KANNEWASSER De Indringer NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA IS ALTIJD GOEDKOOPER ST00MERIJ en VERVERIJ van S. KROM Eerste Blad. OOK VOOR DANIES-CONFECTIE GEMENGD NIEUWS. BUITENLAND. ■iSpringende Hemden Kloosterbalsem 56ste JAARGANG bl~land f2._, Ned. 0. en w. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Redacteur-Uitgever: O. DE BOER Jr., DEN HELDER Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: 60 en 412 Post-Girorekening No. 16066. Winterdienst. Maan Zon Hoogwater Dec. opond.opoudv.m.:rhm.: Z M D W D V Z n 8.18 n. 12.18 7.45 3.63 0.16 12.42 7.47 3.62 0.44 1.14 1.03 7.48 3.61 1.45 2.18 1.19 7.50 8.61 2.53 3.30 1.33 7.52 3.50 4.08 4.43 1.45 7.54 3.49 5.16 5.45 1.57 7.55 3.49 6.11 6.35 9.36 10.37 V 12.13 2.37 Zaterdag 1 Dec4.23 uur. Zondag 2 4.23 Maandag 8 4.22 WEEKOVERZICHT. Binnenland. Mr. Treub 70 Jaar. Gisteren werd Mr. M. W. F. Treub 70 jaar. Hij behoort tot de groote figuren die ons volk de laatste halve eeuw heeft gehad. Een veelzijdig genie, hoog geacht door zijn politieke tegenstanders. Een man met een groote scherpzinnigheid en een diepe kennis, aan wien ons volk veel te danken heeft. Het HbL schreef paar aanleiding van dezen gedenkdag: „Een Hollander is bovenal een geregeld wezen en als hij genialiteit weet te waar- deeren, dan moet het geregelde genialiteit zijn ,eene die een ongewone uitzetting is van bestaande vaderlandsche normen. Niet eene, waarvoor men nieuwe of bui- tenlandsche normen zoeken moet. Maar 'deze laatste soort, het geniaal ongeregel de, was juist die van Treub. Hij heeft er dan ook velen mee geprikkeld en ge- ergerd. Doch, zooals alle ware grootheid, dwong ze toch herhaaldelijk ook zelfs zijn vijanden tot bewondering. En zoo zal ook ditmaal heel het land wel moeten getuigen, zjj 't dan bij dezen en genen gemelijk-onwillig: Een buiten gewoon man voor buitengewone omstan digheden. Een figuur hors ligne." De zee geeftde zee neemt. Dat laatste hebben we deze weken weer zoo bitter moeten ervaren. De zee neemt; talrijke slachtoffers zijn er te betreuren na den jongsten storm, die zoo verwoed en onmeedoogend te keer is gegaan, die rouw heeft gebracht in zoo tal van gezin nen en die ook in ons land het leven heeft geëischt van een van die dapperen, die onverschrokken den strijd aanbinden met de verbolgen zee, als het er om gaat men- ■chen te redden. Piet Visser, de roeier van de IJmuider reddingboot, die bij een poging om de schipbreukelingen van het gestrande Italiaansche stoomschip „Salento" te red den, moest daarbij zelf het leven laten. Het is nog een wonder dat er niet meer Ingezonden Mededeellng. slachtoffers bij het omslaan van de red dingboot te betreuren waren. In de 104 jaar dat de N.- en Z.-Holl. Redding Maatschappij bestaat is dit de 40ste man, die bij een redding het leven liet. Procentsgewjjs is dit niet veel, maar toch doet het zien het gevaar waaraan onze redders bloot staan. In de laatste 14 dagen trokken de reddingbooten 30 maal uit en redden ruim 70 schipbreukelingen. Onze motorreddingboot „Dorus Rijkers", met zijn kranige bemanning, was daarbij niet erg fortuinlijk, en van de 9 keer dat zij uit ging, mocht er slechts één man ge red worden. Wij zullen hier geen herhaling geven van de feiten die gebeurd zijn en bet aan tal slachtoffers dat te betreuren is. Het zou een droevige balans worden, denken we alleen aan de 32 -slachtoffers van het Italiaansche stoomschip. Gelukkig heeft de stormwind zich ge legd, en is de rust in de natuur terugge keerd en heeft de zee haar onschuldig ge laat weer, alsof zij nooit grimmig en ver bolgen ware geweest. Buitenland. De koning van Engeland ernstig ziek. De koning van Engeland is ernstig ziek, .hij lijdt aan een longontsteking en pleuritis, een ziekte die niet alleen een pijnlijken toestand teweeg bretngt, doch bovendien een gevaarlijk karakter draagt. Met spanning worden niet alleen in Engeland de bulletins gevolgd die over den toestand van den koning dagelijks worden uitgegeven. De prins van Wales, de kroonprins, die met zijn broeder een reis door Afrika maakt, komt onverwijld naar Engeland terug, hetgeen wel een bewijs is van den ernst van de ziekte. Overigens is er de laatste dagen wel eenige verbetering in den toestand en ho pen de doktoren de infectie in bedwang te kunnen houden. De uitsluiting ln het Roer gebied. Nog steeds is men niet tot een oplossing kunnen komen in het conflict in het Roer gebied. De mijnen liggen stil en de econo mische gevolgen doen zich reeds gevoe len, zoodat ook verschillende andere be drijven genoodzaakt zullen zijn hun werk stil te zetten en hun arbeiders te ontslaan. Duizenden arbeiders zijn er werkloos. Thans is er sprake van het benoemen van een zoogenaamd oppersoheidsge- rechtshof, dat zou trachten een nieuwe loonregeling te vinden, die voor beide partijen verbindend zou zijn, om het con flict uit de wereld te heipen. Tevens bestaat echter het plan om be paalde personen van gezag uit te noodi- gen als bemiddelaar tusschen patroons en arbeiders op te treden. In dit verband wordt de naam van minister Severing ge noemd, die met de toestanden in de me taalindustrie uitstekend op de hoogte is. Een Amerlkaansch voorstel dat geen Ingang vond. Britten, de voorzitter der vlootcommis- sie uit het Amerikaansche representan tenhuis, heeft deze week aan Baldwin, den Engelschen minister van buitenlandsche zaken, een telegram gezonden, waarin hij een gemeenschappelijke bijeenkomst voor stelde van deze commissie en een com missie van Britsehe parlementsleden, om te beraadslagen over gelijkheid der zee macht van Groot-Brittannië en de Ver. Staten, ten aanzien van alle klassen van schepen, niet vallende onder de overeen komst van Washington. Dit voorstel heeft van Amerikaansche zij de echter reeds zooveel critiek ontvangen, dat er van het plan, dat zoo goed bedoeld was, wel niets terecht zal komen. Kellogg, de secretaris van Staat, verklaarde, dat het voorstel in strijd was met de Ameri kaansche wetgeving en in tegenspraak met de politiek der Ver. Staten. Want die politiek huldigt het standpunt: „Wie den vrede wil, bereide zich. ten oorlog." (Dat heeft de Amerikaansche staatsman echter niet gezegd. Red. Held. Crt) metaalindustrie te treffen voorgoed mis lukt. Daar de juridische beslissing in hoogste instantie nog wel eenigen tijd op zich zal laten wachten, beeft het rijks ministerie van arbeid nu plannen beraamd om van rijkswege in te grijpen om een einde aan het conflict te maken. Men schijnt van plan een man van groot gezag opdracht te geven partijen een vergelijk voor te leggen, dat voor beide aanneme lijk zou zijn. TEGEN DEN GASOORLOG. Dr. Stresemann en minister Groener hébben den Rijksdag het protocol van Ge nève tegen den gasoorlog ter ratificatie voorgelegd. Het protocol is tot nu toe door 40 staten oriderteekend. Onder de onderteekenaars bevinden zich alle groote mogendheden, ook de Ver. Staten en de Sowjet-repu- bliek, Frankrijk, Venezuela, Italië, Oos tenrijk en Liberia hebben het protocol reeds geratificeerd; Frankrijk en de Sowjet-republiek hebben bij de ratificatie twee voorbehouden gemaakt en wel ten eerste, dat het protocol hen slechts jegens staten bindt die het eveneens ondertee kend en geratificeerd hebben en ten tweede dat het protocol tegen eiken vijan delijken staat onverbindend wordt, als zijn gewapende strijdkrachten of bondge- nooten de door het protocol opgelegde verboden niet in acht nemen. De rijksregeering merkt hierbij op, dat deze voorbehouden bij de Dultsche rati ficatie niet noodig zijn, daar het eerste voorbehoud reeds uit den tekst van het protocol te lezen is en het tweede geval in het Volkenrecht is voorzien. Buitenland. DUITSCHLAND. DE UITSLUITING IN HET ROERGEBIED. Een bemiddeling van rijkswege. Bevoegde kringen achten de pogingen van regeeringspresident Bergemann om een vergelijk tusschen de partijen in de Ingezonden Mededeellng. Met ingang van 1 DECEMBER 1928 2Q PROCENT KORTING Winkel: KEIZERSTRAAT 31 - Telefoon 473 FEUILLETON Uit het Engelsch door HAROLD BINDLOSS. ■.Ja, en geen wonder", antwoordde het mftBrió JTii Ie gistermorgen al heel S uit Winnipeg teruggekomen, en voor dat hij bij Macdonald kwam was hij eerst nog naar een vier of vijf andere w^dertien geweest. En dan vannacht zijn handelwijze van vannacht is boven allen lof verhieven. Hij he0ft m;i al het bont laten houden en zelf heeft hij urenlang op en neer geloopen zonder 3ee extra beschutting en dat, tenvijl het er ijskoud was, de wind ging er door heen een halve meter van de kachel was t om te besterven. Weer bloosde ze even. Vlug keerde ze haar gezicht af, maar de zachte verstan dige oogen van de oudere vrouw hadden het toch gezien. „Je bent hem heel wat verschuldigd zeidc ze. Ja", antwoordde het meisje met een hoofdbeweging, die een tikje onwil in hield. „Ja, dat ben ik zeker, maar hij schijnt me dolgraag van die overtuiging te willen afhelpen. Hij ia zoo vriendelijk 'onoutt dtai opzichte «an lach ten wenk te geven hij heeft me gezegd, dat alles wat hij gedaan had mij niet be hoefde te verhinderen om.hij zei het op een diplomatieke manier, maar 't kwam hierop neer om hem op dezelfde onaan gename manier van altijd te blijven be handelen". Met een ondeugende tinteling in haar oogen keek Miss Barrington haar aan. „Je bent wel heel moeilijk tevreden te stellen, kind", zeide ze. „Als hij van je dankbaarheid partij had willen trekken, zou je 't evenmin goed gevonden heb- ben." „Natuurlijk niet", antwoordde het jonge meisje nadenkend. „Maar 't is toch ook vervelend, als je van te voren al verteld wordt, dat je dankbaarheid niet gewild is Zoo nu en dan denk ik wel eens, tante- tje, dat het beter geweest zou zijn, wan neer Lance Courthorne niet op Si'verdale gekomen was. Hij is een van die mannen, die niets laten, zooals ze 't vinden, die je eenvoudig weg niet kunt negeeren." Miss Barrington schudde 't hoofd'. „Ik ben 't niet met je eena Maar hij heeft dus toch iets gedaan, dat je tegen hem in 't harnas gejaagd heeft?" Tot haar verlichting zag ze, dat het ge zicht van Maud bij die woorden ontspande. „Misschien ben ik wel wat veeleischend," zeide ze luchtig. „Maar hij heeft me eerst laten beloven, dat ik hem een behoorlij ken proeftijd geven zou; wat niet bepaald een complimentje was, want dat sloot in, dat ik hem niet fair behandeld had; en vanmorgen liet hij mij voelen, dat hij niet van plan was ine aan die belofte te hou den. En dat deed me weer niet prettig aan, omdat het 't bewijs was, dat mijn be lofte heel licht geteld werd, 't Zijn wel kleinigheden, maar ten slotte laat u u evengoed door kleinigheden beïnvloeden als ik na dien handkus van Lance kan hij geen kwaad meer bü u doen." „Ik vond het sympathiek van hem, dat is zoo," antwoordde de kleine vrouw met het zilveren haar. „Het was een spon tane handeling, geen pose; en daargelaten of ik het wel of niet verdien, is het in zijn verdeel,'dat hij ertoe in staat was. Een man, die eerbied voelen kan, ten onrechte of niet, moet iets goeds in zijn karakter hebben." „De man moest geen gevoel gehad heb ben, als hij' u niet aangebeden had," zeide Maud. „Maar wat zijn komen hier in Sil- verdale betreft, waarom is u het niet met me eens, dat bij misschien beter had kun nen wegblijven?" Miss Barrington keek haar nichtje ern stig aan. „Dat zal ik je zeggen, kind'. Mijn broer is een goed mensch, weinig man nen zullen een beter karakter hebben dan hij, maar zün inzichten en zijn prin cipes zijn van vijftig jaar geleden, terwijl het rustelooze prairie-leven iets van van- laag en morgen is. Wij hier in Silverdale djn te ouderwetsoh en nu staat ons een crisis te waditen, waartegen we niet op gewassen zijn. Zelfs Dane is niet de man om mijn broer tijdens en crisis ter zijde te staan en wat de rest betreft öf ze voelen te veel voor sport of andere genoe gens öf ze zijn onervaren jongens. Zij zijn flink en moedig genoeg, maar ze hebben nooit geleerd dat een man zonder geld zich alleen door de grootste inspanning, DIAMANTEN-DIEFSTAL TE BERLIJN. Twee internationale dieven hebben ten nadeele van een van de grootste juweliers te Berlijn, die een zaak onder de Linden heeft, een aantal briljanten ringen ter waarde van ruim 200.000 mark gestolen. Woensdagmiddag verschenen in de zaak twee goedgekleede heeren, die ge broken Duitsch spraken en vermoedelijk Amerikanen waren. Een hunner wenscn- te een dasspeld te koopen. Zijn metgezel bewonderde intusschen briljanten die in een vitrine tentoongesteld waren. Na lang zoeken kocht de eerste onbekende een dasspeld van 80 mark. Hij betaalde met een biljet van duizend mark, dat gewis seld moest worden, hetgeen eenigen tijd duurde. Intusschen stond de tweede on bekende nog steeds voor de vitrine met de kostbare briljanten. Nadat het biljet gewisseld was, verlie ten de twee mannen den winkel. Zij lie ten echter een wandelstok achter. De verkoopster die dit merkte, liep hen na om hun den stok nog op straat ter hand te stellen. De stok was echter met opzet in den winkel achtergelaten om de aan dacht van de verkoopster van de vitrine af te leiden. Eerst toen de verkoopster in den winkel terug keerde, bemerkte zij dat uit de vitrine 28 platina-ringen waren verdwenen, wegende van tot 10 karaat. iwgAwwilffn Mededeöhng. „Geen goud zoo goed i DE TYFOON IN DE FILIPPIJNEN. Hulp van Amerikaansche torpedojagers. Volgens uit Manilla ontvangen berich ten zou 90 pet van alle huizen in het door den tyfoon getroffen gebied vernield zijn. Vijf Amerikaansche torpedojagers met levensmiddelen en verplegend personeel zjjn op weg om assistentie te verieenea. Men gelooft dat men, zoodra de verbin dingen hersteld zullen zijn, een aantal lijken zal vinden. Men schat dat er veel meer dan 200 slachtoffers zijn. Het Roode-Kruis is druk in de weer om aan noodlijdenden hulp te verschaffen. Ingezonden mededeellng. Voos vrouwen. Vrouwen vooral, hebben nd en dan be hoefte aan de hulp van Foster*s Rugpijn Nieren Pillen. Vanaf de vorming tot voorbij den middelbaren leeftijd treden in het vrouwelijk organisme voortdurend 'veranderingen op, die veel inspanning van de nieren vorderen. Eveneens in het kritieke tijdperk en in de maanden voor en na de geboorte van kinderen^ krijgen de nieren veel extra werk te doen. Het ia daarom geen wonder, dat vrouwen zoo vaak lijden aan rugpijn, afmattende pij nen, waterzuchtige zwellingen, hoofdpijn, duizeligheid, zenuwachtigheid en urine» stoornissen. Vrouwen behooren le weten, dat de nie ren de gewichtige levenstaak hébben om de onzuivere stoffen uit het bloed te fil- treeren. Ais da nieren verzwakt of over. spannen zijn, wordt de bloedsomloop ge ïnfecteerd en het geheele gestel aange daan, waardoor spit, blaasontsteking, rheumatiek, lendezwakte enz. kunnen ontstaan. FosteFs Rugpijn Nieren Pillen zullen voor vrouwen in tijd van nood een zegen blijken. Zij worden aanbevolen door vele dankbare, verstandige vrouwen, die haar herstel en welzijn aan het tijdig gebrui ken van dit versterkend niermiddel ta danken hébben. Verkrijgbaar (in glasverpakking met geel etiket let hier vooral op) bij apo theken en drogisten 1.76 per flacon. 't zij dan geestelijk of lichamelijk, een po sitie kan verwerven. Daarom moet degeen die hen leidien wil, juist iemand zijn die moeilijkheden gehad1 heeft, die weet, wat hard werken en honger lijden is iemand die niet leeft van 't geld, dat an deren voor hem> verdiend hebben, die al les, wat hij bezit, aan zichzelf te danken heeft." „En denkt u, dat we zoo Iemand in Lance zouden vinden een man, die een leven achter zich heeft als hij!" Miss Barrington keek ernstig voor zich. „De verloren zoon bleek later niet alleen een beter maar ook een verstandiger mensch te zijn dan degeen die thuisge bleven was, maar behalve dat, geloof ik niefc, dat de geschiedenis van Lance zoo veel overeenkomst met de bekende gelij kenis toont, als wij oorspronkelijk dach ten. Een slecht leven laat zijn stempel na, en tot dusver heb ik bij Lance tevergeefs daarnaar gezocht". Even grepen de blikken' van beidie vrou wen ineen en ofschoon er over het onder werp verder geen woord gezegd werd, hadden beiden begrepen, dat de een voor hetzelfde raadsel stond als de andere. Ge- ruimen tijd bleef het stil; Maud was met haar gedachten 'bij de veronderstelling, welke al zoo vaak als onmogelijk verwor pen was, maar die heel wat aan waar schijnlijkheid gewonnen had, nu ze ook bij een ander opgekomen bleek te zijn. Ze werden gestoord door het plotselinge bin nenkomen van den Oolonel. „Prettig, dat je weer in orde bent, Maud", zeide hij, iets te rumoerig door een tikje verlegenheid „Courthorne alaxpt nog. En nu wilde ik zeggen, ik geloof dat we hem wel wat te veel op een afstand gehouden hébben. Meer dan strikt nood zakelijk was. Heeft zich uitstekend ge houden. In alles dat moet ik zeggen". Dit was voor den Colonel heel wat. Miss Barrington, die haar broer kende, begon dan ook plagend te lachen. „Hoeveel heeft je dat wel gekost", vroeg ze. ,Jjj en onge lijk bekennen". De Colonel begon te lachen. „Aks je me plaagt ga ik m'n woorden herroepen. Zoo iets schitterends is het ten slotte niet ge weest. Noblesse oblige hij heeft Oourt- horne-bloed". Zonder te deuken wat ze deed, keek Maud naar die foto ojp 't tafeltje; toen ze weer opkeek, ontmoette haar blik dien van haar tante; ze zag het duidelijk: in hun beiden was dezelfde gedachte opge komen. „Het bloed1 van de Oourthoraes heeft heel wat andere dingen op zijn geweten", zeide ze rustig, terwijl ze naar de deur ging. Verbaasd', alsof hij niet recht wist, hoe hij 't had, keek Oolonel Barrington Maud aan. „En ik dacht nogal, dat je tante hem van t begin af onder haar vleugels ge nomen had. Vreemd nu ik zeg, dat we wel wat te haastig geweest zijn, en juist nu ik wilde voorstellen, dat we hem best nu en dan ten eten zouden kunnen vragen ten slotte is hij toch familie van ons gaat ze de kamer uit". (Wordt TOwoigd). heldersche courant ABONNEMENT PER 8 MAANDEN BIJ VOORUITBETALING roup i 60 f070 f'oVt'i lanid0n i 8'20' Zondagsblad 'T 1 L—Modeblad resp. f 0.95, f 1.25 f 1.25 1135 Lease nummers der Courant 4 et; lr. p. p. 6 ct. ADVERTENTIE N: 20 ct. p. regel (galjand). Ingez. meded. (kolombreedte ala redaction. tekst)duibbel tarief. Kleine ad-vert. (gevraagd, te koop, te huur)v. 1 t/m 8 regels 40 ct., elke regel meer 10 ct. bij vooruitbetaling (adres: Bureau v. d. blad' en inet br. onder no. 10 ct. p. adv. extra). Bewijsno. 4 ct Op- en ondergang van Zon en Maan en tijd van hoogwater (Texel). n 1.26 Licht op voor Auto's en Fietsen: 86) Doe het dit jaar beter dan den vorigen winter. Zorg dat ge een pot Akker s Kloosterbalsem ln huls hebt* en bescherm Uw huid tegen inwerking van koude en vocht, door haar lederen avond voor het naar bed gaan, in te smeren met Akker s j

Heldersche Courant | 1928 | | pagina 1