T een Lijst DE GEHEIME ZENDING. TWEEDE EN LAATSTE BLAD. PLAATSELIJK NIEUWS J. van Willigen, VAN DONDERDAG 22 NOVEMBER 1928 Den Helder. feuilleton door Voor elke Photo, Schilderstuk of Plaat De Burgemeester van Den Helder maakt bekend, dat hg voor het publiek te spreken is iederen Dinsdag en Donder dag, des voormiddags tusschen 11 en 12 uur, ten Raadhuize. Onze plaatsgenoot, de heer R. Kam man, hoofd eener O. L. S., slaagde te Am sterdam voor hel examen M. O. Neder- tandsch, vegere plaatsgenoot de heer vvJ. Hakker, slaagde te Amsterdam voor het candidaatsexamen In de Handels wetenschappen. Onze vroegere plaatsgenoot, die heer H. Ouwerkerk, theol. cand. te Amsterdam, heeift bedankt voor het beroep naar de Hoost. Evang. Luth. Qem. te Stadskanaal. Tot onderwijzer b'y het O. L. O. te Bloemendaal ls benoemd onze vroegere plaatsgenoot, de heer D. Duinker, thans tijdelijk aldaar werkzaam. JAC. VAN DER VEER. f Onze corr. te Julianadorp schrijft ons: In het nummer van jJ. Dinsdag is reeds ln het kort aangekondigd' het overlijden van een onzer vooraanstaande bewoners van het Koegras, den heer Jac. van der Veer. Een kortstondige ongesteldheid was aan dit ver scheiden voorafgegaan. Het was voor de meeste bewoners des morgens niet te ge- looven, maar zü moesten toch allen in de werkelijkheid van dit afsterven berusten. Een en ander nader te memoreeren uit 's heeren Van der Veer's werkzaam en wel besteed leven is hier thans wel op zdjn plaats. In de allereerste plaats was de over ledene lid van den Gemeenteraad van Den Helder, sinds 12 Juli 1916. Voordien had het landelijk deel onzer gemeente geen ver tegenwoordiger in den Raad. Reeds lang had dat den Koegrassers verdroten. Toen in 1916 echter werden de hoofden hij elkan der gestoken en de heer Van der Veer werd door deze unanieme samenwerking gekozen tot lid van den Raad. Daarna werd hij tel kens, ook onder de Evenredige Vertegen woordiging, herkozen. Nog het vorig jaar stemde een groot aantal kiezers uit het Koe- gras op den heer Van der Veer, daarmede het bewijs leverende, dat hij. tijdens zijn raadslidmaatschap, als vertegenwoordiger van het landelijk gedeelte onzer gemeente, daar de rechte man op de rechte plaats was. Op waardige wijze heeft de overledene zijn plichten als .raadslid vervuld. Zonder veel woorden te gebruiken, maakte hjj zjjn mee ning in de raadzaal bekend, en diende hi, op dezelfde sobere wijze die belangen van velen en velerlei- Met zijn wenscben werd dan ook meestal wel rekening gehouden. Onze gemeenteraad heeft niet alleen zijn oudste, maar daardoor ook een zeer zwaar verlies geleden. Waar hij. geen verstand van •had', daar zweeg hij over, maar betrof het een zaak, waarover hij' kon meepraten, dian was hij paraat, en deed dat zonder veel woorden te gebruiken. Hij noemde zichzelf ook den vertegenwoordiger van het Koe gras, en wij voegen er aan toe, dat hij al die 12 jaren, daartoe het volste recht heeft gehad, om dat te mogen zeggen. Hij heeft er het zijne toe bijgedragen, om den band tusschen het stedelijk en het landelijk ge deelte van onze gemeente hechter te doen worden, iets waarvoor een ieder den over ledene kan en zal herdenken. Het bewijs van piëteit, door den Gemeen teraad Dinsdagavond aan zdjn nagedachtenis op zoo ondubbelzinnige wijze gebracht door niet eerder met de werkzaamheden door te gaan, dan nadat het stoffelijk overschot ter aarde zal zijn besteld, getuigt toch zeker wel van sympathie jegens den overledene, en een leder zal het met dat zoo spontaan ge nomen besluit eens zijn. Bü het afscheid van Burgemeester W. Houwing rustte op den heer Van der Veer r?e a's oudste raadtelid, namens den itaad, den scheidenden burgemeester toe te spreken. Helaas werd' hij ook daar in ver- tuiM.erd en moest zijn rede door den Secre taris worden gelezen. I>oor zijn raadslidmaatschap was hfl Md van de Commissies van Bijstand voor de Denieentemniging en Plantsoenen en van het Grondbedrijf. Voorts van de Emieratie- cmnmissie, directeur van de kaasfabriek ,,l>e Eendracht", voorzitter van de Protes- tantsche School vereen iglng, voorzitter van den Bond van Samenwerkende Kaasfabrie- ken ,J>e Samenwerking^0, allen te Koegras Heemraad van den polder „Het Koegras", mede-oprichter van de Boerenleenbank .te Koegras. Voorts was de overledene ouderling bif de Gereformeerde KeTk, tot welke hij behoorde voorzitter van1 het Stembureau te Koegras enz., enz. Zitting had hij voorts nog in te van andere corporaties. Over eenige boer derijen was hij voorts nog rentmeester. Op 62-jangen leeftijd is hü thans heengegaan, na een welbesteed' en arbeidzaam leven. Hi; was afkomstig van een onzeT ZuidHol- landsehe eilanden, woonde reeds meer dan 30 jaren in het Koegras en heeft steeds, waar dit te pas kwam., de belangen van onze omgeving gediend en voorgestaan. De nage dachtenis van den overledene zal bfl allen, die met hem 1n aanraking kwamen, altijd in hooge eere worden geh ouden. De begrafenis is bepaald op Vrijdag 23 November a.s. te Huisduinen, vertrek om 12 uur van het sterfhuis. HELDER'S MANNENKOOR EDGAR FRANKUH. 4) Toen James dus een eind flink door gestapt was, kon hij die eenzame lift van het Crane-gebouw betreden. Hij ging vijf verdiepingen hoog en kwam toen dOor een verlaten wachtkamer ra een even verlaten kantoor en vervolgens aan een verlichte matglazen ruit met het opschrift: F R. Storm privé". "p t? Storm; oifipön&iir €n onbetwist ch of van' de onderneming, zat achter zyn groote schrijftafel een kloeke opge wekt kijkende man met een groote sigaar in den eenen hoek van zyn mond. Ter loops gezegd een vrijgezel. Nevelachtig ging een vraag door James Henry's hersenen: was er misschien eenig verband tusschen den ongetrouwden staat en hecl dat opgewekte, manhaftige zelf vertrouwen? Zeker voelde de ^trouwde Tnrm-s zich op dat oogeniblik niet bijster SSSVL vertrouwen. Metterdaad was hij meer terneergeslagen over de be lachelijke uitbarsting van Doris dan hij eerst beseft had. Hij had op den heen weg aan niets anders gedacht en Neem een stoel, Jim,' zeide Storm '•'nnikend en wees naar een naast zijn KïSftafél. „Had juffrouw Field Je niet gezegd dat ik graag wou dat 1e op mij waditan sou? Goed bot doet er Mat Dinsdagavond gaf Helder's Mannenkoor onder leiding van den heer Leewens de eerste uitvoering in dit seizoen. Hiervoor was de medewerking verkregen van de heeren Pala en Van Vessem, terwijl ook de heer Van Weelde ln een solo-nummer zich afzonderlijk deed hoor en. Wy waren in staat een gedeelte van het programma te hooren. Vóór den aanvang gaf de Voorzitter, de heer J. M. Peters, eenige mededeelingen betreffende den finantieelen toestand der vereeniging. Hij herinnerde aan de erfenis van het vorig concours, die de vereeniging in financieele zorgen bracht. Om een herhaling hiervan bij het 60-jarig bestaan dat men in 1931 wil herdenken, te voorkomen, is thans, zooals men weet, een speciale commissie ingesteld, welke ter vorming van een waarborgfonds, soirées en dergelijke, geld in kas brengende zaken, organiseert. In de pauze zouden hiervoor, zoo zeide de heer Peters, toe gangsbewijzen worden verkocht voor de soirée, welke op 1 Dec. a.s. gegeven wordt. Tevens dienen daarvoor de (circulaires, die aan den ingang verstrekt worden, eri strekkende tot het aanwerven van leden en donateura Wat bij den zang allereerst opviel, is een tekort aan tenoren. Wy weten, dat men zeer veel moeite doet deze te krijgen, daar de stemverhouding ongelijk is en de zang er onder te lijden heeft. Evenwel, men heeft ze niet voor het opscheppen. Maar toch zouden wij hen, die door de natuur begaafd zijn met een goede tenor stem, in overweging willen geven zich bij dit zangkoor, dat een der grootste is uit onze stad, en een eervollen staat van dienst achter zich heeft, aan te sluiten. Bij de huidige samenstelling is het niet moge lijk goed uit te komen; hoe zuiver de zang op zichzelf ook is, de bassen domineeren te veel. Dat kwam uit in Roeske's Geuzen vendel, maar nog meer in het walslied „An der schönen blauen Donau". Dit laatste, een zeer moeilijk nummer, werd overigens nog niet onberispelijk gezon gen, maar dat is een kwestie van studie en zal een volgend maal wel beter gaan, Maar juist in dit nummer hebben de tenoren zoo'n groote beteekenis. Het rhythme van de wals was prachtig; het zwevende, deinende karakter, dat de Strauss-walsen zoo aantrekkelijk maakt, kwam er goed in uit. De heer Pala vertolkte op de van hem toe. Je bent nu hier. Een' sigaar?" „Donk u," zeide Jannes eenigszins som ber. „Ik heb nog niet gegeten." „Ik evenmin," zeide de chef van de firma eni ging schuin achterover zitten en grinnikte nog eens. Hij scheen erg ln zijn sas te zyn vanavond. Toen hij James grijnzend aankeek, was er bijna een boos aardige uitdrukking in zijn oogen. „Jimmy", zeide hij, „heb 'jij niet soms het gevoel1 dat er ieta romantisch is in het doen van zaken?" „Ik weet niet, dat ik daar ooit over ge dacht heb. Ik heb bet te druk met de zaken zelf, om my af te vragen, of ze al of niet romantisch zijn". „Nu, dat is een heel snedig antwoord van een jongmenisch dat trouw zijn plicht doet", zeide het hoofd van de firma ge noeglijk lachend. „Best, Jimmy i Ik wou je maar zeggen dat er nog genoeg romanti sche dingen in zaken gebeuren!" „Ach?" zeide James. Storm keek nu bezadigd. Zijn oogen fonkelden, terwijl hij zich naar hem toe boog. „Je weet wel, mijn jongen, d'at contract, van Scanion van een millioen dollars?" Ja, dat onzen neus voorbij is gegaan, niet?" mompeidb James. „Wij hadden bet contract ongeveer ver speeld maar hebben het nOg net bij den staart 'gepakt toen het ons aan t ontglip pen was en weer teruggehaald," zeide Storm genoeglijk. „Een1 andere, minder betrouwbare firma nam aan, het ongeveer dertigduizend dollars goedkooper te doen dan wij en toen kwam ik er verleden week achter dat Soanlon het contract nog niiet onderteekend had. Misschien heb ik Ja niet vautald, dat toen ik verleden week1 welbekende, muzikaal en technisch on berispelijke wijze een drietal mooie num mers, een Nocturne van Hans Sitt, een Spaansche dans van E. Granodos, een „Pas des fleurs" van Léo Délibes. Na hem kwam d$ heer Van Vessem met zijn cello en vertolkte een Lento (langzaam) van E. Lalo, een Spaansche serenade van Glazounow, een menuet van Valensin, alle mooie nummers, op het fraaie instrument waarvoor hem hartelijk dank gezegd werd. Mejuffrouw Regina Beuning was de begeleidster bij de Donau-wals, en later nog bij Hol's „In 't Woud": haar werden bloemen aangeboden. Van dit laatste num mer werd een schitterende vertolking ge geven, die het publiek in öxtase bracht, vooral dank zij de solopartij van den heer Van Weelde in dit nummer. Ook hier toonde de pianiste tegen haar zware taak opgewassen te zijn. Voorts werd er na de pauze nog gespeeld een trio van Niels W. Gade, door de heeren Leewens (piano), Pala (viool) en Van Vessem (ceilol, terwijl met den bekenden „Biergalop" van P. J van Paesschen besloten werd. Ingezonden Medcöeellng. TWEEDE MARINECONCERT. Schubert-herdenking. dit vrij groote programma, was het con cert te elfder ure afgeloopen, zoodat ook aan het gebruikelijke bal de noodige aan dacht kon worden gewijd. En daar de zaal tjokvol was, ls dit zonder eenlgen twijfe een geannimeerd bal geweest. Dus, heeren tenoren, u denkt er wol aan lid te worden? VERGADERING VAN DEN RAAD DER GEMEENTE, op Dinsdagavond 20 Nov. 1928, 8 nor. Afwezig de heer Biersteker, wegens ziekte (met kennisgeving). Overlijden J. van der Veer. Terwyi de raadsleden zich van hun zetels verheffen, herinnert de Voorzitter, Burgemeester W. F. G. A. Driessen, aan het plotseling overlijden van den heer van der Veer. Bij 's Voorzitters installatie reeds kon de heer Van der Veer de hem opgedragen taak den burgemeester namens den Raad toe te spreken, niet meer vervullen; geen onzer had evenwel kunnen vermoeden, dat reeds weinige dagen later de heer Van der Veer overleden zou zijn. Hij was van 12 Juli 1916 af onafgebroken lid van dezen raad, en heeft aan die taak steeds naar zijn beste weten zijn kracht en ar beid gegeven. Ook in de beide Commis sies van Bijstand, waarin hij zitting had namelijk van de Reiniging en die voor het Grondbedrijf, deed hij dat. Een woord van weemoedige herinne. ring aan zijn nagedachtenis is hier van pas, en, al heeft spr. den heer Van der Veer niet persoonlijk gekend, meent hi; wel namens den Raad te kunnen spreken, indien hij zegt, dat men zijn naam in eer biedige herinnering zal houden. Door applaus vereenigt zich de Raad met deze woorden. De Voorzitter zegt, dat het voorts de bedoeling is van het gemeentebestuur bij de ter aardebestelling tegenwoordig te zijn en door een krans van de belangstel ling te doen blijken. De heer De Zwart vraagt het woord voor een bizonder voorstel van orde. Het is wel onder buitengewone omstandig heden, dat wij hedenavond bijeenkomen, n.1 op denzelfden dag, dat een onzer medeleden uit ons midden is heengegaan Op dien grond doet spr. namens een aan tal raadsleden het voorstel de vergade ring te schorsen en te heropenen nadat het stoffelijk overschot van den heer Van der Veer ter aarde besteld is. De Voorzitter antwoord, dat het College dit voorstel buitengewoon sympa hiek is, en sluit daarna de vergadering. ONGELUK OP ZEE. Aan boord' van de motoraak „Machien Steen" 20, komende van Terneuzen, is Dinsdagmiddag de dekkneoht C. H. de Mul door de koppeling van die schroefas gegrepen en rondgedraaid. Hy is ernstig verwond naar het marine-hospitaal te Den Helder vervoerd. De man was afkomstig van Philippine. Ter herdenking van Franz Schubert's sterfdag had', zooals wjj bereids schreven, het Stafmiuziekkorps zyn tweede wintercon- oeiit geheel aan dezen meester gewyd. Be- Ondanks halve symphonische muziek, zouden oo was, naar New York toeging, dit alleen om Scanlon te spreken." y,U hebt mij dat niet verteld, mijnheer.' „Nu, in elk geval ben ik daarvoor ge gaan, Jimmy. En ik heb Scanlon gespro ken en ik moet zeggen dat het een ke rel is die weet wat hij wil. Ik heb hem verteld dat onze concurrenten persoon lijk en als vennootschap, gehaaide scha vuiten waren en' dat zij, als hij het con tract met hen sloot, hem op zjjn minst voor een kwart millioen dlollaxs in den nek zouden zien. „Dat was natuurlijk kras gezegd, en Scanlon had daar het zijne tegen in te jrengen," vervolgde de chef lachend. ,Hij zeide dat hij mij een week zou geven' om alles te bewijzen wat ik gezegd' had, en dat, als ik het waar kon maken, hij ons het heele zaakje zou opdragen maar dat, als ik het niet bewees, hij dit aan on zen geaohten ooneurrent zou meedeelen en hem in staat zou stellen ons te laten aanspreken voor een schadevergoeding, waarbij ik mijn laatste paar schoenen zou verliezen. Morgen is de week om. Zie je die portefeuille?" „Ja, zeker," zeide Folsom en hij keek niet'al te vroolyk naar de lange zwart- leeren tasch. „Nu daarin zitten geregistreerde af schriften van drie vonnissen, die over onze concurrenten wegens schavuitenstre ken geveld zijn! Verder bevat het de ge waarmerkte afschriften van de stukken, betrekking hebbende op zee dergelijke processen die nog hangende zijn! Éinde lijk de beëedigde verklaring van twee mannen, die Wj hen in dienst zijn ge weest en van wie zij verlangd hadden, dat x|j zifibi vaan oneerlijke praktijken «mdfln eenige liederen van hem vertolkt worden, waarvoor mevrouw Beatri.ce Noljora, so- praanzangeres te Amsterdam, zich beschik baar had verklaard. Tengevolge van een en ander was ,jCasino" gisterenavond ei- en eivol; zelfs moest, omdat de benedenzaal uitverkocht was, het nog steeds toestroo mende publiek op het voor de abonnements concerten gereserveerde balkon worden ge laten, zoodat ook daar spoedig geen plaatsje onbezet was. Dit alles niettegenstaande op het uur van aanvang de regen met bak ken uit den hemel viel en ware meertjes moesten worden overgestoken, alvorens men in- „Casino" was opgeborgen. Het uit te voeren programma was, met uitzondering van de ouverture ,jtosa- munde", geheel nieuw voor Den Helder. De Tragische symphonie, ofschoon minder grootsch dan de heerlijke. Unvollendete, is een veelzijdig weik, dat van des meesters genie getuigt. Met zeer geringe middelen, is een eenvoudig thema, ontelbare malen herhaald1, uitgewerkt en gevarieerd', tot een bekoorlijk andante geworden, een alle' gro finale is eveneens met geringe middelen tot stand1 gebracht Prachtig kwamen in dit nummer ook in de andere trouwens verschillende solo-instrumenten uit: een fraaie fagot vooral trok de aandacht Be koorlijk, melodieus en typisch "Schuber- tiaansch was de balletmuziek, waarin pia' Msten natuurlijk het mooie andante (con variazioni) van de moments musicaux heb ben herkend, zy' het anders uitgewerkt. Zooals gezegd' was deze muziek nieuw voor de marine-concerten. De Rosamunde-ouver 'ture daarentegen is meermalen uitgevoerd, maar treft altijd weer door haar aristocra tisch karakter. Mevrouw Noljora zong een drietal liede ren van den meester, n.1. „Das W'irtshaus" „Der Neugierige" en „Die junge Nonnë de pianobegeleiding hiervoor was door den heer Leistikow voor orkest getransponeerd, voor welken arbeid' dezen heer alle lof toe komt. Misschien wegens de volle zaal en de orkest-begeleiding, kon de zang ons minder goed voldoen dan bij; eene vroegere gele genheid, waarbij we deze zangeres hoorden. Alles samen is op waardige wijze door muzikaal Den Helder Schubert herdacht. BOND TEGEN DEN ZWAREN BELASTINGDRUK. Door bovengenoemden bond is het vol gende adres aan den Raad gericht: De Bond van belastingbetalers tegen den zwaren belastingdruk, domicilie, kie zende Parallelweg 75 alhier, overwegend, dat het College van B. en W. dezer gemeente een geldleening met de Bank van Nederlandsche Gemeenten heeft afgesloten ten bedrage van 679.000 en wel voor een tijd van 40 jaren; gelezen de behandeling van dat onder werp in den Raad van 23 October 1928, waarbij gebleken is, dat het grootste deel van dit bedrag, alreeds voor langen tijd, aan verschillende objecten als het her stellen van bruggen enz. verbruikt zijn en alzoo de gemeentefinanciën schromelijk zijn ingeteerd. overwegende, dat het inteeren van ge meentegelden een achteruitgang betee kent en een grooter schuldenlast voor de laten leenen!" Storm klopte met een gebaar van toe genegenheid op de portefeuille: „Deze iteratuur heeft mij totdiusver bijna vier duizend dollars gekost, maar zij zal haar geld opbrengen, denk ikl" „Goede genadel" bracht de verbaasde James uit „Maar den klap op de vuurpijl zal ik enkele imiinuten over zevenen ln handen krijgen, Jimmy 1" zeide Storm triomfante lijk. „Een snuiter, die Wicket heet, is vijf jaar lang hun directeur-generaal ge weest en tegelijk de hoofdingenieur voor alle werken die zij uitvoerden. .Twee jaar geleden hebben ze hem er- tuissohen genomen en eruit 'gesmeten, en een van mijn agenten, heeft dien Wicket opgeschommeld en hem voor duizend dol- ars overgehaald' een bekentenis te dictee- ren en te beëedigen, die op zichzelf de deur toedoet Dit klinkt veelbelovend, hè, James?" „Inderdaad," beaamde Folsom, die zich nog altijd afvroeg, waar Storm heen wilde. „Zoo zit de zaak drus," ging Storm kal mer voort. „Zij is niet zoo geheim geble ven als ik wel gewenscht had; onze con currenten zijn precies op de hoogte van wat er gaande is, en zij nemen voor hen karakteristieke maatregelen. Smith, de man die de verklaring van Wickett los gekregen heeft, is gisteravond opgewacht en aangerand, heeft hij mij ia een inter communaal telefoongesprek meegedeeld. Mijteolf hebben ze in de laatste vier dagen overal gevolgd1." „Is dat mogelijk?" Je moet dien vent maar eens bekijken als Ja Mas vandaan komt. Jim. Hat ia aan Gemeente ten gevolge heeft,, waardoor de belastingbetalers vermoedelijk weder zwaarder zullen worden getroffen, daar steeds hoogere belastingen, van welken aard dan ook, hoogstwaarschijnlijk wel weer zullen moeten worden opgelegd, waardoor de lasten voor velen reeds thans ondragelijk, nog zwaarder zullen worden, protesteer tegen uitgaven waardoor de financiën zoo ernstig worden geschaad en verzoekt den Raad ernstig doch dringend zulke maatregelen te nemen, dat zulks in het vervolg niet meer kan plaats hebben. Het welk doende blijven zy Inmiddels namens het Bestuur van den Bond vnd. Hoogaohtend, J. Tiessen, Voorzitter. J. P. v. Bommel, Secr. HET ANTWOORD AAN DEN HEER VAN LOO. Een vierde wethouder? Op de vraag van den heer Van Loo be treffende de ontvangst aan het station van burgemeester Driessen, waarbij de heer Van Breda namens het gemeente bestuur het woord voerde, hebben B. en W. het volgende geantwoord: „In antwoord op Uw in margine aan gehaald schrijven hebben wij de eer u mede te deelen, dat ten aanzien van de ontvangst van den nieuw benoemden Burgemeester dezer gemeente in ons College werd overeengekomen, dat de wethouders W. O. van Breda en E. J. Bok den Burgemeester van het sta tion zouden afhalen. Dat by die gelegenheid enkele woor den gesproken zyn is naar onze mee ning zeer verklaarbaar en zelfs onver- mydeiyk." Dat de heer Van Loo, die ons dit ant woord ter publicatie afstond, niet zeer te vreden was over de redactie ervan, is be- gerpelyk, gezien 's Raads houding tegen over den wethouder van Breda. Daar het College uit drie wethou ders bestaat, en dë heer Verstegen als loco-burgemeester in de raadszaal aanwe zig moest zijn om den heer Driessen al daar te ontvangen, was het wellicht niet te vermijden, dat met den heer Bok ook de heer Vin Breda werd afgevaardigd om den burgemeester aan het station te begroeten. Maar dat door deze toespraak van den heer Van Breda de Raad geprik keld zou worden, was te voorzien. Men mag, onder de tegenwoordige omstandig heden, nu de heer Van Breda volhardt bij zijn houding en zich op alle mogelijke ma nieren naar voren dringt waar maar even de gelegenheid is, van dezen heer voor opstellen, dat hij opzettelijk de conflicten uitlokt Het is den laatsten tijd al meer malen voorgekomen, en slechts uit reve rentie voor den heer Houwing werd na gelaten erop te reageeren, en het door de heeren; de Boer en van Loo aan de beide overige wethouders enl den secretaris gerichte schrijven betreffende het ne men eener photo van den Raad', op zichzelf beschouwd een wellicht te ver doorgedreveen verzet, waarvan burge meester Houwing het slachtoffer is ger worden, doordat hem bij zyn vertrek geen photo van den tegenwoordigen raad kon waren aangeboden, iis mede het gevolg van de prikkelende, irriteerende hou ding van den geboyootten wethouder. Bedoeld schrijven zou Dinsdagavond behandeld zijn geworden, Indien niet de beraadslagingen waren geschorst uit pië teit voor den overleden heer Van der Veer. Wij meenen goed te doen het hier af te drukken, daar het zeer zeker aan de orde komt, zoodra de raadszitting wordt heropend. Het schryven luidt: Ondergeteekenden berichten u hierbij, dat zij tot hun spyt gisteravond de bijeen komst in de Raadszaal hebben moeten verlaten, toen hun uw voornemen bleek, eene foto te doen maken. Het was u toch volkomen bekend, dat zy reeds eerder weigerden, met den wet- lange, magere slungel, met een rooden neus, een grijzen hoed met een blauw lint en een bruine jas. Hy heeft ook een maat hier ln de buurt, een klein, gedron gen jongmenseh van een jaar of twintig;, die jouw gangen waarschijnlijk zal na gaan, wanneer je hier vandaan komt, en je dan zal laten' schieten/ op het vermoe den, dat je naar huis gaat om daar den nacht door te brengen. „Nadat Smith hier geweest ds en nu ik de bekentenis in deze portefeuille heb en die portefeuille zelf in de kluis in lade B denk er aan Jim, in lade B! zal ik bulten een poosje rondloopen met een aktentasch tot Ik er zeker van ben dat de lange roodneus mij gezien heeft. Dan verdwyn ik naar de buitensocieteit en biyf daar vannacht. Snap je me?'1 „E wat zal er in die aktentasch zit ten?" vroeg James, wiens hoofd lichtelijk duizelde. „Een paar kranten om hem wat dik te laten uitzien, natuurlijk. Nou komt jou rol in de komedie. Jij gaat eerst eten en komt hier om half acht terug. „Je doet de kluis open, neemt de por- efeuille, steekt die in den binnenzak van e buis goed weg, neemt stilletjes den trein van 7 uur 48 ik heb in den Pull man-wagen een stoel voor je laten reser veeren en1 komt tegen een uur 's nachts n New York aan. Je gaat naar een van de groote hotels en laat die portefeuille in een verzegeld couvert in de kluis weg sluiten1, voor je naar boven gaat. Morgen vóór elven kom je ermee op het kantoor van Scanlon. (Wöaït vamroïgSk

Heldersche Courant | 1928 | | pagina 5