AU DE WINTER KOMT ANTHR. HANDEL VIERDE EN LAATSTE BLAD. PLAATSELIJK NIEUWS GEMENGD NIEUWS van ZATERDAG 22 SEPTEMBER 1928. D. A. O. VASTENOU. t Te Velp is in den ouderdom van 68 jaar overleden Dirk Anton George Vastenou, vroeger alhier -woonachtig, en directeur van de bekende onderwijsinstelling, later leeraar aan de rijks TI. B. S. te Leeu warden. De oudjes van Liefdadigheid naar Vermogen in de Jan in 't Veltstraat, wer den dezer dagen getracteerd op poonen, terwijl tevens eenige lectuur ontvangen werd. De heer London, Keizerstraat, zorg de voor een bus speculaas. De gevers (geefsters) worden hartelijk bedankt. DE WETHOUDERSKWESTIE. Door de raadsleden Eijlders, Schoeffe- lenberger en v. d. Vaart, leden van de Oommissie van Bijstand voor Publieke werken, is het volgend schrijven aan den Burgemeester gezonden: Den Helder, 20 Sept. 1928. Edelachtbare Heer, Ondergeteekenden, leden van de Com missie van Bijstand voor Publieke Wer ken, hebben de eer U hierbij te berichten, dat zij na de beslissing van den Raad in zijn vergadering van 18 September j.1. genomen ten opzichte van de samenwer king met den wethouder W. C. v. Breda wederom een uitnoodiging tot het bij wonen van een vergadering van de Com missie van Bijstand voor Publieke Wer ken hebben ontvangen. Met verwijzing naar de verklaring, die namens ondergeteekenden, ingevolge de hiervoor genoemde beslissing van den Raad, in de vergadering van den Raad op 18 September j.1. is afgelegd, wenschen zij er Uwe aandacht op te vestigen, dat zoolang de Raad elke samenwerking met den wethouder W. C. v. Breda verbroken houdt van eenige samenwerking in de Commissie van Bijstand, waarvan ge noemde wethouder de voorzitter is, geen sprake kan zijn. Ondergeteekenden achten het nood zakelijk U Edelachtbare, als Voorzitter van het College van Burgemeester en Wethouders, met een en ander in kennis te stellen, opdat Uw College kan' over wegen maatregelen te treffen waardoor de wethouder W. C. van Breda van zijn functie van Voorzitter van de Commissie van Bijstand wordt ontheven en de werk zaamheden hi het belang van de Ge meente en de gemeentenaren wederom op normale wijze kunnen worden verricht In de gisteravond gehouden vergade ring van de R.-K. Kiesvereeniging zijn ten opzichte van de houding van den heer Van Breda, eenige besluiten genomen, waarin o.m. het aftreden van genoemden heer wordt geëischt. Men verzocht ons deze besluiten nog niet te publiceeren, en daarmede te wach ten tot Dinsdag a.s., waaraan wij vol doen. Wij kunnen nog mededeelen, dat de heer Van Breda niet geneigd is zijn functie neder te leggen. EEN NIEUWE ZEEVAARTSCHOOL. Ir> c-ns nummer van Donderdag hebben wil reeds medegedeeld, dat de ministe riele machtiging'was afgekomen, waarin de bouw van een nieuwe zeevaartschool werd toegestaan. Terwille van de plaats ruimte konden wij toen geen bizonder- heden geven, deze laten we dus hier als nog volgen. Zooals men weet is in 1926 door den directeur van Gem. Werken, den lieer A. Dokter, in opdracht van B. en W.een voorloopig plan ontworpen, dat indertijd reeds naar den minister is gezonden. Het nieuwe gebouw, waarvan de kosten ge raamd zijn op 115.000 gulden zal verrijzen op de plaats van de oude zeevaartschool in het Ankerpark. Het is wel jammer dat men dit werkelijk fraaie gebouw niet wat meer in het centrum van de stad kan zetten en wij zouden alsnog in overweging willen geven daartoe zoo eenigszins mogelijk, te besluiten. Ge - rende den bouw zal de school onderge bracht worden in de school aan de Hoof - gracht en eenige lollen van de oude Normaalschool, die sinds SePte™b®r reeds in gebruik zijn wegens den desolaten toestand van eenige lokalen in e Btaande school. u, nnfl olo Het nieuwe schoolgebouw, althans als het aangenomen wordt naar hetvoorloo Pige ontwerp, zal 12 leslokalen bevatten, waarvan^drie geiijkvioers. Eveneens zal zich daar bevinden de directeurs «n leer- aarskamers, een kantoor en een voor den conciërge, een schiemanswerk- plaats en een rijwielbergplaats. Onder de kamer van den conciërge wordt een brarid- stoffenbergplaats gebouwd, onder die van de leeraren komt de ketel voor de cen trale-verwarming. Op de le verdieping komt een instrumenten- en een teeken- lokaal, benevens een leermiddelenberg plaats en 3 leslokalen. Op de 2e ver dieping komen 6 leslokalen. «HET WITTE KRUIS". De afdeellng Den Helder van de N. Holl. Vereeniglng „Het Witte Kruis" hield Dinsdag 1.1. In Hötel „Bellevue" een algemeene ledenvergadering. Zooals gewoonlijk was deze slecht bezocht. Bij uitstedigheid van den Voorzitter werd i-ij geleid door den Vice Voorzitter Dr. Bakker. Na opening en lezing der notulen kwam in behandeling de be schrijvingsbrief voor de algemeene ver gadering der Vereenigir.g, die 2 en 8 October a.s. te Haarlem wordt gehouden. Deze gaf weinig aanleiding tot bespre king, het jaarverslag over 1927 luidde zeer gunstig, zoodat dit goedgekeurd werd. Ook het financieel verslag kon de goedkeuring van de vergadering weg dragen, evenals die van de herstellings oorden „Heideheuvel" te Hilversum, „Bosch en Heide" te Laren en „Vecht oever" te Utrecht, eveneens kon men zich vereenigen met de rekeningen en begrootingen der ontsmettingsdienst te Alkmaar, Hilversum en Haarlemmermeer. ü„e overige puiiten der agenda werden goedgekeurd, met uitzondering van den post huisverzorging. Deze was geraamd op f 500 (vorig jaar f 1000) die men den gunstigen toestand der Vereeniglng in aanmerking genomen op f 2000 wilde brengen. Tot afgevaardigden naar die vergade ring werden benoemd de heeren Dr. J. W. Bakker, en J. Delgorge en tot plaats vervangers de heeren i\ van Dalen en J. Smit. De leden van het Bestuur, die periodiek moesten aftreden, Mevr. B. A. Ketner- de Jongh en de heeren M. A. Kolsteren J. Smit werden allen met overgroote meerderheid herkozen. Tot leden der commissie belast met het nazien der rekening van 1928 werden benoemd de heeren Tieines, Delgorge en de Bie. Bij de na volgende rondvraag vroeg de heer de Bie eenige inlichtingen om trent de sluitingsuren van het magazijn op Zondag en over de wijze, waarop de verkiezingen plaats hebben. De noodige aanwjjzingingen werden hem gegeven. De heer Delgorge informeerde naar het gebruik maken van de Bad- en Zwem inrichting. De heer van Dalen gaf hem uitvoerige inlichtingen, waaruit bleek, dat een behoorlijk aantal leden van deze gunstige gelegenheid profiteerden. Hierna volgde sluiting der vergadering. VER. VAN HUISVROUWEN. Op Woensdagavond 19 Sept. hield de plaatselijke afceeing van de Vereenigiing van Huisvrouwen haar eerste bijeenkomst in. dit seizoen. Voor een groot aantal aan wezigen, die door de voorziis.er, mevrouw Dekker—Knik hartelijk waren verwelkomd, hield de heer dr. M.nkema eene interes sante voordracht, over het verband tusschen de lichame.'hhe eni de gees.e4jke opwoetrng cnzer kan-eren. Deze voordracht werd door allen met zeer groo,e aandacht en met. warme beiangsiedang gevolgd. De spreker stelde in het Jicht, dat vroeger -e lichame.ijke opvoecing der kinderen, -oor gebrek aan inzicht, schromelijk wera verwaarloosd, Thans ruimt men ce lichame lijke opvoe-ing eene grcote plaats in, en -ient zij', als tegenwicht van de geestelijke opvoecing. Na de lezing werd den leden de gelegen heid gegeven, eventiueelee vragen sc.hrif.e- ij'k tot een spreker te richten, waarvan druk gebruik werd gemaakt, waarna alle vragen -tor den spreker werden beantwoord'. De avond was buitengewoon geslaagd en dat -en sympathieken woordvoerder een harte- jjk dankwoord door de presidente werd ge bracht, was zeker aDeszins verddendl Ve.e ,na.en heeft dr. Minkema aan het verzoek an het bestuur onzer vereeniglng voldaan, m een spreekbeurt te vervullen, reden, oaarom de voorz.tster uit naam. der veree- riiglng den spreker een boekwerk op ge neeskundig .gebied aanbood, nu hi1 helaas onze gemeente gaat verlaten. De lecten der vereeniglng vsn Kuis-vrouwen 'kallen met grool» erken lelijkheid je«ir door dr. Minloema, ten bate harer gezinnen gehou- en, gedenken. De vriende.'ijke wooroen bij het heengaan tot den spreker gericht,.ver kregen van de vergadering eene hartelijke instemming, waarop dr. Minkema antwoord de, met groot genoegen altijd in dezen kring te hebben gesproken* omdat hij immer warme beiangs.e.xing voor zijne besprekin gen had gevonden. Na afloop der (bijeenkomst gaven verschil lende leden ziich voor de aangegeven cursus sen op. Zoowel voor de Weefoursus, als de Conversatiecursus in Fransch en Engelsch zijn nog enkele plaatsen beschikbaar, de S.öjdCursus is voltallig, voor Engelsch nog één plaats, De Slöjdcursus vangt aan op Maandag 1 Oot. 810 uur. Wederom is een, rmoedencursus voor jonge en aanstaande inoecers lin voorbereidt rug, doch deze kan eerst 11 April aanvangen. Nu der vereeniglng dezer dagen de mede- aeeling bereikte* dat wederom één harer leden, de dupe is geworden van een ondeug delijk immaaktoesbel „ide hermetisator1", waar door haar geheel© inmaak bedorven is, ver zoekt men ons er de leden op te wijzen, cat het noodiig is, -het .maandblad goed te lezen, waarin reeds herhaaldelijk tegen, het aanschaffen van het toestel werd; gewaar schuwd door het aan de Vereen, van huis vrouwen verbonden, i nstituut tot voorlichting bij huishoudeljjken arbeid. MENEER PIMPELMANS. .Verschillende lezers hebben niet voldaan aan ons verzoek om de boekjes af te halen. Zij kunnen deze thans nog heden en volgen de dagen aan ons bureau 'afhalen. Aan die genen van elders, welke het bedrag toezon den, zijn de boekjes toegezonden.; zij,, die dit niet deden, worden verzocht 55 cent op onze girorekening 16066 kantoor dien Helder te willen storten of op andere wijze bet ver schuldigde te zenden. Aan verzoeken om het bedrag op de abonnementskwitantie te ver rekenen, kunnen wjj om administratieve re denen mat voldoen. 1 Ingezonden Mededeeling. i* VI,. yÓJ' V V Hl I BESTEIT «w BRANDSTOFFtN Br DE HELD.STEENKOLEN EN VERDRONKEN. Gistermiddag is door onbekende oor zaak de 51-jarige oud-serg.-ziekenverple- ger P. L. van Wijk in de Fortgracht ge raakt en verdronken. Het lijk is later opgehaald en naar cte woning in de le Vroonstraat overge bracht. GEMEENTERAAD De Raad dezer gemeente vergadert op Donderdag 27 September 1928, des namid dags 8 uur ten Raadhuize. De agenda vermeldt de volgende onder werpen ter behandeling: Notulen. Vaststelling der notulen van de verga dering van 14 Augustus 1928. Ingekomen stukken. a. Schrijven van A. G. A. Verstegen, houdende mededeeling, dat hij zijn man daat als wethouder ter beschikking van den Raad stelt; b. Schrijven als voren van E. J. Bok; c. Goedkeuring van Ged. Staten op de eerste wyzigingsbegrooting, dienst 1928; d. Bericht van ontvangst van Ged. Sta ten van de in de vergadering van 28 Aug. 1928 vastgestelde Verordening op de Win kelsluiting. (Voorgesteld wordt deze stukken voor kennisgeving aan te nemen). e. Verzoek van Burg. en Weth. van Arnemuiden om adhaesie te betuigen aan een door den Raad dier gemeente aan den Minister van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen gericht adres in zake wijzi ging van de Lager Onderwijswet 1920. (Voorgesteld wordt het Gemeentebe stuur te verwijzen naar de Verordening van Nederlandsche Gemeenten). W ethoudiers verkiezing. Voorstel tot het benoemen van twee wethouders in de vacatures: 1. A. G. A. Verstegen. 2. E. J. Bok. Precariorechten. Voorstel tot wijziging van de Verorde ning op de heffing van rechten voor ver gunningen tot het tijdelijk in. gebruik heb ben van voor den openbaren dienst be stemde gronden en pleinen, met nader voorspel hieromtrent. Verwarming Raadhuis. Voorstel van Burgemeester en Wethou ders inzake de centrale verwarming van het raadhuis. Bij de hierop betrekking hebbende stuk ken zijn ter inzage gelegd een tweetal ad viezen van het Rijksinstituut voor brand- stoffeneconomie en van het Technisch bu reau Hubscher en Versfelt. Grondbedrijf. Voorstel tot het inbrengen van aange kochte- en afvoeren van verkochte gron den in en van het grondbedrijf. Marine-hospitaal. Voorstel tot wijziging van het contract met den Staat nopens verpleging enz. in het Marine-Hospitaal van ingezetenen der gemeente Den Helder. Onderwijs. Voorstel tot het aangaan van een nieuwe overeenkomst met de gemeente 's-Graven- hage nopens toelating van leerlingen op de Gymnasia enz. dier gemeente. Grondbedrijf. Voorstel om afwijzend te beschikken op het verzoek van de firma Gebr. Boot c.s. om uitgifte van grond in erfpacht. Grondbedrijf. Voorstel tot uitgifte van grond in erf pacht aan'de Beukenkampstraat aan J. P. van Os. Kasgeldleening. Voorstel tot verlenging der ingevolge raadsbesluit van 12 Juni j.1. gesloten kas- geldleening. Wegenbelasting. Vaststelling van het kohier der wegen belasting, dienstjaar 1928, tot een totaal bedrag van f 55-475.40. Commissies. Benoeming van leden der Commissies van Bijstand. Thans hebben zitting voor: a. de Commissie van Bijstand voor de Gemeente-reiniging en Plantsoenen: R. Boogaard, P. A. Smits, J. v. d. Veer en E. Woud; b. de Commissie van Bijstand voor de Publieke Werken: G. J. Eijlders, R. N. van Os, J. J. Schoofielenberger cn P. H. van der Vaart; c. de Commissie van Bijstand voor het Grondbedrijf: W. Biersteker, R. N. van Os, J. v. d. Veer en D. C. A. de Zwart; d. de Commissie van Bijstand voor de Water- en Liohtbedrijven: J. Borkert, Ir. C. van Dam, L. F. van Loo en P. J Trap; c. de Commissie van Bijstand voor het Onderwijs: W. de Boer, Mevr. A. W. Dek ker-Klik, J. H. de Nij3 en P. A. Smits; f. de Commissie van Bijstand voor de Financiën: W. Biersteker, W. de Boer, Ir. O. van Dam, en D. C. A. de Zwart. Benoeming. Voorstel tot het benoemen van A. H. Rijkers, tot tijdelijk leeraa: aan de Avond- vakteekenschool voor het cursusjaar 1928—1929. Ter Inzage. Ter inzage zijn gelegd de stukken be treffende de bestemming van het voor- malig raadhuis. Voorts ligt ter inzage de corresponden tie tusschen Burg. en Weth. en den In specteur der Directe Belastingen, omtrent het verstrekken van inlichtingen over be lastingzaken door ambtenaren. Hierbij wordt medegedeeld, dat Burg. en Weth. geen termen aanwezig achten om het ver zoek van den heer G. J. Eijlders in te willigen. Binnenland. VALSCHHEID IN GESCHRIFTE BIJ DE ROBAVER. De secretaris van de directie voor de rechtbank. P" rechtbank te Rotterdam heeft Don- i derdagmorgen de zaak behandeld tegen den secretaris van de direoti© van de Rot ter damsche Bankvereeniging aldaar. Ver dachte was ten laste gelegd, dat hij op 31 Maar van dat jaar een opzettelijk valsche- lijk opgemaakte quitantie door mej. A. A. Kremer over het zegel heeft laten teeke nen met den naam A. Löhnis, en dat hij op die quFantie opzettelijk valscheldjk heeft ingevlud f 12.500 van de rekening van mevrouw RuysHoboken in op dracht van den heer B. E. Ruys af te voeren en dat hij die quitantie opzettelijk als echt en onvervalscht heeft gebruikt. Subsidair was den verdachte ten laste gelegd verduistering, meer subsidair op lichting van 12.500. Verwachte ontkende hetgeen hem was ten laste gelegd. Hij' had geld noodig en om daaraan te komen heeft hij mej. Kre mer weten, te bewegen een valsche hand- teekening op die quitantie te zetten. Ver dachte heeft het stuk daarna in orde ge bracht ten laste van de rekening van mevr. Ruys—Hoboken. Verdachte zei uit wanhoop tot zijn daad te zijn gekomen. Hij gaf toe, dat hij, die 8400 10.000 verdiende, te hoog had geleefd. Als eerste getuige hoorde de rechtbank daarop mej. Kremer, die de valsche 1 handteekening van mej. Löhnis heeft ge zet. Verdachte had haar op een dag in Maart verzocht, hem op de bank te komen bezoeken en zich als mej. Löhnis te doen aandienen. Toen getuige tot verdachte was toegelaten, heeft hij haar verzocht op een blanco stukje papier den naam Löhnis te zetten, omdat hij dien naaim zei noodig te hebben voor .speculaties, welke hij niet onder zijn eigen naam mocht on dernemen. Deze getuige heeft zooals kwam vast te staan van de feitelijke bedoelingen van verdachte niets geweten. Vervolgens hoorde de rechtbank den fiateur van de Robaver. Deze getuige had zich geheel verantwoord gevoeld, om-I dat dé secretaris, die voor het personeel tic m directeur gold, dt tuk bshtndtl- PREDIKBEURTEN. ZONDAG 23 SIPTIMBIR. Ncd. Hcrv. Gemeente. Nieuwe Kerk (Weststraat): 's Morgens 10.80, Ds. J. D. v. d. Veen, Onderwerp «Maar één stap». Westerkerk (WeatpJein). 's Morgens 10 uur, Ds. G. J. Waardanburg, van Haarlem. Doop. Huisduinen: 's Avonds 7 uur, Ds. E. R. Damsté. Onderwerp: „Het licht der lamp". Zondagsschool Huisduinen, van 12.80 1.30 uur. Julianadorp. 's Morgens 10.80, Ds. E. R. Damsté. Doopsbedienlng. Onderwerp: „Het lioht der lamp". Wieringerwaard 's Morgens 10.80 uur, Ds. F. W. J, v. d. Pool, van Den Helder. Geref. Kerk (Spoorstraat)? 'e Morgens 10 uur, Cand. R. Bronkema, Voorbereiding H. A. 's Avonds 5.80 uur, Cand. R. Danhof. Hulpkerkdienst Geref. Kerk. (Militair Tehuis, Kanaalwcg). 's Morgens 10 uur, Cand. R. Danhpf. Voorbereiding H. A. 's Avonds 5.80 uur, Cand. R. Bronkema. Evangelisatie (Palmstraat): 's Morgens 10 uur, in de Westerkerk, Ds. O. J. Waardenburg. Bed. H. doop. 's Avonds 5.80 uur, in gebouw Palmstr. Ds O. J. Waardeuburg van Haarlem. Lutherscbe Kerk: 's Morgens 10 uur, Ds. W. Splietboff, van Gorinchem. Doopsgezinde Kerk: 's Morgens 10 uur. Ds. P. J. Smidts. Cbr. Goref. Kerk (Steengracht): 's Morgens 10 uur en 's avonds 6 uur, Ds. H. Woudstra, van Woerden. Oud Geref. Kerk (hoogstraat): 's Morgens 10 uur, 's avonds 6.30 uur, en Maandagavond 7.80 uur, de heer J. V. 't Hoog, van Papendrecht. Donderdag 11 uur, Huwelijksinzegening. Christen-gemeenschap. Breewaterstraat No. 16. 's Morgens 10.30 uur, Vrije Evangelisatie samenkomst. 's Avonds 8 uur, Onderwerp: „De Verloren Zoon". Donderdagavond 8 uur, vrije Evangeli satiesamenkomst. JULIANADORP. Zendingsgebouw „Ster der Hope". 's Avonds 8 uur, spreker, de Heer W. Akse. van Beverwijk. Leger des Hells (Spoorgraeht 88). 's Morgens 10 uur Heiiigingsdienst en 's avonds 8 uur Verlossings-saraenkomst. 's Middags half 4. Openluchtmeeting. (Pr. Hendriklaan). de. De kassier had evenmin bezwaar ge had tegen uitbetaling, gelijk hij als ge tuige verklaarde. De heer B. E. Ruys verklaarde de kaart, welke verdachte had opgemaakt en waarop stond dat hij, getuige, opdracht gaf 12.500 van de rekening van zijn vrouw uit te betalen, niet te hebben ge schreven. Ook mevr. Ruys verklaarde geen opdracht te hebben gegeven tot uit betaling; van dit bedrag. Zij heeft echter geen schade geleden; de bank heeft het bedrag terugbetaald. Daarna was het woord aan den ver tegenwoordiger van het O. M., mr. E. D. H Schutter, die het primair ten laste ge legde bewezen achtte. De moeilijkheid in deze zaak is de strafbepaling. Verdachte had een goed© betrekking; hij verdiende evenveel als een rechter of een professor. Het misdadige in deze zaak is, dat hij zijn daad zóö heeft ingericht, dat d© schuld op een ander moest vallen. Een dam©, die ten eenenmale onschuldig was, heeft dri© dagen in het Huis van Bewa ring doorgebracht. Niettegenstaande dat heeft verdachte zijn onschuld volgehou den. Deze onsympathieke houding heeft spr. ertoe geleid, ondanks die uiteindelijke bekentenis van den verdachte, d© voor- loopige hechtenis niet in mindering te brengen. Spr. eischte tenslotte een ge vangenisstraf voor den tijd van één jaar en zes maanden. De verdediger van den verdachte, mr. J. E. W. Duys, bepleitte met klem aftrek van den tijd, in preventieve hechtenis doorgebracht. Na re- en dupliek bepaalde de recht bank de uitspraak op 4 October. DE MOORD OP HET KONINGSPLEIN TE AMSTERDAM. De procureur-generaal van het ge rechtshof te Amsterdam, baron Harlnxma thoe Slooten, heeft tegen den Italiaan, die op het Koningsplein te Amsterdam zijn meisje met revolverschoten heeft gedood vijftien jaar gevangenisstraf geëischt. De rechtbank had verdachte veroordeeld tot 6 jaar gevangenisstraf. DE GEARRESTEERDE GEVANGEN BEWAARDER. De gearresteerde gevangenbewaarder L. K., die verdacht wordt van hulp te heb ben verleend bij de ontvluohting van vier gevangenen te Scheveningen, is van ochtend ter beschikking gesteld van de justitie en in bet huil van bewaring op> gsaloUa. Het gebouw krijgt een gevelbreedte van 24.50 M., een diepte van 25.25 M. en een hoogte van 17 M.

Heldersche Courant | 1928 | | pagina 13