T Sm ,58 27 November DE GEHEIME ZENDING. Derde Blad gemeenteraad van den helder. VAN DONDERDAG 29 NOVEMBER 1928 randen Rand der gem. y£rd„ waa uitgeschreven voor de vorige week, maar wegens het overUjdBn Van den heer Van der Veer ten teeken van rouw geschorst. 1 vacature. 06 S^eöelenberger; Notulen. Vaststelling der notulen van de verga deringen van 18 en 27 September, 23 Oc- tober, 12, 16 en 20 November 1928. Ingekomen stukken. a. Goedkeuring van Gedeputeerde Sta ten op het raadsbesluit van 23 October 1928 tot het aangaan van een geldleening; (Voorgesteld wordt het ontslag onder dankbetuiging voor de bewezen diensteD te verleenen). Interpellaties. De heer D e N s dankt den Raad, in hst bizonder den loco-burgemeester, voor FEUILLETON door ÉDGAR FRANKLDï. zien. komt niet tegemoet aan de woning- Uit het Jaarverslag der Stichting ever voor zoo'n woning koopen. Overigens spr. het met den lnterpellant eens» dat er tekort ls. Dlsoussles gesloten. Verzoek van het lid van den Raad J. J. Wegens uitstedigheid van den heer Schoeffelenberger word! deze interpella tie verdaagd. De volgende punten worden bij accla matie zonder discussie aangenomen (ge deeltelijk op suppL agenda's vermeld): Voorstellen tot uitgifte vttn grond in erfpacht aan: Gehra Boot en R. Kootefcra, J. van der Leek, M. E. Prins, J. P. van Os, M. J. 't Hart ld. tot verkoop van het recht van erf pacht van een gedeelte Riüksdiuinen aan: H. W. Doorman. Joh. Bakker. Id. tot verkoop van grond1 aan: J. Wittebrood en W. J. G. Scheepmaker, P. Frankhuizen, W. J. Bruggeman, P. Boerdijk. Grondhuur. Voorstel tot het huren van een atuk grond van de Vereeniging „Ambachts school voor Den Helder en Omstreken". Inzake het volgend punt: Wethouderspensloenen. Rapport van de Commissie inzake do pensionneering van wethouders en hunne weduwen en (of) weezen. stelt de Voorzitter voor 0it wegens af wezigheid van den heer Schoeffelenber ger, voorzitter der betrokken commissie, aan te houden tot de volgende vergade ring. De heer De Zwart Is hier voor, mits dan ook alle stukken worden overgelegd. De Voorzitter meende, dat de bij lage compleet was. Welke stukken be doelt de heer De Zwart? De heer De Zwart: O.a, alle ge voerde correspondenties, e.d. De heer Bok zegt, dat het geen ge woonte is de notulen der commissiever gaderingen over te leggen. De heer Van Dam vraagt wat eigen lijk de reden is dat dit punt verdaagd wordt. De Voorzitter: Er zouden nog amendementen kunnen inkomen. Aange zien die evenwel niet zijn ingediend, zou het punt kunnen worden behandeld, maar het is uit reverentie voor den heer Schoef felenberger beter het aan te houden. Aldus besloten. Werkverruiming. Voorstel tot het aanleggen tab «sa weg MiddenvlietDoggersvaart, tot het uitbreiden van den vijver in de Donkere Duinen, enz. De heer Biersteker vraagt of het bij dit vooretei vermelde werk „verbete ren van het nog onverharde gedeelte KaaphoofdHuisduinen" aan de binnen zijde van den zeedijk, tot de productieve werkverschaffing behoort Het betreft bier een dood stuk, waar nooit iemand lrnrtif. Geroep: Dat zon Je maar denken! (Vroolijkheid). De heer Biersteker: Juist dit geeft spr. aanleiding tot de opmerking, dat z.L de zedelijkheid er geen baat bij zal vinden. Het maken van een verbin dingsweg Middenvliet-Doggersvaart acht spr. een belangrijke verbetering. Hij geeft evenwel in overweging deze werkzaam heden in overleg met hot polderbestuur t® doen geschieden, aangezien de weg mid den in den polder ligt De heer Van Dam meent dat al deze werken van begin al eerst in de Cl®. namiddags 8 uur ten Raadhuize. Na opmerkingen van de heere'n Van Dam, De Nijg en Van der Vaart en aan- gebrachte correcties goedgekeurd. b. Dankbetuiging van J. van Scheijen ▼oor het hem toegekende subsidie voor den autobusdienst CallantsoogDen Helder; c. Bericht van aanneming van W. J. Mets van zijn benoeming tot leeraar in de radiotelegrafie aan de Zeevaartschool; d. Bericht van aanneming der benoe ming van J. J. O. O. Bennik tot lid van de Commissie van Toezicht op het M. O. en het N. O.; e. Bericht van aanneming der benoe ming van G. Rens tot leeraar in de natuur- en werktuigkunde aan de avondvaktee- kenschool; L Bericht van aanneming der benoe ming van M. Rijkeboer tot onderwijzeres aan school 11; g. Dankbetuiging van het bestuur der Ambachtsschool voor de beschikbaar ge stelde oude Friesche straatsteenen. h. Bericht van ontvangst van Gedepu teerde Staten van de Verordening tot wij ziging der Algemeene Politie-verorde- ning, vastgesteld 23 October 1928. Voor kennisgeving aangenomen. L Verzoek van Th. O. W. van Mierlo om ontslag als lid der Commissie van Toe zicht op het Lager Onderwijs. j. Verzoek van W. Houwing om ont slag als Ambtenaar van den Burgerlijken Stand der gemeente Den Helder en voorts hem te willen ontheffen van zijn functie van gedelegeerd lid van het Gemeente bestuur in de Besturen der Vereeniging „Ambachtsschool voor Den Helder e. o.", „Vakschool voor Meisjes voor Den Helder o." en der N. V. „Zeebad Huisduinen". De Raad vereenigt zich met applaus met het bovenstaande. Verzoek van H. W. Poldermans inzake bet berekenen van het waterverbruik over 1928. In handen gesteld van B. en W. ter* af doening. Goedkeuring van Gedeputeerde Staten op het raadsbesluit tot uitgifte van grond in erfpacht aan S. Moorman. Voor kennisgeving aangenomen. Een adres van den Bond van Belas tingbetalers tegen den zwaren belasting druk, nopens de door de gemeente ge sloten geldleening ad 679.000. Als boven. Verzoek van het lid van den Raad J. H. de Nijs om te mogen interpelleeren over de In deze gemeente bestaande woning behoefte. 75 En weg was zij, met lusteloozen tred de trap afloopen.de, terwijl James Henry op een volkomen verdwaasde manier met X amien stond te zwaaien en het w- indeden had dat zijn hoofd Bchou' ^TocTbaïhiJ geen tijd om zelf aan een uitbarsting van zijn zenuwen toe te gp^en, eis hit zijn trein wilde halen. James Henry oakte Sluw zijn valies vol, en toen hü daarmee klaar was, stond hij met de han den diep in de zakken en keek met een ^ATiTeen gevTaïs dit doen, noot was? Ha! Hij kreeg een idee! James Henry glimlachte nu zelfs. Behalve voor hem, had Doris nog een rwak voor een paar andere dingen maar één ervan had hij tenminste en dit gold die fijne soort van ondergoed, chemises of oombinations, onverschillig hoe rij!pet ten die ongelooflijk dunne dingetjes, die voor ondergoed doorgaan. Onlangs had *H nog geklaagd dat zulke dingen hier in Brandburg zoo moeilijk te krijgen waren. Prachtig! Daar hij er niet het flauwste joului van had waarnaar hij moest vragen de welwillendheid om deze interpellatie bovenaan de agenda te plaatsen. Tot nu toe was het altijd gewoonte dergelijke interpellaties naar het eind te verwijzen, waardoor ze in vele gevallen niet aan de orde kwamen en herhaalde malen moes ten worden uitgesteld. Ook nu weer zijn ruim twee maanden verloopen sedert spr. verzoek om de interpellatie te mogen houden. De woningbouwgeschiedenis is een lij densgeschiedenis, zegt spr. De bestaande Woningstichting wilde in het begin van dit jaar een aantal goedkoope woningen bouwen, teneinde in het tekort te voor zien, en het heeft spr. verbaasd te zien, ®itohting, die met-haar bescheiden middelen trachtte het tekort op te heffen, cioor het College wordt tegengewerkt. In een gemeente als de onze met zoovele krotwoningen mag dat verbazing wek ken. Nu, na een jaar, is er nog niets ge daan; het College heeft al dien tijd de zaak slepende weten te houden. Vooral het marine-personeel heeft te lijden onder de woningschaarscbte; het marinebestuur trekt zich weinig aan van de behoefte, maar de vele overplaatsin gen zijn aanleiding, dat velei klachten over woningtekorten inkwamen en een verzoek van die zijde is gericht tot B. en W. om in het te kort te voorzien. Het is voor het marinepersoneel uiterst on- pleizierig, als het vele jaren in het bui tenland is geweest en dan naar hier wordt overgeplaatst, nog eenige maanden te moeten rondloopen zonder woning, en op een lijst te moeten komen. Deze lijst geeft zelfs nog niet eens een beeld van den toestand, omdat velen, die niets liever verlangen dan weer aan eigen haard te zijn, liever dan te wachten tot ze aan de beurt zijn, maar de eerste de beste wo ning nemen, die te krijgen is. Herhaalde malen is gevraagd naar het prae-advies betreffende deze aanvrage, en de vorige burgemeester heeft ver klaard, dat dit zoo spoedig mogelijk zou worden uitgebracht. In September LI. heeft spr. een zestal vragen gesteld om trent het woningvraagstuk. In hun be antwoording komen B. en W. tot dezelfde conclusie als spr., n.1. dat or een tekort is aan goedkoope huurwoningen. Maar dan wekt het toch verbazing, als het College dit in September moet constateeren, dat tot heden nog niets van aanbouw is te rechtgekomen. Bij een rondgang door de gemeente wekte het spr. aandacht, dat er een groot aantal woningen staan, die in aanmer king komen voor krotwoningen, en het is een schande voor de gemeente, dat ze nog bewoond zijn. Natuurlijk is het onmoge lijk al die bewoners ineens van goede huizen te voorzien; vele van de beschik- aare woningen zijn in den duren tijd ge bouwd en ten overvloede heeft de regee ring nog de huurprijzen opgevoerd, zoo dat men die woningen niet bewonen kan. Misschien dat wij van die hooge huren afkomen, als de motie-Vliegen in de Tweede Kamer aangenomen wordt. Reeds in 1926 is een lange lijst van af gekeurde woningen ingediend door Pu blieke Werken, en thans zijn deze huizen nog bewoond. Ook de Gezondheidscom missie heeft herhaaldelijk voorstellen tot afkeuring ven woningen gedaan, zonder succes. Spr. kent niet de reden van deze stille tegenwerking, maar waar B. en W. tot dezelfde conclusie komen als spr., n.L dat er een woningtekort is, daar mag het toch verbazing wekken, dat niet tot bou wen wordt overgegaan. Weliswaar is er geen nijpend tekort, maar er is geen sprake van eenige reserve. Het oorspronkelijke plan van de Wo ningstichting was de bouw van goed koope volkswoningen. In Februari was geïnformeerd naar den prijs van den grond. Het gemeentebestuur heeft niet geantwoord, maar ging oonfereeren, en de Woningstichting werd afgescheept met de mededeeling, dat men eerst wilde zien hoe het particulier initiatief zich zou ontwikkelen. Men had daarbij het oog op den aanbouw in de Beukenkamp straat en wilde de zaak een maand aan Deze woningen in de Beukenkamp straat evenwel zijn koopwoningen, en daarvoor zijn ze veel te duur, de koopers hebben er een strop aan en deze bouw of aan welke kleur zij de voorkeur gaf, zou hij monsters ervan meenemen. Hij tastte snel rond in Doris' latafel en koos drie of vier verschillende kleedingstukken uit en stopte ze onderin zijn valies onder zijn eigen spullen. Al moesten de zestig dollar van zijn eigen geld die hij bij zich had, er ook aan gaan zoo zwoer de argelootze James hij zou een verzameling van het beste wat er te New-York te krijgen was, mee naar huis brengen! En nu moest hij zoo dood gewoon als iets vertrekken, met de vurige hoop dat zijn radelooze hersenen op weg naar het station tot kalmte zouden komen. James zuchtte, trachtte de wanhoops- trekkem op zijn jonge gezicht te effenen en ging naar beneden. En zijn schoon vader in de huiskamer knikte goeden dag en James bedacht tot zijn troost dat er aan de jaarlijksche logeerpartij van dat heerschap over enkele dagen een einde zou komen. Ja, en het was ook een troost te merken dat Doris een beetje verstan diger scheen geworden te zijn toen zij met hem naar de veranda toeliep. „Ik ik ben een flauw kind, en ifc ik wiiï je vertrouwen, Jimmy", fluister de zij, „maar o, je weet niet hoe zeer het mij doet dat je met Maud op- en neer gaat!" James knikte verdrietig. Dezelfde oude twijfel klonk in haar stem. „Ja, maar ik ga niet met haar op en neer", zeide James ongeduldig. „Je moet weten dat het een zuiver toeval was Doris hield de omslagen van zijn jas vast en zag hem aan. „Je wilde met haar meerijden; zij had jou onmogelijk met geweld in haar auto sohaarsohte. Wederom wendde het be stuur van de Woningstichting zich tot B en W. Het College vroeg een lijst van candidaten. Deze is overgelegd, doch men wenschte een geteekende verklaring der candidaat-huurders, dat zij alsnog de woning wenschten. Een dergelijk wan trouwen in de Stichting wekt spr. verba zing; vindt men een verklaring Van het bestuur onvoldoende? Spr. trekt hieruit de conclusie, dat dit gedaan wordt om de zaak sleepend te houden. Er werden voorts allerlei bizonderheden van het be stuur der Stichting verlangd, die onmoge lijk konden worden gegeven. Het Bestuur dezer Stichting doet zijn arbeid belange loos en de beantwoording dezer vragen vereischte een langdurig en intensief onderzoek. Tenslotte werd geantwoord, dat het Grondbedrijf de kwestie van den grond onderzoekt. Wat heeft dat nu met de zaak te maken? Het wekt verwondering, dat men geen rechtstreeksehe antwoorden geeft, maar met allerlei formalistische dingen de zaak tegenhoudt. Er werd ook gezegd, dat een onderzoek niet heeft uitgewezen of wer kelijk een tekort bestaat en dat alleen een woningtelling dit kan uitwijzen. Maar een woningtelling is niet noodig. De grondprijzen zijn telkens hooger geworden, en het gaat niet aan, dat het gemeentebestuur op deze wijze de zaak tegenhoudt. Het particulier initiatief bouwt geen huurwoningen, kan dat ook niet, en het is verwonderlijk, dat ons de mocratisch gemeentebestuur kans heeft gezien dezen bouw 9 maanden tegen te houden. Thans nog een woord over den grond. De Woningwet zegt, dat de gemeente' grond kan afstaan voor woningbouw, en het is onbegrijpelijk, dat de Woning stichting nu den maximumprijs moet ge ven, nog wel voor terrein, dat vroeger aan de Stichting heeft behoord. Was het nu nog den kostprijs, dien men bereken de, dan was het nog wat anders, maar de prijs is zoodanig opgevoerd, dat het onmogelijk is goedkoope woningen te bouwen. Terwijl notabene over 50 jaar de woningen het eigendom der gemeente zqn! Onze gemeente betaalt in verhou ding tot andere van dezelfde grootte weinig aan volkshuisvesting. Bovendien komen door het tegenhouden van dezen bouw andere gemeentebelangen in het ge drang; zooals hoogere belastingopbreng sten, water en licht e.d. Spr. zal gaarne vernemen of het gemeentebestuur van zins is den bouw aan te moedigen. De heer Bok heeft met veel belang stelling het betoog van den heer De Nijs aangehoord. Voor een groot deel kan spr. dit onderschrijven, maar onjuist is, dat het College stil is blijven zitten. De kwes tie was, dat de zaak niet aan het College in zijn geheel sympathiek was. Er was een meerderheid en een minderheid. Nochtans is de zaak met ernst behandeld. In een vijftal vergaderingen van de Com missie v. h. Grondbedrijf, gehouden tus- schen 23 Maart en 3 Aug., is de zaak be sproken. Telkens weer werd zij naar het Grondbedrijf gerenvoyeerd en dit bracht zijn bezwaren naar voren:.prjjs van den grond, urgentie van den bouw, onderzoek der lijsten. In elke vergadering kwamen bezwaren te berde. Tweemaal is een schrijven van den inspecteur v. h. Wo ningtoezicht, jhr. de Graeff, ingekomen om op spoed aan te dringen bij het Col lege, maar daar was men niet eenstem mig. Het College is met de Stichting over eengekomen de zaak een paar maanden aan te zien; men wilde het particulier ini tiatief niet voorbijgaan en afwachten hoe zich dat ontwikkelen zou, speciaal in de Beukenkampstraat Maar zooals de heer De Nijs al zeide, zijn dat koopwoningen en geven zij dus geen aanwijzing. Op het oogenblik is het College in be spreking over 32 woningen; deze worden thans in teekening gebracht. De heer De Nijs beschuldigde het College van con servatisme. Maar het is juist het conser vatieve lid van het College geweest, dat op woningbouw aandrong. Spr. heeft al tijd den woningbouw een goed hart toe gedragen en er veel voor gevoeld, maar spr. was een minderheid in het College en het was niet steeds aangenaam tegen werpingen te moeten ontvangen bij de verdediging. kunnen sleuren", zeide zij. „En zij zèl je niet krijgen. Niemand zal jou krijgen, zoo lang ik leef. Ik meende het, Jimmy; ik zou mijzelf van kant maken op het eigen oogenblik „Mijn schattekind", zeide James schor. „Zal het je gelukkiger maken, als ik zweer dat ik nooit meer met haar zal mee rijden?" „Ja, als je het werkelijk meent," be aamde Doris, met een ijl, twijfelachtig stemmetje. „Geloof mij, ik meen het!'' barstte James los, en zijn stem, trilde, terwijl hij zijn had naar den sterrenhemel ophief: „Zoo waarlijk „O stil; stil!" riep Doris, want ze moes ten om de buren denken. Nu lagen haar armen om zijn hals en haar lippen waren op de zijne gedrukt ja, en potdorie! Zij slikte juist weer een snik in, ten bewijze dat zif nog altijd niet overtuigd was. James Henry drukte haar tengere persoontje tegen zich aan, tot het bijna kraakte en hij maakte allerlei ge smoorde geluiden, die pas weer samen hang kregen toen hij besloot: „—dus wacht nu een half uur en bel dan de buiten sociëteit op en zeg tegen Storm, dat hij het je moet vertellen. Hü kan zich onmogelijk verbeeld hebben dat er zooveel heibel van komen zou!'1 Aldus verliet Fel som zijn prettige knuS- se huis. Dien ochtend was hij nog een kwiek jong zakenman geweest, met een gemoed dat geheel in evenwicht was, en nu was hij heelemaal van streek! Hij scheen niet in staat om aan iets anders te denken dan aan deze onverdiende uit barsting van Doris! Zij was heelemaal 6p 1927 blijkt, dat er 14 woningcomplexen in exploitatie zijn, waarvan bij 6 geld bij moet. De andere leveren voordeelige saldi op en uit deze voordeelige saldi heeft de Stichting de woningen in de Visohstraat gebouwd. Maar de krotwoningen, waar voor deze woningen in de plapts kwamen, waren spoedig erna alweer bewoond, en dus bereikte men het doe! niet Ook voor het marine-personeel moet worden ge bouwd. De Inspecteur van de Volksgezondheid heeft geïnformeerd naar het aantal wo ningen, dat beschikbaar was; dit waren er beneden 4.12; 7 hiervan zijn in een zoodanigen toestand, dat ze moeilijk te verhuren zijn. De meerderheid van het College kon niet besluiten verdere stappen te doen; spr. evenwel is als vormende de minder heid, van meening, dat iets voor woning bouw moet worden gedaan. Wat nu de grondprijzen betreft, de inspecteur, jhr. de Graeff, vond het niet wenschelijk, dat daarop door de gemeente verlies geleden werd. De prijs werd ten slotte bepaald op 2.10 voor gewonen, 3.49 voor bouwrijpen grond. Dat is de kostende prijs voor de gemeente. Een deel van het College was van meening, dat men voor dezen prijs den grond niet mocht afstaan, maar daarvoor den 3e kl. grondprijs moest aanhouden. Met den in specteur der volksgezondheid is het Col lege thans bezig gegevens te verzamelen; onze laatste brief van 19 October is nog niet beantwoord. De heer D e N ij s dankt den heer Bok voor de beantwoording van zijn interpel latie. Spr. heeft niet den indruk gekre gen, dat met kracht aan de woningvoor ziening gewerkt wordt. De brief van jhr. de Graeff is eigenlijk een aanklacht te gen de gemeente Den Helder. Op de 7100 woningen in deze gemeente blijven er 4 beneden 4.over, die leegstaan. Is dat geen aanklacht dat er een tekort is? En de wijze waarop met den grond gehan deld wordt, is ook oorzaak, dat niet goed koop kan worden gebouwd. Het is on barmhartig de Stichting een prijs te laten betalen, die te hoog is. Spr. wenscht de toezegging van het gemeentebestuur be treffende alle mogelijke medewerking voor goedkoope woningen. Reeds in Febr. 1924 hebben de heeren Van Loo en Van Os aangedrongen op bouwen; ai dien tijd is er niets gedaan. De beer Van Os: Er zijn 64 wonin gen gebouwd! De heer De Nijs: In anderhalf jaar tijds. Terwijl er praktisch geen leegstaan de goedkoope huurwoningen zijn. De Stichting wil ze bouwen en op het ge meentebestuur rust de moreele plicht het daarbij behulpzaam te zijn. De heer Bok: Het College heeft zijn best gedaan voortgang te maken. Dat dit de zaak zou saboteeren, moet spr. tegen spreken. In Juni 1927 zijn de woningen in de Vischstraat in gebruik genomen; er werd dus wel doorgewerkt, al was men niet overtuigd van de noodzakelijkheid van grooten spoed. Voor de meening der meerderheid in het College was overigens ook wel eenigen grond aanwezig, doordat ten vorigen jare eenige woningen leeg stonden. Dat het College daardoor wat voorzichtig werd, is te billijken. De heer Van Os: De heer De Nijs houdt een vurig betoog waarin hij zegt, dat de wongbouw wordt tegengewerkt. Ook zegt hij, dat de Woningstichting haar werk belangeloos doet Dit is niet juist; er is een zeer behoorlijk gesalarieerd secre taris en penningmeester, die mede stem hebben bij beslissingen. Dat men de lijs ten wilde controleeren, geschiedde niet uit wantrouwen jegens het bestuur der Stichting, maar het is meermalen ge beurd, dat bij controle bleek, dat verschei dene candidaat-huurders weder moesten afvallen. Verder blijkt, dat deze woning bouw toch niet in staat is de krotwonin gen te doen verdwijnen. Ook niet als men den grond goedkoop geeft. De vraag was of het noodig was inderdaad 100 wonin gen te bouwen. Er bleken in totaal 24 woningen noodig te zijn. In de Beuken kampstraat zijn ook huurwoningen ge bouwd, en meerdere zijn in aanbouw. Er zijn vele menschen, bijv. thuisvarenden, die een spaarduitje hebben en die daar geweest vanavond; ja, hjj begreep dat, maar dit verklaarde nog voor geen tiende gedeelte de verandering die er met haar gebeurd was. Misschien was zij al heime lijk jaloersch op Mabel Barrow geweest van het oogenblik af dat die hier was ko men wonen, en was de opgekropte ja- loerschheid nu eindelijk tot een uitbar- sting gekomen! Of zou iemand haar Iets voorgelogen hebben? In elke buurt werd gepraat, onder mannen en vrouwen, en er woonden in dit blok een paar lui, die Jaraes niet verder vertrouwde dan hij ze zag. Of mis schien ach, hij had maling aan al die mogelijkheden! Zijn eerste zorg was, boe hij die ellendige gevolgen ervan moest vermijden. Het zou goed Zijn en ook pret tig, als hij Doris ertoe kon krijgen om hem 's avonds weer af te baleneiken dag, niet zoo af en toe maar. Aangezien ziji wist dat hij den heelen dag op het kan toor was, zou hij zioh rekenschap kunnen afleggen van elke minuut die hij van huis was. Een lafhartige overgave in zekeren zin, maar James voelde zich niet eens be schaamd bij de gedachte. En als Mabel Barrow zich nog eens aan hem vertoonde in haar lichtblauwe fijne auto, zou James Henry, zoo noodig, door de dichtstbij zijnde spiegelruit vliegen en door de achterdeur weggaan of in een boom klim men of allerlei andere ongelooflijke din gen doen om uit de gevaarlijke zone van Mabel's groote klnderoogen te komen! Ja zeker! Het eerste beginsel zou voortaan voor hem zijn om op te passen voor die blauwe auto. James Henry knikte met nadruk es Schoeffelenberger om te mogen interpel leeren over den verkoop van een partij oud ijzer van de Gasfabriek. Grondbedrijf. keek toen om, om te zien, of Doris soms door een gelukkig toeval hem uit het raam nakeek; en daar stond zij, zoo waar, en hij glimlachte breed, vermoeid» en wuifde; en ook Doris wuifde. En toen schrok Folaom, of h® opeens een slag In zijn gezicht had gekregen. Hij hoorde remmen krassen met het bepaalde fluitende geluid dat hij zich herinnerde van de remmen van Mabel's auto, nu op een paar passen afstand van zijn eigen huis James kon een1 huivering niet beheer- schen; het was de duivelsche vermalen dijde wagen, die nu langs de straatlan taarn reed, in 't volle gezicht van Doris, en de wagen kwam hem duidelijk achter op, want hij stak de straat over en reed voort aan den verkeerden kant van de straat om hem te vervolgen! Hij wenschte het op een loopen te zet ten, maar zijn beonen schenen in granie ten zuilen veranderd te zijn. Een oogen blik kreeg hij een bespottelijken inval, om hulp te roepen, want James was dien avond droevig van streek. Dat ellendige vrouwtje was dan toch werkelijk verkik kerd op hem en hij had dat zelfs nooit vermoeid'! Nu was de wagen op zij van hem en stond plotseling stiL „Goeien avond, Folsom!" zeilde Mnrb Barrow kortaf. James keerde tof hef loven Cerug en keek. Die gemeen e gluiper was alleen! Op dat oogenblik voelde James om die reden bijna genegenheid voor hem, Hij was alleen en wenkte, gezeten in de knuaie diepte van' den coupé. (WovX wnxigd).

Heldersche Courant | 1928 | | pagina 9