KANNEWASSER De Indringer HsvermaaR ST00MERIJ en VERVE~RÏJ~van S. KROM IS ALTIJD QOIDKOOPm Eerste Blad. BUITENLAND. OOK VOOR BINNENLAND 00ST-INDIË. geeft ruwe huid HEEREN-COSTUUMS stoomen voor f 3.25 verzacht minui geneest DONDERDAG 10 JANUARI 1929 67ste JAARGANG BOER Jt;, DEN HELDER Redacteur-Uitgever: C. DE Ingezonden Mededeellng. ZU1D-8L A VIEL FEUILLETON De nieuwe toestand in Servië. De wet ter bescherming van de openbare orde. Do nieuwe wetten. Een mededeellng van Masjek over die nieuwe regeering. Hebben PartJa en Londen min of meer aanleiding tot 's Konlngn daad gegeven? AFGANISTAN. Nieuwe aanvallen van de opstandelingen De verdere strijd. GENERAAL MULLER MA68I8 GEÏNSTALLEERD. Volledige zitting Raad van State. van den Ingezonden Mededeellng. (5880 Van 1 tot 15 JANUARI Winkel: KEIZERSTRAAT 31 - Telefoon 473 I HELDERSCHE COURANT Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Bureau: Koningstraat 38 Telefoon: 60 411 Lloht op voor Auto's en Fietsen: Donderdag 10 Jan4.86 uur. Vrijdag li 4.88 ENGELAND. DE ZIEKTE VAN DEN KONING VAN ENGELAND. Ofschoon er sedert Zondag geen stel lige verbetering in den toestand van den Koning is waar te nemen geweest, bestaat toch in welingelichte kringen de indruk dat rjijn toestand maar omstandigheden niet onbevredigend is, maar dat in dit stadium de beterschap zoo geleidelijk is dat bet bijna onmogelijk is haar van den eenen dag op den anderen te bepalen. Dit kan beter van week tot week geschieden. Dinsdag is sedert Zondag weer voor het eerst die behandeling met de ultra violette stralen toegepast. De krachten nemen Ietwat toe. Het bulletin van gisterenavond meldt dat de koning een rustigen dag heeft ge had. De plaatselijke toestand gaat gesta dig vooruit. De krachten nemen ietwat toe. 1 DE DATUM DER VERKIEZINGEN. In regeeringskringen verluidt, naar die Brifsohe draadlooze dienst meldt, dat het parlement in die laatste helft van Mei om bonden zal worden. Als datum wordt Vrij dag 24 Mei genoemd. Indien dit werkelijk geschiedt, is het waarschijnlijk, dat de al gemeens verkiezingen'op 18 Juni worden gehouden. DE WERKLOOSHEID. Op 31 December ruim ander half millfoen werkloozen. Het ministerie van arbeid deelt mede dat het aantal werkloozen op 31 Decem ber 1.620.700 was. Dit was 249.678 meer dan op 17 December. Vergeleken met een -/as de toeneming-184-697. DONAU-LANDEN. DE BESCHULDIGINGEN TEGEN DR. TUKA. De beschuldigingen tegen Tuka nemen steeds concreter vorm aan. Hij had veer tig tot vijftig medewerkers om zich heen gegroepeerd voor het grootste deel actie ve of oud-officieren, wien allen een taak was toegewezen bij: een eventueele bezet ting van de garnizoenssteden, het opblazen van bruggen enz. In het bijzonder waren door Tuka plannen uitgewerkt ten opzich te van de Slowaksch-Moravische grens, die bij een mogelijk optreden van Tsjechi sche militairen bij een kunstmatig gewekt oproer in Slowakije zoo lang zou moeten worden bezet gehouden, tot uit Hongarije hulp zou zijn komen opdagen. De gelden, die Tuka voor het onderhoud van z{jn spionnage-bureau onder leiding van een Duitschen majoor noodig had, zouden hem in hoofdzaak zijn gezonden door den vroe- 6eren Hongaarschen minister-president :akovsky, en den vroegeren chef van den persdienst in het ministerie van buiten- landsche zaken te Boedapest, Kanya. Uit het Engelsch door HAROLD BINDLOSS. 62) Bij die woordien vergat Maud Barring ton alle oonventle-voorschriften. „Je hebt je recht op een plaats ln Sllverdale be wezen, Lanoe," zeide ze. „Geloof je niet, dat alles, wat je nu doet, bet verleden ult- wlsschen kan?" Witham keek haar stil aan. „Het gaat niet om 't verleden, 't Gaat om n u," zeide hij. „Kan een man vergiffenis krijgen voor een zonde, die niet tot 't verleden be hoort?" Het meisje gaf niet dadelijk antwoord; na een paar oogenblikken zag hij de ver wonderde uitdrukking van haar oogen veranderen in lichte ergernis om zijn niet ingaan op haar toon; met een gevoel van wanhoop haalde hij zijn schouders op. Bij dat gebaar, dat ze verkeerd begreep, werd Maud Barrington weer het conventioneel e jonge meisje. „We zijn wel wat zwaar aan t redenee ren en dat bij deze hitte!" lachte ze. „En jij, stakker, die al dat gras nog maaien moet." Witham boog zich over t mee van zijn machine heen. „flahoeamAker, hou Je hy ja li De „Neue Freie Presse" meldt uit Bel grado: De nieuwe wet ter bescherming van de openbare veiligheid en orde in den staat, bevat o.a. de volgende bepalingen: Ter dood subsidair tot twintig jaar ge vangenisstraf worden veroordeeld: 1. Zij, die boeken, kranten of aanplak biljetten schrijven, uitgeven, drukken of verspreiden; welke ten doel hebben aan te sporen tot het gebruikmaken van geweld tegen het staatsgezag of een bedreiging vormen voor de openbare rust en orde. Hetzelfde geldt ook voor schriftelijke of mondelinge propaganda voor een geweld dadige verandering in den politieken toe stand van den staat 2. Hij, die lid wordt van een vereeni- ging, een vereeniging organiseert of steunt, welke propaganda voor het com munisme, anarchisme, terreur of een po ging tot het grijpen naar de macht langs onwettigen weg ten doel heeft. 8. Hij, die gebouwen of lokalen verhuurt aan personen, die beoogen de in belde bovengenoemde punten genoemde misdrij ven te plegen. 4. Hij, die deelneemt aan een organisa tie of aan een propaganda met het doel militaire muiterijen, ongehoorzaamheid of ontevredenheid te veroorzaken. 6. Hy, die zich met personen of vereeni- gingen in het buitenland verbindt ter voorbereiding van een revolutie. 6. Hij, die wapens, munitie of ontplof fingsmiddelen vervaardigt, verschaft of verbergt, welke voor bovengenoemde doel einden bestemd zijn. 7. Hij, die een moord op een of anderen staatspersoon voorbereidt, beproeft of be gaat. Verboden worden of ontbonden worden vorteiaard alie vereenigingen van politie ke partijen, wélke wijziging in de bestaan de staatsorde propageeren. Verder worden alle politieke partijen verboden of ontbon den, welke een religieus of geheim karak ter dragen. Het verleenen van steun aan of het toetreden tot dergelijke organisa ties wordt met een gevangenisstraf tot ten hoogste tienduizend dinar bestraft. Het houden van vergaderingen in de open lucht en in gesloten lokalen, evenals bij eenkomsten zonder voorafgaande toestem ming van de politie is verboden. De overheid is gerechtigd tot het hand haven van de openbare veiligheid militai re assistentie in te roepen. Elke gemeente, waarvoor militaire assistentie noodig is, heeft de kosten daarvan te betalen. Staats beambten en -ambtenaren, arbeiders van het militair bestuur, arbeiders van de autonome maatschappijen, die alleen of gezamenlijk dienst weigeren, worden ge straft met gevangenisstraffen van zes maanden tot drie jaar. Aanstichters en leiders van stakingen worden bovendien gestraft met tienduizend dinar. Dezelfde straffen gelden voor hen, die door sabo tage of lijdelijk verzet de normale afwik keling van de hun opgedragen diensten verhinderen. De minister van binnenlandsche zaken zal in overleg met den minister van oor log een regeling uitwerken voor het op maar je hebt gelijk," zeide hij, ,,'t is mijn werk en voor jou wordt 't tijd, om wat schaduw op te zoeken." Even later galoppeerde Maud; Barring ton dwars de prairie over, naar huis, maar na den eersten heuvel bracht ze haar paprd weer in stap met een eigen- aardigen glimlach om haar mond staarde ze voor zich uit. „Dat had weinig gescheeld, meisje," be rispte ze zichzelf. „Gelukkig voor jou, dlat de man zijn plaa s wist." Een paar weken later, op den gewonen maandeUjkschen reunie-avond van Colo- nel Barrington, zat een gezelschap Sil- Vbrdalers, in de groote hall van Silver- verdale Grange. Het was nog heel warm; van de onmetelijke, wit-geblakerdc vlakte, dubbel naargeestig door de koele scheme ring en den donkeren met sterren be zaaiden hemel, kwam een eigenaardige Seur, avonduitwaseonlng van' droge aar- e na een heéten dag, bezwangerd met een zwakke rooklucht, die een paar van die aanwezigen terloops, alsof het iets heel gewoons gold, naar den Westelijken kant van de prairie deed kijken, waar heel in de verte, tegen het hemelgewelf van flu- weelig indigo, een rossige gloed zichtbaar was. Het was bet seizoen van de prairie- branden, 'waarvan memand weet hoe ze ontstaan, en' waarom niemand zich be kommert. Want elke boerderij is een tien tal malen omploegd, waardoor er een breede strook droge grond ontstaat, die paal en perk stelt aan do snel om zich heen grijpende vlammen en daardoor hoeve en bebouwd land tegen elke schade beschermt roepen van dergelijke personen in militai ren dienst. Alle in deze wet genoemde misdrijven worden door de rechtbanken als dringend voor alle andere zaken behandeld. Het Servische staatsblad maakt vier wetsontwerpen wereldku.jdig, ongeveer in den Maandag aangekondLgden tekst. Het eerste voorziet in de instelling van een s aatsraadi, bestaande uit dertig leden, die door den koning worden aangewezen, evenals die voor bet bof van administra tief recht Het tweede betreft een hof van comptabiliteit, terwijl het derde bepaalt dat verplaatsing, pensionneering en ont slag uit den rechterlijken dienst hebben te geschieden door den koning, op voor stel van den minister van justitie. Het vierde eindelijk bepaalt dat een in te stel len staatsrechtbank zal ressorteeren onder het Hof van cassatie en competent zal zijn voor alle delicten volgens de Servi sche strafwet en voor die tegen de staats orde. Ook bier worden de leden door den koning benoemd. De officier van justitie bij deze rechtbank zal behalve de functie van openbaar aanklager ook die van led- dier der instructie bekleeden. Masjek heeft verklaard, dat naar zijn oordeel de nieuwe regeering niet in staat zal zijn het Kroatische vraagstuk tot een oplossing te brengen. Hij heeft de Kroati sche leden van het kabinet niet den raad gegeven de hun aangeboden portefeuilles te aanvaarden. De bladen, die deze mede- deeling publiceerden, ztjn in beslag ge nomen. Censuur. In het kanton Agram is de censuur op brieven ingevoerd. De bladen, die com mentaar der bultenla dsche pers op de staatsgreep vermeiden, jjn alle in beslag genomen. t Naar de Weensche Neue Freie schrijft, moet op den staatsgreep van koning Alexander vooral het feit van in vloed zijn geweest, dat zoowel Parijs als Londen ernstige waarschuwingen naar Belgrado hadden gezonden, waarin zij den raad gaven een einde te maken aan de kritieke betrekkingen tusschen de Ser viërs en de Kroaten. Zelfs Engeland, dat zich anders zelden in Balkan-aangelegen heden mengt, had zijn gezant te Belgrado opdracht gegeven bemiddelingspogingen aan te wenden; Voor deze wenschen kon koning Alexander het oor niet sluiten, daar Servië het credlèt ln het buitenland te hard noodig heeft. Ook met Italië moet het land tot overeenstemming komen. Voorts merkt het blad op, dat Servië de achtste Europeeache staat is, die onder dictoraal bewind is gebracht. Italië, Span je, Turkije, Polen, Rusland, Litauen en Portugal zijn het voorgegaan. Volgens te Caleutta ontvangen berleb- ten, heeft de vroegere overste van het Afgaansche leger Gholum Noby zich aan gesloten bij den opstandelingenleider Bachai Saquao om met hem te zamen een aanval op de hoofdstad te doen. De rebel len zouden reeds een fort vier mijlen ten Noordoosten van Kaboel hebben ingeno men. Men verwacht binnen enkele dagen een grooten aanval van de vereenlgde strijd krachten van de beide leiders. De aanvoer ders van de troepen van koning Amanoel- la hebben slechts geringe tegenmaatrege len genomen, daar zij van meening zijn, dat het afslaan van den aanval niet veel moeite zal kosten. De Engelsche autoriteiten aan de Af- gaansch-Indische grens hebben bekend gemaakt, dat het passeeren van de grens via Quetta of Peschawar verboden is. Het is thans slechts mogelijk door Rusland over den Hindoekoesj naar Afganlstan te komen. Daar de wegen ten gevolge van de vele sneeuw zoo goed als onbegaanbaar zijn, Is Afganlstan thans practisch van de buitenwereld algesloten. Naar uit Kaboel gemeld wordt zyn de regeeringstroepèn het offensief ln de val lei Tsjarikar begonnen. Zij strijden met succes en hebben de opstandelingen terug geslagen. Uit Peejawar wordt gemeld dat sedert Maandag de opstandelingen onder Bachel Saquao op tien mijl afstand van Kaboel met de regeeringstroepèn slaags rijn. De laatsten zouden ln het voordeel zijn, miaar blzondexfheden ontbreken. Een ander bericht uit Afganlstan meldt, dat een Afgaanscih vliegtuig Maandag top lettier gevallen Is. De Rus sische vlieger is gedood, de waarnemer, eveneens een Rus, is gewond. Een Rus sische vlieger, die .al eens gewond wbs, toen hij opstandelingen bombardeerde, is overleden. reede van Soerabaja wilde landen, over den kop geslagen. Een ander toestel, waar in een instructeur gezeten was, en enkele vaartuigen kwamen onmiddellijk te hulp, waardoor het lukte, Van den Dop dadelijk te redden. Hf] bleek ongedeerd, maar het Fairey-toestel is zeer ernstig beschadigd. VLIEGTUIG OVER DEN KOP GESLAGEN. Soerabaja, 8 Januari. Vanochtend is de officier-vlieger 2e ki J. P. van den Dop, die voor het eerst een vlucht alleen maak te met een Fairey-toestel en die op de In de Dinsdagmiddag gehouden vol tallige zitting van den Raad van State is het nieuw benoemde lid van dien Raad, ludt.-gen. Th. F. J. Muller Mateis als zoo danig geïnstalleerd en door den vice- presldent met zijn benoeming gelukge- wenischt. DE PENSIONNEERING VAN HET PERSONEEL VAN VAN GEND EN LOOS. Omtrent de onderhandelingen over pensionneering van het personeel van Van Gend en Loos verneemt „He* Volk", dat de directie der N.V. Van Gend en Loos aan de betrokken organisaties van werknemers heeft medegedeeld, dat stichting van een pensioenfonds onmo gelijk is, daar het aantal arbeiders van gevorderden leeftijd te groot wordt ge acht. De directie heeft nu een regeling ont worpen voor de'afsluiting van kapitaal- verzekeringen op een ibepaaldeni leeftijd, of bij eerder overlijden en het doen van ultkeeringen by beëindiging van de dienstbetrekking wegens invaliditeit ol opzegging. Het personeel zal 4 pGt. van het salaris als premie storten, terwyi de N.V. Van Gend en Loos een geiyk bedrag betaalt De moderne en r.L transportarbeiders- bonden hebben dit voorstel der directie ter beoordeeling gegeven aan de leden, terwijl binnenkort een vergadering wordt gehouden van vertrouwensmannen, aan wie het hoofdbestuursadvies zal worden voorgelegd. Eau motie van de ambten aren. De ambtenaren, werkzaam hij Van Gend- Loos, die op 6 Jan. Ji. te Utrecht verga derden, hebben.' ter zake de pensioenregeling Ingezonden Mededeellng. Maud Barrington was aan de piano gaan zitten; ze had een mooie, heldere stem, en Witham, die wist wat het betee- kende, om van morgens vroeg tot 's avonds laat te zwoegen zonder hoop op it/s beters dan een schamel stukje 'brood, vond het lied, dat ze uitgekozen had: „Als het koren aan scbooven staat", al byzon- der in harmonie met zyn semiming. Plotseling, door de slotacooorden van het lied heen, werd de aandacht van de aanwezigen getrokken door een eigenaar dig geluid alsof er ergens, veraf, een rof fel geslagen werd; toen de laatste tonen wegstierven zwol 't geluld aan en werd ge makkelijk herkenbaar: de snelle galop van een paard. Doodstil werd het ln de groote hall, t was of alle aanwezigen voelden, dat er Iets gewichtigs gebeuren ging; toen hoorden ze een gekletter en een gerinkel van metaal en het volgende oogenblik kwam Dane binnen. Hy had het warm van het harde rijden en rijn oogen' schitterden opgewonden, maar toen hij den Colonel aankeek, verzachtte zyn blik in een plotseling medelijden. „Ik kon niet eerder komen, air," ver ontschuldigde hy zich, „ik ben in de ne derzetting opgehouden, maar ik breng goede tijding mee. Ze zyn eindeUjk tot de ontdekking gekomen, da't ze wat de voor raden tarwe betreft, aan 't eind van krachten beginnen te raken. Ih Wlnnipeg is de tarwe hard' aan t stijgen en giste ren was 't vechten om te koopen." Even bleef het doodstil.aan alle kanten zag men neerslachtige getzichten. want het meerendeel van de aanwezigen had hun land braak laten liggen; maar het strakke gelaat van den Bllvardale- schen leider ontspande zich ln een elgen- aardigen glimlach. „Voor de meesten van ons Is het te laat," zeide hy rustig, „maar daarom gun nen we jou je succes van harte, Dane. Dat heb je, met nog een paar anderen, aan Cour1 hornie te danken." De oogen van alle aanwezigen waren op dien spreker gericht, want het was algemeen (bekend, dat hy op latere leve ring onder de markt verkocht had; Bar rington liet echter niets biyken; hij had altijd goed tegen zijn verlies gekund. Maar toen, byna gelijktijdig, keken Maud Barrington en Dane Witham aan. „Ja," zeide deze heel rustig, „het kee- ren van 't gety." Hti stond op en ging naar Barrington toe. Deze ontving hem met een sarcas- 'Jsdh lachje. „Nog wel wat te vroeg, om m'n ongeiyk te bekennen". Witham maakte een ongeduldig-afwij zende beweging. „Ik zou u graag wat wil len vragen, maar u moet me vooruit be loven dat u me mijn vrijpostigheid niet kwaiyk zult nemen. U heeft op latere levering verkocht?" „Ja, en niet weinig ook, antwoordde Barrington. „Denk Je dat deze stijging door zal zetten?" „Ja," zeide Witham eenvoudig. „Maar op 't oogenblik is het nog maar een be gin en voordat de stijging goed doorzet krijgen we eexét nog een terugval. Wacht tot die terugval inzet, mijnheer, en' tele grafeer dan uw makelaars, om al uw con tracten te dekken." „Volgens my is het beter, om ndjn ver lies nu maar te nemen," antwoordde Bar rington koeltjes. Toen deed Witham iets, dat met majes teitsschennis gelijk stond; hy deed, alsof hy den Colonel antwoord gaf, maar hy sprak zoo luid, dat zyn woorden de aan dacht van alle aanwezigen wel trekken moesten. „Hoe zekerder de styging schijnt, des te scherper zal de aanval van de baissiers zyn," zeide hy. „Zij hebben belang by lage prijzen, daarom zullen zy geen moeite sparen, om de prijzen te drukken. Misschien zal het ze gelukken, maar om 't gety tydeiyk te doen keeren; gebeurt dat, dan zal iedereen, die blanco verkocht heeft, verstandig doen met te trachten zich te dekken; want niemand kan zeg1- gen hoe ver 't ons brengen kan, als 't weer doorzet als de markt vast wordt." Ieder van de aanwezigen, en 'trouwens de Colonel zelf ook, begreep, dat die woor den van Witham een waarschuwing in hielden; en ofschoon Maud de handöi- wyze van den jongen man als een belee- dlging voor den Colonel voeldie, moest ze hem tegen wil en dank om zyn moed be wonderen. Barringtons gezicht was alleen een tikje sarcastisch, maar met zyn ant woord nam hy volkomen revanche. „Ben aardig staaltje van intuïtie. En ik dacht nog wel,' dat je met de Wiiyiepeg- sohe beurs nooit Iets te maken had ge had!" Witham keek den spreker strak aan; toen tot haar geheime voldoening zag het meisje dat hy even glimlachte. „Misschien is het intuïtie, maar u zult zien, dat de gebeurtenissen me geUjk zul len geven," zeide hy. „En wat mijn bewe ning tegen u en Miss Barrington aangaat, dat was de zuivere waarheid." (Wordt vervolgd).

Heldersche Courant | 1929 | | pagina 1