Vijfde Blad PLAATSELIJK NIEUWS Fotogr.-Ateller EISELIN. Raadsoverzicht. predikbeurten. VAN ZATERDAG t DECEMBER 1B2B Den Helder. Promoveerde te Gronin- 5 h?r G (f Tlniet wif en natuurkunde labeling en B. Brouwer. AANBESTEDING HOTEL-PENSION TE HUISDUINEN. Ingeschreven was door de volgende fir ma s: Minneboo Walboom 28 873 G Groot 28.942.-, H. Hagen 29.490.-', !S1o^ers ƒ31.833.-, M. C. van der Plas J 31.858.—, Gebr. van Pelt 32.100—, Doedens Sohilder, 't Zand, 32.922 Starrenburg Boerdijk 32.990.—, C.' Quak 33.640.-, Fa. Gebr. Smit 33.650.-. HR. MS. „HERTOG HENDRIK". Hr. Ma Hertog Hendrik, die gisteren van zijn oefen ingsreis is teruggekeerd, kwam om haif tien in de haven. De staf- muziek stond op het Havenhoofd opge steld en verwelkomde den oorlogsbodem. AANKOMST INDISCHE MA TT., De Rotterdam Uoyd-Rapide vertrok gisterenochtend 10.5 van Marseille. Aan komst hedenochtend te Roozendaal 7.16, te Rotterdam DJ\ 8.51 en in Den Haag 9.19. De mail zal dus ■waarschijnlijk in de be stelling van hedenavond worden opge nomen. ST. NIOOLAAS IN ONZE STAD. Behoudens goedkeuring van B. en W. zal aan het St. Nicolaasfeest in Casino Zondagmiddag voorafgaan ©en rondgang met muziek van de Jonkerstraat, vervol gens gaande door Jan in 't Veldstraat, v. d. Duin v. Maasdamstraat, Ruijghweg, Parallelweg, Spoorstraat, Koningstraat, Kanaalweg naar „Casino". De stoet ver trekt 1 uur vanaf de Jonkersraat en zal 1 uur 30 in „Casino'1 arriveeren. EEN GEWESTELIJKE PLUIMVEE TENTOONSTELLING. D© Pluimvee- en Konijnenfokkers ver- eeniging „Den Helder Omstreken" (bij verkorting H. O.) zal half Februari 1929, in afwijking met andere jaren, met het oog op de groot© kosten verbonden aan een Nationale tentoonstelling, dit win terseizoen een Gewestelijke tentoonstel ling organiseeren. Op deze districts-tentoonstelling zullen alleen zij kunnen exposeeren, die wonen ln het rayon benoorden Alkmaar. CONCERT JKUNST AAN HET VOLK". krachtiger geworden, hij oogstte na leder numimer heel veel applaus. „Trieneke" (tekst van Jusüne de 'Bunje) viel bij het publiek ln zeer goeden smaak; zoowel om den tekst als voordracht van den solist. Het laatste ied: „Gelukskind" van Jos. Reekers ont lokte het publiek daverend applaus, het Jo-ho"-refrein dwong den toehoorders tot uitbundigheid. De heer Van der Stap toont, ondanks het klimmen der jaren, een muzi- kalon vooruitgang, welke hem nog wel eens te Den Helder zal roepen. Toon de Hoogh. VIOOL-RECITAL JAN KUBELIK. Er waren onder de 'bezqekers sommi gen, die teleurgesteld waren over het aan tal, dat de zaal vulde, en die voor zoo luttel geld een volle zaal hadden ver wacht. Wij behoorden niet onder hen; wjj hebben de laatste jaren te veel van der gelijke avonden meegemaakt om niet te weten, dat het hebben van een volle zaal enkele uitzonderingen daargelaten een onvervulbare illusie is. Integendeel, er waren, dunkt ons, zeer vele bezoekers. Waren de concerten, wel ke wegens gebrek aan deelneming thans zijn opgeheven, altijd zoo goed bezocht geweest, ^an zou van opheffing geen sprake behoeven te zijn geweest. En wat er nog aan bezoek te kort kwam, werd ruimschoots vergoed door hartelijkheid en warmte. Wie er waren, waren de echte muziekliefhebbers en zjj hebben Kubelik op ondubbelzinnige wijze getoond, dat zijn komst naar den Helder hoogelijk op prijs is gesteld. Een recensie geven van dit concert? Wij zouden het niet durven. Kubelik is een man van rijpen leeftijd, die zijn sporen verdiend heeft, die ten opzichte van kunst zijn standpunt heeft, en wiens techniek boven alle lof verheven is. Zoo iemand critiseert men niet en zeker niet een leek- recensent. Men aanvaardt het, wat de meester geeft men kan het persoonlijk meer of minder apprecieeren, maar men aanvaardt het zonder meer. Kubelik's techniek was verbazingwekkend en men kon, al spelende het vioolconcert van Pa- ganini, meenen dezen duivelskunstenaar zelf te zien. Ook kon men zich indenken in de verbazing onzer voorouders, die het ongelooflijke voor hun oogen zagen ge beuren: op een simpele viool een melodie te spelen en die zelve op dezelfde vi ool te begeleiden! Kubelik speelde voor de pauze een vi ool-concert van Mendelssohn, en daarna het bovengenoemde concert van Paganini. Hij werd daarbij begeleid door Otto Hasa, wiens spel zich geheel aanpaste aan dat van den violist, en daarmede prachtig aaneensloot. Mendelssohn's concert is ook al weer een kwestie van appreciatie, en wie het eenmaal met orkest hoorden, vonden in de simpele pianobegeleiding geen bevrediging. Paganini had mooie gedeelten, maar was uitteraard meer als virtuozennummer gecomponeerd, en het geen hier op het instrument uitgehaald werd, grensde aan het phenomenale. Na de pauze kregen we een eenvoudiger nummer, een Romanze van Mozart, een preludium van Bach, dit laatste als Obli gaat-nummer. Van den violist zelf die zich ook meermalen met componeeren bezighield: zes vioolconcerten zijn o.a. van hem bekend kregen we een ballade, die zeer melodieus was en in de pianobegelei ding van groote bekoring. Met een Polo naise van Winiawsky werd besloten, maar het succes was na afloop zoo geweldig en men riep den meester zoo energiek terug, dat Kubelik de hand over het hart en de strijkstok over zijn viool streek en ons vergastte op een Ave Maria, zooals zelfs Schubert zich niet gedroomd heeft. Kube lik speelde dit tweemaal, beide "malen een octaaf hooger, maar de pianobegeleiding, die de e'erste maal de schrijfwijze van Schubert volgde werd bij de herhaling tot een prachtigen variant, waar tegen de statige melodie bizonder fraai uitkwam. Het was, voor de aanwezigen, een bi- zondere avond, en zij hopen ongetwijfeld, dat, nu het comité voor abonnementscon certen ontbonden is, op deze wijze in de behoefte aan solistenconcerten voorzien zal kunnen worden. Maar zoo is het toch een riskante onderneming, gelooven wij. NEDERLANDSCHE MAATSCHAPPIJ f VOOR NIJVERHEID EN HANDEL. DEPARTEMENT DEN HELDER EN OMSTREKEN. tement deelnamen. Zoo meende de heer Zuidervllet, dat dit vraagstuk niet voldoende kon worden behandeld, zonder het stelsel van de huurkoop daarnevens te beschou wen. Spr. aohtte ook dit stelsel een maat schappelijk gevaar, omdat vroeger eerst ge spaard werd en toen gekocht, terwijl tegen woordig niet gespaard worot, maar toch gekocht wordt en het geld wordt uitgegeven vóór het verdiend is. De massa heelt geen weerstand genoeg om de verleiding in de meest geraffineerde vormen van de moderne reclametechniek te kunnen weerstaan. De bater wilde verbetering brengen ook door den middenstand z. i. de slechtst georga niseerde vakgroep aaneengesloten krach tiger te doen optreden. 'Verschillende andere heeren meenden, dat het niet mogelijk zou zijn, dat winkels er 2 prijzen op na zouden houden. De inleider handhaafde zijn conclusies en was van oordeel1, dat de concurrentie wel oorzaak was van het feit, dat de contante kooper den laagst mogelijken prijs betaalde, doch dat de kooper op afbetaling een méér- prjjs zou moeten betalen, ter dekking van de verschillende risico's. Besloten werd het stelsel yan huurkoop in de volgende vergadering te doen prae* adviseeren door de heeren Zuidervliet en Njjpels; daarop conclusies te nemen en de vragen van het Hoofdbestuur te beant woorden. Dit onderwerp werd' ingeleid' door den heer S. Jaring, die dit 'probleem ernstig had bestudeerd en de vergadering een rapport voorlegde, waarbij ook een korte historische beschouwing was opgenomen. Dit euvel- is dieper ingeworteld dan me nigeen wel denkt en heeft ook in. Den Hel der ernstige vormen aangenomen. De in leider geeft van vormen van woeker enkele sprekende voorbeelden'! Spr. komt tot de conclusie, dat het noodzakelijk is, dat door particulieren, vereenigingeni en de ge meente gevormd! moet worden een z.g. volksbank, waarbij het beheer geheel on baatzuchtig dient te worden gevoerd. Algemeen is de vergadering van oordeel, dat het wenschelijk is, dat ook in Den Hel der iets gedaan wordt om de (menschen te halen uit de handen der woekeraars en om te zorgen, dat ze er niet toe komen naar die maatschappelijke hyena's toe te gaan. Benoemd' wordt een commissie tot be strijding van dfen woeker, bestaande uit de heeren S. Jaring, voorzitter; Mr. A. Veld man, secretaris; Klerk, Postuma en notaris Engelmaan, die het vraagstuk nader zal be- studeeren en op een volgende vergadering rapport zal uitbrengen. Bit de rondvraag vestigt notaris Engel- mann de aandacht op het werkplan van de Zuiderzeecommissde uit de K. v. K., waarbij aan de belangen van Den Helder een ruime plaats is ingeruimd. Te ruim 11 uur sloot de voorzitter deze belangrijke en geanimeerde vergadering. TENTOONSTELLING A. J. O. In de voormalige normaalschool, waar van eenige lokaliteiten zijn afgestaan aan de A.J.C., die er hun lees- en clubzaal heb ben ingericht, is op het oogenblik een tentoonstellinkje ingericht, bestaande uit een vrij volledige verzameling kampeer- artikelen, brochures en geschriften der A. J. C., een aardige natuur-historische afdeeling, voor een groot deel door de jongelui zelf bijeengebracht (het is onge looflijk zooveel soorten schelpen hier nog worden gevonden). Door den boekhande laar Daan Schreuder zijn een aantal cou rante boeken afgestaan; deze zijn voor den verkoop bestemd en de A J. O. krijgt er een kleine vergoeding voor. Verder is er eenig glas- en aardewerk; eerstge noemde het bekende Leerdamsche, hier op het oogenblik nergens te krijgen, het laatste heel mooi Duitsch fabrikaat. De Centrale in Duitschland zond een aantal boekjes over kunst, plaatwerk, brochu res, liederenbundels enz. Tenslotte de uit gaven der A. J. O. in Nederland, die hier naturlijk volledig zijn ondergebracht. BOND TEGEN DEN ZWAREN BELASTINGDRUK. Door bovengenoemden bond is het volgende request aan den Raad der ge meente gericht: De Bond tegen den zwaren belasting druk, Parallelweg 75, Den Helder, heeft de eer uwe aandacht te vestigen op het feit, dat bij een eventueele aanstelling van een vierden wethouder de jaarlijk- sche kosten ad 2600.en later ook de pensioenkosten wederom ten laste van de burgerij komen, hoewel de geheele kwes tie slechts een geschil van eenige raads leden onderling is. Het komt onzen Bond daarom niet billijk voor dat thans aan de burgerij lasten zullen worden opgelegd door een onderling meeningsverschil. De Bond vnd. geeft u daarom beleefd in overwoging niet tot benoeming over te gaan tenzij dan dat iemand bereid' ge vonden worde dit ambt geheel kosteloos waar te nemen. Naar de Bond hoopt zal uw College dit request ln welwillende overweging ne men, en teekenen namens den Bond, Hoogachtend, J. Tiessen, Voorzitter. J. P. v. Bommel, secretaris. ITALIAANSCHE OPERA. Wij hebben reeds een en ander mede gedeeld betreffende de opvoering van „La Traviata", welke op Dinsdag 18 December a.s. in Casino dbor de in ons land gevestigde onderneming N.V. „Opera Italia" wordt opgevoerd. Van de kost baarheid eener dergelijke onderneming zal de lezer wellicht eenig idee krijgen, wanneer wij mededeelen, dat het gezel schap, 'bestaande uit 75 personen, met een extra trein naar Den Helder komt. Het eigen orkest der onderneming be staat uit ongeveer 80 zeer bekwame mu sici, en ataato ndar leiding vjtn Maestro igezumien Mededeollng. De foto'i tot en met Maandag avond 9 uur gemaakt, sjjn Dlnidag 2 uur klaar. ParentL Voor den gevel en in de hall van Casino heeft men reeds het tableau de la troupe kunnen zien; de beste solisten wer ken aan deze vertolking mede, met vol ledig koor, ballet en orkest. De solo's zijn zeer mooi, ook de koren aantrekkelijk. Trouwens, de muziek van Verdi is van groote bekoring, en wij kennen allen wel een of meer zijner melodieën, hetzij uit de Troubadour (H Trovatore) hetzij uit La Traviata of een andere opera. Er worden voor deze uitvoering tekst boekjes verkrijgbaar gesteld, waarin naast het Italiaansch die Hollandsche ver taling is opgenomen, en die tevens den korten inhoud vermelden. Het is zeer aan te bevelen dezen inhoud vooraf te bestu- deeren, omdat men daardoor beter de handeling kan volgen. Wij hebben reeds medegedeeld, dat het libretto van de opera is vervaardigd naar den roman yan Alexander Dumas „La Dame aux Camé- lias"; de handeling vindt plaats omstreeks 1700. De handelendie personen zijn: Vio- letta (sopraan), Flora Bervoix (mezzo sopraan), Annina (sopraan), Alfred Ger- mont (tenor), George, vader van Alfred (bariton), Gaston, burggraaf van Léto- rières (tenor), Baron d'Orval (bariton), Markies d'Obigny (bas), Dokter Grenvil (bas), Giuseppe (Josef), bediende van Violetta (tenor), Een bediende van Flora (bas), een commissionair (bas). Voorts vrienden van Violetta en Flora. In het eerste bedrijf vinden we Violetta in haar salon, in een gezellig samenzijn met haar vrienden. Een der vrienden heeft een kennis meegebracht, Alfredo Germont, die in den vriendenkring wordt geïntroduceerd. Deze Alfredo heeft een innige liefde opgevat voor Violetta; ge- duren© het feest heeft hij gelegenheid haar te spreken en haar zijn hart aan te bieden. Violetta is lichtzinnig en zij heeft zelfkennis genoeg om: te beseffen, dat zij geen ernstige liefde kan koesteren. Nochtans verlangt zij naar een geregeld leven en zij besluit met Alfredo te gaan leven. Zij verlaten Parijs en gaan buiten de stad op een afgelegen plaats wonen. Het tweede bedrijf speelt in deze villa in de nabijheid van Parijs, waar de twee gelieven reeds eenigen tijd hun geluk genieten. In volgendb nummers zullen wjj nog een en ander omtrent het werk mede deelen, alsook over de muzikale bewer king door Verdi. WINKELNIEUWS. In het perceel Spoorstraat 120 heeft do heer Smit een bloemenmagazijn geopend. Alle bloemstukken en losse bloemen zijn aldaar verkrijgbaar; de heer Smit, die vele jaren in het buitenland gewoond heeft, is goed bekend met de kunst van schikken, zoowel op binnenlandsche ma nier als ook op buitenlandsohe. Wij ver wijzen voorts naar de advertentie in dit nummer. VAN HET DAK GEVALLEN. De heer T. Griek te Huisduinen, die lezig was op de daken van de villa's „Drie-1 hulzen" eenige stormschade te herstellen,, heeft bij deze werkzaamheden zijn even wicht verloren, met het noodlottig ge volg, dat hij ter aarde stortte. Met inwen dige kneuzingen, gelukkig niet van ern- stigen aard, is hij naar hot Marine Hos pitaal vervoerd. RECTIFICATIE. Een onzer zetters had: Donderdag de aardigheid om in de advertentie van den den heer v. d. Leek, sigarenmagazijn „Deli", Koningstraat 106, te zetten, dat in dit magazijn kistjes sigaren van 100 stuks tegen 60 ot. verkrijgbaar waren. Onze lezers zullen wel begrepen hebben, dat dit per 10 stuks moest zijn. De entróe van burgemeester Driessen n den openbaren raad dezer gemeente is voor den nieuwen magistraat niet zeer aangenaam geweest. Want de eerste raadsvergadering, die onder .zijn voorzit terschap zou worden gehouden, moest we- wegens het tragisch sterfgeval, waardoor de heer Van der Veer plotseling werd weggerukt, worden verdaagd, en toen zij 11. Dinsdag, de week daarop, gehouden werd, kreeg de burgemeester al dadelijk de onaangename discussies over de wet houderskwestie. Over deze laatste zullen wij het, in afwachting van het verloop de zer aangelegenheid, niet hebben in dit overzicht; ook de interpellatie over de Êh'oto, welke door den heer van Loo is ge- ouden," gaan wij met stilzwijgen voorbij. De heer De Nijs heeft zijn aangekon digde interpellatie over den woningbouw gehouden. Uit het antwoord van wethou der Bok bleek, dat men in het College niet eenstemmig was over de urgentie van een bespoedigden aanbouw, en het betoog van den interpellant was niet zeer overtui gend. Wij kregen den indruk, dat deze zaak door den heer De Nijs wel wat over dreven werd. Die indruk werd versterkt door het in'alle talen zwijgen van den wethouder Verstegen. Ware hier inder daad een noodtoestand geweest ten op zichte van woningbouw, zooals de heer De Nijs deed voorkomen, voorzeker had de heer Verstegen den heer De Nijs ge steund. Nu deed zich het merkwaardige verschijnsel voor, dat het „meest conser vatieve deel van het College" het zijn de eigen woorden van den heer Bok een pleidooi hield voor woningbouw, ter wijl de „democratische meerderheid" ZONDAG 2 DZOIMBIR, NED. HERV. GEMEENTE. Nieuwe Kerk (Weststraat): s Morgens 10.80 uur, Ds. J. D. v. d. Veen. Onderwerp: tEen mensoh*van God ge- zonden.* Bevestiging van een lidmaat. WesterkerK (Westplein), 's Avonds 6.30 uur, Ds. F. W. J. v. d. Poel. Onderwerp: »Wien wij verwachten.* Huisduinen: 's Avonds 7 uur, Ds. E. R. Damsté. Onderwerp»Onder ons zekerheid.* Jnlianadorp. Geen dienst St Maartensbrug (Burgerbrug). 's Morgens 10 uur, Ds. Witkop. Oudesluis. Geen dienst Eenlgenburg. 's Morgens 10 uur, Ds. E. R. Damsté, van Huisduinen. Geref. Kerk (Spoorstraat): 's Morgens 10 uur, Oand. R. H. Kuipers, van 's Gravenhage. 's Avonds 5.30 uur. Cand. R. H. Kuipers. Hulpkerkdienst Gerei. Kerk. (Militair Tehuis, Kanaalweg). Geen dienst Anna Paulowna. 's Morgens 10 uur|en 's middags 2} uur, Preeklezen. Chr. Geref. Kerk (Steengracht): 's Morgens 10 uur en 's avonds 5 uur, Leesdienst. Oud Geref. Kerk (Hoogstraat): 's Morgens 10 uur, 's avonds 5.30 uur Leesdienst. Lutherscbe Kerk: 's Morgens 10 uur, Ds. O. O. G. Visser, van Rotterdam. Doopsgezinde Kerk: 's Morgens 10 uur. Ds. P. J. Smidts. Christen-gemeenschap. Breewaterstraat No, 16. 's Morgens 10.80 uur, Evangelisatie' samenkomst 's Avonds 8 uur, Evangelisatie-samen komst. Onderwerp: S.O.S. save our souls S.O.S. Donderdagavond 8 uur, Evangelisatie samenkomst. Evangelisatie (Palmstraat): 's Morgens 10 uur, Ds. D. E. Boeke, van Haarlem. 's Avonds geen dienst. Breczand. 's Morgens 10 uur, de Heer Boon. Leger des Hells (Spoorgracbt 38). 's Morgens 10 uur Heiligingsdienst ®n 's avonds 7J uur Verlossings-samenkomst. '8 Middags half 4. Openluchtmeeting (Koningsplein) JULIANADORP. Zendingsgebouw „Ster der Hope", 's Avonds 7.30 uur, de Heer A. Donker, van Wormerveer. WIERINGEN, Ned. Herv. Gemeente. Hlppolytushoef. 's Morgens 10 uur, Ds. van Beek. Den Oever. 's Morgens 10 uur, de WelEerw. Heer H Boersma, Cand. t. d. H. D. 's Middags 2 uur, Ds. van Beek. Doopsgezinde Gemeente. Hlppolytushoef. 's Morgens 10 uur, Ds. O. L. van der Veen. Stroe. 's Avonds 7.80 uur, Ds. O. L. v. .d. Veen. (Avondmaalsviering). zweeg. Het leven is rijk aan verrassingen, dat is vast. De interpellatle-Schoeffelenberger moest, wegens afwezigheid van dien heer worden verdaagd. Evenzoo verging het het voor stel betreffende de wethouderspensionee- ring. De voorstellen over de werkverrui ming gaven aanleiding tot het stellen van énkele vragen, doch werden overigens zonder discussie of stemming aanvaard. Er komen enkele belangrijke werken op voor; zoo zal het plantsoen voor het sta tion worden vergroot, de Prins Hendrik laan aan den huizenkant worden bestraat, de weg aan den binnenkant van den zee dijk worden doorgetrokken tot aan Huis duinen, enz. Voor de zooveelste maal schijnt weder een conflict te zijn ontstaan tusschen den inspecteur lager onderwijs en den Raad over een onderwijzers-benoeming. De burgemeester deelde zelfs mede aanvan kelijk te hebben geweigerd de betreffende stukken te teekenen en alleen gezwicht te zijn voor het argument dat bij niet-benoe- ming het rijkssubsidie vervallen zou. Wij zijn ter zake niet ingewijd en kunnen er dus niets anders over mededeelen, maar de Raad was over de geste des inspec teurs alles behalve tevreden. Rest van deze agenda alleen de rond vraag, die nog verschillende belangrijke dingen naar voren bracht. Ernstige klach ten werden ingebracht tegen den conces sionaris der radio-distributie te dezer stede, den heer Mensink. Ons zelf waren ook reeds klachten ter oore gekomen ,van menschen, die radio-distributie wensoh- ten en dus bij den heer Mensink moesten komen voor aansluiting, maar die wer den tegengewerkt, zeer lang op de aan sluiting moesten wachten of ook wel hee- lemaal niet geholpen werden, omdat ze de 'benoodlgde onderdeelen niet bij dien heer hadden gekocht. Verschillenden had den dan ook de reeds gekochte appara ten teruggebracht bij hun leverancier, en ïrtitïi-ilKz Jr- OP Proefcahrift ^|ield- intensiteitsmetlngen van d» verstroounsc voor enkele vloeistoffen. gehouden exa men slaagden voor eersten officier groote Sïr plaatsgenooten, de hee Woensdag j.1. werd door den heer S. Krynen alhier aanbesteed het bouwen van een hotel-pension te Huisduinen, voor rekening van de N.V. „Zeebad Huisdui nen 'Het schip ging direct door naar de Werf. Dinsdag 27 November jh concerteerde „Kunst, aan het Volk", zij' deed dien avond haar ™m eer aan, want het koor gaf den toehoorders „kunst". Behalve het koor, zong de Delftsche bariton Bram van der Stap een zestal liederen en onze stadgenoot Arie v. d. Weg speelde een drietal piano- soli. De solisten herdachten Schubert; Bram van der Stap vertolkte de „Erlkönig"- ballade en Arie v. d. Weg interpreteerde „Impromptu No. 4". Eerst na de pauze was het mij mogelijk het concert bij te wonen, zoodat alleen het tweede gedeelte van het programma aan critiek onderworpen werd. Het koor zong „'Zigeunerleven" van Ro- bert Schuman, daarbij: illustratief gesteund door de tambourin. De tambourinist stond niet vermeld op het programma, maar toonde, door zijn onderstreeping van den zang, het rhythxne te beheerschen en hier mede valt of staat het gezochte karakter, he beoogde effect. Rhythmisch beheersebt kweet hö zich van zijn. dankbare taak. Het koor reageerde hier op de juiste wijze en zong, of beter gezegd ^bezong", het zigeu nerleven. zooals het behoorde. De bezielende directie van den heer O. W. Rusting hield koor piano en tambourin in strenge hand, waardoor dit „Zigeunernummer" zeker een der mooiste koomummers van het pro- ^ToTslot^af het koor ,/De Wilgen" van Oor rails Dopper. Een zwaar nummer met moeilijke begeleiding. Alleen voordracht, nuanceering en geest kunnen zoo'n oompo sitie tot haar recht brengen, ook in dit koorwerk toonde het koor veel te vermogen., want in onze verbeelding zagen we de wil gen aan den slootkant staan met bunnen gouden?harden, houten kop", ax>als Adama van Scheltema het zegt. Het koor bleef op den juisten toon en.... zonder tekstboekje konden we den inhoud volgen, behalve dat de uitspraak „hoorbaar' was, was zij ook zeer goed- De heer Rus.ing, met dd zijnen, kan met voldoening op dezen avond .terugzien. De voor orkest geschreven begeleiding werd door den hear Arie v. d. Weg subliem weergegeven. De solist Bram v. d. Stap is geen onbe kende voor Den Helder, reeds vele jaren zingt hij' hier, in de laatste jaren was hij echter niet meer op het podium van Casino geweest. Zijn sonoor geluid! is met de jaren Onder presidium van Notaris Schreuder vergaderde Donderdagavond het Departe ment Den Helder e. o. in hotel „Believue". Na verschillende med'edeelingen aan de leden en de benoeming tot bestuurslid van den heer W. B. Oort, Burgemeester van Texel, werden enkele vragen), door het Hoofdbestuur'aan de Departementen voor gelegd, behandeld. Aliereest werd besproken het stelsel van het koopen op afbetaling, welk vraagstuk werd ingeleid' door den heer H. O. M. Napels, die zeide, dit probleem niet te zullen beschouwen uit wetenschappelijk oogpunt, doch volgens de feiten, aan de praktijk out- leend Spr. noemde 2 manieren van verkoopen: 1. contante verkoop; 2. verkoop op crediet of op afbetaling. De gevaren aan den ver koop op afbetaling verbonden, zijn voor veitooper en kooper ernstig. De verkooper derft rente, heeft meer administratiekosten en loopt veel grooter risico's, terwijl hij meer bedrijfskapitaal zal noodig hebben. Het systeem zal echter z.i èn door de groote concurrentie èn door het groote ge mak, dat het den niet kapitaalkrachtigen kooper geeft, niet gemakkelijk meer kunnen verdwijnen. 1 Spr. meent, dat het billijk is, dat er een prijsverschil1 zal bestaan voor den kooper, die koopt contant en voor den koopeT op afbetaling. Noodig is het, dat de winkeliers het verkoopen contant krachtig propa- geeren en d'at de mogelijkheid blijft bestaan om op rekening of op afbetaling te koopen, mits er dan verschil blijve in koopprijs. Hierop volgde een zeer geanimeerd debat, waaraan verschillende leden van het Depar Bestrijding van den tvoeker.

Heldersche Courant | 1928 | | pagina 17