T TWEEDE EN LAATSTE BLAD PLAATSELIJK NIEUWS VAN DONDERDAG 30 AUGUSTUS 192 De Kolonel W. H. O. A. Seyn, com mandant van het regiment kustartillerie, is bi} Koninklijk besluit van 24 Augustus 1928 no. 21, benoemd tot officier in de orde van Oranje-Nassau met de zwaarden. Onze plaatsgenoot, de heer B. v. Eyk slaagde te Arnhem voor het examen kommies der Rijksbelastingen. Tot de Rijkskweekschool voor Onder wijzerscessen) te Haarlem is toegelaten Annie Jellema, tot die te Alkmaar: Geran Kleimeer en Izak Sinke, leerlingen der Openb. UX.O. School alhier. Bij Min. Res. is met ingang van September 1928 benoemd tot buitenge woon opzichter (Cat. B) bij den dienst der Zuiderzeewerken, ter standplaats 's-Gra venhage, onze vroegere plaatsgenoot de heer Jb. Brujjn. Liefdadigheid naar Vermogen in de Jan in 't Veltstraat, ontving van Mevr, Govers, Steengracht, eenige rieten tuin' stoeltjes en wat lectuur. Tevens werd van een gever, die onbekend wensoht te blij ven, wat bloemen voor de oudjes ontvan gen. De geefsters worden hartelijk be dankt. ZEVENDE GEMEENTE-OONCEBT te geven door het Stedeijk Muziekcorps Helder, ter eere van den verjaardag van H.M. Koningin Wübelimlna, op Vrijdlag 81 Augustus 1928, van 8.80 n.m. tot 9.30 uur, in de muziektent in het Plantsoen, onder leiding van den 2en dirigent Nico Oost. AANBESTEDING. Door B. en W. werd' Dinsdag jl ten Raadhuize aanbesteed: Het uitbreiden van de woningen bij het Pompstation te Huisduinen. Ingeschreven werd door: J. de Graaf, Julianadorp 2915.—; G. Groot 8148.zonder glas; J. O. van der Plas 8385.—; Gebr. Boot 3669.—; Gebr. van Pelt 8583.—; Gebr. Smit 8782.—; M. O. v. d. Plas 3986.Miïmeboo Walboom 4170.zonder glas, 4430. met glas. Schilderwerk: Gebr. Hoogerdujjn 247.—; H. Schooneveldi 260.—; T. Speur, Julianadorp 290.—; G. v. d. Wal 419.—; Joh. Dekkers 425.—. BEGRAFENIS OFF. M. S.D. W. K. VAN DER VEEN. Onder de vertegenwoordigende lichamen, welke Maandagmiddag de bijzetting van 't stoffelijk overschot van den Off. M.S.D. W. K. van der Veen bijwoonden, moet nog worden vermeld de Kon. Ned. Ver. Onze Vloot met een deputatie van twee ver tegenwoordigers met krans. DEENSCH PIANIST VERMIST. De Burgemeester van Den Helder maakt bekend, dat sinds 7 Aug. j.1. de Deensche pianist Hans Klitgaard, die zich bevond aan boord van het s.s. „Primula", wordt vermist. Vermoed wordt, dat de vermiste zelfmoord heeft gepleegd door over boord te springen, toen het schip zich bevond op een afstand van 15 zeemijlen van het vuur schip „Terschelllngerbank". Het signalement van den vermiste luidt: middelmatige lengte, blond haar; aan de ringvinger van de linker hand een geci seleerd gouden ring met vlakken steen en zonder inscriptie. Aan de binnenzijde van zjjn hemd bewaarde hij in een zakje 1400 kr in Deensche en eenioe duizenden francs in Fransche bankbiljetten. Door de weduwe is een belooning uitgeloofd van 400 kr. voor dengene, die den vermiste ZH die omtrent deze vermissing inlich tingen kunnen verstrekken, worden uitge- noodigd zich ten Raadhuize te vervoegen. DE GOEDKOOPE TREIN NAAR ROTTERDAM. Gisterenmorgen in de vroegte liep de goedkoope trein naar Rotterdam. Onze veronderstelling, dat er voor dezen trein, die zijn reis over Utrecht naar Rotterdam maakte, niet veel belangstelling zou zijn, is uitgekomen. Er waren in het geheel hier ter plaatse 60 kaartjes 2e kl. en 250 8e kl. verkooht. Van deze 800 reizigers hadden zich er 86 tegen regen verzekerd. Als ze zoo gelukkig zijn als de pleizier- relzlgers van de vorige week, naar Arn hem en Nijmegen, krijgen ze hun geld ook terug. In Arnhem is toen nl. 8.4 mM. water gevalien, in Nijmegen 6 mM. De personen die zich toen tegen regen verzekerd heb ben kunnen hun reisgeld op het station terug balen. VOOR MEN 8CHLIE VEND HULPBETOON. „NOORDER KUNSTKRING". Een 1 ooo-tal jaren later vinden we de E.S.O.NJL Men schrijft ons: De vacantie nadert haar einde, de schooldeuren worden volgende week weer geopend en de tijd breekt aan, dat wij al len weer moeten aanpakken. Velen on zer kunnen met voldoening terug zien op een mooie reis in ons land of daar buiten en met eenigen weemoed denken wij aan de dagen, doorgebracht in de schoone na tuur of aan den gezelligen tijd bij familie en kennissen. Aan dat alles komt maar al te vlug een eind, ook.... aan onze vacantie-spaarpot Maar al is onze beurs bijna leeg, dan kunnen wij als slot ajs. Zondag toch nog een uitstapje maken naar Alkmaar per „Esona", die voor het laatst in dit seizoen een extra Zondag mis maakt. De kosten voor dezen boot tocht zijn zoo gering, dat zij die nog niet per boot naar Schoorl of Alkmaar zijn ge weest, deze gelegenheid zullen aangrijpen. De retourprijs bedraagt slechts f 0.76 eerste kajuit en 0.60 tweede kajuit Als bizondere attractie kan nog worden medegedeeld, dat de Kozakken Zondag voor de tweede maal in Alkmaar komen, in verband met het overweldigend succes, dat zij eenige weken geleden met hun rij kunst hebben geoogst Bovendien is er in Alkmaar nog kermis, zoodat er reden te over is om het goedkoope uitstapje met de salonboot „Nieuwediep" te maken. AANRIJDING AUTOBUS. Gisterenavond is nabij d9 Kooy een der bussen van de autobusonderneming Moor man tegen een telefoonpaal gereden en be scbadigd. De bus wordt gehuurd door Zuiderzee-arbeiders, die haar ook chauf- feeren. Vermoedelijk is dit een beetje ruw gegaan. Behalve een beschadigde bus, hadden geen ongelukken plaats. TEGEN HET STRAATLA WAAL Een campagne tegen uitlaten. Hst is natuurlijk niet noodig om te zeggen dat de klacht door een lezer in ons nummer van Dinsdag geiuit, over heit ergerlijke leven door sommige auto's en motoren gemaakt, uitsluitend de Helder- sche rijders geldt Deze klaoht is algemeen in onzen tijd en bet gaat er dan ook alleen maar om 10e tegen dit euvel wordt opgetreden. De wlitle kan hier veel doen. In het Han delsblad van Dinsdagavond lazen wij hoe de Berlijnsohe politie met succes tegen dergelijke rustverstoorders optreedt Wy laten bet bericht hieronder volgen: Sinds eenigen tyd voert de Beriynsche politie een krachtige campagne tegen motorrijders, die imet bun „uitlaten" zoo veel bydragen tot het toenemende straat- awaai. Telkens steilt zy vallen op en steeds met succes niettegenstaande de aankondi ging dat speciaal op zulke lawaaimakers acht zal worden gemaakt. Zondag zyn niet minder dta 822 motor rijders, die met bun bovenmatig geknet ter en ondrageiyke rook- en stankver- sprelding de Beriynsobe burgerij het even vergiftigden, ingerekend, met In- rekking van het rijbewijs. In het geheel zyn in de Duitsche hoofdstad thans reeds 482 motorrijders op deze wyze bestraft die niet geschikt was voor de oonsumptie. Niettegenstaande J. daarvan op de hoogte was, dat werd althans beweerd door den get.-deskundige Dr. Mol uit Alkmaar, had hy de melk van de koe toch af geleverd. Volgens denzelfden getuige was deze melk voor zwakke en zieke menschen zeer nadeelig en kon een keel- of maag aandoening veroorzaken, door de slechte bestanddeelen, die er in aanwezig waren. De veehouder werd veroordeeld tot een boete van 15 of een hechtenis van 10 dagen. Er zat een luchtje san. De koopman J. v. A., wonende op de Spoorgracht alhier, vader van kinde ren, stond voor de balie terecht beschul digd door een tweetal overburen, dat hy een emmer met in het Heldersch kanaal zou hebben gedeponeerd. De eerste getuige, de 50-jarige N., had vanaf den drempel van zyn woning het schouwspel gezien. Van A. was met de be wuste emmer naar het kanaal geloopen, nadat hy eerst terdege rond gezien had of er ook onraad dreigde, en toen den emmer in het kanaal geleegd. Kleur en reuk wezen ontwijfelbaar uit dat het een beer- (u zult dat reeds begrepen hebben) emmer was. Van A. beweerde, dat het een emmer met water was geweest De tweede verdachte was een juffrouw van middelbaren leeftyd, die, nadat zy zeer theatraal eenige malen verkeerd den eed had afgelegd, het getuigenis van den eerste getuige bevestigde. De kantonreohter: Waaraan zag u dat het een emmer met beer was? De juffrouw: Nou jaaa??? (Gegrin nik op de publieke tribune.) De kantonrechter: Nu ja, u moet zeg gen waaraan u het gezien hebt De juffrouw: NNNou, 't was bruin. De zaak werd uitgesteld tot de volgende zitting waarop de agent zal verhoord wor den, die het procesverbaal opmaakte. Bei uns ln Deutschland. De Duitsche machinist Anton Radetskl van Oberhausen, stond terecht wegens dronkenschap en de kantonreohter vroeg hem, waarom hy dronken was geweest. „Was macht das?" zegt de Duitscher. „Bei uns in Deutschland sind wir jeden Sonntag trunken." Dat het in Holland dan anders is als in Duitschland werd bekt gewaar door een boete van 8 gulden, subs. 2 dagen hechtenis. Tot 2 maal drie gulden boete wegens dronkenschap (tweemaal) werd veroor deeld zekere R. Kleingoed. M. wegens overtreding jachtwet (stroo pen) 6 gulden of drie dagen. K. H., bakker te Wieringen, bakken na den daarvoor vastgestelden tyd, 0.50. G. W., bakker te Den Helder, bakken vóór den daarvoor vastgestelden tyd, 8 of 2 dagen. J. B., kruideniersbediende, voor het rij den met auto zonder spiegel, 8 of 2 dg. H., garagehouder, wiens garage niet vol doet aan de verordening, 2 maal 1. Van D., caféhouder, voor het hebben van bezoekers na bezetten tyd, 5 of 8 dagen en voor het in de gelagkamer toe laten van vrouweiyk personeel 2 maal 10, subs. 2 maal 5 dagen. H. v. d. Sch., overtreding leerplichtwet, 1 of 1 dag. J. J. V., id. id., 8 of 2 dagen. N. M., Wieringen, voor het rijden met een auto zonder rijbewys (tweemaal), voor de eerste overtreding 4 of 2 dagen, voor de tweede 10, omdat M. geprobeerd had den verbaliseerenden agent met eenige sigaren om te koopen. GEMEENTERAAD VAN DEN HELDER. van Dinsdagavond 28 Augustus. Voorzitter de Burgemeester. Afwezig met kennisgeving de heeren Biersteker, Van der Veer en de Boer, laatstgenoemde wegens ongesteldheid. Notulen. Vaststelling der notulen van de verga dering van 24 Juli 1928. Ingekomen stokken. reres «an school 11. Eervol verleend met ingang van den door Burgemeester en Wethouders te be palen dag. k. Verzoek van de afdeeling Den Hel der van den Alg. Ned. Bouwarbeidersbonid om middelen te willen overwegen tot het verkrijgen van een betere verbinding tus- schen Den Helder en Wieringen voor de te Wieringen te werk gestelde l ed en dier organisatie. De heer De Zwart vraagt of het College zich ten opzichte van het onder K vermelde al eene meening gevormd heeft. De Voorzitter antwoordt, dat de zaak nog geen punt van bespreking in het Ooilege heeft uitgemaakt Winkelsluiting. Voorstel tot het vaststellen van een nieuwe Verordening op de Winkelslui ting. KANTONGERECHT DEN HELDER. Zitting van Dinsdag 28 Aug. 1828. Ondeugdelijke melk. De veehouder M. J. te Koegras had on der sjjn koelan een beest dat melk gat Goedkeuring van Gedeputeerde Staten op bet raadsbesluit van: a. 8 Mei j.l. tot afstand (en onderhoud) van graven aan The Imperial War Gravea Commission; b. 24 Juli j.l. tot verhuur van weiland aan T. Prins; 0. 24 Juli j.L tot verkoop van grond aan J. J. van der Leek; d. 24 Juli J.L tot verkoop van het erf- pachterecht op een perceel duinterrein aan A. Burgers; e. 24 Juli j.L tot verkoop van het erf- Sachtsrecht op een perceel duinterrein aan Dijkstra; 1. Besluit van Gedeputeerde Staten tot het verdagen hunner beslissing ten aan zien van het raadsbesluit van 24 Juli j.1. tot het in erfpacht uitgeven van grond aan de provincie Noord-Holland; g. Besluit van Gedeputeerde Staten tot het verdagen hunner beslissing ten aan zien van het raadsbesluit van 24 Juli j.l. tot vermindering van den omvang van het onderwijs aan gemeenteschool no. 8 en tot het geleideiyk laten uitsterven van die school; h. Beriobt van ontvangst van Gedepu teerde Staten van de Verordening op de levering van Melk en Melkproducten op Zondag. Voor kennisgeving aangenomen. J. Verzoek van Mevrouw A. H. Mari- nus-van Aken m ontslag ais ondsrwü- De heer Woud vindt verordeningen als deze niet sympathiek. We hebben de 9 uur-sluiting en nu verzoeken de kappers om 8 uur te mogen sluiten. Waar blijven we op die manier? Straks komen mis schien de slagers ook met een dergeiyk verzoek. In de aanvankeiyke redactie la na ruggespraak met den oommissaris van politie wyziging gebracht; voor de con trole was het onmogeiyk de winkels (sigarenzaken), die annex zyn aan deze zaken, langer open te houden. Er waren er, die dit bezwarend vonden en ook apr. zal op die gronden tegen de verordening stemmen. De heer Smita zal een ander geluid doen hooren. Wanneer er een dergeiyk verzoek komt, moet dat serieus worden onderzocht en spr. juicht dit voorstel toe. Maar inderdaad schuilt er eene onblliyk- heid in als men de winkelzaken nu ook verplicht een uur vroeger te sluiten. Ook zyn er barbiers, die twee afzonderiyke za ken hebben in twee perceelen, die dan alle zouden moeten sluiten. Dat is onbiliyk. De heer Boogaard begrijpt dit niet De barbiers vragen eenparig om de 8 uur sluiting, natuurlijk ook voor hun winkeL Dit geschiedde om een vrijen avond te kunnen hebben. Het is niet de bedoeling geweest de winkels langer open te laten. Laat ons niet aan de verordening, zooals die ontworpen is, tornen, zegt spr. De heer Van Os bepleit verdaging om nader hieromtrent te informeeren bij de betrokkenen wat bedoeld wordt. De heer Van Breda wgst er op, dat art. 3 spreekt van een verbinding „binnenshuis" tusschen winkel en kap perszaak. Dan moeten beide zaken geiyk- tydig sluiten. Als die verbinding binnens huis verwyderd wordt, is er niets tegen inwilliging van het verzoek van den heer Woud. Maar voor de richtige handhaving van de verordening is ongewyzigde aan vaarding wenscheiyk. Laat men de zaak niet weder uitstellen; reeds eenige malen heeft dit punt op de agenda gestaan en de betrokkenen hebben voldoende gele genheid gehad te protesteeren. De heer Smits constateert met genoe gen, dat de heer-v Van Breda van tegen stander voorstander is geworden. Hy heeft alles gedaan om deze zaak tegen te houden. Maar spr. is het niet met den wet houder eens. Het geval waar de heer Van Breda van spreekt, Is inderdaad een zeer bizonder geval; dit betreft twee zaken. De aanleiding tot het thans ingediende ver zoek was in hoofdzaak de drang van het personeel om hen in de gelegenheid te stel len ook eens wat van den avond te profi- teeren. Maar om de kappers nu te ver plichten ook hun sigarenzaak te sluiten, acht spr. onbiliyk. De heer Van Dam: Het gaat hier om de interpretatie van het begrip „binnens huis". Kan die interpretatie nu niet ge- wyzigd worden, zoodat alle dubbelzinnig heden geweerd worden, vraagt spr. De heer G r u n w a 1 d meent, dat men de zaak niet juist ziet De kapperszaak sluite men om 8 uur, de sigarenzaak om 9. De ooncurrentie zal wel zorgen, dat de kapper geen werk meer na 8 uur verricht Zooals de regeling thans is, is zij- onbiliyk. De heer Boogaard: Hebben we het hier over kapperszaken of over sigaren zaken? Als we zoo doorredeneeren hebben morgen alle barbiers een kistje sigaren in hun salon en zyn ze „winkeliers" gewor den. De heer Van Oa was altyd zoo vóór inwilliging van het verzoek en bepleit nu verdaging. De heer Van O s repliceert. Er werd sluiting gevraagd voor kapperszaken, niet voor sigarenhandels. Vandaar dat apr. nogmaals de betrokkenen wil hooren, want zooals het nu voorgesteld wordt kan dit nimmer de bedoeling zyn geweest. De heer Van Breda: Men wil niet inzien, dat de zaak niet te schelden ls en het voor de richtige naleving en goede controle noodig is geen scheiding te ma ken. De barbiers hebben overigens de ge legenheid gehad hun adres ln te trekken. Zij hebben daar geen gebruik van ge maakt Een andere Interpretatie is niet aan te geven; de patroons- en bedienden- organisatie is een en dezelfde en zy ken nen de gevolgen van deze verordening. De heer Van Dam stelt een amende ment voor om de bezwaren te onder vangen door de omschrijving „binnens huis verbinding" te lezen „binnenshuis directe verbinding". Mevrouw Dekker bepleit aanhon- ding. Het voorstel-Van Os tot aanhouding komt in stemming en wordt verworpen met 19 tegen 8 stemmen. Vóór de leden Grunwald, Van Os, Van Loo, Smits, Van Dam, mevrouw Dekker, Woud en Bok. By artikel 8 deelt de Voorzitter mede, dat het College het amendement- Van Dam overneemt Programma: 1. a. „Wïen Nteerlandsch Bloed" Wilms b. „Colonel Bogeij". Marsch Kenneth J. Alfard 2. Ouverture „Zukunftbilder" instr. J. ter Hall Silwedel 3. a. „Hollandiche Boerenmeisjeadans" Samethini b. „Hollandsche Boerealdompendans" Samethini 4. „Nederland bovenal". Potpourri populair J. ter Hall 3. „Liederen Marteh" J. ter Hall Met tambour» en pijpers. Hedenmiddag zal in de Marinekazerne alhier worden uitgereikt de bronzen eere penning voor menschlievend hulpbetoon met daarbijhoorend loffelijk getuigschrift, aan den opperschipper K.M. J. C. W. Bootsma. Tijdens den eersten periodieken zeilwed strijd der Kon. Marine Jachtclub, op Vrij dag 18 Mei, is een der deelnemende sloepen omgeslagen, bij welke gelegenheid een der opvarenden, de 19-jarige zeemilicien Kolk uit Lemsterland verdronk. Schipper Bootsma heeft met een der opvarenden ge' ruimen tijd in het koude water rondge zwommen, waardoor hij erin slaagde dezen voor verdrinking te behoeden. Het is voor deze moedige daad, dat hedenmiddag de plechtigheid plaats vindt De uitreiking zal op de voorgeschreven wijze en in bijzijn van état-major en verdere bemanning, geschieden door den comman dant der Marinekazerne, kapitein ter zee W. C. A. Vink. Gisterenavond hield in het lokaal Dijk straat, in gebruik bij den „Noorder Kunst kring", de heer L. Pinkhof eene lezing over het onderwerp „De Kunst als Geschied schrijfster". De spreker werd geïntroduceerd door den voorzitter der Vereeniging, den heer Joh. Steeman, die een gestadige, zij het ook langzaam, toenemende belangstelling con stateerde voor de Vereeniging. De laatste door haar georganiseerde tentoonstelling heeft in dit opzicht propagandistisch goec gewerkt. De heer Pinkhof liet aan zijn lezing een korte inleiding voorafgaan, waarin hij wees op het eenzijdige geschiedenis-onderricht onzer scholen, dat bijna geheel politiek oorlogszuchtig georiënteerd is. In hoofd' zaak is dit wel ontstaan door de uit vroe ger tijden tot ons gekomen politieke mede deelingen, die ook veel omtrent veldslagen vermelden en waarbij de meer cultureele dingen werden verwaarloosd. Gelukkig is er te dezen aanzien kentering en wordt meer en meer de waarde ook van een cu! tureel georienteerd onderwijs ingezien. Het is voor ons van meer beteekenis te weten hoe het algemeene leven in bepaalde tijden was dan feiten te kennen van ht trekkelijkf ondergeschikt belang. Spr. behandelt nu het onderwerp „beel dende kunst in de geschiedenis". Uit het afgebeelde, dat wij kennen van wandschil deringen e. d., kunnen wij veel omtrent de geschiedenis leeren. In de allerprimitiefste tijden was er al beeldende kunst, en zij is de eenige, die ons omtrent deze primitieve menschen kan leeren. Ook veel gevonden cude fragmenten enz. zijn voor de latere geslachten bewaard gebleven, dank zij de aangebrachte versieringen. Waren die ver sieringen er niet geweest, dan zouden der gelijke voorwerpen wellicht te loor zijn ge gaan. De Egyptenaren hebben het aan de beel dende kunst te danken, dat haar beschaving bewaard bleef. Dit geldt ook voor muziek literatuur enz., die slechts door en ie:tge volge van de beeldende kunst konden b'ijven bestaan. Dank zij mede het hieroglyphcn schrift, dat tevens als wandversiering dien de, kwam de geschiedenis van dit volk tot ons. In hun doodenkamers zijn de levens der pharao's te boek gesteld; We zien het heele leven van zoo'n volk afgebeeld, ook de ver houdingen, waarin het volk leefde. Dat wi dit alles weten, danken wij aan de beeldende kunst. En wat heeft onze beschaving niet te danken aan de Egyptische kunst! Een stijl als de empirestijl bijv. bevat elementen in zich van Egyptische kunstuitingen. Dus nog twintig eeuwen na htm verdwijning oefenden de Egyptenaren hun invloed uit. Hun muziek is grootendeels teloor ge gaan; de papyri uit de doodenkamer spre een nog tot ons. Ook voor de tijden, die korter bij ons iggen, geldt het principe van de beeldende eunst als geschiedschrijfster. Ook bij de Assyriërs vinden wij afbeeldingen omtrent tun leven. En ondanks de vele Grieksche geschiedschrijvers, kunnen wij slechts uit tun beeldende kunst het volkskarakter op maken. Voor de Grieken gold meer het i'rivole, het zuiver lichamelijke. Voor spr. geldt deze kunst als minder hoog, het indi vidualisme was bij hen zeer sterk ontwik- celd. De Grieken hadden een heel ander irincipe over het leven; bij hen is veel min der het eeuwigheidsbesef aanwezig. Hun cunstwerken zijn meerendeels geschonden tot ons gekomen door minder goed mate riaal. Hun kunst was gericht op het tijde- ijke, in tegenstelling met de rust der oude igyptenaren. Men vindt dit ook in hun beeldhouw werken terug. De Grieksche phi- osophie valt daar buiten. Van de Romeinen valt naar spr. meening weinig goeds te vertellen, alles was daar ecadent. Hun.kunst is aan de Grieken ont- eend, voor zoover zij oorspronkelijk was, was de perspectief fout. Zij begrepen niet de waarde van de beeldhouwkunst en mis handelden de techniek. De Byzantijnsche kunst is rustiger dan de Romeinsche, hetgeen weer wijst op be- zonkener levensopvatting. De volksverhui zing heeft veel verwoest, maar er is ge lukkig nog veel gebleven. Wij mogen wel licht blij zijn, dat onder de lava van de Vesuvius zooveel bewaard is gebleven, dat ons thans een goed beeld geeft van twintig eeuwen terug. middeleeuwsche kloosters en kathedralen, die bewaard zijn gebleven. We leeren er uit, dat de kerk en de ridders toen de machtig- sten waren. De beeldhouwkunst van de middeleeuwen leert ons ontzettend veel: er was éénzelfde gedachte, eenheid van geest. De godsdienst was de oppermachtige, er was geestelijke rust. Heel anders dan in onzen individualistischen tijd. De renaissance was de ontwikkeling van het individualisme. In de gouden eeuw telde Holland een massa schilders, die tezamen een zoo volledig beeld van het leven geven als geen geschiedschrijver kon. Uit Rem- brandt's zelfportretten is het karakter van den schilder op te maken. Uit de Italiaan- sche kunst zien wij alles omtrent het leven; uit de Fransche interieurkunst zien wij de frivoliteit, die de hoogere kingen ken merkte, ook het geweldige contrast met de andere kringen. De omwenteling komt en kenmerkt zich ook in de kunst. De litera tuur komt hier de beeldende kunst ter hulp, maar werkte op minder solied materiaal en heeft dus voor ons niet dezelfde waarde meer. Zelfs moest de beeldende kunst te hulp geroepen worden het boek te behouden voor de toekomst. Ook onze tijd moet de geschiedschrijving in de beeldende kunst zoeken, couranten zijn- daarvoor niet geschikt, noch boeken. Ook niet de massa-productie van thans. Het is noodig, dat de kunst ieders steun heeft, want helaas, zonder steun kan de kunst het niet redden. In de laatste 30 jaar is in de kunst een streven gekomen naar vergeestelijking, die zelfs in bepaalde uitingen te ver ging (kubisme, etc.). Het is een zich losmaken van de sfeer van het naturalisme. Sterk is dit te zien in het werk van Piet Mondriaan, van wien spr. den ontwikkelingsgang na gaat. En de ontwikkeling gaat nog verder in die richting, want de kunstenaars zijn de profeten. De groote oorlog was voor ons in 1914, maar de kunstenaar had -dien in 1880 al. Spr. meent, dat er nog sterker vergeeste lijking zal komen, die weder tot hooger een heid zal leiden. De heer Steeman, die den spr. dankte, deelde mede, dat in November weder een tentoonstelling zal worden gehouden. (Voorgesteld wordt dit stuk te stellen in handen van Burgemeester en Wethou ders ter afdoening).

Heldersche Courant | 1928 | | pagina 5