KANNEWASSER De Indringer buitenland. binnenland Eerste Blad. v°i7' Deo- IS ALTIJD GOEDKOOPER OOK VOOR DAM ES-CONFECTIE Nr. 6582 DONDERDAG 6 DECEMBER 1928 56ste JAARGANG Verachljpt Dlaaiag.( Zaterdag,». 6 Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: 50 en 412 ENGELAND. DE ZIEKTE DES KONINGS. »e vraag blijft, ei het hart het volhoudt Alle berichten over den toestand van den Koning wijzen erop dat men op het oogenblik, nadat het hart door de ziekte zooveel te verduren heeft gehad, vreest voor een ooilaps, een plotselinge inzin- ~PK> waarin men den verzwakten pa tiënt tonica moet toedienen om het hart aan den gang te houden en hem er door heen te halen. De Star schreef Maandagavond: .Het 'zou ijdel zijn het feit te verbloe men dat die laatste bulletins over den Koning ernstig zijn. Zijn ziekte heeft thans een crisis bereikt, die de uiterste bekwaamheid van zijn dokters en de ern stige gebeden van zijn volk vereischt" De Geheime Raad aan het ziekbed des Konings. De zitting van den Geheimen Raad, in welken de commissie tot behartiging der staatszaken is benoemd, is Dinsdagmor gen gehouden in de Audiëntie-zaal, die door een dubbele deur met de zieken kamer verbonden is. Minister Joynson Hicks, die bij afwezigheid van burggraaf Balfour voorzat, ging op den drempel tus- schen beide vertrekken staan, op een paar pas afstand van het ziekbed en las daar het besluit tot bijeenroeping van den Ge heimen Raad voor. De Koningin, die geen lid van den Geheimen Raad is, maar later wel in de commissie werd benoemd, was afwezig evenals al het verplegend perso neel, de doctoren, enz. die echter in een aangrenzende kamer wachtten. De bijeen komst aan welke de hertog van York, de lord kanselier en de ministers Baldwin en Joynson Hicks deelnamen, was in enkele minuten afgeloopen, waarna de Koning op zijn bed het besluit tot instelling en bjj- eenroeping van de oommissie toekende. Groote belangstelling. De meeste postkantoren in 't koninkrijk plakken het bulletin omtrent 's konings toestand aan zoodra zjj dat hebben ontvan gen en de laatste berichten bereikten de meest afgelegen dorpen door middel van den radio-omroep. De openbare meening is overtuigd, dat de koning zijn ziekte heeft opgedaan op den Wapenstilstands dag, toen hij geruimen tijd blootshoofds in den kouden regenachtigen November-och- tend voor den cenotaaf heeft gestaan. On telbare blijken van belangstelling en sympathie, niet slechts uit alle hoeken van het Britsche wereldrijk maar uit wel haast alle andere landen ter wereld wor den op het koninklijk paleis ontvangen. De toestand gunstiger. Uit goed ingelichte bron wordt gemeld, dat de Koning gisteren een goeden dag gehad heeft met veel rust en het zeker niet minder maakt dan Dinsdagavond. Voor het eerst sedert verscheidene dagen konden de geneesheeren gisterenavond een geruststellende verklaring afleggen over de krachten van den Koning, welke als een zeer belangrijken factor be schouwd worden, Ingezonden Mededeellng. RUSLAND. DE RUSSISCHE OORLOGS- BEGROOTING. De uitgaven voor de landsverdediging zijn op de begroeting 1928/1929 van 724 miljoen roebel in het jaar daarvoor tot 840 miljoen roebel gestegen -De oorzaak schuilt in de noodzakelijkheid' de levens voorwaarden van de militairen en den cultureelen arbeid onder de soldaten te verbeteren. (Ter vergelijking dlene dat het totale cijfer van de begrooting 1928/1929 7694.8 miljoen roebei bedraagt Red.) JAPAN. VLOOT REVUE BIJ JOKOHAHA. Tokio, 4 December. Bij: de vandaag ge houden groote vloot-revue van tweehon derd J'apansche oorlogsschepen, bijge woond door den keizer, was Nederland vertegenwoordigd door den 'kruiser Java. De kronings-ceremoniën zijn met hei prachtige schouwspel van dezen vloot- schouw geëindigd. FEUILLETON Uit het Engelsch door HAROLD BINDLOSS. ^Al dat frissche levenskrachtige om haar heen. gaf haar een sensatie, alsof ze wijn gedronken had; het heldere licht over de prairie, oneindigheid van zilver- griis en diep kobaltblauw, wekte een glin stering van vreugde in haar oogen; want alleen degenen, die den langen onbarm- hartigen winter in het Noorden godragen hebben' kunnen het wonder van deze ver- tongtog iïïl haar heerlijkheid voelen, Wen volmaakt genieten van deze lente, die de uitgestrekte prairie, maandenlang verstard- onder haar wit doodskleed, in slechts enkele dagen tot een onafzienbaar veld van jong groen en bloemen maakt. En dan de eeuwig© waarheid; waarvan dit alles slechts het symbool is.leven en hoop, 'beiden onoverwinnelijk! Maud voelde het als een siddering van geluk, maar achter deze instinctieve vreugde uiting wachtte haar diepste weizen, met een vaag gevoel van verwondering, af. Ze had niet alleen veel gelezen, maar ook had ze de werkelijkheid, het groote-stads- leven met begrijpende oogen gezien, en nu kroeg m het te aanschouwen, dat een DE VOORZITTER VAN DE TWEEDE KAMER. De toestand van jhr. nnr. Ruys de Bee- renbrouck, minister van dtaat, is steeds vooruitgaande. C. WERKHOVEN, t Dinsdagmiddag is de heer Werkhoven, secretaris van de S.D.A.P., te Bussum, op 41-jarigen leeftijd overleden. In Juni 1920 werd hij secretaris der S. D.A.P., sinds October 1925 nam de heer Werkhoven naast de functie van secreta ris die van penningmeester waar. Voorts was hij nog secretaris van de Vereeni- ging van sociaal-democratische raads leden en directeur van het adviesbureau. Gedurende de periode van 19221925 was hij lid van den gementeraad van Bus sum, waar hij' een geziene persoonlijkheid was. NEDERLAND EN BELGIE. Een betoog ln de Belgische Kamer naar aanleiding van die overstroomlngen ln België. In de Belgische Kamer, waarin Dins dagmiddag verscheidene leden interpel leerden over de overstroomingen in Vlaan deren, heeft het katholieke Kamerlid voor het arrondissement Antwerpen de Kerchove d'Exaerde, betoogd, dat een1 der oorzaken van de huidige ramp gelegen is in de slechte afwatering van Vlaamsche polders via Nederland. Ingevolge het tractaat van 1889 moet Nederland voor het onderhoud van de afwateringsgrach ten zorgen, maar dit gebeurt niet. Voor speler en een paria zich opeens in een kundig landbouwer omgetooverd had. Toen ze, na een kwartier van langzaam in stap gaan tegen de langzaam glooiende helling van een vrij hoogen heuvel op, den top bereikt hadden, zagen ze hem eens klaps btaan: rustig, bijna onbewegelijk naast een reusachtige vóór-ploeg stond hij af te wachten. Van de plaats waar hij stond liep de meer dan vier honderd me ier lange voor tot voorbij de groote richt- pnlen op den rug van den volgenden heu vel, en naast hem op de zwarte aardklon ten, die in de heete zon lagen te dampen, stonden vier krachtigo werkpaarden van een soort, dat in de prairie slechts schaars vertegenwoordigd' is. Zooals de berouwhebbende verloren zoon daar stond, met zijn, gebronsd gezicht en krachr tigen bruinen hals en borst boven een lei-blauw linnen hemd, dat dpor het even overbloesen hoven den loeren gordel de slankheid van zijn heupen nog meer deed uitkomen, was hij het type van een flin- ken stoeren man; maar toen hij zich glim lachend tot hen keerde, was 't vooral weer de rust en de kracht, welke het jonge meisje opnieuw troffen. Welk een con trast bood. hij zoo, zonder hoed, met zijn gebruind 'bezweet gelaat en zijn handen, grauwig zwart van aarde, met haar oom, die in een onberispelijk rijcostuum, met de teugels van zijn paard in de keurig geschoeide handen, op hem neer zat te kijken. Op dit oogenblik leek het Maud Barrington een schande, dat de kolonisten van Silverdale al het handenwerk door gehuurde krachten lieten doen. bent, ondanks mijn raad, dus tóch sommige streken is dit een kwestie van kapitaal belang en spr. kondigde dan ook aan, dat hij bij' de algemeene beschou wingen over de begrooting van buiten- landsche zaken dit vraagstuk nogmaals te berde zal brengen. In strijd met wat verwacht werd1, heeft de Dinsdag gehouden ministerraad zich niet bezig gehouden met het Belgische antwoord op de voorstellen van de Ne- derlandsche deskundigen betreffende de i verbinding Antwerpen-Rijn over Neder land. DE REDDINGEN VAN lfr-27 NOVEMBER. In totaal' werd aan de Neder] andsche kust in het tijdstip 1627 November 40 maal een reddingboot gereed' gehouden of uitgezonden, en werden 89 mensohen gered. Het materieel, waarvan zeer veel gevergd' werd, heeft zich uitstekend ge houden. De houding der bemanningen was boven allen lof verheven. PERSONEELRAAD NED. SPOORW. Geen ultkeerlng aan ongeorgani seerden. In de gisteren gehouden vergadering van den Personeelraad der Nederl. Spoor wegen is besloten bij de e.v. conferentie met de directie der N.S. te verzoeken de extra-uitkeering niet te verstrekken aan personeel, dat geen lid is van een der bij den Personeelraad aangesloten vakveree- nigingen. De Personeelraad grondt dit verzoek op de artt. 155 t/m. 164 van het R. D. V. en is bereid art. 158 (6) in dier voege toe te passen, door alleen aan per soneel, dat vóór 15 Dec. 1928 lid is van een vakvereeniging de komende extra-uit- keering toe te kennen. Voorts besloot de Personeelraad met handhaving van de bovenvermelde grond slagen eveneens de directie te verzoeken het losse personeel op denzelfden voet te behandelen als het personeel in vasten dienst. Do directie gemachtigd tot het dben van een ultkeerlng. De Utrechtsche berichtgever van het Hbl. meldt, uit goede bron te hebben ver nomen, dat de raad van commissarissen de directie heeft gemachtigd een uitkee- ring te doen. PROVINCIALE STATEN VAN NOORD-HOLLAND. De verbinding Texel—Den Helder. Dinsdagmorgen is de najaarszitting van die Provinciale Staten van Noord- Holland heropend. Voorzitter was jhr. mr. dr. A. Roëll, commissaris der Ko ningin. De heer Polak (a-d.) zeide dat de oom missies van bestuur van de provinciale in ernst begonnen,'" zeide Barrington. „Ik wensch je natuurlijk succes, maar veel vertrouwen er in heb ik niet" Witham wees lachend! naar een groote ploegmachine, die, getrokken door vier zware paarden, met een nasleep van ge stadig vallende, groote. zwarte aardklui ten, langzaam op heen af kwam. „Ik doe alles, wat ik kan, om 't te verkrijgen, sir", zeide hij. „Zooals u ziet, heb ik geen kos ten gespaard. Dat span daar, met dien ploeg en alles, wat er nog meer bij komt, heeft me zooveel gekost, dlat ik er liefst maar niet aan denk." „Geloof ik graag," antwoordde Barring ton droogjes. „Maar waarom paarden voor prairie-ploegen hebben we hier in Silverdale ossen altijd goed' gevonden." Witham' knikte. „Dat heb ik vroeger ook gedacht, sir, en als er geen keus is, moet je wel maar als je acht jaar imet ze gewerkt hebt, kom je wel tot andere oonolusies." Barrington^ gezicht word strak. „Zoo nu en dan stel je ons geduld wel wat te zwaar op de proef, Lanoe," zeide hij. „Maar ten slotte, wat winnen we ermee of we die bewering in twijfel trekken of niet. Het gaat er nu alleen om, hoe je dit alles goed wilt maken, want ik blijf bij mijn opinie de grond geeft je voor eiken dollar niet meer dan tachtig cent terug. Maar als ik je machines eens be kijken mag. Zulke moderne els deze heb ik nog nooit gezien." Meteen sprong hij van zijn paard en liep naar zijn zuster toe, «m haar te hel pen afstijgen. Zonder antwoord te geven hielp Witham Maud Barrington. Hij wist ziekenhuizen moesten bestaan eensdeels uit statenleden, andersdeels uit deskundi gen. Daarom wenschte de s.d.a.p. haar stem uit te brengen op het statenlid Spier en niet op den heer Hartendorf, die geen statenlid' noch deskundige ia Mevr. Boissevain (lib.) deelde mee dat d>e heer Hartendorf in de commissie on gaarne gemist zou worden, omdat hij deskundige is op het terrein van de in richting van ziekenhuizen. De heer Asscher (lib.) zeide dat zijn fractie die van de ad.a.p. in deze niet zal volgen, nu deze laatste fractie niet heeft willen meewerken tot het instellen van een statencommissie van bijstand. Geko zen werden de hoeren P. P. Hartendorf, aftredend; voor het ziekenhuis nabij Santpoort en de hoeren dr. J. Timmer, aftredend, en J. Valking Tzn., vacature Burger voor de ziekenhuizen te Bakkuim en te Medemhlik. De heer Thomassen (s.d.) had gevraagd wat een betere verbinding tussohen Texel en het vasteland in den weg staat. De heer Bruch (a.-r.) lid van Gedepu teerde Staten antwoordde, dat was over eengekomen dat de 12,000 voor verbe teringen van den aanlegsteiger benoodigd, zouden worden gefourneerd door rijk, provincie en de gemeenten den Helder en Texel. Het 'bleek echter dat de stoom- bootonderneming Teso thans de bedde ge meenten hun deel terug zou betalen, zoo dat de gemeenten slechte een rentever lies van pLm. 1000 zouden lijden. Ge deputeerde Staten waren bet met deze regeling eens, omdat de provincie toch niet meer behoeft te betalen dan de ge meenten. TWEEDE KAMER. CRITEEK OP MINISTER WASZINK Bij de behandeling van het hoofdstuk Onderwijs werd op het beleid van mi nister Waszink ernstige critiek geoefend. De heeren Albarda en Oud legden een heel lijstje over van onderwerpen, waar voor nog geen afdoende regeling getrof fen is: aanvullend onderwijs, buitenge woon onderwijs, voorbereidend onderwijs, reorganisatie van de opleiding der onder wijzers, enz. Mr. Oud meende zelfs te moeten zeggen, dat naar zijne meening minister Waszink in geen enkel opzicht voor zijn taak berekend was. Hij werd gevolgd door den heer Albarda en vele anderen, zij het dan, dat deze laatsten zich in ietwat zachter termen uitlieten. Deze verlangens zouden voor het over- gróote deel gepaard moeten gaan met i flnantieele offers. Ook 't spellingvraagstuk kwam ter sprake, en werd met name door den heer Schaper, ter hand genomen, die breken wil met verouderde vormen, zij het dan, dat hij niet alle vereenvoudi gingen aanvaarden wil. Daar op sommige scholen de naamvals u's reeds ten deele worden weggelaten, wordt het tijd, dat hierin eens regel komt. Ook over het Friesch hadden vrij scherpe discussies plaats, in het bizonder of ook het lager onderwijs in Friesland dienstbaar moet worden gemaakt aan het onderricht in het Friesch. Onder de Kamerleden zjn er, die in de Friesche beweging symp- tonen ontdekken van een kunstmatig nationalisme en een geforceerde minder heidsbeweging. Ook minister Van der Vegte heeft het hard te verantwoorden gehad; zijn ver dediging bestond in hoofdzaak uit de verzuchting „ik kan niet tooveren". De heer Staalman nl. had geklaagd over te weiüig voortvarendheid inzake aanleg van wegen en bruggen. Met opruiming van tollen zal, zoodra de Wegen wet is aangenomen, systematisch worden voort> gegaan. Over de verbinding van Amster dam met den Bovenrijn komt spoedig een wetsontwerp. Lang stond de minister stil bj de autobussen. Bij twee verbindingen, die niet naast elkander kunnen bestaan, zal de oudste den voorrang hebben. Vergadering van Woensdag 5 Deo. Voortgezet wordt dto behandeling vani de begrooting van onderwijs. Mevrouw De VriesBruins bestrijdt uit voerig het betoog vani deni heer Duymaer van Twist en betwist den wetenschappeljj- ken grondslag der hemoeopathie. De heer Van' Wijnbergen (r.-k.) betoogt, in 'tegenstelling met den heer Albarda, dat de minister in moeilijke omstandigheden optrad!, al had' hij krasser edschen kunnen stellen, voordat hij tin het Kabinet zitting nam. Voorts wijst spr. op verschillende zaken, door dezen minister tot stand gebracht, zoo als de intrekking van de stopwetjes en de vervroeging van het 7de leerjaar. De heer Gerbard (s.-cL) wijst er op, dlat de financieel© toestand bij het optreden van het Kabinet alleen volgens de Troonrede ongunstig was. Spr. betreurt de houding van dien minister tenl opzichte van het spel- lingsvraagstuk. De heer Weit-kamp (c.-h.) betoogt, dat het onderwijs verkeerd is ingericht en te veel op de belangen van den enkeling en te wei nig op die der maatschappij, te ingesteld. Door dit intellectueel topzwaar worden neemt men te weinig deel aan het produc tieproces. Spr. vraagt subsidie voor een landbouwhuishoudsohool te Lonneker. IMej. Katz (c.-h.) steunt op rechtvaardig heidsgronden het betoog van' den heer Duy maer van Twist. Minister Waszink te bereid geld'en aan' te vragen voor een gewoon hoogleeraar in het Friesch, indien een buitengewoon hoog leeraar niet gevonden kan worden. Het on derwijs op de lagere school in- dialecten is niet mogelijk uit hoofde van hun veelheid. Inzake de leerstoel1 voor de homoeopathie heeft spr. alleen de adviezen overgelegd, waarop zijn besluit berust. Intusschen zul len alle adviezen worden gedrukt en rond gedeeld. Het denkbeeld' om een commissie in te stellen voor het spellingsvraagstuk kan de minister niet) overnemen, daar het vraagstuk reeds meermalen is onderzocht. Een ontwerp voor nieuwe wachtgeldregeling voor onderwijzers zal de Kamer binnenkort bereiken. Naar den kinderarbeid op het platteland wordt door den minister van ar beid een onderzoek Ingesteld. Spr. zet uiteen, dat vóór alles het Kabinet op zijn program had belastingverlaging en dat allerlei ond erwijseischen niet konden worden ingewilligd. OUD-GEPENS. ZEELOODSEN. Verzoek om positieverbetering. De heer O. Verheul, oud-loods, te Am sterdam heeft zich, optredende namens enkele nog in leven zijnde oud-gepension- neerde zeeloodsen, tot de Koningin, de ministers van Financiën en Defensie, den voorzitter van de Tweede Kamer en den voorzitter van den Pensioenraad gewend, met een adres, betrekking hebbende op 't zelf niet te verklaren, wat hem tot deze houding dwong, maar sinds zijn komst op Silverdale had hij op geen enkele wijze, uitgezonderd een paar keer in een lichtelijk ironische stemming, getracht om rekening te houden met het verleden van den man, dien hij personifieerde. Zijn erfdeel had hij voor een korten tijd) willen aanvaarden, maar zich verder vernederen kon hij niet; daarom hield hij zich aan de waarheid! en telkens, wanneer hij merkte dat hij niet geloofd werd; wist hij niet of hij moest lachen, of zich ergeren over die vernedering, zijn trots aangedaan. Terwijl de Oolonel de groote ploeg machine bekeek, bleef miss Barrington naast Witham staan. Na een paar minuten keerde ze zich naar hem toe; met een opglanzen van haar oogen keek ze naar die stoere paarden en de steeds breeder wordende strook omgeploegd land. „Je hebt durf en enthousiasme, Lance om dit te doeii, terwijl de toekomst zoo donker lijkt", zeide ze. „Soms denk ik wel eens, dat de mannen uit mijn jeugd krach tiger en flinker waren dan die van tegen woordig". Witham kleurde even; met uitgestrek- ten arm duidlde hij op den halven cirkel van dein horizon. „Al dat zag er, een week geleden, nog wit en dood uit nu kun je het kiemende groen al boven het zwart uit zien", zeide hij. „Elk jaar behoeft niet een „mager" jaar te zijn en zelfs al zou de oogst een tegenslag zijn het feit dat je dén strijd! aangedurfd hebt is op zichzelf al een voldoeningNu weet ik wel, dat u zoo'n soort toespraak uit (jeu mond van iemand als ik eigenaardig zal Ingezonden Mededeellng. fijn hollandsch papmeel N.V. ATLANTA 7GRONINGEN vinden, maar een feit is 1, dat ik het zoo voed'". Maud Barrington, die naast haar oom bij de ploegmachine stond, had het gebaar gezien; iets in zijn houding elke lijn van het stoere, dun-gekleede lichaam deed in die omgeving harmonisoh aan en niet 't minst de gedachte, waarvan dat gebaar de uiting geweest was, maakte een diepen indruk óp haar. Courthorne, als landbou wer, de verpersoonlijkte gezondheid en krachtige mannelijkheid, vertoonde heel weinig overeenkomst met een losbol of valschen speler. Een oogenblik kwam de gedachte bij haar op, of hij misschien elite vruchtbare vore, aan de prairie ontwoe kerd, als een klein gedeelte van den prijs, waarmede hij zich los wilde koopen, zou beschouwen; maar meteen daarop twijfel de ze weer. Kon een man als deze ooit sleoht geweest zijn? „Ja", antwoordde de man. „Tenminste, zooveel als ik kan. t Is geen kleine onder-, neming, en als 't mis loopt, ligt het be drijf voor de eerste paar jaar lam; maar j behalve de vele goede redenen, die ik zou] kunnen aanvoeren, heb ik een voorge-l voel, dat de tarwe zal stijgen.er is iets,| dat me dwingt om met dit ploegen dioorl te gaan. Aan den anderen kant moet ik V toegeven, dat deze redeneering niet be-| p&ald verstandig klinkt". (Wordt vervolgd). HELS HRSCHE COURANT Licht op voor Auto's en Fietsen 'De heer Van Zadelhof! (andl) wenscht in trekking van! ide wettelijke regeling van' wachtgelders uit hoofde van de exploitatie van schoolgaande kinderen op het platte' land. 20 cent por half pqnd s winters voor heer lijke warme pap „Ben je van plan om al je land te be bouwen, Lance?" vroeg Miss Barrington, zonder op zijn vraag antwoord te geven; olaate noch tijd was voor serieus antwoor den geschikt; dat moest tot een betere ge legenheid wachten.

Heldersche Courant | 1928 | | pagina 1