De Bloembladen van Lao-Tze KANNEWASSER MELÏfs Mees. NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA BS ALTIJD GOEDICOOPER Eerste Blad. WEEKOVERZICHT. OOK VOOR DAMES-CONFECTIE BUITENLAND. ZATERDAG 11 AUGUSTUS 1928 Aug. op: Z 12 n. M 18 v 1.20 D 14 2.22 W16 8.87 ff D 18 4.58 ff V 17 0.10 ff Z 18 7.89 ff Binnenland. De vacature-Scheurer ln de Tweede Kamer. Stakingen J. ALLAN DUNN. Ingezonden Mededeellng. Het dok voor Singapore. Tentoonstellingen. Indlë's bodem en producten. Ingezonden Mededeellng. SCHRIJFMACHINES ENGELAND. VAN PUTTEN 00RTMEYER, Alkmaar De huistelefoon rinkelde op Mo Vea's lessenaar. Hij nam den hoorn op en reikte DE IMMIGRATIE IN CANADA. Wat en wie de Canadocschc regeering wenscht, Ingezonden Mededeellng. Wanneer U VAN MELLE's Toffee's koopt, let U dan s.v.p. op, dat U ook werkelijk VAN MELLE's Toffee's ontvangt. Veel minderwaardige Toffee's worden verkocht onder den schijn van VAN MELLE's Toffee's. DUITSCHLAND. DE STAKING OP DE RIJN KANALEN. Opgeheven. Ingezonden Mededeellng; Stop die rheumatiok! ftifaxctt vervolgd.) Nr, 6532 56*te JAARGANG HELDERSCHE COURANT ABONNEMENT PER 8 MAANDEN BIJ VOORUITBETALING: Heldersche Courant 11.60; fr. p. p. binnenland 12.—, Ned. O. en W. indié p. zeepoet 12.10, id. p. inail en overige landen f 3.20. Zondagsblad reep. 10.50,10.70,10.70, f 1.—. Modeblad reep. 10.95,11.25,11.25, 11.85 Losse nummers der Courant 4 ct.; Ir. p. p. 6 ct. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Redacteur-Uitgever: O. DE BOER Jr„ DEN HELDER Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: 60 en 412 Post-Girorakenlng No. 16066. ADVERTENTIEN: 20 ct. p. regel (traljard)Ingez. meded. (kolombreedte als redaction. tekst) dubbel tarief. Kleine advert. (gevraagd, te koop, te huur)v. 1 t/m 8 regels 40 ct., elke regel meer 10 ct. bij vooruitbetaling (adres: Bureau v. d. blad en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra). Bewijsno. 4 ct. Op- en ondergang van Zon en Maan en tijd van hoogwater (Texel). Zomertijd. Maan Zon Hoogwater ond.: op: oud: v.m.in.m.: 6.00 6.86 8.82 6.22 7.01 7.06 7.66 8.82 8.68 0.18 9.84 5.88 8.80 7.89 8.14 6.40 8.28 8.48 9.09 5.42 8.26 9.88 0.65 5.44 8.24 10.15 10.85 5.45 8.22 10.54 11.18 6.47 8.20 11.8111.50 Lloht op voor auto's en fietsen; Zaterdag 11 Aug9.04 uur. Zondag 12 9.02 Maandag 18 9.— Met de bezetting van de open plaats in de Tweede Kamer, ontstaan door het over lijden van het a.-r. Kamerlid, Dr. Scheurer, is het niet hizonder voorspoedig gegaan. Zooals men weet, was de opvolger van Dr. Scheurer, de oud-minister Colijn, die echter voorloopig het Eerste Kamerlidmaatschap prefereerde boven dat van de Tweede Ka mer. Wel werd dit besftuit van den heer Colijn door velen betreurd, omdat men hem gaarne had gezien in de a.-r. gelederen in de Tweede Kamer, temeer waar hij ook, evenals de overledene, een kenner is van ons Insulinde, een kennis, die lang niet. ieder Kamerlid bezit, en die voor de behartiging van de Indische belangen zoozeer ge- wenscht is. Als opvolger van den heer Colijn kwam op de lijst der a.-r. prof. m. Rutgers voor, die evenwel ook meende te moeten bedan ken, al gaf ook hij, evenals de heer Colijn, te kennen, zijn plaats op de lijst te willen behouden. Nu is benoemd de heer Th. Heu- kels te Rotterdam, lid van Ged. Staten van Zuid-Holland. Het conflict bij de Mij. „De Schelde" te Vlissingen, dat nu reeds eenige maanden gaande is, is nog steeds niet opgelost en het heeft er veel van, dat de staking nog wel eenigen tijd zal duren, evenals de loodgie tersstaking in Den Haag. Het N.V.V., de machtige organisatie met haar 210.000 leden, zal nu voor de stakers een steunbe weging uitschrijven, dlie, wanneer' het con flict in ie eerstvolgende weken niet tot op lossing wordt gebracht, tegen het einde van Augustus in werking zal treden, zoodat, met dezen steun in het vooruitzicht, de eischen zeker niet opgegeven zullen worden. feuilleton. door 42 '.Neen jongen, Mo Adie was het niet, maar iemand, die niet wist, dat Mc Adie naar Guatemala was en dacht met een pruik en een geschilderde moedervlek mij spoor bijster te doen worden. Ik denk, dat hij een andere reden voor zijn ver momming heeft gehad. Je zeide, dat er een soort van gelijkenis bestond tusschen deze Claire Arden en den mant1 Mc Vea toonde meer practische sluw heid te bezitten dan Koeler hem toege dacht had na zyn gedaas over het ge schenk van een lang leven. Kan je de gelijkenis bespeuren op deze plaat? M liet eens een opname van hem door den fotograaf nemen om zijn hoogte 1^ verhouding tot de hem omringende onn +a creven. Hij zal dit voorval wel vergeten zijn". Mo Vea grijnsde boos- ^KeSer bekeek de foto met een vor- schende blik. „Dat is uw secretaris ze de Mi Tk ontmoette' hem. Dat is de gelij- kenisT bil de mond en de kin. Het is moei- jjjk té verklaren, maar ik heb in het Oosten verstand van gelaatkunde gekre gen. 't Is dezelfde vorm dien Ik opmerkte ondier aan Claixe Arden'a gelaat. Dit la De reis van het Singapore-dok gaat voor spoedig. De tocht door het Suez-kanaal is volbracht, en men veronderstelt, dat de grootste moeilijkheden van den tocht wel achter den rug zijn. Elders in dit blad vindt men van onzen plaatsgenoot, den heer Hoebe, een verslag van het verdere deel van de reis; in vervolg op zijn vorigen brief. De tocht door het Suez-kanaal behoorde wel tot een van <de moeilijkste gedeelten, de geheele scheepvaart moest er voor stilge legd worden, waar op enkele plaatsen maar een paar voet speling tusschen het dok en de oevers was. Aan kanaalrechten moest voor dezen doortocht dan ook niet minder betaald worden dan het luttele bedrag van 80160 gulden. De Nijverheidstentoonstelling te Rotter? dam, die 15 September a.s. gesloten wordt, mag zich verheugen in een' bizonder groote belangstelling van de zijde van het publiek, wat wel in hoof dzaak te danken zal zijn aan de vele attracties aan deze geweldige ten toonstelling verbonden. Aan het einde van deze maand hoopt men het aantal van 1 millioen bezoekers geboekt te hebben. Nu reeds zijn.er meer dan 800.000 betalende bezoekers geweest en deze tentoonstelling is dan ook voor de organisators een groot succes geworden. Een succes is ook ge weest de Indische tentoonstelling te Arn hem (I.T.A.), die ook duizenden bezoekers heeft getrokken. Zeer fraai waren 'de expo sities, die op het schitterend gelegen land goed Zijpendaall goed tot hun recht kwamen. De grootste aandacht heeft ongetwijfeld ge trokken de expositie van .d;e tropische vis- schen en planten, welke collectie zeer uit gebreid was. Een en ander heeft de kennis van onze verre overzeesche bezittingen zeker vermeerderd en het is in verband hiermee wel aardig eens iets te verhellen van 'Ongetwijfeld is de belangstelling in onze Koloniën in de laatste jaren belangrijk toe genomen, al mag wel eens gevraagd worden, of deze belangstelling wel in vollen omvang aan het land zelf ten zegen strekt. Niet altijd geldt deze belangstelling Indië's bo dem en producten, welke toch zoozeer ons eigen bestaan raken. Veelal hoort men zelfs de opmerking: „wat hebben wij eigenlijk met Indië's bodem te maken, die bodem is immers onuitputtelijk rijk, en wat men er in den grond stopt, groeit wel!" Was dat maar waar! Neen, voor de pro ductie van alle schatten, die de Indische bodem inderdaad voortbrengt, is meer noo- dig, en dienen, gelijk Prof. Mohr ons zoo duidelijk heeft geschetst, de volgende fac Angus Mc Vea. Met een zwarten pruik, en die moedervlek!" „Dat dacht ik al, toen je mij over die telegrammen sprak," zeide Mc Vea. „Er waren redenen waarom hij een wrok tegen mij kon hebben, ofschoon hij er niets van liet blijken. Hij was een koudbloedig werk tuig. Hij kan best de telegrammen onder schept hebben, 't Was gemakkelijk voor hem, het huis in de zeven en negentigste straat tot woonplaats te kiezen, daar mijn huur een maand geleden verstreken was. Ongetwijfeld is hij de dief en het meisje is zijn zuster, of liever zijn stiefzuster." „Hoe heet hij?" „Cartwnight. Drie dagen geleden nam hij op mijn verzoek vacantie. Ik wilde hem liever niet om mij heen hebben, als ik het elixer bereidde. De jongen wist van je zending af en hij verbeeldde zich dat het vijftig duizend dollar waard was voor hem, 'die het bemachtigde en nog veel meer voor hem, die het kon beveiligen en het als lokprjjs in het bezit kon houden. Plet hoofd van den jongen is op hol ge gaan met 't vooruitzicht een massa geld te verdienen. Wij zullen gauw genoeg van hem hooren, wat voor prijs hij vraagt, maar vóór dien tijd zullen we hem op 't spoor zijn. Het voornaamste is de pries ters te misleiden". Keeler was het droevig te moede. Cart- wright was een gewone dief en Claire Ar den zijn medeplichtige. Dat was het ge heim van de verborgen vijandschap welke hij bij haar gevoeld' had. Zij was naar Shangai gegaan om zeker te zijn, wan neer hij aankwam en vertrok naar de Yer- eenigde Staten. Zij was een dei meest verdorven avonturiersters. En hij ineen toren samen te werken: 1. de bodem zelf; 2. het gunstige klimaat; 3. veel arbeid; 4. veel kapitaal en 5. kennis, kundigheid, or ganisatie. Over elk dier punten een enkel woord. Inderdaad, er zijn" streken), waar de vruchtbaarheid grooter is dan die der rijk ste stukjes van Nederland. Van nature groeit daarop dicht, weelderig bosch. Maar er zijn ook streken, wier bodem zóó arm is, dat er niets op wil groeien, zelfs ondanks het warme klimaat met veel zonneschijn en regen, nagenoeg geen onkruid. De armste heigrond der Veluwe is rijk in vergelijking met zulke Indische streken. En toch ziet men tegenwoordig van de laatsten nog we) eens.een nuttig gebruik maken, maar dan ligt dat aan de andere hierboven genoemde factoren. Het klimaat is werkelijk voor planten groei schitterend. Het gansche jaar door groote warmte zonder de verzengende hitte van de Sahara of Arabië; ved regen en rij kelijk zonneschijn. Toch zijn er wat den regen betreft, belangrijke deelen van Indië, zooals Midden- en Oost-Java, Madoera, Bali, enz., die jaarlijks maandenlang droog te hebben. Schijnbaar een nadeel is dat in werkelijkheid weer een voordeel: cultuur gewassen als koffie, kapok, suikerriet ge dijen daarbij zelfs uitstekend. De bodem is onder zulk een klimaat gemiddeld rijker en een eventueel tekort aan water laat zich aanvullen. Maar al die rijke gaven der natuur zou den, wat de productie betreft, niet tot hun recht komen zonder arbeid, veel arbeid. In landers, Chineczcn, Europeanen, allen wer ken flink. De grondbewerking in de suiker- en tabakscultuur is intensiever dan ergens anders ter wereld. Of het nu in den Inland- schen rijstbouw is, of in de tabakscultuur, of het is in de Europeesche suiker- of thee cultuur, steeds wordt men getroffen door de intensiteit van de groote zorg voor de grondbewerking, de bemesting, het uit- planten, het wieden, enz. Neen, waarlijk, groot is de productie van Indië, maar aangeboden, wegens inruiling tegen nieuwe Underwoods. Remington .f25.— Hammond .f35. Victor .f75. Underwood no. 5, origineel fioo, Corona, in étui f 135. Mignon f 25. Speciaal f 45. Remington met lange wagen f75.— Oliver, met lange wagen f90.— Smith Bros f 125. grootsch is ook de arbeid daarvoor voort durend verricht. Intusschen, vele der Indische cuJtures geven pas na 46 en meer jaren product; in het bijzonder de struik- en boomcultures als thee, kina, rubber, oliepalmen, enz. Al die jaren moeten de bodem en de cultures met veel zorg worden onderhouden, en dat kost veel geld. Daarvoor is dus veel kapi taal noodig. Verder zijn er voor de bewer king van den oogst dikwijls zeer groote en kostbare installaties en fabrieken noodig; ook daarvoor zijn groote kapitalen noodig. Verder nog voor wegen, bruggen, woning bouw, hospitalen, enz. Zonder véél kapitaal ln goed vertrouwen in al die ondernemingen van Indië gesto ken zou dan ook van de gansche productie maar heel weinig terecht gekomen zijn. Tenslotte, gegeven al dien meer of min der vruchtbaren bodem, het groeizame kli maat, de talrijke willige arbeidskrachten, en groote beschikbare kapitalen, zou de In dische productie nimmer de hoogte en hel succes hebben bereikt, die zij nu heeft, wanneer de Nederlanders in Indië niet ken nis, kundigheid, organisatievermogen, ini tiatief en volharding hadden ontwikkeld, die de gansche wereld bewondering en eerbied afdwingen, behalve, ja, nu moet een pijnlijk woord uit de pen behalve een zeer groot deel van het moederland zelfl Want hoe weinigen hier te lande weten, hoe in weinige tientallen jaren onbewoonde streken, grooter dan Nederland, veranderd werden in bloeiende landen, waar Inlanders en Europeanen genieten van de geschapen welvaart, hoe Hollandsche ingenieurs door prachtige irrigatiewerken dorre vlakten herschiepen in vruchtbaar bouwland. Gelukkig begint er de laatste jaren echter een verandering ten goede te komen; be gint men, ook in kringen, die nooit zelf in Indië waren of daar relaties hebben, in te zien, wat voor dit deel van het Rijk Nederland het andere deel van het Rijk Nederlandsch-Indië beteekent, mate rieel €n cultureel, en het laatste is daarvan zeker niet het minste. Demonstratie overal, zonder eenige verplichting tot koop. Payglop 18 Tel. 658 UNDERWOOD AGENTEN. do nog al, dat zij met minachting neerzag op zijn beroep! Het scheen hem niet mo- g. lijk toe. Hij wist dat hij in zijn hart wenschte, dat het niet mogelijk was, maar hier was het bewijs. „Dan weet u zeker waarheen hij in Mas- sacbusetts gegaan is?" vroeg hij. „Natuurlijk niet. Ek wist, dat zijn stief zuster die naar 't schijnt een handig meisje is geweest een buitentje bezat-. Cartwrb jht zeide mij, dat hij daar zijn va cantie ging doorbrengen. Daarin blijkt hü de waarheid gesproken te hebben. Ik dacht er niet aan hem verder te vragen. Hij vertelde me, dat zijn zuster op reis was geweest en hij haar eiken dag thuis verwachtte. De duivelsche jongen heeft me danig voor den gek gehouden". Mo Vea versoheen Keeler in' een nieuw licht. De mystiek was verdwenen en Mc Vea was gezond' en zag scherp met een sarcastisch gevoel van humor zijn verlies in. Terwijl Keeler meende, dat hij zeurde, had hij allang het geheim doorgrond. „Dat huis is een paar deuren van 't uwe af in du zeven en negentigste straat", zei de hij hardop. „Ik veronderstel, dat hij daar een kamer of kaïmers voor zijn zus ter huurde, haar daar bezocht en dat zij, toen 't donker was, over de daken liepep en hun luik open lieten voor hun terug keer." ,,'t Zou mjj zeer verwonderen, als je hypothese juist was," zeide Mo Vea droog jes. „Ik geloof, dat het huis met de ge streepte markiezen en de bloembakken een eerste klas pension is. Het was zeer eenvoudig en doeltreffend." De eerste-minlster van Canada, Macken- zie King, heeft dezer dagen een rede ge houden, waarin hij ook het lmmigratie- vraagstiik behandelde. Canada heeft zoo verklaarde de eerste-minister be hoefte aan immigranten. Het is bereid hen goed te ontvangen, indien zij behoo- ren tot de klasse der fysiek en verstan delijk gesohikten. Hij voegde er aan toe, dat Canada de voorkeur geeft aan Brit- sche immigranten en, daarna aan lieden uit de Ver. Staten of uit de Noord-Euro- peesche landen. De immigratie uit andere landen moet echter beperkt worden, wil men moeilijkheden voor de toekomst ont- hem Keeler over. „Je vriend Walton," zeide hij. Keeler luisterde aandachtig. „Tk ben in de kamer naast die van Red ding," deelde Walton mede. „Even tevo ren kwam zij open en ik besprak haar. Hij slaapt neg door het verdoovingsmiddel. Er is een badkamer tusschen, die aan zijn kant afgesloten is, maar ik kan hem hoo- ren snurken. Als hij voor langen tijd ver trekt zal ik het je laten weten; ik zal hem niet uit het oog verliezen." Keeler herhaalde het gesprek. „Wij kunnen niets anders doen dan af wachten," zeide Mo Vea. „Ga mee naar hiernaast, dan zal ik je de zeven bloem bladen toonen." Hij ging hemi voor naar een vertrek, dat als museum was ingericht en vol stond met Oostersche oudheden. Het werd door kunstlicht verlicht; de vensters waren gesloten met ijzeren luiken. „Er zijn bouten voor," zeide Mc Vea. Hij schoof een deur open, waarachter in den muur een safe stond, waarvan hij de zware stalen deur opentrok; vervolgens haalde hij een metalen.doos te voorschijn waaruit hij een ronde doos nam, welke met purperrood fluweel bedekt was. Deze opende hij en liet de zeven bloembladeren zien, die op een kussen van wit satijn la gen. Het kistje was opzettelijk voor hen vervaardigd1 en zij waren in den vorm een er bloem gerangschikt; elk blad be sloeg een gedeelte van 't midden. Keeler keek met belangstelling toe naar de dof gouden stukjes, zich verbazend over hun geschiedenis. „Ér kleeft bloed aan. Met den dood gekocht, maar ten bate van het leven," zeide Mo Vea. „Je zult oprnec- gaan, De voorkeur moet worden gegeven aan volken uit landen waar de klimaatsom standigheden overeenkomst vertoonen met die in Canada, Door een scheldsrechtelijke uitspraak heeft het dek- en machinepersoneel op de Rijnkanalen een loonsverhooging van 5 pet. gekregen. Het werk was Indertijd naar aanleiding van de staking in de Rijnvaart neerge legd. Gisteren zou men het hervatten. Verwaarloos nimmer do geringste nam ral van rheuihatiek. I)ie kan u maanden- (Hfn en ongemak kosten. Ofschoon geinig njwnsohen bi# voehtig of koud weer geheel bevrijd blijven, (behoeft deze kwaaij niet mwr die kwelling te zijn als het ge val Is. De oorzaak is gewoonlijk urine zuur, eil zooals bekend, is het de taak der nieren om dit urinezuur en andere schade lijke bestajiddeelen uit het bloed te fil* treeren. Men kan derhalve in het alge meen zeggen, dat men bevrijd kan blijven van rheumatiek, als do nieren gezond SS geregeld werken. Bij slecht weer en na een gevatte lcoudb, of als ongewone inspanning de nieren verzwakt heeft, ls derhalve de eenige vei lige weg om de werking dezer allerbelang» rijkste organen te versterken. Daarvoor wordt geer middel sterker aanbevolen dan Foster's Rugpijn Nieren Pillen, want tenzij de nieren gezond zijn en goed wer ken, hebt gij kans niet van rheumathielÈ verschoond te blijven. Verzuim geen kost bare tijd. Neem Foster's Pillen zoodra gi| de minste rheumatlsche pijn voelt; wek de trage nieren op en versterk ze, en be vrijd u zoodoende van nierversohijnselen als rugpijn, spit, ischias, rheumatiek en die ellendige urinestoornissen. Verkrijgbaar (in glasverpakking met geel etiket let hier vooral op) bij apo theken en drogisten» h i 1.75 per flacon. ken, dat de letters in cirkels gegraveerd staan en elk van een verschillend blad afloopen. Er moeten acht zijn om het ge heel te kunnen ontraadselen. Zekere metaphysische opmerkingen zijn bestemd om de sohroomvalligen te waarschuwen, het overige is een formule of recept voor het koken van het elixer. Daarom liet ik je do kruiden meebrengen. Ik bezat ze wel, maar ft was beter frissche te vergade ren. En je braoht een mooie verzameling mee. Beschouw de bladen van naderbij, jongen je hebt één ervan in handen ge had." Op de achterzijden toonden zich de dikke knobbels van juweelen, de acht heilige steenen. Plotseling hield Keeler één der bladeren dichter bij» 't licht en uitte een kreet. „Wat is er?" vroeg Mc Vea. „Iemand' heeft een afgietsel gemaakt," zei Keeler. „Kijk, er kleeft ©en klein stukje gips aan de zetting van den juweel." Mc Vea rukte hem» het blad uit de hand met vuurrood gezicht en vlammende oogen. „Je hebt gelijk," zeide hij. „Cartwright is niet bepaald een dief uit geldzucht, hij heeft me van 't 'geheim beroofd, hij heeft dit kunnen deen, door de dingen naast elkaar te leggen. Hij heeft het geheel! Hij moet mijn vertaling kennen! Hij heeft mijn gesprekken met Mc Adie afgeluis terd! Hij hij

Heldersche Courant | 1928 | | pagina 1