VOOR DE VROUWEN. Mobphinisme en cocaïnisme. De gevaarlQke mooie coca. BABBELUURTJE OVER MODE. Kleeding voor de jeugd. EEN ANGSTIG OOGENBLIK. DE CLUB VAN GEDIENSTIGEN. Kaatje en Marletje naar het clubgebouw. HOE ZIET DE WERELD ER TEGENWOORDIG UIT? RAADSELS. L n Morphine ls, het voornaamste bestand deel, dat uit opium gewonnen wordt. Hoewel reeds in de 17e eeuw morphine in niet geheel zuiveren toestand bekend was, is het pas in de eerste jaren der 19e eeuw als zuiver product verkregen. Dit product heeft, naar men weet, een zeer groote beteekenis als geneesmiddel; de verdoovende werking bij hevige pijnen is wel algemeen bekend. Berucht is mor phine ook; denken wjj maar even aan het morphinisme. Dit misbruik was er reeds vóór dat van het cocaïnisme, waarover straks meer. Men merkt er in het gewone dageljjksahe leven niet zooveel van en, bovendien, voor den leek is het, al thans hier te lande, gelukkig niet dan op dokter's voorschrift verkrijgbaar. Ech ter.... gesmokkeld wordt er altijd, en morphinisten doen bij gedwongen ont houding al het mogelijke om hun geliefd middel in handen te krijgen. Zij ontwik kelen in die richting een geslepenheid, die grenst aan het ongeloofelijke. Eer, schaamtegevoel, alles verdwijnt voor dat eene noodige. Reeds voor jaren waren er in Amerika verkrijgbaar morpbine-spuit- jes in den vorm van tandenstokers, das spelden, hoedenspelden, enz. Men kon zich dus zelfs in het publiek ongemerkt een spuitje toedienen. Wie weet wat het men- sehelijk vernuft er nu weer op verzon nen heeft, ofvindt men het wellicht niet meer noodig, zoo erg clandestien aan zijn lusten bot te vieren, nu aldaar het aantal gegadigden ongetwijfeld reeds ver over het millioen bedraagt? Er bestaan ook in Nederland inrichtingen waar men tracht de slachtoffers van hun hartstocht te genezen. Dit is evenwel geen gemakke lijke taak. Weinig hebben de onverschrokken ont dekkers van Amerika destijds kunnen vermoeden, dat de eigenaardige gewoonte, die zij vonden bij een deel der inboorlin gen, waarmede zij in aanraking kwamen, in latere eeuwen aanleiding zou geven tot een ernstig misbruik in beschaafde lan den. De berichten over de reusachtige toename van verdoovingsmiddelen, voor geving gemakkelijker in vrijheid. Wat een groote kennis moeten die oerbewoners toch bezeten hebben, en dat op zoo ver schillende deelen der aarde, toen er in Europa nog niet van gedroomd werd. Be halve in verschillende streken van Zuid- Amerika wordt de Khoka-plant ook in onze Indiën gekweekt. Dezelfde Hass- karl, die de chinine op Java heeft ge bracht, importeerde er ook de Khoka. De bereiding van de absoluut zuivere cocaïne zooals die in de geneeskunde wordt ver langd, heeft veel moeilijkheden opge leverd. Tot voor eenige jaren was Duitschland de eenige leverancier van het zuivere product. Daar werd het ruwe pro duct, zooals het van de fabrieken uit in Zuid-Amerika kwam, gezuiverd. Tegen woordig kan de Amsterdamsche Cocaïne- fabriek echter voldoende leveren voor de huidige wereldbehoefte. Evenals de morphinisten gebruikpn de aan cocaïne verslaafden het gif door mid del van onderhuidsche spuitjes en ook als snuifje. Zonder een van beiden zijn zij niet tot werken in staat en gevoelen zjj zich ziek. Cocaïne heeft een verstompende uitwer king op het zenuwstelsel, veroorzaakt vla gen van honger en daartegenover weder absoluut gebrek aan eetlust, en sterke vermagering. In de Vereenigde Staten van Noord-Amerika is men zeer onlangs overgegaan tot het oprichten van zooge naamde „drug-clinics", officieele in richtingen, waar de verslaafden da gelijks een minimale dosis van hun spe ciaal middel kunnen verkrijgen, zonder hetwelk zij ziek worden en buiten staat tot arbeid. De kroeg dichtde drug-clinics geopendl O, consequentie! Het doel dezer drug-clinics zal intusschen wel zijn, te trachten althans eenigen invloed uit te oefenen op den smokkelhandel. Het be drag dat wekelijks besteed wordt aan die heerlijkheden bedraagt ongeveer drie mil lioen gulden, behalve wat nog clandestien verkocht wordt Dit laatste zal ook wel niet gering zijn, blijkens de verscherpte bepalingen, aan alle grenzen, in bijzon der verband met de verslavingsmiddelen. Uit het hiervoorgaande treedt op den voorgrond, hoe middelen, die in handen Allerwege komen ze al weer opdagen, de mode-shows, ons brengende de aller nieuwste snufjes voor het a.s. najaar. Onderwijl wij nog genieten van de laatste heerlijk mooie dagen van den zo mer bekijken we alvast wat we in den a.s. herfst en winter dragen zullen. De Moe ders onder ons van grootere of kleinere meisjes hebben niet 't minst groote be langstelling voor alles wat op 't gebied van kinder- en jongedameskleeding ge lanceerd wordt. Ze kijken heel graag naar al 't moois wat voor hen zelf ten toon gespreid wordt, maar de allergroot ste aandacht gaat toch eigenlijk uit naar al die aardige modelletjes en gegevens voor hun dochterkens. Nu, en er i s wat aardigs. Zoowel voor groot als klein, voor de straat en voor het huis, voor de school en voor het feest. Laten we maar eens beginnen te zien naar die keurige rij kinderen, varieeren- de in leeftijd van 8 tot 14 jaar. heeft een knusse jurk aan van rood wol len kasba. Een doel van den bont-kleurigen rand is voor het geplooide rokje bestemd en dan is er op het lijfje nog een fraaie zonig eborduurd in de kleuren van den rand. Ook is er nog een borstzakje en een heupzakje aangebracht, zoodat de kleine recht trotsch is op haar keurige school jurk. De 14-jarige jongedame mag mqj mama mee een visite maken en heeft nu haar „wollen mousseline" aangekregen. De roode noppen met gele hartjes komen fjjn uit op de beige fond. Het rok je heeft wel iets weg van een los-bladige bloem met de gedeeltelijk losse slipjes op het effen roode onderrokje. Manchetjes en jabot zijn eveneens van de roode mousseline gemaakt Het 13-jarige vriendinnetje naast haar heeft een keurig sober kleedje aan van mosgroene wollen popeline met geen an dere versiering dan een goudkleurig soutaohe langs de lange das gezet en namelijk in de Vereenigde Staten van van den bevoegden arts het menschdom Noord-Amerika, zijn in den laatsten tijd bepaald verontrustend. Lazen wij voor ettelijke jaren van het groote sigaretten- misbruik, nu zijn het weder het morphi nisme, en voor een zeer groot deel ook het cocaïnisme, die onze aandaoht vra gen. Het alooholisme heeft, officieel al thans opgehouden te bestaan; vraag ech ter niet hoeveel en op welke wijze er mede gesmokkeld wordt. De beide andere „ismen" woekeren heden evenwel op tot nog toe ongekende wijze, en zulks niet al leen in het land van Broeder Jonathan; ook in Europeesche landen zijn ze veel meer in zwang dan in vroegere jaren. De oorlog met zijn zenuwsloopenden in vloed, is ook hieraan zeker niet vreemd. De oorsprong van het cocaïnisme is te vinden in Peru. Daar groeiden en het groeit nog, een struik Erythroxylon Coca, met mooie helder-groene blaadjes, die door de inboorlingen worden gekauwd als zij groote vermoeienissen te verduren had den. Zij noemden hem Khoka, wat in hun taal plant beduidde. Niet alleen had het kauwen der blaadjes het gevolg dat het gevoel van vermoeidheid verdween, ook dat van honger werd er tijdelijk mede weggenomen. Geen wonder dus dat de plant zeer de aandacht der Spanjaarden trok, en in 1499 kwamen er dan ook al reeds berichten over naar Spanje. De be roemde arts Monardes (14931588), uit Sevilla, heeft onder meer deze plant nader bestudeerd en meer uitvoerige mededee- lingen er over verspreid. Het is gebleken dat het gebruik er van in Peru en omlig gende streken al zeer, zeer oud was. Uit de oude begraafplaatsen der Inca's kwa men mandjes met Khoka-blaadjes te voor schijn. In mythen, die bij de bevolking de ronde deden, was meermalen sprake van de „Plant", en afgodsbeelden waren vaak ook met Khoka-blaadjes getooid. De plant had dan ook bij de bevolking een reli- gieuse beteekenis. Vandaar dat oorspron kelijk door deze bevolking het in cultuur brengen er van sterk werd tegengewerkt. Zooals bijna immer met die soort van middelen: In het land van oorsprong werd er niet bepaald misbruik van gemaakt. De Khoka-blaadjes werden dan ook in Peru toegepast als medicijn, en als sti mulans. Nadat ze echter in handen geko men waren der beschaafde wereld, zijn ze naast geneesmiddel ook tot verslavings vergif geworden. Het heeft nochtans ja ren geduurd, eer het zoover was. In 1855 is het werkzame hoofdbestanddeel de „cocaïne", met nog enkele nevenbestand- deelen uit de plant afgezonderd. In 1880 werd de plaatselijke verdoovende werking van cocaïne geconstateerd, hoewel al eer der was opgemerkt dat bij het proeven er van de tong gevoelloos werd. In 1884 is het voor het eerst in Duitsch land toegepast bij een oogoperatie, en sedertdien is hot gebruik in de gebruik in de geneeskunde zeer toegenomen, en met veel succes. Niet alleen maakt cocaïne plaatselijk gevoelloos, het doet ook het bloeden verminderen; vandaar dat het in de tandheelkundige praktijk met voorlief de wordt aangewend. De Peruanen kauwden de blaadjes maar niet zoo in verschen toestand. Men droogde ze voorzichtig en mengde ze met de asch van bepaalde planten, tevens werd nog een weinig kalk toegevoegd. Dee toevoeging is niet toevallig. Men vond datzelfde ook in een heel ander deel van de wereld, namelijk bij de bewo ners van onzen Archipel, bij het berei den der Sirih-pruim. Later, bij de ontwik tot grooten zegen strekken kunnen, bij onvoorzichtige toepassing, aanleiding ge ven tot verslaafdheid en ondergang. Ware het toch maar mogelijk dergelijke midde len te houden in handen van den medi cus alleen. Secuur mevrouw, lederen avond hoor, verzekert Marie. En hoor je hem 's morgens dan niet? Nee mevrouw, ik hoor d'r niks van. Ziet u, dat ding loopt altijd af als ik slaap. Hij: Maar Bertha, we hadden toch afgesproken, dat we ons engagement voorloopig nog geheim zou houden. Zij: Ja, dat weef ik wel, maar Tine zei, dat niemand zóó gek zou zijn om mij te trouwen, nou toen moest ik 't haar wel vertellen hè. De winnaar van den hoofdprijs in de Pruisische Staatsloterij is niet in zijn schik. Van zijn prijs, een half millioen mark groot, moet hij eerst 16 procent aan den Staat afstaan; rest 420.000 mark; de inkomstenbelasting haalt er 195.000 mark keling der chemie, is de beteekenis ervan af, blijft 255.000 mark. Nu valt hij ook on duidelijk geworden. De bestanddeelen, die der de vermogensaanwasbelasting, die bij bovengenoemde pruimen de eigenaar-hem nog 120.000 mark afkaapt. Rest dige werking in het leven roepen, behoo- j 135.000 mark. Deze zal hij misschien mo- Een in Engeland gevestigd Hollander vertelde onlangs het volgende: Deze week zat ik bij een van mijn tantes, Saartje, in St. James onder het thee-uurtje gezellig te babbelen, toen zij voor de een of andere boodschap de ka menier belde, waarop de keukenmeid kwam vertellen, dat de kamenier naar de club was gegaan. Ik keek mijn gastvrouw vragend aan en zij zeidie: „Zoo gaat het tegenwoordig; zij hebben beneden al een zitkamer met een piano en grammophoon, nu komt er nog een club bij en als ik mijn gedienstigen wil houden, dan moet ik ze om de beurt twee maal per week, tusschen 5 en 7 uur een uurtje gunnen om naar de club te gaan." „Kan ik die club eens zien?" vroeg ik gretig. „Zeker," zei zij, „want ik ben donatrice." Wij gingen er dus heen in 25 Ryder Street, St. James, zoo ongeveer de eerste buurt van Londen. Het was een deftig huis, en toen wij de breede trap opgingen, klonk ons tege moet de „Cavatina" van Raff, op de piano, en een foxtrot op de gramofoon; eigenaardig mengsel van muziek en bar barisme. In de eerste kamer vonden wij een keurige thee-baar en een half dozijn van die heerlijke gemakkelijke stoelen die bij een Engelsche club behooren. Aan speeltafeltjes zaten heeren en dames, de dames naar de laatste mode gekleed, met zijden kousjes en hoeden met veeren, te dammen, te schaken, te bridgen. In een zaal ernaast dansten verschillende paar tjes in het rond. Dat was de afternóon- tea van de kamenier, het keukenmeisje, den lakei en van den eerwaardigen butler. De toon was perfect, en de heeren spra ken de dames aan met miss of mrs. en de dames de heeren met Mr. „Hoe hoog is de contributie?" „Een daalder per jaar." „Per jaar?" vroeg ik verbaasd. „Per jaar," antwoordde de beleefde huishoudster van de club, „want wij wil len geen winst maken en de kosten wor den goedgemaakt door de vertering. Het loopt dan ook zoo druk, dat 150 leden op de z.g. wachtlijst staan; zij kunnen pas aangenomen worden als een grooter lo kaliteit gevonden is." B. De twee jongsten zijn in feest-kleeding gestoken, voor als de oudste zus gaat trouwen, of voor wanneer Vader en Moe der hun koperen feest vieren. Het kleine ding heeft een snuitig jurk je aan, wit crêpe-georgette. Dit is gegar neerd met porcelein-blauwe lintjes. Het pendentif, dat aan een blauw lintje om den hals hangt, is gemaakt van kleine rose roosjes. Het jurkje wordt over een rose onderjurkje gedragen. Het is een allerliefst geheel en zal wel ieder klein kindje goed staan. Het andere jurkje is een „robe-de-stile" van rose organdie. De breede rand langs den onderkant van 't rokje is van lintjes, bleu met zilver, gemaakt en staat beeldig. Het lintje is ook nog even aangebracht aan mouwtjes en halsje en eindigt daar in lange slipjes. Dit aardige bal-kind wordt aan weers zijden geflankeerd door haar twee groo tere zusters waarvan de kleinste 8 jaar en de grootste 14 jaar is. De 8-jarige zus langs de schelpjes op de ceintuur en mouwtjes. Voor een stevig gebouwd meis je een gedistingeerd jurkje. De twee boezemvriendinnen aan de an dere zij, gaan gearmd op stap en fijn uit gedost. Vooral de grootste, een 14-jarige „kokette", heeft wat moois aan. De huza ren blauwe mantel is aan de voorkanten gevoerd met stof van jurk op witte fond eenzelfde kleur blauw ruitje. Dan zy'n er op regeimatigen afstand weer inge voegd maantjes van de mantelstof, wat niet weinig koket staat. Verder is het heele verdere kleedje zeer eenvoudig en kinderlijk. Ditzelfde geldt ook van de jurk voor het 12-jarige meisje, welke geheel van terra-kleurige wollen stof is gemaakt en z'n versiering vindt in het geplisseerdc gedeelte ende eene fraai geknoopte kwart op de linkerzak. Volgende week gaan we eens de afdee ling grootere jongedames bekijken. Corry Brens. Teleurgestelde prijswinner. ren tot de al eens meer vermelde alcoloï-1 gen behouden, den, en deze nu komen in alkalische om- Berl. Börsen Oourier. Waarom de huizen zoo duur blijven. De kosten van een huis bedragen te genwoordig 14 procent aan bouwmate riaal en 86 procent aan arbeidsloon. Mij. van Nijverheid. Relatieve verbetering. De Duitschers hebben geen geluk bij hun pogingen om hun taal van vreemde woorden te zuiveren. Thans is er een be weging op touw gezet tegen de relativi teitstheorie van professor Einstein. Het voorgestelde, zuiver Duitsche woord is Bezüglichkeitsanschauungsgezetz. ff Drie nieuwe tijdschriften per dag. Er zijn in het afgeloopen jaar in Duitschland ruim 1200 nieuwe tijdschrif ten verschenen. Deutsche Bücherei. Gemeentelijke bioscopen. In Noorwegen hebben de gemeenten se dert het jaar 1910 het recht bioscopen in eigen beheer over te nemen. Tegenwoor dig telt men daar in 49 plaatsen 101 bios copen met gemeentelijk beheer, terwijl in 107 gemeenten met 117 bioscopen nog privaatbeheer bestaat. De gezamenlijke gemeentelijke biosco pen hadden een bruto-ontvangst van 16.000.000 kronen, de particuliere biosco pen van 4.000.000 Kronen. De winsten der gemeentelijke bruto-ontvangsten worden gerekend op 40—50 pet. der bruto- ontvangsten. Deze winsten worden door de gemeenten nagenoeg uitsluitend ge bruikt voor opvoedingsdoeleinden, voor de inrichting van moderne volksbibliothe ken, van kunstverzamelingen, volkscon certen enz. Gemeentebestuur. Vriendinnen. Toen ik Jan verleden jaar een blauwtje liet loopen, zei hij dat het zijn dood zou wezen. Dat zal hij wel niet zoo bedoetil heb ben, want gisteren heeft hij mij gevraagd. Nou, hij bedoelde natuurlijk den dood van zjjn geluk. Daarom niet Ik kan die foto's niet aannemen, be weert de gefotografeerde. Maar mevrouw, meent de fotograaf, de gelijkenis is toch uitstekend. Dat is 't 'm juist. De oplossing. Als m'n vrouw me uitscheldt, ga ik altijd uit en wandel wat. O, de schoenmaker vertelde me laatst al, dat je een van zijn beste klanten was. Niet wat hl) verwachtte. Een man vroeg een jongen naar den weg. Ben ik zoo goed voor Artis? En dit was het onverwachte antwoord: U ziet er heel goed voor uit, dunkt me, mijnheer, maar ik heb er niets over te zeggen. De domme wekker. Maar Marie, dat is nou de vierde keer, dat je te laat op bent, zei mevrouw ontevreden tot haar nieuwe dienstbode. Hoe komt het toch? Je hebt immers een wekker. Of windt je die niet op? Een schip lag voor anker in de baai van Tanger, een stad aan de Noord-Westkust van Afrika. Het was een heerlijk warme dag geweest, maar tegen zonsondergang liep de wind van het Noord-Westen naar het Zuiden om en de heete adem van de woestijn maakte alle schepelingen loom en lusteloos. Een half uur vóór zonsondergang gaf de kapitein verlof om te zwemmen, van welk verlof verreweg de meeste leden der bemanning gebruik maakten. Binnen de vijf minuten was het rondom het schip een gespartel en geplas, een geplaag en geschreeuw, dat hooren en zien den op het dek achtergeblevenen verging. Vooral twee scheepsjongens hadden verbazend veel pret. Het waren beste zwemmers, zoodat Jan, toen hij zich wat opge- frischt gevoelde, zijn vriend Kees voor stelde een zwemwedstrijd te houden. Kees, de zoon van den eersten stuurman, vond het best en op een teeken van een derden vriend ging het heen. De stuurman en en kele anderen aan boord sloegen den strijd met belangstelling gade en moedigden de jongens aan, tot ze buiten het bereik van hun stemmen waren. Toen klonk opeens de kreet: „Een haai, een haai!" Alle zwem mers keerden vliegensvlug aan boord terug, alle, behalve de.twee jongens, die de waar schuwing niet konden hooren. De haai lette niet eens op het schip, maar zwom de jon gens recht achterna. De stuurman stond een oogenblik rade loos te kijken. Toen schreeuwde hij zoo luid hij kon, doch tevergeefs. Jan en Kees zwommen rustig door, onbewust van het groote gevaar, dat hen naderde. Wat te doen. Een boot uitzetten zou niets geven, daar de haai veel sneller kon zwemmen, dan een roeiboot varen. Schie ten? De stuurman was een goed schutter, maar o, als hij eens een der jongens raakte inplaats van de haai. En het ondier was hen reeds zoo dicht genaderd. Daar keek een der jongens om en een oogenblik later zwom hij naar links en zijn vriend naar rechts, juist op tijd om de haai tusschen hen door te doen schieten. De stuurman had intusschen snel een geweer gehaald en geladen. Door de ruimte, die nu even ont stond tusschen de jongens en hun vervolger, durfde de stuurman zijn wapen af te vuren, zoodra de kop van de haai zich op een golf vertoonde. Na het schot liet de stuurman het geweer vallen en bedekte het gezicht met de handen. O, als hij gemist had! Dan was een van de jongens verloren! Na het schot heerschte eenige ooger.blik- ken een doodsche stilte. Toen de rookwolk echter optrok van de oppervlakte van het water, barstte plotseling een luid gejubel los. De stuurman, ondersteund door een paar leden der bemanning, liep wankelend naar de verschansing en zag allereerst het groote haaienlichaam drijvend op den rug en dan de beide jongens, die snel terug- zwommen. Een boot, die reeds was uit gezet, ontmoette hen spoedig, nam hen op en bracht hen aan boord, wjpar Kees snik kend zijn vader omhelsde. Oplossing der vorige raadsels. Ledigheid is des duivels oorkussen. H bank kaas lade dolk klok melk t 1 en' asch 0 t e drie* Nieuwe raadsels. 1 Het geheel is een spreekwoord van 25 letters of 6 woorden, 18, 19, 12, 10 is een vloeistof, 3, 6, 13, 22' 4, 7 is een groote stad, 5, 2, 1, 15, 3 is een natuurkundig in- strumert 8,23,11,12, 21, is een getal beneden 20, de 17, 20, 16, 14, 9, 15, past op de schapen, 25, 24 is een muzieknoot. Ik drijf machines. Laat mijn eerste letter weg en ik houd een paard in be dwang. Laat weer de eerste letter weg en ik ben een familielid. Laat nog eens de eerste letter weg en ik ben een voor- zetzel Goede oplossingen van beide raadsels ontvangen van: J. A; F. A. de B; M. O; W. O. v. D; M. G. D; J. v. E. G.; P. S. E. G; P.K; T. W. K; H. K; A. v.d. M; J. J. P; 3- H. en F. v. S; J. O. 8; 8. T; P. W; W; S. en M. v. Z.

Heldersche Courant | 1928 | | pagina 8