BUITENLAND. OOST-INDIË. GEMENGD NIEUWS VOLKENBOND. DE VOLKENBONDSVERGADERING. De ontwerp-wereldverdragen voor arbitrage en verzoening. In de eerste oommissie van de Volken bondsvergadering zijn Vrijdag behandeld de ontwerp-wereldverdragen voor arbi trage en verzoening. Het comité voor ar bitrage en veiligheid had drie wereld verdragen opgesteld. Het eene bevatte al leen verplichtingen inzake de aanwending eener verzoeningsprocedure; het tweede bevatte bovendien de verplichting om rechtsgeschillen aan arbitrage te onder werpen en het derde ontwerp-wereld- verdrag legde de arbitrageverplichting tewns voor politieke geschillen op. Naar de bedoeling van het comité voor arbi trage en veiligheid zouden de regeeringen worden uitgenoodigd zoo mogelijk alle drie ontwerp-verdragen te onderteekenen. De Nederlandsche gedelegeerde, mr. Lim burg, de Ztweed Unden en de Belg Rolin wezen echter op de verwarring, die uit de onderteekening van drie verdragen zou kunnen voortvloeien en achtten deze methode ook psychologisch ongewenscht. De openbare meening en de parlementen zouden het stellig veel meer waardeeren indien de Volkenbondsvergadering slechts één wereldverdrag inzake de vreedzame beslechting van geschillen ontwerpt, daar zij dan de regeeringen die bijvoorbeeld de verplichte arbitrage in rechtsgeschillen ol de verplichte arbitrage in politieke geschillen niet zouden wenschen, door1 reserves in deze bepalingen zou kunnen uitzonderen. De discussies worden voortgezet. DE ONTRUIMING VAN HET RIJNLAND. Naar aanleiding van de te Genève over de ontruiming van het Rijnland gevoer de besprekingen meldt Havas van daar: Het is zeker, dat de belanghebbende mogendheden na de ontruiming zullen willen beschikken over een procedure van toezicht. Overigens is het waarschijnlijk, dat de mogendheden, wanneer men het over de hoofdkwestie eens wordt, aan technische deskundigen zullen opdragen de theoretische resultaten van de bespre kingen te Genève in een geachikten tekst neer te leggen. Het bondspenoneel; de hooge onkosten. In de vierde oommissie werd de motie- Van Eysinga over den internationalen aard van het bondspersoneel in licht ge- amendeerden vorm Vrijdag aangenomen. Daarmede heeft Nederland, krachtig ge steund door de Noren, een uitstekend werk verricht, dat hard noodig was. Bij de discussies over de begrotings posten opperde prof. Van Eysinga nog bezwaren tegen de hooge reiskosten van het secretariaataperBoneel, terwijl de No ren en de Zwitsers aandrongen op bezui niging in het Internationale Arbeids bureau, dat door den Zwitser Rappard als „un grand moulin a conventions et pu- blloations" werd gekenschetst. Zijn daar voor wel genoeg verbruikers? vroeg Rappard bedenkelijk. overblijfselen van Napoleon I ln dit pan theon worden ondergebracht. Het plan bestaat ook om standbeelden van deze maarschalken op te richten en wel op de „Esplanade des Invalides", welke loopt van de Pont Alexandre tot het graf van den Keizer. Aan weerszijden van dezen weg zullen dan deze standbeelden komen te staan. Reeds is daar een standbeeld van ge neraal Gallieni; dit zal dan ook in deze reeks van standbeelden worden opgeno men. DE NIEUWE MINISTERS. Voor luchtvaart en handel. Laurent Eynac is In den ministerraad te Rambouillet tot minister van Lucht vaart benoemd. Ohéron, algemeen begrootingsrapport in den Senaat, werd tot minister van Han del aangewezen. De instelling van een ministerie voor luchtvaart, aldus een (officieuze) toelich ting van Havas, beteekent vooral de schep ping van een speciaal orgaan met des kundig personeel. De nieuwe minister zal de vereischte bevoegdheid bezitten vliegtuigbouwers uit te kiezen, die de gewenschte waarborgen leveren voor een maximum veiligheid en een maximale radius van actie voor de capaciteit van de toestellen. De departementen van oor log, marine en koloniën behouden intus- schen het teohnisch toezicht op den bouw der speciale toestellen, die zij bestellen. smal pad baande door dit deel van den staat. Er zijn minst genomen zes men- schen gedood en meer dan twintig ge wond. Het station en een aantal huizen werden te Dakota City verwoest WEST-INDIE. OOSTENRIJK. BELGIE. DE AMNESTIE. Het wetsontwerp de volgende week ln behandeling. De ln vrijheidstelling van Ee*naa ln Acht De Kamer heeft besloten de volgende week het wetsontwerp op de amnestie, destijds door Van Cauwelaert ingediend, te bespreken. Zeker is het echter dat de minister van Justitie, Janson, bij die ge legenheid het wetsontwerp zal indienen, waarover de regeering het eens is ge worden. Naar verluidt zouden verjaard worden verklaard alle terzake van politieke mis drijven opgeloopen straffen, die minder dan tien jaar hechtenis of dwangarbeid bedragen, terwijl bij zwaardere straffen de Kamer van Inbeschuldigingstelling de zaak opnieuw zou onderzoeken. De poli tieke rechten zouden niet voetstoots wor den teruggegeven. Borms, die ter dood werd veroordeeld en wiens straf in twintig jaar dwang arbeid werd omgezet, zou dus niet onder de toepassing der amnestiewet vallen. Daar hij binnenkort tien jaar gevange nisstraf heeft uitgezetenen, valt hy even wel onder de toepassing van de wet op de voorwaardelijke invrijheidstelling, met het gevolg dat hij, naar verluidt, vóór het van kracht worden der amnestiewet reeds zou worden ontslagen. FRANKRIJK. EEN MILITAIR PANTHEON. In Parijs. 'De gomeenteraad' van Parijs moest eerst daags beslissen over een project tot op richting van een oorlogsgedenkteeken midden ln Parijs. Wordt dit aangenomen, dan zullen in dat monument de maar schalken van Frankrijk, die aan den oor log hebben deelgenomen, hun laatste EEN „MARSCH NAAR WEENEN". De wrijving tusschen het linker en rechter kamp. De Weensche pers toont onrust over mogelijke gevaren voortvloeiende uit de groote betooging op 7 Oot. van de recht- sche burgerwachten in den soa-dem. burcht Wiener Neustadt De soc.-dem. schijnen besloten te heb- oen op dienzelfden dag bij wijze van te- genbetooging een „arbeldersdag" te hou den. Van soa zijde wordt betoogd, dat men tot dusver niet veel waarde hechtte aan de betooging van de burgerwachten uit de verschillende landen. Thans echter zou die wapenschouw in een ander licht zijn komen te staan na een verklaring van den leider dr. Heidl, n.1. dat de demonstratie het algemeen signaal zou zijn voor een marsch naar Weenen. Volgens dien lei der zullen de burgerwachten haar wil stellen tegenover de soa oppositie. Met bezorgdheid zien velen uit naar wat de zevende Oct. '28, na den beruchten lfien Juli '27 brengen zal. Dr. Selpel uit Genève terug gekeerd. De Weensche oorrespondent van het „Berl. Tag." meldt, dat dr. Selpel zich ver plicht heeft gezien zijn verblijf te Genève af te breken en naar Weenen terug te keeren. Tegenover de bedreiging van rechts zouden de communisten dreigen met de fabrieksarbeiders naar Wiener Neustadt op te rukken. De „Rote Fahne", die opwekte tot be wapening van het proletariaat, is dienten gevolge in beslag genomen. EEN ORKAAN IN DEN WEST- INDISCHEN ARCHIPEL. Twee mlllloen dollar schade op Portorloo. New York, 14 Sept. Er woedt een or kaan in West-Indië. Te San Juan op Por- torico is een schade van naar schatting twee millioen dollar aangericht Het ge- heele zakenleven ligt er stil. De verbinding met Portorloo verbroken. De verbindingen met Portorloo zijn ver broken onmiddellijk na de ontvangst van eenige magere bijzonderheden over den orkaan, die deelen van West-Indië teis tert. Naar het schijnt was de storm het hevigst boven de stad San Juan op Por torloo. De wind had gedurende zes uur een snelheid van meer dan 100 mijlen (160 k.m.) en bereikte ten slotte een snel heid van 182 mijlen (ruim 210 k.m.) De daken van de voornaamste gebouwen als mede verscheidene honderden partiou- liere woningen werden vernield. Het koopvaardijschip „Helen" werd op de rot sen geworpen. Hot eerste bericht spreekt van tenmin ste 100 dooden en 500 ingestorte huizen. De olcloon, die zes uur lang met een windsterkte van 160 K.M. per uur geweod heeft, is ln de richting San Domingo Halt verder gegaan. De Amerikaanaohe scheep vaart is uit Key West gewaarschuwd. Het meteorologisch bureau van Wash ington heeft de schepen ln de nabijheid radiografisch gewaarschuwd de grootste voorzichtigheid in acht te nemen. Naar men meent zou de orkaan hedenmorgen naar Santo Domingo trekken. RUSLAND. CONFISCATIES IN KAZAKSTAN. Ter bevrijding van de cn- en minver mogenden van Kazakstan van de exploi tatie van den kant van de bei's, aldus de Prawda, w? om de voorwaarden te schep pen, welke bevorderlijk zijn voor een snel lere economische en cultureele ontwikke ling van de arbeiders, heeft de regeering van Kazakstan besloten in verscheidene 9trek en de grootste veefokkers van hun geboortegrond te verwijderen, die de half- feodale, patriarchale en familie-verhou dingen in stand houden en de sowjetisee- ring van het dorp door haar invloed be lemmeren. Besloten ls ook allen, die tot de vroeger bevoorrechte groepen van de bevolking behoord hebben, de nakome lingschap van sultans en chans, te ver plaatsen, en zelfs de onafzetbare districts bestuurders, die deze functie als belooning gekregen hebben van do vroegere tsaris tische regeering. Al het bezit van hen, die verplaatst worden, dat rechtstreeks of zijdelings, met den landbouw uitstaande heeft, wordt geconfisceerd, met uitzondering van het het noodige voor een eenvoudig boeren bestaan. De maatregelen moeten voor 1 Novem ber uitgevoerd zijn. Het grootste gedeelte van het in beslag jenomene, zal aan de armste plaatse- Ijke bevolking verstrekt worden, waarbij tegelijkertijd maatregelen genomen wor den voor een zoo groot mogelijke oollecti- vlseering. De grootste bedrijven der ver plaatste veefokkers zullen gebruikt wor den om daar collectieve landbouwbedrijven van te maken, waarbij de daglooners en arme boeren betrokken zullen worden. EEN NIEUWE ENCYCLIEK „RERUM ORIENTALIUM". Een nieuwe encycliek „Rurum Oriën- taliura" is verschenen, die alles samenvat, wat sinds het Concilie van Lyon tot het Pontificaat van Benediotus XV gedaan is, om tot de eenheid van de katholieke kerk terug te brengen de kerken, welke zich van baar afgescheiden hebben. Zij wijst vervolgens op het heerlijke werk van Benedictus XV voor de Ooster lingen en herinnert aan de instelling en het szcces van het Oostersche Instituut te Rome. De encycliek spoort de organisaties aan om mannen te vormen, die] in staat zijn de ware rechten van de katholieke kerk ln het Oosten te verdedigen. De H. Vader spreekt van de noodzake lijkheid om de bedienaren der altaren tegen de huidige dwalingen betreffende de eenheid te harden en spoort de bis schoppen aan om op de groote seminaries speciale cursussen en aan de universi teiten een specialen leerstoel betreffende de Oostersche aangelegenheden testichten. i aar- OVERSPANNEN. Van den onderwijzer O. Eggink, van wien «en Aneta-telegram meldde, dat hij kort geleden met binnenlandach verlof was gegaan, dooh op den dag van zijn in diensttreding niet was teruggekeerd (zie le blad) is bericht binnengekomen. Hij werd' eenige dagen geleden in overspan nen toestand opgenomen in het hospitaal. Binnenland. VEREENIGDE STATEN. TORNADO IN NEBRASKA. Zes dooden, meer dan twintig gewonden. Donderdagavond heeft ln N. O. Ne- nuitplMta vinden. Ook sullen de lutite brukt een tornado gewoed, die slok een pand 46 kwam. Da opzichter, dl* to*n ia zingen. Da politie atait aan onderzoek in. EEN GRIEZELIGE VONDST. Een menscheUJk geraamte ge vonden, dat door de ratten geheel ls afgeknaagd. Vrijdagmiddag omstreeks 4 uur was de 63-jarige metselaar M. v. d. B. in pand 43 aan de Lange Frankenstraat te Rotterdam bezig, met de voorbereidende werkzaam heden voor de afbraak van dit pand. Hij kwam daarbij op den zolder, op welker, zolder een bedstee is. In deze bedstee zag hij iets liggen en toen hy ging kijken vond hij op de stroomatras een geraamti van een mensch liggen. Torstond is d' politie gewaarschuwd, die een uitgebreid onderzoek heeft ingesteld. Daaruit is hei volgende gebleken: Het geraamte, dat vermoedeiyk van eer man is, moet daar ongeveer 7 jaar hebber, gelegen. Het stoffeiyk overschot van de zen man is door ratten geheel afgeknaagd Het pand staat al jaren leeg. De laat ste bewoner, zekere 8., heeft, toen hij dt huur niet meer kon betalen, er geruimei tyd gratis gewoond, omdat het pand toch voor afbraak was bestemd. Deze S. is naar evenwel is gebleken, ongeveer 8 jaai geleden, in het ziekenhuis gestorven. Men vermoedt, dat, nadat S. het pand dat onbeheerd stond, had verlaten, zwer vers er wel eens hebben overnacht en dat een van deze zwervers daar is overleden Ongeveer 5 jaar geleden hebben de be woners van de buurt berhaaldeiyk ge klaagd over atank, welke vermoedelijk uit gaan kyken, zag, zoodra hy de deur open deed, de ratten aan alle kanten weg- loopen. Hy heeft toen niet verder geke ken, maar als zyn oordeel uitgesproken, dat de ratten dezen stank wel zouden heb ben veroorzaakt. Nadien is niemand meer in het pand geweest, totdat Vrijdag de meitselaar kwam, die op den zolder zulk een griezelige vondst deed. Het overschot, dat niet geïdentificeerd is, is naar de algemeene begraafplaats Crooswyk overgebracht. BLOEDVERGIFTIGING. Het openkrabben van een puistje. Een bewoner van de Koornmarkt te Delft krabde dezer dagen een puistje aan den neus open. Tengevolge daarvan ont stond bloedvergiftiging, waaraan hy Vrij dag is overleden. BRAND. Castricuml (V.D.). In d'en afgeloopen nacht, omstreeks 2 uur, werd brand ont dekt in het Hotel', oafé-restaurant „Duin en Bosch" te Bakkum hy Castricum. De bewoners, die zich ter ruste hadden be geven, werden gewaarschuwd' en de eige naar-exploitant, de heer Metscber en zyn ezin kon zich met veel moeite redden, brandweer uit Caötricum was spoedig met blussohingsmateriaal aanwezig, ter- wyi ook de bluschmiddelen van het Pro vinciaal Ziekenhuis „Duin en Bosch" ter beschikking stonden. De brandweer kon niets tegen het vuur uitrichten en het hotel brandde geheel tot den grond toe af. De geheeJe inventaris ging verloren Gasten waren niet meer aanwezig. Per- sooniyke ongelukken zyn niet voorge komen. De sohade is aanzienlijk, doch wordt door verzekering gedekt NOODLOTTIGE VAL. Te Maastricht ln het Aldenhofparic werd Donderdagmorgen aan den voet van den muur van het Jezultenklooster het Ujk gevonden van den gepensioneerden ladingmeester Loumen uit Sittard. Het ïyk toonde kneuzingen en gebroken lede- maten, zoodat men veronderstelt, dat de ongelukkige van den hoogen muur 1b ge vallen. Hoe hy daar is gekomen, weet men niet. CHAUFFEUR BEDWELMD GERAAKT Te Hillegom kwam Donderdagmiddag een automobilist met een tweepersoons auto door de z.g. wortelenbuurt. Het schynt, dat de man bedwelmd is geraakt door de gassen, die uit den motor ont- snapte. De wagen slingerde een 60 M over den weg en botste tegen een boom. De bestuurder was bewusteloos en kwam met het gezicht en met de handen door den schok door de voorruit te vallen. Hy kreeg ernstige snywonden aan beide handen en aan het gezicht, terwyi ook het linkerbeen gewond werd. De man is in een woning binnengedragen, waar het een geneesheer gelukte hem weder tot bewustzijn te brengen. Hy is daarop naar zyn woning te Hillegom overgebracht. OP ZOEK NAAR ZIJN PENSION. Er doet zich op het oogenblik in de Residentie een eigenaardig geval voor. Een Duitsch-sprekende vreemdeling die Woensdag met den trein te 's Gravenhage .s aangekomen, beeft dien dag een pen sion gezocht. In een taxi heeft hy ver schillende pensions bezichtigd, waarvan hy de adressen uit advertenties had leeren kennen. Geen van deze beviel hem echter en hy zond den chauffeur weg. Toen hy later op een wandeling door de stad een op schrift zag »Kamers te huur* ging hy naar (binnen en kwam met de pension houdster tot een accoord. Zyn koffers liet hy naar haar huis brengen. Eenigen tyd later wilde de vreemdeling een bezoek gaan brengen aan de stad. De pensionhoudster schreef toen haar adres op een briefje, dat zy hem meegaf. Dit briefje is de Duitscher echter in den loop van den avond kwytgeraakt, waar van het gevolg was, dat hy zyn pension niet terug kon vinden. Ook den volgenden dag heeft hy de geheele stad nog eens doorkruist, echtef zonder eenig resultaat. Ten einde raad, heeft de vreemdeling, die thans tydeiyk een ander onderdak heeft gevonden, zich tot de politie ge wend in de hoop, dat wellicht de pen sionhoudster wegens zyn uitbiyven daar- van aangifte zou hebben gedaan. Ook laar moest hy evenwel teleurgesteld worden, zoodat hy nog moet wachten tot de pensionhoudster of de chauffeur, die ook het adres kent, zich by de politie komt aanmelden. EEN STELLING INGESTORT. Twee gewonden. Gistermorgen om half negen liep een werkman met oen zak cement op den schouder op een stelling, welke staat voor een in aanbouw zynde groep panden met winkelgalerij by deMathenesserbrug te Rotterdam. De man hield zich daarby •ven vast aan een hardsteenen pui, welke pui evenwel nog niet vast stond. Het gevolg was, dat de pui viel en terecht twam op een enkele meters lagergelegen stelling, op welke 8 arbeiders werkten. Den van de draagbalken bezweek onder iet gewicht van het vallende stuk hard steen. Daardoor is de geheele stelling ngestort, tengevolge waarvan de 8 ar beiders van 8 meter hoogte Vielen. Een hunner is ongedeerd gebleven. De beide anderen, de 19 jarige J. de B. en de 62- jarige P. S. zijn vrij ernstig verwond naar het ziekenhuis aan den Coolsingel vervoerd. De eerste heeft een gebroken rechter enkel en inwendige kneuzingen; le andere heeft het linkerbeen gebroken, en zware hoofdwond en inwendige kneu- Bultenland. DE MOORD IN DEN SNELTREIN. De dader vastgesteld. De politie te Harburg heeft na de ver klaringen van den getuige, die met den moordenaar in denzelfden trein had ge zeten, spoedig zyn idenüteit kunnen vast stellen. Het is de 80-jarige Emil Hop, die korten tyd by familieleden te Harburg gewoond had, doch sinds Dinsdag ver dwenen is. Het signalement van den mede-reiziger past volkomen op Hop, dio bovendien wegens diefstal, inbraak en berooving meerdere vonnissen aoliter den rug heeft. De man is echter nog voort vluchtig, maar de politie kent al zijn sohuilplaatsen. Verschillende voorwerpen, die aan den vermoorde toebehoorden ln het huls van den verdachte gevonden. Emiel Hopp, de moordenaar van den heer Nordman, is een zeer begaafd man. Gewooniyk treedt hy op onder den naam van prins von Skanderbue. Van beroep is hy eigeniyk sohilder. Hy spreekt keu rig hoog-Duitsch, vloeiend Engelsch en ook Russisch en Nederlandsch. Sinds een paar weken woonde hy by verre bloed verwanten te Harburg. Vaak ging hy voor een paar dagen op reis, naar hy be weerde voor zaken. Van één zyner reizen bracht hij onlangs o.a. een dasspeld met briljanten en een paar ringen mede, die vermoedelijk ook op onrecht matige wyze in zyn bezit waren gekomen. Verleden week Vrijdag verdween Hopp weer uit Harburg om eerst Dinsdag 1.1. terug te keeren. Zyn kleeren waren by zyn thuiskomst gescheurd en vuil. Hopp presenteerde zyn bloedverwanten sigaren uit een koker, die men nog nooit ln zyn bezit had gezien en die, zooals thans ls gebleken, aan Nordman heeft toebehoord. Onmlddeliyk na zyn thuiskomst heeft Hopp zich geheel verkleed, vermoedeUJk om niet te worden herkend. Hy is daar op weer uit Harburg verdwenen. BH een huiszoeking, die heden te Harburg ln de woning van zyn familieleden werd gehou den, zyn verschillende voorwerpen ge vonden, die aan Nordman hebben toe behoord. Naar Wolff nader uit Hamburg meldt, is het waarschyniyk, dat de moordenaar van Nordman zich te Hamburg ophoudt Men heeft vastgesteld, dat de man, nadat hy den sneltrein in Rothenburg verlaten had, daar niet de controle is gepasseerd, maar met een trein, die om half één des nachts naar Hamburg vertrok, weer teruggereisd ls. TWEE POLITIE-AGENTEN VEROORDEELD. Wegens een valsche ssnklscht De twee Londensche politie-agenteu, Clayton en Stevens, die beschuldigd wer den een valsche aanklacht tegen een meisje ingediend te hebben, nadat het meisje niet van hun attenties gediend was geweeBt, zyn door de Old Balley schuldig bevonden en ieder veroordeeld tot 18 maanden hechtenis. DOOR EEN SNEEUWSTORM OVERVALLEN. Zes en zestig pelgrims omgekomen. iBiykens berichten uit Lahorne zyn zes en zestig pelgrims van de puriteinsche Hindoesche sekte der Sadhoes in Kasjmir tijdens een sneeuwstorm omgekomen toen zÖ terugkeerden van een bedevaart naar de heilige grot van Arnarnath. De pel grims hebben verscheidene dagen en nachten zonder vloedsel, onderdak of warme kleeding doorgebracht en waren blootgesteld aan sneeuw en guren wind. Zy zyn door een buitengewoon ernstlgen sneeuwstorm overvallen die volgde op 186 uur aanhoudenden regen. Onder de dooden zyn verscheiden vrouwen. VALSCHE MUNTERS ONTDEKT. Een uitgebreide ben da De politie heeft te Athene vier belang rijke werkplaatsen van valsche munters ontdekt, waarin zoowel Engelsche, Turk- sche, Egyptische en Grieksche goud- en zilverstukken als bankbiljetten werden vervaardigd en die sedert tal van jaren bestonden. Onder de gearresteerde personen be vindt zich een rijk bankier uit Piraeus, Cremos geheeten. De bende heeft mede- dichtlgen te Marseille, Alexandrië en Constantinopel, belast met het in omloop brengen van het valsch geld. EEN TRANSCONTINENTALE BUB. Dezer dagen 1a ln de Vereenigde Staten een dageiyksche autobusdlenst Ingesteld van Los Angeles in Californlë naar New York. De reis duurt 6 dagen en 14 uur of een dag langer dan de trein er over doet. Een kaartje kost, ln Nederlandsch geld, een kleine 170 gulden, terwyi een spoor kaartje 264 gulden kost. Er is voor uit muntende slaapgelegenheid gezorgd en onderweg hebben de passagiers eenmaal twaalf uur rust. De afstand bedraagt 6600 K.M. -j VERMETELE TREINROOF. Eén tegen vijftig! Uit Los Angeles wordt gemeld: Een stoutmoedige gewapende bandiet heeft alleen vyftig reizigers van een wagen van een trein naar San Franoisoo ln be dwang gehouden. Na zich van 600 dollar te hebban meeater gemaakt, sprong da bandiet uit den trein.

Heldersche Courant | 1928 | | pagina 14