T lepjas-Demisaison F1Ï1» IS, M.2S.3D.3&,'SI gü HERMAN NYPELS' TWEEDE EN LAATSTE BLAD. PLAATSELIJK NIEUWS GEMENGD NIEUWS VAN DINSDAG 14 AUGUSTUS 1928 Onze plaatsgenoot, do heer W. M. de praaljer, leeraar aan de Ambachtschool, is geslaagd voor do akte NX. (Instru mentmaken en praotyk electro-techniek). VLIEGKAMP DE KOOY. De werkzaamheden geëindigd. De werkzaamheden op het luchtvaart terrein De Kooy (nabij Den Helder) zijn, blijkens een „Bericht aan Luchtvarenden" geëindigd, in verband waarmede dit ter rein weder geheel kan worden gebruikt. CHRISTEN-GEMEENTE, Breewateretraat 16. DE WETHOUDERS VERKIEZING. OVER JEUGDBEWEGING EN JEUGDIDEALEN. CIRCUS STRASSBURGER. Moeten wy nog herinneren aan de voor stellingen van het circus Strassburger, die hedenavond geopend worden? Wi, schryven dit Maandag en wat is er sedert dien al niet gebeurd! We hebben heden morgen de binnenkomst van den extra trein met de levende have bygewoond, we hebben de olifanten bezig gezien de zwa re wagens van het stationsemplacement te halen. By duizenden en duizenden heb ben we op dezen overschoonen vacantie- morgen langs den Polderweg geschaard gestaan en de drukte en bedryvigheid ge zien van het uitladen der wagons. We hebben daarenboven vele dagen lang de geweldig-groote aanplakborden gezien die op verschillende punten der stad zyn neer gezet; we zyn iedere vyf minuten aange- loopen tegen een of andere reclame, op een winkelruit, een schutting, een muur, een aanplakzuil.... De afdeeling reclame van deze "groote onderneming heeft haar werk grondig en degebjk gedaan. Wat zullen wy dan nog verder de zaak aanbevelen? De jongens spreken nu ner gens anders van als van het paardenspel, de ouderen vragen elkaar in het voorby gaan „ga je ook naar het circus?" en het onveranderiyke antwoord is „natuuriyk wat dacht je?" Stel u voor, lezer, stel u in vredesnaam voo», dat één enkele Nieuwe- dieper thuis zou biyven by zoo'n gelegen heid. Ook al weet-ie, dat het allemaal maar humbug en drukte van niks is, tooh wil-ie en moet-ie het zien. Zoo zyn we. En daar enboven hebben ter Hall ook nog, en die kun je evenmin overslaan, zoodat er van de week in de spaarpenningen een flinke bres zal worden geschoten. Reken maar. Wat doet het er toe? het geld is er om te rollen. Het zal vandaag heel den dag een enor me drukte geven langs den Polderweg, en er zullen meer olifanten voorbytrekken dan weggeloopen poesjes. Dat is vast. En wy weten niet wat meer te bewonderen: de organisatie en de arbeid, die het mogelyk maakt des avonds te Amsterdam een voor stelling te geven, des nachts af te breken en in te laden, des morgens in Den Hel der op te bouwen en des avonds aldaar weder te openen, dan wel de aanpas sing van het publiek, dat alles in den steek laat om deze voorstellingen te kunnen bywonen. Neen, het circus Strassburger heeft geen aanbeveling noodig: het beveelt zich- zelve aan. Wy kunnen aan het bovenstaande nog toevoegen, dat men rekent, dat de opbouw van het circus des middags te 2 uur gereed is. Te 4 uur zal de controle van gemeente wege geschieden, om 7 uur precies begint de openstelling voor 't publiek en prompt 8 uur de voorstelling. Woensdagmiddag 2 uur heeft eveneens een voorstelling plaats, die geheel hetzelf de is als de avondvoorstellingen, doch voor halven prys gegeven wordt, voor de kinderen. De overige avondvoorstellingen zyn eveneens geheel aan die van Dinsdag geiyk, ook de laatste voorstelling van Vrydag wordt met onverkort programma gegeven. Het dierenpark is geopend: Woensdag van 101 uur en 's nam. 4V»8 uur, donderdag- en Vrydag van 10d uür on afgebroken. Na afloop van de voorstelling van Vry dag wordt weder afgebroken en Zaterdag avond heeft ln Beverwyk weder de ope ningsvoorstelling plaats. Na een verfrissohend onweersbuitje waa de zomerzon weer hoog aan den hemel gerezen en reedis vóór het aangekondigde uur van aankomst stoofde zy de vele ongens en meisjes, die zioh rondom de afrastering van hei stations emplacement ïaddën verzameld. Helaas! hun geduld werd zwaar op de proef gesteld, want de extra-trein, die te 9.21 hier moest aan komen, was op dat uur eerst uit Alkmaar vertrokken, zoodat het ongeveer elf uur werd vóór hy' hier arriveerde. OPENLUCHT-VOORSTELLING TE BERGEN. Wy herinneren aan de door de Ver. t Bevordering van het Vreemdelingenver keer te Bergen te geven openluchtvoor stelling van het openluchtspel „Didoler". Dit vangt hedenavond half tien aan* en wordt vertoond door de drie plaatseiyke tooneelvereenigingen en T.O.P. te Alk maar met medewerking van den acteur Kommer Kleyn in de hoofdrol. Het or kest staat onder leiding van den heer Jac, Jansen te Bergen. REVUE HENRI TER HALL. Voor de laatste maal zal het gezelschap ter Hall hier zyn jaariyksche revue-voor stellingen komen geven. Als datum is daarvoor vastgesteld Maandag, Dinsdag en Woensdag der volgende week. Zooals men weet, wordt het gezelschap ontbonden aan het einde van deze tournée; de voor stellingen in den Helder worden dus tevens afscheidsvoorstellingen. Ongetwyfeld zullen zy een leegte ach terlaten, ter Hall's revues hoorden by de Heldersche vermakelykheden en voor loopig zullen ze nog niet kunnen worden vervangen. Want al die andere revues die we hier hadden: Bouwmeester en de latere; „ach, meneer, het is toch ter Hall niet". Dat was menigmaal de klacht, die wy te hooren kregen. Ter Hall was bi; uitstek geschikt voor de provincie; hi, kende zyn pappenheimers en wist wa men in de provincieplaatsen noodig had "Wat er na de ontbinding van het gezel schap terechtkomt? wy weten het nog niet. „De Komeet", het vakblad van de artisten, dat min of meer als officieel or gaan kan worden beschouwd, heeft Buziau hieromtrent geïnterviewd, doch deze kon zyn ondervrager niet antwoorden. Er is een oogenblik sprake van geweest, dat Köhler Jr. tezamen met Buziau de zaak zouden voortzetten, maar daar komt niets van. Mogeiyk, dat Buziau thans meer weet omtrent zyn verdere plannen (dit inter view is al weer eenige weken oud). Intusschen rust op ons de plicht den lezer iets omtrent de laatste revue, die we te zien krygen, te vertellen. Deze 80ste revue staat natuuriyk „In het teeken der Olympiade" en zy brengt een overzich van de negenentwintig vorige revues door ter Hall ten tooneel gebracht. Wa is in die dertig jaren op dit gebied nie'i veranderd en verfraaid! Wat was de on overtroffen „Doofpot" van Reyding, die zulk een overweldigend succes had (een succes, dat trouwens voor het grootste deel te danken was aan den zeer geesti- gen tekst, waarvoor Reyding bekend stond) vergeleken by het schitterende kykspel van thans, dat zich voor onze oogen ontwikkelt. Terecht kan ter Hall dan ook, terugblikkend op zyn .levens werk, daarvan getuigen, dat het geslaagd is. De revue is erin gekomen, ter Hall was de eerste, die ze aldus bracht en heeft zich temidden van soms geduchte concurren tie, weten te handhaven. Bovendien heeft hy een eigen cachet weten te behouden, hetgeen steeds moeihjker werd. In ons volgend nummer zullen wy een en ander uit den inhoud vertellen. LOTELINGEN-GEJOEL. EEN AANRIJDING. NIET GEWENSCHTE ZORG. Ingezonden Mededeellng. Voor belde doeleinden geschikt. Gegarandeerd waterdicht. De nieuwste soorten» Zeer gemakkelijke pasvorm. KLEEDINGMAGAZIJNEN, DEN HELDER - SCHAGEN. EXTRA-VOORSTELLING. Binnenland. BIJ HET ZWEMMEN VERDRONKEN. By het zwemmen in do Waal te Nyme- gen is verdronken, de 27-jarige kantoor bediende P. M. G., wonende aldaar. Donderdag heeft de zee by Schevenln- gen wederom een slachtoffer geëischt De 17-jarige R. v. d. S. uit de Gabriel Vletsustraat te 's-Gravenhage, was gaan baden en had zich daarby nogal ver in zee gewaagd. Hy wilde toen terugzwemmen, maar dit gelukte hem niet meer. Door den sterken stroom werd hy meegesleept Zijn lijk is nog niet aangespoeld. DIEFSTAL. Uit een auto, staande ln de Leldsche straat te Amsterdam en naderhand in de Warmoesstraat is een valies ontvreemd, 'nh. een colbert costuum, waarin 400, een damestasch, waarin 80, een paarlen speld »w. van 8000, een gouden damesarm- 3andhorloge, 2 gouden ringen met juwee- en, een paarlen dasspeld, t.w. van 500, twee zilveren schuiers, 2 zilveren kam men, 1 idem handspiegel, 1 paar heeren schoenen, 1 paar damesschoenen, 1 mar terbont, 1 hoed, 1 dames japon, 1 boorden- dooa, 1 overhemd en eenlg ondergoed. TWEE KINDEREN VERDRONKEN. Zaterdagmorgen zyn er te Egmond aan Zee twee kinderen van de Christeiyke Vacantie-kolonies verdronken. Omtrent het ongeluk verneemt de NÜ.C. nader: Zaterdagochtend waren eenige kinderen uit het koloniehuis Het Zeehuls te Eg- mond aan Zee aan het baden, toen plotse ling de geleidster bemerkte dat twee kin- In de j.1. gehouden bestuursvergadering van de vrije Evangelisatie der Christen gemeente Breewaterstraat is besloten om het vergaderlokaal met spoed te vergrooten en verschillende onderafdeelingen in het leven te roepen. Door het bestuur der Anti-Rev. Kies- vereeniging is in de vergadering van giste ren de volgende motie aangenomen: Het Bestuur der Anti-Rev. Kiesvereeni ging te Helder in vergadering bijeen op n Aug. '28; gelezen het rapport der met algemeene stemmen ingestelde commissie door den Raad der gemeente Den Helder; overwegende dat een gezonde principieele politiek slechts gedragen mag worden door een ongerepte moraliteit; betreurt de houding van den wethouder Van Breda inzake de wethoudersverkiezing en evenzoo die van den heer Van Dam als representant der Réchtsche Raadsfractie, waardoor de moraliteit met voeten getreden en de Rechtsche politiek ernstig geschaad is; besluit haar afkeuring daarover uit te spreken, van deze afkeuring kennis te geven aan de ledenvergadering om in deze een beslissing te nemen, en den A.-R. Raads leden te verzoeken, het daarheen te leiden, dat de wethouder Van Breda zijn functie neerlegt, en eveneens de heer Van Dam, als fractie-voorzitter, en bij weigering de samenwerking met deze heeren te ver breken. Voor het Bestuur voornoemd, <(w. g.) E. H. BOS, Voorzitter. :(w. g.) W. DE BOER, Secretaris. Nietwaar, we worden allemaal een dagje ouder. Het gaat zoo zoetjes aan, zoo onge merkt. Op zekeren dag komt u een goed vriend tegen, zoo een, dien men eens in de tien <jaar ontmoet. „Ben je 't of ben je 't niet, Janssen?" zegt hij. Natuurlijk ben je 't. ,,'t Is maar vanwege je eertijds zwarte haren", zegt hij. Je ontmoet de vrouw, die eertij d's het meisje van je droomen was: slanke blon dine, met kuiltjes in de wang en lachende oogen. Nu een dikke matrone geworden met onderkin in duplo; drie kinderen rondom zich, het vierde of is het soms het kleinkind? in den kinderwagen. Of ook: u moet een nieuw pak hebben. „De kleermaker heeft mijn maat van vroe ger". Jawel, maar daar kan hij niets mee beginnen. De buik, weet-u. En zoo zou ik door kunnen gaan, uren lang. Ja, we worden allemaal ouder, dat feit hebben we te aanvaarden. Maar de vraag, waarop het voor ons aankomt, is dezever-ouderen we ook desondanks? Houden we ons hart, ons geloof, ons ideaal, ons enthousiasme jong? There s the rub, zou Hamlet zeggen. Ook onze aarde wordt ouder, met ons. Maar zij wint het van ons natuurlijk; zij heeft al ettelijke eeuwen op ons voor, en zij zal ook wel ettelijke eeuwen na ons het uithouden. De vraag of onze aarde, de pla neet waarop wij leven, ook ver-oudert, is dan ook eigenlijk geen vraag en als we de zaak zoo in het algemeen bezien en voor „de mensch" lezen de „menschheid zullen de vragen houden wij, menschheid, ons hart, ons geloof, ons ideaal, ons enthou siasme jeugdig, volmondig met ja moeten worden beantwoord. Ondanks alles wat wij in de laatste jaren meegemaakt hebben ondanks alles wat schijnbaar in ons gcdood aan illusies aan hoop, aan verwachting,.is het 1bestte in den mensch levend gebleven. En hoe ook, schijnbaar verdrukt: het dringt zich ten slotte weer naar voren. Misschien in andere 1 weer na»» aar m wezen vormen dan die wy Kenden, w_.r dezelfde gebleven: de drang tot hooger, beter, mooier leven. En waar ander, dan in de jengdbewe- gingen, die tej— ailen^t Sdrnanghï4srbelichaamd? Wij ade ren ach, zijn vaak strij densmoe moe van zoré van 's levens strijd, van ondergegane idealen. Wij hebben veelal met meer de veerkracht opnieuw te beginnen: phdosc fisch aanvaarden we het leven-zooals-het-is met zijn teleurstellingen en zijn vervullin gen (want die zijn er ook), zijn duistere en lichte momenten. Maar de jeugd, daarop hebben we onzt hoop gebouwd: is niet de jeugd de hoop des vaderlands? En voor zoover dan ook, on danks uw grijze haren of de rimpels in uw gezicht, uw hart nog jeugdig en frisch is gebleven, zult gij met ons de frissche, op kamende jeugdbewegingen steunen. We hebben ze ook hier ter stede: de pad- vindsters en padvinders, de A.J.C.-ers met hun mooie dansen, en schier elke richting heeft tegenwoordig haar jeugdgroep, die: elk op eigen trant, van zich doet spreken, Van hoe ontzaglijke beteekenis zoo'n jeugd beweging is, zal een volgend geslacht be seffen. Als het waar is, dat deze jeugdbe weging ontstaan is uit de oortogsmisère van de afgeloopen jaren, dan heeft de oorlog in dit opzicht althans iets goeds uitge werkt: de gewetens zijn wakker geschud, we zijn ons schuldbewust geworden en we hebben gezegd: alles moge ons overkomen maar zoo iets vreeselijks als deze oorlog niet weer! We willen thans iets vertellen van een nieuwe jeugdgroep, die eigenlijk al heei oud is. Duitschland is van oudsher het lanc van de jeugdige wandelaaxs; jongelui, die een of andere betrekking gaan zoeken, trek ken vaak wandelend van stad tot stad, van dorp tot dorp. Deze typisch Duitsche ge woonte is al oud, en tal van liederen bevat de Duitsche taal, waarin de Wandervögel dat is de kernachtige naam voor deze tippelaars bezongen of het wandelen ver heerlijkt wordt. Uit die behoefte om te voet van stad tot stad te trekken, zijn geboren de Jugendherberge, die men ook vóór den oorlog over geheel Duitschland reeds ver spreid vond, en waarin de jeugdige zwer vers voor zeer goedkoopen prijs onderdak vinden en voeding. Thans telt het Duitsche rijk welhaast 3000 van zulke tehuizen, die op een afstand van ongeveer 5 tot 10 K.M. van elkaar liggen. Zondag waren hier een aantal Duitsche jongens en meisjes, „Wandelvogels" aan wezig, die hun liefde voor het wandelen tot over de grenzen van het Duitsche rijk trachtten te propageeren en tevens de Hol- landsche jongens en meisjes deden hooren, wat zingen is. Maar deze jongelui hadden nog een andere bedoeling; zij willen name lijk trachten het instituut der jeugdherber gen, (in het Nederlandsch zou men eigenlijk niet van „herberg", maar van „tehuis" moeten spreken) ook in ons 'land te doen inburgeren. De heer J. H. van Twisk, die hier vroeger onderwijzer was aan de school met den bijbel, en die thans te Amsterdam in dergelijke functie is, heeft ze op zoo'n wandeltocht met zijn leerlingen meege bracht uit Duitschland. Van het doel, waarmede zij naar Holland waren gekomen, vertelde de heer Van Twisk Zondagavond in een bijeenkomst in iet Geh.-Onth. Koffiehuis aan de Spoor- gracht. Meer en meer is door de eeuwen leen de internationale gedachte ontwaakt, zoo zeide hij. Aanvankelijk onder dwang der Bourgondiërs, werd in later eeuwen onder den Prins van Oranje in de Unie van Utrecht eene eenheid verkregen, geen jolitieke evenwel. Groote staten, het Duit sche Rijk, de Vereenigde Staten, vormden zich en steeds ging de internationale ge dachte verder. Kerkverbonden ontstonden, jeugdverenigingen, links zoowel als rechts georienteerd, het Internationaal Vakveree- nigingsverbond trachtte de arbeiders te ver eenigen, en tenslotte is,voorloopig althans, alles geculmineerd in den Volkenbond. Het komt er nu maar op aan het in den Volkenbond gesymboliseerde streven uit te mouwen tot daden. Alleen de jeugd, al dus de heer Van Twisk, heeft tijd en lust dit te ondernemen, en aan de jeugd is de taak weggelegd het werk van den Volken bond te voltooien. Door het instituut der jeugdherbergen worden reismogelijkheden geschapen, die vroeger niet bestonden, er ontstaat inniger contact tusschen de jon gelui van verschillende landen, en vanizelf ook meerder waardeering en beter weder- zijdsch begrijpen. Dus internationale ver broedering. Deze tehuizen bieden den jongelui goed koop en eenvoudig logies en maaltijden. Ook eenvoudige genoegens zijn er aan ver bonden; drankgebruik, alsmede rooken, is er verboden. Politiek wordt absoluut ge weerd. De bedoeling is dan ook, dat elke richting er gebruik van kan maken, en in Duitschland zijn ze voor de helft ongeveer onder christelijke, voor de andere helft onder neutrale leiding. Het zijn geen hotels in den zin van onze logementen; als regel kunnen de jongelui er slechts één nacht doorbrengen, en moeten zij den volgenden dag verder trekken naar het volgende logies. Maar als regel zal er dan ook steeds onder dak te vinden zijn voor wandelende vogels. Op het 0ogenblik zijn in ons land een drietal van zulke tehuizen in exploitatie; de A.J.C. zal binnenkort een vierde openen. Men wil nu trachten deze Tehuizen in fede ratief verband onder ééne organisatie te brengen, en daartoe een comité oprichten. Uit elke organisatie, van welke richting ook, kan zich een jeugdgroep constitueeren, die gebruik kan maken van deze tehuizen, van de fiets gebruik wordt gemaakt, kun- Wellicht zou in Nederland, waar zeer veel nen worden volstaan met afstanden van 15 K.M. voor elk tehuis, hoewel -de bedoeling is door dergelijke tehuizen tevens de wan delsport, de oudste van affle sporten, te be vorderen. Nog zeer veel zouden wij hierover kun nen vertellen, maar wij zijn reeds vrij uit voerig geweest en zullen eindigen. Dat men op deze manier uiterst goedkoop in zijn vacantie veel zien en genieten kan, bewijzen enkele cijfers. Gemiddeld betaalt men in de Duitsche tehuizen voor logies 18 a 24 cent. Heeft men geen eigen slaapzak bij zich, dan komt daar nog bij 5 cent voor lakens. Het middageten komt op 40 ct., ontbijt op 25 cent. Dat ondanks deze prijzen de tehuizen zich bedruipen kunnen, bewijst het fraaie bijna luxueus ingerichte tehuis te Wetter aan de Roer, een der faaiste van Duitsch land, dat ruimschoots zijn exploitatiekos ten dekt. Nu moet wonden gezegd, dat Duitschland in dit opzicht bevoorrecht is doordat de Duitsche regeering vele oude kasteelen, enz. heeft afgestaan voor Jeugd herbergen. Zondagavond werd een aanta plaatjes vertoond, die daarvan wel een denkbeeld gaven. Ook boerderijen, villa's: enz. zijn ervoor ingericht. Er bestaat reeds een comité voor de op richting, dat' te Enkhuizen is gevestigd, ter wijl te Alkmaar de grondslag voor de stich ting is gelegd. Tenslotte dit. Men zal trachten hier te Helder zoo'n Tehuis te stichten; jaarlijks komen hier veel jongelui, die naar Texel gaan, het bezoek aan Huisduinen wordt drukker en ongetwijfeld zou een Jeugdher berg hier wel reden van bestaan hebben, Reeds heeft men het oog op een gebouw laten vallen, maar wij kunnen hieromtrent nog geen nadere mededeelingen doen. Wel licht hooren wij er later wel meer van. Het daghet in den Oosten, het lichtet overal. Den geheelen avond gisteren werd het gedeelte Spoorgracht, tusschen de Wagen straat en de Nieuwstraat onveilig gemaakt door lotelingen, die hun vrijloting vierden door het afsteken van een groot aantal voet zoekers, zevenklappers, rotjes e. a. vuur werk, dat een helsch lawaai maakte en niet ongevaarlijk was voor de voorbijgangers. De politie stond er machteloos tegenover, want niettegenstaande geregeld eenige agenten aanwezig waren, klonken de knal len onophoudelijk, dan hier, dan daar, tot laat in- den avond. Zaterdagavond hebben de brugwachter Lokkers en zijn zoon, die op de Spoor gracht voor hun woning van het schoone weer zaten te genieten, minder aangename kennis gemaakt met een auto, die aldaar aan het manoeuvreeren was. Lokkers zag op een gegeven moment de auto recht op hen afstevenen en op zijn lijfsbehoud bedacht, maakte hij een vluggen- zijsprong om den wagen te ontkomen. Edoch, het was te laat. De auto smakte hem tegen de winkelruit van den winkel van den heer Van Praag, waar hij eenigszins ver suft bleef liggen. De stoel, waarop de brug wachter had gezeten, volgde den meester. De zitting werd er uitgeslingerd en zoo kwam het zittinglooze overblijfsel juist om den hals van den brugwachter terecht, die daar, nu omlijst, tegen den winkel lag. Ge- ukkig 'bleek de verwonding van Lokkers niet ernstig te zijn. Hij had wat blauwe plekken, schrammen en bulten opgeloopen, doch was overigens, na van den schrik be tomen te zijn, in goede conditie. Lokkers' zoon, die ook aangereden was en op den motorkap van den auto was terecht geko men, had zijn voet bezeerd, zoodat hij gis teren nog mank liep. Het ongeluk schijnt gebeurd te zijn door dat de chauffeur abusievelijk op de gas pedaal trapte inplaats van op de rem. Gisterenmiddag was L. Dekker, die de aatste wéken met zijn vigelante Helder's straten siert, een toertje aan het maken met eenige passagiers. Voor een café op de Bas singracht werd gestopt om in te nemen en daar had de hierboven genoemde, niet ge wenschte zorg, plaats. Niet gewenschte zorg n.li. voor Dekker's paard. Een juf rouw met een medelijdend hart, ach, welke juffrouw heeft geen medelijdend hart, zult u zeggen, vond, dat het beest er te vtr- moeid uitzag en meende daarom goed te doen, de pooten van het dier met water te verkoelen, net als de kinderen die vermoeid zijn gaan pootje baden. Dekker was van deze teedere zorg echter niet gediend en het slot van de zaak was, dat voerman en Toen nam D. het verstandig besluit, legde de zweep over zijn knol en ging er vandoor. Maar zoo gemakkelijk kwam hij er niet af. Een matroos, die in het café zat en de situatie spoedig had overzien, koos de partij van de juffrouw, alzoo rende hij uit liet café te voorschijn en met een geweldigen sprong, die hem op de Olympiade ongetwij feld een wereldkampioenschap bezorgd zou hebben, kwam hij in de vigilante terecht. Met zijn vuist bedreigde hij den voerman, die echter doorreed en of de matroos trek kreeg in zijn hartversterkinkje, dat nog in het café stond te wachten of wel een andere reden had om den tocht niet langer mee te maken, weten we niet, maar met een even enormen sprong verdween hij weer uit den wagen en stevende op de kroeg toe, waar hij in vrede zijn neutje gebruikte. Het publiek, diat natuurlijk in dichte drommen getuige was van dit drama, was voldaan en trok af naar huis. Strassburger Circus mag nog zooveel wonderbaarlijkheden ten toon mogen stel len, wat hij nog niet heeft „daargesteld", hebben vele bevoorrechten Maandagmiddag mogen aanschouwen, die hun pantoffel- paradetje maakten langs den buitenkant. De forsche wind of welke oorzaak dan ook had het klaargespeeld om een korf of kist, vol met kippen en haantjes, op den Texelschen steiger ondersteboven te wippen, met het gevolg, dat de kakelende en de zich panklaar-bereidende inhoud de minder gewenschte vrijheid terugkreeg. Ze hadden het daar schijnbaar naar hun zin, want er viel nog wel wat te pikken en te krabbelen. Edoch hoe keurig sommige der haan tjes zich ook prepareerden om een tournooi te organiseeren dergelijke nafuifelijke Olympiade-uitwassen konden niet worden gedoogd en het sterkere deel der schepselen trachtte het gevederde tweepootige deel op te vangen. In de zenuwachtige vlucht stortte toen een kip zich te water en dreef weldra haast midden 'in de haven. Het onvrijwillige bad stond haar schijn baar niet aan1 en daar ze niet behebt was met Braunsche capaciteiten, trachtte ze zoo vlug mogelijk vasten grond onder den poot te krijgen. En wat nog nimmer was aanschouwd: een zwemmende kip in de Buitenhaven, dat werd nu den bevoorrechten getoond. Voor velen was dat iets nieuws onder de zon en naast de buitelingen der bruin- visschen of het zich wagen van een zeehond in de havenmonding, was deze kip-zwem- demonstratie een voorstelling, die zelfs Strassburger niet zal kunnen „daarstellen". verzorgster elkaar begonnen uit te maken. I deren door de see werden meegesleurd.

Heldersche Courant | 1928 | | pagina 5