KAN De Indringer Prijsverlaging! NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA BS ALTIJD GOEDKOOPER De STOOMWASSCHERIJ van S. KROM Eerste Blad. OOK VOOR DAMES- BUITENLAND. Nr. 6598 ZATERDAG 12 JANUARI 1929 57ste JAARGANG WEEKOVERZICHT. FEUILLETON Door algeheele reorganisatie van het bedrijf, worden de prijzen van af 15 Januari 1929 belangrijk VERLAAGD! HELDERSCHE COURANT ABONNEMENT PEB 8 MAANDEN BIJ VOORUITBETALING: Belderucbe Courant 11.50; lr. jj. p. binnenland 12.—, Ned. O. en W. Indië p. aeepoot 12.10, ld. p. mail en overige lauden 18.20. Zondagsblad reap. 10 60.10.70,10.70,11.—. Modeblad reep. 10.95,11.25,11.25, 11.85 Lotte nummert der Courant 4 et; Ir. p. p. 0 et. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Redaoteur-Uitgever: C. DE BOER Jr., DEN HELDER Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: 50 ca 412 Port-Girorok-onln* No. 18060. ADVERTENTIEN: 20 et p. regel (galjard) Ingaa. meded. (kolombreedte alt redaatlon tekrt) dubbel tarief. Kleine adrert. (gerraagd, te koop, te buur>t. 1 t/m 9 regelt 40 et., elke regel meer 10 at. bij vooruitbetaling (adret: Bureau v. d. blad en met br. onder no. 10 at. p. adv. extra). Bewijano. 4 et Op- en ondergang van Zon en Maan en tijd van hoogwater (Texel). Wintertijd. Vaan Zon Hoogwater Jan. opond. Z ,13 v 9.30 n 17.25 18.40 19.56 M 14 9.45 D 15 10.14 W 16 10.29 21.13 D 17 10.43 22.30 V 18 10.66 23.48 Z 19 11.11 - opoudv.m.: 8.03 16.10 10.16 8.03 16.12 10.51 8.02 16.13 11.29 8.0116.15 8.00 16.16 0.30 7.69 16.18 1.14 7.58 16.20 2.04 n.m.: 10.33 11.10 11.49 0.09 0.52 1.38 2.31 Licht op voor Auto's en Fietsen: Zaterda'g 12 Jan4.89 uur. Zondag 13 4.40 Maandag 14 4.42 Binnenland. Het Jubileum van H. M. de de Koningin-Moeder. Wat deze week zeker wel in het mid delpunt van ieders belangstelling heeft gestaan, is het jubileum van H. M. de Ko ningin-Moeder. Vijftig jaar was het ge leden dat zij in Nederland haar intrede deed. Als echtgenoote van koning Willem III, werd zfji vrij plotseling uit de stren ge, maar huiselijke omgeving van het slot Arolsen, geplaatst temidden van een haar vreemd land en volk. Dat zij zich toch spoedig geliefd wist te maken bij het volk, getuigt dan ook wel van haar groote beminnelijkheid. Hoe groot was de blijdschap in het land, toen er op 31 Augustus 1880 een prinses je werd geboren, temeer daar eenige jaren later, de nog eenigst overgebleven zoon van koning Willem IQ overleed. Maar hoe moeilijk moet het voor haar ge weest zijn, toen zij in 1890, eerst wegens ziekte van koning Willem LH en na diens overlijden in naam van de toen nog min derjarige kroonprinses, de regeerings- taak op zich moest nemen. Zij moest daar- voor toch kennen het Nederlandsche volk en dé politieke verhoudingen die hier be stonden. Zij had zich te richten naar den wil van het volk, bij het parlementaire stelsel, dat sedert kort aanvaard was. Te moeilijker was dit door den politieken strijd van dien tijd. Maar nu we er op terugblikken, zien we dat het regentschap een tijd is geweest van maatschappelijke vooruitgang. Zij, die toch ook moeder was van een aanstaande Koningin, moest ook voor de opvoeding van haar kind zorgen. En hoe alzijdig moet deze zijn, voor iemand die zoo 'n taak op zich krijgt, als onze koningin heeft. En met dit alles heeft Koningin Emma toch nog steeds tijd overgehouden, om overal waar hulp noodig was, die te geven. Wat er ook gebeurde, overstroo ming, branden of andere rampen, over al gaf zij, en niet alleen haar geld, maar ook warme belangstelling. Is er in een ziekenhuis, diaconie enz. hulp.noodig, de Koningin-Moeder helpt allereerst mee. Ingezonden Mededeeling. Welk een zegen bracht en brengt de stich ting „Oranje, Nassau-oord" alleen reeds. En zoo zouden we kunnen doorgaan en tal van dingen kunnen opnoemen, waar in Koningin Eimma getoond heeft niet alleen een Moeder voor haar kind, maar ook een Moeder voor haar volk te zijn. Wij hopen dat zij nog lang voor beiden gespaard mag blijven. De belangrijkste gebeurtenis in het buitenland is De Postvlucht Java-Nederland. Zooals bepaald! was is het postvliegtuig van de K.L.M. Dinsdag van Batavia ver trokken. Het verbod van de Engelsche reigeeiring, oim de vliegvelden in Britsch- Indië nog niet te gebruiken, geldt voor dit vliegtuig niet en dus zal die thuisreis ongestoord1 volbracht kunnen worden. Donderdag was het vEegtuig reeds te Medan en wanneer u deze regelen leest zal het waarschijnlijk al weer enkele dui- zemdien kilometers dichter bij1 honk zijn. Hopen we op een voorspoedige terugtocht van de kranige vEegers. De Schuttevaer vertrokken. In een simpel persberichtje werd be kend gemaakt dat de onzinkbare redding boot van den heer Schuttevaer, de vorige week Woensdag reeds, uit Plymouth was vertrokken, waar zij, nog steeds lag na het oonfEct met eenige leden van die be manning. Nu is dus toch de groote reis aanvaard en wij vragen ons niet zonder zorg af, wat daarvan terecht za! komen. AI getuigt het ondernemen van dezen tocht dan ook van onverschrokken moed, het lijkt ons beter als Schuttevaer maar stil naar Holland was teruggekomen en deze gevaarlijke onderneming had laten liet en. Tot op heden ish er' neg geen bericht van de reddingboot De arbeidsvoorwaarden In 1928, Wanneer wij' in den; aanvang van het nieuwe jaar een terugbEk werpen op het afgeloopen jaar 1928, dan zien wij in dit jaar inderdaad 'n vermeerderden actie der arbeidersorganisati.es. Was deze actie Ei vorige jaren hoofdzakelijk een afweer tegen de voorstellen der werkgevers om het loonpeil -eenigazins met de veranderde tijdsomstandigheden in overeenstemming te brengen, in 1928 bleek duidelijk de of fensieve houding der arbeidersorganisa ties uit de talrijke eischen, die met 'betrek king tot de loon- en andere arbeidsvoor waarden werden gesteld. Toch kondien slechts in sporadische gevaUen de ei schen tot een directe verhooging van het loon worden ingewilligd; in verreweg de meeste bedrijfstakken bleef het bestaan- die loonpeil gehandhaafd; of werden slechts enkele wijzigingen in de tarieven aange bracht, waardoor bij een grootere produc tie een hooger inkomen werd gewaar borgd. Wat de andere arbeidsvoorwaarden be treft, was het vooral de vacantie, waarop door de arbeidsorganisaties werd aange drongen^ In de bedrijven, waarin deze nog niet bestond, werd een vacantie van drie tot ze® dagen per jaar gevraagd en wan neer er, zooals in vele gevallen, reeds vacantie was, werd gepleit voor een ver lenging daarvan, of voor een toeslag boven het gewone doorbetaalde loon. Bekend is in dit verband vooral de loodgieterssta king in de groote plaatsen, welke zeer lang duurde en tenslotte tot een toezeg ging der werkgevers om vacantie te ver- leenen leidde. Een andere groote staking was die aan de Mij. „De Schelde" te Vlis- singen, welke ook eerst na eenige maan den door een schikking werd opgeheven. De arbeidersorganisaties kenden deze meerdere actie niet alleen ontwikkelen door de eenigiszins betere economische toestanden waarin het (bedrijfsleven in 1928 verkeerde, doch tevens door de stij- ging van htm ledental, dat bij de drie groote vakoentralen (N.V.V., de R.K. en de Christelijke) van 1 Januari 1928 tot 1 October 1928 van 865.000 opEep tot 886.000. BuHeubmti. de koninklijke staatsgreep in Servië, waar koning Alexander de grondwet heeft opgeheven en de wet geving in eigen hand heeft genomen en een nieuwe regeering heeft benoemd met dictatoriale bevoegdheden. Begrijpelijker wijs is dit besluit den koning niet licht ge vallen en het is alleen in het vertrouwen dat zijln volk hem lief heeft en er van overtuigd is, dat hij in het belang van land en volk handelt, dat hij den stap heeft durven doen. In een proclamatie aan zijn volk heeft de koning zijn besluit nader toegelicht. Hij zegt er in dat de verwachting op in nerlijke steviging van het land niet ver wezenlijkt is en dat het staatkundige leven Uit het Engelsch door 68) HAROLD BINDLOSS. Niemand sprak een woord, ofschoon het meerendeel van die aanwezigen de woor den-schermutseling wel gehoord bad. Toen Maud zich afvroeg of er geen enkele manier bestond om de spanning, de iedereen scheen te voelen, iets te ver lichten, kwam er voor de tweede maal afleiding door snelle hoefslagen uit de duisternis en na een minuut of wat van beklemmend wachten kwam er een wagen met een man op den bok, die zijn been en wijduit tegen de steunplank geplant had, om er niet afgesEngerd te worden, stoo- tend en botsend het erf op tot in 't licht van de ramen. Meteen hoorden ze opge wonden praten bij de voordeur en even kwam een jonge man buiten adem de hall in. „Een groote brandi vlak bij de hoeve van Courhorne," zeide hij hijgend. „Was al tamelijk dichtbij toen ik wegging." Een door elkaar praten van stemmen en een beweging naar de deur van alle aanwezige mannen was t gevolg van dm aankondiging. Gewoonlijk naman sa Ingezonden Mededeeling. het leven licht op, beschouwden ze hun werk op Silverdale als een vernuftige poging om geld te verdienen en 't be oefenen van allerlei soorten van sport te oombineeren; maar lafaards waren het daarom niet; wanneer er gevaarlijk werk te doen viel, bleef er niet één achter. Na verloop van vijf minuten was er geen paard meer in de stallen; in groepjes van twee en drie zonder aan 't gevaar van een ernstigen val door de vele dassen- holen te denken galoppeerden ze over de schemerige prairie. Maar voor den afrit hadden ze nog tijd gevonden, om een soort van wedstrijd te organiseeren met een twintig-diollarprijs, voor wien het eerst op de plaats van den brand was. In dolle vaart stoven ze voort, de lange heEing van den heuvel op en aan de andere zijde er weer af; het doffe, korte direunen van de hoeven maakte in de vol komen stilte van de prairie den indruk van een lang aangehouden fuselade. Ach teraan kwamen de wagens; zonder aan veeren of wielen te denken, met mannen op den bok, bijna jongens nog, met gloeiende wangen en schitterende oogen, die er niet aan dachten om voor hun in een gunstiger positie verkeerende kame raden onder te doen, vlogen ze hortend en stootend oen heuvel op. Maar, zoo on verantwoordelijk als ze waren in alle din gen, die .hun trots niet raakten, toch zou de man, die, met Dane vlak achter zich, meer dan een paardlengte voor hen uit reed, bij een onderneming als deze geen be'ere bondgenooten verlangd hebben. Langzamerhand kwam in de opstelling; de eerst vrij nauw aan gesloten groep begon uit te dijen, de beste paarden schoten vooruit; maar de achter blijvers gaven het daarom nog niet op; ze kenden de gevaren, diie op de leiders lagen te wachten; ze wisten, dat hun kans om als eerste op het terrein van den brand 'te komen door hun achterblijven nog niet verkeken was. Er was niet één onder hen, die niet, ter wille van die eer, zonder eenig gewetensbezwaar zijn beste paard doodgereden zou hebben en als extra-prikkel op hun eerzucht zagen ze de slanke, donkere figuur van Maud Bar rington steeds voor hen uit. Ze had een paar minuten tijdverlies, veroorzaakt door het eerst moeten zadelen van haar paard, op het vrij sterk stijgende terrein gemak kelijk weer goed kunnen maken de stoeterij, van Barrington was beroemd en het dier dat zij bereed, was een afstam meling van epn der beste Engelsche ren paarden. Na een dollen rit van een kwartier za gen ze, als een zwarte vlek in al 't grauw, een berkenboschje, dat hun den weg ver sperde; niemand dacht echter aan uit wijken of omrijden. Gebogen over den hals van hun paarden, om de laaghangen de takken zooveel mogelijk te ontgaan, ging het dwars er doorheen; het droge hout kraakte onder de hoeven der paar den; verscheidene van de ruiters hadden bloeddruppels op voorhoofd of wangen, waar de dunne, striemende takken, weg gedrongen door de schouders van den zich, integendeel, steeds meer In negatie ve richting ontwikkelde. Het parlement werd dermate misbruikt dat het allen voorspoedigen arbeid belemmerde en een sta-in-den-weg werd voor den vooruit gang. De partij-hartstochten die er hoogtij vierden, verscheurden het land. Zijn daad heeft uitsluitend het doel zoo spoedig mogelijk een staat en staatsinstel lingen te vestigen, die met de algemeene behoeften van het land het best strooken. In Kroatië heeft men zich zeer ver heugd over dezen koninklijken statsgreep. Al lang was er daar een beweging gaande om zich van het koninkrijk Servië af te scheiden en men beschouwt den stap van koning Alexander dan ook als gedaan op den juisten tijd. Er is een zeer scherpe censuur inge steld, die er voor zorg draagt, dat er geen wanklanken over het besluit van den koning kunnen worden gepubEceerd. Overigens hebben er weinig belangrijke gebeurtenissen in het buitenland plaats gehad. Alle Paraguaysche troepen zijn ge demobiliseerd, waarmee de oorlog tus- schen de beide Zuid-Amerikaansche staten van de baan is. De opstand in Afganistan is nog niet geëindigd en den kelijk heeft koning Amannoelah heel wat onrustige nachten van zijn al te voorbari ge hervormingsplannen. FRANKRIJK. DE OPENING VAN DE KAMER ZITTING. De gewichtigste zitting sinds den oorlog. De Fransche Senaat en Kamer zijn Don derdag weer na de Kerstvacantie bijeen gekomen. Paul Doumer werd met 213 van 226 uit gebrachte stemmen tot voorzitter van den Senaat herkozen. De socialist Fernand Bouisson, die op nieuw gekozen werd tot voorzitter van de Kamer, zeide dat deze zitting de gewich tigste zou worden sinds den oorlog, omdat het vraagstuk der herstelbetalingen, van de voorstellen der commissie van deskun digen, aan de Kamer zou voorgelegd wor den en hiervan voor de financiën des lands in de eerstkomende jaren bijna alles zou afhangen. Ingezonden Mededeeling. GRIEP De typische kenmerken van griep kunnen de voorboden van veel ernstiger lijden zijn, als Gij niet spoedig de aan doening tot staan brengt met de krachtig ingrijpende Akker's Abdijsiroop. Laat een piepende of een rauwe hoest, benauwd heid of een beklemd gevoel op de borst U waarschuwen, dat Gij met Akker's Abdijsiroop het slijm moet oplossen, dat in Uw luchtwegen vastzit. Want dèèr zitten de ziektekiemen, die Uw gevoelige ademhalingsorganen bedreigen, maar die door Akker's Abdijsiroop kunnen worden gedood. Masjek over die nieuwe dictatuur. Masjek, de Kroatische leider, heeft aan een vertegenwoordiger van de Pesti Hir- lap verklaard, dat de dictatuur in Servië tegen de Kroaten gericht is. De Kroati sche vertegenwoordigers in de nieuwe regeering moeten het buitenland zand in de oogen strooien. Mislukt deze laatste poging om een regeling te treffen,, dan zullen de Kroaten niet meer aan den Ser- vischen staat kunnen vasthouden. Ongunstige indruk te Praag. De laatste te Praag ontvangen berich ten uit Servië hebben geen gunstigen in druk gemaakt. Reeds worden tegenspra ken geconstateerd, die er op wijzen, dat de censuur meer dan haar plicht doet met de telegrammen van de officieele Servi sche nieuwsbureaux en dus ook van de SERVIE. DE NIEUWE TOESTAND. Een kabinetsraad. Donderdagmiddag is een kabinetsraad gehouden, die verscheidene uren geduurd heeft. Een communiqué werd niet uitge geven. Evenmin wilden de ministers iets aan de journalisten mededeelen. Het par tijleven heeft tengevolge van de bepalin gen van de wet tot bescherming van den staat geheel opgehouden. De vakvereeniglngen ontbonden verklaard. Op grond van de wet tot bescherming van den staat zijn alle vakvereenigingen ontbonden verklaard. man voor hen; terugspringend, hen vin- veraadaring nig geraakt hadden. Over het jonge onder hout heen, dwars tusschen schaduwige boomen door, en ze waren weer op de pairie; achter hen krakend en botsend, als veldkanonnen, die op een zeker puut van het front noodig zijn, reden de wa gens. Steeds duidelijker wend de rosse gloed van 't vuurmet donderende hoef slag vlogen ze tegen de heEing op en den heuvelrug over. Niets dan een paar hon derd meter prairie, door holen en gangen ondiermjjnde prairie, scheidden hen nog van het terrein van den brand; nu ging het om die eer, wie bet eerste ter plaatse zou zijn en om de twintig dollar! Zonder aan gevaren te denken, gaven ze hun paarden die sporen en renden in een laat ste „spurt" de heEing af. Een gordijn van rook de brand was bereikt. Meteen kwam er een jonge, jolige stem, wel wat buiten adem, met de aankondiging: „Stapieiton numero een. Kleuren oranje en zwart, tenminste, toen-Ie nog thuis was." Een 'kruisvuur van schorre geestighe den, een lachsalvo, een amechtig hoera, driemaal herhaald en tóen opeens stil te! 't Spel was uit, nu ging de ernst be ginnen. Met een plotselinge strakke be- heerschthedd, welke men bij mannen van hun slag, wanneer er opeens iets ernstigs van hen geëischt wordt, wel meer ziet, ga ven ze hun aandacht aan het sohouwspel voor hen en hielden ze zich gereed om te helpen, t Felst brandde het buiten de om geploegde strook. Een muur van lekken de, vurige vlammen, die langzaam maar zeker hun kant uitkwam, een goidijn van rook, dat da p&azdsa onrustig en angstig Ingezonden Mededeeling. Waarschuwingten van nierrwakta. Doffe pijn in den rug na Inspanning, of scherpe steken, als gij u na bukken opricht, is dikwijls het eerste versobijn- sel van ernstige nierzwakte. Spoedig daarna komen urinestoornissen, hoofd pijn, een afgemat gevoel, duizeligheid, zenuwachtigheid, hartkloppingen, kort ademigheid, vermagering of krachteloos heid optreden. De nieren behooren tot de teerste orga nen van het lichaam, en dergelijke ver schijnselen waarschuwen u, dat uw nie ren verzwakt of aangedaan zijn. Verwaar loos zulke waarschuwingen niet! Kom de nieren zonder uitstel te hulp met het mid del, dat zij nóodig hebben. Begin onmid dellijk met het gebruik van Foster's Rug pijn Nieren Pülen, het specifieke middel voor zwakke nieren en blaas. Dit bevor dert de goede werking der nieren, en be schermt u tegen rheumatiek, lendenpijn, ichias en urinestoornissen. Mannen en vrouwen uit alle deelen van Holland getuigden hoe terdege Foster's Rugpijn Nieren Pillen werkeq. Het mid del is gegarandeerd zuiver, en hef is zoo danig samengesteld, dat de nieren de juiste hulp ontvangen, waardoor zij we der flink en* krachtig werken. Daarom behaalden Foster's Pillen ook zulke goeds en duurzame resultaten. Verkrijgbaar (in glasverpakking met geel etiket let hier vooral op) bij apo theken en drogisten 1.75 per flacon. maakte. Maar al had die roode vuurgloed iets onbeilspeKends en beangstigends, door de beschermende omgeploegde strook was hij van geen belang. Erger was 't, dat het gras ook hinnen den verdedigüigs- cirfcel vlam gevat had. Als het den man nen niet mocht Lukken om dezen brand te stuiten, zou het een onmogelijkheid zijn om' het huis met stallen en graanschuren, met rij naast rij van kostbare machines en zijn drie groote hooibergen, te redden. Juist toen hun enthousiasme door gebrek aan een flinke leiding dreigde te verloo- pen, hoorden ze de stem van^Witham, rus tig en duidelijk boven het knetteren van het vuur uit. „Een paar van julMe met de rijpaarden naar het wilgenboachje en ze daar vast binden. De rest naar de stallen en de werkpaarden eruit halen. De ploegen staan bij de omheining; het eerste span aan den eersten ploeg en zoo voortgaan. Dan naast elkaar op tweehonderd meter van den brand beginnen te ploegen." Alles ging nu ordelijk, zonder eenige verwarring; op een wenk van Witham ging Dame roet hem mee naar de omhei ning, waar de daglooners al met de twee groo'ste machines bezig waren. „Hoe het mogelijk geweest is, dat bet vuur binnen den cirkel heeft kunnen komen maar dat is van later zorg. Neem jij de groote scheurmaohine, er is kracht voor noodig, om die ploeg schaar erin te houden, en kom zoo dicht mogelijk achter me aan." fWordt vervolgd).

Heldersche Courant | 1929 | | pagina 1