VIERDE EN LAATSTE BLAD. PLAATSELIJK NIEUWS HET SNEUVELEN VAN DEN MASTENBOK. van ZATERDAG 8 0CT03ER 1928 Tot tijdelijk leeruar aan het gymna sium te Alkmaar werd benoemd de heer H. J. R. Sinith, leeraar aan de R.H.B.S. alhier. De Wethouder voor de Financiën, de heer E. J. Bok, zal aa. Maandag 8 Oo- tober geen spreekuur houden. DE WINTERTIJD. Vanavond of eigenlijk morgen gaat de wintertijd in en wordt de klok dus een uur teruggezet. Denk er dus om wanneer u vanavond ter ruste gaat om 11 uur de klok op 10 uur te zetten. MELKPRIJSVERHOOGIXG. Door de hooge zulvelprljzen zal blij kens een advertentie in dit nummer de melkprijs a.s. Zondag met 1 cent per liter worden verhoogd. DE WEESINRIOHTTNG „HUISDUINEN". (Inrichting voor weezen, onverzorgde- en voogdijkinderen), ontving van N. N. voor nieuwbouw eene gift groot 10.000. OPENSTELLING VAN EEN LOKET VOOR VERKOOP VAN POST- WAARDEN AAN VERZAMELAARS. Voorloopig bij wijze van proef zal op den tweeden Woensdag van elke maand (10 October, 14 November, 12 December, enz.) van 16—17 uur ten postkantore al hier een loket voor den verkoop van post- waarden aan verzamelaars worden open gesteld (loket no. 2). Aan dit loket zullen behalve de Neder- landsche postwaarden van de tegenwoor dige uitgifte worden verkrijgbaar gesteld: a. de Nederlandsche postwaarden van vroegere uitgiften, zoolang de voorraad strekt; b. de Nederlandsche frankeerzegels met roltanding; o. de koloniale postwaarden (Ned. Indië, Curagao en Suriname). tooneelvereeniging tjlvjln.u. De Heldersche tooneelvereeniging T.A V.E.N.U., welke vereeniging 80 Januari a.a 25 jaar zal1 bestaan, zal op 17 October aA het seizoen openen met de opvoering van het tooneelspel in drie bedrijven „Roeping" van Jo van Ammers-Kuller. Omtrent de viering van het 25-jarig bestaan konden thans nog geen nadere medvdeei'ngen worden verstrekt DE WINTERDIENSTREGELING. In dit nummer vinden1 onze lezers als bijlage een kaartje, waarop de winter- dienstregeling van de Ned. Spoorwegen, de autobusdiensten op Wieringen en de dienst van de ES.O.N.A. vermeld zijn. Met 1 November geven wij hierop een aanvulling iwat betreft de autobusdienst op Alkmaar, verschillende beurtvaart- diensten en autodiensten voor de omge ving, die nu nog niet bekend waren. BEZOEK AAN VLIEGKAMP DE MOK. Een vijftal journalisten bezocht Vrijdag het vliegkamp de Mok, ter bezichtiging der daar gevestigde inrichtingen, enz. Door den Commandant ontvangen, werd allereerst een rondgang over het terrein gemaakt. Na de lunch werden verschillen de demonstraties gehouden: er werd in groepsverband gevlogen, ook met de aan wezige Dornier Wall- en en andere toe- gtri'en gedemonstreerd. De bezoekers maakten van de gelegenheid, een vlieg- tochtje te doen, gretig gebruik. abonnementsvoorstellingen. Het Comité voor Abonnementsvoorstel lingen hetwelk dit seizoen wederom een 4-tal avonden organiseert te geven door de beste Tooneelgezelschappen her innert er aan, dat de deelnemers hiervoor zich uiterlijk 8 October moeten opgeven in Casino". Het abonnementsgeld voor deze bepaald keurige voorstellingen is slechts f4.— voor de 4 avonden, plus rCVoor bet beste op het gebied van too- neelvoorstellingen is dit bedrag zeer ge ring. De entréeprijzen buiten abonnement zullen belangrijk hooger zijn. Voor hen, die geen invulbiljet hebben ontvangen en aan deze serie willen deelnemen, bestaat gelegenheid zich in „Casino op te geven, waar tevens verdere inlichtingen worden verstrekt. 4(kjarig kunsten aars ^jubileum van mevr. a noordewier— reddingius. Maandag 28 October wordt hier een zeer belangrijk concert gegeven in de Nieuwe Kerk. Mevr. A Noordewier—Red- dingius, Nederlands 'beroemdste sopraan- zangeres viert haar 40-jarig jubileum als kunstenares en nu wil rij ook Den Helder eens döen genieten van haar souvereine kunst, die nog van een enorme vitaliteit is, ondanks het feit dat de zangeres haar 60ste levensjaar heeft bereikt. Wat rij ons heeft geschonken gedurende de lange periode van haar loopbaan, kunnen alleen rij weten, die haar dikwijls hebben ge hoord. Wie haar gekend heeft toen zij nog in opkomst was, weten welke enorme wilskracht ze toonde om het hoogste te bereiken. Hoe groot zijn haar gaven en hoe heerlijk weet ze de in dienst te stel len van de menschheid! Of rij ze aan wendt in één der groote oratoria met or kest of in het lied', steeds weet ze alle hoorders onder den indruk te brengen van haar diep gevoelde uitbeelding, waar door ze een oriuitwlsiohbaar spoor heeft achtergelaten in zoo menig hart. Wie is het groot aantal kerkoonoerten vergeten, dat ze jaarlijks gaf met haar kunstzuster Mevr. d;e HaanManifarges en den orga nist Verheyl Wie denkt er niet dankbaar terug aan haar vertolking van de sopraan partijen in de Passionen van Baoh? Wij mogen het ons tot een voorrecht rekenen, Mevr. N. Maandag 22 October binnen dé muren van onze stad te begroeten en haar te hoeren bij het mooie orgel in de Nieu we Kerk, dat déor de meesterhand van den HaarlemBchen organist der St. Bavo, George Robert, zal worden bespeeld. Voeg hierbij de medewerking van den zoon der Jubilaresse, M. Noordewier Jr., fluitist van het oonoertgebouworkost, dan zullen de ongetwijfeld vele bezoekers een avond van intens-waar kunstgenot, smaken. Thans zet de kunstenares haar zege tocht door ons land voort en vindt overal een zeer talrijk bezoek, o.a. was de grooto kerk te Haarlem j.L Dinsdag geheel ge vuld met een enthousiast publiek. Betreffende toegang leze men de in dit blad voorkomende advertentie. „ARIE POST-AVOND" TEN BATE VAN HET TEHUIS VOOR MILITAIREN, KANAALWEG. Men schrijft ons: Aangemoedigd door het goede slagen van den „Muziek- en Voordrachtenavond" ten bate van bovengenoemd Tehuis, ge houden in Januari van dit jaar, meende men op den daarmede ingeslagen weg te moeten voortgaan en ook dezen winter weer enkele van deze avonden te organi- seeren. Men vond den heer Arie Post uit Sche- veningen, den door geheel Nederland vooral in Christelijke kringen zoo beken den declamator, gaarne bereid hiertoe ge heel belangeloos mede te werken. De heer Post zal o.a. werken declameeren van Wil lem de Mérode, W. G. v. d. Hulst, G. F. Haspels e.a. Het is de eerste maal dat de heer Arie Post in den Helder optreedt en wij twijfelen niet of velen zullen op 15 Oc tober a.s. zich opmaken om van zijn voor drachtkunst te genieten. Door muziek en zang zal de avond verder worden opge luisterd. Daar slechts ruim 200 plaatsen beschikbaar zijn, verdient het aanbeveling zich tijdig van toegangsbewijzen te voor zien. Met het oog op het vroege vertrek van den heer Arie Post is het aanvangs- uur vastgesteld op kwart over zeven in de groote bovenzaal van het Tehuis voor Mi litairen aan den Kanaalweg alwaar ook vanaf Maandag 8 Octi toegangsbewijzen verkrijgbaar zijn. Waar de geheele op brengst na aftrek van enkele kleine on vermijdelijke onkosten (o.a. Auteursrech ten) ten goede van bovengenoemde zoo nuttige instelling zal komen wekken wij iedereen op dezen avond van „goede en schoone kunst" (hiervoor staat de naam van den heer Arie Post'ons borg) te doen welslagen. Om storing te voorkomen door hinderlijk loopen zullen tijdens de decla matie de deuren gesloten blijven. EERSTE TOONEELVOOBSTELLING. „Prulletje". We hebben beloofd eenige persbeoor- deéUn-gen te zullen geven omtrent hot blijspel „Prulletje", dat ba Donderdag alhier in Casino gegeven wordt door het gezelschap Pierre Mola. Zoo schrijft het Handelsblad! van 2 Augustus LI.: i Een «enoeriljk «tixfc. R« verkas! van Prnl- i ietje, <He alJewnlne: tta v-nil Ja, maar zich «eo 'fiksche meid betoont. Ook gisteren avond heeft „Prulletje" vele toeschouwers en toe hoorders getrokken, die met aandacht en ook met vroolijkheid de gebeurtenissen op het kasteel van den markies De Bray, volgden. ACTIE IN HET BAKKERSBEDRIJF. Men schrijft ons: Door do Afdéeling Den Heldor van den Algemeenen Rond van Arbeiderspers) In het Bakkersbedrijf werd Woensdag avond! in de zaal van den heer van Weel de, aan het Koningsplein een propaganda- vergadering gehouden, waar als sprake? optrad de bondsfoeetuurdér B. Roeg van Amsterdam. Na door den Afdeelingte-voorzitter te zijn ingeleid, betoogde spreker, dat het een verheugend' verschijnsel is, dat de vakbonden, aangesloten bij Let Neder- landsch Verbond van Vakvereenlglngen, hunne ledentallen sterk zien toenamen. Stond' dé strijd de laatste jaren in het toeken van hot tegengaan van verslech tingen:, thans hebben enkele bonden het roedis aangedurfd elsohen te stellen en daarvoor déni strijd' met de werkgevers aan te binden. Spreker noemt ondermeer dé loodgietersstaking en de staking aan de Schelde te Vlieringen. Ook onze eigen vakbond, zegt spr., heeft haar eischen gesteld' en hebben daarover in enkele steden onderhandelin gen plaats. Spr. staat thans een oogen- blik stil bij de boycot tegen de chocolade- en biscuitfabriek „De Rwatta". Eenige jaren was met de directie over verschil lende aangelegenheden gecorrespondeerd enz., doch men kwain tot geen resultaat. De laatste kwestie aan déze fabriek was aanleiding dat voor een vlerial weken ge- leden de boyoot moest worden ultgospro-j van het perceel der firma Kanneweaser, ken; dat had' tot resultaat, dank zij die,uit welke benard© plaats men hem slechts medewerking van nalle goedwillende®, datme* veel moeite kon weghalen. Hjj had vergadering te houden, daar kunnen de feisohen en het plan van actie worden be sproken en vastgesteld. Wil men er een goed1 resultaat mede bereiken, dan moet er door allen hard wor den aangepakt, waartoe spreker de aan wezigen krachtig opwekt. Hierna werd de vergadering door dén Afdeelings-voorritter, onder dankzegging aan den spreker en aanwezigen, gesloten. ONGELUK OP EEN STEIGER. Twee arbeiders omlaag gestort. Aan het perceel der firma Vroom en Dreesmanm worden, aan de zijde der brandistoeg in de Keizerstraat, herstellin- gén verricht door de aannemersfirma gebr. Ran alhier. Op nog niet opgehel derde wijze is Vrijdagmorgen hierbij een ernstig ongeluk geschied. Twee metse laars, de ongeveer 38-jarige W. Dienaar, en zijn helper, die pl.m. 20-jarige W. Vink. zijn van den faoogen steiger gevallen Dienaar werd' daarbij zeer ernstig ge wond; hij kwam terecht in de dakgoot er een behoorlijke oplossing verkre; werd, waardoor de boycot kon worden een zware wonde in de borst. Vink had «««u™. w i/v/jrw. n.uju het geluk op den ladder terecht te komen, opgeheven en ook diit confliot weer van:welke zijn val brak; hoewel hjj op de de baan ia straat terechtkwam, schijnt hij er goed' te Thans komt spreker tot de besluiten, zjjo afgekomen. Een voorbijrijdende welke het op 6 Augustus l.L gehoudenauto van het vliegkamp nam de beide buitengewoon congres genomen heeft. Hij gewonden, alsmede den onmiddellijk ge licht deze nader 10e en zegt, dat er een waarsohuwden geneesheer, op en ver- krachtige propaganda door geheel het I voerde ze naar hot Hospitaal, land moet worden gevoerd, om dé organi-i Omtrent de oorzaak van ongeluk aatie te versterken om deze toesluiten wer kelijkheid1 te doen worden. Ook hier in Den Helder moet krachtig worden aangepakt, om van ©en behoor lijke arbeidsregeling verzekerd' te zijn. Voor eenige jaren geledén is hier ter stede een behoorlijke arbeidsregeling ver kregen, doch niets was contractueel vast gelegd, het berustte op afspraak, waar van men vertrouwde dat deze zou worden nageleefd. In den loop der jaren is er in sommige bakkerijen nogal ontdoken, wat deze algemeen geldende arbeidsrege ling betreft, waarin dringend een wijzi ging ten goede moet komen Spr. zegt, in overleg met bonds- en af- deelingsbestuur, binnenkort wederom een valt niets met zekerheid te zoggen. Ge bleken1 is, dat de steiger intact was, en de eerste alarmeerendé berichten els zou het metselwerk bezweken zijn, overdreven waren. Men vermoedt, dat onvoorzichtig heid de oorzaak van het ongeluk is, en dat beide mannen zich begeven hebben op een door hen geïmproviseerd steiger tje, dat hoog in de lucht als verbinding door hen aangebracht was tusschen dén muur en den eigenlijken Steiger. Waar schijnlijk is hier ©en plank losgeschoten. Naar wij vernemen was hedenmorgen de toestand van Dienaar naar omstandig heden1 goed; Vink heelt het Hospitaal be reids weder verlaten. Dat was me een gebeurtenis! Denk eens aan, heel het bedrijf van de werf werd stop- ezet voor een kwartier, om ieder in de gie- enheid te stellen ooggetuige te -kunnen eg M U zijm van een droeve plechtighieldi, die Vrij dagmiddag zou plaats vlndien. En toen het dan ook tegen vier uiuir liep, was geen plaatsje onbezet op de vele schepen, die op 's RJjtos werf in reparatie liggen. Op de vlotbrug mochten we niet blijven staan, was ons gezegd. Dat geschiedde van wege de deining, die de mastenbok zou ver oorzaken en het daaraan verbonden levens gevaar. En we kregen de boodschap verder, dat we niet in de nabijheid' der werkzaam heden! mochten komen. Mede vanwege de veiligheid. Nu voel je je als journalist niets op je gemafc in zoo'n veilig hoekje, maar voorschriften rijh voorschriften, daar ont kom je niet aan. En zoo vreesden wij1 reeds onze u-"ten te zullen moeten opslaan op het lichtschip „Terschellingerbank^, dat bezig was stevig onder de verf te komen en- waar op tal van werklieden met hamers en klin kers aan het kloppen en slaan waren. Dan kijk je eens om je heen natuurlijk» of je ook hulp ln den nood ziet opdagen. Rondom je rijn alk schepen bost met men- schen; de „Douwe Aukes" ligt er, de „Tromp", de „Atjeb" de „Heemskerck", de huid griezelig ontstoken, allemaal roodé plekken vanwege de menie. Maar tjokvol publiek. Van de ^Heemskerck" heb je het mooiste gezicht op de gebeurtenis. De „Gel derland" liigt in het natte dok, aan den an deren kant van de vlotbrug; recht daarte genover staat de maribofc, voor het laatst- zijn armen ten hemel- heffend. Nog slechts weinig oogenblikken, en hij zal terned'er lilg- gen, in het water van het dok, dat- zjjn ziel loos overschot zal bespoelen.... Welk een beeld' van vergane grootheid döemt voor u opl Behalve het tegenwoordig personeel, was er natuiurlqjk ook veel uit vroeger dagen; gepensionneerden van 's Rijkswerf, wier bloed kruipt waar het niet gaan kan en die dit drama mee wilden maken. Ach, rij heb ben den mastlbok zien oprichten, wat zeg ik: rien? ze hebben er aan meegewerkt „Ik verzeker u, mieneer, dat het benauwde oogenblikken waren. Deze slooperlj betee- kent niets, maar dat opstellen.nou". En dan krijg je de heele situatleteekening van voor zesentwintig jaar; zóó lag het gevaarte «q naarmate hst reee, aücts ds InataMla, PREDIKBEURTEN. ZONDAG 7 OCTOBER. Ned. Herv. Gemeente. Nieuwe Kerk (Weststraat): 'a Avond» 6.80 uur, D». F. W. J. v.d Poel. Onderwerp: „Meer dan zilver en goud". Westerkerk (Westpledn). 's Morgens 10.80 uur, Ds. J. D. v. d. Veen, Onderwerp„De brief van den Koning Huisduinen: 's Avond» 7 uur, Ds. E. R. Damsté. Onderworp„Een Vriend en een Broeder Julianadorp. *s Middags 2 uur, Ds. E. 3?» Damsté, van Huisduinen. Onderwerp: „Een Vriend en een Broeder" Call&ntaoofi. 'eMorgen» 10 uur, Ds. F. W. J. v.d. Poel, van Den Helder. Anna Paulowna. 'e Morger.s 10 uur, Ds. E. ït. Damsté, van Huisduinen- Gerei. Kerk (Spooratiaatj: Morgens 10 uur, Cand S. N. van Loo, van Amsterdam. 's Avonds 5.80 uur, Ds. B. O. van der Laan, van Workum, Hulpkerkdleust GereL Kerk. (Militair Tehuis, Kanaalweg). 's Morgen» 10 uur, Ds. E. O. v. d Laan, Avonds 5.80 uur, Cand. E. N. van Loo, Evangelisatie (Palmstraat): 's Morgen? 10 uur en avonds 5.80 uur, Ds. O. A. ter Linden, van Amsterdam. Lnthersche Kerk: Morgens 10 uur, Ds. J H. Ledobcer, ven Amsterdam. Doopsgezinde Kerk: Geen dienst Chr. Geref. Kerk (Steengracht): 's Morgens 10 uur en 's avonds 6 uur, Ds. W. Bjjleveld, van Haarlem. Oud Geref. Kerk (Hoogstraat): 's Morgens 10 uur, 's avonds 5.80 uur, Leesdienst. Christen-gemeenschap. Breewaterstraat No. 10, 'sMorgens 10.30 uur, Onderwerp: „Een nachtelijke Evangelie prediking" 's Avonds 8 uur, Vrije Evangelisatie samenkomst. Donderdagavond 8 uur, vrije Evangeli satiesamenkomst. JULLANADORP. Zendingsgebouw „Ster der Hope". 's Avonds 7 uur, spreker de heer J. Sevensma, van Amsterdam. Leger des Heils (Spoorgracht 88). 's Morgens 10 uur Heiligingsdienst en 's avonds 8 uur Verlossings-samenkomst 's Middags half 4. Openluchtmeeting. (Pr. Hendriklaan). die bet moest vasthouden.... het waren benauwde oogenblikken. Ja, ja. In dien goeden ouden tijd en vijfentwintig jaar terug was het nog de „oude -tijd1" heeft de mastbok goede dien sten bewezen bij den arbeid. Veel machi nerieën, masten of andere zware constructies heeft-ie uit een kreupel schip gehaald. Te genwoordig zijn zijn diensten niet meer zoo voortdurend' noodig. Maar beelemaal missen worden vervangen door een 'bok van ijzer, kan men hem' niet, en zoo zal hij straks Intiiaschen sta je nog aldoor op het brug- getje, waar je niet staan mag; en met argus- oogen speur je de omgeving af of zich niet een goede genius opdoet, die je meeneemt naar de plek. des gevaars, het brandpunt van actie. Die goede genius komt dan ooik wel in den persoon van een ingenieur, en ofschoon u van alle kanten waarschuwende uitroepen in de ooren klinken wegens het gevaar waar in ge u gaat -begeven, acht gij deze niet. Uw plaats is daar waar -het gevaar het grootst is, en vol baldenmoed1 stapt gij mede met uw goeden genius, die u brengt op dé plaats waar zich het drama afspeelt. Daar staan de mannen klaar, die den kolos ln het water zullen gooien; ze hebben hem stevig gebonden!, maar dat is maar schijn^ want in een oogwenk zal hij bezwijken. Als de -klok maar -wou slaan. Maar die vertikt het, en zij heeft daarvoor een goede reden. Het is namelijk) nog geen vier uur en eerst om vier uur mag het werk beginnen» En we wachten- op het sein, of, zooali Oscar Wilde het zegt in- zijn Gevangenis- ballade: iWlü wachtten op het sein van acht, Elks tong van dorst was dik; Op 't sein van acht ook ^t noodlot wacht Met onbewogen blik; De beste man, de slechtste man, OELtJ krijgt een -touw met strik. Intusschen ga je aan het philosofeeren-: hoe hoog zou dat ding wel rijn? Het ant woord Is ©enigszins teleurstellend: 86 meter iedere imast. Maar het gewicht maakt weer veel goed', want ingenieur Van Dam schat het op 40.600 K.G. iWat een menachen, wat een menachen! De „Gelderland1", recht over ons, is vol, de „Heemskerck", als gezegd, tjokivoL Uit de marinekazerne weerklinkt een heidensch lawaai; de jongens zijn op het dak gekropen, tot zelfs in de ra van den mast op het dak ritten ze. En de mastenbok staat daar, onbe wogen, stevig vast aan stalen tuien. Ja, dat denkt u maar, dat het stevig is! Maar als eindelijk dé werfklok vier slaat en nooit heeft een! tijdsein zoo lang op zich doen wachten als dit dan komt er leven in al die touwen en trossen, die daar nog gespannen stonden» Spoedig rijn twee dezer stalen tulen losgemaakt en zit het gevaarte nog vast aan twee trossen. Men is ln eenige spanning of die het kunnen houden; als er ♦'en bezwijkt, zal het gevaarte kantelen en dan Is de aardigheid1 er af. Nog afgezien van het feit. dat hjj dan in stukken en' brokken kan vallen» Twee kapper» staan gereed os De N. Rott. Courant van. 3 Aug. laat zich al9 volgt uit: „Prulletje" Is een alleraardigst „Prulletje". Daarom nam Pierre Mols „Prulletje" op het program van' De Vereenigde Schouwspelers, die thans het Centraal-Theater bespelen. Te eer deed hij dit, omdat de hoofdrol een succes- rol is voor zijn echtgenoote Mevr. Mols-de Leeuwe, die deze rol bij het gezelschap van Dr. Royaards speelde cn er toen veel genoegen van beleefde. Mevr. Enny Mols-de Leeuwe geeft het teere, lieve en spontane, dat het figuurtje van Prul letje behoeft. In Pierre Mols vond zij een uitstekend tegenspeler als „oompje", den acht-en-dertig- jarigen knappen, hoogstaanden man, die zijn ilefde tot het jonge meisje poogt te overwin nen, maar zich van ganscher harte gewonnen geeft als Prulletje zoo kinderlijk naïef haar hart voor hein openlegt. Het echtpaar Mols maakt met deze herope ning een prettige vertooning, waarbij de neven- rollen goed bezet waren. Ten slotte het oordeel vani „de Tijd" (3 Aug. '28): Het is een alleraardigst en zeer onderhou dend stuk, waarin de begaafde actrice Mevr. Enny Mols-de Leeuwe vooral bekend als de verpleegster in „De Rozekrans" op uitnemen de wijze de titelrol vervult. Mevr. Enny Mols werd na ieder bedrijf har telijk toegejuicht. Haar levendig en talentvol spel dient geroemd, evenzoo de gave vertol king, welke Pierre Mols van den sympathieken graaf gaf. Maar ook de andere rollen waren in goede handen.

Heldersche Courant | 1928 | | pagina 13