GEMENGD NIEUWS De °ni vlak rijdend achter een andere auto, waarvoor betaald werd en dus de draai boom open ging door te snappen. De eerste poging daartoe mislukte. De tweede ging beter. De boom ging open, de voorste wagen freed op, die van den heer yos reed mee, maar daar kwam de boom al aan; iets te laat; het linker voorlicht werd omgebogen, het spatbord beschadigd, maar de tol was geforceerd. Achter den anderen wagen stond mi de heer Vos voor den houten boom. Even ging het houten ding op om den voorsten wagen door te laten, weer neer, net op tijd. Een steviger man was nu de bewaker. Er was geen tijd om de pin in te steken, maar de bewaker ging op den boom han gen. De heer Vos zette den motor aan, reed door.... de boom boog door, schoof meteen smak terug, waarbij de rechter- zjjruit van de auto brak, de medepassa gier van den heer Vos kreeg een hevigen klap van den boom, maar men was de bar ricade gepasseerd. Tegen den heer Vos werd op het ge- uuuut3ii UIk muaai meentehuis procesverbaal opgemaa t jjebben (je gouwen evenwel van alles gens vernieling van den tolboom.... Marine-manoeuvres In Zeeland. Een zeeslag voor de Zeouwsche kust De „Hertog Hendrik" getor pedoordt Zware verliezen aan beidie zijden. Bij de Dinsdag begonnen oefeningen der marine om en bij de Zeeuwsche wa teren, wordt verondersteld, dat een rood leger ons land is binnengerukt. Onze troepen (de Blauwen) hebben dit uit hel Zuiden oprukkende leger dapper het hoofd geboden, doch te vergeefs. De Rooden hebben hen teruggedrongen In het Blauwe gebied vanZeeuwsch-Vlaanderen en Noord-Brabant töt den Moerdijk en de Maas bezet. Een gedeelte van het Blauwe leger echter heeft zich op Zuid-Beveland, Noord Beveland en Walcheren weten staande te houden. Ora dit aldaar te doen blijven HET HULDEBLIJK VOOR DE KONINGIN. Van het Indisch officierencorps. In 1923 heeft het Indische officiers corps besloten, aan de Koningin bij haar 25-jarig regeeringsjubileum noodig. Levensmiddelen in de eerste plaats en dan aanvulling van hun munitie on zoo mogelijk versterking van hun artille rie. Dit alles moet uit de vesting Hollanc worden toegevoerd. Edoch de binnen water, de wegl binnenlangs Tholen door Keeten, Mastgat, Zijpe is hun, als gezegd afgesneden. w j De eenlge ontschepingsgelegenheid, die een "gob*e"lïn hun overblijft, is dan ook de Oosterschelde aan te bieden. Daar de vervaardiging van En nu komt het er op aan de transport het doek zeker veel tijd zou kosten, moest schepen, die van de naastbij zijnde bases worden volstaan met de aanbieding van in de vesting Holland met de genoemde een ontwerp-teekening, welke 0 Septem- voorraden daarheen worden afgezonden, her van dat jaar door een comité van In-veilig te doen overkomen en, nadat zt dische officieren ten paleize te Amster dam aan de Koningin werd aangeboden. gelost zijn, evenzoo weer te doen terug Ikeeren. Dit nu is het vraagstuk van den Aan de vertegenwoordiging in Neder- daR. W ant de Rooden zyn op hun hoede land van de Nederl.-Indische officiers- j ZiJ hebber, voor de Ho landsche en Zeeuw vereeniging was verzocht, zoo mogelijk de s°he zeegaten maritieme strijdkrachten vervaardiging in Nederland te doen ge- samengetrokken, die een voortdurende schieden en alleen wanneer dit niet moge lijk bleek, zich te wenden tot de Fransche Staats-gobelinfabriek. De Nederlandsche Kunstweefschool te Haag, onderleiding van mevr. W. J. La- man Trip—Nolen, werd bereid gevonden, het werk op zich te nemen. Hierdoor kon dua de vervaardiging van een beduidend kunstwerk in Nederland blijven, waar over ook de Koningin hare vreugde be tuigde. Het doek. Het doek is uitgevoerd in de maten 8 bij 4 meter. In het midden boven is afgebeeld het grootkruis van de Militaire Willems orde, links en rechts daarvan staan de op dracht aan de Koningin en de jaartallen 1898—1928. De grondgedachte van het geheel Ia: het leger als beschermer van orde en rust. In het middenvak het Indische land (rijst bouw, industrie, visscherij enz.). Figuren en links stellen symbolisch het leger voor. In medaillons boven symbolische voor bedreiging voor de transporten vormen Blauwe zeestrijdkrachten zijn echter|te hulp gesneld van de hunnen te land om de aanslagen der Rooden te verijdelen en de verbinding van het Blauwe leger met de vesting Holland te beschermen. De Campveersche toren is het centrum van het krijgsbedrijf. Want daar heeft schout bij nacht L. J. Quant, de comman dant van de marine, die de oefeningen (leidt, met zijn adjudant luitenant ter zee 1ste klasse D. C. M. Hetterschij zijn kwar tier opgeslagen. Hier en in het vlak bij den toren gele gen oude marine-station zit als het ware het geweten van de oefeningen en alle be richten van de schepen op' zee komen daar Bij den commandant is zijn staf, die be staat uit kapitein-luitenant ter zee J. de Graaff, chef van den staf der zeemacht te Willemsoord en kapitein-luitenant ter zee J. van Reede, directeur van de Hoo- gere Marine Krijgsschool. De commandant van de blauwen heef onder zijn bevel: de pantserboot Brinio, SSund^teïïS het°ïez ÏlÏÏÏ l!o8S den "legger' Hydra, de -mijnenveger^ SJTÏtn J?hl£n\Rni!5i. ni- in'1- [I- ni en de onderzeeërs O 10 en oeiUrt n «on 0 11 en drle watervliegtuigen, die alleen i klmH hl voor verkenning gebruikt (mogen) wor- kant „Sg aantgo Onder riet menlJi telereelen uit het ^E?'poetenM° battertl °P N°0rd JSfi^M^SgXpen'» kar schll> He""8 H«><irik, dr mlJi.leKK - Van ment aïSahraêh? ïmn.5!,. St l.iTm Het steunpunt van do Blauwen Is het S?»ffiSSfïWrr-i!; gaf nabö Voare. dat tan ,1e Roo- dpn Vlissingen. Van Rood wordt ver van Nederland en Indiê; verder krijgs attributen die de versohillende „diensten" in het leger aangeven. Een rand van ge- styleerde Indische bloemen omsluit het geheel. Als kleuren zijn in hoofdzaak groen, koningsblauw en oranje gekozen. Overi gens moest rekening worden gehouden met de kleuren der Nederlandsche en In dische wapens, waaromtrent men uit den aard der zaak gebonden was. Buiten gewoon decoratief zijn ze in bet geheel ge groepeerd en, wat de tinten betreft, in har monie gebracht met heel den opzet van het doek. Er is ruim vijf jaar aan gewerkt, wat beduidend korter is dan in het buitenland het geval zou zijn geweest. De aanbieding. De aanbieding zal door een comité van officieren van het Indisphe leger ten pa leize in het Noordeinde te Den Haag ge schieden op een der eerste dagen na de opening der Staten-Generaal NEDERLANDSCHE COMMUNISTEN EN DE DERDE INTERNATIONALE. Tot de candidaat-leden in het nieuwge- kozen bestuur der communistische inter nationale behoojen o.m. ons Tweede Ka merlid De Visser en de uit Indië verban nen Darnoso. Semaoen, die vroeger be stuurslid was, komt in de lijst thans niet meer voor, noch als lid, noch als candl- daat Op het congres der Internationale is ook een brief van de Wijnkoop-groep behan deld, waarin deze verklaarde het volko men eens te zijn met het program der Komintern en verzocht, met behulp van het nieuwe bestuur de sectie Holland te organiseeren. Hierop heeft men geant woord, dat de sectie Holland reeds be stond, dat Wijnkoop steeds de ernstigste opportunistische fouten had gemaakt, tot dat hij tenslotte uit de partij verwijderd moest worden, en dat de eenige oplossing was strikte onderwerping aan de Komin tern en aansluiting bij de bestaande Hol- landsche sectie. Woorden door uw moeder eens gespro ken leven soms na jaren op in het hart, ondersteld, dat hij boven zijn basis de heer schappij in de lucht heeft, zooaat de Blauwe strijdkrachten daar niet kunnen komen. Om tijdverlies te voorkomen is het ter rein van actie begrensd door denkbeeldige lijnen; de Zuidelijke grens ervan wordt gevormd door een lijn van Domburg recht in zee tot een 82 K.M. buiten de kust. Door deze en de overige begrenzing van het terrein ven actie kunnen de Blauwe transportschepen op hun weg van en naar Hellevoet niet te ver uit de kust komen, doch moeten deze zoeken door de talrijke geulen, welke dit aan zandplaten rijke ge bied kenmerken I De commandant van de blauwe partij Is de onder-commandant te Vlissingen kapi tein ter zee L. M. J. Gregory, deze heeft zijn kwartier te Vlissingen, de comman dant van de roodo party is kapitein ter zee C. O. Kayser, tevens commandant van de Hertog Hendrik. Scheidsrechters zyn: by den leider van de blauwe party luit ter zee 1ste klasse F. S. W. de Ronde, by den leider der roode party luit. ter zee 1ste klasse P. Post Uiterweer. By de oefening werd verondersteld, dat de mynvelden,.welke ingeval van mobili satie gelegd worden, gelegd waren. Wat er Dinsdag is gebeurd kan als volgt worden samengevat; De roode party is 's ochtends om 8 uur by het begin van de oefening aanstonds van haar bulten het terein van actfe ver onderstelde bases ultgeloopen, om de transportvaartuigen, die op dit oogenbllk zee konden kiezen (hiervoor doen loodB- booten dienst) te onderscheppen en de dekkingsvaartuigen het uitvaren te belem meren en liefst te beletten. Terloops zy gezegd, dat aan hun zyde de Hertog Hendrik, vanwege zyn artllle- ristische superioriteit op alle schepen van de blauwe party de eenlge door de blau wen te duchten vyand van beteekenis was. Zoodat men er op mooht rekenen, dat de blauwen er alles op zouden zetten om de Hertog Hendrik bulten gevecht te stellen en zoodoende hun pantserboot Brinlo, na dezen het sterkste schip van de twee stryd- machten, op den voorgrond te brengen. Inderdaad bevestigde het verloop van het eerste treffen deze zienswyze. Blauw en Rood, belden hadden mynan- den Rooden en del Rooden om den Blau wen een val te leggen. Vliegers vaq de blauwe party meldden reeds vroegtydig, dat zy dén indruk had den gekregen, alsof de Van Meerlaiv, (rood ten Zuiden van het Veersche gat bezig was een mijnversperrlng te leggen, Twee torpodobooten, die aan hem waren toegevoegd trachtten hem daarby onzicht baar te maken door het ontwikkelen van een rookgordyn tusschen den mynen legger en den wal. De Hertog Hendrik, die met deze drie schepen was opgestoomd, liet hen op een gegeven oogenblik aan zich zelf over, blykbaar met het doel om den Noord te gaan en onderzeebooten van de blauwe party, van welke men kon verwachten, dat zy daar zouden trachten buitengaats en ondergedoken te komen eer hy er was, zulks te beletten en buiten gevecht te stellen. Doch dit kwam «nders uit. Toen de Hertog Hendrik het punt bereikte waar hy de nog niet ondergedoken onderzee booten dacht te treffen, waren deze reeds buitengaats en ondergedoken, en de Her tog Hendrik, ontbloot van de bescherming der torpedobooten, viel den onzichtbaren vyand ten offer en werd getorpedeerd. Hierdoor werd hy gedurende drie uur buiten gevecht gesteld, den tijd, volgens de veronderstelling noodig om hem door een ander dergeiyk sohip te vervangen. Evenwel had dé Hertog Hendrik tooh niet geheel vruchteloos geopereerd. Het was hem n.1. gelukt de vier raynenvegers van de blauwe party, welke bezig waren de door de rooden gelegde mynen op te vis- schen, onder vuur te nemen en onklaar te maken. Ook deze mynenvegers werden voor drie uur buiten gevecht gesteld. De groep Van Meerlant en de belde torpedobooten, nu zonder de machtige bescherming van de. Hertog Hendrik, werden op hun beurt onder vuur genomen door de met volle kracht opstoomende Brinlo. Een artlllenieduel' van een half uur besliste de actie ten gunste van de laatstgenoemde en ook de Van, Meerlant en de twee torpedobooten werden voor eenigen tijd bulten gevecht gesteld. En dus was de toestand ingetreden, dat le oombat finlt faute de combattants. Ven half twaalf tot half drie was het slagveld ledig. Met uitzondering van de 1 die, naar mag worden aangenomen is doorgegaan (roode) mynen te leggen. Hetzelfde heeft de Hydra (blauw) gedaan. Toen haar voorraad uitgeput was is zy binnengeloopen om nieuwe te halen. Hierby dient-vermeld te worden, dat er niet alleen veronderstelde mynen gelegd on gevlscht werden, doch ook een klein aantèl werkeiyke, maar natuuriyk ledige! I .Na half drlp werd de strijd met „nieu we" krachten voortgezet. Volgens op het hoofdkwartier ontvan gen berichten was een transportschip van Hellevoetsluis uitgevaren en goed op weg om het Veersche Gat te bereiken. I By het afzenden van dit bericht is er nog geen zekerheid of het de reis ook vol- bracht heeft, daar natuuriyk ook dit schip mijngevaar loopt Terwijl wy om half vyf in het hoofd kwartier waren, kwam daar het bericht )lnnen, dat een van de vliegtuigen, de W 55, (die na halfdrlv weer waren uit begaan om hun verkenningswerk voort to zetten) vry ver uit de kust eeft nood- anding had moeten doen. Onmiddeliyk werden er maatregelen genomen om het te hulp te komen, maar het bleek spoedig niet meer noodig te zyn, daar het, hoe wel haperende, op eigen kracht naar huis kwam. Ook de tweede helft van den dag bleek ryk aan verwikkelingen geweest te zyn. Rood was nu als zoo menigmaal op ander gebied troef. De Hertog Henderik (rood) slaagde er nameiyk ip, de groep blauwe mynvegers, die voor het Brouwershavensche Gat, onder dekking van de Brinio, aan het werk was, te overvallen en door geschut vuur te vernietigen een succes voor de Roode party. De Brinio zal voor den overmachtigen vyand wel het hazenpad gekozen hebben. Nog een succes voor de iooden was de vernietiging van een blauwen onderzeeër, die een torpedo op de Hertog Hendrik had afgeschoten, maar dezen had gemist. Dit wapenfeit komt op rekening van de Z0, welke zich op het oogenblik van den torpedo-aanval vermoedelijk by het vlaggeschip van den itooden admiraal bevond. De balans is dus in den middag naar den kant der Rooden overgeslagen. Met dat al hebben de Rooden niet cunnen verhinderen, dat zoowel het in den loop van den ochtend van Hellevoet- sluis naar Wemeldinge vertrokken be- aden transportvaartuig, als het ledige transportschip, dat tezelfder tyd 'van Wemeldinge op weg was gegaan naar Hellevoetsluis, ongedeerd hun bestem ming hebben bereikt. Eén transport is us alvast geslaagd en de blauwe troe jen kunnen herademen. Het vliegtuig W. 60, dat sinds de bovenvermelde nood- andlng van zyn tweelingtoestel de W. >6, alleen op verkenning was gebleven, 's om 0 uur te Veere teruggekeerd. De uchtverkenning was hiermee voor dezen dag geëindigd. Niet aldus de verdere actie. Om 6 uur koos de Hydra opnieuw zee met een nieuwe lading mynen, be stemming onbekend. schepen werden voor drie uren buiten ge vecht gesteld. Dat Is voor den tyd, waar in kan worden verondersteld dat reserve- schepen zouden zyn ingevallen. Tijdens de duisternis trok de Roode party in ver band met het slechtere uitzicht dichter op de banken terug. Spoedig had de Roode party weer geluk daar een torpedoboot van de Z-klasse er in slaagde de onder booten O 11 te torpedeeren. De O 11 werd gedurende zes uren voor den strijd uitge schakeld. Intusschen was bericht ingekomen, dat de mynenveger M 1 van de Roode party haar eerste opdracht had vervuld en de eerste ry mynen had gelegd op de aan gewezen plaatsen. In den loop van den naoht maakte het bewakingsvaartuig, dat voor het Westgat lag, alarm, daar het on raad vermoedde. Dit alarm trok de aan dacht van een vyandelijke Z-boot, welke snel opstoomde en ook dit bewakingsvaar tuig in den grond boorde. By het aan breken van den dag was de positie aldus: De Roode party is nog ongeschonden. Van de Blauwe party is weer alles op post, op het laatste bewakingsvaartuig no. Direct by het aanbreken van den dag stegen de vliegtuigen weer op. Bericht werd, dat zoowel de Roode als de Blauwe mljnen- leggers er in waren geslaagd hun op drachten uit te voeren. Ondanks de suc cessen van de Roode party konden de transportvaartuigen hun bestemming be reiken. DE MINISTER VAN DEFENSIE NAAR DE MARINEOEFENINGEN. De minister van Defensie heeft zich heden, vergezeld van zyn adjudant, luite nant ter zee eerste klasse Vreede, naar Zeeland begeven, ten einde de oefenin gen van de Zeemacht by te wonen, welke gehouden worden oip de Ooater- en Wes- terschelde. Uit de Pers. De nachtelyke manoeuvres Brouwershaven. bü Kort voor het invallen van de duister nis had de Blauwe party mynen laten vegen, omdat men meende dat de Roode partij ten Noord-Weaten van Schouwen mijnen had laten leggen. De pantserboot Brinlo beschermde de mynenvegers maar het pantserschip Hertog Hendrik verraste het eskader en vernielde alle schepen door artillerie-vuur. De Hertog Hendrik voer onder Zuid voor het Brouwershavensche gat, verraste daar het bewakingsschip van de Blauws party en boorde het ln den leggera vooruitgezonden, De Blauwen om grond. De Brinlo en de andere vernield* Binnenland. AUTO-ONGEVAL. Dinsdagmorgen ongeveer half tien reed een heer uit Amsterdam met zyn auto op het Laarderhoogt. Ter hoogte van het Rozenlaantje wilde de chauffeur een hand kar passeeren. Op hetzelfde oogenblik kwam een auto uit tegenovergestelde richting. De ohauffeur raakte het stuur kwyt en reed tegen de auto op, waarna de auto tegen een boom opreed. Twee inzit tende dames, de echtgenoote van den be stuurder en haar vriendin werden uit den wagen geslingerd en bleven bewusteloos liggen. Een geneesheer kon echter geen verwondingen ontdekken. Beide dames werden naar de woning van den genees heer vervoerd. Van de drie inzittende hee- ren werd niemand gewond, zoodat dit on geval goed is afgeloopen. De auto werd geheel vernield en naar Laren gesleept. De andere auto kreeg hoe genaamd geen schade. WEER VERGITIGINGS- VERSCHIJNSELEN. Dinsdag hebben w]i gemeld, dat zich by de familie BlerschenK aan de Slaghek- straat te Rotterdam, ernstige verschyn- selen van vergiftiging hebben voorge daan, waaronder een geval met doode- ïyken afloop. Maandagavond hebben zich in het gezin van een broer van den heer B., die in de Schildstraat woont eveneens dergeiyke verschynselen voorgedaan, nl. bij 2 kinderen, een meisje van 15 Jaar en een jongen van 11. Zy zyn op advies van den huisdokter in het ziekenhuis aan den Coolsingel ter verpleging opgenomen. De kinderen zeggen worst gegeten te hebben, die zy hebben gekooht by een winkelier in de buurt. Gebleken is evenwel, dat deze winkelier sedert enkele maanden niet meer van die worst ln voorraad heeft. De politie zet het onderzoek voort. EEN MOTORONGELUK BIJ ALPHEN. Voor de auto van de Koningin- Dinsdagmiddag omstreeks vier uur is de auto van de Koningin, toen H.M. Alfen passeerde, aan een ongeluk ont snapt. Voor de Koninkhjke auto reed een wagen geladen met atroo, waarvan een baal stroo afviel even voordat de auto passeerde. Het pak kwam terecht vlak voor een motorryder, die op dat oogenblik den auto passeerde. Het gevolg was dat de motor over den kop sloeg- De berijder, de heer Meisohke uit Drie bergen, brak zyn onderbeen, bekwam enkele ontvellingen ln bet gelaat en liggen. Nadat voor a1 ai> t »»n»i atronfaa ttf n at* t a H AQVI TOf<lirr. UU üelli Uü xiuiimgui wciu a»ugouuuou. °n z 6 en BIJ DE GEBOORTE VAN EEN NIEUW DEPARTEMENT. De geboorte van -het nieuwe, departement defenaie mogen wij niet onopgemerkt voorbij laten gaan, schrijft het Handelsblad: Veel opgewektheid en vreugde is door de r.aaste betrekkingen bij de blijde gebeurtenis niet betoond; heel wat beschuiten met muisjes bleven onaangeroerd of werden teruggezon den. Velen hadden het arme wicht maar 't liefst Ln de geboorte willen smoren. Voor hen, die minder ongunstig over het geval denken, is er dus wel aanleiding om zich niet heel en al onbetuigd te laten. Maar ook hier is het enthousiasme niet bijster groot: „als overgang naar de splitsing heeft de ver andering haar beteekenis" en „altijd nog beter dan mislukking" zijn sl ongeveer de beste ge tuigenissen. Inmiddels wordt er hard gewerkt aan de installatie. De leiding is hierbij opgedragen aan den secretaris-generaal, mr. Wolfman, een hoofdambtenaar van wien verwacht m-a worden, dat hij er in zal slagen om, voor zoo ver het thans reeds mogelijk is, het vertrou wen te winnen, gevoeligheden te sparen, wrij vingen 'te overwinnen Gemakkelijk is die taak allerminst. Ver moedelijk ware zij aanzienlijk verlicht, als de minister goed gevonden had oui even af te wachten tot alles wat bezonlcén was. Alle bureu&'s kunnen toch onmogelijk in het gebouw op het Plein onderdak. Zou het dan geen verstandig beleid geweest zijn om niet dadelijk alles door elkaar te gooien, maar de zeelieden voorloopig in hun eigen huis te laten. Waarom moeten zij eigen lijk uit hun woning gezet worden en moet er landmacht komen ui dat deftige marine-palels aan het Voorhout, vol met de marine-traditie, marine-symbolen, -meubelen, -mbdellen, -boe ken, -betimmeringen.... Waarom zoo'n haast? Gaandeweg, als de gemoederen bekoeld wa ren, de grieven vergeten en niemand beter wist of er hoorde maar één departement te zijn, dan kon men verschuiven en verschikken zonder noodeloos gevoeligheden te kwetsen. Bovendien kan het toch altijd nog weer ver- keeren. Een volgende regeering kin het fusie- besluit weer ongedaan maken, al lijkt ons dat gansch niet zoo waarschijnlijk als sommigen wel gelooven en hopen. Maar 1929 had toch even afgewacht kunnen worden. Heeft daarentegen minister Lambooy juist om deze reden de nieuwe Kamer voor een „fait accompli" willen stellen? Hoe het zij, de verhuizing is in Vollen gang. De zeelieden zijn bezig hun huis van boven tot beneden te ontruimen, geen marinepet zal cr meer gezien worden. Alleen de marine bibliotheek, onder beher van een burger, blijft achter ten gerieve van de nieuwe bewoners: de Staven der landmacht, genera.e Staf, com mando-veldleger en vesting Holland. De ma rine gaat naar het Plein en.... mag daar snuffelen in de boekerij van de landmacht. Het schijnt alles nogal zonderling. Maar er zijn natuurlijk goede redenen. Liet men ieder op z'n plaats* dan bleef alles ook practisch zóózeer hetzelfde en zóó onveranderd, dat men pok wel den heelen maatregel achterwege had kunnen laten. Waarom zou de minister de fusie doorzetten als hij, nadat de Kamer haar goedkeuring verleend had, de vereeniging toch niet door voerde? Nu de Kamer hat wetsvoorstel bekrachtigd heeft, mocht het niet tot een formaliteit ver laagd worden, maar moest de minister het ook de facto uitvoeren. En dat daarbij naar een mllden vorm gestreefd is, blijkt uit het naast elkaar stellen van de overeenkomstige afdeelingen: telkens een afdeeling zeemacht, nlist die van de landmacht, en dus niet daar mee samengevoegd. De leidende gedachte is vermoedelijk geweest: laat de bureaux naast elkaar werken, als er dan aanleiding is voor samenvloeien, gebeurt het vanzelf. Ook de tegenstelling in de organisatie van leger- en vlootbestuur bleef daarbij gehand haafd. Bij het leger staa-n n.1. de hooge autoritei ten bulten het Departement; bij de mtrine zijn zij er ln opgenomen. Ob dien regel nijn bij belden uitzonderingen, die hier verder ter zijde kunnen blijven. Maar de Chef van den Gene- ralen Staf b.v. staat buiten het departement, terwijl de chef van. den Marinestaf er hoofd van een afdeeling is. Dergelijke tegenstelling bestaat ook b.v., bij materieel. Voorts is aan enkele afdeelingen bij de Marine het leven gelaten, hoewel het correspondeerend onder deel der landmacht bij een of andere afdeeling is ondergebracht. De Rpad-adviseur is tbains hoofd van de afdeeling marine-personeel. En in die functie gaat het niet aan hem te laten adviseeren over voorstellen van den Chef van den Marine-Staf, hoofd van een neveu-afdeeling. Toch leiden thans de omstandigheden er toe, dat dit ge beuren kèn, en daarmee is de kiem gelegd voor ongewenschte verhoudingen. Nog meer bedenking verdient de opdracht van de afdeeling Personeel aan den Raad-advi seur. Indertijd heeft het samenvallen van diens ommekeer met het verkrijgen van een hooge functie aan het departement hem eens en voor al het vertrouwen van het marine-personeel doen verliezen en een sterken persoonlijken af keer gewekt. Is het nu niet in hooge mate onredelijk dien zelfden ambtenaar te belasten met de per- soonlijke belangen van het personeel? Wit heeft het voor nut het marine-personeel aldus te verbitteren? Het is des te onaangenamer, omdat juist bij de marine de invloed van het departement op de persoonlijke belangen on eindig veel grooter is dan bij de landmacht. Bij het personeel dér zeemacht staan veel Brooter belangen op .het spel, b.v. met de aan- wijzing voor bepaalde commando's, voor de Indische turna enz.; de invloed uit zich er veel meer rechtstreeks, omdat bij marine veel min der tusschenschakels zijn, dan bij de land macht; en bovendien kent deze minister per soonlijk nagenoeg niemandvan het marine personeel. Drie redenen voor één, waarom het vooral voor de zeemacht van belang is om de afdee ling peroneel te bezetten met een man, die het vertrouwen van het personeel geniet.. Wellicht zou het mogelijk zijn beide be zwaren met één alag te ondervangen door de afdeeling marinestaf terug te brengen tot een 7uiver departementaal bureau onder den Raad adviseur, en den Chef van den Marinestaf te plaatsen naaat den Chef van den Generalen Staf buiten het departement. Ten slotte nog een enkel woord over een ontbrekende afdeeling. Terwijl tegenwoordig overal in het buiten land alles draait om de verdediging tegen vliegtuigen, om de z.g.n. luchtverdediging, en daarvoor zelfs speciale departementen wor den opgericht, zoekt men in de reorganisatie te vergeefs naar een enkel woord dat aan de rleuwe gevaren herinnert Het maakt den in druk alsof de reorganisator al dat moderne ge doe negéeren wil. De overtuiging dat het nieuwe gevaar in spanning van alle krachten vordert is nog niet in de departementale gedachtenwereld door gedrongen. Het bedenkelijke is daarom niet zoo zeer de afwezigheid van de nieuwe afdee ling op zich zelf als wel het feit, dat zij eigen lijk vrij juist dc leemte in die gedachtenwereld weerspiegelt. bleef bewusteloos

Heldersche Courant | 1928 | | pagina 6