T Derde Blad Su1He^ee.m/C&0,ld6^'!aa, TOr- GEMENGD NIEUWS. BUITENLAND. i^4SSS«Sl-fcÉS«JS3SJSSS' om 00 zoottohou VAN ZATERDAfl 8 DECEMBER 1928. VIJFTIEN MILLE VOOR MOBILISATIE SLACHTOFFERS. 2iJin^ien<* is ee« wetsontwerp totwij- 182» lW begroeting van Oorlog voor .ZT,?ltke«rïn* aan z-g- mobilisatie- "era wordt alsnog 16.000 meer aangevraagd dan was toegestaan. NEDERLAND EN BELGIE. «,^l gezamenl^ke vergadering van de commissies van buitenlandsohe zaken in Kamer en Senaat, Donderdag gehouden onder voorzitterschap van Magnette en liooaut, de presidenten van Senaat en Kamer, werd bijgewoond) door minister Hymans. Deze gaf een uiteenzetting van het Nederlandsch-Belgische vraagstuk en had het na een kort historisch overzicht hoofdzakelijk over de verbinding van Antwerpen met den Rijn en de scheep vaart op de Schelde. Het betoog van den minister kwam hierop neer, dat de-door Nederland voorgestelde verbinding Ant werpen Rijn door middel van een kanaal, uitmondend in het reeds vroeger ver zande Hellegat, onmogelijk kan worden aanvaard. Voor wat de Westerschelde be treft verklaarde de minister dat geen nieuws te melden valt en op dit gebied geen staip vooruit kan worden gedaan. De meeste leden bleken na afloop der vergadering van oordeel te zijn dat het Nederlandsch-Belgische vraagstuk prac- tisch nog steeds ongeveer in het zelfde stadium verkeert als bij de verwerping van bet verdrag door de Nederlandsche Eerste Kamer, en Nederland sedertdien vrijwel geen concessies heeft gedaan die als tegemoetkoming aan het Belgische standpunt kunnen gelden. DORUS RIJKERS-FONDS. Naar aanleiding van het feit, dat mr. Tak tot zijn leedwezen zich genoodzaakt heeft gezien, als voorzitter der commissie in zake het Dorus Rijkers-Fonds te bedan ken, welk bedanken zyn grond vond in een brief, dien het bestuur van het Dorus Rijkers-Fonds tot de commissie had ge richt, heeft het bestuur een uitvoerigen brief aan de commissie gezonden, waar in het betoogt, dat de opvatting van mr. Tak op een misverstand berust, en er bij de commissie op wordt aangedrongen, haar medewerking te verleenen om den heer Tak alsnog op zyn besluit te doen terug komen. Naar aanleiding van dezen brief heeft de heer Tak aan de commissie meege deeld, dat hij nog steeds gaarne bereid is, zijn medewerking te verleenen om het Dorus Rijkers-Fonds wederom de volle sympathie van het publiek te doen ver krijgen; mede te werken tevens tot oplos sing van alle kwesties, die op het oogen- blik het fonds onderling verueeld houden, doch dat hjj meent, dat de taak der oom missie dan door een algeraeene vergade ring van het Dorus Rijkers-Fonds dui delijk dient te worden omsohreven en om- Ufnd. Aan bet bestuur van het Dorus Rykers- Fonds is nu in overweging gegeven, zoo spoedig mogelijk een algemeene verga dering te doen plaats vinden, teneinde daarin een besluit in den geest, als door mr. Tak bedoeld, te doen nemen. De commissie 'bestaat verder uit de heeren mr. J. E. W. Duys, L. Hoejenbos, P. D. Wesseiing en mr. K. F. Katz, secretaris DE ALKMAARSCHE GEMEENTE RAAD IN ST. NICOLAASSTEMMING. Banket en speculaas ter raads vergadering. In de Woensdag gehouden zitting van den gemeenteraad van Alkmaar veMaarde de heer J. Westen-hof namens de SILA-F.- fractte, dat de leden weder aan het by- wonen der commissie-vergaderingen zouden deelnemen, indien de verschilende raads- oomimisaies tot vilf ledeü zouden uitgebreid, aii daarin) een! evenredig aandeel zouden krijgen en niet alis ^bijzitters" zouden wor den beschouwd Namens het „verbonden elftal'" gaf mr. H. Kusters de verzekering, dat de rechten eener >yale oppositie ruet Sr^erkSï uKrak over de t0irviSiaMS ^Se'stemming, die momenteel dn den raad heerschte, liet de burgemeester letterbanket efl speculaas aan rukken en werd er. gezellig een kopje thee ^Goedgekeurd werd de overeenkomst, die met de gemeenten aan den Langendijk is gemaakt in zake de verbetering aan den TerTslotte "verdiepte de Raad zich in be- «Strtïïen over W voorsta var4e meer- derheid van het College van B. en W. in zake het afstaan van de gevonden gelden in een onbewoond perceel der gemeente aan de rechtmatige erfgenamen gemeentebb'de Corino. Nadat mr. H. Kus ters gepteh had voor het afstaan van de helft der gelden aan den vinder staakten de stemmen over het voorstel van B. en' W. De wenschh-eM' werd uitgesproken, dat de burgemeester pogingen in het werk zou stellen erfgenamen en vinder tot over eenstemming te brengen, teneinde een pro- om te voorkomen. EMIGRATIE JONGE LAND ARBEIDERS NAAR CANADA, h_aa,nleiding van de circulaire, wel ke de Emigratie-Centrale Holland aan 18 gemeentebesturen in de drie Noordelijke provincies heeft gezonden inzake de voor genomen emigratie van een beperkt aan tal jonge landarbeiders naar Canada tegen het a.s. voorjaar, heeft het hoofdbestuur v an den Nederl. Landarbeidersbond een brief gericht aan al zyn betrokken leden met de opwekking, die emigratie in ern stige overweging te nemen voor hun kin- üeien, die aan de gestelde voorwaarden voldoen en die gezond en Bterk zyn en den noodigen durf bezitten om in het ver re land met energie te werken aan de ves tiging van een beter bestaan, dan ons land hun ooit kan bieden. In den brief wordt verder nog meegedeeld, dat het in de bedoeling der Emigratie-Centrale Hol land ligt, aan de emigreerende personen gedurende drie maanden les te doen geven in de Engelsche taal. KERSTVLUCHT NEDERLAND—INDIE Wy herinneren er nog eens aan dat, teneinde het publiek in de gelegenheid te stellen de Kerst- en Nieuwjaarscorrespon dentie voor Ned.-Indië per luchtpost te verzenden, op 11 December a.s. te 7.30 een vliegtuig van Amsterdam Schiphol vertrekt, waarmede gewone en aangetee- kende luchtcorrespondentie (met uitzon-j dering van stukken met aangegeven waarde) zal kunnen worden verzonden1 voor Britsch-Indië, Birma, Siain, Strait- Settlements, Ned.-Indië en verder gelegen landen (China, Japan, Australië enz.). Aangezien de mogelijkheid bestaat, dat niet alle luchtpostcorrespondentie per vliegtuig zal kunnen worden vervoerd (het voor de luchtmail beschikbare laadver mogen bedraagt pl.m. 300 K.G.) wordt de gelegenheid opengesteld om door betaling van een extra recht voorrang te verkrij gen. Dit bijzonder recht zal bedragen: 35 cent per briefkaart of postwissel; 40 cent per stuk (ongeacht het gewicht) voor brieven, enz. en behoort door middel van luchtpostzegels te worden gekweten. Voor stukken met voorrang is derhalve boven de gewone porten en rechten ver schuldigd: 75 cent per briefkaart of postwissel; 75 cent -j- 40 cent voor brieven, enz. niet zwaarder dan 20 gram 2 X 75 cent 40 cent voor brieven enz. boven 20 tot en met 40 gram enz. Het Hoofd van de Afdeeling Vervoer Posterijen Bandoeng is bereid te voldoen aan verzoeken om terugzending van het stuk of van den omslag, mits de daarop vallende kosten zijn bijgevoegd of tijdig afzonderlijk zijn toegezonden, waarvoor o.a. gebruik kan worden gemaakt van In dische frankeer- of luchtpostzegels, of van antwoordcoupons. De Indische Postadministratie is voor nemens voorrang te geven aan briefkaar ten en andere kaarten niet in omslag. Terugzending van enveloppen per lucht post kan derhalve niet worden gewaar borgd, ook niet als aangeteekend stuk. Indië zal vermoedelijk een luchtrecht hef fen van 40 cent per briefkaart of postwis sel en 75 cent per 20 gram voor de overige stukken zonder recht van voorrang. Snellere uitvoering der Zuiderzeewerken. Ruim 15 mlllloen meer ge vraagd voor 1928. Ingediend is een wetsontwerp tot wij ziging van de begrooting van het Zuider- zeefonds voor het dienstjaar 1928. Ten gevolge van deze wijzigingen wordt het eindcijfer der begrooting van uitgaven verhoogd met f 15.622.000 O.m. wordt voorgesteld de derde termijn van de op f 90.000.000 geraamde kosten van de wer ken voor de afsluiting der Zuiderzee, te verhoogen met f 4.440.000 Voort som op artikel 14, indijking en droogmaking van den N.W. polder (Wieringermeer) een verhooging toe te staan van f 11.182.000, waardoor dit artikel wordt gebracht op f 20.474.600. In de M. van T. zet de minister o.m. uiteen, dat de uitvoering van verschil lende werken dient te worden vervroegd. Dit betreft in de eerste plaats den dijk Wieringen-Medemblik. De aanleg van het thans onderhanden zijnde gedeelte van dezen dijk vordert zoo snel, dat de werken vermoedelijk reeds dit najaar ge reed zullen komen. Verder zal vroeger dan aanvankelijk in het voornemen lag, worden begonnen met het baggeren van de voor den Wieringermeerpolder ver- eischte hoofdkanalen. Het is van belang, dat die hoofdkanalen op de afwerking na gereed zullen zijn tegen het tijdstip waarop met de afmaling kan worden be gonnen, d.i. vermoedejijk in het najaar van 1929. Verder zijn extra-kosten ge maakt in verband met het feit dat bij de werken ten behoeve van het sluizencom- plex onder de Friesche kust en met de bedijking van de Wieringermeer nabij Medemblik, met het ook op eventueelen tegenslag, die echter is uitgebleven, een groote hoeveelheid materieel is aange voerd, die toen niet economisch kon worden geëxploiteerd. In verband met deze verhoogingen is tevens ingediend een wetsontwerp tot verhooging van de begrooting van Waterstaat voor 1928. ONTNUCHTERDE JONGELUL In De Suikerbond, orgaan van den Bond van Geëmployeerden in de Suiker Industrie en aanverwante Bedrijven in Ned.-Indië, schrijft een medewerker onder het hoofd „Ontnuchterde importkrach- ten", naar aanleiding van hetgeen De Lo comotief eenigen tijd geleden opmerkte over de schaarsohte van goede eü be kwame werkkrachten in Indië, hoe te leurgesteld dikwerf Nederlandsche jonge lui zijn, wanneer zij meenen, een contract te hebben gesleten voor Indië op een solied kantoor met een deftigen direc teur, «n achteraf blijkt, dat zij met één maand opzegging aan den dijk kunnen worden gezet. Hij doelt speciaal op de suikerbedrijven en protesteert tegen de onvolkomen voorlichting omtrent den aard en die eigenaardige moeilijkheden van het werk, dat deze jongelui wacht en tevens omtrent de Juiste rechtspositie, waarin zij komen te staan tegenover den Indischen werkgever. DE LAATSTE RUSTPLAATS VAN GRAAF WILLEM EL Donderdag is te Middelburg in alle stilte het gebeente van Graaf Willem H van Holland, Roomsch Koning, gesneu veld bij Hoogwoude 28 Januari 1256 tegen de Friezen, in bet daarvoor door het ryk in de Gothische Koorkerk gerestaureerde graf bijgezet. Zonder eenig officieel vertoon en zon der dat publiek aanwezig was, werden zonder een woord te spreken de overblijf selen in het graf neergelaten, waarop op een wenk van den districtsbouwkundige van de Rijksgebouwen, het graf met de dekzerk werd gesloten. NEDERLANDSCHE KUNSTSCHATTEN NAAR LONDEN. Begeleiding Van torpedobooten. De torpedobooten Z 5 en Z 6 zullen de Batavierbooten, die de Nederlandsche kunstschatten voor de Londensche ten toonstelling zullen overbrengen, op 10 en 11 dezer escorteeren. Het departement buitenlandsohe zaken heeft aan de En gelsche autoriteiten verlof gevraagd voor de torpedobooten om naar Londen te mo gen opstoomen. Later zullen de torpedo- booten de kunstschatten weer huiswaarts geleiden. ARBEIDERS BIJ DE ZUIDERZEE WERKEN. De verzorging door den „Volksbond". BjJ de behandeling in de maand Mei jl, in de Tweede Kamer, van het wetsontwerp betreffende de inkomsten en ulitgaven van het Zuiderzeefends voor 1928, heeft de heer Drop geklaagd over de verwaarioozing van de arbeiders bij de Zuiderzeewerken. Een motie, door hem ingediend! om daarin ver betering te brengen, werd, na krachtige be strijding door den minister van Waterstaat, met 36—17 stemmen verworpen. De minister heeft erop gewezen, dat de aan den Volksbond tegen Drankmisbruik opgedragen exploitatie voor de ontspan- ningS/ckaien ibjj de Zuiderzeewerken ge schiedt op een' zoodanige wijze, dat daarop tot dusverre nimmer, van welke zijde dan oofc, aanmerking is gemaakt en er geen groot werk is aan te wiijlzen, waar de arbei ders betere verzorging hebben. Dat ook van particuliere zijde die exploi tatie wordt gewaardeerd blijkt uit de toezen ding van boeken, tijdschriften, enz. van de oantines en o.a, ook uit de ontvangst van een gilft van 1500 van een onbekende in de maand November. Wie het werk door toezending van boe ken, tijdschriften, enz. of geldelijke bijdra gen wil steunen, kan deze zenden aan het bureau van den Volksbond, Verhulststraat 45, 's-Gravenhage. Binnenland. ENGELAND. VOOR DE NOODLIJDENDE MIJNWERKERS. Reedis 130.000 pondi bijeen. Op het Lord Mayorsfonds ten bate van de noodlijdende mijnwerkers in Zuid- Wales en Durham was gisteren voor een bedrag van 130.000 ingeteekend. Het fonds is eerst Maandag op een vergade ring van burgemeesters op Mansion House in het leven geroepen. DU ITSCHLAND. EEN AUTO-ONGELUK KOMT ZELDEN ALLEEN. Donderdagmorgen was de heer H. A. uit Steenwijkerwold met zijn Ford-auto op weg naar Zwolle. Ter hoogte van het Plan kenloodsje, ongeveer halfweg op den straatweg ZwolleMeppel, stopte de heer A. en zette zijn auto aan den kant van den weg. Even later kwam met een flinke snel heid eveneens uit de richting Meppel een Cadillac, bestuurd door ds. R. De beer R. meende, dat de Ford-auto gewoon door reed en wilde deze passeeren. Eerst op het allerlaatste oogenlblik zag de heer R. dat de auto stil stond. De stilstaande auto werd aangereden met het gevolg, dat bet linkerachterwiel er werd afgerukt. Door de botsing verloor de heer R. het stuur over zijn wagen en schoot den weg over. Kort voor de botsing kwam uit de richting Zwolle een splinternieuwe Studebaker van den heer J. J. P. uit Dedemsvaart. Deze zag het gebeurde, stopte, maar kon een aanrijding niet meer voorkomen. De voortsnellende Cadillac reed tegen de Studebaker aan en beschadigde deze ern stig. Het dochtertje van den heer R., dat in de auto zat, werd door glassplinters licht aan het hoofd gewond. De Ford auto werd naar Zwolle gesleept, het over schot van de Studebaker naar Meppel, terwijl de heer R. zijn Cadillac ter plaatse aan een slooper uit Zwolle verkocht voor 100. Deze werkte er een half uurtje aan en reed er daarna mee weg. ERNSTIG MOTORFIETSONGELUK. Donderdagavond omstreeks half zeven is ter hoogte van de buurtschap Effen bij Princenhage een motorfiets, bestuurd voorgespiegeld, die ook uitgekeerd kon door N. Roovers en waarop diens neef alsworden doordat steeds nieuwe naïvelin- duorijder zat, in botsing gekomen met een gen toètraden, wier geld diende om hun kar. De aanrijding was zoo hevig, dat de voorgangers te betalen. Men moest zich boomen van de kar braken. De bestuurder, verbinden om met de mededeelingen die van de motorfiets werd zwaar gewond endoor de directie gedaan worden, genoegen is zeer spoedig na de aanrijding over- j te nemen, want de beursoperaties, waar leden. De duorijder en de voerman liepen j mede de winsten betaald werden, moesten geen letsel op. De motorfiets is vernield.geheim blijven. Een leger agenten over i geheel Frankrijk was voortdurend bezig HUWELIJKSDRAMA. nieuwe inschrijvers aan te werven, en het ;financieele persagentschap «Interpresso» De Rechtbank te Amsterdam heeft Don- dat de financieel® rubriek in eenige groote werden «2e ruiten in de \^on- dat de politie de aanstichters tot ue reeds op het spoor zou zijn. DE MILLIOENENZWENDELARIJ TE PARIJS, De Parijsche corr. van het Hbl. heeft een en ander meegedeeld over de fli - oieele handelingen van de groep personen verbonden aan het blad Gazette du tean®. De volgende bizonderheden ve^te't Het echtpaar Bloch, dat in 1920 ge scheiden is, maar dat in zaken steeds is blijven samenwerken, is op zoer beschei den voet begonnen. Ze waren oorspron kelijk beiden handelsreizigers. Mme. Hanau, die beschreven wordt als een typische zaken-vrouw met iets var. net veldheerachtige, dat grooten financiers eigen bleek .te zijn, beeft in 1925 de «Gazette du franc* opgericht, een week blad, dat bedoeld heette te zijn om den franc te verdedigen en waaraan zij vrij goede krachten wist te verbinden. Hoofd redacteur was b.v. de heer Audibert, oud kabinetschef van den bekenden senator De Monzie, tijdens diens ministerschap. In werkelijkheid was het blad, en het flnancieele persagentschap, dat er aan verbonden was, eebter vooral bedoeld om de ondernemingen te lanceeren, die achtereenvolgens werden opgericht. Op het laatst waren het er vijf, die klinkende namen droegen, als «Union Frangaise d'Emissions«, «Consortium Financier de Bourse et de Gestion* enz., en die over groote sommen beschikten. Het systeem dat Mme. Hanau toepaste, is zoo oud als de wereld althans als het crediet. Het bestaat in het toezeggen, en het aanvankelijk ook uitbetalen van zeer hooge winst-percentages aan de deelne mers. Hun werd een rente van 48°/o HET CENTRUM. Marx legt het leiderschap neer. Het hoofdbestuur der centrumpartij heeft te Keulen vergaderd ter voorberei ding van den rijkspartijdag. Besproken werd o.a. de kwestie van het voorzitter schap der partij. Er werd een brief van oud-rijkskanselier dr. Marx voorgelezen, waarin deze officieel- mededeeling doet van zijn aftreden als partijleider. UIT DE TEXTIELINDUSTRIE. Een arbitrale uitspraak. Dresden, 6 Dec. De kamer van arbitrage in het loonoonflict bij de Oost-Saksische textielindustrie heeft heden uitspraak ge daan. Zij houdt een loonsverhooging van 5 pet. in. De partijen moeten zicih voor 13 Dec. over de al of niet aanvaarding uit spreken. derdag den 30-jarigen persoon, die op 13 Juni 1.1. zijn echtgenoote in de portiek van een perceel aan de Noorder Amstellaan verschillende messteken toebracht, wegens zware mishandeling veroordeeld tot plaat sing in de bijzondere strafgevangenis voor den tijd van twee jaar, dit met bet oog op den gezondheidstoestand van verdachte, die volgens een psychiater een debiele per bladen gepacht had, zorgde dat de waar den van de combinatie in die bladen druk geprezen werden. Zoo paste alles goed in elkaar. Maar het parket wantrouwde de zaak al lang en besloot eindelijk een onderzoek in te stellen. Bij afwezigheid van een officieels klacht van de zijde der bena deelden, die allen schadeloos gesteld soonlijkheid en verminderd toerexenlngs- werden als ze daarmee dreigden, kon vatbaar is. Het O.M. had vijf jaar gevan- j het onderzoek slechts plaats hebben met genisstraf gevorderd. goedvinden van Mme Hanau. Deze, bij 'den Officier van Justitie ontboden, stem- HET WRAK VAN HET STOOMSCHIP jde daarin toe- De fi'ia"c,iee'e deskundi- v gen constateerden, dat de boekhouding SALENTO. zeer veel te wenschen overliet, terwijl wat ze vonden voldoende was om hun Met het doel om een onderzoek in te overtuiging te bevestigen. stellen op het wrak van het gezonkenj Arrestatie is natuurlijk gevolgd en in Italiaansche stoomschip „Salento" was)(ie Fransche Kamer is er al reeds over men van het Bureau Wijsmtiller reedsj geïnterpelleerd, wat echter nogal zacht gisteren met een blazer van IJmuiden js afgeloopen. naar de strandingsplaats uitgevaren. We-! gens nog te ruwe zee kon het vaartuig Het onderzoek, met den duiker en verder personeel vani d. boekhouding vol.tr.kt njr ni.t» W. naar IJmuiden moest terugkeeren. Slechts bij zeer kalm weer en bijzondeT laag water kan de poging worden her haald. TWEE KINDEREN GEDOOD BIJ EEN AANRIJDING. Droevig ongeval te Middel rode (N.-Br.). Gistermiddag is te Middelrode een' droe vig ongeval gebeurd, In de bocht bij' het tramstation ini genoemde gemeente kwam een vrachtauto van de firma Raaymakers uit St. Oedenrode in botsing met een per sonenauto. De chauffeur van den vrachtauto verklaarde aan de politie, dat hij verblind is geweest door het Icht van den anderen wagens die na de aanrijding is doorgereden. Hy heeft sterk geremd. Vermoedelijk door het geluid van 'het remmen zijn twee kin deren geschrokken en plotseling achter eeü wagen te voorschijn' gekomen, waarna zij overreden werden. Het zijn de 7-jarige A. Langen'huisen, die onmiddellijk werd ge dood', en de 9ijarige P. Langenhuisen, die zwaar werd gewond en na eenige uren ook bezweek. De politie stelt een uitgebreid onderzoek in. Buitenland. Geheel gezin in Frankrijk uitgemoord. Dienstbode de daderes. BUITENLANDSOH NIEUWS. TOCH EEN INTERPARLEMENTAIRE VLOOTCONFER ENTIEP Naar luid van een bericht uit Washing ton zou de voorzitter van de oommissie voor marine-aangelegenheden in het Amer. Huis van Afgevaardigden, Britten tóch nog het plan hebben reeds in Augus tus 1929 een conferentie van Britsche en Amerikaansche parlementsleden bijeen te roepen te Genève, om daar over da inter national* vlootpolitiek te praten. Op een hoeve, een tweetal kilometers van Valsonne gelegen, zijn een boer, diens vrouw en beide kinderen vermoord. De afschuwelijke misdaad is gepleegd door een dienstmeisje. Roof is vermoedelijk het motief geweest. DE BOM OP HET DAGBLADBUREAU. Omtrent den boinaaiMag, die in het bu- reaiu van het dagblad J31owo Polski1" te Warschau gepleegd werdi, wordt nader be richt, dat het pakketje, dat de bom bevatte, niet bestemd was voor den directeur der drukkerij, maar voor deni verantwoordelij ken redacteur van 'het blad. Toen deze de verpakking wilde lospeuteren, bemerkte hij plotseling, dat er rook uit het pakje opsteeg. Niets goeds vermoedende legde h£ji het pakje snel neer en. juist op het moment, dat hij het vertrek wilde verlaten, vond de ontplof fing plaats. Tengevolge van den luchtdruk den, af en toe volkomen fictieve reke ning-courant-uittreksels toegezonden. In hun dossiers ontbraken regelmatig de effecten, die ze als dekking hadden ver strekt en die terstond te gelde gemaakt zijn. Het vreemde is, dat zelfs geen spo ren gevonden zijn van de beursspecula- 1 ties, waarmee de voorgespiegelde groote winsten gemaakt hadden moeten worden. De leiders van de onderneming schijnen zich er toe bepaald te hebben het geld in hun zak te steken en op te maken. Voor zoover de uiterst verwarde toe stand die maandenlange naspeuringen van de flnancieele deskundigen zal noo- dig maken toelaat er over te oordee- len, wordt geschat dat het passief 30 40 millioen francs zal bedragen. Kleine spaarders!, die alles verloren. Voor het gebouw van de bank staat voortdurend een groote menschenmenig- te, samengesteld voor een deel uit bet talrijke personeel, dat in letterlijken en figuurlijken zin plotseling op straat staat, want de bureaux worden gesloten gehou den, voor een deel uit de gedupeerden uit de provincie, die overgekomen zijn om te zien of er nog wat van hun spaar duitjes terecht komen zal. Daaronder zijn allerdroevigste gevallen van kleine spaar ders, die al watze bezaten verloren hebben. Deze waren door het voorspiegelen van groote winsten tot het geven van hun spaarpenningen overgehaald door een leger van »démarcheurs«, agenten die de personen aan huis kwamen bezoeken. De heer De Gravone, de chef der »dé- marcheurs*, oud cinema-artist, vertelde, dat zijn leger uit niet minder dan 240 man bestond, voor het meerendeel gere- cruteerd uit de goede kringengepen- sionneerde ambtenaren, oud-officieren enz. „Zij hebben mfj nog niet," zegt Mevr. Hanau. Het parket van de Seine zet zijn on derzoek in de zaak voort. Nieuwe huis zoekingen zijn gedaan in de lokalen van de «Gazette du Franc* in tegenwoordig heid van mevr. Hanau, die goedgeluimd is gebleven. «Zij hebben mij nog niet*, verklaarde zij vriendelijk. Te Parijs zijn 600 klachten binnengekomen. Het onder zoek heeft uitgemaakt, dat mevr. Hanau de papieren van haar slachtoffers ver kocht en van de opbrengst de rente be taalde, die soms 800 op de 10.000 frank bedroeg.

Heldersche Courant | 1928 | | pagina 9