T 1755 1928 CU% Derde Blad VAN ZATERDAG 22 SEPT. 1028. BINNENLAND Het Koninklijk bezoek aan de hoofdstad. Aankomst en Intocht Voor een week is Amsterdam weder in rijn feitelijke rechten als hoofdstad ge treden, is het weer de residentie van het koninklijk Huls. Den geheelen dag was het gisteren aan verschillende teekenen merkbaar, dat dezen dag de Koningin weder met haar hofhouding het Paleis op den Dam, het oude stadhuis, zoude bewonen. Vlaggen wapperden alom van de huizen en groote gebouwen; de vaantjes in de nationale kleuren, die uitwoeien van de beugels der trams, de kleine vlaggetjes op de motor bussen en taxi's verkondigden het met evenveel nadruk als het grootrtenue der polltle-agenten, die met hun glim mend gepoetste helmen weer het meer martiale uiterlijk van vroegere jaren had den aangenomen. En aan het Palels op den Dam werd de niet algemeen, maar door het Amsterdam- scho publiek met onverminderde belang stelling bewonderde baldakyn aange bracht, van donkerbrons fluweel, met gou den franje, gouden kwasten en vergulde speren. De drukte op den Dam en omgeving be gon, en nam gestadig toe, toen om drie uur de eerewacht van mariniers met tam boers en pijpers, en de Marinekapel de wacht had betrokken. Voor de „kleine steentjes" en langs het Damrak tot het station stelde de menigte zich op om de Koninklijke bezoekers bij hun intocht in Amsterdam het eerste welkom toe te roe pen. Even over vier uur rolde de koninklijke trein uit den Haag voor het eerste per ron de overkapping van het Centraal Sta tion binnen. Hier hadden zich vele auto riteiten in schitterend ambtsgewaad of militaire uniform verzameld om de hooge bezeekers te ontvangen. Toen de Koningin en de Prins uit den trein waren gestapt (Prinses Juliana ont brak), trad de burgemeester het eerst op hen toe om hen namens Amsterdam te begroeten; daarna wisselden zij eenlge woorden met de verder aanwezige autori teiten. Terwijl het geschut van Hr. Ms. Hertog Hendrik op het IJ de saluutscho ten deed dreunen over de stad, begaven de Koningin en de Prins zich in de ko ninklijke wachtkamer, waar een dochter tje van wethouder Boissevain H. M. een ruiker van blauwe orchideeën en rose anjers aanbood. In de roode statie-calèche met witge- pruikten koetsier en palfrenier reden de Koningin en de Prins naar het Paleis. Een escorte cavalerie ging aan het koninklijk rijtuig vooraf. Het volk lanns het Dam rak en op den Dam juichte het konink lijk echtpaar een hartelijk welkom toet. Voor het Paleis bracht de compagnie ma riniers, waaraohter het bereden escorte met —getrokken sabel zich had opgesteld, de militaire eerbewijzen, terwijl de marine-kapel de plechtige tonen van het Wilhelmus deed hooren. De Koningin en de Prins zijn onder luide toejuichingen der menigte, welke zij minzaam beantwoordden, nog eenige oogenblikken op het balcon verschenen, waarna onmiddellijk de audiëntie begon nen is. JHR. MR. D. E. VAN LENNEP. Aftreden als lid van Ged. Staten van NoordLHoIland. Naar het HbL verneemt heeft jhr. mr. D. E. van Lennep met ingang van 1 Octo- ber ontslag genomen als lid van Ged!. Staten van Noord-Holland. Uitsluitend particuliere redenen heb ben tot dti besluit geleid. In de a.s. ver gadering van de Prov. Staten zal in de vacature worden voorzien. Of het besluit van jhr. Van Lennep ten gevolge zal heb ben, dat hij' ook spoedig aftreedt als Sta tenlid, is nog niet bekend. In het ooilege van Ged. Staten wordt het besluit van den heer Van Lennep zeer betreurd, en in de vergadering van de Provinciale Staten zal zonder twijfel ook uiting worden gegeven aan het gevoel an leedwezen over dit onverwachte afscheid. De heer Van Lennep, die lid van de dhr. Historische Unie is, zou 18 October a.a 12V, jaar lid van Ged. Staten zyn; fcind# 1910 heeft hij in de Provinciale Sta ten zitting. Geruimen tijd heeft jhr. Van Lennep deel uitgemaakt van de commis sie van bestuur voor het Provinciaal Zie kenhuis bij Santpoort; thans zit hij o.m. In de commissie voor de waterstaat- en waterschapszaken en de Kinderwet en in de commissie voor het beheer over de provinciale landgoederen. De heer Van Lennep is in het college van Ged. Staten plaatsvervanger van den commissaris der koningin. Voordat jhr. Van Lennep tot lid van Ged. Staten werd gekozen, was hij burge meester van Heemstede. TELEFOONVERBINDIN G NEDERLAND—NED.-INDIE. De nog steeds voortdurende telefoni sche proefgesprekken tusschen Neder land en Ned.-Indië zijn weder met een njeuw suooes bekroond. Werd tot dus- ver allen in Nederland op een gewoon ubonné-toestel, en ook uit andere plaatsen dan Den Haag en Amsterdam gesproken, gisteren spraken in Indië verschillende personen voorliet eerst op het telefoon toestel in hun woning, eohter alleen nog te Bandoeng. En zoo keuvelden Nederlanders te Vlls- singen, Noordwijk, Waddinxveen van huis tot huls met familieleden of kennis sen te Bandoeng. In Indië werkt men thans hard om ook de andere plaatsen op Java in het ver keer te betrekken, en men hoopt hierin binnen, enkele maanden te zijn geslaagd. (Hbl.) TEGEN DE TOLLEN IN NOORD HOLLAND. Een demonstratie op Zondag B0 September. Wormerveer, 21 Sept. De door het dage- Hjksch bestuur van de Zaansche Vereeni- ging voor Vreemdelingenverkeer te Zaan dam begonnen actie tegen de tollen in de Zaanstreek, waarvan de demonstratie van Zondag 11. een gevolg was, zal worden voortgezet. Donderdagavond vergaderden de deelnemers aan dien tocht in „De Waakzaamheid" te Koog aan de Zaan. Het meerendeel wenschte niet weer op de zelfde wijze actie te voeren als Zondag jl. Besloten werd, dat een groot aantal hou ders van motorrijtuigen op Zondag 80 September a.s. een massa-demonstratie zal houden door een gedeelte van Noord- Holland. Een 500-tal auto's wil men daar aan doen deelnemen. Deze optocht zal niet alleen in de Zaan streek gehouden worden, doch zal zich ook uitstrekken over een flink gedeelte van Noord-Holland boven het IJ. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Nieuwe order tot bouw van een motorvrachtschip aan Fljcnoord. De Stoomvaart-Maatschappij „Rotter- damsche Lloyd" heeft opnieuw aan de Maatschappij voor Scheeps- en Werktuig bouw „Fijenoord" te Rotterdam den bouw opgedragen van een motorvrachtschip type „Kota-Inten", ZIEKTEGEVAL AAN BOORD S.S. „PRINSES JULIANA". AMSTERDAM, 22 Sept. Hedenmorgen is het 6.9. „Prinses Juliaraa" van de Maat schappij Nederland, aan de Javakade alhier, aangekomen. 'De passagiers mogen Let scMp niet verlaten in verband met een ziektege val De directeur van den geneeskundigi'n dienst, dr. Heyermans, Is rniet den genees heer der Maatschappij aan boord gegaan Van den uitslag van het onderzoek zal het afhangen wanneer het se. weder vertrekt. (Het schip voert geen quarantainevlag. WIJZIGING DER OUDERDOMSWET. Uitbreiding der vrijwillige ver zekering tot weduwen, van echtge- noo ten-kostwinner. Ingediend is een wetsvoorstel tot wij ziging der Ouderdomswet 1919. In do Memorie van Antwoord lezen wij: wij: De wenschelijkheid is geuit om de ge legenheid tot vrijwillige verzekering niet te beperken tot de ouderdomsvoorziening, maar'haar uit te breiden tot de voorzie ning ten bate van de weduwen in gelde lijke gevolgen van het overlijden van den echtgenoot-kostwinner, waarmede ook op dit punt de wettelijke invaliditeitsverze kering een aanvulling zoude ondervinden. De minister is van oordeel, dat aan dit verlangen kan worden voldaan. Ten einde het karakter van aanvulling op de Inva liditeitswet te doen uitkomen, is het maximum der te verzekeren weduwen- rente gesteld op zes gulden per week, welk bedrag beantwoordt aan de maxi mum-rente, welke krachtens de verze- ring ingevolge de Invaliditeitswet kan worden verkregen. De kosten der wediuwenrente-verzeke- ring zullen door de premiën moeten wor den gedekt, zoodat de staat in deze ver zekering geen bijdrage verleent, ook niet in de administratiekosten. Ingezonden Mededeellng. ;v t. geen oerirouwen dat wij gedurende meer dan anderhaloe eeuw en in steeds toenemende mate tabak vervaar- digen en daarmede Doorzien, een steeds grooter wordend aantal rookers door een pmduct te leveren dat door zijn kwaliteit voldoet aan de hoogste eischen was het mogelijk, onze positie 175 jaren lang te handhaven en gestadig te versterken. zullen de geur en smaak van onze tabakken ten Volle bevredigen. m2tip&iah win yewonciahakT Echte FriescheHEEREN-BAAÏ Restitutie van premiën. Voorts is het in de praktijk gebleken, dat in meerdere gevallen personen, wier maatschappelijke omstandigheden het sluiten van een vrijwillige ouderdonis- verzekering gewenscht doen zyn, daar van worden afgehouden door de overwe ging, dat indien zy (mochten komen te overiyden vóór den leeftyd, waarna het rentegenot zou intreden, de betaalde pre miën voor hunne gezinnen en nabestaan den nutteloos zouden zyn opgebracht. Do populariteit der verzekering zou er daar om op winnen, indien by overlijden van den verzekerde vóórdat het recht op rente is ontstaan, de betaalde premiën goed. deels zouden kunnen worden terugbe taald. Tot het scheppen van de mogelyk- heid van zoodanige premie-teruggaaf is echter naar het den minister wil voor komen voorafgaande wyziging der Ouder domswet 1919 noodzakeiyk, aangezien met deze premie-teruggaaf wordt getreden buiten het kader, der thans geldende re geling. Artikel V van het onderhavige wets ontwerp bevat de noodige regeling. Voor de verzekering» aangegaan onder het be ding van teruggaaf van betaalde premiën zal uiteraard een hoogere premie ver schuldigd zijn dan verschuldigd is voor verzekeringen, gesloten zonder dat be ding. Verpleegden by weldadigheids instellingen. Van de gelegenheid Is gebruik gemaakt om door aanvulling van de Ouderdoms wet 1919 het voor de gemeenten en de door het openbaar gezag erkende lnstelr llngen van weldudigheld mogeiyk te ma ken om op eenvouldger en doeltreffender wyze dan in de Armenwet is geregeld zich in het bezit te kunnen stellen van de rente, toegekend aan personen, die voor haar rekening in een inrichting of ger sticht worden verpleegd of verzorgd. CONFLICT TER HALL-HOOFD BESTUUR D. R. FONDS. Donderdag is te 's-Gravenhage een zeer druk bezochte algemeene ledenverga dering gehouden van het helden-der-zee fonds „Dorus Rykers", onder voorzitter schap van den heer Whltlau te Ryswyk. Hieromtrent bericht men ons nader: Meestal pleegt een vergadering van het D. R. Fonds rustig te verloopen. Hoog stens komen er een vyf of zes menschen, zyn de besprekingen gemoedeiyk, gaat alles van een leien dakje. Dat deze ver gadering niet zoo kalm zou afloopen, was direct te voorzien. Voelbaar en hinderiyk was de lucht eleotrlsch geladen. Een he vige spanning.... doordien de harmonie verbroken was. Het conflict tusschen hoofdbestuur en den heer ter Hall had dreigende vormen aangenomen. Het Hoofdbestuur had den heer ter Hall een scherpen brief geschre ven, waarin het zyn beleid zeer ernstig' gehekeld had. De heer Ter Hall had daar op gemeend rijn beleid in een Open Brief te moeten verdedigen, nadat hy zyn man daat als voorzitter had neergelegd. In de Ryswyksche Crt van Donderdag morgen stond een groote advertentie, waarin iedereen verzocht werd, zich ter vergadering te begeven en daar zyn stem uit te brengen op den heer ter Hall om hem weder als voorzitter op t kussen te brengen. Een brief, onderteekend door Mr. Katz, advocaat en procureur, toege zonden aan alle leden, had zeer gewis ook zyn uitwerking niet gemist en zoo kwam het, dat een ware Poolsche Landdagstem ming in de zaal heerschte. Het hoofdbestuur van het D.R. Fonds deelde een open antwoord op den Open Brief van den heer Ter Hall, rond, welk antwoord de gemoederen nog meer ver hitte. Als waarnemend voorzitter heette de heer Whitlau de aanwezigen welkom, spe ciaal oud-vice-voorzitter, den heer Levy Grunwald, die door zyn arbeid als vioe- voorzitter en als de populaire auteur van de Blauwe Zeeridders-novellen, zooveel voor het fonds had gedaan. Ook dankte spreker den grooten redder Dorus Ry kers, wiens naam het fonds draagt (in stemming). De heer Jager, secr.-penningmeester, van het fonds, begon nu met voorlezing der notulen van de vorige vergadering. Onveranderd werden deze goedgekeurd. Na versohillende opmerkingen van den heer B e e u w k e s, lid van de finan- cieele commissie, waarby het warm toe ging, begon by punt 7: „verkiezing van een voorzitter", het eigenlijke gevecht Wu al het andere maar doodgewoon De h-ïer Whitlau meent, dat de heer Grunwald de zaak in de goede richting stuurt en velen uit het Hoofdbestuur het met hem eens zijn. Het is beter de luoht door een onweertje ta zulveren. De heer Katz achtte dit onjuist. Het hoofdbestuur is zelf partij en daarom meende spr. dat het beter was een oom missie to benoemen, waarin het hoofdbe stuur en de vergadering beide zijn verte genwoordigd en dat deze commissie ook andere kwesties dan de bestuurskwestie zal onderzoeken en binnen drie maanden rapport zal uitbrengen aan een volgende vergadering, die eveneens te 's-Graven hage zal worden gehouden. De commis sie moet vooral niet het karakter van een eereraad of iets dergeUjks hebben. De voorzitter stemde hiermee ün en verzocht den heer Katz rijn voorstel te formuleeren. De heer Katz stelde voor een oom missie als bovenbedoeld te benoemen, be staande uit 6 leden, die binnen drie maanden rapport zal uitbrengen, waarna binnen een maand een vergadering zal worden belegd. Het voorstel werd aangenomen. De heer Witlau stelt voor dat het Hoofdbestuur een commissie van onder zoek zal benoemen. De heer Ter Hall Ml een lid aanwijzen, het bestuur een lid en de vergadering twee leden. Verschillende oandldaten voor deze oommissie worden genoemd. De heer Grunwald wenschte niet in aanmerking te komen. Bü de rondvraag voerde de heer Lang horst van Hoek van Holland het woord. Deze heer, bekend door zyn geestige speeoh op den 80en verjaardag van Dorus Rykers, vertelde humoristisch, dat hy uit den Hoek was gekomen, om uit den hoek te komen, én evenals Levy Grunwald, een Heldersche jongen waa Hy was ook een blauwe zeeridder en nam het op voor zyn kameraden. Hij vond dat het D. R. F. prachtig werk deed en dat ter Hall nog zoo kwaad niet was. Niets meer aan de orde zynde, sluit de voorzitter, na een bedankje voor zyn schit terende leiding te hebben ontvangen, de vergadering. BUITENLAND. ENGELAND. vuurwerk geweest, nu dreigde de bliksem in te slaan, dreigde het fonds door de twee vyandeiyke kampen, elk in hun loop graaf onder vuur te komen. De Voorzitter stelde dan ook voor, met het oog op de geladen atmosfeer, dit punt aan te houden tot de hoofden minder verhit zouden zyn. De heer Levy Grunwald, oud- vloe-voorzltter van het Dorus Rykers- fonds, vraagt hierop het woord en her innert aan de totstandkoming van het fonds, vyf jaar geleden. Het kleine wicht, dat toen geboren werd, werd ten doop ehouden door de heeren Henrl ter Hall, Grunwald, Egner, la Lau, Jager en dr. Rademaker. Ook mr. J. E. W. Duys, lid van de Tweede Kamer, onthield het wicht zyn steun niet. Het kleine kindje wies snel en krachtig op tot een aardig jongske. De harmonie, de eendraoht der vaders was roerend. Het kindje werd als een oogappel door de moeders, de damesbestuursleden, behoed. In den eersten tyd werd het zelfs bepiald erg, heel erg, verwend. Het was een ideaal gezin waar het kleine kindje werd opge voed. Maar ziet, zooals in een gewoon ge zin, waarin vader en moeder oneenigheid krijgen, het gezinsverband verloren gaat en het kind het slachtoffer der twisten wordt, zoo geschiedde ook hier. Ooneenig- heid over piet-luttige kleine IJdele din gen verscheurden de band. Zooals in een huisgezin de vuile wasoh niet naar buiten wordt gedragen, zoo moet het ook in den boezem van het D. R. fonds gaan. Spr. acht het ontactisch van den heer ter Hall in een open brief aldus het bestaande oonfllct toe te spitsen. De heer ter Hall had zich eerst tot het Hoofd bestuur dienen te richten. (Interrupties en protesten). Spr. heeft nooit zyn meening onder stoelen of banken gestoken, doch zyn grieven ter kennis van rijn mede bestuursleden gebracht en die niet naar buiten gebracht. Dit alles schaadt het fonds, en daar gaat het om, want het doet prachtig werk. Nog vele anderen behalve de heer ter Hall deden veel en nuttig werk; spr. noemt enkele namen als de heor Jager, La Lau, kaoelaan Allnk, Eg ner enz. Ook vele dames werkten ervoor. Spr. woorden wekten herhaalde inter rupties en protesten. De gebreken van den heer ter Hall heeft spr. nooit vergoeiykt, getuige een conflict, dat jaren geleden in Den Helder plaats had. Ruiterlijk erkende de heer ter Hall zyn ongeiyk. Spr. houdt tenslotte een pleidooi voor verzoening, laat men persoonlijke ydelheidjes op zy zetten, zoo zegt hy. Tracht de verbroken harmonie te her stellen. Denkt aan het Fonds, aan het kind waarvan gy alle de vader zyt. Laat het niet opnieuw krijten S.O.S. Denkt aan de dappere Blauwe Zeeridders. (Applaus). De heer Hoejenbos betreurde het, dat de heer Grünwald nu toch de debat ten heeft geopend en dat de voorzitter dit in te groote lankmoedigheid heeft toe gelaten. Wanneer op deze wyze wordt voortgegaan dan heeft het fonds de sym pathie van het publiek verspeeld, omdat het publiek dan merkt dat het allemaal gaat om kleine, persoonUjke IJdelheden, die op den rug der arme stakkers waar voor men propaganda wil maken, worden uitgevochten. IN DE AUSTRALISCHE HAVENS. Nog altijd stilstand ln de meeste haven*. 9gra od n dagochtend melde dat in de meeste havens het werk nog stilstaat. De havenarbeiders weigeren nog steeds op de nieuwe voor waarden aan het werk te gaan, welke door het scheidsgerecht zyn vastgesteld. De reedera zyn te rade gewordpn by advertenties niet georganiseerde werk. krachten te vragen. FRANKRIJK. TEGENWERKING TEGEN FOKKER. De Fransehe regeering weigert een Fransehe luchtvaartmaatschap pij het oensent voor de aanschaffing van een groot aantal Fokkers. De Parijsahe correspondent van de N. Rott Crt. meldt: De Compagnie Internationale de Navi- gatlon Aerienne had de Fransohe regee ring onlangs vruchteloos consent ge vraagd voor den bouw van dertig Fokker vliegtuigen. Deze My. heette vroeger Franoo-Roumaine en vervoerde minister Bokanowskl toen hij dlood' viel, Lefrano, de secretaris van de (maatschappij, vond ook den dood bij dit ongeluk. Generaal Duval is de groote leider. Een later ge daan verzoek tot de vervaardiging van tien Fokkers werd eveneens van de hand gewezen. ITALIË. FASCH8TENRAAD FTALEBTS HEERSCHER. Uitgebreide bevoegdheden verleend. Rome, 20 Sept. De-groote fascistischs raad heeft Woensdagnacht een vergade ring gehouden, die geruimen tiid duurde. In deze zitting werd een wetsontwerp vastgesteld, dat van groote beteekenis voor het bestuur van het land is. Van dit wetsontwerp Is Donderdag in een procla matie keriüs gegeven aan de bevolking. De fascistische raad krijgt by aanneming van het wetsontwerp door de Kalmer en den Senaat, waaraan niet getwyfeld' be hoeft te worden, een absoluten Invloed op regeering en wetgeving van Italië. Volgens artikel 1 van het wetsontwerp zal de raad in de toekomst het hoogste orgaan vormen, waarin het regime, voort spruitende uit de October-revolutie van het jaar 1922, wordt samengevat. Voorzit ter van dien raad is de minister-president De raad, waarin o.a, talrijke vooraan staande personen uit de fascistische be weging zitting hebben, beslist over de candidatenlijsten voor de nieuwe Kamer, over de benoeming of de afzetting der p arty-secret ariasen, de vice-eecretarissen, en het partijbestuur. Den raad moet verder by alle kwesties van constitutioneel karakter om advies gevraagd worden. Als dergeiyke kwesties DE Vanaf SOctp.i/ipd. 20ctp.ons. lOcJp.'jjan» N. VDouwe Egbetls Tabaksfabrieken fourc-Ulrecht Amsterdam-den Haag. - Opgericht 1753.

Heldersche Courant | 1928 | | pagina 9