SINT NICOLAAS-CADEAUX TAFEL- DIVAN- en KAPSTOKKLEEDEN ZESDE EN LAATSTE BLAD. BUITENLAND. GEMENGD NIEUWS VAN ZATERDAG 1 DECEMBER 1928 belgie. DE AMNESTIE. Het wetsontwerp In eerste lezing aangenomen. Eindelijk na drie weken van vaak hef tige discussie is in de Belgische Kamer in eerste lezing het wetsontwerp op de amnestie aangenomen, in dezen vorm, dat de amendementen van de regeering op het ontwerp van de Kamer-Commissie werden aanvaard, zoodat alleen de ver jaring is bepaald voor de delicten en mis drijven in de oorlogsjaren tegen den staat begaan, liet denkbeeld om alle oorlogsde- lioten, ook die in zake van handeldrijven met den vijand e.a. onder de amnestie te laten valled, werd afgewezen. De amnes tie zal zich1' alleen uitstrekken tot politie ke misdrijven en er wordt dan alleen de mogelijkheid geopend om den aldus van straf ontheven veroordeelden ook de bur gerlijke rechten terug te geven. Het her stel van de burgerlijke en burgerschaps rechten ls niet direct aan de amnestie verbonden. DUIT8CHLAND. DE UITSLUITING IN HET ROERGEBIED. Het oonfliot 'in de West-Duitsche metaal nijverheid' duurt nu bijkans vijf weken en een schikking lijkt nog verre. Toen de regeoringspreaident te Dusseldorf zijn be middelingsactie begon, scheen anvankelijk het einde van den grooten strijd In' 't zicht, omdat Beigamann zoowel bij de patroons als bdj de vakbonden goed aangeschreven staat en als hoofd van het bestuur over de provincie, waarin het uitsiuitingsgebied hgt, beide partijen met nadruk kon wijzen op het oeconomisch gevaar van een lang durig oonfliot voor de geheele bevolking, welke tengevolge van de uitsluiting een schade lijdt, dde nog hij; benadering niet valt te schatten. Nochtans is de bemiddeling, van Berge- mann, met hoe taaie volharding ook ge voerd, mislukt. De inetaalindustrieelen hou den vol, dat hun bedrijven een loonsver- hooging van 6 pfennig per uur niet kunnen lijden, de vakbonden blijven aan de scheids rechterlijke uitspraak, welke den, arbeiders die verhooging toekende, vasthouden, te meer nu het arbeidsgerechtshof te Duisburg in hooger beroep heeft uitgemaakt, dat die bindend verklaarde uitspraak rechtsgedig is. Deze onverzoenlijk1 lijkende tegenstelling heeft langzamerhand in het tot- dusver zui ver oeconomische geschil politieke factoren gebracht, die zich reeds scherp laten gelden. De Duitsche volkspartij, die tal van groote werkgevers onder haar leden telt, acht de steunregeling in het uitsiuitingsgebied het grootste struikelblok voor een spoedig ver gelijk, daar de uitkeeringen van de vak bonden, vermeerderd met de bijdragen van het rijk en tan Pruisen, d'en arbeiders in komsten verzekeren, die hun normaal loon vrijwel evenaren en het in sommige gevallen zelfs te boven zouden gaan In den laatsten Kabinetsraad heeft minis ter iCurtius daarover den staf gebroken en thans laat de Rijfcsdaggroep der volkspartij er zoo dreigende tonen over hoore» dat de rijkskanselier het .geraden heeft geacht het overleg, d'at onder zijn leiding gaande, was over de vorming van de groote coalitie, op te schorten tot tijd en wijle in de metaal nijverheid de vrede is hersteld. De rijks- regeering, diie inziet dat daarop zonder in grijpen van haar kant binnen afzienbaren tjjd' nauwelijks kans da, heeft bovondien vertegenwoordigers van belde partijen in het- geschil telegrafisch naar Berlijn, geroe pen, waar men zal trachten eens te worden over de keuze van een bemiddelaar, bij wiens uitspraak zoowel de patroons als de vakbonden zich Wj voorbaat zouden kunnen neerleggen. De werknemers In de Duitsche metaal industrie zullen vóór Zondagavond mede- deelen, of zij een arbitrale uitspraak van Se vering aanvaarden. Een toestemmend antwoord verwacht. FRANKRIJK. DE MARINE-BEGROOTING. De commissie uit de Kamer voor bui- tenlandsohe aangelegenheden heeft Leyg- nes, den minister van marine, geboord. Deze toonde aan, dat de marine in 1918 van 850.000 ton in 1914 tot 400.000 ton was Bevallan Tot 1922 zijn er slechts 23.000 ton bij gebouwd, terwijl Italië 89.000 ton aan bouwde, Japan 465.000 ton, de Vereenigde Staten 870.000 ton en Engeland 1.170.000 ^°De begrooting van 1929 is 26 pet. lager dan die van 1914, terwijl Amerika de zijne met 165 pet., Japan met 1920 en Italië met 15 pet. verhoogde. bh in Een motorreddingboot \aangeboden. De Ver. v. 4 Effectenhandel te Amsterdam biedt aan de Noord en Zd.-Hollandsche Redding Mij. een volledig uitgeruste motor reddingboot aan. In de gisterenmiddag door het bestuur bijeengeroepen buitengewone vergade ring van leden van de Ver. voor den Ef fectenhandel te Amsterdam is met bijna algemeene stemmen besloten om het be stuur te machtigen uit de kas der vereeni- ging het bedrag (tot een maximum van 60.000) beschikbaar te stellen, dat noo- dig is om aan de Noord- en Zuid-Holland- sche Redding-Maatschappij een volledig uitgeruste motor-reddingboot, zoo moge lijk in IJmuiden te stationneeren, ten ge schenke aan te bieden. Het bestuur meende, dat zoodanige schenking in de eerste plaats een bewijs van welverdiende hulde zal zijn aan de moedige mannen, die sedert jaar en dag en meer in het bijzonder de laatste storm- week zoovele daden van heldenmoed en zelfopoffering hebben verricht en in de tweeae plaats een aansporing aan vele anderen om de Redding-Maatschappij door giften in staat te stellen hare orga nisatle zoo perfeot mogelijk te maken. PHYSIOLOGISCH INSTITUUT De Rockefeller Foundation geeft 4 ton. Trustees der Rockefeller Foundation te New York hebben in hun zitting van 9 dezer besloten een bedrag van f 400.000 beschikbaar te stellen voor de stichting van een nieuw Physiologisoh Instituut aan de Utrechtsche Universiteit. Dit belangrijk besluit van vérstrekken' de beteekenis voor de Utrechtsche facul teit van geneeskunde vindt voor een goed deel zijn reden in de vooraanstaande laats, welke prof. dr. A. K. M. Noyons neemt als physioloog en in zijn belang stelling in de vorming van meergevor derrie jonge onderzoekers. De Foundation is overtuigd, dat door het ter beschikking stellen van een behoor lijk toegerust laboratorium het weten schappelijk werk en de opvoedende taak van genoemden hoogleeraar ten zeerste gebaat worden. DE TELEGRAAF IN NOVEMBER 1918. Het persbureau Vas Diaz zendt het vol gende communiqué: Naar aanleiding der berichten aangaan de een démarche in 1918 ondernomen door de heeren Sohröder en Israëls bij den heer Vliegen, verklaart de "^directie van het dagblad De Telegraaf, dat deze démarche buiten haar voorkennis heeft plaatsgehad en deze heeren zoowel geza menlijk als afzonderlijk de bevoegdheid misten namens haar op te treden. De directie van het dagblad De Tele graaf is nimmer van deze ook door haar zonder reserve afgekeurde démarche in kennis gesteld. DE NIEUWE POSTVLUCHT NAAR INDIE. Op 11 December uit Amster dam en 1 Januari uit Indlë. In aansluiting op vroegere berichten kan thans worden medegedeeld, dat het vertrek van het postvliegtuig naar Indië is bepaald op 11 December a.s. te 7.30 van Schiphol. Met het vliegtuig zullen luchtpost brieven kunnen worden verzonden naar Karatsji, Oalcutta, Akyab, Bangkok, Me- dan, Palembang en Bandoeng. De aankomst is bepaald op 22 December en te Bandoeng op 23 December a.s. Het ligt in de bedoeling, dat het vliegtuig om streeks 1 Januari weder uit Indië zal ver trekken. Indien een gedeelte der corresponden tie tengevolge van beperkt laadvermogen (350 kg.) niet per vliegtuig zou kunnen worden verzonden, zal doorzending met de gewone mail geschieden, tenzij uit een aanteekening op het stuk blijkt, dat de af zender er dan de voorkeur aan geeft het stuk terug te ontvangen. Tegen overleg ging van briefkaart of briefomslag zou in dit geval het luchtrecht en het port wor den terugbetaald. Van stukken, die even tueel met de boot zijn doorgezonden, wordt tegen overlegging van de bewijs stukken eveneens het luchtrecht terug betaald. Er wordt aan herinnerd, dat men zich voorrang voor verzending door de lucht kan verzekeren door kwijting van een extra-postrecht van 35 cent per briefkaart en 40 cent per brief, in luchtpostzegels te voldoen, boven het gewone port en het luchtrecht van 40 cent per briefkaart en 25 cent per 20 gram voor overige stukken. Ter onderscheiding van de correspon dentie, welke wèl en welke niet per vlieg tuig werd verzonden, zullen de eventueel achterblijvende stukken door het kantoqr Amsterdam van een dagteekening-steim- pel worden voorzien. KAMER VAN KOOPHANDEL. Dinsdagavond heeft de Kamer van Koophandel voor Hollandss Noorder kwartier ten stadhuize te Alkmaar ver gaderd onder leiding van den vice-voor- zitter, den heer M. A. Kolster uit Den Helder. Inzake het voorstel van het hoofdbe stuur der P. en T. betreffende herziening van de telefoontarieven had de commis sie voor handelsbelangen uit de Kamer een rapport uitgebracht, dat tot conclusie Ingezonden Mededeellng. In groote verscheidenheid aanwezig In ons uitstekend gesorteerd magazijn GROOTE VOORRAAD SPOORSTRAAT 49 had: een gesprekkontarief worde inge voerd tot ten hoogste één oent per locaal gesprek. Daarnaast late men het vaste abonnement bestaan, opdat elke gebrui ker zelf kan bepalen, welk systeem hij wil hebben. Om misbruik te voorkomen die nen de locale gesprekken, na 5 minuten geduurd te hebben, automatisch te wor den afgebroken. Het interlocaal tarief dient gebracht te worden op 40 cent per 35 K.M. Afgewezen moét worden het voorstel van andere Kamers om het ta rief van 15 tot 30 K.M. op 80 cent te bren gen. Bij interlocale gesprekken van' 8 mi nuten wordt de prijs berekend niet per drie minuten maar per één minuut. Na zeer uitvoerige besprekingen werd dit rapport aangenomen met vier stem men tegen. Mededeeling werd gedaan van het werkplan van de door de Kamer inge stelde Zuiderzee-commissie, hetwelk hierop neerkomt: 1. bevordering van de vissoherijbelangen; 2. idem van de tot standkoming van goede verkeerswegen, waarbij gelet dient te worden op de be langen van de bevolkingscentra. Voorts neemt de commissie in overweging het bespoedigen van den aanleg van eenige kanalen in verband met het stadium, waarin de droogmaking van de Wierin- germeer op het oogenblik verkeert, als mede o.a. het bevorderen van de totstand koming van een spoorverbinding met Friesland en Groningen via den afsluit- dam. Uit de Pers. DEFENSIE. Een onoplosbaar vraagstuk bi) de Marine. IM. M. schrijft in het JBEbl." naar aanlei ding van de begrooting van Defensie: Veel reden tot opgewektheid geeft overi gens deze begrooting niet: daarvoor is het resultaat naar 'beide zeiden tè mager, en wat nog meer zegt: daarvoor zijn ook de vooruitzichten te weinig bemoedigend. Voor Q6 zeemacht moet dat resultaat wor den afgemeten, naar hetgeen in. Indië be reikt .wordt. Met den besten wil kan. 'nie mand dat echter bevredigend oordeel en. Zondert men die qualiiteit van het nieuwe materieel' uit, dan valt er weinig goeds te zeggen. De sterkte van de Indische vloot is ongetwijfeld' te klein voor het groote gebied. Dat spreekt te sterker door de afhankelijk heid van die vloot voor de groote herstel lingen! van het moederland, waardoor de kans bestaat dat oip het kritieke moment er van de toch al zoo miniem kleine vloot nog een belangrijk deel in Europa zal zijnl Ondanks de geringe sterkte van het mate rieel ls het bovendien in. Indië nog steeds krap gesteld met het personeel'. Eenige maanden geleden bereikte ons het bericht, dat in Indië een kleine 1000 man inlanders voor de vredesbehoefte te kort kwamen 1 'Ook is er minder EuTopeesch personeel dan in Indlië wordt noodig geoordeeld. Dienten gevolge kan zelfs de kleine Indische scheepsmacht niet worden bemand, moest de „Koetei" uit dienst gesteld, en de „Flo- ras" in dienst opgelegd worden! Iq Indië heeft men ten aanzien) van de personeels- quaestie nog met groote moeilijkheden' te kampen. van dergelijke sterkte even zeker veel te duur zou zijn voor het moederland, is bij de bestaande omstandigheden het vraagstuk onoplosbaar. Er zit daarom niet anders op dam de omstandigheden te veranderen. Om de Indische vloot op peil te' brengen zal het marinepersoneel tot het besef moeten komen, dat zijn werkkring In. Indlë ligt, dat het zich dus met de gezinnen niet In het moederland; maar in Indië moet vestigen. Bovendien zal het nieuwe departement zich geheel moeten los maken van de ge dachte dat de Indische verdediging het departement niet aangaat De verandering moet daarom bij het de partement zelf beginnen; En haar eerste uiting zal o. i. moeten, zijn dat geen man meer tot de marine wordt toe gelaten in' de verwachting daarmede een betrekking te krijgen in Nederland met enkele Indische „turns" van korten duur, Eerst wanneer de marine haar hoofdver blijf lm Indië zal gekozen hebben, met korte turns naar Nederland!, en dus de verdeeling van het personeel zal overeenstemmen met de. belangrijkheid van' de ohderd'eelen der marine-taak, eerst dan zal1 er sprake kunnen zijin van het verkrijgen van een krachtig levende marine, met een aan de kosten ge- eveniredigd' rendement, en een geoefendheid op het hooge peil van „professionals", Binnenland. De militie is nog lang niet op de voor oorlogstoestand vereischte sterkte. Over de heele linie is er dus in Indië een belangrijk tekort aan personeel. En ondertusschen bevindt zich nog steeds het grootste deel van. het beroepspersoneel in Nederland. Dit heeft behalve op de sterkte ook een -belangrijken, nadeeligen invloed op de ge oefendheid. Zoolang het martine-personeel over en weer blijft dienen, en de gezinnen in' Neder land gevestigd zjjn, zal altijd het grootste deel van d'at personeel in Nederland ver blijven.' Wil' men niettemin zorgen, dat dit ersoneel behoorlijk geoefend blijft voor de oofdtaak: de Indische vloot, dan is in Ne derland' minstens een dubbelganger van die vloot noodig. Aangezien echter de tegenwoordige sterkte van de Indische* vloot ongetwijfeid reeds ie zwak is voor Indië, en een 7 oot DE INBRAAK EN MOORD TE ROTTERDAM. Omtrent de inbraak met moord wordt nader gemeld: Gedurende de laatste twee jaren is er twee maliën bijl de N.V. De Haas ingebro ken. De daders van d'e laatste inbraak, zitten hun' straf nog uit. Eenige weken gJeden heeft men een •poging tot inbraak ontdekt. De deur naar 't kantoor kon toen des morgens niet geopend worden en het hek aan den Oostzeedijk was blijkbaar door vreemden geopend. Het onderzoek in' de zaak duurt nog steeds voort. Men heeft de toedracht, van •de zaak als volgt meenen te kunnen recon- strueeren: De heer Lans zou zijn kantoor hebben willen verlaten men maakt dit op uit het feit, dat het lijk. gevonden werd gekleed in een overjas en dat onderaan- de trap de actetasch werd! gevonden! en is, onder aan de trap gekomen, door de daders (of den- dader) aangevallen. Daarna ils de heer Lans waarschijnlijk naar boven geloopen, ten einde de telefoon te kunnen bereiken om hulp in te roepen. Dit is hem echter niet gelukt en voot het vertrek, waar de tele fooncentrale zich bevond; heeft weer een worsteling tusschen hem en de inbrekers plaats gehad! Van hier is de heer Lans ge vlucht naar zijn privékantoor; het kan ech ter ook zijn*dat de inbrekers hem daarheen hebben gedreven. In een waschlokaalfcje bij het .privékantoor gelegen, hebben de moor denaars hun slachtoffer de keel afgesneden. Er is op de gangen tveinilg bloed gevonden, maar in het waschlokaaltje vond men aan den spiegel en den rand' van het fonteintje bloedvlekken. De inbrekers hebben, zooals reeds gemeld, de sleutel van de brandkast uit de zakken van eten heer Lans genomen en daarmee hebben zij de brandkast ge opend!. Het schijnt, dat ziiji bij het wegnemen van hetgeen zij vani hun gading vonden, gestoord zijn en wel door het beden van de telefoon, toen de buisgenooten van den heer Lans op kantoor walden informeeren .waar hü bleef. De stoppen van de telefoon-centrale van het kantoor van de firma De Haas zijn n.1. uitgetrokken gevonden. Voorts wijst er nog op, dat de daders overhaast zouden zijn weggegaan, dat in een geldbakje, staande in de brandkast, nog geld' is achtergelaten, ter wijl ih een van de portefeuilles, welke in de brandkast lagen, een briefje van 25 is achtergelaten. Het wordt niet onwaarschijnlijk geacht, dat de daders zich hebben laten insluiten in een pakhuis, dat toegang geeft tot het por taaltje onder aan de trap, welke naar de kantoorlocafiteiten leidt. Men meent dit feit te kunnen afleiden uit de omstandigheid; dat in dit pakhuis een omgevallen stoel is gevonden, i De daders zouden den mede directeur van den heer Lans, den heer 1 an OudheusAen, hebben hooren weggaan en daarna, meenende, dat de weg vrij' was, tegen den heer Lans zijn aangeloo-pen, me korten tijd later 'het kantoor wilde verlaten, Niet onmogelijk is het ook, dat de heer voor hen daaruit de noodzakelijkheid zou Lans de inbrekers heeft opgemerkt en dat zijn ontstaan den heer Lans om het leven te brengen. Uit het voorlooplg onderzoek op het 4)* is gebleken, dat den heer Lans zes slagen op den schedel zijn toegebracht. De dacty- losoopische dienst heeft op de sleutels, welke nog op' de brandkast zaten, eveneens een aanwijzing, dat de dadens overhaast zijn weggegaan vage vingerafdrukken ge vonden. Drie verdochten aangehouden. Nader wordt gemeld: Het onderzoek is met groote kracht voortgezet en gisteravond laat is het de politie gelukt, de hand te leggen op de drie personen, naar wie het spoor leidde. Deze drie zijn overgebracht naar het politiebureau aan de Meermansstraat, waar zij zijn opgesloten op last van den commissaris in deze afdeeling, den heer S. Dijkstra, De drie aangehoudenen zijn goede be kenden van de politie en zij hebben al eenige zware vonnissen wegens inbraken en diefstallen achter den rug. Geen van drieën had zich evenwel schuldig gemaakt aan een misdrijf tegen het leven. Het schijnt, dat de gevonden vinger afdrukken veel overeenkomst toonen met de vingerafdrukken, welke de dactylosco- pische dienst van de drie gearresteerden in zijn dienst heeft. Nog gisteravond zijn nieuwe afdruk ken gemaakt, in uiterlijken vorm meer overeenstemmende met die, welke men heeft gevonden, als die, welke men Ln hst archief had. Het onderzoek wordt voortgezet. DE MOORD EN BRANDSTICHTING ULVERHOUT. In verband met den moord' en de brand stichting te Ulverhout is nog een dorde persoon v. M., uit Strijibeek, aangehouden. DE OVERVAL MET ROOF TE LISSE., De daders gearresteerd! De politie te Lisse is er, onder leiding van den brigadier Boersema, in geslaagd de beide daders aan te houden van den- overval op de weduwe te Lisse. Het zijn de gebroeders S., resp. woonachtig te Hillegom en Haarlem, die Donderdag middag met de weduwe geoonfronteerd en door haar pertinent herkend werden. NA DEN STORM. Het Duitsche stoomschip Naval gestrand. Het Duitsche stoomschip .Naval", op weg van Koningsbergen naar Rotterdam; is Donderdagnacht tusschen Terheide en 's-fGravenzamde gestrand. Het schip lag dwars op het strand. Met L. Smit <3o."s Intern. Sleepdienst werd gec'ontracteerdi voor het bergen van schip en) lading. Vlot gesleept. Het stoomschip .Naval" is des middag» met rijzend water door de sleepboot „Noord zee" vlot gesleept. HET DEENSCHE STOOMSCHIP DANIA. Vlotgebracht. Van Terschelling meldt men: Het Deensche stoomschip Dania, kapi tein J. Kolster, reederij Det forenede Dampskibselskab Aktienselskab te Kopen hagen, dat in den vliegenden storm van 25 November hoog op de Jacobsruggen is geslagen, is Donderdagnacht door de sleepbooten Oceaan, Volharding, Texel en Bornrif, nadat eerst de Bornrif met haar zandzuiginstallatie een geul in de bank had gezogen, afgebracht. De Dania, die beide ankers en kettingen heeft verloren, zal door de Oceaan naar Amsterdam of Antwerpen worden gesleept. v De begrafenis van de slacht offers van de Salento. Onder groote belangstelling heeft Don derdag te Zandvoort de teraardebestelling plaats gehad van het stoffelijk overschot van de aldaar aangespoelde opvarenden van het Italiaansche stoomschip Salento, op de r.k. begraafplaats. Begrafenis van den zeeloods Spuy. Op de Algemeene Begraafplaats te Vlissingen is gisteren ter aarde besteld het stoffelijk overschot van den zeeloods C. Spuy, die aan Hoek van Holland ver dronk. De kist was gedekt met de vlag van de Loodsensociëteit en vele kransen, Op het kerkhof was veel belangstelling. Aan de groeve werd het woord ge voerd door den directeur van het Loods wezen, kolonel Arntzenius, mede namens het personeel van het Loodswezen, den minister -van Defensie, den directeur- generaal van het Loodswezen, den direc teur van het Loodswezen te Harllngen en den consul-generaal van Noorwegen. WOONSCHIP BIJ LEEUWARDEN GEZONKEN. Gezin ln nachtgewaad gevlucht. Het scheepje van het gezin Folkertsma te Wijnaldum, dat in de laatste stormen averij had afgeloopen, is Donderdag in den vroegen morgen plotseling gezonken. Het gezin, vader moeder en vier kinde ren, moest in allerijl het woonscheepje verlaten; in nachtgewaad snelden zij naar buitan. Hat huisraad ging verloren. Uit de Leldse brochure van 1916: Naar mijn mening is het roken van tabak voor kinderen onvoorwaardelik af te keuren. w schoolarti. Kussens, Theewarmers, Salontafelkleedjes (rond, In pluche, kunst- zlj, brokaat), Kapstokken, Paraplulebakken, Spiegeltjes, Schilde rijen, Weener stoelen (ook voorkinderen), Klnderspiraalmatrasjes en Boxen, Bordenrekken, Kopjesrekken, Boekenkasten en -Kastjes, Bureaux, Bureaustoelen, Voetzakken, Voetenbankjes, Tocht- en Reisdekens, Rooktafels, Theekasten, enz. N.V. BehangerIJ en Stoffeerder!) Jb. HARJER ZOON POSTREKENING 38021 TEL. INTERC. 46 i

Heldersche Courant | 1928 | | pagina 1