UIT DEN OMTREK Anna Paulowna. Schagen. WEKELIJKSOHE CAUSERIE. MARKTO VERZICHT. Wieringen. Texel. Burgerlijke Stand van Texel De chemische oorlog. Een lezenswaardige brochure. Stoom vaartberichten. Visscherijberichten. Ingezonden Radiografisch Weerbericht Zwakke tot matige wind, meest uit Z. richtingen, meest licht tot half bewolkt, mogelijk met ochtendnevel Warm en droog, behoudens kans op onweer 't algemeen niet van bewust is. Wat, ge deeltelijk, schuld van ons, journalisten, hee- ten mag! Lichten wij, al dan met noodge drongen, niet dikwijls op een dergelijke wijze de hand met dit.handwerk, dat t „naar niets meer lijkt en aldus den schijn krijgt van.niet eens te bestaan? Waarmee ik maar zeggen wil, dat mem schen als Robbers, die het handwerk hoog houden, al was 't alleen maar als tegenwicht, broodnoodig zijn! Heil dus, ook van hieraf, dezen zestig jarige! KB GEBOREN: Theodorus Jeroen, z. v. A. Alkemade en A. M. J. Straathof; Maria Neeltje, d. v. P. Koeten en D. S. Timmer man. OVERLEDEN: Jan Hendrik Lips, 70 j., echtg. van J. Burgman; Johanne Maria Smaal, 78 jaar, wed. van P. A. Mulder. Naar wij vernemen neemt J. Dekker zijn benoeming tot lid van de Commissie tot wering van Schoolverzuim niet aan. Door J. de Graaf, alhier, zal voor reke ning van O. H. Oltmans een woning wor den gebouwd aan den Noorder Molen- vaartsweg en door P. Holkema, alhier, een woning voor L. Raven aan den Midden weg. Inlichtingen worden gevraagd omtrent een verloren rijwielplaatje. Wij herinneren ons uit de schooljaren een rekenboek, dat den titel droeg: „Hoeveel en waarom?" Deze beide korte woordjes be- heerschen feitelijk alles wat ons onbekend is. Ook bij den handel spelen zij de grootste rol. Natuurlijk kunnen wij op de vraag: „hoe komt dat en waarom is dat zoo?" niet altijd een antwoord geven, dat zou wegens het bestek van dit overzicht niet mogelijk zijn en dan nog: ook ons staan niet alle gegevens ter beschikking, om op elke vraag een goed antwoord te kunnen geven. Een feit van beteekenis is het, dat onze schapenhandel met Duitschland in den laat- sten tijd sterk is toegenomen, omreden dat de eigen aanvoer te klein en vooral te slecht is, om aan de eischen van het publiek te kunnen voldoen. Alleen de stad Berlijn heeft voor hare behoeften wekelijks 20.000 prima vette schapen en lammeren noodig, terwijl de binnenlandsche aanvoer geregeld nog niet de helft ter beschikking kan stellen. Hoe dat komt? Voornamelijk omdat in het boerenbedrijf de schapenfokkerij geheel wordt verwaarloosd, en in de streken waar men toch nog lammeren teelt, ontbreken alle gegevens voor de vetweiderij. Duitsch land brengt geen vette schapen ter markt; het zijn voor de consumptie waardelooze producten. Deze markt kenmerkte zich door over het algemeen een drukke markt, èn wat aanvoer èn wat de handel betreft. De ge- bruiksveehandel neemt toe in aanvoer, de prijzen iets hooger, de goede soorten wor den zelfs vlug verhandeld. De slachtveemarkt (vette koeien) blijft vast; de goede waar iets duurder. De stie- renhandel was kalm, de aanvoer gering, de prijzen zijn behoorlijk goed te noemen. Prijzen van kalfkoeien tot 372, vette koeien 450, stieren 240. De nuchtere kalverenhandel prijshou dend, maar stug, met neiging om lager te worden, prijzen tot 35; graskalveren- handel was als gewoonlijk met weinig vraag voor 't leven, voor de dood daarentegen prijshoudend, tot 70 werd besteed. Er was een buitengewone aanvoer van wolvee, zoowel vette, magere schapen als lammeren; Duitschland importeert steeds hog onze Hollandsche beesten, de prijzen van het schapenvleesch in Duitschland zijn dan ook behoorlijk hoog, de hooge vrachten enz. schijnen.echter geen bezwaar voor den import te zijn. De prijzen zijn voor den schapenhandel goed, voor zuiglammeren zagen wij nog een prijs besteden van 29. De handel in weidelammeren was iets stugger. De vette varkenshandel vertoont neiging om lager te worden; de prijzen van 39 t°t 41 ets. per pond zijn echter goed. DE HALVE STUIVERSVEREEN De Halve Stuiversvereeniging voor on- jen minvermogende lijders aan vallende ziekte ontving van hare afdeelingen in Hol lands Noorden in de maanden Maart, April en Mei 1928 de navolgende bedragen aan contributie: Anna Paulowna 8.85, Alk- maar 78.48, Egmond aan Zee 30.20, Den Hoorn op Texel 9-28- JuUanadorp 22.05, De Koog op Texel 6.95, Oude- schild op Texel 14 90. Schagen J i5-5°> Schagerbrug 15-65». West-Terschelling 10.90, Oost-Terschelling 7-5°- „FLORALIA" TE SCHAGEN. Van de 990 uitgereikte stekken waren 894 stuks ingezonden. Over het geheel was et zorg aan besteed, zoodat de jury dan ook een moeilijke taak had. De volgorde van de bekroningen was als volgt: Voor B e g o n i a 's Lissy Kouseband, Annie Klerk, N. Vries, Naatje Kruithof, Piet Bieseboer, Corn. van Rooijen, Wim Visser, Milly Kouseband, Cor Marees, Betsy Grootes, Annie Wissekerke, G. Dek ker Gzn., Nico van Rooijen, Lijsje Veen- stra, Gré Schuit, Jb. Grootes, Mientje Jan sen, Cor Tromp, Fred. v. d. Bel, S. Groot. Voor F u c h s i a 's Nelly v. Stralen, Naatje Kruithof, Mar ie Dekker, Leo Strij der, Tetje Francis, Annie Klerk, Gr. Baas, Klaas Slot, Jan Smeding, Cor Marees, C. Timmerman, Antje Kampman, Marie Si- mons, Truus Smeding, Nely Roggeveen, Mientje Jansen, Cor de Boer, Annie Raven, M. Molenaar, Wim Visser. MELKPRIJS. De melkfabriek „Hollandia" te Purme- rend betaalde Donderdag te Schagen voor de melk, geleverd aan haar filiaal te 't Zand, Zijpe, over Augustus 9.55 per 100 K.G. uit. LANDBOUW-HUISHOUDSCHOOL. De Landbouw Huishoudschool te Scha gen is den nieuwen jaarcursus 1928/1929 begonnen met 28 nieuwe leerlingen. EERST WACHTGELDERS „Eerst wachtgelders" schijnt voor de ge meente Barsingerhom niet te gelden. Daar kreeg men althans 4 ontheffingen, voor hoofd der school te Barsingerhom en voor Haringhuizen, verder voor onderwijzeres te Barsingerhom en te Kolhorn. DIEFSTAL? Te Schagen vond men aan den kant der sloot, doch geheel onder water, een vrij goed rijwiel, met nog opgepompte banden, met het fabrieksmerk Burmania op de ketting- kast. Van een drenkeling was geen spoor te vinden. Men denkt aan een schuilplaats voor diefstal. WONINGBOUW. Aan den aannemer, den heer J. O. de Vries, is onderhands omgedragen den bouw van twee burgerwoonhuizen en wel voor de heeren C. O. Bakker aan den Elf- weg en den heer S. W. de Vries aan den Noorderweg. WEER 85 ARBEIDERS ONTSLAGEN. Heden zijn bij de Mij. „Trio" afd. Sluis bouw der Zuiderzeewerken te Den Oever 85 arbeiders ontslagen, wegens afloopen- de werkzaamheden. TENTOONSTELLING EN HARDDRAVERIJ. Het programma voor de a.s. tentoonstel ling en harddraverij door de bloemenveree- niging „Flora" te Den Oever te houden is als volgt: Zondag 23 Sept., v.m. 10 uur, opening der tentoonstelling in „de Kapel" en des n.m. 2 uur groote Handicapharddraverij voor paarden, naar keuze, op een baan- lengte van 275 Meter, onder den man 5 M. meer, om prijzen van 200, 100, 50 en 25. Maandag 24 Sept. tentoonstelling en des avonds 8 uur uitvoeringen der Muziekver. „Apollo" voor leden van „Flora", bij den heer Jr. Lont, en voor niet-leden bij den heer M. J. Tijsen. Dinsdag 25 Sept. tentoonstelling en des avonds 8 uur zang-, orgel- en mandoline- concert in „de Kapel". Na afloop sluiting. Bij goed weer staat Den Oever dus een drietal gezellige dagen te wachten. VERPLEEGSTERSJUBILEUM. Men deelt ons mede dat op Zaterdag 15 Sept. a.8. mej. Van der Tocht, verpleeg ster onzer „Witte Kruis"-afdeeling den dag hoopt te herdenken dat zij voor 25 jaar als zuster in de verpleging kwam, waarvan de laatste 7 jaar bij onze „Witte Kruis"-afdeeling. Aangezien zuster Van der Tocht bij de burgerij door haar flink optreden hoog in aanzien staat en dit jaar van een ernstige ziekte is hersteld, geloo- ven wij dat het haar op voornoemden dag niet aan belangstelling zal ontbreken. ZEEGRAS-EXPLOITATIE. Naar wij vernemen Is de zeegrasmaaierij voor de gemeentelijke zeegras-exploitatie ten einde en is de geheele oogst ongeveer 8000 balen groot, zoodat de betrokken maaiers er flink geld mee verdiend heb ben. De handel is zeer goed en men is reeds met de verzending begonnen. Jam mer dat er voor diverse maaiers geen ge legenheid was aan de maaierij deel te ne men, want er is meer vraag naar zeegras als er beschikbaar is. OPRICHTING VAN EEN ZOET- FABRIEK? In een vergadering van aandeelhouders- vennooten der Kaasfabriek „Klein Begin", te Westerland is besloten deel te nemen aan de besprekingen met de andere kaas- fabrieken, ten einde te komen tot oprich ting van één groote zoetfabriek. Deze week werden van hier verzonden: 988 lammeren, 060 schapen, 12 kalveren, 1 koe, 12 paarden en 88 varkens. van 1 tm. 7 Sept. 1928. GEBOREN: Janna Maria, d. v. M. Brou wer en Antje Oor; Pieter Rejjer, z. v. P. Boon en J. Fernhout; Gorrit, z. v. P. 8. Kuljper en A. van der Vis. ONDERTROUWD: Hendrik Buis en Helena Oornelia Dekker; Pieter Eelman en Alida de Haas. OVERLEDEN: Edwin Walter Berends, 18 j., ongehuwd. Gevonden: 1 witte kip en 1 Schaepman- penning. Indiö te drukken. Er zKjn toen tvrAofdlruk- ken vervaardigd', die evenwel niet kun nen worden vergeleken, wat uitvoering on teekeninig betreft, met de in het moe- j detriand vervaardigde Indische zegeia Zoodat die zaak wol zoo Wijven zal De Pa- rijsche correspondent schrijft over den Parijschen luchitvaartsakm, die aldaar ge houden is, Bert Prinsen Geerligs over de i Amerikaansche luchtpost, die thans 10 jaar bestaat. Verder zijn er natuurlijk massa's artikelen over sport met tal van actueels en interessante kieken uit de geheele wereld!, zooals we dat giewiend zijn van dit tijdschrift. TIJDSCHRIFTEN. WEEKBLADEN enz. Verschenen bij O. Morks Czn. te Dord recht: Het Augustus-nummer van „Morks Magazijn". Hahn geeft op zijn spotprent weer, wat er alzoo na een zomerdag op het strand achter blijft. Cannegieter schrijft in deze aflevering een karakterschets over Berend Tobia Boeijiuga, een bekend Amsterdamscb architect. Een portret van Boeijinga en foto's van bouwwerken en ontwerpen van diens hand gaan bij bet artikel. Riek GasenbeekBlouw Bchrijft bij foto's van Tepe over „Een verdwijnende Zeekust". In Populaire wetenschap vinden we het slot-artikel over Robots. In Boekentafel wordt o.a. besproken „De moderne Vlaamsche houtsnijkunst" door Frank van den Wijngaert. Verder vinden we het slotbedrijf van „De Generaal", het slot van „De spook- koets" en het begin van een schets door Jeanne Reijneke van Stuwe: Laddie". In „Zij" o.a. een herinnering uit den Boerenoorlog en een artikel over Mevr. „Esther de Boer van Rijk". Verschenen bij Van Holkema en Warendorf's Uitg. Mij. te Amsterdam: Het Augustus-nummer van „Onze Aarde". De gekleurde foto toont ditmaal de hoofden van het landschap Korintji met hun„poesata's", merkwaardige reliquiëen. Th. van der Paardt beschrijft bij mooie foto's het eigenaardige, moeilijke leven van „De Zeevaarders van de Gili eilan dengroep bij Madoera". J. Sibinga Mulder wijdt een artikel aan de Golfstroom meer in 't bijzonder aan de plaats „Waar de Golfstroom sterft". Schrijver nam zelf acht van de 10 foto's, die het artikel verluchten. Dan vinden we een geestige beschrij ving van „Een aanval op de Pelvoux" door A. den Doolaard. Kerst Zwart zoekt het dichter bij huis en beschrijft „Het land achter den IJsel". De foto's zijn voor het grootste deel van de Lichtbeelden vereeniging. O. H. de Goeje voert ons naar de „Nederlandsche Antillen". ,yDe Stad Amsterdam" heeft een Urker vissoher gesnapt aan den Amsterdam- schen afslag en dien stoeien Hollander een eereplaatsje ofp de eenste bladzijde ge geven. En eenmaal in deze contreien aan het zwerven, heeft de photograaf tal van aardige tooneeltjes vastgelegd op de ge voelige plaat, en de vulpenredacteur heeft er een praatje omheen gemaakt, zoodat hot een interessant artikel is geworden, dat een groot deel van dit nummer in be slag neemt. De uitvaart van den officier vlieger van Veen vinden we in dit num mer gekiekt op het Havenplein bij het monument De beide aaneengegroeid© stumpers, waarvan wij onlangs melding maakten een1 harer wil trouwen en nu willen ze van elkaar af, hetgeen levens gevaarlijk is volgens de doktoren zijn in dit nummer afgebeeld!. Een van de re dactieuren van het blad is nnlet een Pan der-vliegtuig in de lucht geweest en ver telt daarvan; tevens rijn verschillende op namen gemaakt var de fabrieik. Van Ko ninginnedag-viering vinden we uit ver schillende plaatsen opnamen; ook de Hel- deirsche parade is er vertegenwoordigd en wederom twee mooie opnamen uit de prachtriad Antwerpen. De jongste luohtmanoeuvres boven Londen hebben' eenig denkbeeld gegeven hoe weinig tot dusver verdedigingsmaat regelen uitrichten tegen vliegers, deze moderne vijanden, die van achter hooge wolkengevaarten naar beneden schieten om hun prooi met eenige bommen te be kogelen. Lloyd George meende dan ook als resultaat van de gehouden oefeningen als zijn meening te moeten uitspreken, dat het onmogelijk is gebleken groote steden tegen luchtaanvallen te verdedi gen. In- een brochure „Giftgaskrieg, die grosse Gefahr", geeft thans een Duitsch deskundige, de militaire schrijver, gep. majoor Karl Endres zijn meening ten beste over het waarschijnlijke verloop van een luchtaanval met brand- en gift gasbommen op een industriestad. (Zoo als men weet zullen in een volgenden oorlog volgens vele deskundigen de in dustriecentra enz. achter het front grooter gevaar loopen nog dan de troe pen aan het front, zoodat generaal Schoenaich in dit verband den toestand eens heeft samengevat met de woorden De lafaards zullen zich aan het front melden 1 Uit deze studie blijkt, dat majoor En dres niet al te veel fiducie heeft in het eventueel succes van gasbeschermings- en vliegtuig-afweermiddelen. De vredesapostel, generaal v. Deimling, die het werkje van majoor Endres in het „Berl. Tag." bespreekt, schrijft, dat het het beste is wat tot dusver geschreven is over den gasoorlog en alles wat daar mede samen hangt. Men kan er het nieuwste over den jongsten „vooruit gang" van de giftgasindustrie en over de aerochemische toerustingen van de verschillende mogendheden uit vernemen. Daarom beveelt generaal v. Deimling het een ieder ter lezing aan blijkbaar als uitnemend propagandamiddel tegen den modernen oorlog en om een juist in zicht te krijgen in de ware beteekenis van een gasoorlog. Inderdaad dergelijke nuchtere bro chures van deskundige hand zijn min stens evengoede strijdmiddelen in den krijg tegen „das radical Böse", den oorlog, als een pact, zooals thans te Parijs is afgesloten. (HbL) De Indische mail bracht ons tegelijker tijd die nummers van 28 Juli en van 4 Aug. van. „Sport in Beeld". We vind'en in het eerste een fraai portret van do Koningin-moeder, wier 70e geboortedag aanstaand© was, alsmede een artikel over de opening der Olympische Spelen. Aanf bet wereldkampioenschap der zwaarge wichten (Tunney oontra Heeny) is een beschouwing gewijd, terwijl Bert; Prinsen Geerligs een bezoek aan Heeney's trai ningskamp beeft gebracht. Een en ander met verschillende portretten. Dezelfde contribuant houdt een nabetrachting over de vlucht van de „Southern Oross" en het luohtvaartverkeer in Amerika. Onder dé v°üe artikelen noemen wij er een, gewijd aan Marooni, den uitvinder der draad- looze tetegrapihie, die onlangs zijn vieren- vijftigsten geboortedag herdacht. Een der redacteuren is met een 6 oylinder Fiat 520 naar dé zandzee en Bromo geweest, hetgeen lang geen tochtje was over een effen weg. Het nummer van 4 Augustus wijdt een speciale correspondentie aan het verkeer in New-York. Als men dé trucjes van het drukke stadsvericeer maar kent, zoo zegt hij, went alles en rijdt men nog veel1 ge- mak kei ijker door New-York dan voor het eenst in Indiö. Uit de filmwereld is er ook weer een en ander. Dit nummer brengt verdér eenige proefdrukken Indische postzegels. In den Volte- namelijk voorgesteld dére voo. in' Stoomvaart Mij. Nederland. Johan de Witt, t., wordt Zondagochtend 10 u. te A'dam verwacht. Salawati, t., 7 Sept. v. Colombo. Prins der Nederlanden, u., 7 Sep. v. Genua. Roepat, t., 7 Sepit. v. Marseille. Kangean, t., pass. 6 Sept. Gibraltar. Kambangan, t., 6 Sept. te Medan. Rondo, u., pass. 6 Sept. Gibraltar. Prinses Jtkiana, t., pass. 6 Sept. Perim. Soemba, 6 Sept. v. A'dam. Mapia, u-, pass. 6 Sept. Perim. Manoeran, u., 4 Sept. v. Penamg. Kon. Ned. Stoomboot Maatschappij. Crijnssen, 7 Sept. te A'dam. NeptuMi8, 7 Sept. te Napels. Perseus, 7 Sept. te A'dam. Euterpe, 7 Sept. te R'dam. Orpheus, 7 Sepi. te Aarhus. Adonis, 7 Sept. v. A'dam. Commewijne, 7 Sept. v. A'dam. Medea, 7 Sept. v. Fiume. Proteus, 7 Sept. v. A'dam. Rihea, 7 Sept. te Hamburg. Iris, 7 Sept. v. A'dam. Clio, 6 Sept. te Algiers. Nero, 6 Sept. v. Danzig. Notos, 6 Sept. te Savona. Stella, 6 Sept. v. Smyrna. Hercules, 6 Sept. v. Hamburg. Ajax, pass. 6 Sept. Holtenau. Zeelandia, t., 6 Sept. v. Coruna. Odysseus, 6 Sept. v. A'dam. Orion, 6 Sept. v. A'd'am. Amsterdam, 6 Sept. v. A'dam. Saturnus, 6 Sept. te A'dam. Theseus, 6 Sept. v. Vigo. Hennes, 6 Sept. te Bourgas. Erato, 6 Sept. te Hamburg. Bererrice, 6 Sept. te A'dam. Breda, u., 5 Sept. te Callao. Haarlem, 5 Sept. v. Curagao. Hebe, 5 Sept. v. Alicante. Pluto, 5 Sept. te Stettin. Rietfontein, 5 Sept. v. Hamburg. Vernis, 5 Sept. te Smyrna. Zeus, S Sept. v. Cadix. Stuyvesant, 5 Sept. v. Barbados. Are», 4 Sept. v. Curagao. Bermekom, u., 4 Sept. v. Buenaventura. Agamemnon, 4 Sept te Jucaro. Hos, s Sept. v. Lipari. Oranje Nassau, t, 3 Sept. v. Curagao. Kon. Holl. Lloyd. Maasland, wordt hedenavond te IJmulden ver wacht. Zeelandia, 9 Sept. te IJmuiden verwacht. Zaanland, u., 8 Sept. v. Hamburg. Kennemerland, u., pass. 7 Sept. Vlisaingen, Gaasterland, u., 7 Sept. te Pernambuco. Salland, 6 Sept. te Rosaria. Flandrla, u., 5 Sept. v. Las Palmas. Kon. Paketvaartmaatschappij. Roggeveen, 5 Sept. te Singapore. Nieuw Zeeland, 5 Sept. te Sydney Halcyon Lijn. Stad Dordrecht, pass. 6 Sept. Finisterre. Holland—Afrika Lijn. Rietfontein, 7 Sept. te A'daim. Mas, t., 7 Sr t. te P. Natai. Hcrn sterk Sept. te H^-^buri: Meliskcrk, o., 6 Sept. te Dar *M Salaam. Giekerk, 8 Sept. v. Zanzlbar. Springfontein, 8 Sept. v. R dam. BlUiton, 8 Sopt. v. Hamburg. Jagersfontein, u_ 8 Sept. te Dclagoabaai. Sumatra, t., paaa. 8 Sept. Perim. Klipfontein, u., 8 Sept. v. Eaat Londoc. Holland—Waat-Afrika Lijn. E cm stroom, t, pass. 6 Sept. Fini.terrr Texel, u., 6 Sept. te Lagos. Holland—Amerika Lijn. Moerdijk, 7 Sept. te Hamburg. Volendam, pass. 6 Sept. Iiaard. Burgerdijk, 6 Sept. te RVJam. Dinteldijk, pass. 6 Sept. Llaard. Gaasterdijk, 6 Sept. v. Norfolk. Waaldijk, 6 Sept. te Phlladciphla. Glamonganshire, s Sept. v. Tacoma. Rijndam, pass. 8 Sept. Cape Race. Spaarndam, 8 Sept. te Havana. Blijdendijk, 8 Sept. te New-York. Grootendijk, pass. 8 Sept. Flores. Noorderdijk, 4 Sept. v. Los Amgeles. Nictheroy, 4 Sept. v. Los Angeles. Radnorshire, 3 Sept. v. San Francisco. Nebraska, 2 Sept. v. Los Angeles. Holland—Britsch-Indië Lijn. Alkaid, u., pass. 7 Sept. Perim. Meerkerk, t., pass. 7 Sept. Gibraltar. Streefkerk, 6 Sept. te R'dam. And ijk, u., pass. 6 Sept. Dungeness. BiMerdijk, t., pass. 6 Sept. Perim. Hoogkerk, u., 6 Sept. te Karaahi. Brielle, 8 Sept. te Hamburg. IJselkerk, t., 8 Sept. te Madras. Kieldreoht, u., 4 Sept. v. Madras. HollandAustralië Lijn. Samarinda, u., 7 Sept. v. Suez. Almkerk, u., 6 Sept. te Antwerpen. Aagtekerk, t., 6 Sept. te Suez. HollandO.-Azië Lijn. Ol'dekerk, u., 8 Sept. v. Colombo. Gemma, u., pass. s Sept. Dungeness. Ouderkerk, t., 4 Sept. v. Hongkong. Java—ChinaJapan Lijn. Tjibodas, 8 Sept. v. Manilla. Tjikembang, s Sept. v. Batavia. Tjitaroem, 5 Sept. v. Shanghai. JavaNew-York Lijn. Sembilan, 6 Sept. v. Sabamg. Priam, 6 Sept. te Suez. Maohaon, 4 Sept. v. Penang. Rotterdamsche Lloyd. Slamat, t., 7 Sept. te Marseille verwacht. Medan, t., pass. 7 Sept. Point de Galle. Ternate, t., pass. 7 Sept. Kaap del AnnL Sitoebondo, 6 Sept. te R'dam. Djambi, u^ pass. 6 Sept. Gibraltar. Tanubora, t., 6 Sept. v. Colombo. Tjerimai, u., 6 Sept. te Southampton. Kertosono, 6 Sept. te Bremen. Kota Radja, u., 5 Sept. v. Saba rug. Insulinde, u., 4 Sept. v. Sabang. RotterdamZuid-Amerika Lijn. Aldabi, t., 6 Sept. v. Santos. Mirach, t., pass. 6 Sept. Ouessant. Thuban, 6 Sept. v. R'dam. Poeldijk, 6 Sept. v. R'dam. Alcor, u., 6 Sept. v. Rio Grande. Alcyone, t., 8 Sept. v. B.-Ayres.. Stoomvaartmaatschappij Oceaan. Cyclops, 7 Sept. te R'dam. Perseus, 7 Sept. te R'dam. Mentor, pass. 7 Sept. Dungeness. Achilles, 7 Sept. Tsingtao. Melampus,-6 Sept. te Londen. Peis ander, pass. 6 Sept. Gibraltar. Prometheus, 6 Sept. te Suez. Aaphalion, pass. 6 Sept. Perim. Philoctetes, s Sept. v. Colombo. Eurybates, pass. 5 Sept. Gibraltar. Emzetco Lijn. Jonge Maria, 4 Sept- v. Philippeville. 6 Sept. Aangebracht door korders: 2799 tongen p. 81. 2055 kleine tongen 6 tarbotten 26 kisten schol I 57 kisten schol II 6 kisten pietermannen 3É kisten schar 0.450.2Q 0.10—0.04 6.50—3.80 8.70—6.55 4.25—1.35 10.50—8.23 4-55—12.40 7 Sept. Aangebracht door borders: 1087 tongen p. »t. 0.42—0.20 552 kleine tongen 0.120.05 12 kisten schol I 8.55—6.35 44 kisten schol II 4.30—1.00 9 kisten schar 3.80-^.25 3 k sten pietermannen 10.50—8.75 Geacte Redactie. Het heeft mijn bijzondere aandacht ge troffen, dat door het gemeente-bestuur van Amsterdam, het door de gemeente- gasfabriek geleverde gas, voortaan be rekend zal worden, tegen den prijs van vier, zegge vier cent per meter. Ver gelijk daarmee nu eens den enorm hoogen prijs, die ons „gasverbruikera" door de ge meente wordt in rekening gebracht. Dat is toch te erg zou ik zeggen. De fabriek heeft een grootere afzet noodig, zoo zegt het bestuur onzer gemeente, toen het ge roepen werd, om de zoo lage prijs, van het aan het Raadhuis geleverde gas te ver dedigen. Zou het niet op den weg van voornoemd bestuur liggen, om door ver laging van prijs, ook in onze gemeente, het verbruik van gas te doen vermeerde ren? Wat in Amsterdam mogelijk is, is dit niet mogelijk te Den Helder?? Met dank voor de opname, Uw dw., J. Korver. naar waarnemingen verricht ln den morgen van 8 September. Medegedeeld door het Kon. Nederlandsch Meteorologisch Instituut te De Bilt. Hoogste standi 771.5 te Danzig. Laagste stand' 783.8 te Rykjavifc Verwachting:

Heldersche Courant | 1928 | | pagina 17