TWEEDE EN LAATSTE BLAD. PLAATSELIJK NIEUWS Met welk een genoegen be kijkt U het schoone bedde- goed. En toch hebt U er niet zoo veel moeite aan besteed om het te wasschen als vroe ger. Doch thans gebruikt U BINNENLAND VAN DONDERDAG 13 SEPT. 1928. DE WETHOUDERSBENOEMING. Met eenige spanning ziet de burgerij het verloop der wethouderskwestie en de besprekingen over het rapport van den eereraad tegemoet. En het begrijpelijk on geduld wordt, door den tragen gang van zaken, wel zwaar op de proef gesteld. In de tijdens de afwezigheid van den burge meester» door wethouder Verstegen ge leide raadsvergadering deelde deze, in ant woord op eene vraag aan het einde der vergadering, mede, dat deze zaak aan stonds bij terugkomst des burgemeesters, zou worden behandeld. Kort daarna had evenwel een raadsvergadering plaats on der voorzitterschap van den burgemeester, waarin over het befaamde rapport van den eere-raad niet gesproken werd. Nu was deze vergadering feitelijk een vervolg op de vorige, vant welker agenda een groot deel onafgehandeld was gebleven. Intusschen is op het oogenblik nog niets bekend omtrent den datum, waarop de zaak in den Raad zal worden besproken. Het is zelfs zeer waarschijnlijk, dat deze maand geen vergadering van den raad meer zal plaats hebben, zoodat wij dan tot October zullen moeten wachten alvorens deze zaak tot klaarheid zal komen. Indien zij al tot klaarheid komt. Want wel hebben wij van verschillende raads fracties de uitspraak, dat zij zich homo geen verklaren met het rapport van den eereraad, van de R.-K. fractie ont breekt vooralsnog die toezegging. En de vraag rijst dan ook: zal de bespreking van dit rapport niet een loutere woorden strijd zonder meer worden, een strijd tusschen ja en neen. Hieronder vindt men een door de afdee- ling der SD.A.P. aangenomen motie, waarin de houding van haar wethou der, die onmiddellijk na het gerezen ge schil de verklaring aflegde bij voorbaat de oonsequenties van de uitspraak van den eereraad te zullen aanvaarden, wordt goedgekeurd. De afdeeling „Den Helder" der S.D.A.P.. in vergadering bijeen op Dinsdag 11 September 1928; kennis genoemen hebbende met het ver slag van de commissie, belast met het onderzoek omtrent de wijze waarop en de omstandigheden waaronder de wethou dersverkiezing in den Raad der gemeente Den Helder in de maand September 1927 tot stand is gekomen; constateert, dat de door de raadsfractie geleverde er'tiek in de pers, zoowel als in den Raad op de handelingen, die in ver band met b.g verkiezingen zijn gepleegd, volkomen door de conclusiën van de com missie wordt bevestigd en dat bovendien blijkt, dat alle leden van de rechtsche raadsfracties uitgezonderd de heer J. v. d. Veer. zich bij de voorbereidende besprekingen op Woensdag 10 Augustus 1927 reeds schuldig hebben gemaakt aan misleiding; stelt vast, dat de wijze waarop blij kens de uitspraak der commissie de leden der rechtsche raadsfracties, inzon derheid de heeren v. Breda en v. Dam, in dezen zijn opgetreden, het onmogelijk maakt nog langer eenig vertrouwen te stellen in een mondelinge afspraak met deze groepen of personen; heeft voorts met instemming kennis ge nomen van het schrijven, dat door p.g. Verstegen is verzonden aan m.g. commis sie en waarbij hij, ln antwoord op een daartoe gestelde vraag, vooraf verklaarde j persoonlijk de consequenties, die even tueel verbonden zouden zijn aan de uit spraak der oommissie, te zullen aanvaar den, mits de politieke partij die hem af vaardigde, hem daartoe de vrijheid zou laten; is van oordeel, dat de verkiezing van p.g. Verstegen tot wethouder, zooals deze op 6 September 1927 onder de, als onbe trouwbaar aan te merken handelingen van de leden der rechtsche fracties, tot stand is gekomen, niet gehandhaafd mag blij ven, wijl deze ln strijd moet worden ge acht met de politieke reputatie van de partij, zoowel als die van den persoon van p.g. Verstegen. Besluit derhalve p.g. Verstegen te ver zoeken mede te willen werken aan een collectief aftreden van de wethouders en, Indien dit niet mogelijk blükt, zp man- daat zelfstandig ter beschikking te stellen van den Raad. .n Machtigt voorts het bestuur om, in on derling overleg met de raadsfract.le, a.1 maatregelen te nemen, die noodig zullen zijn om een nieuwe verkiezing van houders op eerlijke, gezonde basis te be ^erkstelligen en gaat over tot de orde van den dag. Prinsterer" nam Dinsdag de navolgende motie san. Hierbij moet worden v^™rkt/. dp, het op 14 Aug. U. gepubliceerde betref fende de aangelegenheid niet was motie, doch een besluit. Betreffende den heer Bok valt te ver melden, dat deze, indien de Raad zich uitspreekt dat het advies van den eere raad dient te worden opgevolgd, zich Omtrent de houding door den heer Van Breda aan te nemen, kunnen wij geen nadere mededeelingen doen. Bekend Is, dat deze heer het rapport van den eere raad aanvechtbaar acht en zich deswege niet wil binden aan de conclusies van dit rapport. Wellicht brengen - de openbare besprekingen meer licht omtrent des wet houders houding. Het zou te betreuren zijn, indien de be sprekingen zouden leiden tot verdeeld heid, welke een vruchtbare samenwerking tusschen het College onderling en den Raad in den weg zouden staan. Te be treuren, qmdat, naar wij vernamen, in ver band met het a.s. vertrek van den burge meester, een spoedige behandeling der be grooting ln uitzicht is en per saldo de ge meente het slachtoffer wordt eener zoo danige verdeeldheid. Wellicht is in een of anderen vorm een compromis te vinden, dat deze onverkwikkelijke zaak tot een voor allen aannemelijke oplossing brengt, het belang onzer gemeente kan er niet dan mee gebaat zijn! MIJNENVEGER VOOR INDIE. Hedenmorgen wordt op 's Rijkswerf al hier de kiel gelegd voor den eersten door de werf te bouwen mijnenveger, bestemd voor den dienst in Indië. VERKOOPING RIJKSWERF. Gisterenmorgen werden ter directie van 's Rijkswerf alhier verkocht diverse voor 's Rijksdienst onbruikbare en overtollige goederen. Hieronder behoorden de afge voerde schepen „Schelde", „Zeehond", ,.Los" en „Loodsschokker No. 3". Voor eerstgenoemde was het hoogste bod f 5104.88 van de N.V.-Ijzerhandel „Hol- landia" te Amsterdam, voor de „Zeehond" werd 13.800 geboden dcor de N.V. „Hol land" te Hendrik Ido Ambacht. De „Los" bracht op 6010.85 en werd gekocht door de firma M. van Emden te Schiedam, ter wijl de loodsschokker aan de firma R. Goed koop te Amsterdam pverging voor de som van 1112. HULDIGINGS-CONCERT Mevr. A. Noordewier—Reddlngius. Neerland's groote, zoo niet grootste zangeres herdenkt als zoodanig haar 40- jarig jubileum! Wat deze hoogstaande vrouw en kun stenares op veelvuldig gebied als sopraan zangeres en leerares gepraesteerd heeft behoeft thans niet nader te worden om schreven immers hoevelen heeft deze gevierde Nederlandsche al niet onder den ban harer Godsgaven gehad 1 In onze stad Den Helder wordt een optreden harerzijds voorbereid door een comité bestaande uit: Ir. S. H. Monhemius, voorz. Paleis 3. A. J. Leewens, secr. Prins Hep.drikl. 11. Mevrouw de Boer—Jongkees, Penningm. Koningstraat, benevens: S. de Böck Mevrouw Brumsen—Hogerzeil. Dekker—Klik. Mr. A. H. D. Essers Mevrouw Giünwald—Poppers. HouwingCalten. Kap. luit. t/z. H. J. Heeris. Toon de Hoogh. Dr. C. H. Ketnfer. Ds. F. W. J. van de Poel. Mevrouw Quant—Stieler. Kappardvan Dijk. Teunev. d. Vjjgb. Dr. M. G. Vroom. Het comité twijfelt niet aan het slagen van deze huldigingsavond, temeer daar de toegangsprijzen voor ieder bereikbaar zullen zijn. Wanneer het te gefen kerkconcert vaste vorm heeft aangenomen zullen nadere gegevens worden bekend gemaakt. VEREENIGING PENSIOENBEL ANlG TE DEN HELDER. Ingezonden Mededeellng. ZEEPPOEDER werd een deputatie vereeniging door van financiën in daarbij cal neerleggen en Mjn mandaat ter beocMkhlng «tellen aai Den löen Sept. j.1. van het bestuur der Z.Ex. den Minister audiëntie ontvangen. Het onderhoud, dat pl.m. een half uur duurde, had tot resultaat, dat de Minister ons meedeelde te zullen onderzoeken in hoeverre de steunregeling niet voldeed aan de behoeften en of er misschien ook ten wdg op gevonden zou kunnen wor den, bijvoorbeeld: om meer in het alge meen belang van de oud-gepenslormeer- den maatregelen te treffen. De wijize waarop, kon nog niet worden vastgesteld en besliste toezegging werd echter niet gegeven. Z.Ex. zou bovendien trachten door ge- dachtewiss iing nog apart voor de ma rine iets te vinden, om, zonder dat het beginsel der pensionneering werd aange tast, aan hen die diensten voor het vader land in de koloniën hadden bewezen, een zuiver financieel voordeei toe te kennen. De wijze van en hoe kon echter dOor Z.Ex. niet worden vas'gesfceid, daar een en andier van de gedachtewisseling zou efhanlgen. Het Bestuur werd verzocht alsnog na der schriftelijk met Z.Ex. in' contact te treden inzake bovengenoemde onder werpen. De geheele audiëntie geschiedde in hof- felljlken 'tegemoetkomenden toon. GOEDKOOPE TREINEN. O Woensdagmorgen 7.51 vertrok een goedkoope trein naar Amsterdam, welke van hier 257 2e en 505 3e kl. passagiers vervoerde. Met inbegrip van de tusschen* stations werden met dezen trein in totaal 300 2e en 700 8e klasse passagiers ver voerd. Nog een groot aantal moest worden afgewezen. In verband met de meeting der S.D.A.P. welke te 8.14 vertrekt, op alle tusschen- stations stopt en te 10.20 te Amsterdam ar riveert. Vertrek 19.35, aank. Den Helder 21.35. Van Den Helder worden met dezen trein 3?8 deelnemers vervoerd, van Anna Paulowna 35, van Schagen 35, in totaal van Den Helder, Anna Paulowna, Schagen en St. Pancras 413 deelnemers. Van Alkmaar, Heiloo, Uitgeest en Schoorl in totaal 540 deelnemers. Totaal 9.58 personen. De prij zen zijn voor heen en terug Den Helder— Amsterdam 2.84, Anna Paulowna—Am sterdam 2.42, Schagen—Amsterdam 2.10. CHR. MILITAIR TEHUIS. Wij verwijzen naar de in dit nummer opgenomen advertentie betreffende een door den Bond van Chr. Marinepersoneel ten bate van het Chr. Militair Tehuis te houden vlaggetjesdag op Zaterdag a.s. NIEUWE REVUE BOELENS. Reeds hebben wij omtrent de binnen kort op te voeren nieuwe revue van den heer Boelens vermeld, dat deze vele geestige tooneeltj es bevat betreffende onze stad. Met toestemming van den schrijver deelen wij hieronder zoo'n scène mede: Het is een samenspraak tusschen den komiek en Annie, wier Duitsch accent ver raadt van welk land zij geboortig ls. Annle vraagt: Wat ik vragen wou, mljn- herr. haben Sie hier ook veel dagbis Zóitungen und Wochenummers? De komiek: Wognummers? Ja, Wog- nummers hebben wij nog wel, maar die zingen niet meer. Sedert zij een sigaren- merk hebben uitgevonden dat zoo heet, hebben ze blijkbaar allemaal asthma ge kregen. A.: Och kom, u snapt mij verkeerd! Ik bedoel Woche weeknummers, week bladen! K.... O, wij zitten vol met weeke bla den, de een is nog weeker dan de andere. Wij hebben b.v. „De Stad Amsterdam" met nieuws uit alle werelddeelen, b.v. fancyfair in Koegras, fancyfair in Medem- blik, fancyfair in Purmerend, enz. Erg af wisselend. Veulenmarkt op Wieringen met één veulen, enz. Dan hebben wij „Het Leven" met allemaal vrouwen als uit het leven gegrepen. Een Stuiversblad wat een dubbeltje kost, een „Lach" waar je nooit om kunt lachen. En moppen staan er ln, geweldig. Allemaal origineel gegapt uit Duitsche, Engelsche en Fransche bla den, enz. (volgt een opsomming van dag bladen met een tafereel, waarbij deze vertoond worden). Tenslotte leest de ko miek „op zijn manier" een raadsverslag voor uit de „Heldersche Courant" op de volgende wijze: „Gemeenteraadsverslag van 18 Nov. des avonds 8 uur. Aanwezig alle leden behalve de ontploffing van juffrouw S., die een vroolljk weerzien had met een motorfiets tegen een auto! Zij kreeg daardoor gebrek aan veevoeder. De heer Eylders stelde voor een ontsnapping uit Scheveningen met bekende landgenooten, die met Konin- ginneverjaardag door vallend gesteente getroffen, 105 jaar waren gestikt! Hierna gaf de heer Smits groote schenkingen, want Kannewasser is altijd goedkooper, waarop de feestvreugde werd verstoord vraagd. De heer Borkert gaf de hoogste waarde voor de weduwe van een dames fiets, prima onderdeelen, loopt geluidloos op dunlopbanden en torpedonaaf", enz. Deze korte citaten doen zien, dat de nieuwe revue wel weder zal aanslaan en ieder van de dwaze en onzinnige tooneel- tjes, daarin met verve en enthousiasme verteld, wil profiteeren. „MENEER PIMPELMANS EN ZIJN FORDJE". Aan de Jongens en meisjes, die het boekje van meneer Pimpelmans nog niet bestelden, deelen wü mede, dat nog tot uiteriijk Vrijdagavond bestellingen wor den aangenomen. De boekjes kunnen Dinsdag a.s. worden afgehaald; wij zullen dit in het nummer van Zaterdag nader be kend maken. DE NIEUWE BURGEMEESTER VAN ROTTERDAM. Naar de N. R. Crt. verneemt staat nu vast, dat de benoeming van mr. P. Droog- leever Fortuyn tot burgemeester van Rot terdam aan de Koningin ls voorgedragen, 'ia Uöt blad wei tegelieM. dan zal zij ge schieden met ingang van 16 October. De heer P. Droogleever Fortuyn werd 28 December 1868 te Rotterdam geboren, Nadat hij het Erasmiaansch gynasium daar had afgeloopen, heeft hij te Leiden in de rechten gestudeerd, waar hij is ge promoveerd op een proefschrift, getiteld: „Het vermogen der firma". Van 1894—1913 heeft de heer Droog leever Fortuyn de advocaten-praktijk te 's-Gravenhage uitgeoefend. In 1905 werd hij daar ter stede benoemd tot rechter- plaatsvervanger. 1912 werd hij lid van den 's-Gravenhaagschen Gemeenteraad en lei der van de liberale fractie; van 1913—1923 wethouder (van 19131919 van financiën, van 19191923 van openbare werken en volkshuisvesting). Gedurende den oorlog had hij daarenboven de leiding van de crisis- en distributie. In 1925 werd de heer Droogleever For tuyn lid van de Tweede Kamer. In dat zelfde jaar werd 'hij lid van de oomm. tot onderzoek en beslissing door den Volken bond benoemd in verband met het conflict, dat was ontstaan tusschen Griekenland en Bulgarije. In 1924 heeft hij een studiereis gemaakt naar Nederlandsch-Indië, Oost Azië en Amerika. De N. R. Crt. verneemt nog dat het in het voornemen ligt van mr. P. Droog leever Fortuyn, ondanks de ev. benoeming tot burgemeester van Rotterdam, lid der Tweede Kamer te blijven. Bij de verkie zingen van 1929 zal hij zich echter niet beschikbaar stellen. HET DORUS RIJKERSFONDS. In zake het conflict tusschen het hoofd bestuur van het „Dorus Rijkersfo ds" en den Intusschen afgetreden voorzitter van door handwondjes, die de heer Bok een dit fonds, den heer Henri ter Hall, heeft buitenkansje noemde, door de Gruyter's deze laatste een open brief de wereld etalagereclame. De heer Verstegen open- ingezonden, waarin hij zeer uitvoerig Zondag 19 Sept te Amsterdam, zal van de het geheime kabinet, nadat de voor- standpunt tegenover dat, ingenomen er wederom een apedale trein loopan, iltter dit seer terecht had te koop ge-1 door het hoofdbestuur, uiteenzet. Aan het slot hiervan verklaart hij alleen een herkiezing tot voorzitter van het Dorus Rijkersfonds te willen aanvaar den, indien de tegenwoordige Becretaris- penningmeester, mr. J. C. Jager, aftreedt, omdat liet ontstahe geschil hoofdzakelijk gaat tusschen de heeren Ter Hall en Jager. DE ONDERHANDELINGEN OVER HET VERDRAG MET BELGIE. De minister van bultenlandsche zaken, jhr. Beelaerta van Blokland en de Belgi- aohe mlnlater van bultenlandsche zaken, de heer Hijmans, hebben Maandagnumld- diag te Genève een langdurig onderhoud gehad over het Nedcriandsch-Belgische vraagistuik. Zij hebben de oplosisngen be sproken, die in aanmerking zouden kun nen komen en 'kwamen overeen het on derzoek daarvan voort te zetten. DE TOL TE MUIDEN. De Gooische correspondent van het Hbl. heeft een onderhoud gehad met bur gemeester De Raadt te Muiden, die zoo- ais men weet aldaar tevens het Hoog heemraadschap vertegenwoordigt. Allereerst kwam de kwestie der recht matigheid van tolheffing ter sprake. Daaraan valit, meende de heer De Raadt, niet te tornen. Na de vorig© actie waarbij de wettelijke bevoegdheid om aan de Vecht brug tolgeld te eischen bestreden werd, kwam bet bestuur van d'e K.N.A.C. en hot Hoogheemraadschap overeen de quaestie aan arbitraire uitspraak te on derwerpen. AJs arbiters zijn toen opgetre den de advocaten van bedde partijen, die als onzijdig voorzitter mr. Modderman kozen. Na een nauwkeurig onderzoek van aü© dossiers ls de commissie tot de con clusie gekomen, dat het Hoogheemraad schap volstrekt het recht tot tolheffing bezit. Het Hoogheemraadschap ziet den tol liever vandaag dan morgen verdwijnen. De zaak ls 'echter, dat uit de opbrengst bestreden moet worden bet onderhoud van de brug, de zeesluizen, de keermuren, de dammen en landhoofden uit zee. Deze waterkeering werkt ten behoeve van het achterland tot Utrecht toe. Het Hoog heemraadschap kan niet op zich nemen deze werken te blijven oderhouden. tenzij de tolgeld en daartoe beschikbaar blijven, óf wel, dat het Rijk onderhoudsplicht financieel mogelijk maakt Wij zijn tevens te vinden voor een regeling waar bij bet Rijk ons kapitaal overneemt met verplichting om zelf voor het onderhoud der bovenbedoelde objeoten te zorgen. Het is te betreuren, dat Den Haag blijft aarzelen en een toestand is ontstaan die Muiden in opspraak brengt. Dinsdagmorgen was alles rustig aan den zoo goed' bewaak'en tol. Bij on9 ver blijf aldaar gebeurde geen enkel incident, lachend en meesmuilend betalen da auto- mobllls en. De tolgaarder zeide, sprekend over het feit, dat sommige 'autobesuunders het voornemen te kennen hebben gegeven om met „groo; geld" te betalen, biljet.en van 100 enz., dat zakjes gereed liggen met welgeteld' 1000 centen, en dat hij ln dergelijke sabotagegevallen uitsluitend in centen zal terugbetalen. De heer Florls Vos wil den tol boom „rammen". Woensdag ls het „lieve leventje" aan den Muider tol van voren af aan be gonnen. Te tien minuten over twee kwam de heer Floris Vos met zijn auto voor den gesloten tolboom en eischte zonder dat hij betaald had doorlating. Toen de tolgaarder onverstoorbaar het tolhek gesloten hield, confereerde de heer Vos even met den tolgaarder en de mare chaussee en ging daarna op weg om een vrachtkar te halen, waarmede hij den tol- boom wilde „rammen". Even daarna kwam hij terug met een groote, met hout beladen vrachtauto. De wachtmeester der marechaussee be val de vrachtauto achteruit te rijden. De bestuurder voldeed hieraan, maar raakte daarbij beklemd tegen een bus van de „Gooi Express", die te wachten stond. Een geweldig spektakel was nu weer het gevolg, van alle kanten was het pu bliek toegeloopen, de chauffeurs schreeuw den, een tram klingelde. Na veel moeite gelukte het de bus -van de „Gooi Express" langs den vracht wagen om vrij te komen. De wachtmeester gebood tenslotte: „Te rug of ik neem den wagen in beslag". En toen de wagen niet spoedig genoeg terug ging nam de marechausee de vrachtauto in beslag en liet haar weigvoeren. De tolgaarder verschalkt Tegen drie uur kwam echter de heer Floris Vos met zijn auto, waarin ook nog andere passagiers zaten, wederom voor den tol en vroeg doorlating zonder beta ling. Ook nu weer weigerde de tolgaar der. De marechausee gelastte terugreden, de auto ging even achteruit, toen weer vooruit en opeens zag een der inzittenden kans den tolboom omhoog te gooien. In volle vaart vloog de auto nu de brug op. Aan den anderen kant trachtten jongens nog het hek dicht te gooien, maar in volle vaart wist de heer Vos ook deze hinder nis te „nemen". Hij was er door zonder betalen.maar op een manier, die niet volgens zijn eigen bedoeling zal zijn geweest. De tolboom „geramd". Klokslag 5 uur kwam de heer Vos Mui den gistermiddag weer binnenrijden. Daar was al op gerekend, want nu was ook de zware ijzeren boom aan den Amsterdam- sóhen kant, een draaiboom deze af gesloten. De heer Voe nam in ijjn wagen piaata, Andere fracties - de anÜ-revoiutionaire In zeer scherpe bewoordingen- drongen ook op aftreden van den betrokken wet houder aan. De a.r. kiesvereeniging „Groen van n 4-10-3*

Heldersche Courant | 1928 | | pagina 5