ALGEM. COÖPERATIE TWEEDE EN LAATSTE BLAD. PLAATSELIJK NIEUWS GEMENGD NIEUWS Ds. C. Riemers van Harlingen heeft bedankt voor het beroep naar de Horst, Evang. Luth. Gom. alhier. PROP A'G AND A-AVOND NED. BLINDEN BOND. Gisterenavond had de reeds lang voor bereide en gepropageerde kunstavond pUats, uitgaande van den Neder la ndschen Bliudenlbond en bestemd voor propaganda voor de maatschappelijke positie van den Necforlandschen bünde, en, in tweed© in stantie, voor onzen 'blinden stadgenoot, den heer Krijgsman. Dank zft den intensieven arbeid van het liervoor gevormde comité, waren voor dezen wond veel kaarten verkocht, en daar van verschillende zijden medewerking was verkregen, mag de avond zonder voorbe houd uls geslaagd wordon beschouwd. [Medewerking werd' verleend: le, door Mev r. BrnmsenlHogerzeil met eenige uununers zang, 2e. door MeJ. Jo Zuider- v'lieU, oud-leerlinge van den heer Krijgsman, Be. door Mej. D. van der Brugge, 4e. door het Stafmuziekoorps K. M,, öe. door don heur W. J. A. P. Creman, lid van den Blin de nbond, 6e. door Bendei"s Pianohandel te Amsterdam, die belangeloos (slechts de kos tem van heen- en weerzonden worden in rekening gebracht) een prachtigen conoert- vteugel in bruikleen afstond. Voorts ver leenden medewerking de propagandist van 'ion Bond, de hoer J. van den Berg te Oos- terbeek en de heer Krijgsman zelf De burgemeester opende den avond en heette de aanwezigen, onder wie zich be vonden schout-bij-nacht en mevr. Quant en oud-kolonel Boelen, expressieveHjk voor de gelegenheid uit Den Haag overgekomen, welkom. Als voorzitter van het plaatselijk comité zegt spr. zelden met meer sympathie een 1 lijeenkomst te hebben geopend dan deze. Hoewel spr. nogal wat ervaring had opge daan in zijn leven), was die betreffende den H blind© niet meer dan dat deze als hulpbe hoevende, ongelukkige stakker aan de pu bliek© liefdadigheid was overgeleverd. Ik dacht, dat zijn lot beklagenswaardig was, aldus de burgemeester, maar in de beide jonge mannen* waarmee ik kennis maakte, I de heerem Krijgsman en Creman, ontmoette ik niet in het minst iets wat daar op leek. Wél hinderde het hen, dat nog zoo weinig gedaan wordt om den blind© d© plaats te geven die hem toekomt. Na een woord van welkom en dank aan de' medewerksters en medewerkers, wordt met de afwerking van het programma be gonnen. Het was de Stafmuziek, die een fraaien, mooi-gelnstrumenteerden oonoertmarsch, compositie des heerenl Leistikow, inzette. Binnenkort vangen ook de winterconcerten van dit corps weer aan, en bij die gelegen- hejd zal dit werk ongetwijfeld nog wel eens weer worden uitgevoerd. De marsch werd gevolgd door de ouverture uit de opera de Zigeunerin, waarna de heer Creman Schu- mann's „Papillons" vertolkte. Indien het nog noodig is te demonstreeren wat door muzikale blinden kan worden bereikt, dan was dit bet bewijs. En -wij zouden nog an dere staaltjes hooren van het kunnen en kennen onzer blind© landgenooteni Mevrouw Brumsen vertolkte, begeleid door haar echtgenoot, een drietal liederen van Hfindel en Brahms, mejuffrouw Zui- dervliet een fantasie van Mozart, de heer Krijgsman de bekende polonaise op. 40 No. 1 van Ohopin, en daarna kwam de heer Van den Berg, landelijk propagandist van den Bond. Vooraf had; die heer Krijgsman ©en hartelijk woord van dank. gesproken namens den Blindenbond' tot de zangeres, die zich onmiddellijk en' geheel spontaan bereid verklaard had tot medewerking op dezen avond en haar ©en prachtige mand bloemen aangeboden. Het zal u wel gaan als de üieesteni, zoo zegt de beer Van den Berg: gij hebt diep medelijden met ons, omdat wij gebuikt gaan onder een ontzettend kruis, en we daardoor oen heel bizondero positie in de maat schappij hebben. Wit aanvaarden dat mede lijden gaarne, daaT heit uit het hart komt. Het is geen wonder, als gil daar den blinde ziet gaan, hulpeloos, afhankelijk van an deren. Spr. Is zelf tot ztfn 17e jaar ziende ge weest en nu 13 jaar blind; hij kan dus be- oordeelen of en hoe erg het is. Het is heel erg, maar.... niet zoo erg tls crii vermoedt. En wol daarom, omdat gij denkt, dat wij blinden lijden onder ons ge brek, ons gemis. Dat is het niet. (Wil lijden om gansch andere redenen. W\\ hebben' het medelijden van het groote Hibliek niet noodig. Goed' bedoeld, heeft het 'aak noodelooze en nuttelbozo gevolgon. Iet schaadt dikwijls ons gevoel van Ke'°- ®spect. Wij willen krachtig stelling nemen bgen dat medelijden, dat geheel verkeerde dankbeelden aankweekt betreffende ons. Men vestigt met dat medelijden don indruk abof wit blinden niets kunnen, alsof wij uitsluitend kunnen dienen als objecten van Dikwijls" zijn de blinden zelf de schuldi gen: ze staan op markten met hun bordje oo de borst: „God behoede den armen blinde" e. d, Daarbij komt vaak do onbehol penheid van denl blinde: gevolg van gebrek aan opvoeding. Wij willen beschouwd1 worden, als hoogst normale menschen, met dezelfde behoeften ©n nooden. die git zienden 'hebt. Wij willen zelfstandige menschen wor- 3en, behandeld worden als menschen, die uuttigen en produotieven arbeid' kunnen verrichten. Wij willen dat d© gemeenschap ook onzo donk- en spierkracht gebruik©. Wij willen) de menschheldi dienen zoo goed als gif. Kan dat? Ja, mits men de blindenzorg in geheel andere banen leidt, Hen niet meer aan de liefdadigheid overlevert. De blinden hebben thans geen vrijen wii, zij: kunnen niet handelen zooalg ziji iwilen. De liefdadigheid bestendigt een toestand van permanente onafhankelijkheid' voor den blinde. En men moet steeds maar opnieuw weer de liefdadigheid opwekken. Men schrijft veel over de blinden, dat niet waar is. (Met p ropagan daprentem moet men de blindheid voorstellen alsof wij in een don keren nacht verkeeren, 'Wij leven niet in den nacht: ook bij ons kan het licht schjjinen, allerlei inboie dingen zijn ook in ons leven. Particuliere liefdadigheid moet vérvan- gen worden door werkverschaffing. Schan delijk lage looneni worden nog aan blinden betaald; de toestanden op heit platteland tarten vaak alle beschrijving. .Ja, inderdaad, wij hebben óók ons kruis, en dat kruis is drieledig: le. onze blind heid; 2e. de armoede en ellende van velen onzer; 3e. onze groote afhankelijkheid. Maar wij: zijn van meening, dat de blinden niet meer mogen worden beschouwd als iastposten en paria's, dat de gemeenschap moet inzien, dat ten opzichte van de blinden een groote en schoone taak voor haar is weggelegd. Wij vragen) geen onderstand, geen pon- sioen van de gemeenschap; zoolang wijzelf niet huilen en jammeren, behoeven anderen bot niet voor ons te doen. Wij vragen slechts dit: leerplicht voor het 'blinde kind, opleiding in alle voor hem' geschikte vak kon, een rijksbureau voor arbeidsbemidde ling, rijiksstoun voor oud© om niet meer werkkrachtige blinden. Is het niet bedroevend, dat wij thans nog op leerplicht voor blinden moeten aandrin gen»? De leerplicht geldt alleen voor het valide kind. Er zijm vele stumperds onder d© blinden', «maar dat komt omdat zij in hun jeugd geen onderwijs genoten hebben. Het is een achterstand in de wetgeving, dat voor onderwijs aan blinden niets is uit getrokken. Elke lager-onderwijs-lserling kost den staat ongeveer 160, die van het middelbaar onderwijs 600, de student, van de hoogeschool 1200 1800. Het argument van o© bezuiniging, nog door minister Kan gebezigd tegenover den blinde, gaat niet langer op. En men behoeft ons heusch niet „bezig te houden": er zijn tal van beroepen, die voor den blinde ge schikt zijn. De gemeente Amsterdam heef t de proef genomen en blinden opgeleid met succes voor masseur en masseuse, verder zijn er blinden werkzaam bij den telefoon dienst, als radio- en rjjwïelmonteur, a's marconist, enz. In Duitschland zijn er hou derden in de metaal1- en kunstzijde-indus trie werkzaam, zooals op het dezer dagen gehouden congres van onvolwaardige ar beidskrachten is medegedeeld. Ford zegt in zijn boek: er is in de industrie meer plaats voor kreupelen en blinden dan er zijn. En vanavond hebben we nog kunnen hooren wat de artistieke capaciteiten van den blinde presteeren, In Marburg is zelfs een uni versiteit voor blinden, in Eindhoven heeft er een acte m. o. Duitsch. gehaald. Plaag ons niet langer met uw medelijden.. Het is al ongelukkig genoeg met ons. Wij berusten wel in ons gebrek. Maar Iaat men meegevoel en solidariteit aan den dag leg gen; de gemeenschap heeft een belangrijke „taak te vervullen ten opzichte van ons. Het kruis van de blindheid zelve kan men ons niet ontnemen, wel dat van armoede en afhankelijkheid. Wij verlangen) te worden opgenomen in het groot© maatschappelijke verband. De Ned. Blindenbond maakt al jaren propaganda; er is een Ziekenfonds, een Braille drukpers, die alle drukwerk gratis verricht, Zijn uitgaven bedragen 9000 10.000 per jaar, dus ook financieel© steun is noodig, Met een beroep om lid te worden, eindigt spreker. Wij allen '..oeton tenslotte bouwers zijn aan het groote geheel: één voor allen en allen voor één. Wilt van dezen avond af groote aandacht schenken aan het vraag stuk van den) blinde Dat is spr. bede. Ingezonden MededccHnfi. Voor naar maat vindt U nergens zoo'n schitterende collectie stoffen als bij de WERELDSPAARDAG. Aan onze mededeeling inzake het hou den van een wereldspaardag op Woens dag 31 dezer kunnen wij nog toevoegen, dat Hilversum des avonds te 9.15 hierom trent een en ander zal „uitzenden per radio. Verder dat een propaganda-etalage hieromtrent in het perceel Spoorstraat 120 (voormaligen winkel der firma Wieringa) wordt gereedgemaakt LEZING ZUIDERZEEWERKEN. Door de afdeeling Den Helder van Volks onderwijs was gisterenavond een openbare vergadering belegd, waar als spreker optrad de heer Ir. J. G. Schilthuis, met het onder werp; „De drooglegging der 'Zuiderzee''. Om 8 u. 15 opent de voorzitter, d© heer H, J. Markus, d© vergadering. Hij merkt op, dat Volksonderwijs waar het kan de openbar© school propageert, maar betialve dat ook werkt aan de verbetering van het onderwijs. Zoo o. a. ijvert V.O. voor onder wijs aan d© niet meer leerplichtig© jeugd; ook IJvert zij' voor d© geestelijk© ontwik keling van de volwassenen, vandaar deze 1 zing. Hij' opent de vergadering met den wensoh, dat de hoorders een leerzame avond zullen hebben en de spreker een aandachtig gehoor, waarna hij het woord geeft aan den spreker. Voor het verslag der lezing kunnen wij verwezen naar de Heldersche Courant van 27 Oot. |1, waar onder „Wierlogen" een verslag is uitgebracht van eenzelfde lezing op Wierlngen gehouden. In de pauze werd gelegenheid gegeven zich aan te melden als lid van V.O. Van de gelegenheid na afloop, om vragen te stellen, werd gebruik gemaakt door den heer Gottmer, die vroeg, waarom de afsluit dijk gemaakt werd, terwijl die oogenschijn- lijk niet noodig was. De heer Schilthuis ging hier uitvoerig op in en duidde de noodzakelijkheid daarvan aan om verschil lende redenen. Ook de heer Smit stelde een vraag, waar om de dijk naar Zurlch en niet naar Plaam gelegd werd. Hierop werd door den inleider een duidelijk antwoord gegeven. De heer Peters meende, dat d© zeegaten zouden verzanden. Integendeel zuilen die h. w. dieper worden, aldus de spreker. D© heer D© NJjs vroeg of de heer Lely op de keileem gerekend had, daar hij meen de, dat dit nog niet bekend was. De heer Lely, alzoo spr., had ook een ander plan. De heer Van der Poll vroeg, of het nood zakelijk was, de Zuiderzee droog te leggen, waarop de heer Schilthuis de economische noodzakelijkheid aantoonde. De heer Marwitz vroeg, of het allemaal goede cultuurgrond werd, wanneer d© Zui derzee drooggemaakt werd'. Ook hierop werd een zeer duidelijk antwoord' gegeven. ■Om kwart voor elf sloot de voorzitter met een hartelijk woord' van dank aan den in leider d© druk bezocht© vergadering. POSTZEGELTENTOONSTELLING. .•«asm" 'JB-Ü. JL -*. verzamelaars toezegging tot toetreding deden, zoodat (le tentoonstelling volkomen aan haar doel heeft beantwoord en het bestuur der vereenlglng met voldoening op het welslagen daarvan kan terugzien. JUBILEUM MEVROUW VAN RIJK. DE BOER Na een korte pauze werd met de verdere afwerking van het programma voortgegaan. De oud-kolonel Doelens nam een oogen- hl'ik het woord, om de reden uiteen te zet ten, waarom hij speciaal uit Don Haag overgekomen Is. Door bizondere omstan digheden heeft spr, den heer Krijgsman leeren kennen, en hij' was het, die destijds het initiatief nam om hem te laten studee- ren. Maar de Marine in haar geheel heeft het den heer Krijgsman mogelijk gemaakt. De Koningin en) de Koningin-Moeder be gonnen met'een, gift. De Marine, van hoog tot laag, heeft Krijgsman gesteund1. Spr. kent de Marine: ze heeft een góed' hart en.... ze doet niets ten halve. Spr. doet een beroep op de aanwezigen om Krijgsman, die nu met don voet in den stijgbeugel staat, ook verder te helpen door hem lessen te bezorgen. De heer Van 'den Berg dankt aan het einde allen., tel bizonder het comité van voorbereiding, voor het verrichte werk. Deze schitterend' geslaagde avond zal ons nog lang in aangename herinnering blijven. CONCERT UITVOERING D. O. K. (Blijkens advertentie geeft bovengen, ver eenlglng a.s. Zaterdag haar eerste concert in het seizoen, en wel onder leiding van haar directeur, den heer Joh. v. Glabbeek. Aangezien een/ geheel nieuw programma afgewerkt zal worden, o. a. de „Kleine fan- asie über Flotows Óper .jMartha", enz., hopen wij weder te mogen aannemen* dat het publiek evenals voorgaand seizoen in grooten getale vertegenwoordigd zal zijp. Voor nadere bijzonderheden verwijzen wij naar de advertentie in het nummer van heden. Op de bovenzaal van het Alg. Mil. Tehuis had de Postzegelver. Helder Zater dagmiddag een tentoonstelling van post zegels en poststukken georganiseerd, terwijl de leden dier vereeniglng hun ver zamelingen exposeerden. Waar het doel dezer tentoonstelling uitsluitend propa gandistisch was, had men den toegang vrij gesteld voor ieder, zoodat een druk bezoek verwacht mocht worden. Over belangstel ling heoft het bestuur dan ook inderdaad niet te klagen gehad, want van 's middags half drie tot diep in den avond was het een va-et-vient van belangstellenden en nieuwsgierigen. De expositie was onderverdeeld in 2 af- deelingen, n.1. Nederland en Koloniën en Europa, terwijl deze weer waren verdeeld in drie groepen (gevorderden, minder- gevorderden en beginnelingen). Boven dien waren tentoongesteld een aantal briefkaarten van den heer J. Polling, alsmede de prijzen van de October-ver- lotlng onder de leden. Afwijkend van het gebruikelijke, had men geen jury benoemd om de inzendin gen te beoordeelen, doch kregen de bezoe kers een stembiljet, waarop kon worden ingevuld, welke verzameling recht had op de uitgeloofde prijzen. Dat dit velen heel wat hoofdbrekens heeft gekost behoeft wel geen betoog; wij spraken een erkend postzegelkenner, die wel 8 kwartier met zijn biljet heeft rondgeloopen zonder zijn beslissing te kunnen nemen. Wij zullen het ingezondene niet aan een bespreking onderwerpen, met het oog op de plaats ruimte, doch willen een uitzondering ma ken voor een zeer fraaie en kostbare in zending, namelijk die van Malta en Oud- •Engeland, eigendom van Dr. H. O. Re- deke, welke verzameling alleen reeds een gang naar de expositie waard was. De uitspraak der bezoekers wees ten slotte de prijzen als volgt toe: Nederland en Koloniën: Groep I. 1. J. Polling, 52 punten; 2. J. W. Biersteker, 44 punten; 3. G. H. v. Grunningen, 86 punten. Groep II. 1. D. Veenstra, 42 p.; 2. M. Quant, 30 p. Groep III: 1. A. de Graaf, 84 p.; 2. J. H. Slort, 63 p.; 8. H. O. Gottmer, 83 p. en 4. H. van Haaien, 28 p. Europa: Groep I. 1. Dr. H. O. Redeke, 50 p.; 2. P. Kreijger, 43 p.; 3. J. W. Bier steker, 40 p. Groep II. 1. J. Noordeloos, 68 p.; 2. M. Wolters, 60 p.; 3. J. Bakker, 50 p.; 4. H van Haaien, 22 p. Drie nieuwe leden konden dadelijk wor den ingeschreven, terwijl enkele andere Met een enkel woord hebben wij reeds meegedeeld, dat mevrouw De Boer—Van Rijk ook hier ter stede een gastvoorstel- ling komt geven naar aanleiding van haar 75en verjaardag, zooals zij dat in verschil lende steden in ons land doet. Ook deel den wij reeds mede, dat mevr. De Boer voor deze tournée een speciaal voor haar door Oor Hermus geschreven stuk, „Moeder" heeft gekozen, waarin zij de moederrol vervult. Wij allen kennen mevrouw De Boer van menige uitvoering, die zij hier ter stede in den loop der jaren heeft gegeven. Aller eerst natuurlijk in haar glansrol van „Kniertje", maar daarnaast in tal van andere stukken, zoowel van Heyermans als van andere schrijvers. Haar kunst ken merkt zich in de eerste plaats door een voud. Bijna ontdaan van alle uiterlijkheid, geeft zij slechts de allernoodzakelijkste aanduiding; zonder mooidoenerij, zonder sentimentaliteit legt zij de innigste roer selen der uit te beelden figuur bloot en daardoor ontroert haar kunst den toe schouwer zoo machtig. Mevrouw De Boer heeft een 55-jarlge tooneolloopbaan achter zich, en des ondanks past op haar niet de betiteling van „actrice der vorige generatie". Haar spel raakt rechtstreeks d6 kern van de menschen, die zij op 't tooceel afbeeldt. Er zijn er weinigen, wier kunst op dit niveau staat, weinigen, die zoo onmiddel lijk van hart tot hurt tot ons spreken. In haar jubileumstuk, dat zware eischen stelt aan alle spelers en vooral aan do titelrol, vervult mevrouw de Boer de moederrol, zooals we boven zeiden. Deze rol is niet berekend op oen gemakkelijk succes, integendoel, veel stil spel, veel in nerlijke spanning en weinig uitbundig heid is een eerste vereischte. Omtrent het verblijf van mevrouw de Boer in Den Helder kunnen wij rnede- deelen, dat de burgemeester haar, even als bij een vorige gelegenheid, gastvrij heid in zijn woning zal verleenen. Zij is de gast van het hoofd der gemeente. Bij de huldiging zal zij ook door Z.EdKcht- bare worden toegesproken. Zooals men weet, is aan mevrouw de Boer, tijdens haar optreden in de residentie, de Oranje Nassau-orde verleend, eene onderschei ding, die deze oude, maar nog zoo vurige en warmbloedige actrice, ten volle toe komt In een volgend nummer zullen wij omtrent deze huldiging een en ander ver tellen. Het was voor de jubilaresse een mooie avond. Zooals men weet, heeft zich hier ter stede een comité van ontvangst gevormd. Het is de bedoeling evenals dat bij vorige gelegenheden geschiedde, de actrice van den trein te halen en met muziek naar Casino te geleiden. Omtrent de verdere regeling zullen nog nadere mededeelin- gen volgen. Als datum is vastgesteld Dinsdag 6 No vember a.s. Voor prijzen enz. verwijzen wij naar de advertentie in dit nummer. VOORDRACHTAVOND HENRI DEKKING. De Huisvr. Ver. deelt nog mede, dat de heer Henri Dekking, na de pauze vroolijke stukken zal voordragen, in te genstelling met „De Moederlegende", die ernstig is. Deze avond is niet alleen toegankelijk voor leden, doch ook voor dames en hee- ren niet-leden. .Het belooft een pracht-avond te worden. NEDERLAND EN BELG1E. Campagne tegen het honden van lezingen ln België voor Nederland- Sche professoren. Do oorrespondent van de Nw. Rott. Crt. te Brussel meldt: Een paar BrusseJsohe ochtendbladen melden, dat de lezing, die prof. Burger uit Amsterdam vanavond op aunstichtlng van het Vlaamsche fonds voor wetenschappe lijke lezingen to Antwerpen zou houden, niet doorgaat. Hoewel prof. Bui*ger enkel zou spreken over den geneeskundigen stand en het publiek, werd dezer dagen van franskiljonsche zijde vooral een cam pagne tegen zijn komst gevoerd, op grond van een zoogenaamde anti-Belgische daad, welke hij zou hebben gepleegd' door het publiceeren van een open brief inzake de Nederlandsoh-Belgische verdragskwestie. Dit was oorzaak, dat de zaal geweigerd en de lezing voorloopig uitgesteld werd. Voorts wordt verzekerd, dat door antl- Vlaamisohe en anti-Nederlandsohe perso nen bij de autoriteiten erop wordt aange drongen, te December en April door prof. Gerretsen en prof. Geyl te Antwerpen, Brussel, Leuven en Gent te houden lezin gen over de onderwerpen: in hoeverre was de omwenteling van 1830 in Zuid- Nederland een nationale beweging? eïi Eu ropa en het probleem der Nederlandsche eenheid, te doen verbieden of door wei gering van toegang van deze hoog leeraren tot het Belgische grondgebied onmogelijk te maken. DE S.D.A.P. EN DE A.S. TWEEDE KAMERVERKIEZINGEN. Zondag werd te Amsterdam onder voorzitterschap van den heer Peerlkamp uit Zaandam een vergadering gehouden van de gewestelijke federaties Noord on 135 gewond. Zuid von Noord-Holland der j, D.A.P. In deze vergadering, waar o.a. aanweug waren de soolaal-domocratisohe tweede Kamer-leden mr. Duys en Kramer, werd de volgende voorloopige groeplljst voor de districten Haarlem en Den Helder voor de aanstaande Tweede Kamer-verkiezin gen opgemaakt: 1. Mr J. E. W. Duys; 2. Oh. G. Kramer; 3. O. Thomassen; 4. J. E. Stokvis; 5. S. v. d. Walle; 6. W. van de Vall; 7. A. de Vries; 8. P. Zeeman; 9. F. van Meurs. DE LEERPLICHT. Op de vragen van den heer Ketelaar, betreffende wijziging der Leerplichtwet voor wat betreft de voorwaarden voor be ëindiging van den leerplicht, antwoordde de minister van Onderwijs, K. en W dat hij aanvankelijk een uitspraak van den Hoogen Raad der Nederlanden had willen afwachten. Bij nader inzien is hij evenwel van oordeel, dat het de voorkeur verdient, een wetswijziging te bevorderen. POSTPAKKETTEN VAN ZEVEN KILO? Wetswijziging voorgesteld. Een wetsontwerp is ingediend tot wijzi ging van de Pakketpostwet waarbij het maximum-gewicht van postpakketten in het binnenlandsch verkeer voorshands wordt gebracht van 5 op 7 K.G. Het ligt in het voornemen te bevorde ren dat het port voor pakketten van een gewicht boven 5 K.G. tot en met 7 K.G. wordt bepaald op 60 cent. Met het oog op een eventueele verdere verhooging van het maximum-gewicht der pakketten is 't echter wenschelijk dat het maximum-port, dat voor een pakket mag worden geheven, wordt verhoogd en nader vastgesteld op één gulden. (Telegr.). DE PRINSES-STUDENTE. Een Interview met prinses JuIIona. In het Zondagsblad van 21 October van „Pestï Hirlap" wijdt Constance Drexel een lang artikel, versierd met een portret, aan onze prinses Juliana, de „prinses-studen te", met wie zij bij het uitgaan van de col legezaal in Leiden een onderhoud had. De schrijfster is verrukt over de vrien delijkheid, de intelligentie en den eenvoud der prinses, die Fransch en Duitsch sprak als hare moedertaal. Boven het artikel staan met groote let ters de woorden der prinses afgedrukt: „Het was mijn wensch, dat men precies zoo met mij omgaat als met de andere meisjes, met mij geen enkele uitzonde ring maakt en dat ik al datgene doe, wat het universiteitsleven voorschrijft". De prinses genoot blijkbaar van de nieuwig heid met eene vreemde te kunnen praten; schrijft mejuffrouw Drexel en zou daar om gaarne nog wat gebleven zijn, maar in de gang wachtte een hofbeambte, waar door aan het gesprek een einde kwam. DE DRAADLOOZE EN DE VISSCHERIJ. Op aanstichting van den commandant van den politiekruiser Triton is een draadlooze telefonie-inrichtteg aanboord van de Triton aangebracht ten behoeve van de visscherij. Alvorens tot een defi nitieve regeling betreffende den omroep- tijd over te gaan, zal begonnen worden met om 10 u., 14.30 u. en 21 u. Amstor- damscbe tijd, om te roepen op een golf lengte van 850 meter. Het ligt in de be doeling, indien zich zulks voordoet, goede vangstplaatsen ten behoeve van de vis- schersvaartuigen om te roepen, terwijl tevens tweemaal daags het vertaalde En- gelsche weerbericht zal worden mede gedeeld. REVUE-GEZELSCHAP TER HALL. De heer Henri ter Hall te Rijswijk, deelt ons mede: Ik kom u hierbij officieel bevestigen het berichtje, dat reeds te de bladen werd gelanceerd, n.1. dat mijn Revue-gezel schap einde van dit jaar als zoodanig zal ophouden te bestaan. Ondanks alle moeite, is het niet mogen gelukken de zaak onder eene andere directie voort te zetten. MERKWAARDIG. Te Laren (Geld.) werden deze week ge lijktijdig in den echt verbonden broer en zuster uit het eene gezin met een zuster en broer uit het andere gezin, die met de getuigen, die bij beide huwelijken optra den, denzelfden geslachtsnaam droegen, terwijl bovendien deze zes personen de zelfde grootouders van vaderszijde had den. PASGEBOREN KIND GEWORGD? Labugere vondst te Alphen aan den RJjn. Op de gemeente-vuilnisbelt te Alphen aan den Rijn heeft men het zeer ver minkte lijkje van een pasgeboren kind ge vonden. Een koord, dat .zich om den hals bevond, duidde op wurging. Het stoffelijk overschot is ter onderzoek naar Leiden gezonden. De politie stelt een onderzoek in. BOTSING TUSSCHEN TRAM EN AUTO TE BERLIJN. Twee dooden en vfjf en dertig gewonden. Te Berlijn is Zondag een tramrijtuig met een vrachtauto in botsing gekomen. Twee personen werden gedood gedood en Koningstraat 9 DEN HELDER

Heldersche Courant | 1928 | | pagina 5