JecMtfat oenpfa1^ CnazJ&te Overwerkte Zenuwen Incezotfkft Hede&sl!a& M.50 verkrijgbaar Bü ALLÉ ERKENDE RIJWIELHANDELAREN */*8l ZWEDEN. DE ZWEED60HE MIJNSTAKING TEN EINDE. Na 48 uur te bobben onderhandeld zijn de vertegenwoordigen van patroons en arbeiden in de Zweedsohe erUmiJnen het gisterenavond eindelijk eens gewor den. De staking heeft dertig weken ge^ duürd, thans ui de arbeid spoedig wor den hervat Belangrijke concessies tijn door de patroons niet verleend. De schade die de Zwoedsoho staat bij do staking heeft geleden wordt geschat op 10 millioen kro nen. die van de spoorwegen op vijftien millioen en der arbeiders op achttien milhoen kronen. SPIONNAGEL Onderschepping van dmdlooxe berichten. Naar Aftxmbladet meldt Is men een!ge personen op het spoor gekomen, die draadiooso berichten over de oefenihgen, die de Zweed ach o marine op het oogenblik op de Oostzee houdt, opvingen. De verkregen inlichtingen bobben aan getoond, dat oen in de buurt van Stock* boim gelegen draadloos station militaire stations stoorde en militaire berichten uitzond, die blijkbaar voor andere stations bestemd waren. Het blad doelt mede, dat de spionnen In communistische kringen te zoeken zijn. vroegte hebben rioh honderden voor de villa verzameld en uit de provlnoie begin* nen ware pelgrimstoohten der boeren om hun leider de laatste eer te bewijzen. Ar beiders van het station te Agram legden hun werk een uur neer en trokken naar de villa op. De koning heeft den wensch te kennen gegeven de begrafe nis bQ te wonen. Koning Alexander heeft den wensch geuit zelf aan de begrafenis van Raditsj deel te nemen. Of dit echter om reden van staat mogelijk zal zijn, zal nog moeten worden uitgemaakt De overbrenging van het UPc. Het stoffelijk overschot van Stefan Ra- ditsj is Donderdagmiddag uit de villa van den overledene overgebracht naar het ge bouw van de Kroatische boerenpartij. Langs den vier kilometer langen weg stond vrijwel de geheele bevolking der stad geschaard. De brandende lantarens waren omfloerst Nadat voor het sterfhuis eenige redevoeringen waren gehouden, na men boeren den lijkkist op hun schouders en droegen hem naar het gebouw der part]]. Baditsj hoeft Troembltsj tot zijn opvolger aangewezen. Donderdagmorgen vroeg la te Agram het politieke testament van Stefan Ba ditsj geopend. Baditsj heeft daarin als leider van zijn partij dr. Troembltsj als zjjn opvolger aangewezen. Het testament bevat verder een oproep aan het Kroati sche volk om na zijn dood de rust te hand- .tiaven. Agenten van de demooratisohe boe- renooalitie reizen in auto's bet heele land af om de bevolking tot rust te manen. Tot nu toe hebben er zich geen moeilijkheden voorgedaan. De regeering heeft besloten om coöpe ratief aan de begrafenis van Baditsj ln Agram deel te nemen. DE MOORD TB AGRAM. De begrafenis van Blstowitsj. Belgrado, 0 Augustus. Gistermiddag ia RistowltsJ, de journalist, die te Agram vermoord is. begraven. Er werden redei voeringen uitgesproken, waarin Pribltsje- witsj heftig wed aangevalion. Daar men voor uitspattingen vreesde werden groote afdoeiingen gendarmerie gereed, gehou den. Het is echter niet tot ongeregeldhe den gekomen. LUCHTVAART. Nederland West-lndlë door de lucht. De eerste tocht vermoedelijk ln Maart of April 1929. Zooals reeds eerder Is gemeld heeft de Nederlandsche luitenant-vlieger J. van Onlangs Jr. het plan opgevat een vlucht naar West-Indië te ondernemen en heeft het comité Vliegtocht NederlandIndië de verwezenlijking van dit plan in studie genomen. Met de hiertoe noodlge voorbereidingen is het oomitó nu reeds eenigen tijd doende. Het werkt daartoe samen met de vereeni- ging Oost en West te 's-Gravenhage. Het plan van de nheer van Onlangs omvat een vlucht in vijf étappes (dagvluchten), n.L van Amsterdam of Rotterdam naar Casa-1 der en bovendien blanca (pijn. 2400 K.M.), van Casablanca I dige en een radiotelegrafist. naar Dakar (St Louis) aan de Westkust van Afrika (pl.m. 8000 K.M.), van Dakar naar Pernarabuoo (Port Natal) in Brazilië (pl.m. 8200 K.M.), van Pernambuoo naar Paramaribo (Suriname) langs do Noord- Oostkust van Zuid-Amerika (pijn. 8000 K.M.), en van Paramaribo naar Willem stad (Curagao, pijn. 2000 K.M.). In het ge heel pl.m. 18.600 K.M. Dit plan is, naar aan het oomité is ge bleken, in technisch opzioht uitvoerbaar. Het geheele bedrag, dat verelscht wordt, 60.000, is thans voor tweederde bijeen. Het hangt van de laatste 20.000 af of de vlucht zal doorgaan of niet. Het Oomité heeft alle hoop, dat de vlucht zal kunnen doorgaan. Zij zou dan ln Maart of April van het volgende jaar ondernomen worden. En wel met een Fokker-vliegtuig met drie motoren van het type F VTL Voor de hoofdleiding van den tocht is de keuze gevallen op luitenant van Weer den Poelman, die vergezeld zal zijn van luitenant van Onlangs als tweede-bestüur- van een werktuigkun- OP EN OM HET BINNENHOF. Weck-kronlek. Den Haag, 9 Augustus. Naderende kamp. Van de dwergpartijen. Olympiade-klachten. Verbrokkeling. De balling te Doorn. RUSLAND. ZUID-SLA VIE, EET EINDE VAN BADITSJ. Omtrent Baditsj' einde snelden de Weeneohe bladen nog de volgende bijzon derheden: De patiënt bad zich den boelen middag goed gevoeld. Hij was zelfs opgestaan en had een tijdje in een gemakkelijken stoel gezeten. Het bulletin der genees- hoeren luidde gunstig. Om half acht, an derhalf uur voor zijn dood, voelde Baditsj zich plotseling onweL Het hart weigerde zijn dienst De doktoren, dis per auto ge haald waren, stelden vast, dat de dood strijd reeds was ingetreden en lieten een geestelijke roepen. De pastoor verscheen en diende den zieke de sacrametenten der stervenden toe. Om vijf minuten voor negen blies Baditsj den laatsten adem uit Agram verkeert ln rouw. De winkels en koffiehuizen werden dadelijk gesloten en voor het sterfhuis verzamelde zich spoe dig een groote menigte. Dr. Macek, de vice-voorzitter van de Kroatische boeren partij en de fabrikant Prepiitsj, een oude vriend van Baditsj, hadden de dooden- wake betrokken. In de villa stroomen die bewijzen van deelneming binnen. De koning zond me vrouw Raditsj om middernacht een draad loos telegram van rouwbeklag. De kerk klokken luidden ton toeken van rouw, De doodsoorzaak. De professoren hebben de sectie op het lijk verricht; zij hebben daarna een oom- muniqué uitgegeven, waarin wordt ver klaard dat de verwondingen, opgeloopen bij den aanslag in de Skoepsjtii;o geen oorzaak van den dood geweest zijn, doch dat deze verwondingen wel Indirect een slechten invloed op de bestaande suiker ziekte gehad hebben en zoodoende de hart zwakte veroorzaakten, die tenslotte het einde bracht. In regeeringskringen beschouwt men Raditaj' dood als het hoogtepunt van de binnenlandsche crisis. Ofschoon hierom trent nog geen definitieve besluiten geno men zijn, is het waarschijnlijk dat de Skoepsjtina het voorgenomen programma, waaronder de ratificatie van de conventies van Netttuno, deze week niet ml afwerken, ofschoon zulks in de bedoeling heeft ge legen. De belangstelling voor de begrafenis. Baditsj zal Zondag voorlooplg op het kerkhof te Agram worden begraven naast de beide slachtoffers van den aanslag in de Skoepajlta, zijn neef Paul en de afge vaardigde Baaarltajek. Reeds la alle DE STRIJD TEGEN HET ALOOHOLISMEL Te Moekou heeft de overheid weer ln overleg met de arbeiders talrijke tappe rijen gesloten. In de arbeidersclub en eet gelegenheid is het schenken van aterken drank verboden. De vereenlging tot be strijding van het alcoholisme won in een paar dagen meer dan 6000 leden. OOSTZEE-LANDEN, DE POLITIEKE STRIJD IN LITAUEN. De krijgsraad te Kowno heeft een ar beider, die op 1 Mei met een roode vlag op «traat gekomen was en „proletariërs bI- Ier landen,.vereenigt ui" geroepen had tot anderhalf jaar gevangenisstraf veroor deeld. MEXICO. DB MOORD OP OBREGON. De Moxlcaansche politie heeft zekeren Gastro aangehouden, verdacht van mede plichtigheid bij den moord op Obregon. JAPAN. GEEN VERANDERING DER JAPAN- SCHE POLITIEK IN MANTSJOERIJE. Volgens berichten uit Tokio heeft het Japansohe kabinet zich Woensdag bezig gehouden met nogmaals de grondlijnen van de Japansche politiek in Mantsjoerije te onderzoeken. In aansluiting aan de ka binetszitting verklaarde minister-presi dent Tanaka zeer nadrukkelijk dat de Ja pansche politiek in Mantqjoerije onveran derd blijft. Men brengt de verklaring van Tanaka in verband met het feit, dat de pogingen der Japansche regeering om met Tsjang Tso liang tot overeenstem ming te geraken, waarbij deze zich zou onthouden van ieder contact met de krin gen der Nanking-regeering die vijandig staan tegenover de Japansche politiek in Mantsjoerjje, tot nog toe vergeefs ge weest zijn. Ingezonden mededoellng. 79) Ongeveer vijf wetyn schelden ons nog van het oogenblik, waarop H. M. de Ko ningin in de oude Haagsche Bidderzaal do Troonrede zal uitspreken ter opening van het zittingjaar l928-'29 van de Staten- Generaal. Ik wees er reeds op, dat althans voor de Tweede Kamer die periode zich niet ver in den zomer van 1929 zal kun nen uitstrekken, daar bil bet stellen van de candldaturen ons Lagerhuis zijne werk taak pleegt te beëindigen. Maar, van half Ootober n.a. tot einde Mei '29 zal er zoo t een en ander „ver handeld" worden in de zaal, welke een- maa diende voor de hofbals tijdens het eerste Stadhouderschap. Bij de Algemeeno Beschouwingen over het Staatsbudget voor 1929 zal men krij gen de parlementaire „voorposten-gevech ten," het uitstippelen der lijnen, het al thans ln ruwe trekken sohetsen van de „politieke kaart des lands". Keeds wordt de propaganda vuriger van karakter. Plattelander Braat, in wiens gemoed de af keer tegen al wat tot de ambtenarij be hoort misschien slechts wordt geëvenaard door zijn haat tegen de sociaal-democra ten, heeft vragen gesteld aan de Begee ring met betrekking tot de „roode auto", welke Ir. Albarda's partUgenooten door den lande zenden om het propageeron van hun beginselen, ln woord en met ge schrift, te dienen, 's Heeren Braafs verontwaardiging rioht zich ook tegm het schenden van de Zondagsrust door (leze auto-tochten. Er bestaat intusschen aanleiding om te geweven, dat niet zoo zeer de Zondags-ontheiliging dan wel het politiek karakter van degenen, die met de „roode auto" den boer opgaan, den Platte lander doorn ln het oog la. Wat niet zal beletten, dat de hier- bedoelde vragen mannen als ds. Lingbeek en den heer Kersten uit 't hart gegrepen zfjn. Laatstgenoomdo is reods „tot de tanden" gewapend in verband met wat van offi cieels zijde is gedaan met betrekking tot de 9de Olympiade, nu ten-einde loopend. Daarover zal ongetwijfeld in 's lands Raadszaal welhaast „m oer worden ge hoord." En voor de anti-revolutlonalron betreft 't een alleronprettigste „perkara"!.... De calvinistische burgemeester van de hoofd stad, de senator W. de Vlugt, heeft in deze een houding aangenomen, welke voor de dwergpartijen van de heeren Kersten- Zandt, alsmede Lingbeek een praohtkansje vormt om zoowel do volgelingen van den heer Oolijn als die van dr. De Visser bij het Christen-volk ln Nederland „verdacht" te maken. De leider van de Chr.-historische Tweede Kamer-fractie, dr. J. Th. de Visser, onze groote Rechtsche staatsman, heeft weet men bij de officieele opening van de Olympiade te Amsterdam zijn treffqpd- schoone rede gehouden. Sommiger hoop, dat H. M. de Koningin zich ln deze „af zijdig" zou houden, is ijdel gebleken. Wel vertoefde H. M. op 28 Juli j.L nog op haar vacantie-reis, doch prins Hendrik verte genwoordigde b]j de openingsplechtigheid zijne gemalin, het Hoofd van den Staat. De bewering, dat onze Koningin met de Olympiade, of met de wijze, waarop die werd ingericht, niet zou sympathi- seeren, is daarmee ontzenuwd. Koningin Wilhelmina behoort zeer stellig niet tot de menpchen, wien 't aan „courage" ont breekt om fier en eerlijk van hun meening over wien of wat 't ook zij, te doen blij ken! Bovendien heeft zij zeer spoedig na de terugkomst in het vaderland een „Olympiade-diner" in het Paleis te Am sterdam doen aanrichten, onderschei dingen verleend aal! degenen, die zich voor het internationale sport-feest ver dienstelijk hebben gemaakt, verschil lende „Olympiade-momenten" bijgewoond. In het anti-revolutionaire hoofdorgaan „De Standaard", werd gepubliceerd een extra-fel artikel van ds. Wisse, den be kenden gereformeerden predikant Waar in deze protesteert tegen het in „De Standaard" opnemen van verslagen, mede- deellngon enz. betreffende wat de genoem de predikant gelieft te noemen: „die hel- densche en God's geboden (denk aan den Zondag) verachtende Olympiade...." Ds. Wisse eiacht, verlangt, dat „de ko lommen voor mededeellngen aangaande dit God-onteerend bedrijf gesloten blij ven." Verklaart het „bitter genoeg" te vin den, dat er „onder degenen, die voorman nen en leiders onzea vólks moesten zijn, gevonden worden, die deze goddeloos heid met hun persoon en woord trachten te dekken.... Wie" gaat ds Wtose voort, „in verband met zulke practfjken ridderorden ontvangt, ten feestmaie noo- dlgt of aanzit, den feestbeker opheft, enz., ia eer diep te beklagen dan te benijden".. Hier mag, ook van strikt neutraal standpunt worden gevraagd, of derge lijke taal in overeenstemming is met den eerbied, verschuldigd aan onze Koningin, wier liefde en geestdrift voor het chris telijk geloof bekend is; wier lijfspreuk luidt: „le chrlst avant tont"!? Het anti-revolutionaire hoofdorgaan, onder de hoofdredactie van den heer Co- lijn staand, maakt zich schijnbaar heele- maal niet moeilijk over de kwestie, door ds. Wisse aangeroerd. In een onderechrlft zegt de Redactie van „De Standaard", dat een krant bezwaarlijk bij al do dingen, waarvan zij melding beeft te maken, tel kens kan verduidelijken, wanneer er iets bericht wordt, waarmee de redactie „abso luut niet sympathiseert". Over de Olym pische Spelen gaf het blad „zoo sober mogelijk alleen melding van wat men ln die Spelen voor „gewlohtlg" houdt „We zullen dat" wordt er bijgevoegd „gaarne tot het uitersts beperken; maar geheel zwijgen over iets, dat ln ons land zulke afmetingen heeft aangenomen, kun nen we natuurlijk niet" Et vollè.... Wie ook slechts zeer oppervlakkig bekend met de „politieke verhoudingen van het oogenblik" ziet niet reeds den beer Kersten in de Tweede Kamer in he vige gemoeds-beweging optornen tegen de dingen, welke zijn geestverwant Wum ln zoo vorgramde taal veroordeelt? „Laten we de'antl-revol. beginselen," zegt deze predikant nog ln «Un toornend protest „hoog houden, bovenal door een antl-revol. praktijk. Want anders sou dat juist de groote en gevaarlijke hefboom worden voor de verbrokkeling, waartegen uw blad Boms zoo ernstig kan waarschu wen en welke ook door mi] wordt be treurd....^ Precies.... Maar deze „verbrokkeling" wordt luist door de dwergpartijen, respec tievelijk geleid door tien heer Kersten en dB. Lingbeek, allorvurigst gewenscht en begoerdl Waar men thans uit alle macht bqzlg is om te bereiken de mogelijkheid van een herstel der Coalitie, daar zal zeker de heer Oolijn ook niet als hoofdredacteur van „De Standaard" woorden van minach ting neêrschrljvcn jegens de Olympiade- festijnen, door den leider der Chr.-hlsto- rischen in het openbaar gehuldigd.H Maar voor de Rechtsche dwergpartijen opent zich hier gelijk gezegd een brillante kans om zoowel onder de volge lingen van dr. De Visser als onder die van den heer Oolijn wantrouwen te zaaien. Van welke propaganda de cijfers der Stembus in Juli '29 dan „den weerslag" kunnen vertoonen. Bij het groot-politiek debat In het ko mend najaar zal men over deze dingen in de Tweede Kamer wel nader te hooren krijgen. Ongetwijfeld zal dan ook ter sprake ko men de houding, welke de gewezen Kei zer, die nog steeds van Nederland's asyl- recht geniet, aanneemt tegenover zijne landgenooten en de kansen, welke deze ge vallen monarch zich misschien droomt van een herstel op den troon te Berlijn. Tot onze Regeering zijn daarover klachten uit Duitschland gekomen. En minister De Geer als hoofd van het Kabinet heeft (weet mon) daarop geantwoord, dat „de aandacht der Regeering gevestigd is" op de hier-bedoelde aangelegenheid. Voor den buitenstaander Is er niets ge beurd, dat stof kan geven tot het vermoe den, dat men vanuit Den Haag den ex- Keizer teveel „vrijheid van beweging" zou laten. Intusschen, de vraag, of het toezicht, de oontröle onzer autoriteiten op de „faits et gestes" van den zeer bewegelljken man te Doorn wel gansoh toereikend' is, zij vormt iels van beteekenis. Men had na al wat gebeurd is mogen verwach ten, dat Wilhelm van Hohenzollern, die door de Nederlandsche Begeering in be scherming werd genomen tegen den elsch tot uitlevering, vanwege de Entente ons indertijd gesteld een bescheiden rustige houding zou hebben aangenomen blijk gevend van het besef zijner gansch ver anderde positie. Verschillende dingen, vooral van uiterlijk pompeus karakter, zijn daarmee ln strijd. woord in 1018 door mr. De WHokeralooth de Weerdesteyn in de Tweede JKamer ge sproken namelijk; dat men „deernis moet hebben met de majesteit van het ongeluk" ln 't oog worden gehouden. Heeft de zaak der „roerige bewegelijk heid" van den ex-Keizer een ander, ern stiger karakter, dan is t zeker plicht van onze Begeering om in te grijpen. Zich er deugdelijk van to vergewissen, dat het ver- blijf van den ex-Keizerlijken balling te Doorn voor Nederland geen onaangename gevolgen zou kunnen hebben. Met bet vervullen der vacature, ln ons Lagerhuis ontstaan door het overlijden van dr. Scheurer is t natuurlijk uitgeloo- pen op de benoeming van het oud-lid der Tweedo Kamer, thans lid der Gedep. Sta ten van Zuid-Holland, den heer Heukels. Ik wees er reeds op, de vraag, of hij in September 1929 zal behooren dat ben, die als herkozen afgevaardigden der Twee- de Kamer de eeden zullen hebben af te leggen kan voorlooplg nog niet abso luut bevestigend worden beantwoord. Mr. ANTONIO. Economisch Weekoverzicht Ofschoon de stilte in zaken gedurende de afgeloopen week onveranderd voort duurde en de markt een uiterst .kalm ver loop had, kan niet worden gezegd, dat de stemming ongunstig was. De zeer beperkte handel berokkende geen nadeel aan de stemming, zoodat de positie der markt stil zwijgend mag worden aangenomen als be vredigend te zijn. Inderdaad is dit ook het geval, omdat nog onlangs, zoowel onder dm invloed van Wallstreet als door het bericht van overlijden van den heer Loeweiutein, de markt een vrij gevoelige reactie heeft ondervonden, waartegenover momenteel nog geen beduidende koersverheffingen staan. Niettegenstaande dus de kalmte, welke er op het oogenblik heerscht, is het alge- meene gevoelen dat de naaste toekomst met vertrouwen kan worden afgewacht, en kunnen diegenen, welke titans met vacantie zijn, hun rust genieten zouder het onaan gename gevoel, dat een plotselinge wending in den koerstoestand deze zal kot oen ver storen. Een bijzondere kalmte valt te conita- teeren op emissie-gebied De mianl Juli viel op door het geringe aantal uitgiften, en het kleinere totaalbedrag hiervan. Trou wens, over het algemeen gen tenen is het met uitgiften in het begin van het laatsts halfjaar kalmer dan in de eerste helft, om dat dan reeds het beroep op de kapitaal markt over het algemeen bevredigd is, en de vacantie-tijd niet het aangewettn tijd stip is om aan de emissie-beweging volle aandacht te schenken. Emittenten en beleg gers behoeven zich echter niet ongerust te maken, omdat naar men zegt, er na de vacanties weer volop gelegenheid zal zijn met vernieuwden ijver aan te vangen. Da vooruitzichten van onze kapitaalmarkt zijn zooveel gunstiger, met het oog op de vele uitlotingen welke aanstaande zijn. Zoo komt b.v. van de 5 leening 1919 een bedrag vrij van ongeveer 30 millioen guldens; vele aflossingen komen in October aan de beurt, welke zonder twijfel haar emplooi zullen vinden op de kapitaalmarkt In Juli j.L zijn aan leeningen uitgegeven in totaal ruim 49 millioen gulden, tegen 85 millioen gulden in de vorige maand, en tegen ruim 58 mil lioen gulden in Juli 1927, hetgeen er naar onze meening op wijst, dat de kapitaalbe hoeften in de toekomst zullen toenemen, waardoor deze cijfers weder aanzienlijk «ui len worden overschreden Waar de bedrijvigheid op emissie-gebied slechts gering is, toont de geldmarkt zich over het algemeen gemakkelijk, hetgeen blijkt uit het feit dat de eischen, welke bij de maandswisseling gesteld worden, geen invloed hebben uitgeoefend. Verder brengt de kalmte van den beurstoettand met zich. dat door geldgevers geen maatregelen wor den getrtoffen om credietgeving te beper ken Waar ook het zakenleven momenteel geen beroep op de geldmarkt doet, laat het zich verklaren; dat ook hier de toekomst kalm wordt afgewacht Op de beurs te Amsterdam duurde de stilte zonder eenige onderbreking voort De Olympiade, vacantie, gebrek aan noemens waardige orders en nieuwe gezichtspunten waren wel de belangrijkste factoren, waar door de ondernemingsgeest kwijnde, en waardoor het op verschillende afdeelingen bijna niet tot handel kwam. Op enkele pun tert viel daarom hoofdzakelijk de aandacht Vrij goede belangstelling werd namelijk aan den dag gelegd voor Philipslampen Over de positie van dit belangrijke concern gaat slechts één roep, zoodat er immer weder belangstellenden zijn, die zich willen inte- resseerea Echter, aan elke stijging komt een eind, en daarom is een moedwillig op drijven der koersen ook hier niet «onder Kunstzijdewaren trokken de aandacht door een zeer apatisch verloop. Wel wer den kort na Loewenstein's dood geruststel lende verklaringen afgelegd, doch de markt schijnt niet geheel en al gerust te zijn over de gevolgen van dit feit Hierdoor een gedrukte en lustelooze stemming de overhand, ook at omdat in verschillende landen de kunstzijde-industrie niet geheel en al aan de verwachtingen beantwoordt Echter lokten de verlaagde koersen weder wat vraag uit, zoodat ten slotte een vastere stemming verkregen werd. Op de andere afdeelingen en voor 111 uumiiiüe 111 n 11 jju. r _A Zoo lang deze slechts verband houden t ngswaarden bleef de stemming goefl p met kinderlijke IJdelheid, mag het mooie houdend. &€Vaar* J _v.

Heldersche Courant | 1928 | | pagina 2