NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA De Indringer KANNEWASSER C. VAN TRIET, IS ALTIJD QOeDKOGPER Eerste Blad. OOK VOOR DAMES-CONFECTIE aparte kleuren. Kloosterbalsem BUITENLAND.' Nr. 6674 ZATERDAG 17 NOVEMBER 1928 66ste JAARGANC Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Redacteur-Uitgever: O. DE BOER Jr„ DEN HELDER Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: M en 1412 PostrGiroroiteninc No. 16066. Winterdienst. Maan Nov. op Z 18 v 12.20 M 19 12.50 1.24 D 20 W 21 D 22 V 28 ZJ 24 1.45 2.03 2.18 2.32 ond. n. 7.28 8.36 9.50 11.06 V 12.25 1.46 Zon Hoogwater op: oud: v.m.:n.m.: 7.23 4.0011.56 7.25 4.05 0.18 0.42 7.27 4.04 1.09 1.39 7.28 4.02 2.14 2.53 7.30 4.01 8.35 4.16 7.31 4.00 4.53 5.24 7.33 4.59 6.52 6.17 Zaterdag 17 Nov4.88 uur. Zondag 18 4.30 Maandag 19 4.35 WEEKOVERZICHT. Binnenland. Door ziekte zijn wij eenige weken ver hinderd geweest het weekoverzicht te schrijven en juist in deze weken hebben er, vooral in het buitenland, belangrijke gebeurtenissen plaats gehad. Onze lezers zijn daarmee op de hoogte gehouden door onze rubriek „buitenland" e.a. kolommen in onze krant, waarin het nieuws werd vermeld. Wanneer wij ons deze week neerzetten om ons weekpraatje te houden, meenen wij te moeten beginnen met de vermelding van een merkwaardig geval, dat zeker wel eens de aandacht verdient; het betreft De Arbeidsinspectie. Gelijk bekend, Is thans bij de Tweede Kamer aanhangig het ontwerp-Winkel- sluitingswet. Het staat volstrekt niet vast, dat de Tweede Kamer dit wetsontwerp nog vóór de verkiezingen in 1929 zal af doen. Maar wèl staat vast, dat het Ar beidsbesluit voor winkelbedienden, dat aan dit wetsontwerp is vastgekoppeld, niet zal worden uitgevaardigd vóór de in werkingtreding der Winkelsluitingswet. Onder deze omstandigheden doet het hoogst zonderling aan, dat op de Arbeids- begrooting reeds gelden worden uitge trokken voor de aanstelling van 22 nieuwe ambtenaren, wier toekomstige werkzaam heid verband houdt met de voorgestelde verdere invoering van de Arbeidswet 1919, waardoor de bepalingen dier wet o.a. van toepassing zullen worden op winkels. Niemand weet of die diensten van deze nieuwe ambtenaren ooit noodig zullen zijn. De zuinigheid, welke de Troonrede nog steeds noodig acht, wordt zeker aller minst gediend door het kweeken van een ambtenaren-reserve, aan welke volstrekt geen behoefte bestaat Een feit, dat wij ook niet onvermeld mo gen laten is de vermoedelijke Dr. J. Th. de Visser nit de politiek. De bijna 78-jarige staatsman, Dr. J. Th. de Visser, voorzitter der Chr.-Historische FEUILLETON i IJlt het Engelsch door HAROLD BINDLOSS. 29) Op dat oogenblik begon het feit, dat d'e hoeve nog op slechts korten afstand voor hem uit lag, tot hem door te dringen; twij felend keek hij van de plek, waar hij wist, dat 't pad zich ia tweeën splitste, naar de dreigende lucht. In 't Noorden had zich een grauwe sluier over de prairie uitge breid t was of de loodkleurige wolken daar nog lager over de doffe witte sneeuw- oppervlakte hingen, telkens stoven er wol ken van fijne sneeuw, opgezweept door den trierenden1 wind, in wilde jacht langs hem heen. 't Was duidelijk, dat er sneeuw op handen was en Silverdale lag nog op een afstand van meer dan twee mylen; maar Witham1 had met d'en eigenaar van d'e boerderij zaken te doen en 't zou niet de eerste keer zijn, dat hij een sneeuw storm zou moeten trotseeren. Daarom nam hij bij de splitsing het pad, dat naar de hoeve leidde en schuddie aanmoedigend de teugels. Hij had geen oogenblik te ver liezen, de wind begon al op te steken, toen hij uit zijn slede stapte en de woon kamer in het houten hoofdgebouw binnen, ging. „Hier ia je afrekening, Maodonald; we hebban onxe verliezen wil maar nat ge- Ingezonden Mededeellng. Kamerfractie, legt het volgend jaar het politieke bijltje er bij neer, dat wil zooveel zeggen dat hij zich niet meer herkiesbaar stelt voor het Kamerlidmaatschap en dat hij bedankt als hoofdredacteur van „De Nederlander" Voor de Chr. Historische fractie beteekent het uittreden van Dr. de Visser een groot verlies, waar hij een man was van groote politieke bekwaamheden, die niettegenstaande zijn hoogen leeftijd, een vitaliteit bezat, die menig jongere ja- Ioersch maakte. Dr. de Visser behoort tot een van de beste redenaars en het zal dan ook niet zoo licht vallen voor dezen politicus, die sinds 1897 actief aan het parlementaire leven deelneemt, een plaatsvervanger te vinden. Wie denkt, dat dr. De Visser bij het uit treden uit de politiek op zijn lauweren gaat rusten, vergist zich. De oude staats man heeft te kennen gegeven zich weer aan zijn lievelingsstudie, theologie en his torie te wijden, wel een bewijs van zijn nog jeugdigen levenskracht. opening van het telefoon verkeer met N.-Indlëi in het begin van Januari 1929. Een zeer belangrijke gebeurtenis mag dit worden genoemd. Voorloopig zullen de gesprek ken alleen van studio tot studio kunnen worden gevoerd, daarvoor zullen te Am sterdam, Rotterdam en 's-Gravenhage stu dio's worden ingericht. Het tarief zal waarschijnlijk bedragen voor een gesprek van 3 minuten 80. voor een dringend gesprek 60.en voor een bliksem gesprek 120.—. Nederlanders naar het buiten land. De bevordering van vreemdelingenver keer is een vraagstuk, voor hetwelk de be langstelling in alle landen rondom ons herleeft. Duitschland, waar het vraag stuk zelfs dezen zomer aan de Berlijnsche Handelshoogeschool wetenschappelijk be studeerd werd, gaf alleen reeds voor de propaganda in Amerika in 1927 820.000 dollar uit; het voerde een groote adver tentie-campagne in 156 dagbladen en pe riodieken van dat land met het gevolg, dat in dat jaar door de Duitsche consulaten 10.000 passen méér werden geviseerd dan het jaar daarvóór. Het zooveel kleinere Zwitserland bleef niet achter en voteerde eveneens 300.000 dollar voor de propagan da in Amerika en het reisbureau Cook zond niet minder dan 3 millioen brochures aan vermoedelijk reislustige Amerikanen. De economische beteekenis van een druk vreemdelingenverkeer wordt der halve zeer goed in deze landen begrepen. En het is bekend, dat de Nederlanders in de buitenlandsche hotels gaarne geziene gasten zijn. Zwitserland vooral is zeer ge zocht bij de Nederlanders, en in vele stre ken in het bergland hoort men dikwijls het Nederlandsch méér dan welke andere taal ook. Vooral de Zwitsersche hotelhou- dekt, maar ik geloof toch, dat we goed go- daan hebben mot eruit te gaan", zeide hij. „Do markt is wol wat vaster, maar er ia minder vraag je zult zien, binnen een paar maanden krijgen we een scherp her stel". Boer Maodonald legde de papieren ter zijde; do chèques bekeek hij echter met een tevreden glimlach. „Blij, dat ik naar je geluisterd! heb, Oourthorne", zeide hij. „Jammer voor hean ©n voor z'n nichtje al le twee, dat Barrington hot niot wou ten minste, niot voordat het te laat was". „Wat bedoel je?" vroeg Witham. Witham's gezicht betrok. „In Winnipeg heb ik gehoord dat 't meerendeel van de kleine bouwers hetzelfde van plan is. Dit hoeft als gevolg een kleinen oogst winter tarwe en willigheid van de meelfabrieken ouï onze vraagprijzen te behalen. We moe ten don Oolonei tot rede zien te bren gen". ,Jk pa*", antwoordde Maodonald af- ders zien, zooals begrijpelijk is, met groot genoegen de regelmatige toeneming van dit vreemdelingenkeer, welke vooral te danken is aan de reisveceeiilgingen. Want het is een feit, dat een organisatie als de Nederlandsche Reisvereeniging, die met haar jaarlijkschen aanwas van ongeveer 15.000 leden hard naar de 100.000 stevent, een voorname plaats inneemt in de vacan- tieplannen van duizenden, evenals de Ned. Chr. Reisver., die ook reeds duizen den leden {lelt. Het aaatal Nederlanders, die op buitenlandsche vacantierei3 in groepsverband de grenzen passeeren, heeft enorme afmetingen aangenomen. En het is voor ons internationaal prestige toch wel van beteekenis, wanneer derge lijke groote gezelschappen van Nederlan ders, van eiken rang eii stand, in het bui tenland door de Overheid met égards wor den behandeld. De N. R. V. en de N. C. R. V. zijn uitgegroeid tot geweldige coö peraties van Nederlandsche vacantie- reizigers en zij vooral dragen er toé bij, dat wij Nederlanders in het buitenland als gaarne geziene gasten worden ont vangen! Buitenland. Tot een van de belangrijkste buiten landsche gebeurtenissen behoort het conflict ln de Duitsche IJzer en staalindustrie. Evenals Indertijd bij het conflict ln de Engelsche steenis olennijverheid, zijn thans aller oogen gericht op dit ernstige con flict in de ijzer- er dindvstrie in het Roergebied in Duitschland. Het conflict heeft een eigenaardig karakter, dat voort vloeit uit de ontwikkeling der sociale ver houdingen in Duitschland. Door de Verordening van 80 October 1923 zijn in geheel Duitschland bemidde lingsraden ingesteld, bestaande uit even veel werkgevers als arbeiders en een on partijdig voorzitter. In belangrijke econo mische districten kan de Rijksregeering verder nog rijksbemiddelaars benoemen. De Raden zoowel als de bemiddelaars trachten, wanneer werkgevers en arbei ders niet tot overeenstemming komen, de Ingezonden Mededeellng, SPOORSTRAAT 126 - TEL. 37. werend „En ten slotte is, wat jij beweert, maar de opinie van één man. Je ziet 't zelf. in Minnesota en1 hier zijn ze bang om te ploegen". Witham begon zachtjes te lachen. „De man, die de dollars verdient is degeen, die verder ziet dan de menigte. En in elk ge val, ik heb met een paar lui, vooraan staande zakenmenschen, deze zelfde quaes- tie besproken en die waren het met mij eens. 't Beste is, miaar rechtstreeks met Miss Barrington te spreken". „Dat treft ga maar even mee, dan ben je meteen in de gelegenheid, ze is hier". Witham schrok op .„Ze had hier op 't oogenblik niet mogen zijn", zeide hij strak. „Waarom heb je haar niet naar huis gestuurd? Elke seconde kan 't beginnen te sneeuwen". Maodomaldi haalde lachend zijn schou ders op. „Zelf heb ik niet op het weer gelet en mijn vrouw wou graag dat ze blijven zou; maar ook zonder dat zou 't niets gegeven hebben; als Miss Barrington eenmaal iets niet wil, geeft praten en argumenteeren niets. Daarin heeft ze het karakter van den Colonel". Al pratend' was hij naar de deur geloo- peu, welke hU nu voor zijn gast opendeed'. Witham kleurde, toen hij zag hoe 't meis je op zijn binnenkomen reageerde; alleen aan de tegenwoordigheid van de vrouw van Maodonald had hij het te danken, dat ze hem behoorlijk begroette. Maar een blik op 't raam1 deed hem zien, dat langer uitstel gevaarlijk kon worden. „Je doet verstandig, als je vannacht hier blijft, Miss Barrington," zeide hij. „Es komt ©en sneeuwstorm.* partijen tot elkaar te brengen: Gelukt dit niet, dan wordt eerst nog een bemidde lingskamer ingesteld, welke een uitspraak doei Het spreekt van zelf, dat, als deze uitspraak aanvaard wordt, het conflict op gelost is, doch is dit niet het geval, dan kan de rijksbemiddelaar of, wanneer bij het conflict groote economische belangen betrokken zijn, die buiten het district uit gaan, de Rijksminister van Arbeid de uitspraak verbindend verklaren. Deze verbindendverklaring heeft dezelfde ge volgen als het aannemen van de arbitrale uitspraak en treedt in de plaats van de collectieve overeenkomst, die andera tus- schen partijen zou zijn afgesloten. Wat is nu het geval in de ijzerindustrie in West-Duitschland. De arbeiders ver langden een belangrijke loonsverhooging, de werkgevers verklaarden op grond van de uitkomsten van het bedrijf deze niet te kunnen geven, tenzij de prijzen verhoogd zouden worden, wat weer onmogelijk was door de buitenlandsche concurrentie. De door de regeering benoemde arbiter be paalde, dat er een loonsverhooging van gemiddeld 4 tot 5 pet. zou moeten worden gegeven. De werkgevers bleven er op staan, dat dit niet mogelijk was. De uit spraak werd bindend verklaard met het gevolg, dat de werkgevers besloten de ar beiders ontslag te geven en de fabrieken te sluiten. Men ziet hierdoor de gevaren van een stelsel van arbitrale rechtspraak, zooals dat in Duitschland bestaat. De werkgevers wenschen deze geheele staatsinmenging uit te schakelen, omdat zij van oordeel zijn, dat niet de regeering, doch zij slechts in laatst instantie kunnen bepalen, wat de bedrijven kunnen dragen. Naast het verzet tegen de loonsverhoo ging gaat dit conflict dan ook tegen de in menging van de regeering in het particu liere bedrijf. De onderhandelingen die hebben plaats gehad, hebben niet tot overeenstemming geleid, waar de arbeiders zich houden san de arbitrale uitspraak. De kwestie van iflea pantser kruiser. Donderdag zijn de besprekingen In den Rijksdag begonnen over den afbouw van den op stapel staanden kruiser. De sociaal democraten hebben voorgesteld den ver deren bouw te staken, terwijl minister Groener gedreigd heeft zijn portefeuille neer te leggen, als het sociaal-democra tische voorstel wordt aangenomen. Hoe de discussies zullen afloopen en wat de uit slag van de stemming zal zijn, is nog niet te voorspellen. Verondersteld wordt dat het voorstel van de s.d. met een kleine meerderheid zal worden verworpen, is dit echter niet het geval en het is nog lang niet zeker, dan is een kabinetscrisis niet uitgesloten. Een ©enigszins sensationeels onthulling is geweest de mededeeling, dat, waar slechts 9 millioen mark door den Rijksdag voor dit werk was uitgetrokken, toch reeds voor 82 millioen mark aan materiaal voor den bouw van het pantserschip was besteld. Hierover is reeds een hartig woordje gezegd, wat het eind van de dis cussies zal zijn, we zeiden het reeds, is nog niet te voorzien. Vermelden We tenslotte nog dat Poln- caró er in geslaagd is Mededeellng. *n Huisapotheek^ voor 60 centen uGeen goud zoo goed" De Fransche regeoringscrlsls op te lossen. In de nieuwe regeering is Poincaré minister zonder portefeuille. Ohéron, lid van de republikoinsch-demo- cratische partij, heeft de portefeuille van financiën van hem overgenomen. Het nieuwe ministerie is naar links gerecon strueerd. Het aantal ministers, van de socialistisch-republikeinsche groep is tot vijf verstrekt. Donderdag heeft Poincaré de regeeringsverklaring afgelegd, waar van men elders in dit blad een uittreksel vindt x ENGELAND. CONFLICT IN EEN MIJN. Twaalfhonderd mijnwerkers en leerlin gen uit de Snowdon-mijn in Kent hebben Woensdag het werk neergelegd om een „Tot mijn spijt kan ik Je goeden raad niet opvolgen," antwoordde het meisje. Ik heb op de Gramge nog dingen te dóen, die geen uitstel verdragen kunnen." „Dan moet Maodonald je span hier hou den en dan breng ik je thuis," zeide Witham. „Ik heb de beste paarden in Sil verdale en voordat we thuis zijn zullen we al hun kracht noodig hebben." Zijn stem klonk zoo beslist, dat Maud! Barrington hem driftig, verontwaardigd aankeek; maar de bezorgde uitdrukking op zijn gezicht weerhield haar, zonder meer, kortaf te weigeren. En toen Mao donald er bij haar op aandrong dat ze toe zou geven, stond ze langzaam' op. „Goed1, binnen tien minuten ben !k klaar," zeide hij. Ze liet Witham1 er echter twintig wach ten, voordat ze op dezelfde kalme, bedaar de manier dé kamer weer binnenkwam. Witham bedwong zijin korzeligheid, hielp haar beleefd in de slede en ging zelf op zoo groot mogelijken afstand! als de be perkte ruimte van de slede het toeliet, naast haar zitten. Een oogenblik kreeg hij den indruk, dat ze hem om die ma noeuvre uitlachte, maar bij' had geen tijd om zich over haar houding het hoofd te breken; de paarden voelden wat hun te wachten stond!, en pas toen hij ze tegen een lange besneeuwd© heling op in stap dwong, was er gelegenheid, om iets te zeggen. „Ik ben blij, dat we alleen zijn, want ik heb je iets te zeggen.maar aan den anderen1 kant, zie ik tegen bet beginnen erover op, omdat je gewoonlijk alles wat van mij komt, energiek tegenwerkt," zei de hij. „Je zult moeten toegeven, dat dR recht op den man af ia." Ingezonden Mededeellng, Hef watec waarachnwf a AIS gij last hebt van Ben brandende, smartelijke pijn bij die toozing, of de urine dik la en troebel, met een scherpen geur, zanderig of met hloeddeeltjes, bestaat er geen twijfel of uw nieren zijn verzwakt. Neem Foster's Rugpijn Nieren Pillen, want uw niezen hebben behoefte aan een specifiek xdenmiddel. Let ook op de hoeveelheid geloosde urine. Als gij zeer groote of zeer kleine hoeveelheden loost, ala gij te vaak of te weinig aandrang krijgt, wijst dit vrij ze ker op nierzwakta. Én dat is ernstig ge noeg: er bestaat gevaar voor (bloedver giftiging en de schadelijke gevolgen op iedere zesww» spier of weefsel van uw lichaam. Stel bet niot uit neean Foster's Rug pijn Nieren Pillen. Yerwaarloozing kar ernstige gevolgen met zich brengen. Fos ter's Pillen worden in HoUaid sinds vele jaren gebruikt en zijn alom bekend om bus goede resultaten. Men kent geen be ter (middel tegen nierzwakta, blaas- en urinestoomdssen, rugpijn, spit, water zuchtige zwellingen, rheumatiek ©n a» detre gevolgen van schadelijke stoffen die bij trage werking der nieren in het bloed achterbleven. „Laat Foster's Rugpijn Nieren Pillen u gezond maken en houden. Verkrijgbaar (in glasverpakking met geel etiket iet hier vooral op) bB apo theken en drogisten ft L75 per flacon. Maud Barrington begon le lachen. „Van dubbelzinnigheid kan Ik je in dit geval ten minste niet beschuldigen." „Wel, de quaestie is deze," ping With- ami voort, jk heb gehoord, dat je oom van plan is te verkoopen, mnar dat hij tegelijkertijd! besloten heeft om een groot gedeelte van je land dezen winter niet te bebouwen. Nui zijn de wetten, die 't op en neer aan de markt bepalen heel eenvou dig en bijna onveranderlijk, maar 't on geluk ls, dat de meeste menschen van da werking er van zich geen rekenschap kunnen geven." „En blijkbaar beschouw Je Je zelf ala een uitzondering?" zeide t meisje lichte lijk ironisch. Witham knikte. „In dit gevaï wel. Maar over mezelf wil ik 't op het oogenblik niet hebben. Kijk eens hier, de menschen in Europa moeten te eten hebben, de be richten uit de graan-verbouwende landen wijzen op een middelmatigen oogst en de slappe vreesachtige boeren hier in Ca nada durven niet zaaien. Als de vraag naar Westersohe tarwe komt, zal er bijna geen voorraad' zijn." „Maar hoe komt t, dat jij alleen dat weet? Heb je niet een beetje te hoogen dunk van je doorzicht?" Witham moest eens lachen. „Kunnen we mijn deugden en ondeugden nu niet er buiten laten? Ik weet, dat ik gelijk heb en daarom zou ik willen, dat je t je oom afraadde. Of nog beter, geef mij order om graan voor je te koopen, wan neer ik wee» naar Winnipeg ga." (Wond* vervolgd). HELDERSCHE COURANT ABONNEMENT PER 8 MAANDEN BU VOORUITBETALING: Heldcrsche Courant f 1.50; fr. p. p. binnenland f2.—, Ned. O. en W. Inniitip. zeepost! 2.10, id. p. mail en overige landen f 8.20. Zondagsblad roep.0.50, f 0.70, f 0.70, f 1.—. Modeblad reep. f 0.9Ö, f 1.25, f 1.25, f 1.35 Uosao nummera der Courant 4 ct.; fr. p. p. 6 ct. ADVERTENTIES 20 ct. p. re®eJ fealjaid). Ingea. meded. (kolombreedte ala recDartïon. tekst) dubbel tarief. Kleine advert. (gevraagd, te koop, te huur) v. 11lm a regoia 40 ct., elike regel meer 10 ct. bij vooruitbetaling (adrea: Bureau v. d. blad en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra). Bewjjsno. 4 ct. Op- en ondergang van Zon en Maan en tijd van hoogwater (Texel). Licht op voor Auto's en Fietsen: „Neen, jij kan 't niot weten, je bent weg geweest", antwoordde de boer. ,,Wel, 't is een toer om er iets bij don Oolonei in te krijgen, maar als 't er eenmaal in zit, is 't nog een grootere toer, om 't er weer uit te krijgen. Barrington heeft 't altijd min achtend tarwegokken genoemd1, maar geld is schaarsch in Silverdale, en toen hij zag, wat jij dagelijks kon opsteken, is hij met nadenken begonnen. Hij gaat nu wel ver- koopen, maar aan den andoren kant is hjj toch ook weer ervan overtuigd, dat tarwe niet de hoogte in zal gaan, en daarom laat hij dit seizoen do helft van het land braak liggen. Het ergste is, dat de bode nederzetting hem natuurlijk na gaat doen en dat hij het eigendom van Maud Bar rington beheert". WINTERJASSEN goed voor brand-, snl)- en stootwonden, verouderde wonden, zonnebrand, aam beien, spierpijnen, spit, rheumatische pijnen, wintervoeten, springende handen en nog veel meer, koopt ge met een pot Akker'. Klooster balsem, de snel werkende merkwaardige veelzijdige zali

Heldersche Courant | 1928 | | pagina 1