KANNEWASSER De Indringer mMHKLEEDING HERMAN NYPELS' geneest -en veufteuxit de ■hukt NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA IS ALTIJD GOEDKOOPER Eerste Blad. GRATIS. OOK VOOR DAMES-CONFECTIE BUITENLAND. ABONNEMENT PER 3 MAANDEN- BIJ VOORUITBETALING Heldersche Conrant f 1.50; fr. p. p. binnenland f2.—, Ned O en W reapiOöTfOTO f 0V?/' laaden 182°- Z<™Wsb)a«i 'T Ü,7Ü'°-70> 1 Modeblad resp. f 0.96, f 155 f 125 f 135 Losse naimmere der Courant 4 et; fr. p. p. 0 'et Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Redaoteur-Uitgever: G. DE BOEK Jr„ DEN HELDER Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: 60 en 1412 Post-G 1 ro rekening No. 16060. ADVERTENTIE N: 20 ct. p. repel ffiraljard)Ingctz. nteded. (iolomlbreedte al» refiaefton. tekst) dubbel tarief. Kleine advert. (gevraagd, te koop, te Euur)T, 1 t/m S regels 40 ct, olke regel moer 10 ct. bil vooruitbetaling (adres: Bureau v. d. blad en met br. onder no. 10 et. p. adv. extra). Bewijano. 4 ct Zij, die zich van heden af, voor min stens drie maanden op dit blad abonneeren, ontvangen de tot 1 October verschijnende nummers Ingezonden Mededeellng. Zom ertij d. Maan Zon Hoogwater Sept. op: ond.opoud\\m^runT: Z 10 v 7.49 n. 8.07 6.84 7.1611.0811.19 8.20 8.85 M 17 0.02 D 18 10.18 W 19 11.25 D 20 n 12.86 1.46 2.62 V 21 Z 22 6.85 7.18 11.8511.50 6.87 7.11 12.0512.21 8.51 6.89 7.09 12.8712.58 9.10 6.41 7.07 1.10 9.86 6.42 7.05 1.28 1.47 10.10 6.44 7.— 2.09 2.84 Zaterdag 15 Sept7.48 uur. Zondag 10 7.46 M Maandag 17 8.43 VOLKENBOND. DB FBANSCH-ENGELSCHE VLOOT- OVEREENKOMST. Toen de wereld in kennis gesteld werd met de voordeelen van de nieuwe Fransoh- Engelsche vlootovereenkomst, is voorop gesteld dat zy ontworpen was om de ver schillen tusschen de twee landen, waar van de een vooral zee-, de andere over wegend landmogendheid is, over den om vang van de geoorloofde oorlogstoerustin gen (of moeten wy in den geest van het nieuwe Paot voortaan van verdigings- toorustingen spreken?) voorgoed uit den weg te ruimen en zoodoende den weg te bereiden voor de voortzetting van de ge- dachtenwisselingen in de voorbereidende oommissie voor de ontwapeningsconferen tie, welke gedachtenwisseling op boven genoemde verschillen hokten. Woensdag heeft eohter Lord Oushendun, de waar nemende minister van bultenlandsohe za ken, uitstel gevraagd van de hervatting van dit debat, op grond van het verzet dat van Amerikaansche en Italiaansche zijde tegen de vlootovereenkomst is losgekomen. Men had, indien dit de werkelijke reden dan kunnen verwachten, dat Frankrijk met Engeland èèn lijn had getrokken. FEUILLETON Uit het Eng elsch door s HAROLD BINDLOS& ^Dan zacht, dan plotseling tot een naar geestig geluid aanzwellend, gierde de wind om het huis, begeleid' door een aan houdend zacht klepperen van de dak spanen, Binnen was het stil, alleen, nu en dan, knisperde het in de kachel of flikkerde de lamp even op een nieuwe ling in 't prairie-leven zou het In t blok huis onhoudbaar van eenzaamheid en verlatenheid gevonden hebben. Binnen een straal van een mijl was er ln den om trek geen andere woning, niets dan een vlakte van lang verdord, wit-bevroren gras, onderbroken door een donkerder terrein om het huis, waar 't in den herfst omgeploegde land bijna zwart tegen de, veel Lichtere omgeving afstak: want, ln tegenstelling met zijn buren, die al hun geld in vee en paarden gestoken hadden, was Witham een van de eerste emigran ten geweest, die begrepen had welken riikdom dit land in de mogelijkheid van het produoeeren van koren en «oecaaal van tarwe in zich verborg. Dien avond zat hij, gekleed in zyn ge wone, dagelljksohe kleeren, een veelge- dragen broek van Engelsdh leer en een oud, kort jasje van herteleer, naast de kashal mat een stapeltje papleren op rijn Niettemin zag men dat de Fransche ge delegeerde Bonoour gisteren in de derde oommissie van de Volkenbondsvergade ring waarin Lord Cushendun het uitstel vroeg, zich aan den kant van Duitschland had geschaard, om den datum van de nieuwe byeenkomst der voorbereidende commissie onder jhr. Loudon onverwyid vast te stellen. De Fransche politiek zag dus in het verzet tegen de overeenkomst heelemaal geen bezwaar. Inderdaad lijkt het argument dat Lord Oushendun gebruikte te pessimistisch of te formalistisch. Het voornemen was het ontwapeningsdebat pas in November op nieuw te openen en er bestaat kans dat voor d'en tijd d° moel.ykheden mot Ame rika en Italië geregeld zullen zyn. Mocht dit niet het geval zijn, of voorgoed ge bleken zyn, dat de Fransch-Engelsche schikking zulke ernstige bedenkingen ont moet dat zy ongedaan moet gemaakt wor den, dan kan men qltyd nog tot nader uitstel besluiten. Nu echter zal de houding van Oushendun opnieuw voet geven aan de opvatting dat Engeland de meeste moeilijkheden aan de oommissle-Loudon bereidt en dat de Engelsche minister de gelegenheid verzuimd heeft, om ln zyn, den vorigen dag in de Assemblée uitge sproken verzekering: „het ware de groot ste vergissing ter wereld om aan te nemen dat in het ontwapeningsvraagstuk geen voortgang is of aan een bevredigende uit komst te wanhopen" vertrouwen te wek ken. Een ondierhond tusschen Coolldge en Kellogg. Uit New-York wordt gemeld, dat Ooo- lidge Woensdag van zyn vacantleverbiyf naar Washington is teruggekeerd. Kort nu zyn aankomst aldaar had hij een onder houd met Kellogg, dat een half uur duur de. Het onderhoud liep, naar men in goed ingelichte kringen te Washington ver zekert, over de vlootovereenkomst tus schen Engeland en Frankrijk, waartegen het Amerikaansche dept van marine, ge- ïyk bekend is, fel is gekant DE OOMMISSIE-ARBEID. Internationale samenwerking op economisch gebied. De oommissies vervolgen haar beschou wingen. De tweede commissie, die zich met economische queaesties bezig houdt, is bezield met de meeste levenslust Ver schillende sprekers, onder wie de Neder lander Coiyn, gelijk gemeld, en de Duit- scher Breitscheid, drongen heden aan op een krachtige voortzetting van den stryd tegen de hooge tarieven. Van Roemeen- sche en Iersche zijde kwamen bedenkin gen in verband met de protectlonlstlsohe behoeften van de industrieel nog onont wikkelde landbouwstaten. De Franschman Serruys sohetste een toekomstbeeld van eon internationale economische organisa tie, ook op lndustreel en landbouwgebied, dat geleideiyk door den Bond moot wor den verwezenlijkt. Bijna allen keerden zloh tegen de pogingen om het econo mische Bondswerk door bezuiniging te snoeien. De codificatie van hel Int recht In de eerste oommissie werd het rap port Rolin betreffende den oodifioatie- arbeid in hoofdzaak aangenomen met in begrip van het deel, dat betrekking beeft op het Paraguoesohe plan betreffende de voorbereiding van een algemeen plan tot codificatie en pubiioatlc, op geregelde ty- den, van oonventies in oode-vorm bij wijze van Wereldwetboek. (Het Zwits. Tel. Ag. zegt nader, dat thans in de commissie definitief is beslo ten de oonferentio tot oodifioatie van het int recht in 1929 te Den Haag te houden.) Een resolutie van prof. Eysinga. Uit de andere oommissles valt te ver melden het uitstekend ontwerp-resolutie in de vierde commissie van onzen land genoot prof. Eysinga, die een aanval richt op de groeiende neiging van de ambtenaren in het Volkenbondlsseoretar riaat om zloh in de eerste plaats dienaren hunner naties te voelen. Het zal interessant zyn te zien welk lot aan deze resolutie zal worden beschoren. DE ONTRUIMING VAN HET RIJNLAND. Een document I De correspondent van de Daily Herald te Genève meldt dat by die Woensdag gehouden besprekingen over de ontrui ming van het Èynland de Duitsohe rijks kanselier, Mtlller, voorlezing heeft ge daan van een op 10 Juni 1919 te Parijs tussdhen Wilson, Olemenoeau en Lloyd George gemaakte en door hen ondertee- kende overeenkomst welke korten tijd geleden door het Amerikaansche lid ter vredesconferentie. Baker, werd gepubli ceerd. In deze overeenkomst verplichten zich de geallieerden tot een vroegere ont ruiming van het bezette gebied, wanneer Duitschland bevredigende bewijzen voor de nakoming van zijn verplichtingen zou geven. De Daily Heraldl bevat een uittreksel van deze overeenkomst waarin staat: „Wanneer Duitschland op een vroege- ren datum het bewijs levert van zyn goe den wil en voldoende waarborgen geeft voor de nakoming van zyn verpij oh tin gen, d'an zyn de betrokken geallieerde regeerlngen bereid tot een overeenkomst over het vroeger eindigen van de bezet ting te geraken." Hel resultaat van de bespreking bevredigend geacht Lord Gusbenw dun als bemiddelaar. Over die bespreking van Donderdag- ochtend wordt nog gemeld, dat men biet resultaat dat tot dusver bereikt is, in goed ingelichte kringen bevredigend acht Inzake het recht op ontruiming is er ln zooverre een toenadering bereikt dat vol gens berichten uit Fransche bron Duitsch land eventueel bereid zou rijn compensa ties aan te bieden voor een tegemoet koming van Frankrijk. Den eisch van toe. zicht na de ontruiming wezen de Duit- sobers met beslistheldi van de hand, waar bij zy door lord Oushendun gesteund wer den, die de rol van bemiddelaar trachtte te spelen. In afwachting op de volgende byeen komst zullen de Duitsohe afgevaardigden de afzonderlijke besprekingen voortzet ten. In goed) ingelichte kringen rekent men vast op een resultaat Briand zal bij den Fransohen ministerraad ©enige voor: stellen indienen, die het bereiken van overeenstemming moeten vergemakkelij ken. De besprekingen worden Zondag voort gezel HET ANTI-OORLOGSVERDRA©. DE SENAAT DER V. 8. EN HET PAOT. Een voorspelling van Borab. Borah, de voorzitter van de Senaats commissie voor bultenlandsohe saken, heeft de meening uitgesproken, dat het paot van Kellogg zonder reserves door den Senaat zou worden goedgekeurd. PERM. HOF VAN INTERN. JUSTITIE. De herdenking van André Weta. Bij den aanvang van de Donderdag middag in het Vredespaleis gehouden zit ting van het Perm. Hol van Intern. Justi tie heeft de president het overlijden van Ingezonden MededeeUng. voor hot NAJAAR en den a.s. Winter Is in groote sorteering voorhanden In KLEEDINGMAGAZIJNEN, DEN HELDER - SCHAGEN. Uw asngswsiin adrss voor Kleeding naar maat sn Heerenmode-Artikelen. Zie onze afwlaaelanda étalagee sn vloeMprerident van het Hol, prof. dn. Amdré Wedias, herdacht Na een korte pauze werd tot de voor lezing van de uitspraak van het Hol in de Ohorzowaaak overgegaan. HM arrest Ln de mda der fabriek te Chorzow. Polen ln bel ung«H Uk gesteld. B# de heropening de® ritting werd oveav gegaan tot voorlering van het arrest be treffende de zaak der Duitsche Stikstof- fabriek te Ghorzow in Opper-Sileziö, waarop de Polen destijds beslag legden. De voort ering van het lijvige arrest duur de anderhalf uur. Het arrest stelt het beginsel, dat de Poolsche regeerlng verplicht is, een schadevergoeding te betalen aan de Duit sohe regeering wegens d'e inbezitneming van de fabriek te Ghorzow, gelegen in Poolsch Opper-Silezlö. De groot ie dier vergoeding zal nader door het Hof wor den vastgesteld. Voorts heeft het Hof ln rijn arrest eeni- ge conclusies van de rischende party ver worpen, daartoe strekkende, dat geen uit voer van stikstofhoudiende kalk en van salpeterzure ammoniak zal plaats hebben naar Duitschland, de Vereenigde Staten, Frankrijk en Italië en, subsidiair, tot een verbod van exploitatie der fabriek. Het arrest is gewezen met 0 tegen B stemmen. Ven een afwijkende meening hebben biyk gegeven de heeren De Bustat- mento, Altumira, Loord Finley, Nyholm en de rechters ad hoe de heeren Rabel en Ehxlioh. VEREENIGDE STATEN. DE AMERIKA ANSGHE VLOOT. De minister van marine, Wilbur, heeft verklaard, nog altyd overtuigd; te zyn van de gewensdhttield van het program voor Ingezonden Modedeelinfl. knieën: een bundeltje onbetaalde reke ningen, de kennisgeving van zyn bank, dalt er geen ohèques meer uitbetaald zou den worden en een hypothecaire akte. Het werk, dat hij te doen had, was niet van prettigen aard; telkens, wanneer hy een volgende kantteekening neerschreef, betrok zijn gezicht meer. maar al was dit een toeken van stemming, van verslagen heid of van in opstand komen tegen het geen onvermydelijk was, was geen sprake. Elk nieuw document deed hem duideUjker zien, dat er voor hem geen uitkomst mogelijk was, maar niettegenstaande dat zou hij volhouden tot het einde hoe veel anderen enl beteren hadden dat niet vóór hem gedaan, daar ln dat uitgestrek te land, welks grenzen in het Westen door het verste gebied waar de ploeg zyn voren snijdt en in 't Oosten door een pro vincie, de grootste korenschuur der wereld, gevormd worden? Zonder opzien te haren zyn ze ten on der gegaan, de pioniers daar in 't Noord- Westen. Zelf zijn ze vergeten, maar bun werk leeft voort; ze hebben den weg aan anderen getoond, en al was het resultaat voor hen' gewoonlijk niets dan zes voet prairie-aarde, toch was 't doel dat ze be oogd hadden bereikt, na tientallen van jaren waren de tarwe-velden, de koren molens, de spoorwegen er. Een droevig resultaat voor hen? Neen, want in dat onmeteiy'ke Noord-Westen staat geschre ven, dat geen mensch zal leven en wer ken voor zich alleen, en velen, die er naar toe gaan, weten dat, en geven gewillig hun beste krachten voor het land, dat hen maar poover die jarenlange inspanning vergoedt. Plotseling werd Witham gestoord door een luid kloppen op de deur. Ofschoon dit late bezoek iets heel ongewoons voor hem was, ging hy rustig met zijn werk voort en pas toen er een ijzig-koude lucht stroom door de geopende deur naar bin nen drong en zijn late gast, een groote man in een lange bontjes, op den drem pel bleef staan, hief hy het hoofd op. „Tk zal eerst even, terwijl ik nog aan gekleed ben; het paard op stal brengen", zeide do man in de deuropening. JBLet is gemeen koud". Witham knikte. „Je weet, waar je de lantaarn vinden kunt", antwoordde hij. „In de ruif is hooi en met de haver uit de kist behoef je niet zuinig te zyn. Met den tegenwoorcLLgen vrachtprijs loont het de moeite van het verzenden niet". Zonder antwoord te geven deed de man de deur dicht; na een minuut of tien kwam hij weer binnen, gooide zijn jas op tafel, zyn handschoenen, muts en bon ten beenstukken er boven op en liet zich op den anderen stoel naast de kachel neer vallen. „Ik heb bij Broughton gegeten, dus be halve onderdak heb ik niets van je noo- dig", begon hy. „Leg die pijp asjeblieft weg en steek een van deze op". Hij deed zyn sigarenkoker een loe ren étui, versleten aan de kanten, maar met een gouden monogram in den linker bovenhoek open en legde hem voor zyn gastheer neer. Witham nam er een sigaar uit; door ondervinding wist hy, dat zyn bezoeker nooit anders dan sigaren van uitstekende qualiteit rookte. Voor den man zelf had hy niet de minste achting. Maar ten eerste zijn de prairiebewoners niet oritisch uitgevallen en ten tweede is gastvrijheid, zonder onderscheid des per- soons, een van de eerste voorschriften. „Waan kom je vandaan; Oourthome?" vroeg Witham rustig. Zyn gast lachte gedwongen. JDe Dafco- ta's, Ooloradö, Montana een flink eind bier vandaan, zooals je riet", antwoordde bij, „Meer dan duizend dollar heb ik in Regent gewonnen, en ik zou 't bedrag zeker verdubbeld hebben, ais de men- sohen niet opeens genoeg van me gekre gen hadden, 't Ging er heel eeriyk toe, strikt volgens de regels, maar blijkbaar Lebben ze daar opeens een deugdzaam heids-bevlieging gekregen". „En wat nu?" vroeg Witham beleefd- onversohillig. „Sinds een paar dagen weer terug in 't vak.... whisky-smokkelen". Witham' knikte kort. Het geschil tus schen de groote veehouders aan gene zij de van die grens en de kleine Oanadeesahe boeren, die van de onmetelijk-groote wei den, grenzend aan hun terreinen, gebruik maakten iets wat wettelijk geoorloofd was, was juist geëindigd. Het was een verbitterde strijd geweest, beide partijen hadden getracht om zich door schieten en een veelvuldig gebruik van dynamiet dat, wat zy hun recht achtten, te verzekeren. Eindelijk, toen er na een krachtig ingrij pen van de cavalerie van de Vereenigde Staten vrede gesloten was, gebeurde heit, dat een groot aantal menschen kleine boeren, die have en goed' in den strijd ver loren hadden, en huurlingen van beide kanten, wier bron van inkomsten plotse ling opgedroogd bleek zich een nieu wen vorm van bestaan trachtten te schep, pen door t smokkelen van whisky en t transporteeren over de grens van vee, dat volgens de opinie van hun eigenaars rus tig in hun weiden moest blijven. En daar Canada toen, evenals Amerika nu, droog gelegd was, was de winst ia 't gevaar, verbonden aan t verschaffen van whiaky aan zijn bewoners en bovenal aan de In dianen, enorm. „Zaken dezen kant uit?® vroeg Witham. Oourthome antwoordde niet dadeUjk; met een eigenaardige glinstering ln rijn oogen, die Witham niet ontging, zat hy een paar oogenblikken lang voor zich uit te kijken; toen keek hy lachend op. „Ja, als ons plan lukt, halen we aardig wat binnen," zeide hy. Toen zweeg hy opeens en keek Witham een paar secon den lang recht in zyn oogen. „Is het je wed eens opgevallen, Witham, dat wy tweeën veel van elkaar weghebben?" Zonder dat zyn oogen die van zyn gast ook maar even loslieten, schudde Witham glimlachend! van neen. Beide mannen wa ren ongeveer even groot en beiden had den ®e hetzelfde uitgesproken Engelsche type. Witham had grijze oogen. die van Oourthome waren meer grijsblauw, maar verder ging de gelijkenis, die feitelijk zeer oppervlakkig was, niet Witham was zwijgzaam en gesloten, in zyn voorkomen was hy geheel de eenvoudige prairie bewoner, terwijl Oourthome in zyn hou ding, )n zijn optreden Iets had, dat onmis kenbaar op een goede afkomst, op een zekere mate van beschaving wees. On danks rijn senöueelen mond was zyn ge zicht fyn besneden; met zyn laatdunken de, koele oogen, de langzame gratie van elk van zijn bewegingen en zijn mooie stem, die zelfs wanneer hy vrooljjk was haar gebiedenden toon behield, was hy het type van een aristocraat. Maar al waren zyn oogen koel, dén rustigen Wik van Witham misten ze; er waren men schen genoeg, die se hadden zien opgloei en ln rcdelooae, niets ontziende drift (Wordt vervolgd). heldersche courant ADM. HELD. CRT. Op- en ondergang van Zon en Maan an tijd van hoogwater (Texel). Lloht op voor auto's en fletseni

Heldersche Courant | 1928 | | pagina 1