KANNEWASSER De Indringer BS ALTIJD GOEDKOOPER Huidverzorging Eerste Blad. OOK VOOR DAMES-CO NFECTIE 00ST-INDIË. Verschijnt Dinsdags Donderdag- en Zaterdagmiddag Bureau: Koningstraat 28 Telefoon: 50 en 412 Dinsdag 30 Oct5.08 uur. Woensdag 81 5.06 Ingezonden MededeeHntS. BUITENLAND. DUITSCHLAND. DE BEZETTING VAN HET RIJNLAND. Ontruiming der tweede zone voor 10 Jan. 1029? Er zijn reeds aanwijzingen hoe de ont ruiming der tweede zone zal geschieden. Een overbrenging der troepen van de tweede zone naar de derde schijnt niet iil de bedoeling te liggen. Er zal een etappes- gewijze militaire ontruiming plaats heb ben. Gezegd wordt, dat de tweede zone op 10 Januari 1929, een jaar voor den oor spronkelijk bepaalden termijn, ontruimd zal zfln. WEER EEN LOON GESCHIL. In de Oost-vSaklslsche textiel industrie. Zittau, 27 October. De werkgeversbond in de textielindustrie van Oost-Saksen heeft de loonovereenkomst met Ingang van 80 Nov. opgezegd. In de textielfabrie ken van Oost-Saksen werken 45 50,000 mpn, DE ARBEIDSCONFLICTEN. De werkgevers weigeren. Dusseldorf, 29 Oct. De Vrijdag gevallen arbitrale uitspraak voor de metaalbewer kers in de ijzer- en staalindustrie is door den bond der werkgevers afgewezen. VEREENIGDE STATEN. DE LAATSTE RONDE IN DE VER STATEN. De stemmen der vrouwen zullen den doorslag geven. Wat betreft de verkiezingscampagne is thans de laatste ronde ingetreden. De stemming is bepaald op 6 November en de groote menigte der kiezers zal thans wel met zich zelf zijn overeengekomen op wie zij haar stemmen zal uitbrengen. Het gaat er nu enkel nog maar om, door uiterste krachtsinspanning de weifelaars, de kleur- looze middenstof, naar zich toe te trekken. Er zullen bijna 14.000.000 meer men- schen stemmen dan bij de verkiezingen van 1924. De staat New York staat natuurlijk bovenaan de lijst met 4.875.721 kiezers tegen 3.246.319 in 1924, dan volgen Penn- sylvajitë, Illinois en Ohio. Er is een ontzaglijke toeneming van het aantal vrouwen, die zullen stemmen. De politici en de hooggeplaatste regeerings- ambtenaren zijn van oordeel dat de stem men der vrouwen den doorslag zullen geven." ENGELAND. VERKIEZING VAN DEN LORD RECTOR VAN GLASGOW. Baldwin gekozen. Zaterdagmiddag is te Glasgow de ver kiezing gehouden voor den lord rector van de Universiteit De premier, Stanley Baldwin, werd gekozen met 1044 stemmen, tegen 978 stemmen op den nationalen can- didaat Cunningham Graham, 396 op sir Herbert Saqjuel en 226 op den arbeiders- candidaat. De uitslag werd door de verschillende partijen met het gebruikelijke gevecht ge vierd, waarbij 60.000 rotte eieren, tonnen vol rotte appelen, schelvischkoppen, be dorven visch, zakken roet en oker als wa penen werden gebruikt. De studenten hadden zich voor deze gelegenheid ge kleed in sportcostuum en ketelpakken. ITALIË. DE OPMARSCH NAAR ROME. Mussolini maakt balans op. Naar aanleiding van den zesden ver jaardag van den opmarsch der fascisten naar Rome heeft Mussolini een manifest tot de fascisten gericht waarin hij o.a. zeide: Zwarthemden van Italië I De zes jaren fascistische revolutie sluiten met een in drukwekkend einde. Er zullen 2802 open bare werken worden ingewijd om de groote onderneming te vieren, die het Italiaansche volk in October 1922 bevrijd de en een nieuw regiem schiep. Na deze werken te hebben opgesomd, sprak Mus solini over de gebeurtenissen van het af- geloopen jaar: de hervorming der valuta, de landontginning enz. Dit zijn funda- menteele data In de geschiedenis van het fascistische regiem, die het laatste jaar van het fascistische bestaan van bijzon dere beteekenis maken. Het regiem, zoo zeide Mussolini tot slot, zal zijn grondslagen steeds breeder ma ken, zoodat men ten slotte zal zien, dat onder het teeken van den lictorenbundel het heele Italiaansche volk zijn politieke en corporatieve formaties onder een re giem, dat de volle verantwoordelijkheid draagt, aaneensluit. te Engelsche mijlen (1 Eng. mijl 1619 M.) en het neerslaggebied waaruit het zijn water krijgt, beslaat 128 vierkante mijlen. De Gouverneur van Bombay herinner de er in zijn toespraak aan dat de vree- seljjke hongersnood in het presidentschap Bombay van 1899 tot 1902 aan dit presi dentschap 21li millioen had gekost, on gerekend de vreeselijke offers aan men- schen en dieren. Wanneer het geheele besproeiïngsstel- sel gereed is, schat men dat de waarde van den oogst tot 4V* millioen 's jaars zal stijgen. Hier tegenover bedraagt de ge heele kapitaalsuitgave maar 9 millioen. De nieuwe werken van het besproeiïngs- stelsel van Deccan zullen groote uitge strektheden landen die vroeger telkens door hongersnood geteisterd werden, voorgoed tegen schaarschte en gebrek be- veiligen. LUCHTVAART. BEITSOH-INDIE. DE GROOTSTE STUWDAM VAN DE WERELD GEOPEND. Londen, 29 October. In tegenwoordig heid van leden van de Commisjie-Simon is Zaterdag te Bhatgar, in het president schap Bombay, een nieuwe dam ingewijd, waarachter het water voor uitgebreide be- sproeiingswerken wordt opgestuwd. Het is de grootste der wereld. Het metselwerk ervoor heeft een inhoud van 211/» millioen kubieke voet en heeft 952.500 gekost. De lengte van den nieu wen dam bedraagt ongeveer 1800 M., de oppervlakte van het meer is 141/» vierkan FEUILLETON Uit het Engelsch door 21) Witham?" vroeg de jonge boer, terwijl hij' zijn sigaar even met zijn tong bevoch tigde en 't dekblad aandrukte een ma noeuvre, die volkomen overbodig was. ja zoo heet hij, "antwoordde zijn metgezel. „Wel, om kort te gaan, - of schoon u 't verhaal waarschijnlijk beter kent dan ik, - de politie heeft uw vrien den bil 't oversteken van een rivier te pak ken gekregen en bij die gelegenheid1 heeft Witham op een van de jongere marochaus- sée's, Shannon geloof ik, geschoten Witham ging rechtop zitten; eerst werd hij rood, toen leek 't of al het bloed opeens weer wegvloeide; met een gezicht,asoh- grauw van drift en verontwaardiging, keek hij den jongen man aan. Groote God!" bracht hij er sohor uit En heeft hij hem doodgeschoten?" Ja" antwoordde de ander. „Of eigen- H'k doodgeschoten is 't woord niet, want met één schot zou hij van hem af geweest zijn en Witham heeft tweemaal gescho ten.' Uit de houding, waarin de man lag en 'de voetstappen om 't liohaam heen, is duidelijk gebleken, dat hij hom opzette lijk vermoord heeft". Hot gericht van dein jongen man stond De vliegtochten naar Indië. Het vijfde vliegtuig te Bandoeng. Volgens bij de K. L. M. ingekomen be richt is het rijfde postvliegtuig, de H-NAEN, Zondagmiddag vijf uur (pi. t.) te Batavia aangekomen en Maandagmor gen 10.15 uur (p.1. t) te Bandoeng geland. DE BETEEKENIS VAN DE POST- VLUCHTEN NAAR NED.-INDIE. Het oordeel van directeur-gene raal Damme. Nu het vijfde vliegtuig in Weltevreden is aangekomen, heeft het Handelsblad den directeur-generaal der posterijen, ir. M. H. Damme, gisterochtend naar zijn mee ning gevraagd over de postvluchten naar Nederlandsch-Indië. Ir. Damme was overtuigd dat een regel matig postverkeer met Indië onze econo mische positie in de wereldverhoudingen belangrijk zou versterken. Handel en in dustrie in Nederland en in Indië zullen elkaar onderling sneller kunnen verstaan, en daardoor beter het hoofd kunnen bie den aan de buitenlandsche concurrentie. Versterking van den onderllngen band, ook van den zakelijken band is speciaal in deze tijden een belang van de eerste orde. De tegenslagen, die wij ondervonden hebben, zijn natuurlijk zeer spijtig, omdat zij ook een terugslag in de stemming en het geloof van het publiek hebben ge geven, maar zij mogen ons niet verhinde ren door te zetten. Mijn conclusie is, dat het postverkeer tijdens deze proefvluchten geenszins te- "eurstellend, integendeel zeer bevredigend is geweest, en dat het mijn verwachtingen nog heeft overtroffen. Ook mijn advies is dus: doorzetten, desnoods voorloopig met eenige financieele opofferingen der pos terijen. heel strak, toen hij vroeg: „En ze zijn er zeker van, dat 't Witham1 was?" *Ja"; de scherpe oogen van den man tegenover hem keken hem scherp onder zoekend aan. „Ja tenminste, zij zijn ze>- ker van zijn paard; en 't geweer was van Witham. 't Scheelde een haartje of de andere marechausséo had hem te pakken gekregen en door de haast heeft hij zijn geweer imoeten achterlaten. Wat wij dood- sohieten noemen is 't niet geweest de jongen is overvallen en ontwapend, heeft zich niet kunnen verweren 't doet me genoegen, dat het u zoo ellendig maakt Door don kameraad! van don Jongen, dlo u nagegaan hoeft, woton we, dat u er In geen enkel opzicht de hand in gehad heeft geloof maar, dat u anders niet In de stoel kalmpjes uw sigaar zou zltton roo- ken," Het duurde wel een minuut, voordot Witham zijn stem woer genoeg in zijn macht hafl, om. iets te durven zeggen. Toen vroeg hij langzaam: „En waarvoor imoeten ze mij hebben?" „Ze zijn 't nog niet mot zichzelf eens, of zo u moeten hebben of niet," antwoord de de officier. „In Canada gaat alles met een slakkengang. Maar in elk geval wil len ze op de hoogte van uw doen on laten blijven kwam er dan iets, waar zo hou vast aan hadden, dan was 't: inrekenen!" „En Witham?" vroeg de jonge boer. „Is aan den' haal gegaan, met een van de marechaussées aohter zloh aan. De rest had zloh verspreid om hem 't ont snappen naar de prairie onmogelijk te maken. Toen heeft hij t over de rivier geprobeerd, Is door 't ijs gezakt en ver dronken ofschoon, niemand heeft het Ingezonden Mededeellng. Wij Breien de Aller Fijnste ousen DE GRAF ZEPPELIN OP DE THUIS- REia Reuter meldt d.cL Maandag uit Lake- hurst, in den staat New Jersey: De Graf Zeppelin is vanochtend om 2 minuten voor twee vertrokken op de thuisreis (het was toen in Nederland al een uur of vijf later). Het luchtschip vloog over Long Island, ten oosten van New York. De koers was noord-oost, zoodat men aanneemt, dat de Zeppelin een noordelijker route zal nemen dau op de heenreis. Ongeveer om 8 u. 85 (A. T.) had het luchtschip New York (stad) bereikt en werd door zoeklichten van de wolkenkrabbers belicht. De stoom fluiten van de schepen in de haven be gonnen te gillen, de bevolking werd ge wekt en begroette, deels in nachtgewaad, de Zeppelin vanuit hun vensters, uit de straten of uit de parken. Voor den terugtocht kwamen nog tot op het laatste oogenblik passagiers zich aan melden .Een van hen bood tevergeefs een extra-bedrag van 2400.—. De passagierslijst onderging op het laatste oogenblik nog een verandering, daar lady Drummond niet aanwezig bleek. In haar plaats maakt William Ullmann de reis mee. Er zijn 32 zakken met post aan boord met een totaal gewicht van 1531 pond. Volgens een ander bericht heeft het luchtschip 50.000 brieven en briefkaarten aan boord. In het luchtschip bevinden zich 60 men- schen, o.w. één vrouw. Nader bericht Wolff nog uit Providence (Rhode Island), dat de „Graf Zeppelin", die de Block Islands met een snelheid van ongeveer 120 K.M. per uur gepasseerd was, op een hoogte van ruim 800 M. vloog en in Oostelijke richting verdween. Een zwakke Noord-westelijke wind begunstig de den tocht Tot degenen, die als invité's den tocht naar Duitschland meemaken, behooren commandant Maurice R. Price, van het station te Lakehurst, en luitenant Charles Bauoh, uit Dorcbester in Massachusetts, Bauch is een der overlevenden van de ramp, die indertijd het Amerikaansche luchtschip Shenandoah had getroffen. Verder luit Thomas Settle, uit Washing ton. Een verstekeling. Berlijn, 29 Oct Volgens den Lokal An- zeiger is vanmorgen om 11 u. 20 m. een verstekeling aan boord1 van het luchtschip „Graf Zeppelin" ontdekt. Omi 8 uur M.E.T, meldt Wolff, bevond de „Graf Zeppelin1" zich op ongeveer 200 KM. Z.O. van Kaap Sable eni 1800 KM. van Lakehurst Hot luchtschip vloog toen op 300 M. hoogte met een snelheid van 120 KM. per uur. EEN ONGELUKKIGE VLIEGTOCHT. Van vflf vliegtuigen, slechts één aangekomen. Uit Karlsbad wordt gemeld, dat van een escadrille van vijf vliegtuigen, Vrij dag van het militair vliegveld te Eger ver trokken, dat naar Praag zou gaan om deel te nemen aan de luchtmanoeuvres ter ge legenheid van het 10-jarig bestaan van de republiek, slechts één het doel bereikt heeft. Bij Tasswitz stortte één der vlieg tuigen noer en werd vernield. De bestuur der bleef nagenoeg ongedeerd. Een tweede vliegtuig viel bij Buchau naar beneden en verbrandde. De piloot kreeg ernstige brandwonden en werd in het ziekenhuis te Karlsbad opgenomen. Twee andere vliegtuigen hebben waarschijnlijk een noodlanding moeten maken, want zij zijn niet te Praag aangekomen. Geruchten dat zij zijn verongelukt, zijn niet bevestigd. einde gezien, want er stond een hevige sneeuwstorm: voor 't geval, dat ÜJJ ontsnapt is, is er een bevel tot inhechte nisneming uitgevaardigd. Witham is dood, mocht hij1 't nog niet zijn, dan duurt •het geen paar dagen meer, of hij is 't, want de murechaussée's zijn die prairie aan 't afzoeken en hobbon ze hem een maal, dan verknoeien ze niet zooveel tijd met praten, als wij doen, voordat ze hem ophangen. Merkwaardig, zooals dit verhaal u aangepakt heeft." Witham bleef nu wel een minuut lang stijf rechtop on zwijgend] voor zioh uit zitten kijken. Toen. met een beweging van zijn schouders, alsof hij een last af wierp, stond hij op. „Witham lis dus dood/' zeldo hij. „Wel, hij heeft een moeilijk leven gehad. Ik heb hem goed gekend. Dit is de eerste keer, dat ik 't gehoord1 heb, op irn'n woord van eer on nu moet ik weg, 't is m'n tijdi." De jonge officier begon te lachen. „Oa asjeblieft weer zitten. Ik heb een voorstel U heeft let», dat me verduiveld sympa thiek Is, en imet do kerels kan lk natuur lijk niet praten. Daarom had ik' zoo ge dacht, u kampeert hier tot morgenoch tend en als dank daarvoor krijgt u va* mij het lekkerste eten wat we In dit ver maledijde land kunnen opdiepen, 't Is een regeling, die nog meer goeds heeft, want morgenochtend kan lk u meteen zeggen, of de Oanadeezen u moeten hebben of niet." Iets, hulton zijn wli om, dwong Witham toestemmend te antwoorden; maar toch was hl] blij, toen zijn gastheer de hall uit ging om orders voor 't avondeten en 't terugbrengen van de slede te geven. Ingezonden Mededeeünfit Doos 80 en 60, tube 80 ct. PUROL BRAND. Koepang, 20 October. De goheelo kam pong Djoeroemapin bij Alas is nfgbrand. Tweehonderd huizen, tweehonderd rijst schuren met 190,000 bosschen padi wer den eeni prooi der vlammen. De schade bedraagt ongeveer 80,000 gulden. DE TASMAN EN DE TJIKANDI VLOT GEKOMEN. Menado, 20 Oct. De Tasman is gister middag 3 uur met eigen middelen vlot ge komen en heeft de reis naar Makaasar vervolgdL Vannacht is zij de Barentz tegengekomen, die op weg naar Nain was. De Barentz koerste daarop verder naar haar eigen bestemming. De Van Ovex- straten, die van de Tominibocht eveneens op weg was naar Nain, werd radiografisch gewaarschuwd, dat hulp niet meer noodig was. De Tjikandi ds van het rif afgesleept door een oüeboot van de Bataafsche en de sleepboot van de burg. openb. werken An na. Gistermiddag 4 uur Js het schip vlot gekomen en gisteravond 7 uur hier aan gekomen. De dubbele bodem bleek op en kele plaatsen lek. De stukgoederen uit de Tasman en de Tjikandi zijn overgeladen in 5 tongkangs, die gisteravond 10 uur behouden hier binnen zijn gesleept. Over de Tjikandi wordt nog gemeld, dat het schip Dinsdagnacht 2 uur tenge volge van zwaren storm en hooge zee op het rif is geloopen ten Noord-Westen van Nain Besar. De Tasman, die hulp ver leende, werd in de manoeuvres gehinderd door de sleeptros, welke niet tijdig werd losgegooid, waardoor het schip naar het rif werd gedreven door den zwaren stroom en hevigen wind. Eenige passa giers van de Tasman zijn te Menado ach tergebleven. De Van Doorn van de mari ne gaat niet naar Nain. Soerabaja, 20 Oct." De Tjikandi wordt te Soerabaja gerepareerd. Do lading heeft geen schade gekregen. MARINE EN LEGER De „Java-Bode" acht, ondanks officieele ontkenning, de onderlinge appreciatie tus- schen marine en leger nog steeds niet zooals zij zou moeten zijn en het blad zou vloot- en legerdagen meer dan tot dusver dienstig willen maken aan het versterken van den band tusschen leger en vloot: „Daar, waar vloot- en legerdagen wor den gehouden, stelle men (de autoriteiten 't Was noodig, dat hij oen paar oogen- blikken alleen waa Telkens wanneer het opnieuw tot hem doordrong hoe Oour- thorne hemi gedupeerd hadi, klemde hij1 zijn handen van drift ineen. Hij kende de geschiedenis van Shannon, daarom be* groep hij nu, te laat, Oourthorae's opzet; Oourthorne, die den jongen marechaussée had willen vermoorden en die met een dulvelsche sluwheid zijn plannen zoo ge maakt hadl, dat alle schuld op een ander moest vallen. Voor den tweeden keer trok al 't bloed uit zijn gezicht weg, toen 't goed tot hem doordrong, in welken toestand hij zich, bevond: ais zijh ware identiteit bekend word, had hij alleen zijn eere woord! om zi,jn onsohuld te bewijzen. Toch was het in hoofdzaak zijn niet te bedwingen verontwaardiging en woede, welke zijn bloed zoo in beweging bracht. Angst voelde hij niet Iemand:, die dood heette te zijn, kon niet gearresteerd wor den en hij wist geen enkele reden, welke een bekend maken van den waren toe stand wensohelijk zou maken. De verkoop van zijn boerderij zou de hypotheek dek ken en degeen, die 't geld geleend had had ai een paar jaar een hooge rente ge noten. Als dit onvoorziene niet gebeurd was. zou hit tot 't laatste toe volgehouden hebben, maar hij gevoelde geen spijt, dat dit nu onmogelijk géwordén was. 't Lot had met boer Witham niet veel goeds voor gehadi; misschien was ze den bal ling Oourthorne beter gezind. Op dat oogenblik nam hij zijn besluit; toen de jonge offlioler terug kwam om te zeggen dat het avondeten klaar was, stond hij met een kalm opgewekt gericht uit zijn stoel op. Schele hoofdpijn In een kleine, behagelijk-warme kamer stond een maaltijd op hem te wachten, welke in zijn eenvoud en overvloedigheid bijna barbaarsch te noemen was, man nen in het barre Noord-West$n. leeren wel, om op Homerische wijze te leven en. te eten na ettelijke koppen groene thee schoof de jonge man zijn gast de whisky toe met een lachend gezicht vulde deze rijn glas tot aan den randt, „Op een betere kans voor Witham," zeide hij. De jonge officier staarde hem over tafel aan. „Neen," zeide hij beslist, „als alles, wat je thuis geleerd hebt een Ietsje waarheid bevat, dan is Witham op 't oogenblik In. Hij zweeg, geboeid door een eigen aardige uitdrukking In die oógen van zijn gast. „Neen," zeide deze langzaam, „een of twee keer heeft 't weinig gescheeld, of hij had die plaats tijdens zijn leven al leeren kennen misschien, om alles wat hij toen doorgemaakt heeft, is er in de toekomst iets voor hem weggelegd." Zijn metgezel keek hem verbaasd aan, maar gelukkig voor Witham, onthield hij zich van eenlg commentaar. Toen de tafel opgeruimd was, haalde hij een spel kaarten te voorschijn en trok de tafel uitnoodigend tot vlak bij de ge zellig knappende kachel. Een tijd lang spoelden ze zonder eenige onderbreking voort, maar toen Witham, na een half uur, voor den tweeden keer een troef weggooide, gaf dee jonge man uiting aan zijn gevoelens door een wanhopig steunen. „Of u bent niet goed in orde,1'r zeide hij teleurgesteld, „of u heeft Iets, dat u hin dert." (Wordt vervolgd). heldersche courant Licht op voor Auto's en Fietsen i De geallieerde Rijnland-commissie heeft, naar de socialistische persdienst meldt, de huurovereenkomsten en andere contracten te Koblenz opgezegd en treft voorbereidingen voor de verplaatsing naar Wiesbaden. HAROLD BINDLOSS. zeer netjes voor U aan. JAAP SNOR. Voor nieuw werk zijn wij nummer één. Tel. 251. In Uw woning behoort op Iedere wasohtafel een dooa ol tube Tnypr/wiftaw MflrtMbrtBniy. l* vaak u wijle» ran ilecbte spQiverteln^ Foiter"» MaagpUlcfi verdrijven spoed tg ov kwaal, werken oItem tacht en verichaffen o een gezonden eetlust, nieuwe energie en een opgeruimd humeur. Maagplllen I 0.65 per flacon. Alom verkrijgbaar

Heldersche Courant | 1928 | | pagina 1