T tweede blad DE GEHEIME ZENDING, binnenland gemengd nieuws. I VAN ZATERDAG 24 NOVEMBER 1928 HET GESCHENK VOOB DB KONINGIN-MOEDER. De Koningin-Moeder heeft er in toe gestemd, by wijze van geschenk ter ge legenheid van hel feit, dat Zy 50 jaar Ne- derlandsch Staatsburgeres is, van het co- inité der Nei Vrouwen te aanvaarden den aanleg van een volledige electrische lichtinstallatie in haar particulier paleis te Soestdyk. Met de uitvoering van het werk werd reeds deze week een aanvang gemaakt HERZIENING GEMEENTEWET. Vrouwen benoembaar tot gemeentesecretaris. In het wetsontwerp tot herziening van de Gemeentewet, dat Woensdag by de Tweede Kamer is ingediend, wordt in verband met het volgen van het ontwerp- Ruys de Beerenbrouck in de beginsel kwestie van benoembaarheid van vrou wen, voorgesteld, ook vrouwen benoem baar te maken tot gemeentesecretaris. de ZUIDERZEESTEUNWET. De hoer Duymaer van Twist heeft den minister van Waterstaat de volgende vra gen gesteld: Heeft de minister reeds het advies van do generale oamimiasie, bedoeld in art. 8 der Zuiderzeest eunwet, ontvangen, ter zake van do onvoldoende regeling in deze wet van, de tegemoetkoming! wegens waardevermindering dier eigendommen en van de uitkeeringen van geldelyken steun? Zoo ja, heeft de minister dan gevolg gegeven aan zyn toezeging. in de verga dering van de Tweede Kamer van 16 Me J.1. gedaan, dat, zoodra de minister het advies der oommissie had, hy zou han delen, zooals hy meende te moeten han delen? Wordt de vorige vraag bevestigend buantwoord, tot welke handeling heeft het advies van de generale oommissie den minister geleid? Is met de voorbereiding van een herziening van de Zuiderzee- steunwet reeds een aanvang gemaakt? Tegen welk tydstip kan het desbetreffend wetsontwerp by de Kamer inkomen? NOORD-HOLLAND BOUWT EEN ELECTRISCHE CENTRALE. Gedeputeerden van Noord-Holland heb ben blykens een brief aan de Provinciale Staten met de Hoogovens overeenstem ming bereikt omtrent een regeling waar- by door de provincie op een in de naby- heid van de hoogovens gelegen terrein een centrale zal worden gebouwd, waarin als brandstof in de eerste plaats zullen worden gebezigd de door de hoogovens beschikbaar gestelde hoogoven- of andere gassen. Deze centrale zal gebouwd worden op een van de Hoogovens aan te koopen terrein, omtrent welker aankoop bereids met Hoogovens overeenstemming is be reikt De bestaande centrale der Hoogovens zal worden stopgezet Zy zal echter steeds behooriyk in stand moeten worden gehou den en ten allen tyde voor onmiddeliyke productie gereed moeten zyn ten einde voor het P.E.N. een volkomen bedryfs- vaardige reserve te vormen. Volgens een globale schatting zullen de kosten van het werk, voorzoover het thans zul worden uitgevoerd, rond 12.0Ö0.0O0 bedragen. Een 'definitieve begrooting zal uiteraard eerst kunnen worden opge haakt, nadat de plannen volledig zullen zyn uitgewerkt. In afwachting daarvan wordt thans op suppletoire begrooting van het bedryf een eerste terndjn van 6 mil- lioen uitgetrokken. tweede kamer. Vwigadjerina van Donderdag 22 November Voortgezet wordt de behandeling van t 0 begrooting van arbeid, handel en nij verheid. Dohwa: Van Voorst tot Voorst i ^,u geleidelijke bescherming van de landarbeiders toet De heer Bakker (o.-h.) meent, dat uitbreiding! van de arbeidsinspectie de klachten over de slechte toepassing van de Arbeidswet niet kan voorkomen. Hy wenscht de uitvoering in handen te leg gen van bedrijfsorganen en meent, dat de arbeidstijd niet eenzijdig nationaal kan worden ingekrompen. De heer Van Rappard CÜb.) vreest grootere tekorten van de ziekenhuizen by invoering van het verplegingtsbesluil De heer Kersten (8.G.P.) bepleit meer Zondagsrust en voorzichtige uitvoe ring van de arbeidswet voor de landbouw bedrijven. De heer Kuiper (r.-k.) dringt aan op Spoedige totstandkoming van een werk tijdenbesluit voor winkels en critiseert de stijging van het aantal overwerkvergun- ningen. De heer Smie enk (a.-.r) spoort aan tot spoed met wyzlging van de stuwa doorswet Minister Slotem ak er die Bruine ze^t. dat een1 wekeiyksohe rustdag voor chauffeurs en toonkunstenaars binnen weinige maanden zyn beslag zal krijgen. Inzake de overheids-vergunnlngen merkt spreker op, dat 92 procent van alle inrichtingen <*een overwerkvervunningen hebben gekregen. feuilleton door EDflAR ERANKUN. Je moet de portefeuille aan Scanion T»prsoonlijk overhandigen; en als ik hem Led ken, zal' bij vyf minuiten nadat hy JL (jtukken gelezen heeft, je de getee- kenr contracten ter hand stellen en - wat scheelt er aan. Jimmy? Je kykt niet 200 fiks als gewoonlijk. Je ziet er tobberig uit net of je over iets piekert JE - wat eraan scheelt? Nieta natuur lijk U maakt wat gauw uw conclusies, ^ja^maS0!"wou zeggen, dat wy van- helder hoofd by de zaken moe tenhebKn ÏW' 'zeide Storm streng. „Ik S? den Sik wekken, dat ik de papie ren meeneem naar de buitensocietedt, om hiiikbaar met iemand te gaan spre- ff jHïïE, v;n V 1» veel geld voor de firma by ge moeid en het beteekent dat Jouw weke- liiksch salaris van zeventig dollars op dflt ik als wijl dat contract krijgen, van ulan ben jou met het oppertoezicht erover te belasten. Nou? Heb je lef genoeg, om hot klaar te spelen?" vu ja," zeide James zonder wilde geestdrift, ofsohoon het vooruitzicht van Kdarisverdubbelinf hem stellig erve* Ia gebracht had. .mui laf? „RE VOLÜTIE"-HERIN NERINGEN, Wat wel en wat niet wordt tegengesproken. Hetgeen in deze dagen is geschreven over de gebeurtenissen van de veelbewo gen Novemberdagen 1918 heeft meer dan een dergenen wier houding in die dagen tot onderwerp werd gemaakt van critiek gelegenheid gegeven tot een wederwoord. Mr. Zimmerman kwam op tegen de voor stelling door „Het Volk" van zjjn houding gegeven. Daarop is nu weer een weder woord gevolgd van de heeren Brautigam en Heykoop, die schrijven aan de „Voor waarts": De heer Zimmerman, die zich geroe pen voelt, de publicatie van „Voorwaarts", omtrent het onderhoud, dat hy den Öen November 1918 met ondergeteekenden had, te weerspreken, geeft ter staving van zyn lezing als een der sterkst spre kende feiten aan, dat Troelstra in de zit ting der Tweede Kamer en ondergetee kenden ln de raadszitting, welke zittingen enkele dagen na het onderhoud plaats hadden, er niet van hebben gerept, dat de burgemeester „op 9 November over een overgave van het bewind als over een natuurlyke en te verwachten zaak had ge sproken". Het zal den heer Zimmerman, toen hy dit op schrift stelde, zyn ontgaan, dat in het onderhoud op 9 November 1918, op zyn nadrukkelijk verzoek, door onderge teekenden is toegezegd: aan het verhan delde onder geen enkele omstandigheid openbaarheid te zullen geven, en te zul len volstaan met mededeeling van het onderhoud aan hunne committenten. Ondergeteekenden hebben aldus ge handeld en den leden hunner besturen verzocht, deze gedragslijn eveneens te volgen. Ook thans nog achten ondergeteeken den, van wie de publicatie in „Het Volk" niet afkomstig is, zich aan deze toezeg ging gebonden al moeten zy, na de mede- deelingen van den heer Zimmerman, ver klaren, dat zy zich met zyn lezing niet kunnen vereenigen. De tweede ondergeteekende (d.i. de heer Heykoop, Red. Hbld.) voegt hieraan toe, dat hy den heer Zimmerman, wlen het archief der gemeente Rotterdam niet meer ter beschikking staat, aanbeveelt, nog feens Inzage te nemen van de notulen der vergadering van het ooilege van B. en W. dezer stad, op 11 November 1918. De heer Zimmerman zal dan wel tot de overtuiging komen, dat zyn lezing be treffende het onderhoud grondige herzie ning behoeft. Buitenland. Beteekent dit dat ze waarschijnlijk op my zullen schieten, als ze ontdekken dat ik deze portefeuille by mij heb?" „Hm dat denk ik niet Op zyn ergst zal iemand aan het station herrie met Je maken en gedaan zien te krijgen dat je vannacht achter slot en grendel gezet wordt Iets van dien aard om je te ver hinderen dat je hjjtyds in New-York benlt. Maar zy zullen tegen jou geen argwaan koesteren. ,Jk ben de eenige diem zy in de gaten houdien en, als ik naar New York vertrek, is het honderd tegen1 één dat ze zouden zorgen dat ik in een ziekenhuis terecht kwam; daarom imioet jy gaan, myu oude getrouwe", grinnikte Storm en daarop liield hy opeens met grinniken op en zei- de: „Zeg eens, je bent toch niet ziek?'1 „Ik nee!" De chef wreef peinzend langs rijn kin. ,Je ziet er toch niet uit of je heelemaal in orde bent. Als je moe bent kom er dan gerust voor uit, Jim. Neem dan de vol gende week vrijaf en rust wat uit, als je daar behoefte aan hebt. Maar wees van avond by de pinken! Natuurlijk zul je daarvoor zorgen. Nu nog iets." Hy hield op. James keek zoo vief mo gelijk; deze nieuwe uitdrukking op zyn gezioht scheen' zijn chef te behagen, want dbze glimlaohte. James, je moet je vanavond muisstil tiouden begrepen? Je moet niet meer de aandacht trekken dan een blad dat in de goot waait! Metterdaad moet je zorgen, dat je de minst ln het oog loopende ster veling in dezen staat van de Unie bent. „Overhaast je niet, doe niets waardoor het desa Heldhaftig optreden van een 9-jarig meisje. Zeven kinderen uit brandend huls gered. Een negenjarig meisje, Rosetta Anetts te Edmonton (Alberta), heeft door haar heldhaftig optreden zeven kinderen weten te redden uit een brandend huls. Roset- ta's moeder en vader waren naar de stad gegaan en hadden haar en de zeven ande re kinderen in de boerderij achtergelaten. Terwyi allen sliepen, werd Rosetta plot seling wakker en zag, dat er brand was ontstaan. Zy wekte de zeven kleinen, die op een zolderverdieping sliepen. Zeven keer liep zy door rook en vlammen om de kinderen één voor één in veiligheid te brengen. By het redden van het zevende kind kreeg Rosetta ernstige brandwon den. Helaas ls een vierjarig meisje om het leven gekomen omdat zy reeds te zwaar gewond was toen Rosetta haar haalde. (Telegr.) De hongersnood in China. De te Peking in het leven geroepen in ternationale commissie ter bestrijding van den hongersnood in China, publiceert een verklaring, waarin wordt medegedeeld, dat de hongersnood zich steeds verder uitbreidt. Om den hongersnood goed te kunnen bestrijden, is onmiddellyk een be drag van veertig millioen dollar noodig. Daarmede kunnen* de noodlydenden voor de eerstvolgende twee maanden geholpen worden. Om den nood definitief te lenigen is een bedrag van negentig millioen dollar noodig. De onderhandelingen met de re geering te Nanking hebben er toe geleid, dat deze ongeveer 10 millioen dollar ter beschikking heeft gesteld. De Amerikaan- sche gezant te Peking heeft besloten den nieuwen Amerikaanschen president Hoo- ver, te verzoeken hulp te verleenen. Een nieuwe bomaanslag te Melboume. Donderdagochtend ln te Melbourne weer een boom geworpen naar een familie- pension. Een der bewoners werd licht gewond. De anderen kwamen er onge deerd af. Verscheidene kamera werden echter verwoest. Dit is al de zevende bomaanslag ln den Laatsten tyd. Naar Reuter nader meldt, biyken In het huis drie mannen te wonen, die tijdens de staking vrijwillig bootwerkersdiensten ge daan hebben. By den aanslag blijkt een persoon ficht gewond te zyn. De eerste daad van Macpherson, den nieuwen premier, nadat het ministerie den eed had afgelegd, was de verhooging van de premie op de aanhouding van de daders van dezen aanslag van duizend tot tweeduizend pond sterling. De politiepa trouilles, die per auto de bedreigde huizen bewaken; zyn versterkt Ernstig spoorwegongeluk. Vier dooden en 30 gewonden. De s neltrein van Praag naar Znaim ls Donderdagmiddag ter hoogte van het sta- Iugezonden Mededeeling. Engros: GEBR. WINDER, Alkmaar. tds aandacht op je' vestigt, a's je at vermflda». Als je er niets suu kunt, en merkt dat ze Je nagaan, dan moet je het er eohter op toeleggen de een of andere opzienbarende demonstratie voor de leus te geven, teneinde duideiyk te maken dat je niet naar New-York gaat en er dan snel heen wegsnappen! Begrijp je me? Natuurlijk." Storm's glimlach was lichteiyk ver moeid, lichtelijk venontsohuldigend. ,Je moet mij niet kwalyk nemen dat ilk tegen je spreek, alsof je nog niet droog achter je ooren was, Jim. Ik weet heel goed1 dat ik allea aan jouw vindingrijke hersenen kan overlaten. Maar ik hen er zoo gebrand op de zaak voor elkaar te krijgen, dat - o, ja! Houd alles volstrekt geheim, Jimmy. Dat wou ik er nog by zeggen. Kik met geen woord1 tegen geen sterveling over hetgeen je opgedragen ls." „Maar „Geen maren! Je moogt er niet over kikken!" herhaalde Storm en sloeg met nadruk op zyn schrijftafel. „En ky'k mij ook niet op die manier aan. Ik hen heusch niet van de kook ge bracht door dit gevaL Ik haal my niet in my,n hoofd dat je vrouw of de portier be neden of de man die by jou om den, hoek woont, in dienst van dén vy'and is; maar als geen sterveling ervan weet, kan ook geen sterveling er iemand iets van mee- deelen. Je belooft my, dat, Jim?" „Natuurlijk." Storm spreidde zy,n groote handen uit „Dit is alles. Hier rijn honderd dollar» voor onkosten vijf biljetten van twin tig. Verdwijn nü en ga eten en pak je tandenborstel en scheertoestel. Als Scan- loa niet dadeHjk teekent, moet je nog een mm Wnoa» Ai ronclhaBAeSBSlt: sein mii tien Nymburg op een goederentrein ge- loopen, die aan het rangeeren was. Beide locomotieven, een goederenwagen en een passagierswagen van den sneltrein zyn ernstig beschadigd. Van de reizigers wer den twee vrouwen en een kind gedood, 80 menschen liepen verwondingen op, waar- by 8 ernstig gewonden. Een spoorweg beambte ligt onder de puinhoopen van een verbrijzelden wagen en is waarschyn lijk ook gedood. Nadere bijzonderheden. In het ziekenhuis te Nimburg is de hoofdconducteur van den verongelukten trein aan ernstige inwendige verwondin gen overleden. Een zes-jarig kind, welks begeleidster gedood werd, heeft meer dan een uur onder de puinhoopen gelegen. Er wordt nog een remmer vermist, van wien men aanneemt, dat hij onder de ruïne's van den goederentrein begraven ligt. Om 11 uur waren er 12 gewonden in het ziekenhuis gebracht. De machinist en de stoker van den goe derentrein wisten zich te redden door van hun machine te springen, waarby zy licht gewond werden. Het Prager Tageblatt zegt, dat den ma chinist van den goederentrein de schuld van het ongeluk toekomt. Maar het sta tion Nimburg is technisch ook zeer slecht uitgerust. STRUTKROOVERS. Woensdagnacht hebben drie gemasker- den op den weg tusschen Königssteele en Friesenbruch by Essen, een auto aange houden, den chauffeur zyn jas uitgetrok ken en hem een portefeuille met onge veer 45 mark ontnomen. Daarna wilden de gemaskerden met de auto er vandoor gaan, doch de auto vloog in brand. De bandieten zyn gevlucht zonder herkend te worden. EEN BOM IN EEN POSTPAKKET. Generaal Bertole uit Turijn ontving met de post een pakket zeep. By het openen van het pak bevond zich tusschen de stukken zeep een klein pakje in perka mentpapier. Toen de generaal en zyn vrouw dit pakje losmaakten, volgde een ontploffing. Het pakje bevatte een bom. De generaal en zijn vrouw werden ge wond en moesten naar het ziekenhuis worden vervoerd. Een onderzoek wordt ingsteld. om te komen, als het noodig ls. Ik voor my verwacht je morgenavond met de contracten terug." Hy stond op en lieip met James Henry Folsom naar den uitgang; hy luisterde en glimlachte flauwtjes 'toen bij een voet stap langzaam door de gang hoorde gaan. ,Jn orde, Folsom, dat is alles wat ik je had willen) zeggen!*' declameere hy luide terwijl liy de deur opendeed. „Als je hier niet eiken morgen om negeni uur kunt zijn en de zaken heel wat beter beharti gen dan den laatsten tyd het geval is ge weest, zal ik een ander, die dat wel kan, in je plaats moeten aanstellen. *t Spyt mgj wel, maar dit is je laatste kans. Welterus ten, Folsom!" En de deur sloeg dicht en James Henry werd, somber en zonder groote belang stelling, gewaar dat Storm's vermoeden blijkbaar zeer juist was geweest. Hy zag althans een dikken prop van een jongr mensch van een jaar of twintig, met eey cigaret in een onbenullig eezicht, die achter hem aanschuifelde naar de lift, gaapte en hem daarna nog een eindje op straat naschuifelde. Nu, hij mocht schuifelen eni naar de maan loepen! James Henry zuchtte en toen fronste hij het voorhoofd. Wat dui vel was er toch met hem aan de hand, dat hij zoo lamlendig weinig belang stelde in dat overvoede schimmebeeld en zoo waar ook in het heele avontuur dat hij voor den boeg had? In gewone omstandigheden zou hy er popelend en flink den pas in gezet heb ben. Nu slofte by met lood1 in zyn schoe nen huiswaarts en in rijm heele liobaaim scheen er geen ziertje fut te zitten. Akof hi lint heel goed wist wet «c net DE MISDAAD TE MARSEILLB. Omtrent den overval met moord kan nog worden medegedeeld, dat de drie na bij Avignon gearresteerde individuen niet in het bezit waren van de geroofde geld som en deze dus waarschijnlijk nog ls handen is der belde andere. EEN GEZONKEN KANON. De Evening News brengt het merk waardige verhaal, dat een nieuw 12-duims scheepskanon, dat 20.000 pond 240.000) moet hebben gekost, met den lichter, waarop het vervoerd werd, is gezonken, en thans op den bodem van de Theems ligt, in de nabijheid van Southend. Er wordt bijgevoegd, dat vier booten naar het kanon hadden gedregd, maar dat men de plek waar het ligt nog niet heeft kun nen bepalen. MOORD? Op de spoorbaan tusschen da stations Honningen en Rheinbrohl is het lyk van een goedgekleeden jongen man gevonden. De polsaderen van beide handen waren doorgesneden. Bovendien had de doode een diepe wond in het hoofd. Papieren, noch voorwerpen van waarde werden oj) hem gevonden; zoodat de jonge man waarschyniyk vermoord en beroofd is. EEN NIEUWE MOORD TE SOFIA. Naar de Times uit Sofia verneemt in daar Woensdagavond Naoem Pelef, oud- hoofd-comimissaris van politie, op zyn kantoor doodgeschoten. De moordenaars waren eerst het klerkenkantoor binnen gedrongen, waar zy een bediende neerge stoken hebben, schoten toen Pelef dood en wisten vervolgens te ontkomen. EEN STAD IN OPWINDING. De stad Omaha ls in rep en roer wegens moorden, die zyn gepleegd op een ouden man en twee vrouwen. De moordenaar is een neger (men houdt hem voor krank zinnig) die voortvluchtig ia Honderden politie-agenten, versterkt met vrijwilligers, en voorzien van bloed-' honden rijn een klopjacht op den gevluch te begonnen. EEN REEKS VAN ONGELUKKEN. Woensdagmiddag kwam in een der stra ten van Boedapest een tramwagen1 in bot sing met een postauto, waardoor deze om ver werd geworpen. De post-conducteur werd van zijn zitplaats geslingerd en ge dood:. Een particuliere auto, die achter de postauto re»ed, wil.de de botsing ontwijken en reed daardoor een 8-jariig knaapje aan, dat eveneens onmiddellijk dood was.- Als of dit nog niet genoeg was reed een met paarden bespannen wagen in op de menigte nieuwsgierigen, waarby twee menschen '/waar gewond werden. DOOR EEN BEER AANGEVALLEN. In den dierentuin te Agram ls een op passer door een 'beer aangevallen. De beer rukte den oppasser daarby een stuk vleesch uit het lijf. Op het hulpgeroep van den man trachtte men met ijzeren staven den beer te verdrijven. Het beest werd' hierdoor nog woeste® en verwondde den oppasser nog ernsti ger. Tenslotte stiet de beer echter zyn slachtoffer van zich af. ïagexoade* Mededesltsg. hem aan de hand was! James glimlachte met weergaflooze bitterheid. Diep in zijn hart knaagde het besef dat Doris werke lijk aan hem twijfelde. Hy haid het eerat nilet ten volle kunnen begrijpen» maar ztu begreep hy er alles van! De zaak, die de firma onder handen bad. zyn zending, zyn toekomst met een verdubbeld salaris al die dingen waren in zekeren zin heel prettig, maar hy zette ze op dit oogenblik ongeduldig uit zijn hoofd', want welke aardsche waarde kon den rij by mogelijkheid voor hem heb ben, wanneer hy den kostelyksten schat op de wereld verloor, de liefde en het vertrouwen van' Doris, die nog maar één jaar zijn vrouw was geweest? Met gebogen schouders sjokte hy voort; en toen de dikke jonkman hem twee blokken ver gevolgd' was en rijn rug be studeerd' had met grooter schranderheid dan men van hem verwacht zou hebben; keerde hy om en gaf zyn hinderlijk vol gen eraan. Er kon geen twyfel aan' rijn, dacht d)e spion, dat die snuiter voor hem uit, die op het punt stond rijn baantje kwyt te raken, in de zaak niet meetelde. Doris en haar vader zaten al aan tafel, toen hy hun aardig eetkamertje binnen kwam. Doris' glimlach was ellendig op pervlakkig. „Nu? Heb je mijnheer Storm gespro ken?" „Zeker, heb ik hem gesproken," zuchtte James en schudde zyn servet uit. „Het spijt mij, sdhafrtekind', maar ik zal van nacht niet thuis rijn." (WOHÜ TsrrsIfjtJ. honderd veer tig gebracht zal'worden, om- „In antwoord op het door u gedaan ver zoek kan Ik u melden, dat het naar mijn mening slecht is voor kinderen om tê roken," Dr, W. de Jong, Schoolarts. -

Heldersche Courant | 1928 | | pagina 5