De Indringer KANNEWASSER Eerste Blad. IS ALTIJD GOEDKOOPER WEEKOVERZICHT. OOK VOOR DAMES-CONFECTIE HEERENBAAI BUITENLAND. 11 ZATERDAG 13 OCTOBER 1928 56ste JAARGANG V n. M z n 11.44 op Binnenland. De herziening der ambtenaars salarissen. Portverlaglng en wijziging van de telefoontarieven. feuilleton Ingezonden Mededeellng. De vliegtochten naar IndlB. Een jonden door 4a politie doodgeschoten. Buitenland. Uitwijzing van een Amerikaansch Journalist uit Frankrijk. Nieuwe vorsten. Een nieuwe regeerlngsvorm In China Ingezonden Mededeellng. ENGELAND. DE STAKING IN DE AUSTRALISCHE HAVENS. Nieuwe verwikkelingen. Ook de zeelieden gaan staken. DUITSCHLAND. Ingezonden Mededeellng. Om Jong te blijven. HELDERSCHE COURANT Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: 50 en 412 Op- en ondergang van Zon en Maan en tijd van hoogwater (Texel). Winterdienst. Maan Oct. op: ond.: opoudv.m.: rüm.: 'L 14 6.47 6.27 6.21 5.11 9.03 9.18 15 W 6.59 W 6.41 6.22 5.09 9.33 9.48 D 16 w 8.10 w 5.56 6.24 6.07 10.03 10.18 W 17 n 9.22 6.14 6.26 6.05 10.3310.48 D 18 M 10.33 6.86 6.28 6.0311.0411.20 V 19 W 11.41 7.06 6.30 6.0011.37 11.56 20 w 7.46 6.31 4.68 0.16 Licht voor auto'* en fietsen: Zaterdag 18 Zondag 14 Maandag 15 Oct. 6.43 uur. 6.41 5.39 Zooals wy by de indiening van de mil- lioenennota op den derden Dinsdag van de vorige maand reeds vermeld hebben zou het overschot van 8 millioen op den gewonen dienst van 1928 gebruikt wor den voor een snellere uitvoering van de Zuiderzeewerken en een herziening der ambtenaarssalarissen. Met eenige verheu ging zullen de rijksambtenaren dit bericht hebben gelezen want zy behooren nog al tyd tot de „categorie der slechtbetaalden" en iedere verhooging, hoe gering ook, zal van harte worden toegejuicht Niet weinig ontnuchterend was daarom het bericht, dat wy in het nummer van de vorige week Zaterdag opnamen, waarin werd medegedeeld dat voor bedoelde snel lere uitvoering van de Zuiderzeewerken een bedrag was gemoeid van ruim 7 mil lioen gulden van het overschot, zoodat er pl.m. 8 ton zou overblijven voor de salaris herziening. Acht ton, voor een corps van duizenden ambtenaren, beteekent zooveel als een cent voor een schooljongen of een plak voor den loopjongen, die een pakje by u brengt d.w.z. zooveel als niets. Een portverlaging, die eigeniyk alleen van beteekenis zal zyn voor de zaken- menschen, en dan nog wel uitsluitend de „groote zakenlui" zal met ingang van 1 November worden ingevoerd, wy bedoelen de verlaging van de port voor de buiten- landsche correspondentie, waarvan wel het voornaamste is de verlaging van het briefport van 15 op 12en van de brief kaarten van 10 tot 7V* cent. Een wijziging van de bestaande locale- en interlocale telefoontarieven wordt al sinds langen tyd door den directeur-gene raal der P. T. en T. overwogen en de vorige week is aan de Kamers van koop handel en andere belanghebbende licha men een schrijven gezonden, waarin de voorgenomen wyziging der tarieven werd medegedeeld. Wy hebben in het nummer van de vorige week Zaterdag een en ander uit dit schryven overgenomen en daaruit bleek dat het het streven is om de telefoon meer onder het bereik van de massa te brengen, o.m. door de invoering van het gesprekkentarief, waardoor betaald zal worden naar het aantal aangevraagde locale of interlocale gesprekken en een verlaging van de huur. Uit hot Engelscfa door HAEOLD BINDLOS9. 14) Twintig minuten later zag ze Colonel Barrington met een stapeltje brieven in zitn hand het houten gebouwtje, dat voor postkantoor dienst deed, mtkomen en dwars de straat oversteken, t Leek haar toe, dat hij langzamer liep dan eerst en dat zyn gezicht nadenkend en bezorgd stond; maar toen ze naar buiten kwam, waar hij naast de slede op haar stond te wachten, was er van eenige verandering in zhn houding niets te bespeuren. Hy hielp haar Instappen en t volgende oogenblik had het mieisje het kunnen uit jubelen van geluk, toen de slede, getrok ken door twee kraohtige paarden, pijlsnel over een witte, gladde vlakte voortgleed. Zoo ver het oog reikte strekte zich het witto velld, hier en daar onderbroken d'oor het DuweeMg bruin-grijs van herken- of wllgenbosohje, onder een strakke, kristal heldere winterlucht uit. Als een blauw- grifoe veeg, welke zich heel in de verte verloor, liep het spoor door de onmeteiy. ke sneeuwvlakte waarover de winterzon haar bleekgouden schijnsel goot. De kou de droge lucht, de wyde ruimte om haar h««n «a de snelle beweging gaven Mand Wy moeten deze week ook weer mel ding maken van de vliegtochten Holland- Indië. Het vyfde en laatste vliegtuig, dat, zooals men weet, een retourvlucht naar Batavia maakt, is Donderdagmorgen om 6 uur, onder de belangstelling van onge veer 400 personen, voor den tocht gestart Het vierde vliegtuig was Woensdag reeds te Cawnpore, waar het derde de vorige week een noodlanding moest maken, met het noodlottig gevolg, dat het beschadigd werd, hoewel niet ernstig. De monteur die de HNAFD had meegenomen, is te Cawnpore achtergebleven en zal de repa ratie zoo spoedig mogelqk verrichten, waarna het vliegtuig den tocht naar Ba tavia kan voortzetten. Ook het laatste der vliegtuigen wen- schen wy een goede reis en een behouden thuiskomst Intusschen zy'n alweer retourvluchten voorbereid voor de maanden Januari en Februari van het volgende jaar, zoodat men ziet de K. L. M. al het mogeiyk doet om zoo spoedig mogeUjk een vaste lucht- verbinding op Indië tot stand te brengen. Waarschyniyk zal dit in 1931 het geval zyn. Er zal dan evenwel nog geen sprake van zyn, dat u of ik een vacantie-trip naar de Oost zullen maken, om de doodeenvou dige reden dat een enkele reis de som van.3600 gulden zal bedragen. Hel: dok voor Singapore heeft byna de plaats van bestemming be reikt. Gisteren (Vrydag) weiden de bui tenste secties te Singapore verwacht, ter- wyl Maandag a.s. het middelste gedeelte daar zou aankomen. Het sleepwerk is dan volbracht en de sleepboot-kapiteins, met hun bemanning, hebben getoond, dat Ne derland zyn naam op het gebied van de zeevaart nog hoog weet te houden en dat de geest van de oude zeehelden nog voort leeft onder het hedendaagsche geslacht Het is een kranig stuk werk geweest. Ons eere-aaluutl Een 19-jarig schoorsteenvegertje, dat in de bres sprong voor zyn kameraad, die door de politie gearresteerd werd, werd te 's-Gravenhage door de politie doodge schoten. Het is wel zeer tragisch. Deze jongen, die den volgenden dag zyn ver jaardag zou vieren en den avond van te voren zyn eerste borrel gedronken had, zag zyn kameraad opbrengen, en vloog onbesuisd en onbeheerscht in toomelooze dronkemansdrift op den agent van politie af, die op de fietsen paste van zyn colle ga's. Een hevige stomp, de agent duizelde, greep in zyn drang naar zelfbehoud naar het dichtsbyzynde wapen, de revolver, en schoot op den woesteling, die gereed stond voor een tweeden slag. Het schot trof den jongen in den lies, door zyn woede bemerkte hy het nauweiyks en weer wilde hy afstormen op den agent. Een tweede schot knalde en maakte een einde aan dit jonge leven. Diepe ontroering in de buurt, verontwaardiging op den agent, die het schot loste. Was het noodig ge weest? De justitie zal het uitmaken. Het gezin, waarvan deze jongen deel uitmaakte in rouw. Het was niet de eerste keer, dat op zoo tragische wyze uit deze familie een lid werd weggenomen. In een vril korten tyd zyn vier kinderen slacht offer geworden van ongelukken. Eén werd er door de tram overreden, twee verdronken er en één is bezweken aan brandwonden, toen het een ketel ko kende koffie over het lichaampje kreeg. Het is wel diep tragisch. Van het vlootaccoord tusschen Enge land en Frankryk hebben deze landen niet veel pleizier bezorgd. Op zeer geheim zinnige wyze werd de inhoud van deze vlootovereenkomst verzwegen en werd er, voornamelyk van Engelsche zyde, voor gewaakt, dat er in de pers niets van be kend werd. Dit was niet tot genoegen van de andere mogendheden, die wel eens wil den weten, wat de beide landen hadden bekokstoofd. Daarvoor heeft de Ameri- kaansche pers gezorgd, of liever de bladen van den Amerikaanschen krantenkoning Hearst, die niet minder dan 600 bladen in Amerika uitgeeft. Het is misschien een onaangename journalistieke gewoonte om dingen aan de groote klok te hangen, die een bepaalde groep van menschen liever niet bekend wilden hebben. Doch voor een goed journalist is het een kwestie van eer om juist die berichten te publiceeren, waarachter zyn collega's niet konden ko men en dat heeft de. Parijsche vertegen woordiger van Hearst bladen klaar ge speeld, door de tekst van het vlootaccoord te plaatsen met de noodige commentaren. Wy willen deze manier van journalistiek Barrington oen prikkelende sensatie, alsof ze wyn gedronken had. Ten slotte waren er heel wat menschen, overdacht ze, die een vrij wat armelijker bestaan leidden dan d)e boeren hier in het Westen oip hun wyde vlakte, waar zon of vorst hoogty vierden. Met een glans van voldoening in zyn oogen keek kolonel Barrington zyn nichtje van tyd tot tyd aau „Je hebt er geen spijt van, dat je noar Silverdale en dit alles teruggekeerd bent?" vroeg hij, terwyi hy rniet zyn rechterhand, beschermd door den grooten bonten handschoen, met een veel zeggend gebaar de ruimte voor hem uit aanduidde. „Neen'', antwoordde het meisje even glimlachend', „Ik zal biy zyn wanneer Ik v/eer op Silverdale tem® ben. Het heeft voor my een heel eigenaardige aantrek kingskracht, zoo nu en dan vindt je het prettig om weg te gaan, maar na een poosje vindt je het nog veel prettiger om er terug te komen, 't Is een leven zonder, inhoud, dat de menschen in steden leiden. Met menschen bedoel ik meer speciaal de vrouwen." Barrington knikte: „Maar 't meerendeeï van de mannen eveneens! Enfin, een goed ding is 't, dat we hier plaats over hebben voor de jongelui die door gebrek aan werk, dat wenkely'k de moeite waard' is naar den kelder te gaan, ofschoon ik, wat 't geldl-maken betreft, heel wat minder enthousiast ben dan een paar jaar ge leden." Kolonel Barrington had tien jaar ge leden de Silverdalesche kolonie gesticht. Een aantal kennissen van hem, voor 't moerend eel militairen, dia om da aan otf niet goedkeuren, want op een eenigszins duistere wyze schynt Horan aan dit epis tel gekomen te zyn, en de verontwaardi ging by de Fransche en Eng. regeering is dan ook begrijpelijk. Horan ondertus- schen is uit Frankryk verbannen en heeft het land reeds verlaten. Een serieus en ernstig onderzoek wordt ingesteld naar de bron, waaruit de journa list dit staatsstuk heeft gekregen, want het is niet de eerste keer, dat er officieele staatsstukken uit het departement verdwe nen zyn en daardoor komt de geheele ge heime diplomatie in gevaar en kunnen 'slands hoogste belangen geschaad wor den. Overigens toont dit geval weer eens zeer duidelyk aan, hoe weinig ernstig de groote landen het nog meenen met den vrede. Was men deze immers zoo goed gezind, dan was een geheimzinnigheid als met dit vlootaccoord toch niet noodig? Van waar dan de angst voor de openbaarma king van het document? Van Duitsche zyde heeft men al heel weinig vertrouwen in de overeenkomst en ziet men het als een soort bondgenootschap van Engeland en Frankryk tot versterking van beider positie te land en ter zee. „De wereld, die na den oorlog vele kro nen in het stof heeft zien rollen, krijgt er gaandeweg nieuwe gekroonde hoofden by," zegt de N. R. Ort. „De emir van Afganistan nam twee jaar geleden den koningstitel aan, de presi dent van Albanië onlangs, er loopen ge ruchten, dat ook Polen naar een koning verlangi en nu is Ras Tafari, de troons- opvolger-regent van Abessinië, daar ko ning geworden. Het vreemde is in dit ge val dat in Ethiopië (of Abessinië) nu de keizerlyke en de koninklyke waardigheid naast elkaar bestaan, want koning Juditta, dochter uit het eerste huwelyk van Me- nelik H, regeert er sedert 1916 als keize rin. Toen werd haar neef Jozua van den troon gestooten." Het is daar dus wel een zeer eigenaar dige en gecompliceerde regeeringstoe- stand. Na een burgeroorlog van 17 jaar heeft zich eindeiyk weer eens in China een vaste regeering gevormd, waarin Tsjang Kai-Sjek het ambt van president van het uitvoerend bewind bekleedt. China wordt geregeerd door de nationalistische Koeo- mintang-party, wier legers de overwin ning in den strijd hebben behaald. Het zal de vraag zyn of de rust in het land van langen duur zal zyn. Het machtige Chi- neesche rijk met zyn talrijke militaire des- pooten, die over hun eigen soldaten be schikking hebben, staat altyd weer bloot aan een burgeroorlog. By de vele binnenlandsche moeiUjk- heden wacht de nieuwe regeering ook de taak de vele kwesties met de buitenland- sche mogendheden in het reine te bren gen, en dat zal een niet zoo gemakkelyke taak blyken te zyn. Uw merk rooktabak. Kfeet- malen daags rookt gij, een pijp. Evenveel malen moet en kan dit een genot voor U zijn. Indien gij eenmaal D. B. Heerenbaai hebt gerookt is Uur keuze ooor goed bepaald omdat dit metk Voor zijn heerlijken geur-'en zachten smaak het rooken inder daad tot een. onverdeeld genot JQttLnf win eyfWi infttikmS ECHTE FRIESCHE vanaf 50 ct per ponJ 20 ctper ons 10 ct per om worden. Bovendien is men overeengeko men een uitsluiting in de heele Duitsche textielindustrie te proclameeren, voor het geval men in het Rynland en in West- falen, waar 200.000 arbeiders werk hebben, niet tot overeenstemming kan komen. In den toestand van de staking is Don derdag, volgens een telegram uit Mel- bourne, een nieuwe verwikkeling geko men ten gevolge van het besluit van een vergadering der zeelieden in den staat Victoria om een staking te beginnen ais volcen: net oudjte en beJte recept MET RE ZUIVERSTE ORONDJTOFFEN Engros: GEBR. WINDER, Alkmaar. andere onrechtvaardigheid uit dienst wa ren gegaan en een tiental jongere zoons van adellijke Engelsche families, die öf te weinig geld, óf te weinig verstand voor een militaire of diplomatieke car rière hadden, waren z;jn eerste mede kolonisten geweest. Hij had ze op het land geïnstalleerd en van hem hadden ze het bedrijf geleerd; in 't begin was de onderneming, door de hooge graanprij zen, een groot succes gewee.d, maar daarna was 't met een dalende lijn ge gaan. Toch had kolonel Barrington er tien jaar voor noodig gehad om te leeren begrijpen, dat mannen, die eiken dag keurig in voorgeschreven kletdlng di neerden en die meer dan één derde van hun tyd met kaartspelen of met Tt be oefenen van allerlei soorten sport door brachten^ onmogeiyk als landbouwers konden wedijveren met de ernstige man nen uit Ontario of de kraohtige ploegers uit Dakota, die hun maaltyd in minder dan tien minuten verorberden en die minstens twaalf uur per dag werkten. Maar ondanks zyn ondervinding, wilde het er by hem nog niet recht in, dat hot ras, waartoe hy behoorde, door een ander op zyde gestreefd en ten slotte overtrof fen zou kunnen worden. Deze hooge dunk van eigen ras, benevens een koppig vast houden aan Engelsche gewoonten en tra dities. had hem heel wat gekost; na tien jaar werken was hy lang niet meer de welgestelde man, die Silverdale met zoo veel Illusies gesticht had. Maud Barring ton was zijn pupil geweest, zelfs nu nog rustte het beheer van haar land, hectare op hectare bouwland, in zyn handen. De grond was uitstekend, een van de land UIT DE TEXTIELINDUSTRIE. De werkgevers in de textielindustrie hebben besloten, aangezien de loonstrijd in het district Gladbach—Rheidt niet meer te lokaliseeren is, alle bedryven in het Rynland en in Westfalen stil te leggen. De opzegging zal tegen 27 dezer gedaan bouwers uit Ontario zou er waarschyniyk kans toe gezien hebben, om in tien jaar een aardig kapitaaltje byeen te garen, maar voor zulk een resultaat zou overleg noodig geweest zyn, en Colonel Barring ton was niet iemand, wien overleg in geldzaken natuurlyk afging. „Tic zit te snakken naar nieuws", zeide het meisje. „Begin maar by bet begin. de prijs van tarwe. Te oordeelen naar 't gezicht, dat u na 't lezen van uw brieven zette, is hy aan 't dalen". Barrington zuchtte even. „Ja. De win tertarwe is twaalf cent de laagte, Jn 't spyt me, dat ik je aangeraden heb, Je oogst vak te houden. Ik ben bang, als 't zoo doorgaat, dat de balans het volgende halfjaar weer naar den verkeerden kant zal doorslaan". Om den mond van het meisje gleed een eigenaardige trek; 't was of zij even glim lachte; ofschoon er in hetgeen Barrington haar juist verteld had geen reden tot vroo- lyk-zijn lag. 't Was dan ook meer door het groote contrast tusschen het leven, dat ze tegemoet ging en het leven in Mon- treal, waar gesprekken en gedachten slechts één onderwerp gehad hadden: de beste wyze om je te amusèeren, dat baar gevoel voor humor even geprikkeld werd. Op Silverdale waren het dikwyls de pro blemen, in 't leven geroepen door be krompen geldmiddelen, welke de gedach ten bezig hielden. „Ze gaan wel weer de hoogte in", stelde ze haar oom gerust.„Is .er anders niets?" Barrington knikte met een strak ge zicht. „Ja, er is nog iets anders", zelde hij. „Behalve mijn ongerustheid over 't Het feit, dat uw gezondheid te waa- sdhen overlaat, is waarschyniyk de eenige reden; dat gij u door lichte zorgen reeds zenuwachtig, versleten en oud gevoelt. Misschien zjjt gij een dier noodelooze slachtoffers van een nieraandoening. Laat deze te voorkomen nierzwakte u niet oud maken voor uw tyd. Zoek en verbeter de oorzaak van uw kwaaL Tracht weer flink en gezond1 te worden. Die pijn in de lendenen, die el lendige blaasstoornissen, hoofdpijn en duizeligheid, dat afgematte, zenuwachtige gevoel behoeven u niet langer te kwel len. Alle tezamen maken uw leven tot een last, die zoodra gy uw nieren ver zorgd hebt, verdwy'nt. Verzwakte nieren kunnen door Foster'a Rugpyn Nierenpillen versterkt worden, waardoor gy u in elk opzicht jonger voelt Begin onmiddellyk met het gebruik. Zon der uitstel! Wacht niet, tot gy last krijgt van rheumatiek, ischias, spit, blaasontste king of waterzucht. Ook tegen dergelijke ernstige kwalen worden Foster'a Pillen aanbevolen, doch voorkomen is altyd beter dan genezen. Verkrijgbaar (in glasverpakking met geel etiket let hier vooral op) by apo theken en drogisten h f 1.75 per flacon. voortdurend dalen van de prijzen', is er in den laatsten tijd nog iets. dat me veel zorg geeft". Het meisje naast hem keek hem' by die woorden ernstig aan. „U bedoelt.Lanoé Courthorne?" «Ja", antwoordde Barrington, terwül hy het by-de-handsche paard met een scher pe striem van de zweep tot de orde riep. „En geen wonder 't is een probleem, dat iemand als ik die verantwoordelijk voor alles ben, onmogelijk onverschillig laten kan". Maud' keek nadenkend voor zioh uit. „U bent bang, dat hy naar Silverdale komen zal?" Barrington klemde zyn lippen opeen in oen poging om zyn gevoelens meester te worden; met een feilen glans in zyn oogen staarde hy een paar seconden zwygend voor zich uit. „•Als ik 't op de een of andere manier verhinderen kon, zou ik zeggen: Neen", antwoordde hy toen. „Maar zooals jle weet ofschoon ik de stichter van Sil verdale heet, is het oorspronkelyk een van de vele grootsche plannen van Qeof- frey Courthorne geweest het grootste gedeelte van het land staat dan ook op zyn naam. Dat in aanmerking genomen, had hij natuurlyk het volste recht om de beste boerderij aan den man, dien hy eerst onterfd' had, na te laten te meer nu Lance van de Engelsche bezitt'ngen niets krijgt. Toch, als je 't my vraagt, be- gryp ik niet, waarom hy 't gedaan heeft als hy over hem sprak was 't met de grootste verbittering". (Woïdt vervolgd!

Heldersche Courant | 1928 | | pagina 1