T Derde Blad GEMENGD NIEUWS. VAN ZATERDAG/J7'NOVEMBER 1928 Bbuwohnd, Een zigeunerplaag. Het opgejaagde Nomadenvolk probeert onze grens 'te lor- ceeren. Groote benden Zigeuners probeeren de Nederlandsche grens over te trekken en ons land op verschillende punten binnen te dringen, schrijft „De Grondwet". Langs de geheele grens, van onder Breda tot Limburg, worden alle toegangswegen zorgvuldig bewaakt om dit onwelkome zwerversvolk te weren. Wat een zorg dit brengt aan de politie in de grensstreken, is bij velen onbekend. In de dagen, dat de Zigeuners, met de Belgische gendarmes achter zich op de loer liggen om, als de kans schoon is, over de grens te wippen, moeten de grenswachten aan onzen kant den Belg het lastige volkje Nederland in te jagen, doorloopend op hun qui vlve zijn. Lukt het Immers den Belgischen gendarmes dan zitten we er hier mede te kijken en moeten wij op onze beurt de waakzaam- held der Belgen zien te verschalken. Niet alleen op de hoofdwegen, doch ook ade kleinere wegen staan wachtposten. iréchaussees, - rijksveldwachters, kom' miezen, jachtopzieners, alles wat op po litioneel gebied in de grensplaatsen voor handen ls, ls sinds enkele dagen op post. Sinds in het begin van dit jaar gemeld werd, dat bij Vaals in Zuid-Limburg een groote bende, door Belgische gendarmes opgestuwd, vergeefs poogde in Dultsch- land en Nederland te dringen en zich sindsdien in kleinere groepen verdeelde, was men langs heel de grens waakzaam. De Belgen zitten met de onwelkome gas ten leelijk in hun maag. Ze hebben ze ontvangen van Frankrijk, die dat volkje maar naar België meent te moeten spuien en daar is men zoo gek ze over te nemen. Men durft er Frankrijk niet in te weer streven, durft ze niet terug te jagen naar den grooten „Vriend" qn nu moeten Dultschland en Nederland het maar ont gelden. Die passen daar natuurlijk voor! Zoo is het ook met de bende gegaan, die thans langs de Nederlandsche grens opo reert Het zijn meerendeels Balkanbewo' ners en Italianen, aangevuld met zwer vers, aan wie geen nationaliteit te beken nen valt. De politie in de grensstreken w^et al heel gauw, wat de Zigeuners in 't "schild voeren en dus worden in allerijl alle toegangswegen afgezet. Het aantal beschikbare manschappen is zeer beperkt natuurlijk, zoodat er dan thans ook heel wat dienst gedaan moet worden. Zoo staat men daar aan de grens nu reeds eenige dagen. Ook de kleinere binnenwegen die- •nen bewaakt, want daarlangs probeeren de Belgische gendarmes bij voorkeur de Zigeuners heen te drijven, 't Wordt alzoo een strijd tusschen de Belgische en Ne derlandsche politie, wie 't gladst is. Da genlang staan de mannen op die eenzame landwegen op post en zien geen sterve ling. Af en toe komt er zoo eens een Bel gisch gedarm of veldwachter of handlan ger spionneeren of de weg daar misschien vrij 1& De eerste botsing. Maandagmiddag hebben de Belgische gendarmes het klaar gespeeld eenige wa gens met vrij talrijke bewoners, bij W ern- houtbrug over de grens te jagen. Doch al heel gauw hielden de marechaussees hen tegen en deden hen weer rechtsomkeert maken. Onder het volkje waren er echter die zich op het Nederlanderschap willen beroepen. Papieren hadden ze natuurlijk niet bij zich, die waren verbrand. De een beweerde in Leiden, de ander in Amster dam, een derde in Maastricht, een vierde in Rotterdam, enz. geboren te zijn. De marechaussees, met den burgemees ter voorop, lieten zich echter niet bedot ten en joegen ze in galop weer terug. De Belgische gendarmes poogden ze van hun kant het terugkomen in België te beletten, waarop de Zigeuners blijkbaar minder bane voor hen, dan voor de Nederlanders, de Belgen begonnen aan te pakken en het vertikten Nederland in te trekken. Veel lawaai en gescheld, doch een moment of Srtïw Se» 4» gendarmes heel bros- derliik weer met de Zigeuners te „parle vinken" en lieten zich de toekomst ver tellen door zwartoogige schoonen. Onder Baarle Nassau probeerden! de darmes een bekende stiekum over een Sfiïï^andweg naar Nederland te bok- sen De marechaussees waren echter tijdig uamnnrschuwd en ze stonden op het zand- ïggje S te wachten toen het gezelschap arriveerde. Versterking. Naar het blad verneemt, zal een contln- ar nev ui grensbewaking wordt. OP HOL. Woensdagavond zijn te do Koningstraat te Arnhem twee paarden, gespannen voor €«n verhuiswagen, die bij het venduhuis S>st werd', schichtig gewogen en op B ttftslagea De dieren renden langs de Groote Kerk over do Markt door do Tuxf- Sat zonder in aanraking te komen met Bpn tuist passeorende tram. Toen zij bij den zwaren lastwagen achter zich geen draai neanen en renden pardoes in het magazijn van luxe-artikelen van de firma Paümomn, die juist tegenover de Turf- straat is gelegen. Bén der paarden sprong ta het portiek, waar Juist een juffrouw, aae overhaast de vlucht naim, veiligheid had gezocht, doch gevallen waS en haar enekel had gekneusd. Het tweede paard sprong door do groote spiegelruit midden in de Sint-Niootoas-étalago en richtte daar een ontzettende schade aan. De ruit werd geheel verbrijzeld en ook enkele zij- ruiteh. Het dier brak bij deze gelegenheid zijn ruggewervel en moert worJer afge maakt. Het andere paard bekwam ontvel lingen aan de pooten. MEINEED IN DE OULEMBOBGSCHE MOORDZAAK. De Tielsche rechtbank heeft, uitspraak doende in de meineed-procedures bij de Oulemborgsche moordzaak, de wed. Ha verman ontslagen van rechtsvervolging, de beide Oollé's ieder veroordeeld tot vijf maanden en Melis de Smal© tot 27i jaar gevangenisstraf. ZIJN AUTO ZONDER LICHT LATEN STAAN. Volgens de nieuwe Motor, en Rijiwielwet niet strafbaar. De directeur van de Ambachtsschool te Middelharnia had zijn auto 's avonds bui ten laten staan zonder licht. De kanton rechter te Soirnnelfldijk ontsloeg hem van rechtsvervolging, omdat de nieuwe Mo tor- en RljwMwet dit niet strafbaar stelt, zoolang de eigenaar niet aanwezig ls. Het O.M. was in hooger beroep gegaan, dqch ook die officier van Justitie moest bevestiging van het vonnis vragen, aan gezien de Hooge Raad in een soortgelijk geval de ongelukkig© redactie van de wet niet had kunnen overbruggen. Na de tramramp te Laren. De rechtbank heeft vonnis ge wezen. Nico Lisser krijgt levens lang een nltkeerlng. Het vorige jaar 7 Augustus reden te Laren twee trams der Gooiste Stoomtram op elkaar, waarbij van de familie Lisser de beide ouders en een dochtertje werden gedood, terwijl van het achtjarig zoontje Nico een been verbrijzeld werd. De grootvader heeft als voogd de Gooi- sche tram gerechtelijk voor 50.072 scha devergoeding aangesproken en thans heeft de rechtbank, naar het Volk meldt, vonnis gewezen. In dat vonnis wordt overwogen, dat ge- daagdes aansprakelijkheid door gedaagde niet is betwist, zoodat alleen vastgesteld moet worden de schadevergoeding, die aan eischer toekomt. Gevorderd waren allereerst de begra feniskosten van de drie gedooden ad 500. Daar gedaagde zich bereid ver klaarde die kosten te betalen, wordt dit bedrag door de rechtbank toegewezen. Verder vorderde eischer 1000, het ver schil tusschen de waarde van het meubi lair en de opbrengst bij den gewonen ver koop. Deze vordering werd afgewezen, omdat niet ls gebleken, dat de meubelen minder hebben opgebrapht, dan zij waard de inkoopprijs niet beslis send ls voor de beoordeeling van de op- waren en omdat I brengst van verkochte meubelen. Ook was gevraagd vergoeding van de kosten van een kunstbeen voor het leven. De reohtbank stelde dit bedrag op 600 vast. Ten aanzien van den post schade door het verlies van den kostwinner en van het gezin, waarin Nico Lisser opgroeide, eq. schade als gevolg van de Invaliditeit van Nico, overwoog de rechtbank: dat de eisch om te betalen een zoodanig bedrag, dat daaruit kan worden bestreden de kosten eener akademisehe of andere kostbare opleiding geen steun vindt in de wet; dat toch de vader van Nico Lis ser diamantbewerker was, gelijk zijn bei de grootouders het nog zijn en derhalve de stand en het fortuin van Nico Lisser dergelijken eisch niet kunnen motivee- ren; dat de rechtbank wel met den eischer aanneemt, dat Nico Lisser door het ver lies van zijn rechterbeen gedurende zijn geheele leven in den strijd om het bestaan zal achterstaan bij volwaardige arbeids krachten, en hem deze schade moet wor den vergoed. Voor de voldoening der uitkeering moet, naar de meening der rechtbank, een kapi taal worden ingeschreven nominaal groot 40.000 op het 3 pet. Grootboek der Ne derlandsche Schuld ten name van Nico Lisser als vruchtgebruiker, voor de helft tot zijn 12e jaar 600), voor drievierden van zijn 12e tot zijn 18e j. (900) en daar na levenslang voor het geheel 1200), teru'ijl de rechtbank de schade door het kind geleden, sedert den dag der dagvaar ding (2 Januari) tot het tijdstip waarop het genot van het vruchtgebruik voor hem zal aanvangen op 1000 begroot. Mocht gedaagde in gebreke blijven deze zekerheid te stellen, dan acht de recht- Ingezonden Mededeellng. Ge3p=jpy~RO L bank een kapitaalsuitkeering van 26.000 een billijke schadevergoeding en zal zy gedaagde voor dat geval tot betaling dier som veroordeelen. Nog was gevorderd een bedrag van 5000, omdat Nico door het overlijden zijner ouders de verplichting tot alimen tatie zijner grootouders zal tref ren, doen de rechtbank achtte die verplichting ge heel onzeker en afhankelijk van uen levensduur der grootouders. Ten slotte vorderde eischer iuo wegens een "bij de ramp verloren geganen inhoud van een portenionnaie. Daar de gedaagde dezen post ontkende, zal eischer tot het bewijs hiervan worden toegelaten. r. 5 lp»; w m IV d: V dat het water tot 44 M. boven N.A.P. kan worden opgevoerd. hevigen storm op het Uithuizer wad geslagen. (Foto rechts). r \a% Jjgp Mr W, Bakkerstraat kwamen, konden zij met Lultenant-Gpneraal Wouter Cool, oud- Minister van oorlog is op 80-jarigen leef tijd te Den Haag overleden. De Maaskanalisatie. De groote stuw bij Limmel, die het maaswater op peil zal houden over een afstand van Borghaven tot boven den sluis van St. Pieter schiet al op. Het machtige bouwwerk bevat drie afvoeropeningen met een doorlaatwijdte van 23 M. plus een extra scheepvaartopening van 30 M. Het stuwvermogen is zoodanig, A Da Z.W. Storm. In den nacht van Vrijdag 16»November is het Visscherssehip de Z.K. 6 van Zoutkamp door den Vijf Jaren In sneeuw en Ijs is de titel van het boek, dat Sjef van Dongen bij Scheltens en Giltay het licht deed zien. Een der fraaie foto's welke het boek verlichten. Het vertrek naar Kings Bay op zoek naar Nobile. Waar Maas en Waal tezamen vloeien verscheen H.M. de Koningin en Prinses Juliana j.1. Maandag met klein gevolg om een bezoek te,'brengen aan het slot Loevestein. Tankoefeningen. Dezer dagen werden in de omgeving van Overschie tankoefehingeq, gehouden. Het gevaarte moest door omstanders uit den modder getrokken worden, waarin het zich al zeer spoedig had vastgewerkt. Deze oefeningen moeten aantóonen of de tank al of niet in ons polderland te gebruiken is. Challapln'e dochter In het huwelijksbootje. Marva Chaliapln, de 17-jarige dochter van den beroemden Russischen zanger, trad te Parjijs in het huwelijk met Daniël Gardier. Bruid en bruidegom na de ceremonie in de Russische kerk. (Foto links).

Heldersche Courant | 1928 | | pagina 9