V/i cerrf UIT DEN OMTREK Mavrides' VIER KINDEREN VERBRAND. Het Grazer Tageblatt meldt uit Knrtlni by Sankt Leonard, dat aldaar vier kinde ren van drie maanden tot vier jaar tijdens afwezigheid van de moeder zijn verbrand". Een der kinderen had uit de kachel een gloeiende kool genomen en in een bed ge legd, dat onmiddellijk begon te branden. Toen de brand gebluscht was, leefden drie der kinderen nog, doch zij bezweken spoe dig aan de bekomen verwondingen. EEN DOLLE HOND. Jn de nabijheid der stad Oosenza (Oala- brie) heeft een groote dolle wolfshond on geveer zestig personen aangevallen en ge beten. Tot ddsver hoeft men het beest nog niet onschadelijk kunnen maken. OVERSTROOMINGEN IN WALES. Regens allerwegen. Het gebied van de Rhondda in Wales is tengevolge van de voortdurende regens van de laatste week overstroomd. De Rhondda is gisteren buiten haar oevers getreden en heeft de wegen en het dorp Trehaford blank gezet. De bewoners moes ten naar de bovenste verdiepingen van hun huizen vluchten. Bij Port Talbot heeft de regen een aard verschuiving veroorzaakt. Ook in Noord-Engeland heeft de voort durende regen belangrijke schade aange richt. De regen ging gepaard met storm en volgens mededeelingen van het meteoro logisch instituut bereikte de storm in eenige doelen van Engeland een snelheid van 68 mijlen. Te Londen heeft de stormi storingen in het telefoonverkeer veroorzaakt. HET PROCES-BERGMANN. Het proces-Bergmann nadert zijn einde. Donderdag en Vrijdag a.s. zullen de plei dooien beginnen. Een aantal slachtoffers van Bergimann zijn Vrijdag als getuige gehoord. De meer op den voorgrond tre dende geldschieters zooals graaf Schwe- rin, komen eerst bij de sluiting aan de beurt. Voorts werd Zaterdag een getuige gehoord, die het filiaal van de onderne ming te Mündhen had bestuurd. Op dit filiaal is majoor von Hindenburg, een bloedverwant van den rijkspresident, eenigen tijd werkzaaam geweest Hij moest voornamelijk trachten geldschieters te vinden, waarbij zijn naam hem natuur lijk te pas kwam. Voor elke informatie, die hij verstrekte, ontving hij 20 mark en voorts 7» pc. van hetgeen de nieuwe geldschieters betaalden. EEN NIEUW SLACHTOFFER VAN HEIDGER. De tuinman Willy Peters, die Maandag by de achtervolging van den moordenaar Heidger zwaar gewond werd, is Zaterdag ochtend in het ziekenhuis te Keulen aan de bekomen verwondingen overleden. EEN BELANGRIJKE JUWEELEN DIEFSTAL OPGEHELDERD. Volgens de Vossische Zeitung heeft de Beriynsche justitie een opzienbarende ar restatie gedaan, die verband houdt met een grooten diefstal van juweelen te Brussel, waarbij drie jaar geleden voor een bedrag van 3 millioen francs aan edelsteenen verdwenen. Langdurige nasporingen van de politie te Keulen, Parijs en ten slotte te Beriyn brachten aan het licht, dat de Brusselsche emigrant prof. Dsoundkowski met de Brusselsche inbrekersbende in nauwe re latie stond. Hy had kamers in het Eden- hotel te Befcriyn en is daar nu gearres teerd!. DE REIS VAN DE BERENGARIA. Slecht weer. Vrqdagavond is de Berengaria te New York aangekomen na op den tocht over den Atlantischen Oceaan Maandag en Dinsdag li. erg zwaar weer te hebben gehad. Het schip was dan ook twaalf uur te laat binnen. Zoo slecht was de over tocht, dien het schip had, dat er onder de passagiers waren, die de heeLe reis niet uit hun hut waren geweest. Op het pro menadedek had een golf negen zware ruiten verbrijzeld. Een andere golf sloeg een der luiken van het ruim stuk; maat dank zy het spoedig aanbrengen van re- paraties, was de schade aan de lading tot ecu minimum beperkt gebleven. HET SPOORWEGONGELUK IN ROEMENIE. Thans 45 dooden en 50 ge wonden. Van de personen, die by de botsing van de Simplon-Express gewond werden, zyn er vier aan de bekomen kwetsuren bezweken. Het aantal dooden is hierdoor gestegen tot 45. Het aantal gewonden be draagt 50, met inbegrip van de licht gekwetsten. „ALLEEN MAAR VANWEGE DE SENSATIE". Twee kantoorbedienden dood geschoten. Een 23-jarig student te Atlanta (Geor- gia) beeft bekend, dat hy met een mede student „alleen van wege de sensatie" twee kantoor-bedienden heeft doodge schoten, die weigerden hun handen by een overval op een desbetreffend bevel in de hoogte te steken. Totaal hebben do beide studenten zeven overvallen op hun ERNSTIG AUTO-ONGEVAL IN FRANKRIJK. Op den grooten weg by Gonesse is een auto ten gevolge van gladheid van den weg over den kop geslagen en tegen een boom gereden. De bestuurder, de heer L. Ronhart, restaurateur te Utrecht, kreeg enkele kwetsuren. Zyn echtgenoote, mevr. Ronhart—Vun der Est, 40 jaar, werd op slag gedood. Een 25-jarige dochter van den restaurateur A. Ronhart, werd ern- tig gewond en overleed in het ziekenhuis. „GRAANHANDELAREN-ROO VERS MOORDENAARS". Drie Grleksche bandieten ge arresteerd. Zy bekenden 88 moorden te hebben gepleegd. Te Varna 'rie Grieksche bandieten gearresteeru, uie in 1927 een Grieksch convooi hebben overvallen en zich uit de voeten hebben gemaakt met 15 millioen drachmen, bestemd voor de Nationale Bank. Deze roovers woonden sedert eenigen tyd te Varna en hielden zich voornamelyk bezig met den aankoop van graan, dat zy naar Griekenland verzon den. Een politie-beambte meende een ge- ïykenis te kunnen vaststellen tusschen deze „graanhandelaren" en foto's in het opsporingsblad, dat uit Griekenland was toegezonden in verband met den brutalen roof. Hq waarschuwde de Grieksche po litie en men slaagde erin, de identiteit van de z.g. kooplieden vast te stellen. De arrestatie ging nogal met moeiiyk- heden gepaard en veroorzaakte te Varna groote sensatie. De bandieten hebben een volledige be kentenis afgelegd. Zy gaven toe 88 moor den te hebben gepleegd. Zy zullen omnid dellyk naar Griekenland worden uitge leverd. GROOTE OVERSTROOMINGEN IN TESSINO. De St. Gotthard-spoorweg over 150 Meter onder water. De hevige regenval, waardoor het Zui- deiyk deel van Zwitserland sedert j.1. Vry- dng werd geteisterd, heeft in het kanton Tessino groote overstroomingen veroor oorzaakt. De Tessino en haar zyrivier, de Moësa,' evenals talryke bergbeken, zyn buiten de oevers getreden. Dientengevolge werd de St. Gotthard-iyn naby Oastig- j lioni op 10 K.M. ten Noorden van Bellin- I zona over een lengte van 150 M. over- stroomd, juist toen de nachtsneltrain Milaan-Bazel de brug over de Moësa was gepasseerd. Het verkeer op de St. Gott- hard-iyn is tusschen Castiglioni en Bellin- zona voor den duur van eenige dagen ge stremd; de reizigers worden per auto tus schen de beide plaatsen vervoerd. Ook staan verscheidene dorpen onder water, zoodat zy moesten worden ontruimd. FATALE STRIJD BIJ EEN STANDBEELD. Jeugdig betooger neergeschoten. De onthulling te Pons van het monu ment van den oud-premier Emile Com- bes, den leider der anti-clericalen, die in 1921 is overleden heeft Zondag tot era stige incidenten aanleiding gegeven. In kerkelyke kringen had de oprichting groote verontwaardiging gewekt en en kele hooge geestelijken hadden openlyk geprotesteerd terwyi de „Action Fran- Caise" een reeks scherpe artikelen had ge publiceerd, waarin critiek werd uitge oefend op Combes' politiek, zoowel wat zyn anti-clericalisme als zyn pacifisme betrof. De onthulling van het monument zelf had zonder incidenten plaats. Toen het officieele gezelschap zich ver- wyderde, om zich naar het gebouw te be geven, waar het banket zou plaats heb ben, trok een groote volksmenigte langs het monument, dat slechts door twee leden van de garde républlcaine en zes gendar mes werd bewaakt. Ongeveer 20 jongelui, eenigszins schamel gekleed, blykbaar Ca- melots du Roi, drongen door de afzetting heen, onder voorwendsel, dat zy een krans by het monument wilden neerleg gen en een van hen droeg dan ook een krans over den arm. Men liet de jonge lui hun gang gaan, doch plotseling haalde oen der jongelui uit den krans een hamer te voorschijn en begon op de buste in te slaan, met het gevolg, dat neus en kin werden vernield. Toen de gendarmes tus- schenbeide wilden komen, verweerden de 20 mannen'zich, een gendarme loste een schot in de lucht en toen dit niet hielp, werd op de jongelui direct gevuurd. Het resultaat was noodlottig. Een van de Ca- melots werd in den buik getroffen en stierf na eenige oogenblikken en een tweede liep een schot in den arm op. Var. de gendarmes werden twee gewond. De politie is er in geslaagd 15 demon stranten te arresteeror, die voorloopig ge vangen zullen worden gehouden. ZELFMOORD-MANIE. Tusschen Zaterdagavond en Zondagna middag zyn te Berlijn niet minder dan zeven zelfmoorden gepleegd, terwyi bo vendien zeven pogingen tot zelfmoord werden gedaan. Te Spandau wierp zich een 21-jarige man voor den trein; zyn hoofd werd van den romp gescheiden. In het noorden van Berlijn sprong een 52- jarige vrouw, die ongeneesiyk ziek was, uit het raam van haar op de vierde ver dieping gelegen woning, ze was terstond dood. Elders hing een 27-jarige vrouw zich aan een handdoek in haar woning op. In con hotel in het centrum der stad vergiftlgdo zich een 84-jarige ziekenver pleegster door het innemen van mor- phine. Een 76-jarige arbeider maakte een einde aan zyn leven door do gaskraan in eyn woning open te draaien. In oen boaoh Ingezonden Mededeellng. EGYPTIAN CIGARETTES Met Coupon bij 10 Sigaretten. Genève daar voedert hij vredig de duiven. Rookt rustig zijn PRINCE, d'Assemblée is aan 't fuiven! by Beriyn hing zich een 26-jarige man op; elders in een bosoh schoot zich een 22-jarige man een kogel door het hoofd. De zeven pogingen tot zelfmoord wer den ondernomen door vier vrouwen en 8 jeugdige arbeid era EEN TREIN „GESTRAND". Zaterdag 23 dezer vertrok de posttrein uit Madras naar Calcutta. Na meer dan een week is die trein nog altijd halfweg. By Tunl kreeg de trein met hevige over- atroomlngeu) te kampen, een brug waar lilj over moest was weggespoeld en van het statidh was niets meer te zien. In den trein zateü twaalf eerste- en tweede-tklas-passa- giers en een massa inlandera Een week lang hebben deze menschen al geleefd van eten in blik uit het restauratie-rijtuig en rijst. Kleine bootjes zorgen nu voor ver dere proviandeering en inmiddels worden maatregelen beraamd om de reizigers op het droge te brengen. By een inspectie is gebleken, dat het water een diepe geul door het emplacement van het station heeft geschuurd en dat daar in een bailasttrein met locomotief en ai ligt. Men denkt wel een maand noodig te hebben om 48 K.M. vernielden spoorweg en zes bruggen te herstellen. Reizigers van Calcutta naar Madras moe ten voorloopig dwars door Indië naar Bom- bay sporen en dezelfde route terug nemen. DE FILMACTEUR PITTSCHAU YEBONGELUKT. De bekende filmacteur Werner Pitt- schau, is Zondagochtend tijdens een auto tocht, dien hy in gezelschap van de kun- sternares mevrffuw Harmin naar de Oost zee ondernam; om het leven gekomen. By Gerdshagen, in de nabyheid der Mecklen- burgsch-Pruisische grens geraakte de auto by een snelheid van 80 a 90 K.M. aan het slingeren, waardoor hy op ongeveer 2 K.M. van Meyenburg tegen een boom reed. De beide inzittenden werden uit den wagen geslingerd, waardoor zy binnen enkele oogenblikken overleden. Julianadorp. Aanstaande Zondag zal Alberto's Revue gezelschap onder directie van den heer Alb. Boelens, in de zaal van den heer H. J. Beuneman alhier, opvoeren de nieuwe revue „Ik kyk wel uit". Deze revue, die speelt in 18 tafereelen en 2 bedryven, komt met de schitterende collectie nieuwe costumes ten tooneele, terwyf de revue vertolkt wordt door alleszins voor hun taak berekende personen, die het zien en luisteren naar de opvoering ervan, tot een I hoog peil weten op te voeren. Men ga dus Zondagavond naar de zaal van den heer Beuneman, en overtuige zichzelf over wat van deze revue reeds geschreven werd. I Naar men ons meedeelde is Zondag morgen ter hoogte van strandpaal 7 een in verregaande» sta,at van ontbinding verkeerend lijk aangespoeld, waarover ons geen nadere gegevens konden worden verstrekt. Na het beëindigen van den B-jarigen cursus aan de Landbouwhuishoudschool te Schagen is aan mej. D. Geerlings te Koe gras, gemeente Callantsoog, hiervoor het bestemde diploma uitgereikt Breezand. Zaterdag hield het Nut „Vriendenkring" haar eerste Nutsavond by den heer Borst, met medewerking van het Duo Van. Laar van Hilversum, met Hollandscho liedjes., voordrachten en kluchtspelen. Voorzitter, de heer O. Weljem, openit de eerste bijeenkomst mei een woord van wel kom aan de aanwezigen on ook aan het duo Van Laar, hetwelk hedenavond voor ons zal optreden. Hy herhaalt het nog eens waar om wy nu met vreemde krachten zullen gaan werken. Daar in het vorig seizoen die opkomst wel wat ie wenechen overliet, is de contributie verhoogd1 tot 2 per Md. Daardoor zyn wy nu in staat u wat te laten hooren. De secretaris, de heer Schoute, leest nu de notulen voor van den laatst gehouden Nutsavond in het vorige seizoen, welke worden goedgekeurd. De lezing had Mej. BartThijssen op zich genomon om daarvoor gekozen „St. Nicolaas-avond1". Mej. Plugboer gaf een. hydrage, getiteld „Een brief van Piet de ml Lir.1 ea-lnjfftii,terlst Zoowel lezing als hy drage hadden een aandachtig gehoor. Daarna kwam het duo Van Laar naar voren. Uit al hetgeen wy hoorden bleek wel, dat de heer Van Laar en zijtn vrouw zeer bekwaam waren voor hun taak. Het eerst hoorden wy „De Toeristen in hun wereldbeschouwing", een duet, en dat zat er goed in, want het liep vlug van stapel Hierna gaven zy „Wedergevonden", schets uit het soldatenleven, „Griet en Jaap van Blaricuiu naar de Olympiadefeesten". Voorts kregen wy een reeks van liedjes en versjes te hooren, o. a. „Poes, poes, poes* „Bobertje onze hond", Oome Kees wordt steeds maar dlkiker". Verder kluchten in één bedrijf, o. a. „De Huurkoetsier", „De blijde thuiskomst", „De Voetbalsport", „De Auto", enz., waarmede het programma eindigde. De voorzitter bracht in zy» sluitingewoord aan allen ven woord van dank uit voor den gezelligen avond. De heer Van Laar spiak zyn tevredenheid uit en hoopte, dat het geen vaarwel, maar tot weerzien zou zjjn. Als reserve-leaer gaf zich op Mej. Blaau- boerVader en voor de hydrage de heer W. Cornelisse. Verder verzoekt de voorzitter degenen, die nieuw.; leden weten, dit even op te ge ven by het bestuur, en deelt mede, dat Vrijdagavond het bestuur vergadert om te bespreken welk gezelschap op onzen e.k. avond zal medewerken. Een gezellig bal besloot dezen avond. BLOEMBOLLENCULTUUR BREEZAND. De Staatsoourant No. 211 vermeldt de oprichting van de N.V. Hein van den Berg Sons bulbcrowing and export Company (Hein van den Berg en Zonen's bloembol- lenkweekery en exporthaudel), te Breezand. Kapitaal 800.000, gepL en volgestort 60.000, verdeeld in 800 aandeelen, edk groot 1000. Schagen. De heer K. Rol, ambtenaar by het Pro vinciaal motorbedrijf te Schagen, wordt overgeplaatst naar Wieringerwaard, wa tertoren. De klassen van de Landbouw Huis houdschool te Schagen zyn op verschil lende tijden in elkaar gezet, vandaar, dat het 5-jarige eindexamen niet altijd op het eind van Juli wordt gehouden. Zoo komt dat een eindexamen op of tegen 1 Nov. moest worden gehouden. Dit werd bygewoond door den voorz. van het be stuur, den heer G. Nobel, door vele ouders, terwyi ook de burgemeester van Schagen eenigen tijd tegenwoordig was. Een di ploma werd toegekend aan de dames A. Blaauboer, Schagen, Dirkina Geerllgs, idem, N. 't Hart, Burgerbrug, G. Jimmink, Schagen, Gr. Kant, Schagerbrug, M. Klerk, St. Maarten, M. Keyzer, Schagerbrug, J. Walboer, Callantsoog, A. Rooring, Scha gerbrug, P. Mosterd, Barsingerhorn. Wegens bedanken van den heer Dub belman. is tot secr.-penn. aan de banne Barsingerhorn benoemd de heer A. Wier- dyk aldaar. Te Schagen bestond met. 6 leden een coöperatieve vrouwenclub. Met medewer king van de secretaresse van den Bond, werd deze club Zaterdag omgezet in eene afdeeling van 25 leden. Tot bestuursleden van deze afdeeling werden benoemd de dames Burger-Kossen, voorz., Kok-Zwak man, secretaresse en Lutjeharms-Zon, penningmeesteres. Texel. „NUT EN GENOEGEN". De vereenlging „Nut en Genoegen" hield Zondagavond haar huishoudelijke vergadering, By de opening waren 16, later 18 loden aanwezig. De V oorzitter heette allen welkom on sprak den wensch uit, dat imen een pret tige en vriendsohappeiyke vergadering zou mogen hebben. Daar er geen notulen vielen te lezen, werd het woord gegeven aan den pen ningmeester, den heer Joh. Roeper Nz., die de vergadering verblijdde *net de mededeellng, dat er in de kas een batig saldo was gebleven en dat hot tekort van het vorig jaar geheel Is weggewerkt. De ontvangsten hadden bedragon f 221.99 De uitgaven 206.08 Batig saldo 16.91 Daar niemand aan- of opmerkingen had omtrent de rekening, werd deze goed gekeurd. De penningmeester ontving den dank van den voorzitter en werd geheel gedechargeerd. Volgde bestuursverkiezing. Aan de beurt van aftreden waa de voorzitter, de heer J. Daalder Dz. Voor de stemming deelde deze imede, dat hij nu 44 achtereen volgende jaren lid van het bestuur is ge weest, waarvan de laatste 85 Jaren voor zitter. Hy meende nu het werk aan de jongere krachten te moeten overgeven en verzocht op hem geen stemmen uit te brengen. Na eenige stemmingen werd tot voor zitter benoemd de heer P. Koning Johz. Aangezien deze niet aanwezig was, zal heim kennisgeving zyner benoeming ge- daan worden. De heeren Joh. Koning Hz. en M. Kik kert bedankten als leden van het bestuur. Verschillende pogingen werden aange wend, deze heeren op hun besluit te doen terug komen, doch te vergeel'a Men ging tot stemming over voor deze plotseling ontstane vacature's. In eerste stemming werden gekozen de heeren L. Koppen en P. v. d. Slikke, diie de benoeming aan namen. Over en weer werden nu woorden van waardeering gesproken tusschen en tot de scheidende bestuursleden. Op voorstel van een der leden werd de heer J. Dart- der Dz. benoemd tot Eere-Voorzltter en de heeren Joh. Koning en M. Kikker* tot Eerededen der Vereenlging. Verder kwam in bespreking het punt sprekers voor de komende oampagne. Verschillende namen werden genomd, als Van Kapellen, Da. van Gieesen, Ds. Kla ver, mej. Menagé Challa, Brys e.a. Aan het bestuur werd opgedragen, hierna te voorzien, waarvoor het vry mandaat be kwam. Er wordt sterk over gedacht, weder oen avond voor gemaskerd bal te bestemmen, daar dit het vorige jaar uitstekend is be vallen. Nadat men nog een praatje had gehou den over de finandöele aangelegen heden en over de bibliotheek der vereenl ging, verlangde niemand meer het woord. De byeenkomst werd gesloten met den wensch, dat het nieuwe bestuur de ver eenlging in goede banen zou weten te lel den en velen zloh pal zouden stenen voor den bloei van „Nut en Genoegen". WIEKEN VAN EEN MOLEN GESLAGEN. Zaterdag by het proefdraaien van den pas herstelden molen ln den polder Het Noorden, die volgens een nieuw systeem zou werken, brak de zware yzeren as, waardoor de wieken naar beneden stort ten en in verschillende stukken braken. Eenige leden van het bestuur, die hier aanwezig waren, hadden pas de plaats verlaten, waar het gevaarte naar bene den viel. De schade aan den molen is groot en het zal heel wat tijd vragen, eer er op nieuw mee gemalen zal kunnen worden. Gelukkig, dai er nog een machine aan wezig is, zoodat men den polder nog ge deeltelijk droog kan houden, zij hei dan ook dat by veel regen het water niet op den gewenschten stand zal kunnen blij ven. Burgerlijke Stand van Texel van 20—26 October 1928. ONDERTROUWD: Jan Smit en Pe- tronella Johanna Kuip. GETROUWD: Willem Jan Boon en Cornelia Pietronella Dros. OVERLEDEN: Maria de Haen; Jan Witte, 78 jaar, geh. met Martje Bakker. Gevonden: 1 paar glacé hand schoenen, 1 bankbiljet en 1 pyp. EEN JAAR VAN 13 MAANDEN. Het bezwaar is, dat de llde steeds op Vrydag zou vallen. De correspondent van do Daily Tele- graph te New York maakt melding van een plan van George Eastman, den be kenden fabrikant van fototoestellen, om de kalender-indeeling te vereenvoudigen door het jaar in 18 geiyke maanden van 28 dagen te verdeelen. In industrieele kringen in de Ver. Staten heeft men veel belangstelling voor dit plan, want men is van meening, dat de tyd door de tegenr woordige methode zoo onwetenschappelijk wordt ingedeeld, dat dit voor de zaken wereld een hindernis vormt. Het plan van 18 maanden wordt reeds door verscheidene ondernemingen ge bruikt, omdat het een nauwkeurige perio dieke vergeiyking van de uitkomsten der onderneming mogeiyk maakt en boven dien besparingeü geeft bij de adminis tratie. De voorgestelde maand van 4 weken be gint steeds op Zondag en eindigt op Za terdag. Het grootste bezwaar tegen het plan ls volgens den ontwerper, dat in elke maand de dertiende tevens een Vrydag zou wor den. Naar verluidt zouden 98 pet van alle ondernemingen, Indien men bun oordeel vroeg, zich voor het plan verklaren. EEN „GEBOBDE" INDISCHE PRINSES. Uit Ambala, in Britsoh-Indië, wordt gemeld, dat de Sikhs verontrust zyn door een bericht dat de Maharani van Kalsia, de dochter van den gewezen Maharadjab van Nabha, het haar heeft laten kort knippen. Het is voor het eerst dat een Sikh-vrouw inbreuk heeft gemaakt op de godsvruchtigo voorschriften in do „Granth Sahib", welke doorgaat voor de ïeilige schrift van de Sikhs. Ook de vroegere Maharadjab heeft zich over het gedrag van zyn dochter zeer afkeurend uitgelaten. DE BEVOLKING VAN PARIJS. De bevolking van Parys bedroeg op 1 Juni ji BjEEZijiQQ aiatan, waarbij voor da (Wordt vervolgd)

Heldersche Courant | 1928 | | pagina 6