buitenland. 00st-indië. binnenland f /medische contrók TWEEDE BLAD PEPERMUNT VAN DONDERDAG 13 DECEMBER 1928 ENGELAND. DE ZIEKTE VAN DEN KONING. 1»« verontrustende berichten houden aan. zijde "wordt 11 3Ü60* Va" gezaghebbende konines^L n f0' dat de toestand des beschouwd. gSt verontru^d wordt i 5eti6enige Jeit> dat 'vermelding verdient voert )TVV *\m> dien de konfng nog door d« 1 alRemeene infectie, welke door de long wordt veroorzaakt De prins van Wales te Londen aangekomen. Dinsdagavond om zeven uur tien is de prins van Wales met het stoomschip Biar- ritz uit Boulogne naar Folkestone overge stoken, van waar een'extra-trein hem naar Bonden heeft gebracht. Minister Baldwin was den prins tot Folkestone tegemoet ge reisd. De prins heeft de reis van Brindisi naar Londen in record-tijd afgelegd, zeker in zestien uur minder dan den gewonen tijd. De Italiaansche en de Fransche spoor wegen hebben alles gedaan om 's prinsen reis te bespoedigen. Zoo is de prins niet over Parijs gegaan, maar heeft den weg over Chfllons, Reims, Laón, Amiens naar Boulogne genomen. In negen-en-een-hal ven dag heeft de prins zijn overhaasten terugkeer uit Oost-Afrika volbracht. Op de gewone wijze reizend, zou de prins zeker veertien dagen hebben noodig ge had. Om kwart voor negen kwam de Biar- ritz te Folkestone aan en zes minuten later vertrok de extra-trein naar Londen, waar de prins tegen half elf is aange komen. De prins bezoekt den koning. De prins van Wales heeft den Koning toch een oogenblik gezien. Na de uitgifte van het laatste bulletin is de toestand van den zieke iets verbeterd. Hoewel de Ko ning niet af wist van den terugkeer van den prins, heeft hij dien terstond herkend en begroet. Vocht afgetapt uit de borstholte. Het bulletin van gistermiddag zeide, dat de lichte verbetering in 's Konings toestand, die 's ochtends waar was geno men, aanhield. Er is gisterochtend eenig etterachtig vocht rond de basis van de rechterlong verwijderd door een puncture, terwijl het noodig zal zijn nog meer af te tappen. Men acht het goede doorstaan van de puncture een bewijs van de bijzondere sterkte van het gestel des Konings, op dezen twee-en-twintigsten dag van zijn uitputtende ziekte. Het avond-bulletin meldde, dat de twee de aftapping van de rechter borstholtt met succes volbracht was. De toestand des Konings was bevredigend. De toestand blttft bevredigend. Om 11.50 gisterenavond is het volgen de bulletin aan het Buckingham paleis aangeplakt: „De toestand des Konings blijft bevredigend". DE KRUISER NORFOLK. De kruiser Norfolk, een nieuwe kruiser van 10.000 ton, is gisteren aan de Clyde van stapel geloopen. ITALIË. UITBREIDING VAN DE VLOOT. Te Sestri Ponente bij Genua is dezer dagen de torpedobootjager Luca Tarica te water gelaten, een schip van 2000 ton, 107 M lang en 10.20 M. breed, dat een snel heid moet kunnen bereiken van 88 knoo- pen per uur (ongeveer 68.5 K.M.) Dit is de eerste van een serie van twaalf dergelijke booten, die op deze werf in aanbouw is. AFGHANISTAN. ZVID-AHER1KA. WAPENSTILSTAND IN AFGANISTAN. Een te Pesjawar uit Kaboel ontvangen telegram meldt, dat de troepen hun actie tegen de Sjinwari's Dinsdag niet hebben voortgezet, omdat verscheidene stamhoof den den Koning een wapenstilstand had den voorgeslagen. De Koning is in dit voorstel getreden en Dinsdagmiddag is de schorsing der vijandelijkheden gelast. De Moelahs zeiden, dat ze den Koning niet voor „ongeloovige" hadden uitgemaakt, maar dat zij slechts hadden gezegd, dat hij te ver was gegaan met de invoering van Europeesche zeden, die niet met geweld aan de Sjinwari-stammen konden opge drongen worden. Zij hoopten, dat des Ko- nlngsraadgeverg hem dit nu duidelijk konden maken. het geschil tusschen bolivie en paraguay. De bemlddcllngsactie. In een bericht uit Lugano aan de Daily i elegraph wijst Pertinax er op, dat de Ar- gentijnsohe gezant te Bern den secretaris generaal van den Volkenbond sir Eric Drummond er van in kennis heeft gesteld, dat zijn regeering bereid is als bemidde laar tusschen Bolivië en Paraguay op te treden. De tegenstand van sir Austen Ohamberlain tegen het optreden van den Volkenbond werd eerst overwonnen nadat hij er van overtuigd was geworden, dat de op het oogenblik te Washington ver gaderende Pan-Amerikaansche conferen-1 tie geen bemiddeling kan verleenen en dat daarom' bemiddeling van den Volkenbond noodig is. Te Lima en te Assucio'n heerscht groote opwinding. Volgens een bericht van Dinsdagavond uit Lima heeft Bolivië zijn leger gemobili- zeerd. HET BOLIVIAANSCHE ANTWOORD j OP HET VOLKENBONDS-TELEGRAM. Lugano, - Dec. Om middernacht is een j telegram van den Boliviaanschen gezant! te Parijs aan den secretaris-generaal van den Volkenbond openbaar gemaakt, waar-I in de Boliviaansche regeering op grond van het verdrag van 1907 verklaart geen andere bemiddeling dan van Argentinië te kunnen aanvaarden. Het Boliviaansche ministerie is afgetreden. Het Boliviaansche ministerie heeft zijn I ontslag ingediend. In de motiveering van deze ontslag-aanvrage wordt o.a. gezegd,1 d^t de aftredende regeering het bij den huidigen, gespannen toestand noodig acht, dat de verantwoordelijkheid door een zoo groot mogelijk deel der politieke par tijen wordt gedragen. Men verwacht dan ook, dat de afgetreden minister van bui- tenlandsche zaken met het vormen van een nieuw kabinet zal worden belast, waar in alle politieke partijen zitting hebben. EEN SAMENZWERING TEGEN HOOVER? dagen, den Ouden- en Nieuwjaaradtg huis rullen zijn. D>e 'gewone beurtregeJlng ral per 18 December «top worden gezet. „Het Volk". slechts ^geringe schade aan dijken en duinen. Het Hoogheemraadschap Holl. Noor derkwartier vergaderde Dinsdag in bet Gemeenlandhuis te Alkmaar. De dijkgraaf, de heer Wljdenes Spaans, bracht den jongsten storm in herinnering en constateerde met voldoening, dat de schade aan de dijken van Noord-Hollands Noorderkwartier zeer gering was. De Hondsbosschezeewering had 'the^zwaarst te verantwoorden gehad. De golven ston den tot de kruin. Aan bet sinds 1921 ge maakte nieuwe werk was geen schade toegebracht. De constructie van dit werk heeft haar deugdelijkheid volkomen be wezen. De schade aan het gedeelte, dat nog niet onder handen was genomen, wordt geschat op 8.000. Tusschen de hoofden 29 en 30 is de duin voet bij Cam perduin over een aanzienlijke breedte afgeslagen. Doch verwacht mag worden, dat dit door verstuiving herwonnen zal worden. Wat de Zuiderzeewering betreft, heeft het gebeurde wel geleerd, dat het onver antwoordelijk zou zijn minder voor onder houd aan de zeeweringen te besteden, zoolang de dijken nog geen slapersdijken zijn geworden. Geregeld werd op den dijk van den proefpolder Andijk gesurveilleerd en 26 November werd de dijkwacht opge roepen. Gelukkig is er 'geen oogenblik sprake van geweest, dat moest worden opgetreden. In verband met een actie van den Bond van technische ambtenaren in overheids- en semi-overheidsdienst, waarin verzocht werd om verbetering te brengen in de financieele positie van de technische ambtenaren bij ,het hoogheemraadschap, ontspon zich een langdurige discussie. Ten slotte diende de heer D. de Boer een motie in, waarin dijkgraaf en hoog heemraadschap worden uitgenoodigd om met voorstellen te komen, die bedoelen een gelijke éalarieering van technisch- en administratief personeel te bevorderen.' Deze motie werd aangenomen. (Telegr) radio n. s. f. j Kon aan het eind van 1927 wórden mede gedeeld, dat bij de Nederlandsche Seintoe- stellen Fabriek (Radio N. S. F.) te Hilver sum de duizendste arbeider was aangeno men, thans wordt ons bericht, dat een de zer dagen reeds de vijftienhonderdste zijn intrede heeft gedaan. Het complot te Buenos-Ayres. In één jaar tijds is het aantal arbeiders (beambten meegerekend) dus met 60 gestegen. Buenos Aires, 11 Dec. De politie heeft medegedeeld, dat zij een samenzwering te gen Hoover had ontdekt; zij heeft echter, ten einde onrust te vermijden, geen bij zonderheden bekend gemaakt. Aanvankelijk wilden de autoriteiten niets loslaten over deze quaestie, maar thans komt er wat nader nieuws door over onverkwikkelijke zaak. Reeds geruimen tijd hield de politie te Buenos Ayres een oogje op bepaalde personen die van vijan digheid jegens de Ver. Staten verdacht werden. Bij een huiszoeking werden bom men, revolvers, dynamiet en een kaart van het spoorwegnet gevonden. De politie meent dat het plan was gemaakt om een bom op de rails te plaatsen van den trein, waarmee Hoover zou komen, juist voor de aankomst in Buenos Ayres op morgen, Donderdag. Er hebben twee arrestaties plaats ge vonden. Een belangrijke politiemacht is te werk gesteld om voor Hoovers veiligheid te waken. DE MINAHASSA. Een geschenk aan de Koningin. De Menadoneesche militairen hebben het voornemen, aan de Koningin bij gele genheid van het feit, dat de Minahassa 250 jaar onder Nederlandsoh bewind zal zijn, een ameublement aan te bieden van een speciaal soort ebbenhout uit de Mina hassa. LUITENANT-GENERAAL MULLER MASSIS LID VAN DEN RAAD VAN STATE. Bij Kon. besluit van 8 dezer is benoemd, met ingang van 1 Januari, tot lid van den Raad van State luitenant-generaal T. F. J. Muller Massis, commandant van het veld leger. HET KERSTVERLOF BIJ DE ZUIDERZEEWERKEN. De directie van de Maatschappij tot Uitvoering van Zuiderzeewerken heeft overleg gepleegd met den Centralen Bond van Transportarbeiders over de wijze waarop het verlof geregeld wordt tijdens de Kerstdagen. Besloten is om aan het personeel uit de afdeeling Baggerwerken, voorzoover dit ressorteert onder het oollectief contract, verlof te geven van 22 December tot 2 Januari, zijnde in totaal inbegrepen de Kersibdagen en Nieuwjaarsdag, 10 dager, zulks met' doorbetaling van loon en ver goeding van reisgeld, zooals dit voor het gewone maandelijksch verlof is geregeld. Alleen het noodzakelijke personeel voor bewaking zal in dienst worden gehouden Een en ander wanneer vorst deze plannen niet in duigen doet vallen. Aldus wordt bereikt, dat deze Zuider zeewerken goeddeels tijdens de Kerst TWEEDE KAMER. Ingezonden Mededssllng. Wie er prijs op stelt slechts artikelen te gebruiken, wel ke naar hun oorsprong en bereiding op de grootste zuiverheid kunnen bogen, verlangt alleen welke onder voortdurende medische contröle staat van Dr. van Hamel Roos Harmens te Amsterdam. LUCHTVAART. DE PENSIOENEN DER OUD-GEPENSIONNEERDEN. Vergadering van Woensddg 12 Dec. Voortgezet wordt de behandeling va5 de begrooting van financiën. De heer L. de Visser dient drie moties in, vragende 1. premievrij pensioen voor het rijkspersoneel; 2. vaste aanstelling voor hen, die langer dan een jaar op con tract werken; 3. pensionsverhooging vooi oud-gepensionneerden ten einde aan de steunregeling een einde te maken. De heer Bakker (c.h.) dringt aan op rui mer standpunt ten aanzien van oud-ge pensionneerden. De heer Schouten (a.r.) acht de hand having van de bestaande regeling voor oud-gepensionneerden niet wenschelijk. De heer K. ter Laan (s.d.) bepleit even eens een andere regeling. Door den heer K. ter Laan (s.d.) is de volgende motie ingediend: „De Kamer van oordeel dat de pen sioenen der oud-gepensionneerden en van hunne weduwen en wéezen die nen te worden herzien en dat de we duwen van voor 1909 gepensionneer- den nog in de wet behooren te wor den opgenomen, noodigt den minister uit de daartoe noodige wetswijziging te bevorderen". Deze motie werd verworpen met 82 tegen 28 stemmen. (Voor de s.d., v.d. en de heeren v. d. Bilt (r.k.), Arts (r.k.v.p.), De Visser (comm.) en Lingbeek (h.g.). VEREENIGING DER GEMEENTEN ZIJPE EN PETTEN. Bij het afdeelingsonderzoek van het wetsontwerp tot vereenigiDg der gemeen ten Zijpe en Petten verklaarden vele leden het gelukkig te achten, dat op deze wijze een oplossing is kunnen worden gevonden voor de moeilijkheden, waarmede de ge meente Petten reeds sedert lang heeft te kampen. Sommige leden, die er op wezen, dat de gemeenteraad en de commissie uit de ingezetenen van Zijpe, beide tegen de voorgestelde samenvoeging bezwaar heb ben gemaakt, meenden, dat het in het algemeen ongewenscht is aan een gemeente grondgebieden op te dringen, waarop zij niet gesteld is. Zij zouden echter aan het ontwerp niet op dezen grond hun steun willen onthouden, wijl in dit geval een noodtoestand aanwezig is, aan welken alleen op deze wijze een eind kan worden gemaakt, en wijl bovendien aan een be langrijk bezwaar door voornoemde colleges te berde gebracht, is tegemoetgekomen. De Kerstvlucht naar Indië Noodlanding. Bij de Kon. Luchtvaartmij. is berichi ontvangen, dat het Dinsdagmorgen naai Indië vertrokken vliegtuig, nabij Gotha op 30 K.M. afstand van Erfurth, een nood landing heel gedaan. De noodlanding was noodzakelijk we gens de ijsvorming op de vleugels van het vliegtuig. Mededeellng van de bemanning. De bemanning van het vliegtuig P H— A E N heeft de directie van de K.L.M. op gebeld uit Gotha, dat zij om 11 uur 3( A. T. in een bouwland aldaar heeft moeten landen, daar zich op den vleugel een ijs laag van 7 cM. dik had afgezet. Het toe stel heeft geen averij gekregen en er wer den terstond maatregelen genomen om het dichtbij gelegen vliegveld van Erfurt te bereiken, om vandaar, zoodra nieuwe ijsafzetting njet meer gevreesd behoeft te wórden, den tocht voor te zetten. De (gevolgen van de ijsvorming. De ijsvorming heeft tweeërlei gevolgen In de eerste plaats, dat zij het gewicht van het toestel buitengewoon verzwaart er. in de tweede plaats dat zij het oppervlak van den vleugel dusdanig wijzigt, dat bet draagvermogen van dezen nadeelig wordt geïnfluenceerd. Ijsvorming op vleugels ia een zeer zeldzaam verschijnsel, dat bij de K.L.M. tot nu toe slechts éénmaal is waar genomen. De noodlanding bi] Gotha. Her „kerstvliegtuig" nog dikker In hei j Ijs. Slecht weer en nevel verhin deren starten op het noodlanding» j terrein. Het „HM" .vernam gisterenmorgen (nog het volgende uit Erfurt: Hoewel het er aanvankelijk naar uitzag, dat Frijus en! Duimelaar inlet de P.HlA.EJN. reeds Dinsdagmiddag naar het vliegveld te Erfur.t konden starten, blijkt thans, dat de noodlanding, die noodzakelijk is geworden wegens ijsvorming op de vleugels, wel eens tot eenl groote vertraging aanleiding kan geven, hetgeen weer tengevolge heeft, dat de „kerstgeschenken" wel eens wat later in Insulinde kunnen arrlveeren, dan in de be doeling lag. Door het invallen' der duisternis is Dins dagmiddag niets meer gekomen1 van op stijgen en den geheelen nacht heeft het vliegtuig dus op het aardappelveld gestaan. De bemanning is in de nabijheid' gebleven. Het weer is evenwel te Erfurt veel slechter geworden: lichte sneeuwval en mist. Maar het ergste is, dat zich Dinsdagnacht nog meer ijls op het toestel gevormd' heeft, zoo dat de toestand er niet heter op is geworden. Temeer waar er mist hangt is het ver moedert gewettigd, dat het Fokker-vliegtuig ook hedenmiddag nog .niet kan starten naar het vliegveld' te Erfurt. Intusschen is de post al' uitgeladen en vervoerd naar de stad. Met behulp van personeel' van de Luft hansa worden alle pogingen in het werk gesteld de vertraging tot het uiterste te be perken. Blijlft het weer evenwel1 zooals thans, dlan ziet het er slecht uit. Berlijn—Tempelhof van hei toestel ten radiogram gekregen, dat het den storm alechts moeilijk vooruit kon komen. De bemanning besloot vermoedelljk te Letzllngen te landen, omdat zich daar eta draaibaar zoeklicht voor het luohtverkeer BerlijnHannover bevindt. De landing zelf liep goed van stapel, nadat het toestel echter reeds den grond had bereikt, rolde het tegen eeni boom. Hierdoor werd het zwaar beschadigd, do benzinetanks liepen leeg, met het gevolg, dat het vliegtuig in weinige seconden in brand stond. De Lufthansa heeft nog Dinsdagavond een uit vier leden be staande commissie voor het onderzoek ter plaatse van de ramp gestuurd. Volgens de verklaring van den gered den passagier bevonden zich, behalve de drie leden der bemanning, een passagier, aan boord van het vliegtuig. Naar het Wolfbureau van de Lufthansa verneemt, beeft de bovengenoemde com missie reeds een voorloopig rapport uit gebracht, volgens 't welk het ongeluk niet te wijten is aan een fout van de machine. De meening dat het vliegtuig reeds in de lucht in brand is geraakt is niet houdbaar. Aangenomen wordt, dat het toestel bij de landing in brand is gevlogen. De bedoeling van den bestuur der is blijkbaar niet geweest te laqden maar om een weinig te dalen, en zoodoen de beter uitzicht te krijgen, daar het slecht weer was. De bestuurder van het Amsterdamsche vliegtuig van de Lufthansa, hetwelk 8 minuten tevoren de plaats des onhells gepasseerd was, deelde mede, dat er een ongewoon hevige sneeuwstorm woedde, die het vliegtuig krachtig omlaag drukte. Onder deze omstandigheden heeft de be stuurder van het verongelukte vliegtuig waarschijnlijk tamelijk laag willen vliegen. Het toestel is daarbij misschien wel in volle vaart in aanraking met den grond gekomen. Een noodlanding heeft zeker niet in de bedoeling gelegen, daar het draadlooze wachtwoord dat voor een noodlanding altijd aan de Lufthansa ge seind wordt, niet is opgevangen. Het vliegtuigongeluk te Letzlingen. Drie slachtoffers. Over het vliegtuigongeluk, dat Dinsdag middag te Letzllngen bij Hannover plaats vond, (zie het le blad) wordt nog gemeld Het passagiers vliegtuig D 1473 had ge durende den tocht vanKeulen naar Berlijn voortdurend tegen sneeuw en storm te kampen gehad. VooHat het vliegtuig te Letzlingen een noodlanding deed, had het vliegveld Uit de Pers. DE DEFENSJEBEGROOTING. De Nieuwe Rott. Ort. schrijft: Het maritieme beleid van minister Lam- booy heeft in het V. V. tot merkwaardige beschouwihgen aanleiding gegeven. Ver scheidene leden zien met angst en beven, dat de minister bezig is, het dubbel overgehaalde minimum, dat hij heeft wil len bereiken, te gaan overschrijden in de richting van het »pompeuze« program van de gewijzigde vlootwet. Verscheidene andere leden zijn echter van meening, dat de minister veel te weinig voor nieuwen aanbouw heeft uitgetrokken. Ook is er - te weinig personeel voor de vloot aan wezig. Zij vroegen of thans de verdere plannen definitief zijn vastgesteld. Moet. toch na 1930 uitbreiding van de vloot plaats vinden, dan zal thans op zijn minst moeten vaststaan, op welke wijze die uit breiding zich zal moeten ontwikkelen. Ook zou reeds thans het noodige moeten zijn of worden verricht, om een personeel te vormen van zoodanige sterkte, dat het na 1930 een grootere vloot kan bemannen. Nu had (M. v. A. 1928 blz. 8, waarnaar de minister thans weder verwijst) de con clusie der regeering tot dusverre ge luid, dat thans nog geen oordeel behoeft te worden uitgesproken nopens de uit eindelijke samenstelling van de vloot. Als zijn persoonlijke meening heeft de minister echter toenmaals medegedeeld, dat na 1930 het streven zou moeten zijn, in Indië het aantal jagers van 8 op 12 en het aantal onderzeebooten van 12 op 18 te brengen. Nu het einde dezer parlemen taire periode in zicht is, staat blijkbaar de regeering nog op het standpunt, dat het niet noodig en zelfs niet gewenscht is, een uiteindelijk doel aan te duiden. Minister Lambooy schrijft althans in zijn M. v. A.: >ondergeteekende zou het inop portuun achten, indien hij thans, enkele maanden voor de verkiezingen, een plan aan de Kamer zou overleggen voor den aanbouw gedurende de volgende parle mentaire periode. De in 1929 optredende regeering zal zich daarover hebben uit te spreken. Deze regeering mag in hqar handelingen niet beïnvloed worden door de mededeelingen in deze van het huidige Kabinet.* Ons schijnt het in het algemeen een geweldige en afkeurenswaardige enor miteit, te willea regeeren zonder een uiteindelijk doel voor oogen te hebben. Doch wat minister Lambooy ten slotte komt beweren, spant ten deze de kroon. Een nieuw kabinet zou o. i. door een ernstige, doelbewuste behandeling van het maritieme program in de Kamer slechts gediend zijn, juist omdat liet ge roepen zal worden, den klap op de vuur pijl te geven. Daartoe is een departe mentale en parlementaire ervaring en praktijk noodig, die juist aan het einde van een ministerleele loopbaan het beste kan geven, wat bereikbaar is. Als de minister ons dan ook komt verzekeren, dat „het eenlge, wat hij kan doen, is de beslissing voor het volgende Kabinet te vergemakkelijken door het gereedmaken van de noodige gegevens opdat het zich onverwijld een juist beeld ter zake kan maken", doet hij als een zakenman, die zijn bedrijf zou willen verkoopen, zonder eerst inzage van de boeken te geven. De tijd was Juist zoo bij uitstek geschikt om de mogelijkheid van een verdere ontwikkeling van de vlootorganisatie, die door de militaire eischen gevorderd en door de flnantieele eischen belemmerd wordt, in de Kamer te bespreken. Zoo zou de continuïteit hoogeljjk worden be vorderd. Ruiterlijke openbaarheid is daar toe noodig; luguberezwartekunstmakerij is verderfelijk. En hoevelen zouden met ons tenslotte nog eens willen vernemen, of en in hoe verre het personeelvraagstuk nu w e r k e- 4 4 TONNEMA'S CONFCCTIONEBV WORKS Voor engros bij: Fa. Jac. Verfaille, Den Helder. i

Heldersche Courant | 1928 | | pagina 5