K ANNE WASSER De Bloembladen van Lan-Tze NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Eerste Blad. OOK VOOR DAMES-CONFECTIE BUITENLAND. Nr. 6536 66ste JAARGANG Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Redacteur-Uitgever: O. D'E BOER Jr„ DEN HELDER Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: 50 en 412 Dinsdag 21 Aug8.44 uur. Woensdag 22 8.42 Ingezonden Mededeellng. ONVOLWAARDIG^ *-RBEID8- KRACU h Het is zonder meer al&Ctot cr meer gebrekkigen zijn, men, onvermijdelijk is. Een goede hygiëni sche opvoeding en voorlichting en een be hoorlijke gezondheidszorg kan geweldig veel voorkomen en de stroom van onderop stuiten. Van de z.g. erfelijkheid moet men zich niet al te groote voorstellingen ma ken. We wezen er reeds op, dat b.v. zwak zinnigheid dikwijls van heel anderen oor sprong is dan dat de betrokkene een zwak zinnig voorgeslacht heeft. Tuberculose wordt als regel na de ge boorte door besmetting verkregen; het ge beurt zeer zelden, dat een kind tuber culeus wordt geboren. En het werkwaardigste was wel, dat de heer P. de Boer, de ambtenaar, speciaal belast met de z.g.n. nazorg voor leerlingen van het Buitengewoon Onderwijs, in hoofdzaak dus zwakzinnigen, te Amster dam, ons kon mededeelen, dat uit de hu welijken van velen dier oud-leerlingen slechts een enkele keer zwakzinnige kin deren geboren zijn. Goede gezondheidszorg, betere sociale verhoudingen zullen zeker op den duur van goeden Invloed zijn op het cijfer der gebrekkigen. Maar ook onder dergelijke betere ver houdingen zullen we toch niettemin moe ten rekenen met een zeker aantal gebrek kigen, hetzij van aanleg, hetzij op jeug digen leeftijd zoo geworden. We spreken dan nog niet van de door ongevallen en door andere oorzaken op meer volwassen leeftijd gebrekkig gewordenen. Welnu, onze zorg dient zich tot die jeug dige gebrekkigen steeds beter uit te strek ken, en voorzoover het de zwakzinnigen, blinden, doofstommen en slechthoorenden betreft, ls het eerst-aangewezen middel daartoe het Buitengewoon Onderwijs. Hoe staat het daarmeê hier te lande? In 1855 werd reeds te Den Haag door Ps. van Koetsveld een school voor gees telijk minderwaardige kinderen gesticht; dit schijnt de eerste school van dien aard in ons land te zijn geweest. In 1892 werd dit voorbeeld pas ge volgd door de oprichting van een school voor achterlijke kinderen bij de stichting 's Heerenloo te Ermelo, een Inrichting waar zwakzinnige kinderen werden ver pleegd. Te Rotterdam volgde in 1896 een zoodanige school, terwijl in 1899 door de „Vereeniging voor spraakgebrekkige en achterlijke kinderen" te Amsterdam de eerste school voor dat soort kinderen werd geopend. Dit was alles dus particulier initiatief. Het was de gemeente 's-Gravenhage, die in 1902 de eerste gemeentelijke school voor zwakzinnigen stichtte. Tot einde 1907 stijgt het aantal echter slechts matig en dat is begrijpelijk, om dat dit speciale onderwijs zeer duur is en de gemeentebesturen er alleen voor op draaiden. Het Rijk hield zich geheel af- feuilleton. door 46) Do gouddelver knikte en keek in Kee- ler's schitterende oogen. Op dat oogenblik geleken de mannen wel tweelingen met hun doelbewust uiterlijk, vol van scanning over den te houden wedstrijd, met hun vastberaden kaken, toegenepen lippen, ge reedstaand om elk oogenblik snel den wa gen te verlaten. De oond/ucfceiur, van een flinke fooi voorzien, stond aan den kant toen de trein bij Hoosac Falls ging rijden; zij sprongen van de treeplank en holden over het perron van grint de straat van de oensiorHaats m ^aar een reusachtig, uithangbord te lezen stond: Ik kan je niet helpen", grijnsde de eigenaar met een blik naar een veelge bruikte motorfiets, de eernge in zijn ga rage Jk zou je aanraden het eens by Bailéy te probeeren". Nog geen minuut later stonden zij bij de motorfiets die de bereidwillige Bailey, hun vurig verlangen bespeurende, hun aanbood als het eerdge voorwerp op wielen, dat door een machine zjjdlg, de Leerplichtwet sloot dit soort kin deren uit, de gemeenten deden het dus ook geheel onverplicht. In 1909 eindelijk begint het Rijk dit onderwijs te subsidieeren naar bepaalde Regelen en vanaf dat jaar is er een snelle groei, die nog toeneemt, na de aanvulling van de Lager Onderwijswet ln 1920, die dit Buitengewoon Onderwijs eindelijk een wet telijke grondslag gaf en toen er een af zonderlijke Inspecteur voor werd aange steld. Op 81 Dec. 1927 bestonden er in ons land in 26 gemeenten scholen voor onder wijs aan zwakzinnigen met totaal 6897 leerlingen, zoodat zeker een 8000 achter lijke kinderen nog zonder onderwijs rond- loopen. Het aantal scholen was toen 69, waarvan 89 openbare en 80 particuliere scholen. Voor het onderwijs aan blinden bestaan er in ons land 4 particuliere instituten, voor doofstommen 6, eveneens particulier, voor slechthoorenden 8, waarvan 1 open baar. Deze laatste Inrichtingen zijn ook vol doende, deze betrekkelijk kleine groe pen op te nemen én hoewel er ook van deze gebrekkigen altijd nog te veel zon der onderwijs rond blijven loopen, zijn dit toch zeer kleine getallen vergeleken bij die der zwakzinnigen. Het is dus begrijpelijk, dat op deze laat ste groep de grootste aandacht valt. Uit den aard zijn de scholen voor het B. O. meest allen ln de grootste gemeenten ge sticht, zoodat het platteland vrijwel van dit onderwijs is verstoken. Jammer genoeg is het Rijk na 1920 weer ten halve blijven stilBtaan, door de gelde lijke steun voor de oprichting van scholen tot een vast bedrag te beperken, (uit zui nigheidsmotieven) maar waardoor de stichting dier nieuwe scholen ook achter wege blijft. En zooals met zoovele dingen, hier wordt weêr door anderen overgenomen, wat dooi het Rijk wordt verzuimd. De provinciën, wien bij de Lager-On- derwijswet verboden is, voor het Lagei Onderwijs gelden te voteeren, zijn toeval lig waar het het Buitengewoon Onderwijs betreft, vrij. En zoo is in Noordholland en Overijssel verleden jaar een regeling ge troffen, waarbij door deze provinciën voor de oprichting, zoowel als voor de exploita tie van dit soort scholen, financieele steun in uitzicht is gesteld. Ook de provincie Utrecht besloot tot dergelijke steun. Hierdoor is de verwachting gewettigd, dat langzamerhand de oprichting van in richtingen voor B. O., waar dat noodig is, voortgang zal hebben. Op het platteland is daar deze moeilijk heid aan verbonden, dat één gemeente in de meeste gevallen geen voldoend aantal Ingezonden Mededeellng. Wij Breien de Aller Fijnste Wollen K ousen voortgedreven werd. „Gaat daarmee pic- nic houden bij de watervallen", stelde hij voor. „D^ andere zijn allemaal verhuurd. Dit is mijn eigen kar. Hoever wenscht u te gaan?" ■Walton keek besluiteloos naar bet ding. „Heb je er weieens op gereden?" vroeg hij Koeler. „Nog niet, maar ik ga 't probeeren. Laat me eens zien hoe hij werkt", vroeg hij den eigenaar. „Wel, als u 't nog moet leeren, ver trouw ik je haar liever niet toe". „Hoeveel is zij waard? Hier, neem dit voorloopig". Hij duwde verscheidene bankbiljetten in Baikys hand. „Mochten we niet terug komen, dan kunt ge een nieuwe koopen. Nou, wijs me, hoe er mee omgegaan moet worden". Hand en hoofd van hem, die alle moge lijke constructies van door gas gedreven voorwerpen in zijn macht had gehad, van pompen bot gebroken hulp-bootmotoren toe, dwong spoedig eerbied af van den ver wonderden Bailey, die reeds verzoend en getemd was door het bezit van 't geld. „Als ik ooit een kneoht noodig heb, huur ik u", zeide hij. „Zij is voor een tocht gereed; ga er allebei opzitten en ik heb er geen bezwaar tegen, dat ge ermee weg gaat". „Waar is villa „de Eglantier?" vroeg Keel er toen hij erop spronig. „Ongeveer twee mylen de straat langs. Twee heuvels. Na de tweede gaat ge over de beek en de villa is aan uw rechterhand. Zooeven vroeg iemand mij' ook waar die was. Gaat ge dat gezelschap opzoeken? Zij zaten in een Danton, Een mooie wagen leerlingen heeft voor zelfs de kleinste school. De Inspecteur van het B. O., Dr. van Voorthuysen, rekent, dat een minimum van 24 leerlingen noodig is. Waar nu het aantal achterlijke kinderen globaal geno men op 2 per 1000 Inwoners wordt gesteld, zou een gemeente tenminste 12.000 zielen moeten tellen, om een school te kunnen stichten. Maar het ls natuurlijk beter, niet met een groot aantal van deze dwergschool tjes te beginnen, omdat dit veel te duur ls. Oók om die reden zal op het platte land de samenwerking van een aantal ge meenten tot oprichting en exploitatie van behoorlijke centrale scholen aangewezen zijn. En hiermede komt het andere probleem, n.1. het vervoer der kinderen, het dagver blijf en zelfs het internaat dezer kinderen. Welk stelsel men hier ook kiest (en over de beste wijze is men het nog niet in allen deele eens in de terzake deskundi ge kringen) het ls ten slotte weer een geld kwestie, die hier opgelost moet worden. De provinolën Overijssel en Noordhol land subsidieeren dan ook in de kosten van het vervoer en eventueel het verblijf der kinderen, al is natuurlijk tot voor waarde gesteld, dat de betreffende ge meenten zelf moeten voorgaan. Zij zullen op den voet der artikelen 121 en 122 der Gemeentewet, gemeenschappelijke rege lingen met elkaar moeten treffen, om zoo door samenwerking de achterlijke kinde ren in haar gebied het zoo noodige on derwijs te kunnen geven. Gegeven de mentaliteit van de meesten dier gemeentebesturen is het de vraag, of dit bQzonder vlot zal gaan, en het zal, in dien men Inderdaad eindelijk dit vraag stuk wil oplossen, wel hier op uit moeten draaien, dat aan de gemeenten de wettelij ke plicht wordt opgelegd, evenals voor het gewoon Lager ook voor dit Buitengewoon Onderwijs te zorgen. Zoodra er genoegzaam ln de schoolruim te is voorzien, zal dan de Leerplichtwet moeten worden gewijzigd, zoodat ook voor dit soort kinderen de Leerplicht wordt ingevoerd. Want ook vele ouders verzuimen hun kinderen het voor hen bestemde onder wijs te doen volgen. Dat is nu bij gebrek aan voldoende scho len moeilijk te veranderen, doch kan, in dien daarin is voorzien, niet langer als argument gelden. Wel zou nu reeds de z.g.n. School plicht kunnen worden opgelegd, n.1. de plicht, om, indien er een schoolgelegen heid in de gemeente bestaat, daarvan ge bruik te maken. Ook hier wil de Regee ring trots alle vertoogen tot nu toe blijk baar niet aan. Zoowel in het belang der kinderen als in dat der gemeenschap zal het B. O. niettemin moeten worden be vorderd. In 't belang der kinderen, om ze in de maatschappij meer weerbaar te maken en althans zooveel mogelijk te zorgen, dat zij .ater geheel of gedeeltelijk in hun eigen onderhoud kunnen voorzien; in het be lang der gemeenschap, die daardoor, zoo op mijn woord". Walton zat op het bankje achter Kee ler met zijn handen op diens schouders. De eigenaar van de garage hield hen vast, oen de machine begon rumoer te maken en de motor contact kreeg. Hij schreeuw de hen achterna: „Als ge haast hebt gaat dan met volle kracht. Dan vliegt ge zoo ever den heuvel". Weg vlogen ze stampend en hotsend; het droge opwiebelende stof verborg hen voor Bailey's blik. Hij boog zich over de gekreukelde bankbiljetten. ,,'t Zou me spijten, als ze hun nek bra ken", zei hij hardop toen hij de waarde van twee motorfietsen in zijn portefeuille stak. „Er Ls zeker iets te doen in de villa. Als 't niet zoo warm was, liep ik er eens naar toe. Deze heeren weten wat zaken doen is". De puffende, ronkende machine slin gerde over de eeTSte heuvel, schoot in 't dal neer en vloog met luid1 geweld de tweede helling over. De weg maakte een bocht aan den voet van den heuvel en zij werden plotseling bijna tot stilstaan ge bracht in het mulle zand. De Danton stond op zij van den weg. Keeler wist er langs te komen, sprong met Walton van de fiets en zette haar tegen het witte hek van den tuin eener villa. Keeler wierp wijd het hek open, waarop de naam „Eglantier" stond en zij liepen er door. Onder den wolkeloozen hemel scheen deze plek verre af te zijn van eenige misdaad. Bijen zoemden in de lucht en de geur van ouderwetsche bloemen vervulde het tuintje als met wierook. Een laan liep schuin af naar de met elzen om als de praktijk leert, later ontlast wordt van groote kosten aan armenzorg en krankzinnigenverpleging. Want de resultaten van het B. O. zijn inderdaad niet gering. Het doofstommenonderwijs is reeds jaren lang uitstekend en staat in ons land op hoogen trap. Een onderzoek in 1918 te Amsterdam in gesteld, leerde, dat er onder de armlasti gen bijna geen doofstommen voorkwamen. Bij een onderzoek te Rotterdam bleken er van de 648 oud-leerlingen der doof- stommenschool aldaar 564 in eigen onder houd te kunnen voorzien. Eenzelfde resultaat gaf de school voor sleohthoorenden te Groningen, waar 1666 van de 2119 oud-leerlingen voor zich zelf bleken te kunnen zorgen. Voor de blinden schijnen de resultaten minder. Niet omdat zij niet behoorlijk op de bestemde scholen worden opgeleid, maar omdat de meeste werkgevers groote bezwaren hebben, blinden in dienst te nemen, wegens de last en moeite, die dit geeft We geven toe, dat daar veel van aan is, maar er zal toch over dat bezwaar heen gestapt moeten worden. In vele Dultsche Industrieën zijn blinden werkzaam (onder den Invloed van den oorlog zijn werk gevers bij de wet verplicht een zeker aan tal Invaliden ln dienst te nemen) en het bleek b.v. mogelijk, verschillende machi nes zóó te beveiligen, dat ze zonder ge vaar door blinden zijn te bedienen. De groote groep zwakzinnigen geeft eveneens goede resultaten. Vast staat, dat zwakzinnige kinderen, die worden ver waarloosd en zonder onderwijs de maat schappij ingaan ln elk geval aan de ar menzorg worden prijsgegeven, terwijl een groot percentage op lateren leeftijd on herroepelijk in de gestichten terecht komt. De leerlingen, die het Buitengewoon Onderwijs hebben gevolgd, zijn er, blij- kon de resultaten beter aan toe. Men rekent 60 tot 70 pot. die zonder verdere hulp voor zich zeiven zorgen. Van de overigen zal de helft onder ge stadig toezicht eveneens geheel of gedeel telijk ln eigen onderhoud voorzien, ter wijl de rest vroeg of laat evengoed ge- stichts-verpleging noodig zal hebben. Bij een krachtige nazorg zal echter de eerste groep grooter kunnen worden, de laatste steeds kleiner. In dit opzicht zijn de cijfers van den heer de Boer ln Amsterdam leerzaam, die met zijn oud-leerlingen B. O. verrassende resultaten bereikt. Het October-Congres van de A. V. O. zal dan ook over deze resultaten veel te zien en te hooren geven. Een gezond egoïsme zal de gemeentebe sturen dus al moeten nopen, deze zaak aan te pakken; men spaart er in de toekomst groote sommen mee uit. Maar wie de som Ingezonden Mededeellng. Staat alles U tegen? zoomde beek, waar de golfjes hoorbaar kabbelden. Ergens in het huis zong een vrouw. Het was dezelfde stem en hetzelf de lied, dat Keeler het laatst gehoord had in de bungalow te Shanghai en de woor den deden het bloed in zijn aderen stol len. Un peu d'espoir et puis, bonsoir. „Een weinigje hoop en dan vaarwel", vertaalde Keeler bitter in zichzelf, terwijl hjj door het hek stapte, zich verwonde rend', hoe zij zoo luohthartig kon zingen, terwijl zij wist, dat haar broeder een voor werp gestolen bad waarvan 't bezit steeds gevaarlijk was. Hij ging met groote stappen de deur binlnen:, Walton vlak achter hem), afgaan de op ït geluid van 't gezang en door een gang naar een ouderwetsehe keuken. Een klein dienstmeisje was bezig met zilver poetsen aan een tafel en aan een andere stond Olaire Arden in een eenvoudig lin nen japonnetje; zij had een groot schort voor en de mouwen tot de ellebogen opge stroopt en vas bezig het deeg voor een taart te kneden. Bij het vernemen hunner voetstappen wendde zij zich om en haar gelaat werd' witter dan het meel op de plank voor haar. Toen klemde zij de lippen vast opeen, stak haar kin vooruit en haar oogen keken wantrouwend in de zijne terwijl zij haar verwondering bedwong, „Waar is uw broeder. Mr. Cartwright? Antwoord snel. De Tau-t'ie zijn hem met Redding op de hielen. Hun wagen staat bulten. Wij probeerden het eerst hier te van levensvreugde bij deze ongelukklgen onzer samenleving, welke door het B. O. wordt verkregen, op zich zelf al waar neemt, die zal ook zonder die toekomsti ge besparingen tot de conclusie komen, dat we tegenoyer onze gebrekkigen een dure plicht te vervullen hebben. In een slot artikel nog iets over de Na zorg. JL W. MICHELS. Haarlem, 10 Aug. 1928. VOLKENBOND. DE BEZETTING VAN HET RIJNLAND. Dultschland zou de al geheele ont ruiming willen voorstellen. Naar het Hbl. verneemt, ligt het ln het voornemen der Dultsohe regeering om bij de a.s. onderhandelingen te Genève niet alleen aan te dringen op ontruiming der tweede zone van het Rijnland, maar van het geheele Rijnland. In de Wilhelm- strasse is men van meening, dat de bezet ting van het Rijnland de laatste hinder nis ls, die een volledige toenadering tus- schen Duitschland en Frankrijk nog in den weg staat. ENGELAND. LORD HALDANE. t Riohard Burdon Haldane, eerste burg graaf van Cloan, is na een kortstondige ziekte op zijn landhuis Oloan ln Perthshire overleden. Lord Haldane was een staats man en philosoof van beteekenls. Als staatsman heeft hij zich naam gemaakt als de schepper van het moderne Engelsche leger, dut ln den oorlog zjjn waarde ge toond heeft. Om zijn vermeende Dultsch- gezlndheld ls hij ln de eerste oorlogsjaren veel verguisd; zijn philosophle heeft hem daar overheen gebraoht. De aanvankelijk liberale staatsman heeft later als lord-kan- seller deel uitgemaakt van het ministerie uit de arbeiderspartij onder Mao Donald- Htj ls 72 jaar oud geworden. DEL BS. Londen, 18 Augustus. De admiraliteit heeft vla de Noorsche regeering de Rus sische verzocht om toestemming voor het zenden van een oorlogsschip om het stof felijk overschot van de bemanning van de L 65 af te halen. Het bergingswerk- Uit Moskou wordt gemeld, dat het volks commissariaat van oorlog en-marine een seml-offlcieele verklaring over het ber gingswerk van den Bngelsohen onderzeeër L. 65 heeft gegeven, waarin wordt mede gedeeld: In militaire kringen heeft men dezer dagen een Eng lach boek ontvan gen, getiteld: „Linieschepen in actie", waarvan de auteur de bekende expert op zeevaartgebied Wilton is. In dit boek wordt er in het kort op gewezen, dat de» 'Engelschen in Juni 1919 den onderzeeër zijn. Het is een levenskwestie voor hem". Een oogenblik keken haar oogen hem uitdagend aan, zij vermoedde een list. ,Maar gij „Mijn zaken komen er niet op aan. Die kunnen wachten. Kom, Miss Arden, treu zel niet. Heeft hij het huis verlaten?" „Hij wandelde een half uur geleden naar de bron in het boschje boven op den heuvel achter 't huis, over de beek. Ik heb niemand gezien. Ik hoorde een auto, wel ke daarna stilhield". Plotseling openden zich wijd haar oogen. Keeler volgde hun richting aoor 't ven ster, trok zijn revolver en duwde de keu kendeur open. „Ga mee, Walton", riep hij en rende den boomgaard in. Walton sprong over de lage schutting achter de appelboomen, één stap achter Keeler aan. Een oogenblik later verliet Claire Ard'en het huis en volgde hen. Zij holde bijna even hard' als zij. Op elke wang vertoonde zich een roode vlek en zij droeg een buks. Achter den boomgaard steeg bet land in lange hellingen tot een met bosch bedekten top. Tot hun knieën waadden zij door gras en wilde bloemen. Scherp knalde een schot rechts van hen in het woud' en niemand gaf een kreet Keeler zwenkte in die richting. „Bespring jij hem van links, Walton", schreeuwde hij. „Zij maken jacht op hem". (Wordt vervolgd), HELDERSCHE COURANT ABONNEMENT PER 8 MAANDEN BIJ VOORUITBETALING: Heldorsohe Courant 11.50; fr. p. p. binnenland f2.Ned. O. en W. Indië p. zeepoet 12.10, ld. p. inail en overige landen f 8.20. Zondagsblad reap. I 0.50,1 0.70, f 0.70, f 1.—. Modeblad resp. f 0.95, f 1.25, f 1.25, fl.35 Losse nummers der Courant 4 ct.j fr. p. p. 6 ot. Post-GiroreJfening No. 16066. Licht op voor Auto's en Fietsen: ADVERTENTIEN: 20 ct. p. regel (galjard). Ingez. meded. (kolombreedte als redactioii. tek«t)dubbel tarief. Kleine advert. (gevraagd, te koop, te huur)v. 11lm 8 regels 40 ct., elke regel meer 10 ct. bij vooruitbetaling (adres: Bureau v. d. blad en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra). Bewijsno. 4 ct. J. ALLAN DUNN. Jone's-garage Motors te huur. zeer netjes voor U aan. JAAP SNOR Voor nieuw werk zijn wij nummer één. Tel. 251. Gebrek aan eetlust Verstopping Slechte spijsvertering en alle voedingsstoornissen moeten spoedig zwichten voor. Foster's Maagpll- len, die uw geheele or ganisme verkwikken, laagpllle rv f 0.65 per Qacon Foster's I* Alom verkrijgbaar

Heldersche Courant | 1928 | | pagina 1