T Vierde Blad. PLAATSELIJK NIEUWS VAN ZATERDAG 17 NOVEMBER 1928 Den Helder. HET VERTREK VAN BURGEMEESTER HOUWING. Ondanks het zee'r ongunstige weer van Donderdag was de belangstelling bij het vertrek van den heer en mevrouw Hou wing groot Zeer velen kwamen hem voor het laatst de hand drukken, onder de aan wezigen zagen we veel ambtenaren. Het volledig college van B. en W. was er, ver schillende raadsleden, veel militairen en burgers. De stafmuziek, die zich op het perron opgesteld had, speelde eenige vroolijke marschen en toen het oogenblik van vertrek was aangebroken, werd het volkslied aangehevenOnder de tonen hiervan reed de trein weg. Vaarwel, bur gemeester Houwing, wy hopen u nog menigmaal weder hier te zien, want ver geten zal den Helder u niet.... EEN HOTEL-PENSION TE HUISDUINEN. Zooals men weet zal door de N.V. Zee bad Huisduinen, naast het Badhuis, een hotel pension worden gebouwd, dat reeds het volgend seizoen in gebruik zal worden genomen. Blijkens een advertentie dit nummer zal den bouw van dit hotel Woensdag 28 November a.s. door den architect Krijnen worden aanbesteed. LEZING MAATSCHAPPIJ VOOR NIJVERHEID. Per advertentie maakt het Departement Den Helder en omstreken bekend, dat a.s. Woensdag 21 November in Musis Sacrum eene lezing zal worden gehouden (met lichtbeelden) over het leven en werken van de Europeanen en Inlanders in Ned. Indië en hunne verhoudingen, door Prof. Dr. E. C. JuL Mohr. Deze hoogleeraar heeft eenigen tijd geleden een radiorede gehouden (over een ander onderwerp), waarbij hij zich aan de talrijke luisteraars ontpopte als een uitstekend, prettig cau seur, die de door hem behandelde stof aar dig weet in te kleeden. Zij, die van deze gelegenheid gebruik maken om den prof. te hooren, zullen zich den avond niet be klagen. Aanvang 8 uur. Men raadplege voorts de advertentie. BELLARDI IN CASINO. Zondag wordt in Casino een vroolijke en tevens interessante avond gegeven door den illusionist en fantast Bellardi met Paul Feltes, de wonderkunstenaar, waar bij een zeer uitvoerig en amusant pro gramma wordt opgevoerd o.a.: Illusionis me, (het wonder der Radio Telepatifoti- sche stralen), geheugenkunst, muzikale prestatie's, het in beeld brengen der men- schelijke gedachten, enz. enz. Vooral ko mische intermezzo's maken een groot deel van dit programma uit, zoodat het „een avond van lachen" wordi Voor prijzen zie men de advertentie. DE ITALIAANSCHE OPERA NAAR DEN HELDER. Naar wij uit goede bron vernemen is een combinatie van Heldersche kunstlief hebbers reeds eenigen tijd doende, te trachten de Italiaansche Opera die tot nog toe maar alleen haar beroemde opvoe ringen geeft in de hoofdsteden van ons land naar den Helder te laten komen. Men bericht ons dat de onderhandelingen met de N.V. Italiaansche Opera, Cav. M. de Hondt (tegenwoordige directie Cav. Uff. A. Borin) thans zoover gevorderd zijn, dat men nog dit jaar een opera-op voering van dit beroemde gezelschap kan tegemoet zien. Voorwaar een unicum voor den Helder 1 Een belangrijke artistieke daad van onze Heldersche ondernemers! „HELDER'S MANNENKOOR".. Dir. A. J. Leewens. Op Dinsdag a.s. geeft „Helder's Man nenkoor" in Casino zijn eerste concert in dit seizoen. Medewerking zal worden verleend door de beide Stafmuzikant-solisten der Kon. Marine de heeren Pala (viool) en Van Vessem (cello). Beiden zullen solo-voor- drachten geven terwijl in combinatie met den directeur een „trio" (piano, viool, violoncel) zal worden gespeeld. Dat het ijverig repeteerende koor een belangrijk deel van het programma zal vullen, spreekt van zelf. Buiten eenige cappella-werken van Wierts, Roeske e.a. zingt het koor de be kende wals: „An der schönen blauwen Donau" van Strauss en de imposante compositie van R. Hol: „In 't V oud in welk laatste werk de heer van Weelde de bariton-soli zal vertolken. In mej. Regina Beumng heeft het koor een slagvaardige en krachtig-steunende begeleidster getroffen. „TOONKUNST". Na uitgebracht advies ter vergadering op 8«passeerden Maandag is gebleken, dat, ank zij de ijverigp bemoeiing eener spe ciaal daartoe gevormds commissie, hst aan tal leden in die mate is toegenomen, dat het verzekerdis <*ezer fWwtahtla1® afdeeling .Crescendo-Toonkunst" verdwijnt dus niet, integendeel' wordt het arbeidsveld in dier voege uitgebreid, dat binnenkort een buitengewoon conoert de nieuwe campagne zal openen. Bereids zijn hieromtrent reeds onderhan delingen aangeknoopt met eenige der ver maarde Europeesche ensemble's als het „Budapester Strijkkwartet"! De toegang tot deze eerste buitengewone uitvoering is voor de leden op vertoon van diploma en voor de werkende leden gratis, terwijl voor niet-leden een entrée zal wor den geheven. Tevens is In beginsel besloten het orato rium „Die Schöpfung" van Haydn in studie te nemen'. Zoo spoedig mogelijk zullen per advertentie in dit blad de werkende leden worden opgeroepen, teneinde de huishou delijke zaken van het koor persoonlijk te kunnen regelen. Het ligt in de bedoeling een alleszins ge- riefelUk repetitielokaal af te huren, waar animeerende repetities zich aan gezellig oomfort zullen paren. Alhoewel, dank zij ook de verlaagde con tributie, het aantal leden belovend is, doet het bestuur, alsmede de reeds genoemde speciale oommissie, alsnog gaarne een be roep op veler medewerking, teneinde vooral het aantal werkende leden uit te breiden. De „staat van dienst", waarop Toonkunst kan roemen, zal door deze reorganisatie on getwijfeld belangrijk worden opgevoerd! Aan de leden zal dezer dagen het diploma, thans op 5.gebracht, worden aange boden. TWEEDE MARINECONCERT. Wjji hebben reeds medegedeeld, dat het tweede winterooncert van het Stafmuziek- oorps, dat a.s. Woensdag wordt gegeven, uitsluitend werken zal bevatten van Franz Schubert, wiens 100-jarigen sterfdag over heel de wereld is gevierd. Ook de „Helder sche Courant" heeft aan een feuilleton, dat in dit nummer is opgenomen, den grooten doode de eer bewezen, d'ie hem toekomt. Helaas heeft Schubert zelf tijdens zijn leven niet die erkenning gevonden, waarop hij krachtens zijn genialiteit recht had; eerst aan het nageslacht was het voorbehouden hem recht te doen. Dat Schubert vergeten en miskend werd', is mede wel te danken aan het feit, dat een Beethoven, een Weber (welke iaatste vooral zeer populair was) on geveer tezelfder tijd leefden en stierven, (Beethoven stierf in hetzelfde jaar van Schubert, 'Weber twee jaar tevoren) en dat door hun groote voorgangers Haydn 'en Mpzart reeds een stroom van muziek over de wereld was uitgestort. De stafmuziek zal nu, na honderd jaar, den grooten doode eeren. Het daarbij uit te voeren programma is, behoudens de Rosa- mund-ouventure, geheel nieuw voor Den Helder. Bekoorlijk is de balletmuziek uit de Rosa- mund-opera; zoo ergens, dan blijkt Schu- bert's veelzijdigheid -wel uit deze liefelijke muziek. .Mevrouw Beatrix Noijora, die nog on langs hier ter stede als soliste optrad op het concert van den heer De Hoogh, zal een drietal liederen zingen. Wie haar bijl die gelegenheid hoorden, weten, dat zij beschikt over een fraai, krach tig geluid. Deze dramatische sopraan be haalde in het buitenland groote successen, o.a. met de Matthauspassion in Weenen, Jahreszeiten in Danzig, als soliste met het Deutsche Operahausconcert in Berlijn. Het succes was hier zoo groot, dat zij' werd uit- genoodigd te Coburg, waar zit oen liederen- avond gaf, té zingen bij den hertog van Saksen-Coburg. Alle bladen roemen om strijd haar mooi stemmateriaal en haar zuiver dramatische intuïtie. TENTOONSTELLING VAN DEN NOORDER KUNSTKRING. De Noorder Kunstkring, het kleine groepje schilders en teekenaars, gaat moedig voort met de organisatie van periodieke tentoonstellingen van het werk zijner leden. Wel is over 't algemeen de belangstelling niet groot van de zijde van het publiek, maar er is toch een zekere kern van menschen, die de goede zaak steunt. De gisterenavond geopende tentoonstel ling bestaat in hoofdzaak uit werk van de jongere leden; zooals de heer Stheeman in zijn openingswoord opmerkte, hadden de andere leden zich ditmaal minder goed doen gelden. Van die jongeren is slechts een gedeelte van het werk geëxposeerd, en tegenover sommiger werk zullen wij, aldus spr., vreemd staan. Maar alles is be trekkelijk; van „mooi" of „leeljjk" kan men in dit verband niet spreken en wij moeten ons dus onthouden van veroordee ling en mild zijn in beoordeeling. Het is waarschijnlijk de laatste maal, dat men in het gebouw Dijkstraat expo seert; ondanks den steun van leden en do nateurs, kan op deü duur. de huur niet worden opgebracht en men zal noodge dwongen naar een andere zaal moeten uit zien. Een der aanwezigen, de heer Goes, meende, dat dit wellicht de belangstelling zou doen toenemen als men de beschik king had over een zaal in een minder af gelegen straat. Met een opwekking de tentoonstelling te bezoeken, alsook met dank aan de aan wezigen, die het zeer slechte weer had den getrotseerd om deze opening bij te wonen, werd de tentoonstelling geopend verklaard. Omtrent het geëxposeerde werk schrijft ons de heer L. P.: Arie Mets en Lambert Simon, de jong- sten, zjjn de dragers van deze tentoonstel ling. Door beider werk stroomt een geest van frischheid. En toch zijn het twee uitersten. Lambert Simon, de fantast, de over wogen en toch vrije componist van kleur ep, vlak. Immaterieel ia zijp werk, doordat hij zich niet laat meesleepen door natu ralisme. Hij durft, hij ziet over de details heen naar het grootsche. Er zijn namen van grooten onder de schilders der moderne school waaraan zijn werk doet denken: aan Mntthleu Wiegman, Piet van Wijngaerd, soms van Gustave de Smet, zelfs zie maar dat boerderijstukje met die felblauwe lucht aan Leo Gestel 1 Een enkele keer valt hjj in het groteske, zooals de in bruin en rood geschilderde kop met pet Het felle ligt hem nader dan het zoete lijke, zooals het minder geslaagde fanta sie-landschap bij het raam. Maar frisch is daar weer die teekening van stilleven met kruik en frisch zijn ook zjjn lino's en hout sneden. Daartegenover is het subtiele werk van Arie Meta In zjjn aquarellen en zijn pastels wekt hjj sfeer met weinig, met bijna plets. Hem is de natuur lief, maar vóóral de sfeer: de trilling van het licht tusschen ijl geboomte dqor; het dampige in de drukke stad bij regen; het sombere Hoog-Hemelrijk; mooie boomgroepen uit bet Vondelpark. Zijn werk doet wat ijlheid, wat vlot heid betreft soms denken aan Isaao Is- raëls, maar het is subtieler, fijngevoeliger. Zeldzaam is de pastel links: enkele veegjes, wat streepjes kleur, en levend trilt voor ons de drukte, de regenstad, de glimmende straat. Het fijnste is een aquarelletje van de Geldersche Kade, de Vischhal en Zuidertoren op den achter grond. Nog heel veel werkjes zijn het vermelden overwaard. Meer dan de ruim te mij toelaat. Het werk van Mets zal vermoedelijk meer tot het Heldersche, weinig gewende publiek spreken dan dat van Simon, dat meer van den toeschouwer eischt. Als gast zond de heer J. Ph. Klap- meyer houtsneden in: vogels van Texel. Goes verscheen met lino's en hout sneden, o.a. een frisch gevalletje van zon en schaduw uit Huisduinen. Bakker zond een zeestuk in. Al met al:, een tentoonstelling die er mag wezen, een verrassing voor den bin nentredende. Het is te hopen dat het er zeer velen zullen zijn. De tentoonstelling is geopend van he den tot en met Zondag 25 Nov., dagelijks van 7—10 uur; Zaterdags en Zondags van 310 uur (onafgebroken). Entrée 121/* ct. WIE HEEFT EEN VERKEERDE PARAPLUIE? Na afloop van de raadsvergadering van Maandagavond (afscheid van Burgemeester Houwing) is uit de bodekamer abusief een verkeerde parapluie meegenomen. Men wordit beleefd verzocht deze bij den bode terug te bezorgen. VOOR SLECHTHOORENDEN. De tentoonstelling van de Vereeniging tot Bevordering van de Belangen van Slecht- hoorend (S.H.), welke hier ter stede zal worden gehouden, wordit Woensdagmorgen 11 uur geopend op de bovenzaal van het café Wed. Van Os, Koningsplein. Er zullen verschillende gehoor-instrumenten en ap paraten worden geëxposeerd, waarmede slechthoorenden kunnen kennismaken. Ver der zuilen er van de Vereeniging een drie tal personen (twee dames en een heer waar schijnlijk) aanwezig zijn, die voorlichting omtrent de aanschaffing van instrumenten zullen geven, en die ook de gelegenheid zullen geven ze te p robeeren. 'De tentoon stelling zal worden gehouden Woensdag a.s. (den dag der openstelling) van 11 tot 5 en van 7 tent 10 uur, Donderdag van 10 tot 12, 2 tot 5 en 7 tot 10 en Vrijdag (den laat- sten dag) van 10 tot 12 en 2 tot 5. Om 5 uur sluiting der tentoonstelling. De toegangs prijs is slechts 10 cent. Ongetwijfeld zal door vele slechthooren den met verlangen naar deze tentoonstelling worden uitgezien, omdat hier de gelegen heid is deskundige voorlichting (te krijgen omtrent de keuze van een gehoor-instru- men-t. Juist in dit opzicht zijn er vele on deugdelijke en schadelijke instrumenten in den handel, die voor grof geld worden ver kocht en dikwijls de gehoor-organen be schadigen. FILM „MELAWAN GELAP". Men schrijft ons nog: Deze buitengewoon geslaagde film, vol gens algemeen oordeel, ook der groote Kaden, mooier dan de „Warta Sari" van verleden jaar, die thans op een groot scherm zal worden vertoond, bevat ook veel schoons over de medische zending. Deze laatste staat thans in het middelpunt van de groote belangstelling; denk aan Schweitser en den overleden Dr. Scheu- rer (eerenaam: de dokter die helpt). Dr. K. Gramberg, zoon van den sympa thieken Lutherschen predikant van Enk huizen, hier welbekend en leider der Doopsgezinde medische zending op Java, heeft den vorigen winter de Doopsgezin de Broederschap van Ameland tot Aar denburg afgereisd, om lezingen over het werk te houden. In de „Nw. Rott. Crt." van 2 Nov. J.L, Avondblad A (2) vindt men een verslag over de lezing in die stad, dat als volgt eindigt: „De Doopsgezinde Broederschap, in groote pieerderheid vrijzinnig en dus in principe niet te zeer voor de zending ge porteerd, heeft mede door de reis en de voordrachten van Dr. Gramberg haar in zichten voor een deel gewijzigd. Voor dit sociale en cultureele christelijke missie werk gaan thans vele harten en beurzen open.' Het besef groeit, dat ook een kleine Broederschap in dezen een taak te vervul len heeft". Ook uit de film „de strijd tegen de duis ternis" zal men leeren, op boeiende, inte ressante wijze, wat medische hulp voor de natuurvolken beteekent. Wat o.a. voor blinden en melaatschen gedaan wordt. Leest het mooie programmal „Men zal een hoogen dunk krijgen van wat chris telijk verantwoordelijkheidsbesef hier en daar tot stand bracht en staande houdt Een andere belangrijke bespreking was die door Dr. J. Ofïrlnga, zendeling-arts te Djogia, Ingeleid op 28 October j.1. te Amsterdam, op de 4le Alg. Ned. Zen dingsconferentie. 't Ging over: „De plaats der medische zending in het geheel van den arbeid". Ook hier echt do indruk, dat „weldoeners der menschheid" bezig zijn op al die zendingsterreinen. Die arbeid, zegt hij, is óók in de Mohamedaansche wereld er een geweest van „padvinden en wegbereiden". In den arbeid van Dr. Scheurer is het christendom van de daad zich gaan manifesteeren onder de Ja- vaansche bevolking, en zoo is de medische zending padvindster en wegbereider ge weest En dat is ze nogl Van Mohame daansche zijde is men tot de overtuiging gekomen, dat het den Islam niet goed kon gaan, wanneer men ook niet zelf het werk der ziekenverpleging en -verzorging ter hand nam. Dat is de grootste overwinning van de medische zendingen èaldus het ver slag), dat men den Islam ertoe gebracht heeft barmhartigheid te brengen onder het eigen volk. Spr. ziel heeft daarover ge juicht en gaarne heeft hij in dezen van advies gediend. (Is dit niet voorbeeldig!) Wij wekken, ook om dit belangrijk onderdeel van de film-opnamen, al onze stadgenooten op één der avonden, van 8 of 4 December a.s., vrij te houden en naar Casino te gaan. Men ziet dan alle schil derachtige, volkomen natuurgetrouwe, on- opgesmukte tooneeltjes uit den arbeid in de Buitenbezittingen. Zie ook de beide groote advertenties in het nummer van heden opgenomen. Bet uitgebreide pro gramma geeft de zeer groote verscheiden heid aan. Na het tweede deel is er een korte pauze. Volgende week geven wij dé mooi gekozen muziek van het Stedelijk Muziekcorps aan. De film zal langzaam draaien, dus goed te volgen zijn. Veritas. DE INSTALLATIE VAN bEN HEER W. F. G. L. DRIESSEN. In een speciale raadsvergadering is Don derdagavond de heer W. F. G. L. Driessen als Burgemeester van Den Helder geïnstal leerd. Voor deze vergadering waren een aantal vroegere -plaatsgenooten van den heer Driessen uit Koog-Zaandijk, met hunne dames, overgekomen, voor welke zetels gereserveerd waren binnen het afge schoten gedeelte. Ook voor den vader van den heer Driessen, diens broeder (met echtgenoote) waren plaatsen gereserveerd in de raadzaal. Een der plaatselijke Waden had voorts een verslaggever voor deze fees telijke gelegenheid naar hier gezonden. De leden van het Stedelijk Muziekkorps hadden zich voor het raadhuis geposteerd in afwachting van de auto's, waarmede de burgemeester van het station zou worden gehaald. Door het College van B. en W. waren de heeren Van Breda en Bok afge vaardigd om den Burgemeester te ontvan gen. Aan het. station was een groote men- schenmassa tezamengestroomd, vermoede lijk in het idee, dat hier muziek zou zijtri. 'In de wachtkamer werd de Burgemeester namens het gemeentebestuur toegesproken en begroet door den wethouder Van Breda. Deze uitte daarbij den hartgrondigen wenscb, dat de heer 'Driessen zioh op den duur zal mogen verheugen in dezelfde waar deering, die aan zijn voorganger in zoo ruime mate ten deel is gevallen. Met een enkel woord dankte de Burgemeester voor deze begroeting. Eenige minuten na' aankomst van den trein waarschuwde een roffel van het Ste delijk Muziekkorps, dat de auto's in aan tocht waren. Spoedig daarna werd' het Volkslied ingezet en even later betrad de nieuwe Burgemeester het raadhuis. De raadsvergadering. Voorzitter de heer Verstegen, loco- burgemeester. Afwezig bij den aanvang de heer Eijlders (die evenwel staande de ver gadering komt), verder, wegens ziekte, de heeren Biersteker en Van der Veer. De Voorzitter, de heer Verstegen, opent de vergadering en vraagt den secre taris voorlezing te willen doen van dé op de benoeming van den heer Driessen be trekking hebbende stukken. Dit zijn de kennisgeving van de benoeming door den Commissaris der Koningin, alsmede het bericht d.d. 9 November, dat de vereischte eeden bereids door den heer Driessen zijn afgelegd. 11 i Hierna noodlgt de Voorzitter den secre taris en Mevrouw DekkerKlik uit den heer Driessen binnen te leiden, waarbij de raadsleden, alsmede de overige aanwezigen zich van hun zetels verheffen. De heer Verstegen begroet nu als volgt den nieuwen Burgemeester: (Mijnheer Driessen! Wij begroeten in u onzen nieuwen Burgemeester. Het heeft de Koningin behaagd u tot deze taak te be noemen en1 de gemeente Den Helder ziet met groote belangstelling uw komst tege moet. Gezien de buitengewoon-goede ge tuigschriften, die wij omtrent uw vorige standplaats vernamen, zijn wij overtuigd, dat u ons ook hier geven zult het beste wat u als Burgemeester te geven hebt. En dit zal niet gering moeten zijn. Onze gemeente staat voor mooie perspectieven, er kan hier belangrijk en vruchtdragend werk worden verricht, vooral ten opzichte van de Zui derzeewerken. Veel zal er ged'aan moeten worden om Den Helder te betrekken in het algemeen verkeer. U zult kunnen rekenen op een werkzamen raad', die tot daden be reid is, en tot werken in staat is, en die u in alle goede werken zal steunen. Veel hangt daarbij af van de toewijding onzer ambtenaren. Wij hebben het geluk aan het hoofd' van hen een onzer allereerste krach ten op administratief gebied' te hebben. U kunt op hem1 staat maken de heer Kamman zal u gaarne met zijn jarenlange ervaring ten dienste staan. Wij wenschen u voorts toe dezelfde liefde en de plaats in het hart der bevolking als uw voorganger innam. Wij hebben hier een gedegen bevolking; hopen wjj, dat zit straks met dezelfde'oogen raar u mag opzien als zij naar uw voor ganger deed. De B ut gein eest er beantwoordt de toespraken met de volgende woorden. Mijne heeren Wethouders en Leden van den Gemeenteraad, Het is mij een groote eer. door H.M. de Koningin- benoemd tot Burgemeester van Den Helder, heden als Voorzitter van het besturend lichaam der Gemeente mijne taak Nog slechts een dertiental dagen geleden, heeren Wethouders, kwam de verrassing mijner 'benoeming en ik wensch uitdrukke lijk -te verklaren, dat ik op hoogen prijs heb gesteld; dat reeds bij' onze eerste ontmoeting het dagelijksch bestuur dezer gemeente mij zoo vriendelijk Is tegemoet gekomen en ik u verlaten mocht met de overtuiging, dat gij uwerzijds bereid waart mij op loyale wijze uwe medewerking te verleenen bij de uitoefening van onze gemeenschappe lijke taak. Ik hoop en ik vertrouw, d'at wij met vrucht zullen kun-n-en samenwerken, vooral wanneer wij eikaar beter hebben leeren kennen. De grondslag daarvoor moet zijn wederzij dsch vertrouwen, dat wij het goede en dat alleen beoogen. Onze inzichten zullen misschien wel eens verschillen, doch dit kan slechts ten bate der gemeente komen, daar uit de wrijving der gedachten dé goedé denkbeelden moeten ontspruiten. De woorden, die ik hier in 't bijzonder tot het dagelijksch bestuur richtte, gelden natuurlijk evenzeer u, mevrouw en mijne heeren Leden van den Raad. Ook onze verhouding moet op vertrou wen rij-n gebaseerd. Het is de Raad; dié volgens Grondwet en Gemeentewet bestuurt, maar aangezien de Leden van den Raad, te midden hunner an dere bezigheden, zich niet altijd' in alle bij zonderheden der gemeente kunnen Inwer ken, moeten deze op de leiding van het Ooilege van -Burgemeester en Wethouders kunnen vertrouwen. (Mevrouw, mijne heerenf Het Gemeente- beituu; moge verordeningen maken cn hare uitvoering gelasten, op dé hoofdamb tenaren der gemeente rust de plicht die tot werkelijkheid te maken en er het loven ia te blazen. Dit geldt weliswaar voor alle ambtena ren, maar uit den aard' der zaak In t bij zonder voor den Secretaris. Ik wil d-an ook vertrouwen, dat de Secre taris, met zijne kunde en bekwaamheden mij vooral den eersten itüd ter zijde zal willen staaa Ten slotte wil- ik nog met een enkelen groven trek mijne verhouding tot de bur gerij aanduiden en kan daarbij- niet beter doen dan de herinnering aan de duidelijk tot de verbeelding sprekende oude bena ming „burgervader" te memoreeren; ik zal trachten- te zjj-n een burgemeester te rijn voor alle inwoners der gemeente en ik zou u willen toeroepen: „Weest overtuigd, dat gij in mü' een burgemeester hebt tot uwen dienst". (Mevrouw, mijn© heeren! Wij staan op het punt ons gemeenschappelijk werk aan te vangen. Mogen wij het voleinden in- 't be lang der gemeente. Tot heil zijner gemeente- naren. Ik heb gezegd. (Applaus). De heer Verstegen deelt nog mede, dat na afloop van de openbare vergadering gelegenheid zal zijn voor de raadsleden met den Burgemeester kennis te maken in de trouwzaal; en sluit daarna de vergadering. -Er verzoek u thans mü te vergunnen u het teeken uwer waardigheid! te mogen omhangen. Nadat de heer Verstegen den -Burge meester zün ambtsketen heeft omgehangen, neemt de héér Grunwaldihet woord. Hij zegt het yolgende: (Mijnheer de Burgemeester I Het Is mü een aangename taak u namens den Raad' dezer gemeente te mogen gelukwensch-en met uwe benoeming tot Burgemeester van Den- Helder en u hier welkom te mogen heetem Ik meen te mogen zeggen, dat het be richt van uwe benoeming hier met een zekere voldoening is ontvangen-, omdat daar door is tegemoetgekomen aan- den wensch, door den Raad dezer gemeente één-parig geuit, dat wü als hoofd- van deze stad gaarne iemand1 zagen geplaatst, doorkneed' in- d'e gemeentelijke administratie, iemand, die de moeüükheden; verbonden aan het Burge meestersambt, kent. Mijnheer de Burgemeester, de carrière, die achter u ligt, is voor ons het bewijs, dat de Regeering wel' gevolg heeft willen geven aan het verzoek van den Raad! unaniem uit gesproken; Het afscheid van Burgemeester Houwing beeft -bewezen, dat deze er inderdaad in is geslaagd, om de harten der burgerü te veroveren. Moge het voor u het bewijs zün, dat de inwoners van- Den Helder -het weten te waardeeren; wannneer de eerste -burger met hen weet medé te leven. En ik twijfel er dan ook niet aan; dat -u zich spoedig zult thuis gevoelen temidden' van onze stedelijke en plattelandsche bevolking, die -zeer ge- moedeüjk van aard is. (Maar ook -het afscheid van u, mijnheer d* Burgemeester, van uw vorige gemeente, voor om een aanwijzing, dat u daar uw t? te mogen aanvaarden. Op hoogen prijs heb ik gesteld reeds te ziiin ontvangen aan het station en op den tocht naar dit gemeentehuis gingen onwille keurig inijlne gedachten naar alles wat deze gemeente doorleefd heeft en daarbij kon ik niet nalaten te denken aan mijn ambtsvoor ganger, den heer Houwing, die aan het hoofd van Den Helder heeft gestaan gedu rende 13 jaren, jaren echter van moeite en zorgen, donkere dagen, dagen van mobili satie en levensmiddelenschaarschte. Waar ik thans op het punt sta zijn plaats in te nemen, daaT wil ik een ©eresaluut hem gemeente heeft gedaan, blijkt, dat hu iemand brengen, waar, uit alles wat hü voor co was, die getoond' heeft liefde te bezitten voor de plaats, aan zijne zorgen toever trouwd ,Tot -u, mijnheer de Wethouder, die mij heeft toegesproken en1 de teekenen mijner waardigheid heeft omhangen, wensch ak een woord van dank te richten voor de warme en vriendelijke woorden, waarmede gij dat hebt -gedaan.

Heldersche Courant | 1928 | | pagina 13