KANNEWASSER De Indringer NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA 8S ALTIJD GOEDKOOPER Eerste Blad. OOK VOOR DAMES-CONFECTIE Een koninklijke staatsgreep. Belgrado, 6 Jan. (B. WA Koning Alex ander heeft Zondag een proclamatie aan het Zuid-Slavische mik gericht, waarin hij ver klaart besloten te hebben de grondwet der Servische Kroaten en Slovenen van 28 Jumii 1921 buiten' werking te stellen. FEUILLETON 61) De beteekenls van den staats greep. Ingezonden mededeellng. KINKHOEST wordt verzocht AKKER'S ABDUSIROOP Voord* Borst Hef nieuwe ministerie. Ingezonden Mededeellng. Gebrek aan eetlust HELDERSCHE COURANT ABONNEMENT PER 8 MAANDEN BIJ VOORUITBETALING HaMmcbe Courant fl.80; lr. p. p. binnenland f2 - Nad O ro reap'fO IOtA* ,<l:aden 8 20 Zondwblad Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Redacteur-Uitgever: 0. DE BOER Jr„ DEN HELDER Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: 50 en 412 Post-Girorekening No. 16068. BUITENLAND. ENGELAND. DE ZIEKTE VAN DEN KONING. De koning naar Nice? De correspondent van de Chicago Tri bune te Nice zegt vernomen te hebben, dat de Engelsche minister van binnenland- ache zaken, die op het oogenblik te Nice vertoeft, daar toebereidselen treft voor de overbrenging van den Engelschen Ko ning naar de Riviera. De dokters hopen, dat de Koning bi} een verblijf aan de Ri viera geheel zal herstellen, zoodra hij ver voerd kan worden. Het bulletin van gist erenocht end meldt: (De Koning heeft een vrij goeden nacht gebed. 'Er valt geen verandering dn zijn toestand te vermelden. De patiënt voor het eerst uit zijn slaapkamer naar een ander vertrek overgebracht Reuter verneemt uit goede bron, dat de Koning Zaterdag voor het eerst zijn slaap kamer verlaten) heeft. Hij werd naar de aan grenzende audiëntiezaal overgebracht), waar hij ongeveer een uur bleef, om daarna naar de slaapkamer teruggebracht te worden. Een rustige dag. Het avondbulletin van gisteren luidde: De Koning heeft een rustigen dag gehad. Er valt geen verandering te vermelden. Er zal geen bulletin worden uitgegeven voor morgenavond. Men meldde gisteravond uit Londen: De toestand van den Koning is nu zoo, dat zelfs de pessimistische dokters, die in den loop van de ziekte zijn geraadpleegd, moeten toegeven, dat er gegronde hoop op herstel kan worden gegeven, hoewel zij er den nadruk op leggen, dat dit nog wel lang, wellicht maanden kan duren. RUSLAND. DE ABDICATIE VAN DEN TSAAR. Het relaas van een ooggetuige. Generaal Danilow, de chef van den staf der legers op het Russische Noordlront in 1917 onder generaal Roessky, den opper bevelhebber, geeft in de „Revue des Deux Mondes" een treffend verslag van de wijze, waarop keizer Nicolaas II te Pskow abdiceerde. De abdicatie had' plaats na een pijnlijke discussie in den keizerlijken trein. „De keizer" aldus vertel generaal Danilow „wendde zich, waarschijnlijk onbewust, verscheidene keeren naar het raam van het rijtuig, waarvan de blinden waren neergelaten. Zijn gewoonlijk onaan doenlijk gezicht vertrok zenuwachtig. Zijn lippen waren in actie op een wijze, zooals ik nooit tevoren bij hem had waargeno men. Men kon voelen, dat een vreeselijke, pijnlijke beslissing vorm in zijn ziel aan- nam. „Niets verbrak de stilte. De deur en de ADVERTENTIEN: 20 et p. regel (goljard) I&gea- meeled, (kolombreedte alt redact ion tektt)dubbel tarief. Kleine advert. (gevraagd, te koop, te buur)v. 1 t/m 8 regel. 40 ct., elke regel meer 10 et. bij vooruitbetaling (adret: Bureau v. d. blad en met br. onder no. 10 et. p. adv. extra). Bewij.no. 4 et Ingezonden Mededeellng. ramen waren hermetisch gesloten. Dat deze overweldigende stilte toch mocht worden gebroken! „Plotseling keerde de keizer zich met een bruuske beweging tot ons en zeide met vaste stem: „Ik heb besloten. Ik ben bereid te abdiceeren ten gunste van mijn zoon Alexis. Hierna sloeg hij op zijn borst een groot teeken van het kruis. Ook wij sloegen een kruis. Vervolgens ging de keizer voort: „Ik dank u allen. Ik dank u voor uw moed en trouw. Ik hoop, dat dit zoo zal blijven onder de regeering van mijn zoon." Later consulteerde de tsaar zijn genees heer en vernam, dat de gezondheidstoe stand van den tsarewitsj de mogelijkheid van de uitoefening der regeering uitsloot. Toen de tsaar denzelfden avond de afge vaardigden van den Doema ontmoette, gaf hij dan ook zijn besluit te kennen om te abdiceeren ten gunste van zijn broer, grootvorst Michael Alexandrowitsj. Generaal Danilow verklaart, dat de af gevaardigden van den Doema, Goetsjkof en Sjoelgin, geen druk op den tsaar uit oefenden. NIKOLAJEWITSJ OVERLEDEN. Opperbevelhebber uit den wereldoorlog. Grootvorst Nikolaj Nikolajewitsj van Rusland, de opperbevelhebber der Russi sche legers bij het begin van den wereld oorlog, is Zondag in zijn villa op Cap d'^iitibes overleden. nog maar kort geleden, dat de 72-jèrlge grootvorst zijn woning te Parijs voorgoed verliet om zich blijvend te Cap d'Antibes te vestigen. Het was het oogen blik, waarop hij zich ook uit de openbare emigrantenwereld terugtrok, waarin hij eenige jaren een rol gespeeld heeft als algemeen voorzitter der militaire ver bonden in het buitenland. En ais de man, in wien een groep uitgewekenen den rechtmatigen opvolger van Nicolaas II op den tsarentroon zag, zonder dat hij zich er ooit over heeft uitgelaten, hoe hij zelf daar over dacht. Althans niet in positieven zin. Negatief heeft hij zich van den beginne verzet tegen de aan spraken van Grootvorst Cyrillus, welke van Juli 1924 dateerden. De kleinzoon van Nicolaas I en neef van den laatsten tsaar aller Russen, meende dat alleen op Russischen bodem over de toekomst van den Russischen staat beslist kon worden. Zelf stelde hij zich die toekomst voorin de richting van een politieke democratie, waarin hbt particulier initiatief aange moedigd en de rechten der boeren op den bodem erkend zouden worden. Men kent den grootvorst als de opper bevelhebber over de Russische legers in het begin van den oorlog. Men zal niet algemeen weten, dat hij pas op het nip pertje als zoodanig benoemd werd. Van 1908 tot 1914 was grootvorst Nikolaj buiten de strategische voorbereiding van den oorlog gehouden, welke aan generaal Soechemlinof was opgedragen. Toen de borlog uitbrak, heeft de tsaar een oogen blik het plan gehad, zelf het opperbevel op zich te nemen. Grootvorst Nikolaj Nikolajewitsj werd tot aanvoerder van het zesde reserveleger te St. Petersburg benoemd. Maar op 1 Augustus, den dag van de oorlogsverklaring, aan Duitsch- land, gaf hij toe aan den aandrang van zijn ministers en werd de grootvorst met het algeineene opperbevel belast. ZUID-SLA V IE. De Grondwet bulten werking gesteld. In zjjn proclamatie verklaart de koning o.a. het volgende: Het parlementarisme, dat als politiek in strument een traditie was van wijlen mijn zoozeer betreurden vader, is ooik mijn ideaal gebleven. Maar verblinde politieke harts tochten maakten er op een zoodanige "wijze misbruik van, dat het tot een hinderpaal voor eiken' succesvolleü arbeid ih den staat is geworden). De betreurenswaardige onenigheid en) de gebeurtenissen in die StoMSjtma hebben bij het volk heilgeloof in Set nut van het parlement aan heb wankelen gebracht. Het verkrijgen vam overeenstemming, zelfs het dn stand houden der eenvoudige betrekkin gen tusschen die partijen en de afgevaar digden onderling is dientengevolge tot een volstrekte onmogelijkheid geworden. In r;s dat het parlementarisme den geest natie en de eenheid van dien staat ont wikkelt en versterkt, wordt het in zijn hul digen vorm een' toestand van nationale twee dracht. Het is mfjn heilige pldhit, met alle mdj' ten dienste staande middelen de eenheid dies lands en van het volk te handhaven en ik ben vastbesloten!, dtezen plicht zonder aarze len ten volle na te komen. Een nlenw ministerie. De Koning heeft een nieuw ministerie benoemld, dat om elf uur den eed heeft af gelegd. De wetgevende- en uitvoerende macht btj dien koning. Heit Staatsblad heeft Zondag 'dien tekst der Uit het Engelsch door HAROLD BINDLOSS. HOOFDSTUK XV. Prairie-brand. t Was een paar weken na de onver wachte komst en het overhaaste vertrek van Oourthorne, dat Maud Barrington pp een morgenrit, bij het omrijden van een boichje, plotseling Witham voor zich zag. Hij zat naast zijn. maalmachine in de «chadiuw van een paar lage hoornen. Door het lulde geklikklak en geratel van de machines in de naburige vrij. diepe inzin king, had hij haar niet hooren aankomen en daar hij bijna met den rug naar haar toezat, hieldl Maud haar paard' in, om te kijken, hoelang het zou duren, voordat hij haar aanwezigheid' zou bemerken. Met een hamer in zijn hand zat hij bijna on beweeglijk voor zich uit te staren, alsof hij in het trillende hittewaas boven het lange prairie-gras visioenen zag. Met een wekenlang aanhoudende droogte en een onbarmhartig schroeiende zon had dè zomer zijn intrede gedaan; het korte stugge gras op de onmetelijke vlak te tm alwaar vit as vaxaohroaid; maar in de kommen tusschen de heuvels en die lange, diepe inzinkingen, waar de sneeuw langer was blijven liggen, stond het nu, hard en siug en toch geurig door de mil de pepermunt, meer dan een meter hoog; lederen man. dien Witham missen kon, had hij met de machines en wagens de prairie opgestuurd om het te maaien en binnen te balen. Over het afgemaaide land! reed al een file van langzaamrhulswaarts- keerende, hoog-opgeladien wagens, half- onzichtbaar door de wolk van stof, die door de machines naast een grooten hooi opper, ombooggeworpen werd. Gewaarschuwd: door een onbestemd ge voel, dat hij niet langer alleen was, keek Witham op; zijn gebeele gezicht verhel derde toen hij het medflje zag. Zijn eigen kleeren waren bedekt met een dun laagje grijze slof, maar een gunstige wind had hwflr ervan gevrijwaard; zooals zij daar zat, koel en forsch in haar dunne witte japon op het glanzig-zwarte paard, dat •ze door een voortdurend' streelen langs zijn hals tot kalmte dwong, met haar mooi, door de warmte even blozend ge zicht, zoo overschaduwd door haar groo ten witten hoed, dat alleen de ronde kin het felle zonlicht onbeschut te verduren kreeg, bood ze een schouwspel, dat door zijn frissdien eenvoud kalmeerend' op zijn vermoeide zenuwen inwerkte. Jaar-in, jaar-uit, had Witham gewillig niete dan lasten en zorgen gedragen en juist daardoor nu was de behoefte om één keer zijn verlangen naar een leven in een beschaafde, luxueuss. omgeving met een zekere mate van vrijen tijd om genoegens uit te leven, des te grooter. Het leek hem toé, dat den vrouw, dia dat alles als haar Ingezonden Mededeellng. Wij Breien de Aller Fijnste Wollen K ousen zeer netjes voor U aan. JAAP SNOR Voornieuw werk zijn wij nummer één. Tel. 351. wet afgekondigd betreffende dte bevoegdhe den van den koning en het beheer vam den Stiaat. (De wet bestaat uit 21 artikelen. De (koning krijgt de wetgevende en uitvoerende macht. Hij benoemt de ministers, die hem conform aan bun' instructies ter zijde staan. De ko ning stelt de wetten op en kondigt ze bij decreet af, dat door dirle ministers moet wor den' gecontrasigneerd). (De wet trad Zondag in' werking. iVoorts wertfen nog afgekondigd een wet •ter bescherming van de openbare veiligheid en de orde in den Staat, en een wet ter wij ziging van de wet op de drukpers. De eerste kablnetszlttfng. In den vervolge geen verklaringen meer aan de pers. (Zondagmiddag werd de eerste kabinets zitting gehouden. Bij het verlaten der ver ademing verklaarde die minister-president sivkovrtsj aan de vertegenwoordigers der pers, dat voortaan geen mondelinge mede- deellngen aan de pers gedaan zuilen, worden. De besluiten der regeering zullen voortaan alleen in de Staatscourant gepubliceerd worden. De minister na ad heeft zich bezig gehou den met een reeks 18 wetten. De bla den publiceeren in een buitengewone editie de koninklijke besluiten, maar zij onthouden zich van commentaren. Het „HbL" schrjjtft naar aanleiding van den staatsgreep: 'In, de regeertingscrisis in Zuid-Slavië, welke aan het einde van *28 ontstond, en de siaatscrisis, welke reeds zoo langen tijd duurt, is thans een beslissing gevallen. Koning Alexander heeft» na langdurige en herhaalde conferenties met de leiders van alle partijen, inzonderheid: diie dier Kroati sche oppositie, gemeend, gezien de houding der verschillende tegenover elkaar staande groepen, aan de bestaande politieke malaise dtie steeds fnuikender dreigde te worden voor de toekomst van het land op elk gebied, op geen andere wijze een eind kunnen ma ken dan door het vaistgeloopen parlemen taire stelsel' op stal te zetten, die grondwet terzijde te schuiven, zelf de wetgevende en uitvoerende macht in handen te nemen en verder te regeeren met een kabinet» hetwelk slechts aan hem verantwoordelijk Is. Een generaal', bevelhebber van de garde, stiaat aan het hoofd van dte regeerting en ia onder, den koning de feitelijke machthebber. Bij zijn besprekingen met de partijleiders is koning Alexander dus blijkbaar tot de overtuiging gekomen» dat ook op den grond slag van een nieuw parlement, hetwelk de Skoep'stina, waarin op 20 Juni de noodlot tige schoten vielen, ®ou moeten vervangen, geen harmonische samenwerking mogelijk zou zjjn. 'Het nadruk verklaart hij Jin zijm (proclamatie, dat het oogenblik is aangebro ken), waarop de koning rechtstreeks met zijin onderdanen in verbinding moet treden; de blinde politieke hartstochten hebben z. i. het parlementaire, leven1 zoozeer doen ontaarden,, dat dit een betemmienimg is geworden voor eiken vruchtbaren arbeid' en. dat de 'nationale eenheid» in plaats van 'bevorderd te worden door het parlementarisme, erdoor tot natio nale tweedracht dreigde te verworden. Het is wel eeni zeer 'ingrijpend besluit» dat koning Alexander heeft genomen, en men mag aannemen!, dat naast overwegingen- van) bininenllandsch-roblitieken aard ook diie betreffende de verhouding tot het buiten- Venacht de hoestbuien, waaraan de kin khoest de ver zwakte lichaampjes Uwer kinderen blootstelt, ver kort den duur der sloopende ziekte en vermijd het gevaar voor ergere ge volgen met de steeds lekker smakende bij hét nemen van dit besluit van groo ten invloed zijn geweest» Voor den Frem- schen bondgenoot is hot ongetwijfeld' van grooté beteek enlis» dot de krachten van den ZuIdi-lSliavischen vriend niet ondermijnd worden door inwendige verdeeldheid, ter wijl daarnevens voor de buiteriandsche geld beleggers de aanwezigheid van rust en orde in een land, waarin zij hun geld' steken» een overwegende factor is. Wellicht dat thans ook de mogelijkheid wordt geschapen ge volg te gewen aan de plannen van Mussollni om het spoedig afloopehde vrienschapsven- drag van '24 met den buurman aan de over zijde xan de Adriatisohe Zee te Vervangen door een overeenkomst, die op broeden grondslag alle hangende quaesties tusschen beide landen regelt (De, „staatsgreep" van koning Alexander kan derhalve ook in deze richting van groote beteekenls worden, zoodat men met span ning de ontwikkeling mag tegemoet zien van de®e historische gebeurtenis in de ge schiedenis vam het. koninkrijk der Serviërs, Krotten en Slowenen. De meeningen. 'la Belgrado is men met de oplossing van de 'kabinetscrisis tevreden, het meest wel in. de kringen' van handel eri industrie, die er consolideerlng van (het economisch teven van verwachten. Ontevreden zjjlii! de afgevaardigden, die plotseling vam hun invloed zijn beroofd met uitzondering van die der Kroatische boeren partij. Deaö toch beschouwen de nieuwe toestanden ais een overwinning hunner eigen zaak. iZooalS uit de mdnisterlflst blijkt, zdjn er in het nieuwe kabinet veertien ministers, waar bij er drie twee portefeuilles hebben. Naar veriuidt zulen deze drie plaatsen eerst later geboorterecht meegekregen had, den man van wien ze hield en dien ze vertrouwde, zeer zeker bij de zorgen en moeilijkheden van alledag zou kunnen opheffen. Maar ondanks dien chaos van gevoelens zat hij haar rustig aan te kijken; alleen 'n strakke verbeten trek om zijn mond was het be wijs, dat hij' inwendig verre van kalm was. „Dat is voor 't eerst, dat ik je lui zie," zeide ze lachend, „zat je te droomen?" Witham keek haar met iets troosteloos in zijn oogen aan. „Ja, droomen, die voor mij nooit in vervuiling zullen gaan. 't Is maar goed dat een mensch, die te hoog wii vliegen met een naar verhouding even1 harden schok weer op de aardie terugkomt." „Was het zoo iets overmoedigs?" polste Maud hem plagend. „Je weet, wjj vrou wen zijn nieuwsgierig." Gedwongen door een onweerstaanbare behoefte, om haar iets te laten weten van hetgeen er in hem omging, begon Witham te vertellen. „Ik zat te fantaseeren; voor Silverdale een oogst, die de Winnipegsche graan elevators tot boven toe met een ongekend mooie qualiteit tarwe zou vullen. Voor de wagens, die half-geladen door het ravijn naar de doorwaadbare plaats van de rivier moeten, een brug, die hun reis een half uur zou verkorten; een dam die do vallei in een meer zou herscheppen en groote watermolens om ons eigen graan te ma len». Dan kudden vee, welvarend door de graan-reeten, die door verkwistende of domme menschen verbrand worden en een wereldvermaardheid voor onze pro ducten1; Engeland ln t Oosten, Britsch- Ooluaahia La 1 Waste» Ml da achter «leehte spijsvertering, ■chele hoofdpijn, prikkelbaarheid, ver stopping. maagpijn en hartwater. genezen spoedig na gebruik van Poster's Maag- pillen. het tonische laxeermiddel. Poator'at Maagpillen Alom verkrijgbaar A f 0.65 per flacon. grond.voorspoed en macht, al zou 't ons de helft van de Sllveaxlalesohe tradi ties kosten. Ziedaar 't effect van een kwartier lui in de zon ritten je ver diende loon als je niet werkt." Zonder iets van haar plaagzucht van een paar minuten geleden in haar oogen, keek Maud Barrington hem aan. „Maar zoo iets fantastisch is dat toch niet," zeide ze langzaam. „Zou je er geen kans toe zien om het te verwezenlijken?" Door haar manier van spreken gaf ze, misschien zonder het te weten, blijk van haar hoogen dunk, dien ze van zijn kun digheid had. Met glanzende oogen en een warms kleur zat ze hem aan te kijken, opgewonden door eigen eerzucht en het onbewuste verlangen, om den man te ver lokken tot een onbeperkt geven van de kracht en energie, die ze in hem' verbor gen' waande. Een oogenblik liet Witham zich gaan. ,yJa, daar zou ik zeker kans toe zien," zeide hij, met teen gevoel van voldoe ning zag Maud Barrington zijn plotse linge verandering van houding, zijn schouders flink naar achteren, zjjn rustig opgeheven hoofd dit was de ware aard van den man; maar toen juist, toen ze wat wilde zeggen, ging hij opeens verbitterd voort: „maar ik zal nooit in de gelegen heid zijn." „Waarom niet?" vroeg ze. „Heb je ge noeg van Silverdale, of voel je ten slotte voor je eigen droom niets." Met een gebaar, alsof hij lichamelijk moe was, leunde Witham tegen het wiel van de machine. „Heb je er eenig idee van hoe mijn leven vroeger geweest ls? Het fnuikende gebrek iu geld, dat elke poging van begin af tot mislukken doemt; op extra krachtsinspanning, noodig, om 't ondoelmatige van iit gereedschappen goed te maken; de dolfe moedeloosheid, die op het voortdurend mislukken van ullos 'olgt. Op zichze.f zijn al deze ding"n al moeilijk .genoeg te dra,gen en als daar bij dan nog een onvoldoende gevoed lichaam komtEn in tegenstelling met dat alles, dit.... een paradijs, maar voor mij ontoegankelijk. De poorten wor den goed bewaakt en buiten wachten de hyena's!" Bij het hooren van den even-schorren klank van zijn stem beving haar plotse ling een eigenaardig gevoel, (beklemmend en opwindend' tegelijk. In haar instinctief reageeren op har stocht en emotie was ze een echte vrouw en ofschoon ze tot dus ver nog slechts uiterst zelden met werke- lijk-primd'tieve gevoelens kennis gemaakt had, verborgen als ze gebleven waren onder een dun laagje beschavlngs-vernis, gaf haar sekse onmiddellijk antwoord, nu zulk een gevoel haar gold. Met een durf en een hartstocht, die met de zijne kon den wedijveren, in haar oogen, keek ze hem aan. „Dus 't is de engel met het zwaard, waar je bang voor bent," zeide ze. „En dat hier in Silverdale!" „Neen, de last dien ik meedragen moet... dien geldt mijn groote angst," antwoord de Witham. fWordt vsrvolgd).

Heldersche Courant | 1929 | | pagina 1