buifzeep n FUNE WA5CH ÜUUU VAN DONDERDAG 20 SEPT. 1928. DERDE EN LAATSTE BLAD. PLAATSELIJK NIEUWS DE WETHOUDERSVERKIEZING. Nu d© heeren Verstegen en Bok hun zetel ter beschikking van den Raad heb ben gesteld, moet binnen 14 dagen een nieuwe verkiezing plaats hebben. DE STAFMUZIEK NAAR AMSTERDAM Het Stafmuziekcorps zal van Vrijdag t.m. Woensdag naar Amsterdam worden gedirigeerd, in verband met het Konink lijk bezoek aan de hoofdstad. EEN NIEUWE ZEEVAARTSCHOOL. Gisteren is de ministerieele machtiging ingekomen, waarin de bouw van de nieuwe zeevaartschool toegestaan wordt. Het plan moet nu nog ingediend en goed gekeurd worden en dan zal de aanbe steding volgen, die echter wel niet voor 1929 zal plaats hebben. EEN LANDDAG TE ALKMAAR. Op Zondag 28 September a.s. zal te Alk' maar in den Stedeiijken Muziektuin in den Hout een landdag worden gehouden door de liberale staatspartij „de Vrijheids bond". De Landdag zal worden gehouden onder voorzitterschap van Mr. W. C. Bosman en mejuffrouw dr. M. J. Baale. Mr. W. C. Wendelaar zal een welkomstwoord tot de vergadering richten. Gesproken zal worden door: mej. J. Westerman, over: De Vrouw en de libe rale politiek; den heer G. A. de Ridder, over: Onze kracht; mevrouw van Riel Smeenge, over: Het liberale standpunt van de vrouwen; Mr. N. C. J. M. Kappeyne. van de Copello, over: De taak der jonge ren; Mr. H. Smeenge, over: Wij, liberalen. Blijkens advertentie in dit nummer zal de afd. Den Helder van den Vrijheids bond bij voldoende deelname een gemeen schappelijk reisbiljet nemen. Opgave tot deelname kan worden gedaan bij Mevr. Dekker—Klik, Westgracht 9. of minder duidelijke forrouileertlng van het standpunt der rechtsche fracties. Het Raadsoverzicht. Een sterk bewogen zitting zooals velen wellicht verwacht zullen hebben ds het niet geworden. Een enkele maal laaide bij een interruptie het vuur ai eens een oogen- biik fel op, doch daar bleef het bij. Tot vlak voor het einde der vergadering door de motie der SiDAlP. den wethouder Van Breda de genadeslag werd toegebracht. Een oogenibliilk was het toen doodstil. tBdji den aanvang der discussies over hel rapport van den Eereraad merkte de Voor zitter terecht op, dat indertijd door den Raad met algemeen® stemmen de Eereraad was aanvaard, en cat daaruit dan ook logisch •moest volgen, dat men zich bij de in dat rapport vervatte conclusies diende neer te itggcn. En hij verrecht den raadsleden dan ook, zich te 'bepalen tot de bespreking van de gevolgen van dfLt rapport Toen niettemin de discussies te wijdüoopig dreigden te wor den» greep de Voorzitter in en verzocht den sprekers zich te beperken of de vergadering te verdagen). De Raad verkoos het eerste. Daaruit bleek tévens, dat men het er op gezet had dien avond een eind aan deze onverkwikkelijke zaak te maken. En dit 'is dan ook gelukt, voor zoover de Raad hiertoe in staat was. Hij kon den betrokken wet houder ondubbelzinnig aan zijn verstand brengen, dat zijn aftreden gewenscht werd en dit is dan ook geschied' op een wijze, die geen greintje misverstand mogelijk maakt. Den wethouder dwingen ook indercaad af te tiecen kon de Raad echter niet. Over 'het algemeen waren de verschillende redevoeringen in kalmen, zakeildjken toon gesteld. De SJD.A.P. had wederom den heer Van der Vaart als woordvoerder in deze kwestie gekozen en deze deed dit evena.s bij de vorige gelegenheid op zeer ka-me en. bedaarde wijze. Hij' verklaarde, dat ce SI). A.P. na aan de instelling van den Eereraad te hebben medegewerkt, ook de consequen ties van het rapport aanvaardde. Hoj het voorts nog eens het licht vallen op de han- Collngen van den heer Van Dam als voor zitter der rechitsche raadsfracties, wien in het rapport gebrek aan openhartigheid ver weten werd. De heeren Van Os en Van Dam verde digden hun persoonlijke houding. Wij mee nem, dat zeker niemand zich kon onttrekken aan den indruk, dat d©_ heer Van Os vol komen te 'goeder trouw is geweest. Dit gold ook voor de heeren. Bijl diers en Van der Veer en in zekere imiate ook voor den heer Van, Dam. Het punt van het rapport van den Eereraad), waarin de heer Van Dam ge oordeeld wem was dan ook zeker niet hef sterkste! Er waren daarbij te veel factoren spreekt vanzelf, dat hierbij heel wat over hoop gehaald1 werd; brieven, notulen, etc. Wiy verwijzen den lezer hiervoor naar het in dit nummer voorkomende verslag. De heeT Van Os wees er hierbij op, dat de kwestie waar het om ging de toezeg gingen van den heer Van Breda voor diiens rekening bleef. Dit was ook de hoofdzaak: de houding van den heer Van Breda. De heer Van Loo legde hierop nog den nadruk in zijn wed de meest agressieve redevoering. Hij kwalificeerde de hou ding van wethouder Van Breda als het „imieeet 'weerzinwekkende beeld van politieke verdorvenheid', een man van eer onwaardig", hetgeen natuurlijk een protest van dien voorzitter uitlokte. Waarop de wel onver wachte repliek kwami, dat het nog imaar zeer kalm gezegd was! In eerste instantie bestreed de wethouder Van Breda het rapport van den Eereraad inzake het doen van beloften. Deze kwestie wenschite hij dbor den Eereraad' opgelost te zien, en de toezegging dat dit zou geschie den 'is herni gedaan. Op dit punt is de Eere raad evenwel in verzuim gebleven. De mededeeling van den heer Van Breda, dat hij behalve bif het overleg met de frac ties met niemand anders dan met den wet houder Verstegen over de wethoudersver kiezing had gesproken, ontlokte een protest aan den heer Boogaard, die verklaarde, dat d© heer Van Breda, met. hem oploopende langs de Kerk gracht, uitdrukkelijk gezegd had;, dat de zaak in orde zou ikoonen. Deze mededeeling verwekte eenige verbazing, welke evenwel nog toenam, toen de heer Van Breda een en ander pertinent ontkende en verklaarde den heer Boogaard alleeni in ie wethouderskamer te hebben gesproken Het was een kwestie van ja en neen. Evenals de vertegenwoordigers der recht sche fracties gedaan hadden, wees de heer Van Breda op de gereed gemaakte briefjes voer de verkiezing der raadsleden in de ver schillende commissies, waarop de naam van den heer De Boer voorkwam. Waaruit lo gisch volgde, dat deze dus niet als wethouder zou worden: gekozen! Dit is inderdaad een vreemde geschie denis. Het 'is alle leden der soc.-tóem. en vrijiz.-'dém. fractie ontgaan, dat dit briefje niet in orde was. iVoor de rechtsche fracties waren deze briefjes een "bewijs, dat de verkiezingen zouden loopen, zooals zij zich dat voorge steld- hadden. Voor de soc.- en vröjz.-dem. stond1 de zaak anders. Zij Visten konden althans op grond van de'uitlatingen van den heer Van Breda verwachten dat twee rechtsche stemmen die van de heeren Van. Breda en Smits uitgebracht zouden worden op den vrijz.-dem. candidaat Er was reeds eerder nog meer met be trekking tot die briefjes gebeurd. Eenerajds werd opgemerkt, dat de beer Van Breda de vergadering van de S.-D. fractie op 5 Sept. bezocht met het doel antwoord te krijgen op de vraag hoe er gestemd zou worden. Volgens den heer Eijlders daarentegen werd de heer Van Breda naar genoemde vergade ring gezonden en tegelijkertijd de heer Van Os naar die van Gemeentebelang, om over de samenstelling van de commissies van bijstand te praten en' hadden genoemde heeren dé briefjes in hun zak. Had de heer Van Breda dit toen overgelegd, dan- was ge bleken, dat daarop de naam van den heer De Boer voorkwam en dat déze dus niet als wethouder in aanmerking kwam. De heer Van Breda deed dit evenwel niet, en vroeg alleen een opgave van1 de candidatén van ie SJD.AJ?. voor die commissies. Het spreekt vanzelf, dat de mededeeiin- gem, die de wethouder Verstegen had te -oen, met belangstelling warcen tegemoet gez.en. Immers bij de 'behandeling dezer kwestie bij' de begrootingsdebatten werd het voorstel van den voorzitter tot benoeming van een Eereraad juist ingediend' op het oogerib..k, dat de heer Verstegen aan het woord zou komen. Dat dit door het voorstel van den voorzatter werd gecoupeerd) was hem zeker niet onaangenaam, daar hy an jers reeds toen dingen had moeten zeggen, die voor zijn collega «eer bezwarend waren. En het Is een ver van prettige teak mede te moeten werken, om iemand, waarmede men zoolang heeft samengewerkt, om hals te brengen. Nu opnieuw de kwestie aan de orde kwam, kon wethouder Verstegen er niet aan ont komen om verschillende voor den he.nr Van Breda bezwarende dingen te zeggen. Op zettelijk vermeed de heer Verstegen daarby gezegden aan te voeren uit gesprekken met den heer Van Breda, waarby deze verklaard hadi, zijn stem op den heer De Boer te zullen uitbrengen. Herhaalideiyk was dit geschied, doch waar het gesprekken tusschen 2 per sonen betrof, bleef dit een kwestie van ja en neen. De eenige positieve medeleeling, die de heer Verstegen deed, betrof em voorval dn de kamer van B. en W. De bur gemeester, aldaar binnenkomende, deelde mede, dat rechts en1 'bloc den heer Bok zou stemmen, waarop de heer Van' Breda zich naar het raam keerde en repliceerde met „dat zit nog", hetgeen den voorzitter de op merking ontlokte: „Wat is dat nu? Bek moet het nu worden of hM wordt het nooit!" Een andere vingerwijzing voor dé SID. A.P. inzake de houding van den heer Van Breda lag in de uitlating van den heer Van Breda tegenover den heer Boogaard, dat het hem genoeg moeite had gekost om mèt Smits vrQ te komen van de overige recht sche raadsleden, en dat zij hun stem op den heer De Boer zouden uitbrengen. Op de vraag of hij ook namens den heer Smits sprak, antwoordde de heer Van Breda Smits en ik zijn één! In zqn repliek dankte de heer Van Breda allereerst den Voorzitter voor zy» pogingen om de zaak alsnog in het refne te brengen. Hij bleef voorts bestryden dat hy eenige toezegging had gedaan; het telefoongesprek met den heer Van Loo gevoerd, herinnerde hy zich niet meer, welke verklaring opnieuw eenige opge- meer, waar zoovele zaken om opheldering vroegen. Dit was het moment geweest voor wethouder Van Breda om zyn zetel ter beschikking te stellen; het had hem een totale nederlaag zooals hem die nu werd toegebracht, bespaard. Hy deed dit even wel niet en zette den stryd door tot het bittere einde. Hy wist daarby wat hem boven het hoofd hing. Met van het eerste oogenblik af vaststaande zekerheid stuur de de Raad in de richting van het aan vaarden van de conclusies van het rap port. De verschillende redevoeringen en de ingediende moties lieten geen kans tot eenigen twyfel. Meende de heer v. Breda werkeUJk door zyn argumenten de kans te kunnen doen keeren? Of meende hy te kunnen verwachten, dat de Raad het by een motie, waarin zyn aftreden verlangd werd, zou laten? Het is niet aan te ne men. Nu hij de kans, hem door den heer Van Os geboden, niet wilde aanvaarden, kwa men de verschillende moties in stemming, fn de eerste plaats die, ingediend dooi de soc.-dem., waarin zf1n aftreden werd verlangd en voorts afkeuring werd uitge sproken over de handelingen van andere raadsleden. Voorgesteld werd de laatste zinsnede te schrappen, dooh de soc.-dem. wenschten hierin niet te treden. Met 8 te gen 7 stemmen werd de motie daarop ver worpen. De wethouders onthielden zich van stemming evenals de heeren Van Os en Van Dam. Hierna kwam de motie-Van Loo aan dé orde, welke hetzelfde inhield als die der soc.-dem., doch zonder de clausule aan het adres van eenige andere raadsleden. Deze werd aangenomen met 16 stemmen. De heer Van Dam, weder ter vergadering komende, liet aanteekenen te hebben voor gestemd. Reeds wilde de Voorzitter de vergade ring sluiten, toen de heer De Zwart nog het woord vroeg. Alleen van de heeren Bok en Verstegen was bekend, dat zy hur. zetel ter beschikking stelden. Nu verzocht de heer De Zwart een pertinent antwoord van den heer Van Breda, dat hy aan het in do motie uitgesproken verlangen zou voldoen. Deze verklaarde zyn antwoord te zyner tijd te zullen geven. Dit waf wederom niet verstandig. De heer Var Loo had reeds medegedeeld, welke moties hy wilde indienen voor het geval de heei Van Breda weigerachtig bleef zyn man daat ter beschikking te stellen. En onver- mydelyk volgde dan ook het totaal ver breken van den band tusschen wethoudei en Raad. De heer De Zwart diende een motie in waarin werd geconstateerd, dat de heei Van Breda zyn persoonlyk belang blee stellen boven dat der gemeente, op grond waarvan besloten werd alle samenwer king te verbreken. De heer Woud diende nog een motto in, waarin, gezien de weigering van der heer Van Breda om af te treden, werd ver klaard, dat nu ook het aftreden dei overige wethouders onnoodig was, en ern stige afkeuring over de houding van der heer Van Breda werd uitgesproken. De motie van de S.D.A.P., als zyndt van de verste strekking, weid het eers iö stemming gebracht, en aangenomei met 14 tegen 8 stemmen. Tegen stemder de heeren v. Os, Smits en Woud. Hiermede waren wy er echter nog niet Ook de heer Van Loo diende nog eei motie in. Hierin werd niet minder ver langd, dan dat het College de functies op nieuw zou verdeelen en den lieer Vai Breda zonder portefeuille zou laten. Dit is evenwel de zaak van het College de raad kan te dien opzichte slechts zyi wensch kenbaar maken. Op advies vai den heer De Zwart nam de heer Van Lot voorloopig zyn motie terug. Mocht dt heer Van Breda dus nog weigerachtic biyven zyn mandaat ter beschikking L stellen, dan zyn wy de behandeling var die motie alsnog te wachten. Als direct gevolg van de aanneming dei tweede motie volgde reeds direct de mede deeling van den heer Eyiders, mede na mens de heeren Schoeffeleuberger Van der Vaart, dat zij de op Woensdag middag te houden vergadering van do commissie voor openbare werken waar in belangrijke besluiten moesten worden genomen niet zouden bywonen. Dit ie inderdaad ook geschied. Van deze com missie bleek gisterenmiddag alleen de heer Van Os aanwezig. Deze vergadering kon dus niet doorgaan. Binnen 24 uur, moet deze vergadering opnieuw wor den uitgeschreven, welke dan tot het zelfde resultaat zal leiden. Dat spel letje zal niet kunnen doorgaan. Er komen af en toe belangrijke zaken aan de orde, die geen uitstel gedoogen. Het belang dei gemeente mag niet opgeofferd worden aan een persoonlyke kwestie. Vóór de stemming over de eerste motie der S.D.A.P. was door den heer Van Breda nog den burgemeester dank gezegd voor zyn pogingen om de zaak alsnog in het reine te brengen. Hierop sloeg de heer Van der Vaart aan. Z.i. was dit geen geval om te schip peren. Het verwijt werd door den voor zitter teruggewezen met de mededeeling. dat hy natuuriyk alles in het werk heett willen stellen om te verkrijgen, dat zyn eventueele opvolger zou komen in een zuivere verhouding tusschen den Raad en het College, zonder dat daarby van schipperen sprake behoefde te zyn. Ingezonden Mededeeling. VOOR NECM hordde hy in zyn afwyzende houding. Wel speelde het wethouderstractement hierby natuuriyk een groote rol de stoelvastheid van de wethouders in het algemeen is wel een ongewenscht uit vloeisel van deze goedbedoelde maatregel maar alles heeft toch zyn grenzen. Wat den heer Van Breda bewogen heeft die te overschrijden, en zich niettegenstaande alles niet te onderwerpen aan het rapport van den eereraad, noch aan den overdui- deiyken wensch van den raad, is een raadsel. Met dat al is een onmogeiyke toestand geschapen. Door de beschikbaarstelling van hun mandaat door de heeren Bok en Verstegen, zal voor deze twee wethouders zetels opnieuw een verkiezing moeten plaats hebben. De heer Van Breda kan ook dan nog aanbiyven. In de vergade ringen van B. en W. mist hy dan feite- :yk het recht van spreken, daar de raad hem niet meer als wethouder erkent. In ien raad zullen zyn voorstellen wel wor den genegeerd. De commissies wenschen liet meer met hem te vergaderen. Het is ook in het belang van de ge meente te hopen, dat de heer Van Breda na een dergelijke ondubbelzinnige uitspraak van den raad, welke bovendien rlke vruchtbare werkzaamheid uitsluit, hot onmogelijke van zijn positie zal in den en den raad niet drijft tot door voering van zyn standpunt tot in de literste consequenties. De proefvlucht van de graaf Zeppelin. Dinsdagmiddag opgestegen; de tocht is schitterend geslaagd. Het luchtschip, graaf Zeppelin, is Dinsdag om 3.25 's middags uit de hal te Friedrichshaven gehaald en is onder groot gejubel van een geweldige menigte opge stegen. Het luchtschip ging dadelyk naar net Westen en kruiste boven het Boden- meer. Te 7.10 uur was het schip weer in de hangar teruggebracht. Dr. Eckener was over het verloop van Jeze proefvlucht ten zeerste verheugd. Hy verklaarde, dat de snelheid alle ver pachtingen heeft overtroffen en dat men voor bet vervolg kan rekenen op een ge- niddelde uursnelheid van 120 K.M. Ook ie ballast heeft voortr 'ffelyk gefunction eerd. De ventilatie van het luchtschip is (oo goed, dat hy het luchtschip gaarne zou willen inrichten tot een »Luftkurort«. Je snelheidsproeven zyn gehouden op het .raject FriedrichshafenRabensburg.De grootste hoogte, die Dinsdag is bereikt, oodroeg 1400 meter. Dr. Eckener ver klaarde verder, dat hy van plan is de volgende proefvlucht a.s. Donderdag te houden. DE LUCHTPOST VOOR INDIE. en Het hoofdbestuur der posterijen „elegrafie deelt mee Bij de eerste der 5 Indië-vluchten is gebleken, dat nog stéeds correspondentie .vordt verzonden, alleen voorzien van luchtpostzegels. Nogmaals wordt er de aandacht op gevestigd, dat behalve het luchtrecht ook io gewone porten en rechten verschul ligd zyn. Voorts wordt dringend verzccht de te en verzenden luchtpost-correspondentie zoo vroeg mogelijk tev post te bezorgen, opdat leze te Amsterdam geleidelyk kan worden verwerkt. Indien iedereen wacht tot het laatste oogenblik, wordt de behandeling voor den postdienst ten zeerste bemoei lijkt. DE VLIEGTUIGEN NAAR INDIE. Hedenmorgen precies op het vastge stelde uur is het tweede van de vyf post vliegtuigen voor N.-Indië, de H.N.A.F.B., naar Indië vertrokken. Hy had 197 K.G. post aan boord. De H.N.A.FjL is gisteren te Alahabad aangekomen. Radiografisch Weerbericht □aar waarnemingen verricht in den morgen van 20 September. Medegedeeld door het Kon. Nederlandsch Meteorologisch Instituut te De Bilt. Hoogste stand 770.2 te Valentie. Laagste stand 760.0 te Ingö. Zwakke tot matige N.W. tot Z.W. wind1, aanvankelyk licht bewo'kt m>t ochtend nevel, droog weer, later toenemende be wolking, met eenige kans op repea, iels Marktberichten. in het'roei die misverstand konden ver- wondenheid teweeg bracht. Zyn fractiege- wekken en ook verwekt hebben. In dit op-ln?°t Y8" Os gaf hem toen in overwe- zichit markt® de heer Van Dam ian ook I gf"? treden en zich neer te leggen ®menid® honortbla tem uk® van minder julat®1 "J1 det besluit dar ander® wethouder*, te Een ondubbelzinniger oordeel over de houding van den heer Van Breda kon moeilyk geveld zyn. Meedoogenloos heeft de raad geoordeeld, afgaande op het rap port van den eereraad en op de in deze zitting gedane mededeelingen. Maar hier aan nfoet onmiddellyk worden toegevoegd, dat die strijd tot het uiterste, geforceerd werd door de houding van den heer Van Breda zelf. De buitengewoon scherpe moties, ingediend na aanneming van die, waarin zyn aftreden werd gevraagd, wa ren niet noodig geweest, wy herhalen, het was den heer Van Breda bekend, dat Burgerlijke stand van den Helder van 18 en 19 Sept. 1928. ONDERTROUWDA. Taal en G. Spits. A. Geervliet en C. A. Visser. GETROUWD: E. Jurg en G. G. van 't Hooft. J. O. Jansen en H. Veldman. BEVALLENY. J. O. Woort—Wolters, d. A. O. Schoorl—Stevenson, d. Marineberichten. HR. MS. „TROMP" EN „FRISO". Voor herstel'ingswerken aan Hr. Ms. Tromp is f 680.000 geraamd, voor idem aan Hr. Ms. Friso 386.000. De kosten worden over twee jaren verdeeld'. Ten deele zijn de kosten uitgetrokken op de Ryksbegrooting voor 1929. zy komen zouden, en deeondink* TOL oefeningen ta Nisuwsdisp teruggekeerd. Stoomvaartberichteiii 0.8. zal de Stafmuziek een ooncert ge ven tijdens twee diners ten hove en ge durende het avondfeest op Dinsdag. Geüjk te verwachten viel, was er groote belangstelling voor de Raadszitting van Dinsdagavond Reeda vóór 7 uur stonden de wachtenden bevreesd anders geen plaats te zullen krijgen op de stoep van het Raadhuis. Zoo'n vaart heeft hiet nu wet. niet- gelocpeni; de tribune biedt plaats voor een groot aantal menschen. Maar de eerste 60 hadden althans de zekerheid een zitplaats te kunnen) krijgen, terwijl de nakomers en dat waren er neg heel' wat zich met een staanplaats (moesten vergenoegen. KOM ZEEPFABRIEKEN DE DUIF DEM DOLDE! Luitenant ter zee te kl. R- .va"j1T'|en'. 1 November gedetacheerd wordt bij de hooge- rc marine-krijgsschool te 't-Gravcnnagt tot hd volgen van een voHedlgen cursus, is 5 dezer aan boord van het motorschip P. C. Hooft van Tandjong-Priok vertrokken en wordt binnen kort uit Oost-Indië h. t. 1. verwacht. 14 Sept. per s.s. Slamat uit O.-I. terug gekeerd: Schipper G. C. van Dam, korp.-monteur H. F A. Wagner, korp.-kok A. Eliaa, matrozen B. Kuit, J. de Kam, E. Berend», C. L. Deurwaar der en G. Bezemor, Icwartiermr. B. Leendera, korp.-kok W. J. Uijterwijk, matroos 3e kl. J. A. Vermeulen, korp.-schrijver J. A. Riksman, matroos ie kl. J. Vrijland, barbier J. H. Kliis, •ergn-hof meest er T. J. A. Lubke, stoker le kl. F. P. Arents, adj.oxiff.-macht. F. J. van Dijk, macht-majoor F. Hilker, stoker-olieman A. J. van Elten, korp.-vliegtuigmaleer J. W. Hekel, .«eng.-maj. der mars. P. T. Rothuis, mar. K kl. H. Dassen en 2c kl. C. P. van der Aar, stoker ie kl. A. Z. Hollander. 21 Sept.: opperschlpper J. N. van Koppen hagen van O.zeed.kaz. naar Wachtschip Wil lemsoord. 35 Sept.: schipper L. L. Verhage van Wacht schip Willlemaoord naar O.zeed kaz. ia Oct.: ld. G. C. van Dam van ld. naa» Mar.-kaz. A'dam; serg.Hmaj. der mars. P. T. Rothuis van Afd. Mars. R'dsm naar Kon. In stituut. iï Oct.: id. P. J. de Klerk van Kon. Insti tuut naar de Kooij. 16 Sept.: terg. der mars. J. H. Smehik va» de Kooij naar van Speijk. 13 Oct.: adj.o.off.-maeht. F. J. van Dijk van v. Speijk naar O.zeed.kaz. si Sept.: serg.-kok W. P. L. Wouter» vaa Mar.kaz. A'dam naar de Mok. 19 Sept.: stafmuzikant A. C. Hendriks® vaa H. Hendrik naar Wachtschip Willemsoord. 15 Oct.: opperschlpper J. A. Hol van Wacht schip Willemsoord naar MarJcaz. A'dam. i Oct.: id. J. Foeckert van Kon. Instituut naar Wachtschip Willemsoord. 22 Sept.: schipper G. C. Zewald van Wacht schip Willemsoord naar Kon. Instituut! Verwachting: koeler. NOORDSCHARWOUDE, 19 Sept. Schotsche muizen 4.50—4.70, duken 4.90 4.50, eigenheimers 3.30, dito blauwe 3.90, spercieboonen 12.5025.10, snijboonen 6.30 10.40, uien 5.50570, drielingen 5-70— 6.50, grove uien 5505.60, gele nep 9.40 10.60, groote peen 3.50, kroten 1.501.90, roode kool 3.90—6.40, witte kool 3.50 3.70, gele kool 3.70—5.60, alles per 100 kg, boswortelen 4.40530 per 100 bos, bloem kool ie soort 4.60—10.30, dit 2e soort 1.10 2.30, beide per 100 stuks. BROEK OP LANGENDIJK, 19 Sept Schotsche muizen 4.80—5.20, duken 4.30, blauwe eigenheimers 4.10, bravo'» 3.30, spercieboonen 14.80—20.60, snijboonen 8.90 16. io, uien 5.40S-6o, drielingen 5.30 5.90, grove uien 5.40, gele nep 9.10970, groote peen 3.90—4.20, dito kleine 3.30, kroten 3.203.60, roode kool 3.706.20, witte kool 3.10—3.60, gele kool 2.50—s, alles per 100 kg, bloemkool ie soort 11.80— 15.10, dito 2e soort 2—3.50, beide per 100 st. Schagermarkt van Donderdag 20 Sept. 13 paarden 100375! II stieren 110225; 13 geldekoeien magere 110—280; 101 idem vette 250440; 35 kalfkoeien 220400, 23 pinken 100270; 3 graskalveren so—80; 25 nuchtere kalveren 1425; 30 schapen magere 2034; 484 idem vette 38—45; 659 lammeren 20—30; 30 varkens magere 23-— 40; 56 idem vette per kg. 0.740.79; 18a biggen 1523; 63 konijnen o.SO3; 361 kippen 0.751.50; 77 kg. boter per kg. 2.10 —2.25; haantjes 0.30—1.50; 38088 kipeieren: bruin 7.50—8.10, wit 6.90—7.30, kleine witte 3.604.80; ï6og eendeieren s.60— 5.70; 27 kalkoeneieren 88.IO. BRUIDSFOTO'S Fotogr.-Atelier EISELIN, 60 Polderweg 60. De poldtiekruiser Triton, commdt luit. ter zee ie kl. H. Vreeden'berg heeft vanmorgen 's Rijkswerf verlaten om het toezicht' op de Noordzeevisscherij te hervatten. De pantserboot Brinio is van Vlissingen hier aangekomen voor het houden van oefeningen. Hr. Ms. torpedobootsn Z 5 en Z 6 zijn uit hst Zuidsrfrontier van ds aldaar gehouden Stoomvaart Mij. Nederland. Chr. Huygens, u, 18 Sept. v. Algiers. Mapia, u., 18 Sept. v. Sabang. Kangean, 19 Sept. v. Hamburg. Karimata, t, pass. 17 Sept. Gibraltar. Koningin der Nederlanden, 19 Sept. v. Batavia. Prinses Juliana, t„ pass. 17 Sept. Gibraltar. Roepat, 19 Sept. v. A'dam. Rondo, u, pass. 17 Sept. Perim. Salawati, t., 19 Sept. te Suez. Kon. Holl. Lloyd. Drech dijk, t., 17 Sept. v. Las Palmae. Flandria, u, 17 Sept. v. Rio Janeiro. Drechterland, t, 17 Sept. v. Las Palmaa. Gelria, u, 16 Sept. v. Lissabon. Maasland, 18 Sept. v. A'dam. Montferland, u, 17 Sept. te Montevideo. Orania, t„ 13 Sept. v. Rio Janeiro. Zeelandia, pass. 19 Sept. Bruns.buttelkoog. HollandAmerika Lijn. Binnendijk, 16 Sept. te Boston. Noorderdijk, 16 Sept. te Cristobal. Waaldijk, 17 Sept. te Baltlmore. Glamorganshire, 16 Sept. v. San Francisco. Narenta, 15 Sept. v. Cristobal. Kinderdijk, 18 Sept. te Los Angcle». Nieuw-Amsterdam, 19 Sept. v. Southampton, Eemdijk, 19 Sept. v. Londen. Lochgoii, 16 Sept. v. San Francisco. Westerdijk, 19 Sept. v. R'dam. Rotterdamsche Lloyd. Tapanoeli, t, pass. 18 Sept. Malta. Sibajak, u,, 18 Sept. te Belawan. Taimbora, t., 17 Sept. v. Port Said. Deü, t., 17 Sept. v. P. Sald. Kota Inten, u, 18 Sept. v. Suez. Gorontalo, 18 Sept. te Batavia. Modjokerto, 18 Sept. te Rottendam. Djambi, u, pass. 18 Sept. Perim. Kertosono, u., pass. 19 Sept. Gibraltar. Ternate, t„ 18 Sept. te Havre. Blitar, u, 19 Sept. v. Port Said. Kota Radja, 19 Sept. te Soerabaya. Madioen, 19 Sept. te Batavia. Patria, 19 Sept. v. R'dam. Tjerimai, u., 19 Sept. v. Port Sald. Kon. Paketvaartmaatschappij. te«d te A'dam vsrwacht. Sumaus, t, 18 Sept te

Heldersche Courant | 1928 | | pagina 9