Ti tweede blad GEMENGD NIEUWS etna en vesuvius. VAN ZATERDAG 17 NnvrmiDco mno dat het yhit de Smyrna. van de Li\UAu 1/ NOVEMBER 1928 Norddeutsche Ïlojï, in aanvaring was De Vesuvius ook ln werking. De uitbarsting van de Etna. Die zfjn kind uit het raam had gegooid. Een reddingboot omges/agen. 17 personen verdronken. Franz Peter Schubert. 1828 19 November 1928. De schipbreuk van de „Vestris". Het onderzoek naar de oorzaak. Drle-en-twlntig nur In het werd de redding dellijk zee koos. jotbemand die onmid- Buitenland. Bi het Duitsche schip gekomen ontvingen ie redders de bood- geweest met hef Ltlandsche stoomschip 1 Alice, dat gezoi/ke.i was maar welks op varenden gered e' aan boord genomen waren. Het DiJtsihe schip bleek slechts weinig schade /te hebben opgeloopen en kon in ieder gata/de reis naar Folkestone voortzetten. De /eddingboot wendde den steven maar aerjakte kort daarop in zulk een windvlaad dit de mast afknapte en de boot omsloeg J Ale opvarenden, 11 in ge tal, moeten in zeer korten tijd verdron ken zijn. De toeschrfuvers op de klippen, die de reddingbootnrc zagen slaan, snelden naar het dorp on/hulp. Er werd een keten van menschen ®virmd, die tot den nek toe in het water ïwitnen te staan en er zoo in slaagden efn aantal ronddrijvende lijken te bergen, haler werd de reddingboot zelf,, met nog tvet dooden aan boord, door de golven optie lust gesmeten. Door dij ongeluk is bijna de heele man nelijke wvolking van het gehucht Rye Harbour.'uitgeroeid. In 42 jaar heeft de historie jan het reddingswezen niet zoo'n ramp gekend. Het geval doet te triester aan, omjjt enkele minuten, nadat de red dingboot zee gekozen had, aan den vasten wal al beleend was dat de opvarenden van de Alioedoor de Smyrna gered waren. De Vcguvius, die sedert eenige dagen zekere onrust toonde, is in den nacht van l>msdag op Woensdag in vrij1 levendige werking gekomen. Met name uit den nieuwen krater, die zich in Augustus in het kratenneer naast den ouden krater- lep gevormd heeft, stroomen mass.a's lava, die zich een uitweg gebaand hebben in het dal van de hel, tusschen den Vesu vius en de Monta Somma, dat ook in Au- STustuai ai voor een deel met mva is ge vuld. De lava komt hier ln een onbe bouwd gebied, waar zij geen schade kan aanrichten en volgens de deskundigen bestaat er dan ook in het gebied van den vulkaan voor de bevölking niet bet min ste gevaar. De uitbarsting levert echter voor de toeristen, die Napels en den Ve suvius bezoeken een indrukwekkend schouwspel op. De uitbarsting van de Etna is, blijkens de jongste berichten uit Catania, merk baar verminderd, maar toch blijven de lavastroomen nog schade aanrichten aan huizen en bebouwde gronden. Van Nun- ziata zijn weer een paar huizen aan den stroom ten offer gevallen, die zich met een snelheid van 4 M. voort blijft be wegen. Ook bij Garobbe loopen nog altijd huizen gevaar. Woensdag is de snelheid, waarmee hier de lavastroom de zee na dert verminderd, wat wellicht is toe te schrijven aan het feit, dat de lava in de vlakte de neiging vertoont om in de breedte uit te vloeien. Het leven op Sicilië begint al reeds zijn DE lm AGISCHE DOOD VAN EEN PROFESSOR. Prof Elexander William Mair, hoog- leeraw in bet Grieksch aan de Edinburg- scho iniversiteit, is in zijn studeerkamer levend verbrand. Hij moet in zijn stoel ln slaap gevallen zijn Jn pas te laat gemerkt hebben dat zijn studeekaimer in brand stond. De fa-, inilii ontdekte den brand tenslotte, maar deed vergeefsohe moeite om de deur ope> to breken. Toen de brandweer dit derf, stond de heele kamer reeds in lichte laak EEN VADER VRIJGESPROKEN. Te Swansea heeft de jury Donderdag Austin John Frame, een 27-jarig gasfit- ■■■■■■■ter onschuldig verklaard aan den hem hlrathiff mn 1 6 ten laste gelegden moord op zijn doch- Etna vormt reeds nietj er^e van zea maanden. De jury gaf haar beslissing zonder zich vooraf teruggetrok ken te hebben, en het publiek juichte haar luide toe. meer het algemeen onderwerp van ge sprek en overal ziet men de bewoner hun dagelijksche werk hervatten. Wa neer er geen nieuwe uitbarsting komt, z ook deze gebeurtenis spor-dig vergetdi zijn voor wie er niet rechtstreeks dofr zijn getroffen. De bewoners van Nunzl; mogen terugkeeren. M Rome, 15 November. Volgens de la berichten uit Catania vermindert stroomen van de lava uit den grooten ter voortdurend. De massa lava foelt plaatselijk af en zet zich vast, waayöoor de bovenste lagen naar de kanteiaf vloeien en nieuwe stroomen vormen/Deze kleine armen vormen evenwel voorpopig geen gevaar, daar zij spoedig afkoe De armen bij Nunziata stroomerf met een snelheid van ongeveer 4 M. p/r uur, doch ook hier schijnt geen gevaameer te bestaan, daar de inwoners van Nun ziata heden verlof hebben gekrelen in hun huizen terug te keeren. Donderdagmorgen omstreek* 5 uur merkte de kustwacht te Rye/ Harbour, dicht bij Folkestone, vuurpijlenop die van een Duitsch stoomschip bleken te komen. Ofschoon het verschrikkelijk weer was Door O. F. Nu het 19 November, dus Maandag a.s. 100 jaar geleden is dat lYanz Schubert, een der grootmeesters det toonkunst, in den Jeugdigen leeftijd vai 31 jaar stierf, is het vanzelfsprekend dat een kort woord in ons blad omtrent het leven en werken van dezen reuzengeest z«er zeker op zijn plaats is, als een eerbjedige hulde aan zijn nagedachtenis. Nadat eerst Weber, de schepper der Duitsche romantische opera, in 1826 te Londen aan de tering gestorven was, (na de voorbereiding van zijn „Oberon volg de in 1827 de „titan" Beethoven hem in het graf, de onovertrtffen symphonicus; weer een jaar later Schubert, de schepper van het moderne kunstlied. Drie heroën uit het groote gebied der tonen, die niet tevergeefs geleefd hebben, wier werken nu, na 100 jaar, door heel de wereld nog goede bekenden zijn, wier vo cale en instrumentale composities weer steeds een plaats krijgen op elk repertoi re. Sinds Schubert schreef, is er heel wat muziek gecomponeerd, meesters als Men- delssohn en Schumann, als Brahms en Wagner, als Mahler en Strauss, als Tsai- kowsky en Debussy, hebben de weelde hunner kunst over ons uitgestort. Maar de kunst van Haydn, Mozart, Beethoven en Schubert hebben de golven der na hen komende muziek niet weg kunnen spoe len Hun werken, althans de voornaamste, hebben zich staande weten te houden, hebben zich niet laten verdringen. Was Weber reeds tijdens zijn korte leven hij werd 40 jaar oud een be roemdheid die alom gevierd werd hoe-1 wel tegenspoed hem ook niet vreemd was; vond Boothoven over het algemeen erken Ingezonden Mededeellng. Engros: GEBR. WINDER, Alkmaar. Frame is, naar bij de behandeling van de zaak bleek, een man die zich goed ge draagt, gcheelonthoude en een uitstekend echtgenoot en. vader. In Mei j.L had hij op de gasfabriek ten gevolge van het springen van een lamp een ongeluk ge had. Oip den ochtend van den dood van zjjn dochtertje hoorde zijn vrouw een doffen slag op het trottoir en daarop vond zij het kindje onder ecu open raam van een kamer waar zij het even te voren met haar vader had achtergelaten, dood lig gen. De geneeskundigen die als getuigen gehoord werden, waren van meening, dat de man in een toestand van automatische onbewustheid gehandeld 'had op het oogenblik dat hij het kind uit het raam wierp. ITALIAANSCHE SCHEEPSJONGEN DOODGESCHOTEN. In het gebied van de haven van Nikola- jef heeft een schildwacht, die bij een depot op post stond, op een Italiaanschen scheepsjongen, die ondanks herhaalde waarschuwingen naar het depot toeliep, gesoho'én. Terwijl hij overgebracht werd naar het ziekenhuis, sitierf hij. Er is een nauwkeurig onderzoek van het gebeurde gelast. ning, die oorzaak was Sat hij van de op brengst van zijn composities ruim kon leven, met Schubert was dat niet het ge val. Hij was afkomstig uit een groot gezin hij werd 31 Januari 1797 te Lichtenthal, een voorstad van Weenen, geboren en was de zoon van een onderwijzer, die het in dien tijd niet al te breed hadden. De eerste muzieklessen ontving hij van zijn vader en een broer (viool en piano), later van den hofkapelmeester Salieri (in har monie), toen hij sopraanzanger was van de hofkapel. Toch was Sch. in hoofdzaak autodidact: hij leerde meer al componee- rend, dan op de gangbare systematische wijze. Na de mutatie van zijn stem, was hij eenige jaren hulp in de school van zijn vader, die er tegen was dat liij zich geheel aan de muziek zou wijden. Hieruit ontstond herhaaldelijk oneenigheid, die in 1817 toen hij dus 20 jaar was tot een volslagen breuk leidde. Hij woonde daar na onafgebroken in Weenen, waar hij om derdak en geldelijke steun vond bij een trouwe vriendenschaar, die met hem deelden wat zij hadden en hem in alle opzichten behulpzaam waren. (Schober, Mayrhofer, Vogel, e.a.). Hij was gedwon gen een uiterst sober leven te leiden, maar dat deed aan zijn blijmoedig karakter geen afbreuk. Lesgeld en de schamele ho noraria van zijn composities waren Schu- bert's eenige inkomsten. Op haast elk gebied, der toonkunst heeft Schubert zich in zijn korte leven bewo gen; met uitzondering van het oratorium, heeft hij elk genre beoefend. Zijn compo- nistische vruchtbaarheid grenst aan het ongelooflijke; ruim 1100 composities zijn j er van hem bekend, buiten degene die door hem of anderen vernietigd zjjn of nog onder het stof begraven liggen. Schubert is bovenal liedercomponist, waarvan er ruim 600 bekend zjjn; hiervan ONTPLOFFING IN HOLLYWOOD. Naar uit Hollywood, Oallfornië, gemeld wordt heeft aldaar in de Nationale Stu dio's een exploisie plaats gehad, waarbij een persoon gedood en verscheidene an dere gewond werden. Een groot aantal films ging verloren. HOTELRATTEN. Van de vrouw van een bankier uit New- York, die voor zaken te Berlijn is en in een dor groote hotels logeert, zijn siera den ter waarde van 80.000 mark en een aantal credietbrleven en identiteitsbewij zen gestolen. Onder de juweelen is em kot ting van 131 uitgezochte paarlen en een platina ketting met briljanten. NA 20 JAAR INGEREKEND. Massamoordenaar in Italië gepakt. Te Pietrafltta bij Cassino in Midden- Italië heeft de politie de hand gelegd op den boer Vincenzo Siiverstro. Deze man pleegde twintig jaar geleden de vreese- lijkste moorden. Alleen te Fondie ver moordde hij vijf menschen en wondde er drie levensgevaarlijk. Z(jn misdaden wek ten destijds enorme sensatie en worden o.a. door D'Annunzio in een zijner boeken beschreven. Siiverstro heeft destijds zijn hem on trouw geworden verloofde, haren nieuwen bruidegom en twee familieleden doodge schoten, de lijken op een hooistapel ver brand en vervolgens verscheidene men schen neergelegd, die het vuur trachtten te blusscheD. Men meende dat hij naar Amerika was uitgeweken, en veroordeel de hem bij verstek tot levenslange cel lulaire opsluiting. Dezer dagen, vijf weken slechts vóór de verjaringstermijn van zijn straf (die van 1908 dateerde) ten einde was, ont dekten carabinieri dat hij nabij Pietra fltta onder een aangenomen naam gehuwd leefde. Hij waagde nog een poging tot ontvluchting, doch werd nog juist gepakt. Men vraagt zich thans af, of men hem het oorspronkelijk vonnis alsnog geheel zal laten ondergaan. is niet meer dan een zesde tijdens zijn leven uitgegeven. Hij is de schepper van het moderne kunstlied, eenvoudig verklaard aldus elke strophe (couplet) heeft een eigen melodie en een eigen begeleiding, die nauw verband houdt met stemming en in houd van den tekst (het doorgecompo- neerd lied, in tegenstelling met het volks lied, dat één melodie heeft voor alle cou pletten). In het lied ligt Schubert's hoofdbetee- kenis, daarin is hij het grootst en niet overtroffen, hoewel zijn onmiddellijke op volgers Mendelssohn, Rob. Schumann en Rob. Franz in menig opzicht kritisch te werk zijn gegaan en in onzen tijd Hugo Wolf, Mahler, Debussy e.a. meesterstuk ken in dit genre geleverd hebben. Doch de liederen van genoemde mees ters wegen niet op tegen de natuurlijke kracht en den onuitputtelijken rijkdom van melodieën, waardoor het lied van Schubert uitmunt. Zoowel teksten zonder literaire waarde (b.v. van Mtiller: „Die Winterreise" en „Die schöne Müllerin") als van superieure kwaliteit (verzen van Goethe, Heine, balladen van Schiller) zijn door hem op geniale wijze getoonzet. Vooral door Goethe, Duitschland's groot sten dichter, heeft Sch. zich geïnspireerd gevoeld; 68 gedichten van hem bracht hij op muziek, waaronder het op 17-jarigen leeftijd getoonzette „Gretchen am Spinn- rade", dat een waar meesterwerk is, even als de ballade „Erlkönig" (1816), welke laatste pas 5 jaar later bekend werd, toen zijn boezemvriend Vogl, een uitstekend zanger en declamator, het in het openbaar voordroeg. Toen pas (1821) werd Schu bert's naam in Duitschland en Oostenrijk bekend; deze ballade was de eerste die in druk verscheen en draagt dan ook het opusno. 1. Van Goethe componeerde hij in één jaar (1816) niet minder dan 80 TER DOOD VEROORDEELD. De rechtbank te Berlijn, heeft Woens dagavond den smid1 August Krause, die verleden jaar twee moorden had gepleegd, tweemaal tot de doodstraf veroordeeld. WEER EEN AANSLAG OP EEN TREIN. Woensdagavond hebben onbekenden een telegraafpaal gelegd op den spoorweg tusschen Kupfermühle en Bad Oldeslö. De locomotief van den boemeltrein, die het eerst passeerde, wierp den paal op zijde, zonder dat schade werd aangericht. Op het vatten der daders is een premie van 1500 mark gesteld. MOEDER-MOORD. In het gehucht Courgerennes, onder Buchères, in de buurt van Troyes, heeft een man van 52 jaar zijn oude moeder met een scheermes den hals afgesneden en daarna zich zelf van het leven beroofd. De man was een kleine rentenier, die, volgens de buitenwereld, met zijn moeder in uitstekende verstandhouding leefde Men neemt aan, dat hij in een vlaag van neurasthenie heeft gehandeld. Lof voor den kapitein. Het Fransche tankschip Myriam is Don derdag met 64 geredden van de Vestris te Ne wYork aangekomen. Zij waren vol lof over de houding van den kapitein. Zij verklaarden dat er niet de minste paniek op het oogenblik van de ramp had ge- heerscht en dat de. bemanning evenmin passagiers had weggedrongen toen de booten te water gelaten werden. Het Genootschap van gezagvoerders van de groote vaart, waarvan de prins van Wales het hoofd is, heeft een tele gram gezonden om te protesteeren tegen de ongegronde beschuldigingen, die ten nadeele van den kapitein door sommige passagiers ingebracht zijn, vóór nog de uitslag van het officieele onderzoek be kend is geworden. De onzeewaardigheid van het schip. Volgens een ochtendblad heeft de ka pitein van een Hamburgsche oceaanstoom boot, die van den bouw van de Vestris nauwkeurig op de hoogte is, verklaard, niet te gelooven, dat de Vestris is vergaan tengevolge van het werken der lading, maar veeleer tengevolge van haar eigen onzeewaardigheid. Het schip behoorde reeds sedert langer dan tien jaar niet meer tot de Lloydklasse Ia. Hij had den laatsten tijd veel personen, ook Duit- schers, gesproken, die op de Vestris had den gewerkt. Allen hadden eenparig ver klaard, dat het schip een „oude rammel kast" was. Herhaaldelijk waren op de laat ste reizen behalve ernstige defecten aan de machine vele lekken ontstaan, die ten deele onder de waterlijn lagen. Het hout werk was oud en ten deele niet sterk. Het schip had zelfs een matigen storm niet kunnen doorstaan. Reeds vóór den oorlog had het schip eens ten gevolge van een paar lekken slechts met moeite een haven kunnen bereiken. De oorzaak van de ramp. Auto's in het ruim. De New-Yorksche agenten van de ree- derij Lamport Holt, de eigenares van de Vestris, hebben thans de eerste officieele verklaring van de toedracht van de schip breuk gegeven. Volgens hen, werden in kisten gepakte auto's in het ruim door de onstuimige zee verplaatst. De kisten braken, een stalen tusschenschot werd verbrijzeld, de auto's vielen naar stuurboord en het schip kreeg slagzij. Men meldt thans, dat op het oogenblik van de schipbreuk, het stoomschip Mon- toso zich op 25 mijlen van de plaats van de Vestris bevond. Maar aangezien de Montoso geen draadlooze installutie heeft, kon zij de draadlooze Beinen oin hulp niet opvangen. Tubble, de officier van justitie uit het betrokken bondsdistrict is begonnen met het ambtelijk onderzoek naar de ramp. Donderdag hadden de eerste verhooren plaats. De passagier Fritz Puppe, die vrouw en kind bij de ramp verloren heeft, verklaarde, dat, toen hij Zaterdag aan boord kwam, slechts het kleinste deel van zijn bagage in zijn hut was; de rest ont dekte hij later in het ruim, onder de groo te bagage. Toen hij daarover een steward aansprak en naar de bediening informeer de, hoorde hij, dat de eigenlijke hut steward hem met bedienen kon, omdat deze dronken in zijn kooi lag. Toen Puppe den volgenden morgen om zes uur wak ker werd, was de slagzij al zoo erg, dat hij zich niet vrij in zijn hut bewegen kon. Toen hij tegen een steward de opmerking maakte, dat er klaarblijkelijk iets niet in orde was, kreeg hij ten antwoord: „Weet u niet, dat de lading verschoven is? De bemanning is er nu mee bezig. Over een uur is alles in orde". Er zijn ongeveer zestig personen als getuigen opgeroepen. De Duitsche passagier Rueckert, die nog niet verhoord is, zei in een gesprek met verslaggevers, dat hij reeds den dag voor de ramp vanwege de slagzij driemaal van hut had moeten verwisselen. Hoewel zeventig of tachtig menschen in de gol ven worstelden, zijn de booten wegge- roeid. Rueckert is na een half uur zwem men door een andere boot opgepikt. Aan boord van de reddingsboot waren in het geheel geen levensmiddelen, zoodat de passagiers van Zondagmorgen vroeg tot Maandagmorgen honger moesten lijden. Ook Rueckert sprak over de ramp als over een moord, daar zij gemakkelijk te voorkomen ware geweest. Slachtoffers aangebracht Het kustbewakingsvaartuig Shaw is Donderdag te New York met dertien lij ken van slachtoffers van de ramp van de Vestris aangekomen. Waar de dooden door haaien en het ronddrijven tusschen het wrakhout zeer verminkt zijn, was slechts in vier gevallen herkenning mo gelijk. Onder dezen bevinden zich de Ja- pansche consul Inouyc en ne vertegen woordiger in Mexico van de Koerding A. G. te Hannover Carlos Franke, met zijn dochter. water. Een hofmeesteres van de „Vestris" en een passagier hebben zich 23 uur drijven de weten te houden op eon stuk wrakhout voor zij werden opgepikt door de „Ameri can Shipper". Zij waren door het omslaan van een reddingsboot in zee terecht geko men. Zij slaagden er in de boot weer over eind te krijgen, maar, zij sloeg voor de tweede maal om en zij waren toen niet meer in staat haar overeind te krijgen. Voor zij voor de eerste maal omsloeg had de passagier er 32 personen in gezien, tien vrouwen, twee kleine kinderen, vier leden der bemanning, en 16 andere mannen. De helft daarvan was verdwenen toen de boot weer overeind was gezet. Den tweeden keer dat zij omsloeg, was er niemand an ders meer over dan hij en de hofmeeste res. Zij zwommen een groot deel van den nacht, zich vastklemmend aan wrakhout Van tijd tot tijd zagen zij lichten van red dingsschepen maar er kwam er geen en kele dichtbij. Bij het aanbreken van den dag zagen zij het slagschip „Wyoming" maar zij waren niet in staat de aandacht van den uitkijk te trekken. Ten laatste kwam de „American Shipper" voorbij. De passagier scheurde zich het hemd van het lichaam, zwaaide er wild mee heen en weer en zij werden gezien. liederen (Haidenröslein, der König in Thule, enz.). De groote dichter zelf had niet veel met Sch. op, hij miskende diens genie en voelde zich alleen aangetrokken door de liederen van zijn vertrouweling Zeiten en Reichardt, den directeur der Sing-akademie te Berlijn. Van Schiller bewerkte hij 41 gedichten, w.o. het schoone „Des Mëdchens Klage" (1811, in 1815 omgewerkt) en 4 zijner bal laden. Ook de navolgende dichters trok ken Schubert aan: Klopstock, Hölty („An den Mond"), Matthison (25, o.a. Adelaide, ook door Beethoven op muziek gebracht), Rosegarten (22) 2), De Salis (10), Th. Kör- ner (10, „Gebet wahrend der Schlacht"), Mayerhofer (47, tusschen 1815'24, een zijner vele vrienden), Rückert (Du bist die Ruh"), Heinrich Heine (7), Shakespeare, Walter Scott, Ossian, Leitner, Schoter, Ellens („Ave Maria"). Verder dienen genoemd de drie lieder cycli: „Die Schöne Müllerin" en „Die Winterreise, van Müller, een onbekend dichter, en „Schwanengesang". De laat ste cyclus verscheen na zijn dood en be vat 14 der schoonste juweelen uit 's mees ters schatkamer („Am Meer", „Stand- chen"). Behalve een ontzaggelijk aantal liede ren (voor één zangstem met pianobege leiding), componeerde hij ook een groot aantal koorwerken: 34 mannenkoren (ook voor kwartet en dubbelkwartet), 21 ge mengde koren, vrouwenkoren, enz., die al le het stempel van zijn genie dragen. We noemen „Geister über den Wassern", tekst van Goethe, „Die Nacht", „Schlacht- lied", maar bovenal „Mirjams Sieges- gesang" (voor sopraan-solo, koor en piano begeleiding), tekst van Grillparzer (1828). Van zijn liederen met pianobegeleiding dient evenmin vergeten te worden „Der Wanderer", een gedicht van een dilettant, wat hij later (in 1822) in fantaaievora voor piano-solo bewerkte, en genoemd wordt als een zijner beste werken voor dat instrument. (Liszt arrangeerde het voor piano en orkest.) Het was een zijner idealen succes te be halen met een opera, tot welken kunst vorm hij zich sterk aangetrokken voelde. Het bleek echter dat hem voor dramatisch componist de vereischte eigenschappen ontbraken; geen van zijn 17 opera's en operettes is een lang leven beschoren geweest, sommigen kwamen niet eens tot een uitvoering. Hem ontbrak het drama tische talent, wat zjjn tijdgenoot Rossini zoo eigen was. Het best voldeed nog de operette „Die Verschworenen" of „Der Hausliche Krieg", tekst van Castelli. Een niet onaardig bedacht blijspel in een acte, wat door Schubert op meester lijke wijze is geïllustreerd; vooral de en sembles getuigen van een meesterhand. Eerst lang na zijn dood (in 1861) had de première te Frankfort plaats, waarop an dere Duitsche steden volgden. Maar een repertoire-stuk is het nooit geworden. Bij het drama „Rosamunde" heeft hij voort» voortreffelijke muziek geschreven. Schubert was niet streng kerksch, geens zins, maar toch een diep geloovig mensch. Zijn Missen en andere kerkelijke werken in totaal 28 bewijzen dat innige vroomheid zijri gemoed kon vervullen. Zijn laatste werken op dat gebied toonen ons den kunstenaar in zijn volle rijpheid. Gok als symphonicus heeft Sch. naam gemaakt, hoewel zijn doorwerkingen en tegenstellingen niet zoover gaan als die van Beethoven (die daarin echter eenig was). Van zijn 9 symphonieën één, de z.g. Gastein-symphonie, is verdwenen zijn de „Onvoltooide" (de 7e) en de groote C-dur Symphonie (1828) de bekendste die heden nog voorkomen op het repertoire. De „Onvoltooide" bestaat in plaats van uit 4 dealen, slechte uit 2, zoodat het vermot-

Heldersche Courant | 1928 | | pagina 5