De Indringer KANNEWASSER !S?bïüD.?OED««o«>eER buitenland. binnenland Eerste Blad. OOK VOOR DAMES-CONFECTIE fRheumatiek Kloosterbalsem 66ste JAARGANG Vn*hijnt PlnMg.> Donderdag- en Zaterdagmiddag Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: PQ en 412 Ucht op 'oor Auto's en Fietsen: Dinsdag 20 NW. 4.34 uur. Woensdag 214.32 belgie. het legebcontingent. -P® ^rwfpondent van de N. R. Ot. te Brussel meldt: I >e minister van landsverdediging heeft ui ae Kamer het wetsvoorstel betreffende vaststelMncr van het legercentingent voor 1929 ingediend. De regeering stelt ais gemiddelde een maximum sterkte van 63,000 man voor. Dit cijfer is 2000 hooger dan voor 1928 werd voorzien. De troepen, voer de bezetting van de vierde zone van het Rijnland bestemd, rijn in dit totaal btgrepon. DUITSCHEAND. UIT DEN RIJKSDAG. De Rijksdag heeft Vrijdag na de ver werping van de socialistische motie, nog de door de communisten ingediende motie van wantrouwen in de rijksregeering ver worpen en wel met 892 stemmen tegen 62 en 5 onthoudingen. De nationaal socialis ten stemden met de communisten voor. De voorstellen der oeconomische partij en der democraten, welke de regeering verzoeken een vlootbouwprogram aan den Rijksdag voor te leggen, zijn naar de be- grootingscommissie verwezen. HET CONFLICT IN DE NOORDWEST- DUITSCHE INDUSTRIE. De vooruitzichten dat er aan de groote uitsluiting in de tjzer- en staalnijverheid in Noordwest-Duitschland spoedig een einde zal komen, zijn zeer gunstig gewor den. De oplossing schijnt gevonden te zullen worden op de grondslagen: verlee ning van de loonsverhooging door de pa troons tegen bereidverklaring om langer te werken van den kant der arbeiders. Een schikking, die ook door onderhande lingen vóór de uitsluiting te bereiken ware geweest, indien het scheidsgerecht erop bedacht was geweest ook voor de in het ongelijk gestelde partij den weg tot aanneming van zijn beslissing te effenen. DE TOL TE MUIDEN. Opgeheven. De tol te Muiden is met ingang van Zondag opgeheven. De voorwaarde, waarop de Muidertol is afgekocht, luidt: Dadelijk wordt aan het hoogheemraadschap uitgekeerd de som van 33.890, en voorts voor iederen dag van 1 October j.L af tot den dag, waarop de nieuwe verkeersweg in gebruik wordt genomen 1/365 gedeelte van 21.605. feuilleton Uit het Engelsch door HAROLD BINDLOSS. Maud Barrington keek hem onderzoe kend aan. „Ik vraag me af, waarom je jo zooveel moeite voor mij getroosten wil?" /Nu wil je te veel weten," antwoordde Witham. „Maar waarom zou ik niet ten slotte het recht tan ieder ander hebben om in «ie aangelegenheid van mjjn buren belang te stellen?1 .Zeker, dat ia z°°>" zeide het meisje ïanezaam. „Maar begrijp je niet, hoe ab soluut onmogelijk het voor mij is, om je mijn zaken in handen te geven? \Vitham's handen omklemden kramp achtig de leidsela en zijn gezicht stond' nog brakker dan gewoonlijk. Wat meen de ze? Onmogelijk was het haar hem haar belangen toe te vertrouwen? Hy ant woordde: „Ja, .an Jouw standpunt gezien, lijk van je. dat Je hatelykheid toeschrijft," ontgordde het meisje met van veTontwaardKh/'S schitterende oogen. „Ik zou je natutf1ilk ^est de.dollars in handen durl ^n. maar je moest begrijpen, dat openbaar niets kan doen, dat, togetffc opvatting van mijn oom imdmisQhn" Ingezonden Mcdedeellng. DE VOORZITTER VAN DE TWEEDE KAMER. Aangaande den toestand van dén voor zitter der Tweede Kamer, jhr. mr. Ruys de Beerenbrouck, wordt gemeld, dat het onderzoek Zaterdag heeft uitgewezen, dat eerlang een nieroperatiei zal moeten plaats hebben. De toestand van den patiënt geeft geen enkele reden tot bezorgdheid. DE RIJKSMIDDELEN OVER OCTOBER Met een opbrengst van 41.021. 500 heb ben de rijksmiddelen in October j.L, al thans wat de gewone bronnen van inkom sten aangaat, die van September met 4.8 millioen overschreden. Niettemin blijven zjj bij verleden jaar 949.000 ten achter. Dit resultaat moge teleurstellend zijn, het is in elk geval heel wat minder slecht dan dat over de maand tevoren, toen de op brengst van 36.227.500 ruim 3s/4 mil lioen kleiner was dan in dezelfde maand van 1927. Over de eerste 10 maanden heeft de schat kist uit alle gewone bronnen 406.795.900 ontvangen of 10.632.000 minder dan ver leden jaar. Wanneer men ziet, dat van dat nadeelige verschil 9.172.000 op rekening komt van de ink.belasting, 1.344.900 te wijten is aan de kleinere opbrengst van personeel en 8.148.000 aan de daling der successierechten, welke beide middelen eveneens onder invloed staan van tarief verlaging, dan blijken bij de andere mid delen de voordeelige verschillen de na deelige, dank zij o.a. ruim vloeiende in voerrechten en registratie-rechten (resp. 4.093.000 en 4.333.400 meer), nogal be langrijk te hebben overtroffen. Anderszijds is er uit de buitengewone bronnen, de inkomsten ten bate van het leeningsfonds, slechts 65.525.000 ontvan gen, tegen 83.781.000 verleden jaar, een daling derhalve van 18.256.000, van welke echter niet minder dan 16.350.000 op rekening moet worden gesteld van het vervallen van de opcenten op de inkom stenbelasting. Aldus zijn de middelensta- ten meer en meer onder den invloed ge komen van verlaagden belastingdruk en daaruit voor de schatkist voortvloeiende verminderde inkomsten. De Rijksbegrooting voor 1929. HOOFDSTUK Vm (DEFENSIE). Voorlooplg verslag. Verscheidene leden betoogden, dat ook uit deze begrooting weder niet blijkt van het bestaan van een ernstig streven naar bezuiniging op militair gebied. Niets wordt gedaan om tot verminde ring van bewapening te geraken. Integen deel wordt weder een bedrag van 4 mil lioen gulden voor de aanvulling en verbe tering van de bewapening van het land leger uitgetrokken, wordt voor. kleeding en uitrusting van dat leger 250.000 meer aangevraagd dan ten vorigen jare, wer den de doode weermiddelen gehandhaafd en worden groote bedragen uitgetrokken voor nieuwen aanbouw en afbouw van schepen, terwijl om vooral in den bewa peningswedloop niet achter te blijven ruim 30.000 voor de militaire gasschool en ongeveer 300.000 voor chemische strijdmiddelen worden geraamd. De eenige bezuiniging, welke heeft plaats gehad, treft do salarissen en de pensioenen van het^personeel. In totaal is dit jaar weder ƒ1 <4.518 meer voor de militaire uitgaven uitgetrokken dan op de vorige begrooting. lo zamen met do militaire uitgaven op andere begrootingshoofdstukken beloopt de defensiebegrooting in-het geheel over de 100 millioen gulden. Vele andere leden stelden hiertegen over; dat hetgeen om ons heen gebeurt, in stede van te lokken tot nationale ont wapening, ons juist leert, dat in zake de verminderin gvan bewapening, het be trachten van groote voorzichtigheid nog steeds geboden is. In dit opzicht is, naar deze leden opmerkten, de regeering reeds zoover gegaan als redelijkerwijze toelaat baar is te achten. Samenvoeging van de militaire departementen. Verscheidene leden verzochten te mo gen worden ingelicht omtrent het finan- cieele voordeel, voor zoover de departe mentale kosten betreft dat de samenvoe ging van de militaire departementen heeft gebracht. Concentratie der vllegdlensten. Inlichtingen werden verzocht omtrent 's ministers definitieve plannen in zake de concentratie der vliegdiensten. Overleg ging van cijfers, welke een indruk kunnen geven van de financieele gevolgen van de doorvoering dier plannen, zou men zeer op prijs stellen. Pensioenregeling. Gevraagd werd, of de minister bereid is te bevorderen, dat in de militaire pen sioenwetten een bepaling worde opgeno men, waarbij hun, die vóór 1 Juli 1925 ge- ruimen tijd b.v. minstens 10 jaren in het leger of op de vloot hebben ge diend, doch niet voor pensioen in aanmer king kwamen, een recht op uitgesteld pen sioen wordt toegekend, ingaande op den dag, waarop zij den 60-jarigen leeftijd hebben bereikt Verscheidene leden noemden het ge- wenscht, dat de weduwen van vóór 1909 overleden militairen, voorzoover zij tij dens het dienstverband van haar echtge noot met hem waren gehuwd, onder de werking der Militaire Weduwenwetten zullen worden gebracht Zeemacht, Marlnebeleld. Verscheidene leden verklaarden zich met I het gevolgde marinebeleid niet te kunnen vereenigen. Zij erkenden, dat de thans be- staande plannen sober zijn in verhouding j tot het pompeuze program van een vorig kabinet, zooals dat ten slotte in het gewij zigd ontwerp-Vlootwet was belichaamd. Nog steeds verheugden deze leden zich er over, dat de Kamer destijds dit program heeft afgewezen. Witham had een sensatie, alsof hem een zware last van de schouders genomen werd, maar hij begreep, dat het verstan diger was, om1 uiterlijk niets van zijn ver- liohting te laten blijken. „Er zijn blijk baar zooveel dingen die je onvergeeflijk van me vindt, dat één meer of minder er niet op aan komt," zeide hij stroef. „Maar wat de zakelijke quastie aangaat, vind ik, dat de Colonel later heel wat te verant woorden zal hebben.'1 Maud Barrington gaf geen antwoord. Met een' gewaarwording van machteloos heid1 merkte ze d'at ze den man naast haar, den man, die zoo rustig haar hatelijk heden verdroeg, zondier een poging te doen, om zich op haar te wreken, lang zamerhand' begon te respecteeren. Ter wijl ze weggedoken in haar bont, zwij gend naast hem bleeef zitten, werd 't steeds donkerder om hen heen. 't Was of de loodkleurige wolken steeds lager kwa men, de gezichtseinder verdween achter een grauwen nevel, die overhet onmete lijke sneeuwveld kwam opzetten. Het vol gende oogenblik kon ze de paarden nog slechts vaag zien en gingen hun dof- dreunende hoefslagen verloren in een plotseling aan gierenden windstoot. Het was of de koude, die toch al onverdrage- lijk geweest was, opeens neg intenser werd in dat land van veelvuldig voor komend verschijnsel van sneeuwstorm. Toen sloeg do sneeuw als een fijn, wit poeder haar in 't gezicht, ontelbare gloei ende spelden prikten op haar oogleden en wangen en toen ze weer iets zien kon, vlogen de paarden in galop door den1 wit ten nevöl en stond Witham], rechtop met voorover gebogen hoofd1, hen met een schorre stem aanmoedigende woorden Ingezonden Mededeellng, Wij Breien de Aller Fijnste wo..en K ousen zeer netjes voor U aan. JAAP SNOR. Voor nieuw werk zijn wij nummer één. Tel. 251. toe te schreeuwen. Maar meteen gierde de wind weer aan zijn woorden kwamen nog slechts in brokstukken tot haar en 't volgende oogenblik ging 't vermogen om te zien en te hooren weer verloren in de dichte sneeuwjacht, voortgezweept door rukwind op rukwind1. Pas, toen de bui weer iets begon te bedaren, hoorde ze hi m weer. Blijkbaar riep hij iets zei luisterde: „Dichter bij: mei" Maud Barrington' wist zich later niet te herinneren, of zij hem gehoorzaamd had of dat hij haar naar zich had toegetrok ken. Zo merkte dat hij de zware, bonten reisdeken tot onder haar kin optrok en toen opeens voelde ze zijn arm om haar schouders. Een oogenblik steeg haar een plotselinge walging voor de intimiteit van zulk een aanraking naar de keel. Ze was heel kieskeurig en heel trotach, ze dacht bet type van den man naast haar te ken nen en nu moest ze het dulden dat haar verkleumde bloed door de warmte van zijn lichaam tot krachtiger stroomen ge dwongen werd. Haar geheel© huid voelde opeens prikkelend warm en één oogenblik had ze een gevoel, dat ze die sensatie hem noch haarzelf ooit zou kunnen ver geven. Even snel als zij gekomen was, was die sensatie echter weer vergeten, toen windstoot op windstoot, elke volgende krachtiger dan de voorafgaande, met wol ken van jachtsneeuw langs haar heen joeg. Niets dan 't besef een mensch bij zich te hebben bleef over; verschillen van secte, van karakter werden door de moor- dendie koude weggevaagd! Ze waren niet langer een man en een vrouw, maar slechts twee menschelijke wezens, één in hun drang om het er levend af ta bron Het bezwaar, dat 'de hier aan het woord zijnde leden tegen het huidige marine beleid gevoelden, was dan ook niet in de allereerste plaats gelegen in de voorge stelde maatregelen op zich zelf, doch gold voornamelijk de richting, waarin dat be leid zich beweegt. Zij hadden namelijk bij de regeering het bestaan meenen te ont dekken van een streven, om voor Indië toch tot het z.g. halve minimum, volgens het Vlootwetplan te geraken. Verscheidene andere leden hadden evenzeer bedenking tegen 's ministers be leid, voorzoover dat de marine betreft. Echter gingen hun bezwaren in een zóó gansch andere richting dan die in de eerste plaats aan het woord zijnde leden, dat hun critiek op de regeering tegelijk als een tegenspraak tegen het betoog dier leden zou kunnen worden beschouwd. Zij waren namelijk van oordeel, dat voor het op peil houden der vloot lang niet genoeg wordt gedaan. Veel te weinig is naar hun meening voor nieuwe aanbouw uitgetrok ken. Te veel wordt geteerd op wat er is. Het voor nieuwbouw bestemde bedrag is totaal rond 1.200.000 minder dan ver leden jaar. Verscheidene leden vestigden bij her haling de aandacht op het naar hun mee ning bedenkelijke feit, dat de minister, overwegende dat over de definitieve sa menstelling van de vloot in Indië nog geen oordeel behoeft te worden uitgesproken en dat vooralsnog het jaar 1930 als eind punt moest worden beschouwd, in zake het voor de verdediging van Indië te be stemmen materieel een willekeurige greep heeft gedaan. Deze leden stelden de vraag, of thans de verdere plannen definitief zijn vastgesteld- Opleiding van zeeofficieren. Sommige leden stelden de vraag, of bij de opleiding van de a.s. zeeofficieren vol doende aandacht wordt besteed aan de sociale opvoeding. Tusschen de officieren en de manschappen behoort, wil een goede verhouding blijven heerschen, niet zulk een scherpe scheidingslijn te bestaan als soms maar al te zeer het geval is. De offi cier moet een hoogstaand man zijn, die voelt wat onder de schepelingen leeft en die hen weet op te heffen en te leiden. Met het feit, dat die taak op hem zal ko- men te rusten, moet reeds dadelijk bij zijn opleiding rekening worden gehouden. Optreden tegen personeels organisaties. Verscheidene leden betreurden zeer de wijze, waarop de minister tegen de orga nisaties van marinepersoneel is opgetre- de in zijn beschikking van 22 September 1927, alsmede in zijn brief van 22 Juni j.1. aan het bestuur van den Bond van min der marinepersoneel. In de genoemde be schikking zagen de leden, hier aan het woord, een noodelooze belemmering van het werk der organisaties. Andere leden achtten het door den mi nisters ingenomen standpunt juist, dat een wedijver in het voeren van propaganda door de verschillende personeelsorganisa ties en in militaire samenleving, vooral met het oog op de goede vorming der jeugdige manschappen in opleiding maar ook in het algemeen, ongewenscht moet worden geacht. Loodswezen, enz. Gevraagd werd, of het juist is, dat de overwegingen betreffende het overbren gen van den dienst van het loodswezen naar het departement van waterstaat tot het besluit hebben geleid, den thans be- staanden toestand te handhaven. Oude gepensionneerden van de landmacht. Wederom werd de aandacht gevestigd Ingezonden Mededcelinö» „Geen goud zoo goed op de noodzakelijkheid de noodige maat regelen te treffen ten behoeve van de oude gepensionneerden. De steunverlee- ning, welke thans plaats heeft, is niet al leen totaal onvoldoende, zij is ook in be ginsel onjuist. Deze oud-militairen behoo- ren niet een ondersteuning te ontvangen uit een weldadigheidsfonds, al naar het hun, die met de administratie van dat fonds zijn belast, goeddunkt Hun moet naar een algemeenen regel een pensioen- verhooging worden toegekend, waarop zij recht hebben. Verscheidene leden zagen de eenig juiste oplossing in het gelijkmaken van de door 1918 verleende pensioenen aan die, waarop eerst later recht is verkregen. Anderen meenden dat met een minder ver gaande regeling zou kunnen worden volstaan. Oude gepensionneerden van de zeemacht Ten aanzien van de oude gepension neerden van de zeemacht werden opmer kingen gemaakt, gelijk aan die, welke men ook ten opzichte van de oude gepension neerden van de landmacht meende te moe ten maken. GEMENGD NIEUWS. Binnenland, gen, want behalve zijn enorme physieke beteekenis heeft het eerste onstuimige losbarsten van een hevigen sneeuwstorm ook sterken invloed op den geest; hij laat don mensch in zijn strijd tegen de elemen ten niets dan zijn primitieve, dierlijke in stincten. Toen, gedurende een! paar ©ogenblik ken1 van betrekkelijke windstilte, waarop het eenige euvel de steeds dichter neer vallende sneeuw was, hief het meisje haar hoofd op. „'t Is mijn schuld waarom zeg je dat niet?" zeide ze moeilijk. 't Leek alsof de man naast haar een groote, stille figuur, onherkenbaar door de vele sneeuw, even ruw lachte, het vol gende oogenblik voelde ze echter, «lat zijn arm zich vaster om haar heen Sloot. „Ver wijten helpen op het oogenblik niets. Warm blijven dat is bet eenige." Eén van de paarden struikelde met een' liet de arm om haar schouder los en hoorde ze 't geluid van een zweepslag en een paar ruwe woorden. Maar zelfs dit stuitte haar niet. De man vocht voor zijn leven zoowel als voor bet hare, in zulk een geval was ruw© kracht het eenige wat helpen kon. Toen kwamen er weer oogen- blikken, waarop elk vermogen om te den ken, om waar te nemen, door de woede van den storm, die als een razende demon langs hen heen schoof, wegviel, en toen de wind weer iets bedaarde, merkte ze, dat de paarden niet langer het gebaande pad volgden. ,4e bent van den weg af," zeide ze, „als we 'm niet terugvinden, komen we nooit aan de Grange." t Leek of de man naast haar even knikte. „Daar gaan we niet heen," hoorde VERDUISTERING VAN EENIGE DUIZENDEN. Aan het bijkantoor te Breda van de levensverzekeringmaatschappij De Neder landen van 1845 heeft een kantoorbedien de een bedrag van eenige duizenden gul dens verduisterd. Hjj is aangehouden en opgesloten. AUTOBUS OVER DEM KOB GESLAGEN. Drie gewonden. Zaterdagavond half zeven is dé autobus van den' heer de Vries uit Kollumer- zwaag, die en aantal jongens, werklieden, Ingezonden Mededaefbqg* De meest hinderlijke kwaal Maagpillen ze hem antwoorden; die rest van wat hij zeide ging in een gierenden windstoot ver loren. Een oogenblik lang kwam Maud Bar rington tot bezinning; bij de herinnering aan de antecedenten van1 den man naast haar, aan alles wat ze van hem' gehoord had!, was 't, of een angst zich met een kouden greep om haar hart legde; maar bijna onmiddellijk werd dit gevoel ver drongen door het vage besef, dat zulke overwegingen in een toestand als deze niet gelden', dat zij! bedden niets waren dan een paar menséhen, verbonden door eenzelfde gevoel, den drang om aan alge- beelen ondergang te ontkomen. Haar ge- dachtengang werd echter weer afgebro ken, doordat de slede met een schok voor een vormlooze, witte massa stil hield, en de man naast haar onder de zwaar-be- sneeuwde reisdeken uitkroop. Ze deed wat hij haar gezegd had'; pas sief liet ze zich uit de slede tillen, het volgende oogenblik stond ze tot over haar knieën in de sneeuw, en hoorde ze den man, die zich van haar afgekeerd had, iets schreeuwen, wat ze niet verstaan kom Paarden en slede gleden door den witten mist weg. Het een© oogenblik zag ze haar metgezel nog, het volgende oogenblik was hij door het dichte gordijn van mist eveneens aan haar oog onttrokken. Ze was alleen en met een beklemmenden angst «irong dat besef tot haar door. (Wondt TMvolgd). lil i l 1 H ËLDERSCHE COURANT 80) De ware oorzaak van die ellendige pijnen, die ongeschikt maken voor eiken arbeid, Is nog weinig bekend. Maar de ervaring heeft geleerd, dat masseeren met Akker s Kloosterbalsem in staat is, de pijn aanmer kelijk te verzachten. GIJ behoeft niet oud te worden, voordat ge oud zljtl VOOT trwrmrVp op leeftijd is verstopping, Poster'# Maegpülan geven baat vanaf d* eerste dosis. Een ide aal laxeermiddel voor ouden van dagen. FosteKi Alom verkrijgbaar f 0.65 per flacon» „Houd die deken om' je heen ik zal je er uit tillen,zeide hij.

Heldersche Courant | 1928 | | pagina 1