, Huisduinen:

Heldersche Courant | 1928 | | pagina 13