DE RAMP OP PALOEWEH, Fietstochten DE REIS VAN HET SIHGAPORE-DOK Derde Blad BUITENLAND. BINNENLAND jjn nrDQPL'c p««niuT ïïLLuLIIöUllC MHiïi VAN ZATERDAQ II AUBUSTUS 1928. ENGELAND. DE WERKELOOSHEID WEER TOEGENOMEN. De jongste weekstaat over den stand dier w rkjoosheid in Groot-Britannië toont een vermeerdering aan met 20.000. Het totaal was op 30 Juli 1,305,000 dat is 185.000 meer dan een jaar tevoren. DE MISLUKKING VAN DE ONDERHANDELINGEN TUSSCHEN ENGELAND EN HEDSJAZ. De gevolgen ernstig. Londen, 9 Aug. Het bericht uit Bagdad, dat de conferentie te Hedzjas tusschen air Gilbert Olayton en Ibn. Saud, koning van Hedzjas en sultan van Nejd, mislukt is, wordt hier als ernstig beschouwd, daar men vreest, dat nu de vijandelijkheden aan de grens van Irak weer zullen wor den hervat. Toen de onderhandelingen ln Mei geopend werden, zijn de Britsche troe pen, gepantserde wagens en eskadrons vliegtuigen van de grens teruggetrokken. Zij zijn thans weer op weg naar de gevaar lijke zöne. FRANKRIJK. aan het Kroatische volk binnen zijn histo- nsoue grenzen autonomie op wetgevend, uitvovavnd en! financieel gebied verschaft. Vrees voor botsingen op Zondag a.s. Men verwacht, dat bij de begrafenis op Zondag a.s. 500.000 boeren tegenwoordig zullen zijn en gevreesd wordt, dat het daarbij tot botsingen met de politie zal komen. Zes dorpen door de uitbarsting vernield Duizend dooden. 800 gewonden. MEXICO. DE MEXICAANSCHE NONNEN IN VRIJHEID. Naar uit Mexico wordt gemeld zijn de eenigen tijd geleden in verband met den moord op Obregon gearresteerde 14 non nen in vrijheid gesteld, nadat zij zich vooraf schriftelijk verbonden hadden, de nieuwe wet op den godsdienst te zullen erkennen. CHINA. POLITIEKE ONRUST IN FRANSCH- GUYANA. Oud-Kamerafgevaardigde glftlgd? ver- Cayenne, 9 Aug. De voormalige Kamer afgevaardigde Galmot ls onder verdachte omstandigheden overleden. Het voorloopig onderzoek, dat door de justitie is inge- stelt, wekt het vermoeden, dat men hier met vergiftiging te doen heeft. De actie der politieke tegenstanders in de kolonie heeft groote onrust doen ont staan. Er zijn gewelddadigheden voor gevallen, waarbij vier personen werden gedood. Tot de slachtoffers behoort het lid van den Algemeenen Raad Bourgarel. ITALIË NOBILE. Door Mussollnl ontvangen. Stefanl meldt uit Rome, dat Noblle Don derdagmorgen door Mussollnl is ontvan gen om een eerste verslag uit te brengen over de schipbreuk van de Italia. HET INCIDENT TE NANKING GEREGELD. Engeland bereid te onderhan- delen over een herziening der verdragen. Sjanghai, 10 Augustus. Het lnoldent van Nanking ls geregeld, d.w.z. het geschil tussohen de Engelsche regeering te Nan king over den aanval van 24 Maart 1927 op het Engelsche consulaat, waarbij twee Engelsche onderdanen gedood werden en een derde zoo zwaar gewond, dat hij later overleed. De onderteekening is gisteren te Nanking geschied door sir Sydney Ba- ryon, den Engelschen consul-generaal te Sjanghai, uit naam van sir Miles Lamp- son, den Engelschen gezant in China, en dr. Wang, den nationalistischen minister van buitenlandsche zaken. De voorwaarden van de regeling zijn nog niet bekend, maar Reuter meent te weten, dat zij vrijwel gelijk zijn aan die ter regeling van het Chineesch-Amerikaan- sche geschil. Te gelijkertijd teekenden de vertegen woordigers een overeenkomst, waarin En geland zich verplicht onderhandelingen met China te openen over een herziening der verdragen. OOST-INDIË. ZUID-SLAVIE. NA RADITSJ' DOOD. Elsch van Radltsj' opvolger. Naar de correspondent te Belgrado van het „Berllner Tageblatt" meldt, staat het vrijwel vast, dat zoowel de Kroatische boerenpartij, onder leiding van Troem- bitsj, als de partij der onafhankelijke de mocraten van Pribltsjewitsj, die te zamen de z.g. boerencoalitie vormen, na het over lijden van Stephan Raditsj besloten heb ben, een staatsinrichting te verlangen, die NEKKRAMP. Bandoeng, 8 Aug. Het bericht uit Mage- lang, als zouden dertig gevallen van nek kramp vastgesteld zijn, ls ln zooverre on juist gebleken,.dat de ziekte beperkt is gebleven tot een brigadier van de kader- school. Niettemin zijn uitgebreide maat regelen tegen een uitbreiding getroffen. EEN AANRIJDING MET GEVOLGEN. Padang, 9 Aug. Een chauffeur van de auto van de firma Koek reed ln de buurt van Raorao een lnlandsche vrouw dood. De bevolking viel den chauffeur en den Inzittenden verkooper, den heer Nijland, aan, die ten sljotte door de veldpolitie werd ontzet. De chauffeur ls ernstig toegetakeld en naar Fort-van-der-Capelle vervoerd. De heer Nijland is niet ernstig gewond. Ingezonden Mededeellng. Een officieel telegram van den resident, die zich aan boord van de „Merel" bevindt, welk telegram 8 Aug. verzonden werd via Koepang-radio, meldt, dat in den nacht van 4 op 5 Aug. omstreeks middernacht de Rokatindaberg, op het eiland Paloe- weh, ten Noorden van Flores, vuur begon te spuwen, wat met een uitbarsting ge paard ging. Het gevolg was, dat de Zuid-Westelijke helft van Paloeweh met zes dorpen gron dig door het vuur vernield werd. Het aan tal menschen, dat hierbij omgekomen is, wordt op een duizend geschat en het aan tal personen, dat door vallende eruptie- steenen gewond werd, globaal op 600. De aard van de verwondingen is echter licht Waarschijnlijk als gevolg van de aard beving, die met de eruptie gepaard ging, liep het zeewater aan alle zijden van het eiland ongeveer vijf meter op. Volgens in lichtingen, die de hoofden verstrekten, was de temperatuur van het water zeer warm. Nog meer slachtoffers. Van de menschen die in zee gevlucht zijn, is een aantal verdronken, maar het is onbekend hoeveel. Het deel van de bevol king, dat nog overblijft, bedraagt onge veer 6000 zielen. De stemming is kalm. De door den resi dent meegevoerde levensmiddelen zijn met die, welke aanwezig waren, voorloopig voldoende om ln de levensbehoeften van de bevolking te voorzien. Ook prauwen vergaan. Negen handelsprauwen, die van Oelebes vertrokken waren, moeten vergaan zijn. Het lot van de bemanning ls onbekend Eén prauw is op Noord-West Paloeweh gestrand. De opvarenden waren nog aan boord. De wal van Flores, rechts ten Zuiden van Paloeweh, moet eveneens geteisterd zijn, De resident zal zich daarheen bege ven om den toestand op te nemen. Het eiland Paloë. In het „Bulletin Volcanologique" van het vorige jaar heeft dr. Kemmerllng, zijn ervaringen bij zijn bezoek aan het eiland Paloë medegedeeld. Aan zijn verslag zijn de vbigende bijzonderheden ontleend. Paloë is een vulcaan, die oprijst uit de Floreszee ten Noorden van de onder- afdeellng Endeh, maar administratief be hoort tot de onderafdeeling Maoemere. Daar de zee hier zeer diep is was het mij onmogelijk voor anker te gaan. Ik heb dit merkwaardige eiland bezocht en kunnen constateeren, dat wij er Inderdaad te doen hebben met een vuloaan, die tot dusverre ln het rookstadium verkeert. De top heeft den vorm van een koepel en ls voor de ééne helft kaal, voor de an dere helft beboBcht. Aan de Zuidzijde laat een gapende afgrond ons den bouw van den koepel zien. Hij bestaat uit harde lava, verstard in zuilenvorm gelijk basaltzuilen. Een diep en breed ravijn strekt zich vandaar uit tot aan zee ,hler en daar stijgt rook op uit de spleten in den koepel. Le vendige kleuren verraden het bestaan van afzettingen: zwavel enz. De Zuidzijde van het eiland ls over het geheel steiler, wil der, bosohrljker dan de Noordzijde, waar de bewoners hun dorpen hebben gebouwd en hun tuinen aangelegd. Bij het dorp Djawa-Loö bevinden zich fumarolen en warme bronnen, die komen uit de wanden van een z.g. „blow hole". Aschregen op BalL Weltevreden, 8 Aug. De resident van Bali, de heer L. J. J. Oaron, rapporteerde Maandag, dat over het geheele eiland Maandag een aschregen gevallen ls. Drie kampongs op de Noordkust van Flores geteisterd. Batavia, 10 Aug. Op de kust van Flores ten Zuiden van Paloeweh zijn drie dorpen werden en een aantal licht gewond. De vloedgolf wierp vijf prauwen het land in. Maar de bemanning bleef ongedeerd. De Rokatinda op Paloeweh stoot nog steeds rookkolommen uit. Batavia, 10 Aug. De resident seinde op 8 Aug.„Ik ben vanmorgen uit Paloe weh vertrokken en heb den gezaghebber van Maoemere, een missiearts en een verpleger achtergelaten. Op den wal van Flores zijn de kam pongs Maoereh, Maha en Maoesambl min of meer geteisterd. In Maoereh zijn 7 huizen vernietigd, er zijn zes dooden. De kampongs Maha en Maoesambi hebben weinig geleden; in elk van de kampongs werden twee personen gedood en eenige licht gewond. Ik heb den hulpgezag hebber van Edeh en een verpleger met verbandmiddelen op den wal van Flores achtergelaten. Nog zijn vijf handelsprau wen vernield, die namelijk bij Maoereh diep op de kust geworpen werden. De opvarenden zijn gered. LUCHTVAART. DE VLUCHT LONDEN—KAAPSTAD! EN TERUG. Murdock te Boeloewavs aangeko men. Boeloeways (Rhodiesia), 9 Aug. Do offi cier-vlieger Murdook van de Zuid-Afri- kaansche luchtmacht, die 80 Juli uit En geland naar Kaangtad vertrok met het liohte vliegtuig Avro-Avion, dat slechts voorzien is van een motor van 80 P.K., is vandaag hier aangekomen. NOBILE TERUG NAAR HET POOLGEBIED. Naar Wolff uit Rome meJd't, ls Noblle voornemens naar het Poolgebied terug te koeren om aap het opsporen van de groep Alleasandrinl doel te nemen. Dit is de groep van zes menschen, die met het hulr sel van do Italia weggedreven ls Lundborg over Noblla De Zweedsche vlieger Lundborg heeft in een onderhoud met een vertegenwoor diger van het Berlljnsche blad „Neue Zeit" zijn meening te kennen gegeven over Noblle. Lundborg zelde van Nobile's persoon een voortreffelijken Indruk te hebben gekregen: „Hem de schuld aan het ong.luk bij de poolvaart toe te ken nen, houd lk voor volkomen onrechtvaar dig. De omstandigheid, dat Noblle niet genoeg ervaring had ln het poolonderzoek doet aan de leidersqualltelten, die hij overigens heeft, ln 't minst niet te kort. „Ik had Cecloni, die het zwaarst bij het ongeluk was getroffen, willen meenemen, doch daar hij zoo zwaar ls, moest ik daar van afzien. Ik trachtte nu derhalve den generaal te overreden het eerst met mij mee te vliegen, doch lk stuitte daarbij op den meest heftigen tegenstand zijnerzijds. Mijn voorstel werd intuBschen door de verdere leden van de groep ten zeerste ge steund. Eerst toen ik dreigde dan maar alleen te zullen vertrekken, gaf de gene raal toe aan den drang zijner kameraden. De toekomst heeft mij in 't gelijk gesteld, wat de juistheid van mijn optreden be treft. „Moge" aldus eindigde Lundborg „deze naar waarheid gedane mededeellng van de toedracht van zaken aangaande Noblle, er toe bijdragen, dat ook in Duitschland de naam van den moedigen generaal bij een ieder weer ln eere her steld wordt." UIT EEN VLIEGTUIG GESTORT. Nancy, 9 Aug. Een rekruut, die met een vlieger-onderofficier was opgestegen in koerd hanteeren van een hilk, op «eshon- aerd mieter hoogte uit het vliegtuig ge vallen. HIJ ik dood opgenomen, VLIEGTUIGONGELUK. het landen zijn te Giermont-Ferrand twee vliegtuigen tegen elkaar gebotst; de twee leerling-vliegers, die de toeetellen bestuurden, zijn gedood. HET VLIEGONGELUK BIJ 0RLY. DrouhJn ook gestorven. In ons nummer van Donderdag zijn bij zonderheden gemeld omtrent het vlieg ongeluk bü Orly, waar het vliegtuig van Couzinet, dat bestemd was voor een Oceaan-vlucht, te pletter is gevallen. Een nader telegram meldt thans, dat ook Drouhin, de bekende vlieger, aan zijn kwetsuren ls overleden. Dronhln's dood. Door den dood van Drouhin, zoo kort na den dood van Tronval den „lucht- duivel", is de Fransche luchtvaart zwaar getroffen. Het ongeluk had plaats tijdens een proefvlucht van de Aro en Oiel, het toestel waarmede hij, ln gezelschap van Le Brix, het groote avontuur over den Atlantischen Oceaan zou ondernemen. Van een hoogte van eenige honderden meters ls het toestel, waarin naast Drou hin, de ingenieur Gianoli, de radio-tele- Êraflst Manuel en de monteur André anet hadden plaats genomen, neergestort De 24-jarige Lanet werd onmiddellijk ge dood. Drouhin werden beide beenen en een arm verbrijzeld, terwijl ook Gianoli en Manet zware verwondingen opliepen. In het ziekenhuis, waarheen hij onmiddellijk was overgebracht, achtten de doktoren Drouhin's toestand niet levensgevaarlijk en de heldhaftige vlieger had geen oogen- blik zijn tegenwoordigheid van geest ver loren. Tegen middernacht moest chirur gisch worden ingegrepen, Drouhin's lin kervoet werd afgezet. Om half drie des morgens overleed hij. HU laat een vrouw ca faofl dochtertjes achter. Drouhin was een der bekendste ver keersvliegers op de lijn ParijsBrussel en zou het vorige jaar metLevine en diens Misa Oolumbia de groote plas naar de Nieuwe Wereld zijn overgestoken. Men herinnert zich ongetwijfeld nog deze ta melijk geruchtmakende historie. Het eerste teohnische onderzoek naar het ongeluk heeft uitgewezen, dat de ma chine, die geoonstrueerd was voor drie motoren van 180 P.K., het gewicht van den nieuwen oentralen motor van 500 P.K. niet heeft kunnen dragen, dat het dien tengevolge zijn stabiliteit heeft verloren en piqué ls neergestort. NAAR INDIE DOOR DE LUCHT. Luchtpostzegels met de beeltenis Van Koppen en Van der Hoop. Zooals bekend, zullen in de maanden September <$1 (Jetober a.s. 5 vliegtochten naar Nederlandsch-Indië worden uitge voerd. Het vertrek is bepaald op 18, 20, 27 September, 4 en 10 Ootober a.s. des morgens te 6 uur van Schiphol. De gelegenheid wordt geopend om met deze vliegtuigen gewone en aangeteeken- de correspondentie te verzenden voor Britsch-Indië, Birma, Siam, Straits-Sett- lement, Nederlandsch-Indië en verder ge legen landen. Boven de gewone porten en rechten ls een luchtrecht verschuldigd van 40 cent voor briefkaarten en postwissels en van 75 cent per 20 gram of gedeelte daarvan voor de overige stukken. Het luchtrecht moet worden voldaan door middel van de bijzondere luchtpost zegels, welke met ingang van 20 Augustus a.s. op de kantoren verkrijgbaar worden gesteld. De luchtpostzegels van 40 cent dragen de beeltenis van den 1ste luitenant-vlieger G. A. Koppen, die van 75 cent de beeltenis Het Doorzitten bij Wielrijden, een door de zon verbrande Huid, Schrijnen en Smetten verzacht en geneest men met Doos, 30, 60, Tube 80 ct. PUROL. Reisbrief van N. J. HOEBE. Onze plaatsgenoot, de heer Hoebe, die aan boord van de sleepboot „Schelde" de reis van het Singapore-dok meemaakt, schrijft ons, d.d. 15 in V€rvolS op zijn vorigen brief: Nadat mijn vorige letteren per sleepboot Zwarte Zee" te Oran waren gepost, heb- teTwtzeer goed weer gekregen. De stijve Oostenwind is toen spoedig gaan ïggen. Minder goede berichten ontvingen wij hedennacht van het tweede transport. Gisterennacht had ik verbinding met de sleepboot Javazee", welke mij meldde, dat het transport met een windkracht van 6 a 7 had te kampen. Van de middagbestekken van het tweede transport constateerde onze kapitein dan ook, dat ze weinig of mets opschoten. Zooeven, om n uur, ontving ik wederom een positie van het tweede con- vooï, hetwelk 360oi' N. en S°04 W. was en tevens vermindering van wind, dus als ze eerst de Straat van Gibraltar door zijn, dan is volgens onzen kapitein het ergste voorbij, want in die straat staat meestal een stijve bries, en als ze dien tegen hebben, komen ze er niet gemakkelijk door met zoo'n dok. Wij zijn dan ook bepaald gelukkig ge weest, want toen wij door de Straat van Gibraltar gingen, was het tamelijk kalm, maar er even buiten hebben wij dien ster ken wind gekregen, die sedert 2 dagen voorbij is. Gisteren, 14 Juli, hebben wij een voortgang (etmaal) gemaakt van 84 mijlen en vandaag, 15 Juli, een etmaal van 94 mijilen en dat met drie booten, want de zee- sleeper „Roode Zee" is gisteren vertrokken om in Algiers kolen te laden. De sleepboot „Roode Zee" en tevens de „Witte Zee" zijn uitgerust met kortegolf- zendstations, waarmede ze iederen dag hun telegrammen aan ons radiostation Scheve- ningenhaven sturen, op een golflengte van 32.5 en 22.5 Meter. De sleepboot „Roode Zee" seint alleen op een golflengte van 19 M. Voor belangstellenden kan ik mededee- len, dat de seintijden van de „Roode Zee" zijn des morgens v.m. 09.00 GMT, 13.30 GMT, 15.00 GMT en 17.40 GMT. Om 22.45 GMT seinen de „Roode Zee" en „Witte Zee" met elkaar, de „Roode Zee" op 19 M. en de „Witte Zee" op 22.5 M. Het radiostation Scheveningen wordt door mij steeds zéér sterk ontvangen op een golf lengte van 22 M., dank zij een eenvoudig apparaat, geleverd door de firma De Zeeuw te Den Helder. Het leven aan boord is zeer gemoedelijk. (Men zie ten bewijze daarvoor een van de foto's in onze kast. Red. H. Ct.). De men- schen gaan amicaal met elkaar om, en er is nimmer twist of oneenigheid. Vanmiddag hadden wij nog een boksdemonstratie, de andere twee sleepbooten zijn zoo dicht mo gelijk genaderd om van dit schouwspel te verwoest!waarbij tien Jers^n ge» ^egtoig, tengevolge van het ver- genieten De twee kampioenen van den sleepdienst, tezamen aan boord van de „Schelde", geven een nummertje ten beste, waarbij onze kok het schandelijk van een stoker moest verliezen. De muziek, welke bij den wedstrijd ten gehoore werd ge bracht, bestond uit de muziek van vier mondharmonica's, terwijl men aan boord van de „Indus" zorgde voor een harmonica en een soort instrument, dat men „boem- bas" placht te noemen. Dit is een lange stok met bovenaan belletjes en aan het onder eind een bus (meestal een boterblik). Van het boveneind van den stok worden dan drie ijzendraden strak gespannen over de bus naar den onderkant. Men heeft een in- gekartelden stok, waarmede men langs de draden strijkt, hiermee wordt de muziek dan begeleid, hetwelk een echt jazzband- idée geeft. O! de zeeman is zoo vinding rijk! Hier nog een beschrijving van een in strument, door onzen kok vervaardigd en waarmede je slaapje onveilig gemaakt wordt. Een boterblik (dit schijnt zeer nut tig te wezen voor muzikale doeleinden), in den bodem een gat, juist pas om er een grammafoonhoorn in te zetten. In het dek sel wordt een mondorgel pas gemaakt, daarna wordt het geheel met een touw (om den boel te steunen) omhangen. En wat daarna volgt is licht te begrijpen. Zondagsmorgens ziet men de stokers en matrozen wasschen, want dan is het hun yrije dag. Behalve de roertorn natuurlijk. Maar vrij is, dat ze na hun roergang niet aan dek behoeven te werken. Het vervolg van den brief is gedateerd 22 Juli 1928. Wij hebben de laatste week keurig voort gang gemaakt. Nadat de „Roode Zee" uit Algiers terug was gekomen, zijn wij weer voor op de „Roode Zee" gaan sleepen. En wij maken ieder etmaal 110 tot 116 mijlen, dus dat is schitterend. Als het zoo doorgaat, zullen wij den 3oen Juli in Port Saïd zijn. (Men weet, dat dit eenige dagen later het geval is geweest. Red. H. Ct.). De berich ten van het andere transport luiden ook zeer goed. Dit transport meldt na haar tegenslag in de Straat van Gibraltar een voortgang van bijna 120 mijl ieder etmaal. Het loopt dus harder dan wij, doch het stuk dat wij versieepen is ook het zwaarste ge deelte. Wij hadden van de week zulk een mooien dag weer, dat de booten zelfs in het water weerspiegeld werden, zoo bladstil was de zee. De photo (zie onze kast. Red. H. Ct.) laat zien hoe mooi stil het was. De photo van het dok van achter gezien geeft een goed idéé van de enorme grootte, wan neer men de sleepbooten er mee vergelijkt. Bovenop het dek ziet men de bemanning staan. De photo is genomen toen de „Schel de" los gegooid was om te bunkeren, en wij juist achter het dok kwamen om te praaien om brieven naar den wal te bren gen. 13 Juli hebben wij het stoomschip „Vredenburg" langs ons gehad, dat ons een voorspoedige reis toewenschte. 15 Juli het stoomschip „Ajax" van de K.N.S.M., idem. En 16 Juli een motorboot, ook van Hollandsche nationaliteit, doch de naam was onbekend. „Wij wenschen u een goede reis" werd met vteggesein gegeven. Toen de „Roode Zee" zijn vlaggen ook opzette, vroeg hij: „Wilt u mij een Lloyds rappor teeren?" (Alles door middel van vlaggen, draadloos had hij niet). De „Roode Zee" vroeg: „Wat is uw naam?", waarop als antwoord het schip z'n vlaggen opzette met een „Dank u". Groote hilariteit aan boord, dat kan men begrijpen. 19 Juli passeerden wij Malta. Het slot van den brief is gedateerd 26 Juli 1928. Wij blijven nog steeds goed weer behou den. De berichten van het tweede transport luiden ook schitterend. Dit transport komt niet onder de 130 mijlen per etmaal met dit goede weder. Wij loopen van 106 tot 110 mijlen, doch het andere dok heeft meestal een voorsprong van 20 mijl per etmaal. Als het zoo doorgaat, denkt de kapitein onge veer Zaterdag a.s. te Port Saïd te arrivee- ren. Wij hebben sinds 22 Juli nog eenige schepen ontmoet, welke ons hun goede reis wenschen medegaven. Naarmate we Port Saïd naderen wordt ook de scheepvaart aanmerkelijk drukker. Het tweede transport wordt a.s. Maandag te Port Saïd verwacht. Verder is er niet veel bijzonders te mel den. Alles gaat nog in goede orde.

Heldersche Courant | 1928 | | pagina 9