KAN NE WASSER DE INDRINGER Eerste Blad. buitenland. IS ALTIJD GOEDKOOPER 00st-indië. binnenland Handwondjes OOK VOOR OAMES-CONFECTIE VeraobljDt Dlnaflag-, Donderdag- en ZtlerdagmUiiag taMs 22 Nov4.81 uur. Vryda* 28 ENGELAND. DE HANDELSPOLITIEK VAN ZUID- AFRIKA EK ENGELAND. Duitschland als meest begun stigde natie door Zuid-Afrika met Engeland gelijkgesteld. De Daily Express Is diep geschokt door de handelsverdragen van Zuid-Afrika met Duitschland, waarbij dit laatste van Zuid-Afrika de clausule van meest be gunstigde natie bedongen heeft Een krachtig hoofdartikel in een der voor naamste Kaapsche bladen vermeldend, waarin dit zegt, dat hiermede aan de zaak van rijkspreferentie een harde klap toege diend is, daar Duitschland nu deelen zal in alle toekomstige verlagingen van rechten die aan Groot-Brittannië toege staan worden, zegt de Daily Express, dat het gevolg hiervan het blokkeeren van het pad der imperiale wederkeerigheid zal zy'n. Het is een bewijs voor de ver andering der opinie, wanneer de Express hierover geen verwijten aan het adres der Zuid-Afrikaansche regeering ver bindt Als de kiezers, waarop zij steunt dit goedvinden, schrijft het blad, dan is er verder niets te zeggen, want Zuid-Afrika kan alle handelsverbintenissen aangaan, die het zelf verkiest en het kan zelfs, als het het wil, het rijk uitwandelen. Wat de Daily Express wel degelijk te gispen vindt dat zijn de Britsche departementen te Londen. Terwijl Pitt en Joseph Cham- berlain het rijk tot een groote handels eenheid aan elkaar geklonken zouden hebben, begrijpen deze departementen niet, dat in de door den oorlog gewekte gevoelsgemeenschap een enkele stoot in de goede richting voldoende geweest zou zijn. De Express wijt het aan het gesprek aan verbeeldingskracht te Londen dat Zuid-Afrika en Groot-Brittannië nu uit- eenloopende paden schijnen te bewande len. BOER Jr., DEN HELDER Redacteur-Uitgever: O. DB s—ITJ- - Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: 60 en 512 DUITSCHLAND. DE UITSLUITING IN HEB ROERGEBIED. Het uitstel der verdere besprekingen. Naar het persbureau van de rogeerings- president meedeelt zijn die patroons en de vakbonden in de Noordwestelijke groep der metaalnijverheid overeengekomen de verdere onderhandelingen te verdagen tot na die uitspraak van het arbeidsgeredhts- hof te Duisburg over den juridischen kant van het geschil. Het hof zal de zaak, in hooger beroep van de uitspraak der arbeidsrechtbank, op Zaterdag 24 dezer behandelen. De toe te kennen ondersteuning. Onder leiding van dien Pruisisch en mi nister van openbaar welzijn dr. Hirtsiefer werden Maandag de bedragen vastgesteld dier aan alle uitgesloten metaalbewerkers toe te kiftnneni ondersteuning. Alleenstaan- feuilleton Uit het Eng elschi door HAROLD BINDLOSS. 81) Radeloos bleef ze wachten het duur de lang, onbegrijpelijk lang, maar einde- llik zag ze hem dan toch terugkomen. Zonder een wooid van verklaring bracht hii haar naar een deur, welke hij met moeite opende. Toen mo^ ze w wachten in 't donker, tot een opflikkeren de lamp haar deed zien waar ze was een klein vertrek met ruw-houten vloer, waarop, in den hoek vlak bijhaar, een paar bundefa stro© Hagen. Verder /een roestige kachel en daarnaast een klein stapeltje houtblokken. Vlak onder c o lamp stond' haar metgezel; met een eigen aardige uitdrukking in z«n °<>gen staarde hij naar den kleinen voorraad brandstof- „Waar rijn de paarden?" vroeg het Jandoor. Beschutting zoeken in 't dichtst bijzijnde berkenboschje of regel recht naar SiTverdale of ze 't halen zul- leen weet ik niet," antwoordde da man- Ik ben hier nog nooit geweest geen wonder, dat ze t voor een sneeuwberg aanzagen. Ze rijn me ontgliptt, toen ik dia «weada deken uit da slaa haaide." Ingezonden MededeeUng. do personen zonder eigen huishouding ontvangen acht, mèt eigen huishouding twaalf mark per week, echtparen 16 Mark enz. De ondersteuning knn ook in natura worden verstrekt. DE DEBATTEN OVER DE BUITEN- LANDSCHE POLITIEK IN DEN RIJKSDAG. Eeni motie van wantrouwen tegen dr. Strcsomann verwor pen met 219 tegen 98 stemmen. De Rijksdag hoeft Dinsdagmiddag een door de nationaal-socialisten en christen- natkxmale boerenpartij ingediende molde van wantrouwen in dr. Stresemann in hoofdelijke stemming verworpen met 219 tegen 98 stemmen en drie onthoudingen. Voor de motie stomden die nationaal-socia listen, Duitsch-nationalen, communisten en christen-nationale boerenpartij. MISHANDELING DOOR KOELIES. Malang, 20 November. Op de onderne ming Soembergesing in het Dampitsche werd een nieuwe employé, de heer Win- ckel, door koelies ernstig mishandeld, zoodat hij in het ziekenhuis moest worden opgenomen. De heer Winckel had een mandoer, die zich over hem vroolijk maakte, bij den nek gegrepen, waarop de koelies hem aanvielen met stukken brand hout. STAATSRAAD W. COOL. In don ouderdom van 80 jaar Is Dins dag in Den Haag overleden de heer W. Oool, lid van' den Raad van State, gepens. luitenant-generaal, oud-minister van' oor log. Nog Dinsdagochtend) was hij: voor nemens geweest zich naar het gebouw van den Raad van State te begeven, toen een plotseling ingetreden ongesteldheid een eind maakte aan zijn werkzaam leven. BESPARING VAN RUIM ANDERHALVE TON. Het niet geheel toncheercn dier vorstelijke inkomens. In verband' met de mededeeliingen van minister De Geer in de Tweede Kamer, dat Hü. de Koningin, H.M. de Koningin- Moeder en H.K.H. Prinses Juliana ook voor 1929 10 van hun grondwettelijk Ingezonden Medcdeellng. Langzamerhand! drong het tot Maud Barrington door, waar ze waren: in de hut, welke door de eigenaars van de ver afgelegen boerderijen als een soort stop plaats gebruikt werd, waar ze op hun lan gen rit naar den trein toonden overnach ten. Vlak achter den aangebouwden stal moest zich een 'berkenboschje bevinden; het was een voorgeschreven wet, dat ieder die van de hut gebruik maakte, voor zijn vertrek den geslonken voorraad hout blokken weer aanvulde. Blijkbaar was de laatste gast niet werklustig geweest. „Wat moeten we doen?" vroeg het meisje radeloos om zioh. heen kijkend. „Hier blijven tot morgenochtend," ant woordde Witham droogjes, „t Is alleen on gelukkig, dat ik je mijn gezelschap niet besparen kan'. De stal is een ruïne en in' dit weer buiten blijven zou doodvriezen be- teekenen. 't Beste is, dat je begint met stroo uit dien bundel te trekken, en 't in de kachel te stoppen." „Kun jij! dat niet doen?'4 vroeg Maud Barrington uit de hoogte; ze voelde, dat ze dadelijk beginnen moest, wilde ze den man voor haar op een voegzamen afstand houden. Witham begon te lachen. „Ja, natuur lijk wel maar je bevriest als je sti'l blijft staan, die houtblokken daar moeten kleiner gemaakt worden1. Maar als je er iets op tegen hebt, om te doen, wat ik je vraag, ikun je wat op en nee® gaan loe pen." Het meisje keek hem1 een ©ogenblik strak aan, toen sloeg ze haar oogen neer. „Je hebt gelijk, ik zal doen, wat je zegt'1 Zonder antwoord te geven bukte Witb- inkomen zullen laten staan, herinneren wij or aan, dat dit inkomen bedraagt van de Koningin 1.200.000, van de Koningin- Moeder 800.000 en van Prinses Juliana 200.000, zoodlat door het niet toucheeren van 10 van het inkomen in totaal1 f 170.000 ten behoeve van de schatkist wordt gespaard. VERGADERING RIJKSPERSONEEL. Op 16 en 17 November j.1. werd te 's-Gravenhage de algemeene vergadering gehouden van de Centrale van Vereeni- gingen van Personeel in.'s Rijks Dienst. In zijn openingswoord1 wees de voorzit ter op de totstandkoming van de techni sche salaris-herziening. De vergadering achtte het resultaat niet van dien aard, dat van een definitieve oplossing van het salarisvraagstuk kon worden gesproken. Zij sprak zich met algemeene stmmen uit voor het inzetten van een actie voor het recht op ouderdomspensioen, op zeistig- jarigen leeftijd, zoodra het tijdstip voor een dergelijke actie gunstig wordt geacht Besloten werd een pensioen-commissie te benoemen, die de financieele gestie van het pensioenfonds zal nagaan, aa. in ver band met verschillende i!n de Centrale levende pensioenwenschen, zooals verhoo ging van het weduwenpensioen, omzet ting van wachtgeldpensioen in ouder domspensioen. Aangedrongen werd, te trachten het tijdelijk personeel, dat als gevolg van de motie-Dresselhuys op vaste aanstelling wacht en dat betrekkingen vervuit, die constante bezetting eischen, in vasten dienst aangesteld ta krijgen. PROVINCIALE STATEN VAN NOORD-HOLLAND. GedL Btaten stellen voor, in hei ambte narenreglement 1920 zoodanige wijzigin gen te brengen, dat het den ambtenaren verboden is, als waarborg voor het nako men van door hen of door anderen aan gegane verplichtingen geheel of gedeel telijk zijn bezoldiging «au anderen over te dragen'. Zij stellen verder voor, aan de provin ciale commissie tot bevordering van de rundveefokkerij in Noord-Holland, voor eQk der jaren 1929,1980 en 1931, een sub sidie uit de provinciale kas te verleenen van ten hoogste 6000, ter bevordering van de rundveefokkerij in deze provincie; voorts een subsidie van 6000 te verlee nen aan de provinciale regelin gsoammis- sie voor de paardenfokkerij in Noord-Hol land voor elk der jaren 1929,1930 en 1931, en een subsidie van 400 te verleenen aan de vereeniginig Vrijwillige verkeers politie in Noord-Holland voor elk van de jaren 1928 en 1929. CANDIDATUUR VOOR DE TWEEDE KAMF.R. De heer Koolman bedankt De federatievergadering der vrijzinnig democraten in den kieskring Den Helder heeft den heer D. Kooiman, lid van GedL Staten van Noord-Holland een candida- tuur voor de Tweede Kamer in het vol gend jaar aangeboden. De heer Kooiman heeft echter wegens drukke werkzaam heden voor deze candidatuur moeten be danken. Telegr. TWEEDE KAMER. SCHERPE CRITIEK OP MINISTER SLOTEMAKERL Motie-Drop Inzake wettelijke yacantleregoUng» Aan de toepassing der Arbeidswet ont breekt allerlei, aldus betoogde dö heer Drop (ad.), die als eerste spreker bij de behandeling der Arbeidsbegjrooting voor 1929 Dinsdagmiddag in de Tweede Ka mer het woord' voerde. Hij somde ver schillende tekortkomingen des ministers op, HJj critiseerde het evenzeer, dlat de minister den rijd voor wettelijke vacantie- regeliug nog niet gekomen acht Hü diende de volgende motie in: „De Kamer, van oordeel, dat een wiette- lijke jaarlijksche vacantie voor allen, die in loondienst werkzaam zijn, wenscheljjk is, gaat over tot de orde van den dag". Deze motie zal op een nader te bepalen dat* worden behandeld. De heer Kuiper (rk:.) betoogde dat de kern van 's ministers beleid' niet in overeenstemming is mot die eischen van onzen tijd. 'Hij wees op de sociale paragraaf van het REL verkiezingsprogram, dat hij be schouwt als het program voor den minis ter van Arbeid. Niettemin had de heer Kuiper het vertrouwen dat die Ziektewet, nog tijdens dit zittingsjaar tot stand zal komen. Denzeüfden wensch uitte de heer heer S mie enk (ar.) en hij voegde in dit verband daaraan toe de wijziging van die ouderdoms- en invaliditeitswetten en de winkeMuitin^swet. Mocht deze wet tij dens deze zittingsperiode niet meer tot stand komen, dan hoopte hij dat in elk geval het winkeltiidenbesluit zal worden uitgevoerd. Overigens meende de heer Smeenk dat over de prestaties van den minister niet al te geringschattend mag worden geoordeeldL Scherpe critiek oefende ook dis commu nist De Visser. Ingezonden Mededeeflng. am zich om de bijl op te rapen. Maud' Bar rington trok een bos stroo tot bij de kachel en begon de gedroogde halmen opgerold erin te stoppen. Cndertusschen lette ze op, hoe krachtig en gemakkelijk elke be weging van' den man naast haar was, met welke nauwkeurigheid de zware bijl bij iederen slag het houtblok precies in tweeën deelde. Ze wist, dat een bijl een werktuig was, dat alleen in bandon van een geoefend iemand goede diensten bewijzen wiL Na een poosje was het eerste werk gedaan en begon de kachel behagelijk te knap pen en te snorren. Het meisje richtte zich uit haar hurkende houding op en ofschoon ale opzet haar op dat oogenblik vreemd was, klonk er een tikje ironie in haar stem door, toen ze zioh met een vraag tot haar metgezel keerde. „En1 wat moet ik nu doen?'1 Witham trok den tweeden bundel stroo los en spreidde het naast de kachel uit. Toen keek hij' het meisje rustig aan. „Daar gaan zitten, dan zal ik dia reis deken om je heen slaan." Het meisje gehoorzaamde zonden een woord van tegenspraak. Met een strak gezicht Met ze het toe, dat hij de zware bonten deken om haar heen sloeg en die hoeken ouder haar beenen instopte. Todh had ze meer kleur dan gewoonlijk, toen het gebeurd was en in haar hart was ze hem heel dankbaar voor zijn eenvoudige, natuurlijke houding. „Tot morgenochtend ben je aan mijn zorg toevertrouwd; als je die positie niet prettig vindt, bedenk dan, dat ik niet de ervan bon'1, zakte bij »rnatig. DE NOVEMBERDAGEN VAN 191SL De bonding ram Ratterdsra's burgemeester. Het Volk had in die vorige week bi een aan de Novemberdagen van 1918 gewijd bijvoegsel om. meegedeeld dat dia toen malige burgemeester van Rotterdam, Dr. Zimmenmam, in een onderhoud met die fcd! raadsleden Heykoop en Brautigam, ge zegd zou hebben er van overtuigd te zijp dat de revolutie, in Duitschland uitgebro ken, zich ook voort zou planten over de grenzen en in Nederland ook een oproe rige beweging te verwachten waa De heer Zimmerman sprak die hoop uit aldus het Volk dat de verandering van bewind zoo ordelijk mogelijk zou plaats grijpen en in verband daarmee wilde hij zijn diensten1 bewijzen, zoolang dat noodzakelijk zou zijn. Natuurlijk was bet hem des te aangenamer, naarmate deze officieele gevangenschap korter zou duren. Tegenspraak van Dr. Zimmerman. In het avondblad van de Nw. Rott Crt. van Maandagavond schrijft Dr. Zimmer man naar aanleiding van dit bericht om.: De waarheid is de volgende: Er viel rekening te houden, dat dia ont bindingsverschijnselen', welke zioh in Duitschland vertoonden, naar hier zouden overslaan. In Nederland hadden op 26 Oetober de bekende onlusten in de Hars kamp plaats gevonden. Onder de soldaten heersohte groote ontevredenheid over de onverzwakte handhaving der mobilisatie, Het gevaar bestond, dat het militaire systeem deze spanning niet zou kunnen „Maar toch vod .ik de verantwoordelijk heid en daarom zou het die zaak verge makkelijken, als je je zonder verder ver weer zoudt willen schikken." Ondanks haar poging om rich te be- heerschen, rilde Maud Barrington; ze was nog zoo door en door verkleumd en ze wist niet of ze die medelijdende uitdruk king in zijn oogen, waarop ze haar met gezel toen hij begon te spreken betrapt had, geruststellend of irriteerend vinden moest. Het was echter niet meer dan een glimp geweest en toen ze hem weer aan keek, was ze heel gewoon, rustig en be leefd zooals altijd. „Ik zal mijn best doen om' gehoorzaam te zijn," antwoordde ze; op hetzelfde oogenblik, toen de beteekenis van haar woorden tot haar doordrong, kleurde ze van schaamte tot achter haar ooren. Half versuft van de kou, zooals ze was, had ze gezegd, wat haar voor den' mond kwam, Witham bleef echter even ernstig. „En nu je hebt bij Maodonald geen avondeten gehad en bij hem wordt er om twaalf uur warm gegeten," ging hij voort „Gelukkig heb ik wat bij mö zie maar eens hoe ver je komt." Hij haalde een trommeltje te voorschijn en zette het open, met een zilveren veld- flesch er naast, op haar knieën. „Dat kan ik niet allemaal opeten.en dat daar pure jenever," protesteerde ze. Witham begon te lachen. „Denk aan je belofte! Maar ik zal je wel wat tegemoet komen ©en beetje sneeuw in *t beker tje en dan op de kachel." Toen hif de deur opendeed', drong een ijskoude luchtstroom de kaanam hinqaa verduren en dat de gebeurtenissen in die genoemde legerplaats zouden worden ge volgd door demobilisatie en dooi terug keer van bandelooze gewapendem. Dat de magistraat, die de verantwoorde lijkheid voor het behoudl dier orde droeg, zich rekenschap gal van de gevaren, welke voor die orde uit de genoemde omstandigheden konden voortvloeien, spreekt vanzelf, en ook, dat hil trachtte die gevaren te voorkomen. Een der middelen daartoe was het zoe ken van aanraking met hen, aan wie hij invloed op de stemming der talrijkste be volkingsgroepen toeschreef, en dat wel met het doel' hun medewerking in te roe pen, teneinde een rustige houding der bevolking te bevorderen, mogelijke op winding tot bedaren te brengen en geweld dadige botsingen te voorkomen^ dit niet in de laatste plaats tor verzekering der voedselvoorziening. Ziedaar de eenige strekking der Zater dagmiddag, 9 November, o.a. met twee leiders den socialisten gehouden bespre kingen. Deze twee socialisten waren geenszins de eenigen, tot wie de burgemeester zich wendde. Hij zocht contact met allen van wie hij inwerking op de meening der massa's kon verwachten. Hij wendde zich tot de leiders van persorganen en het be wuste gesprek was dienzelfden middag reeds voorafgegaan door een be zoek aan dien Deken der KathoMeken1 en het werd gevolgd door een onderhoud met ed leiders dier Ohr. vakbwoging. Al deze besprekingen hadden hetzelfde doek Bij geen' dezer oonferenties is een ge welddadige poging tot omverwerping van het bestaande grondwettige stelsel ter sprake gekomen. Op 9November 1918 wist niemand in Nederland buiten de enge kern der socialistische partijleiding, iets hoegenaamd van hun revolutie-opzet Op dien dag was er nog geen enkele ro den van hun rijde gevaar voor de be staande orde van zaken te duchten. Met de grootste verrassing en verontwaardi ging vernam de burgerij eerst twee dagen later wat er cxmglng in do geesten der hoofdmannen van een partij, welker leden men gedurende den geheelen oorlog met de overheid bad' zien samenwerken tot het ordelijk verloop van verschillende maatregelen bn wier deelneming aan al lerlei organen der voedselvoorziening als vanzelfsprekend werd1 beschouwd. Een gedaohtenwisseling met en een beroep op medewerking ook van socialis tische leiders, tegelijk met de anderen, moest daarom op 9 November nog als een geheel normale zaak worden beschouwd. Eerst op 10 November tegen den avonld vernam de .burgemeester wat er In een op dien dag gehouden vergadering van partijleiders was besproken. Hij deelde dit aanstonds ter bevoegder plaatse mede en db bekende militaire maatregelen wer den daarop genomen. Natuurlijk heeft daarna geen1 enkele voeling met vertegen woordigers der partij, die rich buiten d'e wet stelde, meer plaats gehad. En eindelijk. Indien waarlijk de burge meester van Rotterdam op 9 November oVer een overgave van het bewind als over een natuurlijke en te verwachten zaak had gesproken, zou het voor de hand hebben gelegen, dat de heer Troelstra daarvan melding had gemaakt in rijn op 11 November te Rotterdam en op 12 No vember in de Tweede Kamer gehouden redevoeringen. Hij zeide er ge^n woord Hij schepte wat sneeuw op en trachtte da deur weer te sluiten, na een paar vergeêf- sche pogingen lukte hot hem door een uiterste inspanning van al zijn krachten. Toen hij met het gevuld© bekertje in zijn hand, nog hijgend bijl haar terugkwam, keek ze hem opeens recht aan. „'t Spijt me heel erg, dat 't zo© geloopen is," zeide ze. „Wat geeft t praten daarover,'1 zeide Witham! ©enigszins neerslachtig, terwijl hij het bekertje op de kachel zette. „Laten we liever voor dezen éónen nacht ver geten, dat we niet bepaald vrienden zijn. Drink dit op en1 begin aan mijn voor raad, daarmee doe je mij het grootste plezier." Maud was blij toen zo het bekertje leeg gedronken had; als een stroom van wel dadige warmte doorvloeide het stimulee- rende vocht haar lichaam. Maar na een paar minuten wees zo hem op bet trom meltje. „Ik kan al die crackers onmogelijk alleen opeten; wil' je me niet helpen?" Witham nam lachend een paar van de kleine beschuitjes aan. „Als ik had kun nen vermoeden, diat dit voor een avond maal voor twee dienst moest doen, zou ik voor wat beters gezorgd hebben. Of schoon, er rijn genoeg oogenblikken ge weest, waarop ik me met heel wat minder tevreden heb moeten stellen". „Wanneer ben je zoo onfortuinlijk ge weest?" vroeg het medsja (Wordt vawoiod). J heldersche courant Licht op voor Auto's en Fietsen: #nn doen pijn bij don arbold on leiden vaak tot verzwering of bloed vergiftiging. Reinig ze altijd dade lijk en behandel ze verder met Doos 80-60-00 et. RUROL.

Heldersche Courant | 1928 | | pagina 1