KANNEWASSER De Indringer NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA 83 ALTIJD GOEDKOOPER Eerste Blad. OOK VOOR DAMES-CONFECTIE Rheumatiek Nr. 6508 DIMSDAQ 13 JANUARI 1029 57 si® JAARGANG ABONNEMENT FEB 8 MAANDEN BIJ VOORUITBETALING: Balderacb* Courant 11.60; fi.p. p. binnenland 12.-, Ned. 0. en W. Iadlfi p. 'ieeptwt f2.10, ld. p. mail «n overige lauden 18.20. Zondagsblad T6»p. i 0 60,10.70, 1 0.70,11.—. Modeblad reap. 10.96,11.26, i 1.26, 1 1.86 Locte mnumei* der Courant 4 ct.; Ir. p. p. 6 rt. Verschuilt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Redaoteur-Uitgever: O. DE BOER Jr., DEN HELDER Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: 60 en 412 Puat-Qirarak^nlnc Ne. 14068. Dinsdag 16 Jan4.48 uur. Woensdag 16 4.45 ENGELAND. DE ZIEKTE VAN DEN KONING. Zondag een rustige dialg. Reuter verneemt officieel dat de Koning Zondag een rustigen dag heeft gehad, waarop zich niets bijzonders voordeed, maar die zich kenmerkte door een lang zame verbetering. Naar Italië? De Romeinsche Tribuna meldt dat de Koning voor zijn herstel naar San Remo vervoerd zal worden en dat daar het prachtige kasteel Selva Dolce, dat eigen dom van de hertogin van Leeds is, tot zijn beschikking gesteld is. Selva Dolce ligt tusschen San Remo en Ventimiglia. De Britsche draadlooze dienst consta teerde gisteravond, dat het bulletin van Maandag het eerste was sinds Woensdag avond, waarin van een definitieve verbe tering in den toestand van den Koning gesproken werd. Men achtte het daarom dan ook bevredigend in hofkringen. DUITSCHLAND. HET HAVENVERKEER VAN HAMBURG. Uit Hamburg wordt aan de. „Vosa Ztg." gemeld, dat het scheepvaartverkeer in die Haimburgsche haven in 1928 een record hoogte heeft bereikt. De inkomende schepen hadden een to tale tonnage van 21.39 millioen netto- regisertonnen, de uitgaande schepen van 21.44 millioen ton (vorig jaar resp. 19.50 en1 19.72 en in 1913 resp. 14.18 en 14.44 millioen ton). Hamburg heeft thans zijn beide grootste concurrenten, Rotter dam en Antwerpen, overvleugeld, nadat het jarenlang op de derde plaats heeft gestaan. (H.blad.) Ingezonden Mededeeling. Ingezonden Mededeeling. BELGIS. EEN TUNNEL ONDER DE SCHELDE De kabinetsraad heeft gisteren besloten tot indiening van een wetsontwerp betref fende den aanleg te Antwerpen van een tunnel onder de Schelde door en de in richting voor dit doel van een terrein op den linkeroever der rivier. TOERAUTO'S IN DE ARDENNEN. Nieuwe geregelde rondritten. De correspondent van de Nw. Rt. Crt. te Brussel meldt dat door de directie van de Nationale Maatschappij van Belgische Spoorwegen in beginsel is besloten tot het organiseeren, gedurende het aanstaande reisseizoen, van twee nieuwe dagelijksche rondritten in de Ardennen, waardoor het mogelijk zou worden, in een minimum van tijd, en tegen betrekkelijk lage prijzen, zoowel de Noordelijke Ardennen en de streek van Malmedy en Stavelot, als de Belgisch-Luxemburgsche Ardennen, de Semois-, Lesse- en Maasvalleien, per au tocar te bezichtigen. Het is niet onmoge lijk dat ook de andere streken van het land nog door dezelfde maatschappij ge lijksoortige rondritten zullen worden ge organiseerd. FRANKRIJK. FE UILLETON Uit het Engelsch door HAROLD BINDLOSS. 54) Elk met een man voor het eerste span uit en Dane en Witham in een gespannen houding, om eiken schok te kunnen weer staan, op den hoogen bok, begonnen de beide groote machines zich met een kra kend en knappend vaneen scheuren van den taaien verdroogden bodem in bewe ging te stellen. En de man èn de leidsels waren noodig, maar het volgend oogen- blik joeg de lichte nachtwind hem weer dwarrelend uiteen en schoot een vurige tong lekkend omhoog; na den bedwel menden rook kwamen de lichtgloed' en de plotselinge hitte als een schok; de paar den schrokken terug en ondanks alle po gingen van Witham reed zijn machine met een smak en een gekletter van metaal, tegen die van Dane op. Wild van angst weken de paarden naar terzijde uit, waar door de scharen uit de drie-voudige voor gerukt werden; het volgend oogenblik voohten de schichtige dieren met den man A om de heerschappij. Half gesmoorde be- rispingen en verwensohingen, het klette ren van strengen en kettingen en 'een dof radeloos stampen vermengde zich met het beangstigend aanzwellende loeien van de vlammen; want. terwijl man en dier, naar •dam snakkend, met zweet en schuim be POINCARE KRIJGT WEER EEN MEERDERHEID. Vrijdagnacht heeft Poincaré in de Fran- sche Kamer den zooveelsten slag gewon nen. Aan een motie van wantrouwen in zijn regeering, die door de radicalen was ingediend, werd eerst met 317 tegen 253 stemmen de voorrang ontzegd, en daarna de motie van vertrouwen met 325 tegen 251 stemmen aangenomen. In den toe stand is opnieuw klaarheid gekomen, nu gebleken is dat er tegen de oppositie van radicalen en socialisten nog altijd een vol doende tegenwicht aanwezig is. Parlemen taire strategen hadden berekend dat Poin caré den nieuwen aanval op zijn algemee- ne beleid met een meerderheid van on geveer 50 stemmen zou kunnen afslaan. Hij heeft er 74 gekregen en mag dus te vreden zijn. De voornaamste grief van de radicalen is dat hij in zijn kabinet leden van de rechterzijde en het rechtercentrum, zoo als Maginot en Bonnefous, opgenomen heeft en besloten is, de wet op de gees telijke orden te verzachten, opdat de Fransche missies vasten voet in het bui tenland kunnen behouden, in het belang van Frankrijk's invloed. Nadat het oommunistische Kamerlid Do- riot gesproken had en na een betoog van den radicaal Borel kwam het tot eenige in cidenten. Toen het Elzasser Kamerlid Michel Walter uiteenzette, waarom men geen vertrouwen kon schenken aan een regeering die het proces van Colmar had uitgelokt en de openbare meening vergif tigd had, protesteerde Poincaré veront waardigd en verklaarde: „Uw pers heeft de openbare meening vergiftigd. Ik zal de infamie van uw pers aantoonen". De zitting geschorst wdgens hot lawaai Toen de socialist Vincent Auriol de so cialistische motie die aan de regeering vertrouwen ontzegt, wilde motiveeren, eischte het Kamerlid Reynaud (groep- Maginot) het woord. De strijd tusschen beide werd ten slotte door een algemeen lawaai en het zingen van de „Internatio nale" en de „Marseillaise" overstemd, zoo dat de voorzitter zich gedwongen zag de zitting te schorsen. MAARSCHALK FOCH ERNSTIG ZIEK. Hij Ujtft aan hartzwakte. Maarschalk Foch ligt reeds eenige dagen ziek in zijn woning te Parijs. Gis teren is bekend gemaakt, dat de veldheer een ernstige hartkwaal heeft en de genees- heeren hem absolute rust hebben voorge schreven. BUSLiNB. DE NOTA VAN LITWINOF. Het Russische antwoord op de Poolsche nota, dekt om de overwinning vochten, was het vuur sluipend naderbij gekomen, zoodat de hitte nu bijna ondragelijk was. Maar eindelijk won de man het, en toen de groote machine zich weer in beweging zette, keerde Maud Barrington, die half bevreesd, maar nog meer verrukt door het ongewone schouwspel, had staan toe kijken, zich met opgewonden glinsterende oogen tot de vrouw naast haar: „Oh.schitterend," zeide ze, „wat een mannen, wat een pracht-mannen!" Haar metgezellin rilde even. „Ja, mis schien wel, maar ik wou toch, dat het voor bij was. Je zou wel anders praten, kind, als een van die mannen, daar voor de paarden, je echtgenoot was". Verbaasd over dit nieuwe gezichtspunt, keek Maud een oogenblik voor zich: maar voordat ze kon antwoorden, zag ze met een schok van schrik door een even ver ijlen van den rook, den rooden, vuurgloed, vlak hij het span. Maar het volgde oogen blik sloeg de wind den rook weer neer; snakkende naar adem trok ze de vrouw mee, achteruit. De machines bleven ech ter voortgaan en ofschoon de mannen het naderhand niet begrijpen konden, hoe ze de kracht van de angstig-rukkende kop pen hadden kunnen weerstaan, kwamen ze na een minuut of vijf met de woeste on handelbare dieren aan den anderen kant van den rook. te voorschijn. Maar juist toen de machines, met andere mannen vóór de paarden, zouden omkeeren, zag Witham Dane als het middelpunt van een vechtende en steigerende groep menschen en dieren. Met een wenk aan een paar mannen sprong hij van zijn hooge zit plaats naar 'beneden. „Als Je speen haak of ijzers kunt vin den, snijd dan de strengen door," Ook deze voorstellen zijn door de Poolsche Tegeering afgewezen. De sowjetregeering heeft echter aangenomen dat Polen, daa: het onvoorwaardelijk het verdTag-Kellogg heeft geteekenrïi, geen bezwaar kan hebben tegen een onmiddellijk in werking treden ten op zichte van Sowjet-Rusland. In de laatste Poolsche nota maakt Polen dit evenw-1 af hankelijk van dé onderteekening door an dere staten, hetgeen onbegrijpelijk ia. om dat, wanneer het verdrag van Parijs door 16 staten is onderteekend, het verdrag auto matisch van 'kracht wordt, ook tusschen Sowjet-Rusland en Polen, ook waaneer de ander© Oostzeestaten het verdrag niet heb ben geratificeerd!. EEN VORSTELIJKE VERLOVING. De kroonprins verloofd. Prinses Martha, dochter van den hertog van West Gotland, den tweeden broer van den koning van Zweden, heeft zich met kroonprins Olaf van Noorwegen verloofd. Ingezonden Mededeeling. Wij Breien de Aller Fijnste W,..en K ousen schreeuwde hij hem toe. „De ploeg ver brandt niet en die duivels zijn nu toch on handelbaar. Over deze voor komt het vuur heen, we moeten verderop aan den gang." Een oogenlblik later renden de vier die ren, gek van angst, met de loshangende einden van hun afgesneden tuig, bonkend tegen pooten en flanken, dwars de prairie over; een van de mannen, die een hevi- gen trap gekregen had, werd doodsbleek en hijgend naar adem door zijn kamera den een eind achteruit gebracht en het vuur, dat den opgeworpen rand klei be reikt had; wachtte even, alsof het besluite loos was, wat te doen en sprong toen, voorafgegaan door een regen van vonken, op verscheiden plaatsen over de bescher mende strook heen. „Ik zal dien jongen daar even aflos sen," zeide Dane. „De kerel kan die zware scheur-machine onmogelijk recht hou den." Geen twee minuten later trok hij den jon gen man, die doodmoe van de ongewone inspanning was, van de hooge zitplaats af; het resultaat was een dreigend opgeheven arm en een woedend hoewel amechtig protest. „Ik heb er met Stapleton om gevochten. Kom er af, ellendige kerel die je bent. 't Is mijn recht." Terwijl hij een van de dagloonefs uit On- tanio wenkte, om het bij-de-handsche paard bij den teugel te nemen, knikte Dane hem goedkeurend-lachend toe. „,Je bent een flinke kerel en je hebt ge daan wat je kon", zeide hij gemoedelijk. JMaar als je begint met volwassen mannen in den weg 1)e loopen, sla ik je een paar blauwe oogen." •Meteen reed hij weg, Witham voorbij, die met twee nieuwe spannen bezig was; door De ommekeer in Servi6. Motiveeringen en plannen. Een speciale correspondent van de Neue Freie Presse te Belgrado verneemt daar van vooraanstaande zijde, dat het den Koning er allerminst om te dóen is de ab solute macht aan zich te trekken. Het hui dige regeeringsstelsel zal van tijdeljjken aard zijn, ter bestrijding van het streven naar afscheiding. Het bestuur moet ver beterd worden en er moet onverwijld een heid in recht en bestuur komen. Thans wordt Zuid-Slavië geregeerd naar zesder- lei verschillende rechtsbeginselen; dat kan zoo niet doorgaan. Voorts moet er buitenlandsch kapitaal in het land wor den toegelaten en moeten er onverwijld gunstige mogelijkheden vóór buitenland- sche technische arbeidskrachten gescha pen worden. Men hoopt nu gemakkelijk tot de leening te kunnen komen, waar over men al lang doende is. Het ministe rie van handel zal aan Spaho worden op gedragen, die ook lid was van het afge treden kabinet en die aan het hoofd stond van de pas ontbonden verklaarde partij van Bosnische mohammedanen. Nintsjitsj, de bekende oud-minister van buitenland- sche zaken, zal optreden als plaatsvervan ger van Marinkowitsj. Korosets] treedt ai als leider van zfjn party. De vroegere minister-president Koro- setsj, thans minister van verkeerswezen en tot dusver leider der Sloveensche cleri- cale partij, heeft ten gevolge van een be lofte aan den koning, van elke verdere politieke actie af te zien en zich uitslui tend aan de belangen van den staat te wijden, het leiderschap van zijn partij neergelegd. Het bericht hiervan heeft in het geheele land groote sensatie verwekt. Ingezonden Mededeeling. KLOOSTERBALSEM Ontslag van ambtenaren. De door het kabinet aangekondigde zuivering Is begonnen in het departement voor boschbeheer en mijnbouw. Minister Radivoljewitsj heeft den directeur-gene raal van zijn departement ontslagen, even als een drietal der hoogste ambtenaren. Er is tegen hen een disciplinair onderzoek geopend. Door knoeierijen met bosschen in Bosnië hebben zij- den staat voor min stens 10 millioen dinar benadeeld. Mede gedeeld werd, dat voortaan de promotie van ambtenaren uitsluitend van hun pres taties zal afhangen. Het regeerlngsprogram. De Politica heeft Zaterdag het program ma meegedeeld van het kabinet Jivko- witsj. Volgens het blad zal de taak van de re geering uit het volgende bestaan: le. Hervorming van het bestuur, 2e. .oeconmisch herstel en financieele sanee ring, 3e. het tot stand brengen van een eenheid van Serven, Kroaten en Slovenen. Over 3 a 4 maanden zal de Servische wetgeving in overeenstemming met den nieuwen toestand gebracht zijn. Er zal o.a. een wet met terugwerkende kracht tegen de corruptie komen. De staatson dernemingen zullen op oommercieelen grondslag gegrondvest worden. De censuur. De regeering heeft de officieren van justitie opgedragen de censuur van de bladen zeer streng door te voeren. Aan de redacties der bladen is aangezegd steeds hun blad op tijd aan de beoordee ling van de censuur te onderwerpen en voldoende copie gereed te hebben, daar men niet met witte stukken mag verschij nen. Ook werd den bladen verboden van de verscherpte censuur melding te maken. Ingezonden Mededeeling. een uiterste krachtsinspanning wist hij heen en terug klaar te krijgen, voordat het vuur, dat de eerste verdedigingslinie gepasseerd was, te dichtbij gekomen was om doorwer ken onmogelijk te maken. Maar toen sloeg de grijs-bruine rook weer neer en op het zelfde oogenblik zakte een van zijn paarden in zijn knieën door. „Ziezoo, dat heb ik hem geleverd", zeide hij terneergeslagen. ,)Maar weer een eind verder naar achteren, Courthorne. Dat span krijg je er nooit doorheen". Witham keerde zijn gezicht strak en vast besloten in het rossige schijnsel naar hem toe. „Ze moeten. Ik ga erdoor!" zeide hij hard. „Als 't dLe anderen daar wil gelukken, moeten ze tijd hebben." Meteen» dwong hij, geholpen door den man voorde paarden, het opstandige, ang stige span door de wervelende kolommen grauw-bruinen rook, doorstreept met rosse, omhoogschietende vlammen. Het duurde een paar minuten, voordat er hulp voor hem kwam opdagen. Samen met een van Witham's daglooners maakte hij het gevallen paard los en bracht het, met zijn makker, achter de laatste verdedigingslinie, een breede strook land, omgeploegd door de rest van de Silvexd'alesche mannen gedu rende het korte respijt, dat hun door de beide eerste, met levensgevaar geploegde, voren geschonken was. De eerste, dien hij daar ontmoette, was de man die Witham ge holpen had. „k Weet niet waar Courthorne is", an'- woordde de man op de vraag van Dane. „Juist toen we dooT het allerergste heen waren, gingen die stomme dieren er van door en natuurlijk moest de ploeg mee. In elk geval heb ik niet gezien wat er met ze gebeurd is, en ai was 't allerergste gebeurd, ■dan had t me niets kunnen schelen. Als je «en trap van een paard in je lendenstreek De meest 'hinderlijke kwaal gehad hebt, hteb je gewoonlijk je bekomst." De man zag doodsbleek; met moeite hield hij zich overeind. Toen Dan dat zag, onthield hjj zich van verder vragen. Waarschijnlijk ■bevond Courthorne zich, waar hij het meest noodig was, en in eik geval was het beter om de mannen 'te helpen die nog steeds voor naast voor aan de reeds vrij breede strook omgeploegden grond toevoegden, dan zich in nuttelooze fantasieën te verdiepen. Het vuur begon nu ook deze laatste verdedi- gingsiinle te naderen. Loeiend kroop het op zijn prooi af, maar opeens kwam het met een regen van brandende vezels tot staan. ontmoedigd zakten de vlammen meer en meer, maar Juist toen het leek, alsof de gloed langzaam zou dooven, schoten ze, ver gezeld van een sproeiing van boogvormig- neervallende vonken, met hernieuwde ener gie omhoog. (Wordt vervolgd) HELDERSCHE COURANT ADVERTENTIEN: 20 «t p. regel (galjard) Ingea. xoeded. (kolombreedte al* redaetion tekat)dubbel tarief. Kleine advert. (gevraagd, te keop, te buur)v. 11lm 8 reeeii 40 ct., elke rage) meer 10 et. bi] vooruitbetaling (adres: Bureau d. blad en met br. onder no. 10 et. p. adv. extra). Bewi]ano. 4 ei Licht op voor Auto's en Fietsen i BUITENLAND. Incidenten. Zondag heeft de Russische regeering reeds geantwoord; op de Poolsche nota in zak© het Russische voorstel. De Russische regeering acht de Poolsche nota onvoldoen de en zegt: .,JD© Sowjetregeering. is van meening, dat haar voorstellen zoo duidelijk en ondubtve1- zinnig waren, dat zijl het recht heeft even eens een duidelijk antwoord1 te ontvangen. De sowjetregeering heeft destijds Polen er de Oostzeestaten voorgesteld' de strijdkrach ten te beperken, doch dit voorstel werd af gewezen. Daarna heeft de sowjetregeering ook aan de Oostzeestaten de ondérteekening van een nonagressievardrag voorgesteld. NOORWEGEN. DE BALKANLANDEN. zeer netjes voor U aan. JAAP SNOR. Voor nieuw werk zijn wij nummer één. Tel. 251. De pqd ia te verzachten, het lijden te verminderen! Wacht niet tot de kwaal ver ergert, maseeer direct met AKAilit raruchl nrruund, •n«l. ZQ**n foad too gotd." voor menschen op leeftijd is verstopping, Foster's Maagpillen geven baat vanaf de eerste dosis. Een ide aal laxeermiddel voor ouden van dagen. Maagpillen 4 f 0.65 per flacon, foster's Alom verkrijgbaar Maar de mannen, moe en bezweet, met verschroeide haren en smeulende kleeren, stonden klaar om den strijd met het begee- rige vuur aan te binden.met van water druipende graanzakken, met spaden, som migen zelfs met hun eigen doorweekte klee ren. Tegen één plek, waar de vlammen ge smoord en ultgestampt werden, vloog het lange, droge gras op twee andere plaatsen opnieuw in brand; maar de hoofdzaak was, dat de vlammen aan gene zijde van 41® be schermende strook, die eiken nieuwen brand zouden moeten voeden, steeds lager werden en eindelijk begonnen» te dooven. Nu nog enkele minuten en toen opeen®.een luide juichkreet Ze hadden de overwinning be haald; de vlammen binnen den verdedi- gingscirkel waren uitgedoofd en die daar- 9 buiten hadden zich' in tweeën gesplitst en kropen nu verder van de hoeve weg, die ongedeerd waa 'blijven staan.

Heldersche Courant | 1929 | | pagina 1