T tweede blad gemengd nieuws. VAN ZATERDAG 8 DECEMBER 1928. Buitenland. De aardbeving in Zuid-Chili. Diefstal van een geldkistje met f 38,000. De dader aangehouden. ÏkT YTks te Woensel een belang rijke diefstal gepleegd. Toen de dochter ces huizes te ongeveer 7 uur thuiskwam, ontdekte zij een on'beteekenend brandje dat spoedig gebluscht was. Voorts kwam zij tot de ontdekking, dat van de slaap kamer van De Vries een cassette verdwe nen was. Deze cassette bevatte een be drag van 88,000, waarvan 36,000 aan effecten en f 2000 aan baar geld. p n aardbeving In Chili. In Chili heeft een hevige aardbeving plaats gehad, waarbij "er veel menschenlevens te betreuren zijn. Een foto van Chili in de omgeving van Talca, voor de aardbeving. Ernstig auto-ongeluk. Op den Muiderstraatweg heeft een ernstig auto-ongeluk plaats gehad. Een uit Amsterdam komende auto raakte op het gedeelte van de rails, waar de rails van de Gooische stoomtram over het onbestrate gedeelte van den weg loopt, van den straatweg te water. De Inzittenden werden ernstig verwond. De zaak van de Gazette de Franca. Madame Hanau en de heer Bloch die de hoofdrol spelen in deze geruchtma kende zaak, verlaten het bank gebouw na onderzoek door deskundigen en politie auto riteiten. (Foto links). stelselmatig geld van de geïnde bedragen achtergehouden en steeds heeft hij de ou de tekorten gedekt met geld, dat hij pas had ontvangen. Hij is aangehouden opgesloten. ongeluk gedaan werd, toog men nogmaals aan het werk en wist den tweeden inzit tende uit den wagen te halen. Deze was echter reeds overleden. De verongelukte is gebleken te zijn de 22-jarige S. de Leeuw, wonende Tilanus- straat 66 te Amsterdam. Hij heeft als be stuurder van den auto gefungeerd. Zijn vader, David de Leeuw, was in den loop van den ochtend nog niet tot bewustzijn gekomen; hij: bevindt zich ten huize van den veehouder Tuyp aan den Middenweg. 'Het lijk van den zoon is naar de zieken barak te Middenbeemster overgebracht. Een officieele mededeellng. 250 dooden. De schade wordt met voort varendheid hersteld Een crediet van 2,000,000 door het Congres beschikbaar gesteld. De Chileensche» legatie te 's-Graven- hage deelde Donderdag mede, dat zij, nopens de jongste aardbeving het volgen de officieele bericht ontvangen heeft: Talca en Constitution zijn bijna geheel verwoest. Chilans San Fernando en Curioo en de kleinere plaatsen in de omstreken hebben belangrijke schade geleden. Tot op heden, telde men 250 dooden, 600 zwaar «•©wonden en vele lichtgewonden. De regeering zond onmiddellijk hulp- treinen en de marine transporten met manschappen. Dinsdag waren reeds de spoor- en telegraaflijnen hersteld. Met den wederopbouw van de stad Talca Is men met groote voortvarendheid begon nen. Het Congres heeft onmiddellijk een wet voor het beschikbaar stellen van twee millioen dollar, bestemd voor spoedwer- ken, aangenomen, een wet, waarbij de speculatie ln bouwmaterialen en levens middelen wordt verboden en de wet, vast stellende de plannen volgens welke de ver- woeste streken herbouwd moeten worden. De Gaja Hipotecaria de Chile heeft on middellijk ten behoeve der grondbezitters en huiseigenaren in de geteisterde stre ken voor een bedrag van 30,000,000 pesos in pandbrieven tegen 'n uiterste lage rente en 'buitengewoon gunstige voorwaarden uitgegeven. Volgens de wet kan de herbouwing al leen plaats vinden met gebouwen van ge wapend beton bestand tegen aardbevin gen. In het geheele land' heerscht groote vastberadenheid en energie om aan de gevolgen van de ramp het hoofd te bie den en het leven heeft zijn normalen gang herkregen 46 uur na de aardbeving. ONTROUW POSTBEAMBTE. Een brievenbesteller van het postkan toor te Be rl ij n-W i Imersdorf heeft zich Woensdag ter beschikking van de justitie gesteld. Hij1 beweerde een bedrag van 10,800 mark te hebben verduisterd. DIEFSTAL BIJ BLINDEN. In de bescheiden woning van- een blind1 echtpaar te BerlijnLichtenberg is Woensdag een dief geslopen, terwijl het echtpaar op weg was naar een blinden- school. De dief heeft alles meegenomen wat onopgemerkt vervoerd kon worden. De man had zich tevoren bij de blinden- school vervoegd' en gezegd voor een blad een artikel over de school te willen schrij ven. Bij die gelegenheid was hij de na men en adressen van eenige leerlingen der school te weten gekomen. Daarna Naar wij vernemen is de heer J. A. Kalff, lid der directie derNederl. Spoorwegen, voor nemens tegen Juli van het volgend jaar zijn functie neer te leggen. (Foto rechts). heeft hij de woning van ln het oog gehouden en gewacht, tot het zich naar de school had begeven. DE SCHIPBREUK VAN DE VESTRIS. Hetoordeel van Brltsche en Amo- rikaansche scheepvaartdeskundlgen De Britsche en Amerikaansche scheep- vaartdeskundigen zeggen in hun rapport over de schipbreuk van de Vestris dat dit schip zijn S. O. S.-sein om vier uur s och tends van den 12den November, d. i. zes uur vroeger dain dit geschiedde, had moe ten uitzenden. Zij oefenen kritiek op het gemis van een behoorlijke organisatie aan boord, waarvan het gevolg was dat de reddings middelen niet ten volle zijn gebruikt. De deskundigen onthouden zich ervan, een meening over de oorzaak van die ramp uit te spreken. EEN BOMAANSLAG. 'De directeur van de Slowo Polski, een te Lemberg verschijnend nationalistisch Mad, ontving Donderdagmiddag een St. Nicolaas-pakje dat, toen hij het wilde ope nen, ontplofte. De directeur werd aan gelaat en han den gewond. Het vertrek werd geheel vernield. Tevens ontstond er brand die door de brandweer kon worden gebluscht. De po litie heeft de daders nog niet kunnen ontdekken. HEVIGE ONTPLOFFING. Vier dooden, vijftien vermisten. Tengevolge van een ontploffing in een ontsmettingsinrichting te New-York, zijn Donderdag vier menschen gedood en zes gewond. Vijftien menschen worden nog vermist. Er 'zijn veel ruiten in de buurt vernield. Binnenland. Woensdagavond is ten nadeele van den Onmiddellijk weTd de politie gewaar schuwd. De verdenking viel terstond op den buurman W. v. B., die geregeld de familie De Vries bezocht en van den toe stand op de hoogte was. Na den geheelen avond gezocht te hebben slaagde de po litie erin hem omstreeks half 12 te arres teeren. Hij werd aan een langdurig ver hoor onderworpen, waarbij ook de doch ter van den heer De Vries aanwezig was. Denzelfden nacht werd ten huize van v. B. huiszoeking gedaan, doch zonder re sultaat. Men doorzocht niet alleen de ge heele woning, doch ook den tuin. Van B. werd Inmiddels In verzekerde bewaring gesteld. Donderdagochtend werd opnieuw een Inval in het huis van v. B. gedaan en ten slotte slaagden twee agenten erin, het Ijzeren geldkistje, dat tusschen de plan ken van het zolderplafond verborgen zat, te voorschijn te halen. Daarna werd v. B. aan een nieuw verhoor onderworpen, waarbij hij ten slotte bekend heeft den diefstal te hebben gepleegd en wel om zijn schulden te betalen. Hij ontkende echter brand te hebben gesticht. De geldswaardige papieren in bet kistje bleken nog onaangeroerd' te zijn. De dader is in arrest gesteld. VERDUISTERING EN HELING. Door 70-Jarige kantoorlooper. Voor de reohtbank te A'dam heeft terecht gestaan de 70-j. J. L. J., kantoorlooper, die ten nadeele van zijn patroons 18.000 bad ontvreemd. Verdachte had1 zich te verantwoorden wegens verduistering in dienstbetrekking gepleegd. Hij bekende het hem ten laste gelegde. Op 17 Augustu 1.1. bad verdaohte de 18.000 weggenomen, op een oogenblik dat de beide firmanten afwezig waren. Dit geld was gereed gelegd om enkele be talingen te doen. Verdachte was, volgens zijn zeggen, tot deze daad gekomen on- den dwang van een zekeren Z., een losse werkman, wien hij had meegedeeld, reeds vroeger van zijn patroons duizend gulden te hebben weggenomen. Met deze weten schap toegerust, had Z. hem geprest, het geld weg te nemen. Zij zouden samen den buit deelen, maar Z. heeft, toen de oude man met de f 18.000 bij hem kwam, ze „ln bewaring" genomen en hem Slechts 2000 gegeven. Het O.M. noemde verdachte het bekla genswaardige slachtoffer van een min derwaardig individu en eisohte tegen hem vijf maanden gevangenisstraf met aftrek van twee maanden voorloopige hechtenis. VERDUISTERING IN DIENST BETREKKING. De koopman in margarine G. J. M. v. S., zaak doende aan de Groote Draai- steeg te Rotterdam, heeft aangifte ge daan, dat de reiziger A. P. M. v. B. een bedrag van ongeveer 1300 heeft ver duisterd. Van B. was z»g.n. stadsreizigeT en was o.a. belast met het innen van pos ten. Om particuliere schulden te dekken heeft hij gedurende de laatste twee jaar RETOURCOMMISSIES. De arrondissementsrechtbank te Zwolle veroordeelde den 65-jarigen gepens. di recteur van de gasfabriek te Nijkerk, we gens het aannemen van steekpenningen, tot een maand gevangenisstraf. BELEMMERINGEN OP DEN WEG. Strulkroovers. Bij een dikken mist, die het uitzicht be lemmerde, reed Woensdagavond ongeveer 9 uur een heer uit Leeuwarden, die alleen in zqn auto zat en uit de richting Meppel kwam, op den rijksweg nabij het Steen- wijker pompstation hoven op een paar dwars over den weg liggende denneboo- men. Door den schok en tevens ver ward in de takken, slingerde de auto heen en weer, doch hij kon zonder onge lukken tot staan gebracht worden. De nog jonge dennen waren uit een in de onmiddellijke nabijheid1 gelegen bosoh gehaaid. Nauwelijks stond de auto stil, of drie kerels kwamen te voorschijn en sprongen, zeker met weinig goede bedoe lingen, op den wagen toe. De bestuurder van den auto greep ter verdediging zijn motorsleutel. Juist op dit kritieke oogen blik naderden een. paar fietsrijders, en dit deed waarschijnlijk de aanvallers op de vlucht slaan. Toen bleek, dat er ook nog twee zware keisteenen' ter versper ring op den deg waren .gelegd. Nadat boomen en keien op den1 berm waren geworpen, vervolgde de auto zijp weg. Bij de politie te Steenwjjk is van het geval aangifte gedaan. ERNSTIG AUTO-ONGEVAL TE MIDDEN-BEEMSTER. Een doode en een bewusteloozet Te Midden-Beemster heeft een ernstig auto-ongeval plaats gehad. Een luxe-auto, komende uit Amsterdam, reed bij het passeeren van eeü stilstaanden' vracht auto, van den weg af en de sloot in, na eerst nog over den kop te zijn geslagen. Voorbijgangers en omwonenden verleen den direct assistentie en slaagden erin een inzittende te voorschijn te halen. Deze werd in bewusteloozen toestand naar een nabij zijnde boerderij gebracht. Toen hij een oogenbffk tot 'bewustzijn kwam deel de hij mede, dat zich nog een persoon in den auto bevond, waarna hij] weer buiten kennis geraakte. Men was aanvankelijk afgegaan op de verklaringen van een anderen automobilist, die slechts een per soon in den verongelukten auto gezien had. Bij het vernemen van deze mede- deeling, die ongeveer een half uur na bet Spaansche kunst. In tegenwoordigheid van Z.K.H. Prins Hendrik opende de directeur-generaal voor schoone kunsten te Madrid Graaf de las Enfantas X in Pulchri Studio te Den Haag een tentoonstelling van Spaansche schilderijen en beeldhouwwerken. Officieele groep bij de opening. Als opvolger van wijlen luit. gen. de Block, inspecteur der burger wachten, zou naar men weet ernstig in aanmerking komen oud-luit. gen. R. B. A. N. do Quay, voorm. comm. der derde divisie te Breda.

Heldersche Courant | 1928 | | pagina 5