De Indringer KANNEWASSER HEERENBMI HOEST ABDIJSIROOP NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL» WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Eerste Blad. BS ALTIJD GOEDKOOPER HANDELSCREDIETEN BUITENLAND. Toch wijkt O Nr. 6583 ZATERDAG 8 DECEMBER 1928 56ste JAARGANG H a p'lnaJ1 en overige landen f 8.20. Zondagsblad reep. f0 60. f 0.70, f 0.70, f 1.— Modeblad resp. f 0.95, f 1.25, f 1.25, f 1.8C Losse nummers der Courant 4 ct.; fr. p. p. 6 ct. Winterdlenst. Maan Zon Hoogwater op: ond.: op: oud: vunJrnmT: 2.10 7.56 3.49 6.58 7.19 2.26 2.45 3.10 8.43 Deo. Z 9 v M 10 D 11 W 12 D 13 V14 Z 15 8.48 n. 4.59 6.10 7.20 8.28 9.28 10.18 7.56 8.49 7.57 3.49 7.58 3.49 8.00 3.48 4.26 8.01 8.48 4.5210.09 5.21 8.01 3.47 10.4210.44 7.37 8.12 8.46 9.19 7.55 8.29 9.02 9.35 Zaterdag 8 Dec4.19 uur. Zondag 9 4.19 Maandag 10 4.19 WEEKOVERZICHT. Buitenland. Een schoon gebaar. Wij mogen op deze plaats niet onver meld laten het prachtige gebaar van de Ver. voor den Effectenhandel te Amster dam, die in een buitengewone vergade ring besloot tot het .beschikbaar stellen van een bedrag (tot een maximum van 60.000 gulden) voor het aanschaffen van een volledig uitgeruste reddingboot voor de N. en Z. Holl. Reddingmaatschappij, met zoo mogelijk IJmuiden als standplaats. Het bestuur sdhonk dit bedrag ook in de hoop dat dit voorbeeld navolging moge vinden en ook wij hopen dat, opdat de N. en Z. Holl. Reddingmaatschappij haar or ganisatie zoo goed mogelijk zal kunnen maken. Een andere mooie gift is die van de Trustees der Rockefeller Foundation te New York, die dezer dagen besloten heeft een bedrag van 400.000 gul den beschikbaar te stellen voor de stich ting van een nieuw Physiologisch Insti tuut aan de Utrechtsche Universiteit. Dat deze vorstelijke gift geschonken werd aan de Utrechtsche Universiteit vindt zijn oorzaak wel in de vooraanstaan de plaats die Prof. Dr. Noyons inneemt als physioloog. Voor de geneeskundige facul teit aan genoemde Universiteit is deze gift natuurlijk van groote beteekenis. Buitenland!. De uitsluiting in het Roer gebied geëindigd. Al zag het er de vorige week, toen wij ons overzicht schreven, nog niet erg roos kleurig uit, wat betreft de oplossing van het conflict in het Roergebied, door de be middeling van den rijksminister van bm- nenlandsche zaken, Severing, dien wij toen reeds noemden als vermoedelijke bemid delaar, is het confliöt tot een oplossing ge bracht. Werkgevers en werknemers had den beiden besloten het geschil over loon- en werktijden in zijn handen te stellen en na dit gemeenschappelijk besluit hebben de werkgevers onmiddellijk hun fabrieken FEUILLETON Uit het Engelsch door HAROLD BENDLOSS. Bewust als ze was van den steeds nau wer wordenden 'band tussohen hen bei den waardoor ernstig antwoorden op een d6Be een noodzaak was, keek Miss Barrington hem aan. „Dat hangt er wat iii onder het woord verstan dig verstaat. Kun jij alles wat je voelt, verstandelijke redeneering verklaren Li Ben zoogenaamde impuls met door ï^eZrTkt kunnen worden, dat een ZekWel^ideWttbaTladiend, „dat gaat 5lS Maar u 'bont de eerste rn Silverdale Si die me de hand toegestoken en ik heb een gevoel, dat een paar woorden, een zegewensch van u me een heel eind op weg zouden helpen, t Is tooh niet te fantastisoh, om te gelooven, dat zoo'n wensch van een werkelijken vriend je missohen voorspoed zou kunnen Tjye ©ogen van de kleine vrouw met het zilveren haar werden heel zacht; zwijgend liep ze naar het span paarden toe en leg de haar hand bij den iwaren hals van een Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Redaoteur-Uitgever: O. DE BOER Jr., DEN HELDER Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: 6Q en 412 Poet-Girorekening No. 16060. Ingezonden Mededeeling. OOK VOOR DAMES-CONFECTIE heropend. Dit beteekent zooveel, dat de beide partijen zioh zullen neerleggen bij de definitieve beslissing van Severing. Het conflict, dat reeds groote economi sche verliezen heeft meegebracht, heeft vijf weken geduurd en men vraagt zich af waarom de regeering niet eerder tussohen beide gekomen is. Het ontruimings- en herstel- vraagstuk. Er is al heel wat te doen geweest over het vraagstuk van de ontruiming van het bezette gebied in Duitsohland. Het bijwo nen door Stresemaim, den Duitschen min. van buitenl. zaken, van de vergaderin gen van den Volkenbond, werd altijd voor een groot gedeelte in beslag genomen door de conferenties, met de ministers van En geland en Frankrijk, om dit netelige vraagstuk tot een oplossing te brengen. Want 10 jaar nadat de vrede is geteekend zucht htt Duitsche volk nog onder deze bezetting van de vreemde mogendheden en veel verder dan beloften is het nog niet gekomen. De vraagbeantwoording van den Engelsehen minister van buiten- landsche zaken, sir Austen Chamberlain, in het Engelsche Lagerhuis, deze week, hebben de hoop niet verlevendigd, dat er van een spoedige ontruiming sprake zal zijn. De Engelsche regeering wil haar troe pen niet terugtrekken, tenzij ook België en Frankrijk daartoe overgaan en hieruit blijkt dus ten duidelijkste dat Engeland meer waarde hecht aan de goede verstand houding met Frankrijk, dan aan die met Duitsohland. Ook ontkende sir Austen Ingezonden Mededeeling. alom gewilde pijptabak) ^/^OUVV^N, yCBEP^ ECHTE FRIE5CHE (Tllelan<ge van rijpe tabakken) van die krachtige dieren; in die houding keek ze Witham aan. 't Is een goed werk wat je doen gaat, Lance", zeide ze, „want behalve het geld, of het brood, dat iemand misschien noodig heeft, wil je, met wat je doet, nog iets meer bereiken. En omdat ik van je moeder gehoudlen heb, weet ik, dat zij je haar goedkeuring gegeven zou hebben. En daarom, Lance. kracht bij je werk en Gods zegen op je ploeg!" Meteen keerde ze zioh bijna bruusk af. Met zijn linkerhand tot ©en vuist gebald en de bronzen tint van zijn gezicht ver diept tot een warm-bruln, bleef Witham op dezelfde plaats staan; hij was zich van twee gevoelens bewust: vernederendie schaamte, maar tegelijk een rotsvaste be slotenheid. Toen zag hij, dat de Oolonel zijn zus ter bij. het opstijgen hielp en 't volgend oogenblik hoorde hij de stem van Maud' Barrington. „Ik heb Lance nog iets te vragen, ga maar vast vooruit, ik haal jullie tweeën wel in," zeide ze. Met een vriendelijken groet voor Witham reden ze weg; Maud wachtte even, toen keerde ze zioh tot Witham. „Ik heb je een poosje geleden iets be loofddie belofte heb ik gehouden. Maar 't valt me-moeilijker, dan ik ge- Idacht had!,7*even 'zweeg 'ze; toen ging ze door: „daarom zou ik mijn woord terug willen hebben." „Eerst zou ik graag je reden willen weten," antwoordde Witham. Maud haalde even, ongeduldig, haar schouders op. „Als je er bepaald! op staat," zeide ze. öhamberlain dat Duitsohland recht zou kunnen doen gelden op een vervroegde ontruiming, omdat het niet geheel voldaan zou hebben aan zijn verplichtingen, in dit geval de bepalingen van het vredesver drag, wat de herstelbetalingen betreft. De tekst van het vredesverdrag (art. 431) zegt echter dat, indien Duitsohland aan alle verplichtingen voldoet (dus niet voldaan heeft) er van een vervroegde ontruiming sprake zou kunnen zijn. Het is dus hier een kwestie van exegese en die van den heer Chamberlain is, op zijn minst genomen, een beetje wonderlijk. In Duitsohland heeft Chamberlains uit eenzetting bitter commentaaar uitgelokt, wat wel eenigszins te begrijpen is. De verhouding tussohen Frankrijk en Italië. De verhouding tussohen Frankrijk en Italië is niet zooals dat wel wenschelijk ware. Al langen tijd is er spanning tus sohen de beide landen en dat is er niet be ter op geworden, na het opleggen van de veel te lichte straf aan Serge di Modugno, den moordenaar van graaf Nardini, den Italiaanschen vice-consul te Parijs. Hij werd tot twee jaar gevangenisstraf en 500 francs boete veroordeeld en waar de moor denaar reeds geruimen tijd in voorarrest zit, zal hij niet al te lang van zijn vrijheid worden beroofd. De Italiaansohe pers heeft haar veront waardiging over het vonnis op die gebrui kelijke wijze gelucht. Ook van andere, dan van Italiaansohe zijde, is critiek op het vonnis geoefend en in Frankrijk zelf stelt men de straf, die Modugno krijgt, tegen over de vijf jaar gevangenisstraf, aan een vroeger ontvanger van de belastingen op gelegd, die bijna een half millioen francs had verduisterd. Modugno had niet alleen zjjn misdrijf bekend, maar ook dat hij den moord met voorbedachten raad had ge pleegd. Dat dit vonnis dus de openbare meening in Italië heeft geprikkeld is te begrijpen. Tegelijk wordt in de Italiaansohe pers in herinnering gebracht, dat sedert de invoe ring van het nieuwe régime, in België en Frankrijk 82 anti-fascistische misdrijven zijn gepleegd. En tooh heet het dat er een verbroede ring tusschen de volken is en dat we op den goeden weg zijn naar den permanen ten vrede. Wij zijn zoo vrij daar een groot vraagteeken achter te zetten. Ingezonden Mededeeling. - NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK Kantoor DEN HELDER KONINGSTRAAT 108a - Telefoon 129 ASSURANTIËN EFFECTEN GIRO'S Dé voorspoed In dé Ver. Staten. Coolidge de scheidende president van de Ver. Staten heeft deze week in zijn boodschap tot het Congres de voorspoed geschetst die er momenteel in de Ver. Staten heerscht. In het binnenland heersohen rust en te vredenheid zoo zeide de president. Er bestaat harmonie in de betrekkingen tus schen de leiders van den arbeid en de werknemers; er is geen strijd in nijver heidskringen en wij staan op het hoogste punt van voorspoed nog ooit door ons be reikt. Op buitenlandsch gebied is er vrede, wèlgezindheid, die voorspruit uit weder- zijdsch begrijpen en de wetenschap, dat de vraagstukken, die nog maar kort geleden zoo dreigend leken, zioh voegen naar den druk van klaarblijkelijke vriendschap. De Pan-Amerikaansche conferentie te Washington had meende Coolidge betere verstandhouding en hetere samen werking geschapen tusschen de verschil lende naties in de Nieuwe Wereld. Wat de vlootkwestie betreft zeide Coolidge, dat algemeen erkend wordt, dat Amerika te weinig kruisers heeft. Coolid ge sprak opnieuw den wensch uit, dat de 15 kruisers-wet, die nu bij den Senaat aan hangig is, zou worden aangenomen, met uitzondering van de tijdbepaling (nJ. dt bepaling dat de schepen binnen drie jaai op stapel gezet moeten worden). Coolidge bestreed, dat de Ver. Stater militaristisch of imperialistisch zoudei zijn. Ingezonden Mededeeling. FRANKRIJK. „Ja, dat doe ik," antwoordde Witham rustig. „Ik heb je beloofd, om al mijn land te laten bebouwen en ik zou graag mijn be lofte willen nakomen. Maar er is iets, dat me hindert.mijn oom heeft na dien eersten keer niets gezegd!, maar ik voel uit ziju houding, dat mijn oppositie hein verdriet doet, en dat kan ik niet hebben. Stille verwijten vind ik verschrikkelijk moeilijk te dragen, en nu Dane en een, stuk of wat van de anderen je voorbeeld gaan volgen, krijg ik langzamerhand een gevoel, alsof ik tegen dien man, die altijd goed en lief voor me geweest is, partij kies." „Je zou je dus 't liefst aan1 den Oolonel houden, ook al' zou 't heel wat kosten?" „Natuurlijk," antwoordde Maud' Bar rington. „Hoé kun je dat vragen I" Met een schittering van verontwaardi ging in haar oogen en een trotsche, on willige bewoging van haar hoofd, keerde ze zich iets van hem af; Witham bleef haar aan staan kijken. Eerlijkheid! en trouw waren begrippen, die het meisje daar voor hem niet vreemd waren dat zag hij wel. „Toen ik 1 je vroeg, wist ik, dat vol houden moeilijk zou zijn," zeide hij. „Maar toch houd ik je aan je woord. Er is een groote verandering op handen en ik héb m'n' zinnen erop gezet, om dit jaar zooveel als mogelijk is voor je te ver dienen." „Waarom?" vroeg Maud; ze wist niet wat haar meer verbaasd had: zijn woor den of 't feit, dat ze om zijn weigering niet boos worden kon. „Dat kan ik je later misschien wel eens DE BEGROOTING VAN MARINE. In de Kamer heeft bij. die behandeling van de begrooting van marine, de rappor teur er nadruk op gelegd dat de begroe ting voor 1929 28 pet. minder was dan die van 1914. Leygues voegde hieraan toe dat dt Fransche begrooting van marine de ©eni ge van alle marine-begrootingen ter wereld was die lager was dan in 1914. In strijd met zekere beweringen, heeft de Fransche vloot een verdedigend en geen aanvallend karakter. Frankrijk wenscht den vrede in onafhankelijkheid, in wei vaart en in waardigheid. VEREENIGDE STATEN. EEN MOTIE VAN DE AMERIKAANSCHE VLOOT- COMMISSIR Ten gunste van verdere vloot- beperking. Washington, 4' Deo. Britten, de voor zitter van de vlootoommissie uit het Huis van! Afgevaardigden, heeft aan de oom missie den brief voorgelezen, die Baldwin hem heeft gezonden in antwoord op zijn voorstel tot interparlementaire onderhan delingen over zijn vlootbeperking. vertellen," antwoordde Witham ernstig, „en wil je in dien tusschentijd een reden hebben, wijt het dan maar aan mijn ijdel- heid. Naar alle waarschijnlijkheid is dit mijn laatste zomer in Silverdale en daar om zou ik graag willen, dat deze ondier- neming een groot succes werd." Maud keeik hem opeens scherp aan. Zijn woorden, hadden haar zulk een schok gegeven, dat ze haar toevlucht tot ironie nemen moest, om haar schrik te verbergen. „Je laatste zomerl Zijn we niet vrien delijk genoeg geweest, of is dat de proef op die som van je bewering dat een voor beeldig leven op den duur heel verve lend is?" Witham begon te lachen. „Neen, geen van beide," zeide hij, „ik zou graag hier willen blijven hoe langer, hoe beter!" Hij zweeg even toen zag Maud hem om zich heen kijken, naar de twee prach tige vierspannen, naar de groote machi nes en het rijke opengewoelde land. „Neen zoo zonderling als het mag klinken 't is juist het goede in me, dat me weg zal sturen, wanneer ik 't aan het woord laat komen." „Maar waar wil je dan naar toe?" Witham keerde zioh oon en keek over de prairie naar het noorden; er lag een uitdrukking in zijn oogen, die als een be klemming op het meisje inwerkte. „Te rug in je hok!" zeide hij zachtjes, alsof hij in zichzelf sprak; toen keerde hij zich met een bijna onmerkbaar schouderopha len tot het meisje naast hem. „En in dien tusschentijd1 is er nog heel wat te doen en hoezeer het me spijt, kan ik je niet van je belofte ontsLaan.'* AKKER'* Voorde Borst. Ingezonden Mededeeling. Nierkwalen maken u spoedig oud! Het komt In den middelbaren leeftijd en daarna maar al te vaak voor, dat men last krijgt van rugpijn, duizeligheid, ze nuwpijnen en urinekwalen. Dit is gewoon lijk een gevolg van overspanning der nieren het zijn waarschuwingen van de nieren, dat zij sinds lang hulp behoeven. Want gedurende uw heele leven, dag en nacht, werken de nieren om de vergiften uit uw 'bloed te filtreeren. Als zij hierin falen, kunnen ernstige en-diepgaande kwalen zich ontwikkelen. Urinezuur-zouten hoopen zioh dan in het bloed op, en vormen de kristallen, die zenuwpijnen en rheumatiek veroorzaken; of wel wordt een onvoldoende hoeveel heid water aan het bloed onttrokken, waardoor zich waterzuchtige zwellingen kunnen vormen. Ook kunnen ontstaan blaasstoornissen, niersteen, niergruis, blaas ontsteking, ischias, spit, vermage ring, zenuwachtigheid en gebrek aan energie. Vermijd de ontwikkeling dezer ver schijnselen. Wek de nieren op en versterk ze met Foster's Rugpijn Nieren Pillen. Dit specifieke niermiddel werkt recht streeks op de oorzaak van uw kwaal, rei nigt en versterkt de nieren, lenigt de urinekanalen en regelt de werking der blaas. Zoowel mannen als vrouwen kunnen baat vinden bij het gebruik van Foster's Rugpijn Nieren Pillen. Verkrijgbaar (in glasverpakking met geel etiket let 'hier vooral op) bij apo theken en drogisten 1.75 per flacon. „Goed, daarmee is de quaestie dan af- geloopen. Ik kan je bezwaarlijk gaan bidden en smeeken.dus rest ons nu nog het bespreken van de practisohe moeilijkheden. Ze hebben me verteld, dat ik voor 't zaaien van een grooten oogst nooh menschen noch paarden genoeg heb en met 't oog op de omstandigheden kan ik niet bij mijn oom gaan leenen." „Natuurlijk niet," antwoordde Witham rustig. „Gelukkig heb ik de beste paar den en machines van dit gedeelte van de prairie en ik krijg loonarbeiders uit On- tario om te helpen. Ik zou dus voor je kunnen ploegen en voor 't geval, dat je mijn hulp, belangeloos, minder wensche lijk zou vinden, kun je me betalen." Maud bloosdie, maar ize bleef hem recht aankijken, ,,'t Is een afschuwelijke toestand, maar nu je me tegen mijn wil aan mijn belofte houdt, zullen we 't van een zakelijk standpunt beschouwen. Ik had je nog een tweede gunst te vragen, maar dat kan nu beter achterwege blij ven." „Dit vind ik al bij voorbaat goed," zeide Witham rustig. Het kostte Maud wel eenige moeite om haar wensch duidelijk te maken. De glim lach waarmede Witham in begin stond'te luisteren, kreeg, naarmate het verhaal vorderde, iets straka (Wordt vervolgd). heldersche courant ABONNEMENT PER 8 MAANDEN BIJ VOORUITBETALING Heldargche Courant 11.50; fr. p. p. binnenland f2.-, Ned. O en W Op- en ondergang van Zon en Maan •n tijd van hoogwater (Texel). Licht op voor Auto's en Fietsen: ADVERTENTIEN: 20 ct. p. regel (galjard) Ingez. meded. (kolombreedte ala redaction. tekstjdubbel tarief. Kleine advert. (gevraagd, te koop, te huur)v. 1 t/m 3 regels 40 ct., elke regel meer 10 et. bij vooruitbetaling (adres: Bureau v. d. blad en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra). Bewijsno. 4 ct DE Reeds vanaf 50ct.per% pond 20d. perons - lOct per 'h ons N.V. DOUWE EGBERTS TABAKSFABRIEKEN JOURE-UTRECHT- AMSTERDAM-DEN HAAG OPGERICHT 1T53 T Laat het nooit zoover komen, da- Gij aan Uw hoest went en Uw vrienden U er reeds op een afstand aan her kennen. Evenmin moet Ge een hardnek- kigen hoest trachten te ontgaan door minder diep adem te halen. Dit kan^> voor de gezondheid van Uw aden. halingsorgaan noodlottig worden. Verzorg lederen hoest, hoe schijnbaar onbeteekenend ook, onmiddellijk met de verzachtende en versterkende Akker's Abdijsiroop. Of zoo Ge tot dusverre vergeefs getracht hebt met andere middelen van een verwaarloosden, hardnekklgen en benauwden hoest af te komen, begin dan vandaag nog de oorzaak van den hoestprikkel - vastzittend slijm - te verdrijven met Per koker: f 1.50, f 2.75, f 4.50

Heldersche Courant | 1928 | | pagina 1