KANNEWASSER De Indringer Eerste Blad. IS ALTIJD GOEDKOOPER OOK VOOR DAMES-CONFECTIE v erschljnt Dinsdag-, Donderdag, en Zaterdagmiddag Bureau: Koningstraat 29 Teleioon: BQ em 412 Woensdag 24 5.20 BUITENLAND. DUITSCHLAND. DE BEZETTING VAN HET RIJNLAND De onderhandelingen, -welke de rijks- regeering die laatste maanden met de ge allieerde Rijnlandoommissie heeft ge voerd over intrekking of wijziging der z.g. ordonnantiën zijn naar de Vorwfirts meldt, vruchteloos gebleven. Een zeer .groot ongerief voor de bevol king is de verplichting paarden en trans- Ïortmiddelen te allen tijde ter beschik ing der bezettingsautoriteiten te houden Verder weigeren de bezettingsautori teiten een redelijke vergoeding te geven voor de schade (aan akkers, enz.), welke de oefeningen der troepenafdeelingen aanrichten. OOSTZEELANDEN. EEN RU8SISCH-LETSCH INCIDENT. Wolff meldt uit Riga dat de Russische regeering besloten heeft haar militaire attaché uit Riga terug te roepen, omdat het geen uitnoodiging had ontvangen voor bijwoning der Letsche manoeuvres in tegenstelling met de andere militaire attaché's. De post zal niet opnieuw bezet worden en de Letsche regeering is ver zocht ook wederkeerig hun militaire atta ché uit Moskou terug te roepen. CHINA GENERAAL MA'S „HEILIGE OORLOG" IN KANSOE. Weergalooze wreedheden. Berichten, te Sjanghai ontvangen door de nationale autoriteiten, bevestigen, zoo wotdt aan de „Daily Mail" gemeld dat vele duizenden personen zjjn omge komen in den „Heiligen Oorlog", welke door den Mohammedanschen leider in de provincie Kansoe, generaal Ma Ting- hsing, een half jaar geleden was gepro clameerd. Ma Ting-hsing beloofde den hemel aan iederen Mohammedaan die tien Chinee- zen zou dooden. Aangezien Kan soe tot de machtsfeer van Feng Joe-sjiang behoor de, mompelt men thans, dat niet alleen communistische actie in het spel was, maar dat wijlen Tsjang Tso-lin Ma een flinke som gelds deed toekomen om zijn actie tegen de Chineezen te beginnen ten einden den opmarscb van Feng's troepen naar Peking te stuiten. Ma schijnt zijn mannen te hebben op gezweept tot weergalooze wreedheden door hun te vertellen, dat het Allah's wensch was dat er om de zestig jaar een opstand der Mohammedanen moest zijn, en dat er thans juist zestig jaar verloopen waren sedert de groote rebellie tijdens de Mand- sjoe-dynastie- De straf-expeditie van Fen Joe-sjiang, die 150.000 man noodig had om de Mo hammedanen te verslaan, heeft niet min der dan zes maanden geduurd. FEUILLETON Ingezonden Mededeellng. EEN AANSLAG OP DEN ZOON VAN WIJLEN TSJANG TSO-LIN. De dader ter dood! veroordeeld. Tientsin, 22 Oct Naar uit Moekden ge meld wordt, is eerst heden bekend ge worden, dat de vorige week een aanslag is gepleegd op maarschalk Tsjang Hoe- Hang. Een Chinees schoot op den maar schalk, die echter niet gekwetst werd. De dader is gearresteerd en Zondag j.L door den krijgsraad ter dood veroordeeld. OOST-INDIË. VERDUISTERING? Batavia, 22 October. Een uitgebreid onderzoek van de justitie xs aangevangen naar financieele handelingen van J. W. R. V., notaris te Weltevreden, in verband mei een vermoedelijke verduistering van tienduizenden. BINNENLAND Uit hot Engalsoh door HAKOLD BINDT/DSÈL 18) Op hetzelfde oogenblik zat Colonel Bar rington dn (gezelschap van zijn eerst e- luitenant Gordon Dane, in zijn groote werkkamer, warm en gezellig door de be timmering, welke van houten vloer tot ba ken zoldering reikte, met den makelaar uit Wlnnipeg, die den verkoop van zijn graan in handen had. te praten. De kamer was opvallend sober gemeubileerd- De eenlge ■wandversiering bestond uit een paar mooie antilopen-koppen en daaronder een aantal freweren van Engelsch fabrikaat, terwijl een van de hoeken versierd was met een collectie jachtzweepen, de meeste gemonteerd met zilver en eemge ervan met ivoren handvat. Dit waren de amuse- ments-attributen; het volgepakte tafelblad daarentegen, een aantal boeken en ver handelingen over veeartsenijkunde en landbouwkunde te midden van schuin af gegleden stapeltjes wedren-verslagen en vee-stamboeken gaf blijk van veel studie. Deze combinatie was veelbeteekenend; ze viel Graham, den graanmakelaar uit Win nipeg, die naar de ellenlange uiteenzetting van Colonel Barrlngton's inzichten gedul- dit «at te luisteren, bij elk nieuw bezoek weer op. H8 wist, dat zijn gastheer op djn KROONPRINS LEOPOLD EN PRINSES ASTRID NAAR INDIE. Officieel wordt bevestigd, dat kroon prins Leopold en prinses Astrid einde November een bezoek aan NecL-Indië zul len brengen. NEDERLANDSCH CENTRAAL FILMARCHIEF. Belangrijke schenking. Men schrijft aan de Nw. Rott. Crt: Van den heer ir. A Slingervoet Ra- mondt, leeraar aan het Koninklijk Insti tuut voor de Marine te Den Helder mocht het Nederlandsch Centraal Filmarchief een aantal negatieven van films ten ge schenke ontvangen uit de jaren 1901 en 1902, die ongetwijfeld van bijzondere histo rische waarde zijn. Het zijn: De Dam te Amsterdam omstreeks 1901, De Maas brug te Rotterdam, zelfden tijd, Huwe lijksstoet van het Koninklijk echtpaar op 7 Februari 1901, Aankomst van Paul Krüger te Amsterdam op 19 December 1900. Intocht van de Boerengeneraals te Amsterdam in September 1902. Paul Krü ger te Rotterdam op het Vredenoordplein 26 Juni 1901. Opening van de Staten-Ge- neraal 17 September 1901, Maskerade- feest te Utrecht 25 Juni 1901, Intocht van Hertog Hendrik van Mecklenburg en H. M. de Koningin, Het te water laten van de kruiser Koningin Regentes op de Ma rinewerf, waarbij de Koningin tegen woordig is. Het bestuur heeft deze belangrijke schenking met grooten dank aanvaard. ONDERZOEK NAAR DE RAMP IN DE „HENDRIK". Defectraken van een mijnlamp de oorzaak van de ontploffing. Naar de Tel. verneemt zal binnen en kele dagen het resultaat van het onder zoek van de mijnramp in de staatsmijn „Hendrik" op 13 Juli j.L gepubliceerd worden. De rapporten zijn eensluidend wat be treft de oorzaak van de ontploffing, n.1. het defect-raken van een mijnlamp van een dermijnwerkers. Zij wijken echter sterk af betreffende de oorzaak van het defect-raken van de lamp. DE ONDERHANDELINGEN MET BELGIE. De besprekingen In Den Haag beëindigd. De Vrijdag in Den Haag aangevangen besprekingen van Nederlandsche en Bel gische deskundigen, die tot taak hadden, voor eenige belangrijke punten de grond slagen te zoeken, waarop de onderhan- deUngen hervat zouden kunnen worden, zijn Zaterdag voortgezet en beëindigd. De deskundigen zullen thans aan hun regeeringen verslag uitbrengen. De Bel gische heeren zijn Zaterdag naar Brussel vertrokken. De Brusselsche Vlngtlème Siècle schrijft dat de Nederlandsche voor stellen als onaanvaardbaar worden beschouwd. In offlcleele kringen wenscht men zich niet alt te laten. De Brusselsche correspondent van dë „Nw. Rott Ort." meldde gisteravond: De Katholieke Vlngtlème Siècle meent in hare avondeditie te kunnen mededee- len in verband met den terugkeer der Belgische experts uit Den Haag, dat de gedachtenwisseling welke zij aldaar had den met de technici van den Nederland- schen waterstaat, de eerste sedert de ver werping door de Nederlandsche Eerste Kamer van het tusschen beide landen ont worpen verdrag, niet tot de resultaten blijkt te hebben geleid, welke men ervan had verwacht Van weerszijden zijn voorstellen ge daan, maar tegenover onze zeer gematig de voorstellen, zegt het Brusselsche blad, zijn andere voorstellen geplaatst die, voor wat namelijk het hoofdpunt der onder handelingen onze verbindingen met den Rijn betreft door de Belgische experts als onverdedigbaar zouden wor den beschouwd. In deze omstandigheden, aldus de Vingtième Siècle verder, valt te vreezen dat de officieele hervatting der besprekingen tusschen beide landen op ernstige moeilijkheden zal stuiten. Bel gië heeft te 'sGravenhage eischen laten gelden, die een minimum zijn beneden hetwelk het onmogelijk is te gaan, zonder de in het spel zijnde belangen in het ge drang te bréngen. De regeering heeft besloten er zich aan te houden en de openbare opinie, die sedert den dag dat de tegenstand van een der Nederlandsche kamers het resultaat van een moeizaam bereikte overeenkomst, vrucht van weder- keerige concessies, deed mislukken hare pogingen met passie volgt, is niet minder vast besloten haar te steunen, ten einde volledige en algeheele erkenning van onze rechten te krijgen. In officieele kringen weigert men Be slist Iets naders mede te deelen omtrent den stand der Nederlandsch-Belglsche préliminaire onderhandelingen. LUCHTVAART. Ingezonden Mededeellng. Wij Breien de Aller Fijnste ousen zeer netjes voor U aan. JAAP SNOR. Voor nieuw werk zijn wij nummer één. Tel. 251. manier heel hard' werkte. Ongelukkiger wijze was die manier beter geëigend voor een rijken Engelsahen heereboer dan voor een gewonen prairie-landbouwer. „En nu," eindigde de Colonel zijn ver haal, terwijl hij zich voor het uiterlijk heel beheeracht, maar met een uitdruk king in zijn oogen, die zjjn bezorgdheid verraadde, tot den makelaar wendde, „un zoiu ik graag willen weten, wat u voor me doen kimt." Graham glimlachte even. „Niet veel, Colonel. Ik kan u al uw tarwe afnemen tegen zeven cent lager." Colonel Barrington fronste zijn wenk brauwen. De glimlaoh van den makelaar tegenover hem beviel hem niet en daarbij kon hij het niet goed velen, wanneer de menschen hem met Colonel aanspraken. „Dat is een voorstel, waarover niet te praten valt," zelde hij stroef. „Ik zou niet eens tegen de laatste noteering willen verkoopen. En daarbij is u tot dusver als mijn makelaar opgetreden." Graham knikte. „Over een week is de marktprijs lager dan mijn bod van nu zelfs vandaag zou ik nauwelijks kunnen realiseeren. Ik was van plan het voor eigen rekening te houden, omdat ik zoo nu en dan van twee meelfabrieken, die op deze speciale quaUteit gesteld zijn, meer kan krijgen. Gewone qualiteiten verkoop ik voor minderwaardig. Dus voor deze zaak voelt u niets?" Met een vertoon van nonchalance stak Barrington een nieuwe sigaar op; 't was Graham opgevallen dat hij de andere, die hij geen tien tellen geleden ln 't vuur had gegooid, nog voor geen derde opge rookt had. Natuurlijk waa dat een klel- De vliegtochten naar indië. Het vijfde vliegtuig. De H.-N.A.E.N., bemand door Smirnof, Aler en Veenendaal is Zaterdagmorgen te 6 uur uit Bagdad vertrokken en te 11.17 min. te Boesjir aangekomen. Dit is de eerste vlucht na de reparatie, die het vliegtuig heeft moeten onder gaan. Bij de Kon. Luchtvaartmij. is Zaterdag uit Bender Abbas het volgende telegram van de H N A E N, het vijfde postvlieg tuig naar Indië, ontvangen: „Wij zijn te 11.55 uit Boeshir vertrok ken en te 15-45 te Bender Abbas aange komen. Alles is in orde. Hadden hevigen zandstorm, maar Bender Abbas was ge lukkig dichtbij". Zondag is uit Karatsji omtrent dit vlieg tuig het volgende telegram ontvangen: „Wij zijn om 6.40 uit Bender-Abbas vertrokken en te 16.25 te Karatsji aan gekomen. Alles is wel aan boord. Morgen gaan wij waarschijnlijk door naai Cawn- pore". Gisteren heeft de Kon. Luchtvaartmij. van de bemanning van het vijfde post vliegtuig het volgende telegram ontvan gen: Wij vertrokken om 7.45 pl. tijd uit Ka ratsji en kwamen om 13.80 pl. tijd te Nasi- rabad aan. Gaan morgen door naar Cawn- pore en Calcutta. DR. ECKENER'S PLANNEN. De National Presclub te Washington hééft gisteren dr. Eckener een noenmaal aangeboden. Aan tafel heeft Eckener meegedeeld, dat hij streeft naar de in richting van een transatlantischen post dienst met 4 Zeppelin's, die den tocht in 21/» etmaal kunnen volbrengen, zoodat om de vier dagen een luchtschip in beide richtingen kan vertrekken. De bouw van elk luchtschip zal onge veer 2 millioen dollars kosten. Boven dien zullen er twee luchtschiphavens moe ten komen, die elk 8 millioen dollar zul len kosten. Zondagavond is Eckener naar Akron vertrokken voor besprekingen met den president der Goodyear Zeppelin Co. PROEFTOCHTEN MET DE GROOTE VLIEGBOOT ROMAR. Te Travemünde worden de laatste dagen proeven genomen met de Rohr- bach Romar, de grootste vliegboot ter wereld. Sedert Üe voltooiing van het reus achtige toestel in Augustus, zijn er nog ©enige veranderingen aangebracht, met name aan de stuurvlakken. Met volle belasting weegt het vliegtuig 18.500 K.G. en niettemin was het bij den laatsten proeftooht binnen 1V» minuut in de lucht. De Romar zal na de proefvluchten wor den afgeleverd aan de Lufthansa die nog twee andere vliegbooten van hetzelfde type heeft besteld om er een transatlan tischen dienst Europa-Zuid Amerika mee in te richten met een of twee tussohen- stations op eilanden in den Oceaan. Ingezonden Mededeellng. Spierpijn stijve spieren KJoosterL alsem ffOeen goud zoo goed Het lot van MacDonald. Ook Zaterdag is er niets vernomen van den Oceaan-vlieger MacDonald. Vrijdag middag om twaalf uur was te London de hoop dat hij toch nog geslaagd kon zijn, tot het nulpunt gedaald. Er is een gerucht, dat een schip op den Oceaan in de verte iets van een ontplof fing meent gezien te hebben, maar dat klinkt heel vaag en vertier is er taal noch teeken van den vlieger gehoord. De lijst der slachtoffers. Hoe MacDonald tot zijn besluit kwam. Nu'de Engelsche vlieger MacDonald als verloren is te beschouwen, is het aantal menschen dat bij vliegtochten bo ven den Noordelijken Atlantischen Oceaan is omgekomen tot 16 gestegen. Voorts hebben er bij pogingen om den Zuidelijken Atlantischen Oceaan over te vliegen, drie menschen het leven verloren. In een artikel in de Sunday Express vertelt mevrouw MacDonald hoe haar man tot het besluit was gekomen, om de poging met een licht vliegtuig te doen. Dadelijk nadat Lindbergh den Oceaan overgestoken was, hoorde MacDoDald in een Londensch restaurant twee Ameri kanen met elkaar spreken. »Ja«, zeide een van hen, »wij hebben Engeland weer do loef afgestoken Bij de eerste gelegenheid de beste kocht daarop MacDonald een vliegtuig en maakte hij aanstalten om te toonen dat een Engelschman in moed niet voor een Amerikaan onderdeed. In Maart was hij van plan geweest daar een vliegtocht mee om de wereld te doen. Eerst van Londen naar China en dan naar New- York. Daar kwam niet van, omdat hij in Noord-Afrikaansche woestijn een nood landing moest doen en zijn toestel daarbij vernield werd. Zijn eerste fiasco prikkelde MacDonald slechts tot een nieuwe avontuurlijke on derneming en zoo kocht hy het lichte toestel waarmee Broad in%926 den beker van den Koning gewonnen had. Hjj vertelde zijn vrouw dat hij voor een week-end weg zou zijn, maar hij nam de boot naar Amerika en zij hoorde pas weer van hem door een telegram van New- foundland, d.d. 3 October. Daarna kreeg zij nog een paar telegrammen en ten slotte een telegrafischen afscheids groet. Ingezonden Mededeellng. nigheid, maar ln 't land van de prairie trouwens in andere landen evengoed zijn 't dikwijls de kleinigheden die op het verborgene groote wijzen. „Neen, dat heb ik u zooeven al gezegd»" antwoordde hij. De makelaar keek Dane aan, een grooten, gebrulnden man, die schuin achter Barrington sat. Een teleur gesteld hoofdsohudden waa 'n antwoord op zjjn vragenden blik. „Dat is afgesprongen, Graham", meng de deze zich in 't gesprek. „Maar iets anders; zou je ons, vriendschappelijk, niet een kleinen wenk willen geven? Zoo- als je weet kost 't'boeren, vooral hier op Sllverdale, heel wat geld; de banken vru- gen op het oogenblik een schandelijk boogie rente en wij zitten met grooto par tijen tarwe, op latere levering, voL" Graham knikte. Hij begreep, waarom boeren op Sllverdale meer geld in kas noodig hadden dan ergens anders; ook was, hij, bij dé herinnering aan vele bui tenkansjes, dezen keer geneigd om be langloos goeden raadi te geven. „Als ik u was zou ik nu verkoopen een cent of vijf onder de markt, voor latere levering. „Ik zou niet weten, hoe ons dat zou kunnen helpen," zeide Barrington, met een geïrriteerd schouderophalen om den raad van den makelaar, welke als ver kapte spot klonk. „Niet?" vroeg de man uit Winnipeg verwonderd. „Dat is toch anders makke lijk genoeg. Ik durf met zekerheid bewe ren, dat de markt nog heel wat lageren prijs bereiken zal, voordat u behoeft te leveren; vooropgesteld dat dit juist is. Is 't, dunkt me, toch niet bepaald moeilijk nu de winst te berekenen als je iets voor een dollar verkoopt en dan weer terug koopt, wanneer je 't voor twee vijf en dertig terug moet dekken. Natuurlijk be staat er risico, dat je de markt tegen je zal hebben, maar dan zou je bij de eerste stijging kunnen koopen en in elk geval heb je ook nog je voorrraad om het te kunnen uitzingen als iemand je mocht oorneren." „Dat kUnkt heel verstandig," zeide Dane langzaam. „Natuurlijk is 't een spe culatie, maar ten slotte, slechter af zijn dan nu kunnen we niet. Gaat u met 't plan aocoord, meneer?" Barrington legde zijn sigaar neer en keek den spreker met verbaasde veront waardigde oogen aan. „Zeer zeker niet," antwoordde hij. „We zijn tarwe-producenten, geen tarw©-spe culanten. Ons doel is om tarwe te gaan verbouwen, niet om erin te zwendelen en te Uegen voor minimale winstjes. Dat soort kunstgrepen heeft mijn goedkeu ring niet." „Maar, meneer...." begon Dane; met een kort gebaar sneed de Oolonel alle verdere tegenwerpingen af. „Ik zou me een gokker voelen," ging hy voort.Al aar al is 't tot dusver hier op SilverdaiLe de gewoonte geweest dat de opinie van den leider beslissend voor eventueels handelingen van andere kolo nisten was daarom behoeft je dat in deze niet te weerhouden om met de op lichters van den tarwe-ring in Winnipeg in 't strijdperk te treden." Eerst werd het gebruinde gezicht van Dane nog iets donkerder van tint, maar toen had hij opeens moeite om rijn lachen ■1 1 1 mem Staat alles U tegen? Gebrek aan eetlust Postera Maagplllon, in te houden. Door het gesprek was hem de scène, die hem den eenigen keer, dat de Oolonel zich aan speculeeren gewaagd had, gevolgd was, weer ln de gedachten gekomen; de Silverdalesche leider had zich toen niet onbetuigd gelaten en wan neer hjj eenmaal begon.Met een ver ontschuldigend gebaar wendde hy zich tot den makelaar, die by de laatste woor den van den Colonel plotseling rechtop was gaan1 zitten. „Ik denk er niet aan sir 't zou lijn recht tegen uw wenschen indruischen," zeide hy. „Dat ls dus afgesprongen, Graham." Het gezicht van den makelaar stond strak. „Ik heb u als vriend een goeden raad willen geven, Oolonel," zeide hy „en ik kan u zeggen, dat er menschen zyn, die niet om contanten verlegen zitten, die een dusdanige wenk van my op waarde weten te schatten. Maar als u er niets voor voelt, geeft verder argumenteeren niets. Houd uw tarwe vast en betaal rente aan de bank, als u hulp noodig hebt om te rapporteeren." „Ten zeerste verpHcht," antwoordde Dane kort. „Ze vragen veel, dat is waar: maar als je in handen van gok-make- laars valt, ben je ook nog lang niet ge lukkig." Graham knikte. „Wel, ik moet er mor genochtend om zes uur weer uit, dus 't wordt tijd, dat ik opstap," zeide hy. „Goe den avond Oolonel Dane!" fWofdt vervolgd! HELDERSCHE COURANT Licht op voor Auto's en Fietsen i Dinsdag 28 Octuur dadelijk wrflven met bet eenlge tntfldel dat tot diep In Uw «pieren doordringt ta *""*1 weer lenig maakt» Akker "Verstopping Slechte spijsvertering en alle voedingsstoornissen moeten spoedig zwichten voor. Posteros Maagpll» ten. die ow gebeele or ganisme verkwikken. Alom verkrijgbaar 6 f 0.6!) per Bacon.

Heldersche Courant | 1928 | | pagina 1