Frijsverlaging! DE GEHEIME ZENDING. De ST00MWASSCHERIJ van S. KROM TWEEDE EN LAATSTE BLAD PLAATSELIJK NIEUWS Den Helder. FEUILLETON Door algeheele reorganisatie van het bedrijf, worden de prijzen van af 15 Januari 1929 belangrijk VERLAAGD! ,JJsr plaatsten wij boven ons babbeltje in hei. vorig n-mnimicx van c© HeutieracLö Courant en in hei iXj.omfante.ijke unroep- t-eeaen, aai wij achter oa-t koue woordje gematst taao.cn, »ag een weie.a van bjji- soua-p, genoegdoening, vreugde, ja wai met al Zjci ge wcl, gij pessimisten, zoo zeiae cat uitro-ep.eeken, olat ce win.era-mei-ijs nog -niet verdwenen zijn; voelt ge niet aer. pwigen vrieswind om uw ooren waaien, ruikt ge niet den geur der warme mek., üie u straks aai wonen aangeboden? Hoort ge met, giö teiweters; het geioras der ijzers over de ijaviakte», den -typischen roep van den baanveger? Waag het niet -thuis te blijven, o nurksen, het ijs daagt u uit, het werpt u den handschoen» -toet Naar wjj van bevoegde zijde ver innen, wordt de Schout bij Nacht L. J. (jiant, met ingang van 26 Januari bevor- órd tot vice-admiraal en de kapitein-luit. tr zee J. de Graaff tot kapitein ter zee. Onze vroegere plaatsgenoot, de heer 1 J. Mazairac, slaagde te Amsterdam op fet op 19 December 1928 voor die Vereeni- j-ng van Leeraren gehouden examen in de Ingelsche Handelscorrespondentie. De heer G. Kimmel, is geslaagd voor iploma A, machinist der koopvaardij. Bij het op 8 Januari j.1. gehouden ixamsn van het Nederlandsche Handels- nstituut te Amsterdam, slaagde voor het jraktijksdiploma Nederlandsche Handels- iorrespondentie, onze vroegere plaatsge- noot, de heer R. v. Wensen. DE EIERENPRIJS. Het zachte winterweer in November en December en vooral de omstandigheid dat die maanden zonder sneeuw waren, zijn oorzaak dat de versche eieren, bij vorige jaren vergeleken, goedkoop zijn. In de week van 23 tot 80 December waren de Erijzen voor den tijd van het jaar onge- end laag. De vorst maakt de eieren iets Üuurder. De prijs is vergeleken bij dien van bovengenoemden- datum tamelijk op- geloopen, hoewel hij toch lager is dan ver leden jaar in den zelfden tijd. Blijven wij zonder sneeuw dan kan niet verwacht worden dat de prijzen zullen stijgen. VEREENIGING „A. G. O." Schubert-concert. De Vereeniging A. G. O. zal Maandag 28 dezer een Schubert-avond geven in Casino. Hierbij zal de bariton-zanger Con stant v. d. Elshout verschillende Schubert- liederen zingen, begeleid door den pianist Frans Vink. Bij de liederen zal eenige toe lichting worden gegeven, terwijl voorts een en ander uit Schubert's leven zal wor den verteld. Nadere bijzonderheden binnenkort. HET AFBRENGEN DER „EUGENIA". Zooals wij hebben medegedeeld, is men sedert eenige dagen begonnen met het op ruimen der versperringen, welke het op den dijk alhier in den nacht van 23 op 24 November 1.1. gestrandde Grieksche stoomschip „Eugenia" beletten wederom vlot te komen. De 'onderhandelingen met Waterstaat waren oorzaak, dat eerst thans, circa 6 weken na de stranding, een nieuwe poging kon worden gedaan. Een staf van ongeveer vij rtig man is hier thans aan het werk om bij laag tij de steenen los te werken en naar boven te brengen. De Ujischinrichtin® oer „Eugenia" brengt- dieze steenen naar de a-nóerezijüe van het schip, waar zij op het talud van den dijk worden gedeponeerd. Het bergings vaartuig „Dolfijn" van de firma Wijsmul ler is steeds ter plaatse, evenals een dui ker dezer firma, welke de steenen onder water loswerkt en omhoogbrengt. Tege lijkertijd wordt aan voor- en achterschip met bokken gewerkt. Men rekent 20 dagen noodig te hebben voor het opruimen der steenen; daarna zullen opnieuw pogingen worden gedaan het schip vlot te brengen. NED. VER. VAN HUISVROUWEN. Het toestuur dier Ned. Ver. ^van- Huis vrouwen herinnert leden eni belangstellen den (dames zoowel als heerem) aan -de be langrijke en leerzame lezing -met lichtbeel den 'CKver: „de vervaardiging, de behande ling en' het gebruikt van, verbandartikeien", welke de bekende firma N.V. v/h UteT- möhlen en- Co. te Amsterdam Vrijdag a.s. 18 Januari, 's avonds te 8 uur, In het Alg. Mi.:. Tehuis Stoot si raai zal houden. Waar het bestuur zich steeds beijvert, sleets iets anders onder de aandacht van bet publiek te brengen, hopen wij, cat zij' hare pogingen bekrcond' zal z en, door zeker bij deze lezing een ve ie zaal te hebben. Ork verpleegsters w- rdien aangeraden deze lezing bij- te wenen De cursus in, eleotricltoe't vangt aan Woensdag a.s. 16 Januari, 's middags 3 uur precies in de Ambachtsschool BUDAPESTER STRIJKKWARTET. Gaarne vestigen wij nog even de aan dacht op de zeldzame gelegenheid aan het publiek geboden, de uitvoering van bo vengenoemd, in biipien- en buitenland, overbekend ensemble op morgen (Woens dag» in Casino te kunnen bijwonen. Ter wille van verschillende zakenmenschen vangt het concert ten 8.15 uur aan. Leden en werkende leden van de Mij. ter bev. der Toonkunst, afd. Den Helder, hebben tegen betaling der pi. belasting V 0.20) vrij toegang. Ongetwijfeld zullen velen gebruik maken deze uitvoering bij te wonen, temeer, daar het Budapester strijkkwartet een wereld naam heeft en de entrée-prijs voor zoo'n concert gering mag genoemd worden. De kunstenaars spelen composities van Beethoven, Mozart en Dvorak. Zij die zich alsnog als lid van Toon kunst bij den heer Haan, Loodsgracht 38, of den heer Grtlnwald, Kanaalweg 70, aanmelden, genieten vrijen toegang. DE KWESTIE-VAN BREDA. Door de R.K. kiesvereen-iiging „Een dracht" werd het volgend schrijven, aan dien heer Van Breda gezonden In opdracht van de ledenvergadering der R.K. Kies vereeniging Eendracht, op 8 Januari j.1. wordt u medegedeeld, dat al moge door uw schulderkenning in open bare raadsvergadering, het u gelukt zijn als raadslid en wethouder aan te blijven, ondanks dezen gewijzigden toch nog on- gunstigen toestand, uw verhouding tegen over de R.K. Kiesvereen. ten eenenmale zeer onvoldoende blijft. Intusschen kan voormelde kiesvereeni- ging, door wier toedoen u destijds als afgevaardigde in den Raad zijt gekomen-, niiets aan dezen hoogst ongewensch-ten toestand veranderen, gezien de ho-uding, welke u vanaf -den 'aanvang In deze on verkwikkelijke politieke aangelegenheid hebt ingenomen. H-et ligt niet in die bedoeling onder de hans g delende omstandigheden deze voor de R.K. partij te den Helder zeer onge- wenschte verhouding opnieuw aan uit spraken te onderwerpen. Voor zoover d-at mogelijk zal blijken zullen wij dus, -alhoewel n-olens volens, de ondlerwerp-elijke aangelegenheid laten rus ten tot de eerstvolgende gemeenteraads verkiezingen. Namens de R.K. Kiesvereeniging „Eendracht" te den Helder, (w.g.)D. J. Snel, voorzitter. (w.g.) G. W. Moester, secretaris. CHR. ORANJEVEREENIGING. Men verzoekt ons te plaatsen: Bovengenoemde vereeniging heeft in de vorige week het 50-iarig jubileum van H. M. de Koning'n-Moeder gelijk met haar 10-jarig bestaan feestelijk herdacht. Dinsdag 8 Januari door een openbare vergadering in de Geref. Kerk, waar als spreker optrad Ds. Is. Voorsteegh, Voor zitter van den Bond van Chr. Oranjever- eenigingen. Medewerking werd verleend door de Oranje-Harmoniekapel, Mevr. GunthertBreet (Alt) en den heer Joh. Bakker (Tenor). Ten gehoore werd o.a. ge door EDGAR FRANKLIN. 27) Hij was op dat oogenblak een- vreemde figuur. Hij was op het punt geweest om den winkel uit te loopen, toen zijn oog op ,een rijtje fleschjes was gevallen met aller lei dingen en bedrukte etiketten; en hij was opeens blijven staan. Want die eti ketten waren fel rood en in het oog sprin gend en op elk ervan stond het woord: Vergift! Ja Ver,gift, Vergift, Vergift, de heele rij langs en elk van die "woorden siste in James Henry's her senen als een roodigloeiende pijlpunt. Want daar had je het antwoord: Dat fl-eschje dat op de tafel bij Barrow had gestaan, bijna het eerste wat je in het oog viel wanneer je de kam-er inkwam Doris, die hem gezegd' had wat er zou gebeuren als een vrouw hem van haar afkaapte. Doris was naar Barrow -toege gaan en nu was er niemand bij Barrow. „O!" kreunde James Henry. „Zeg eens, wat is er nou met jou -aan de hand?" vroeg Mabel geprikkeld. I Hij antwoordde niet. Het leek maar een enkele beweging waarmede hij de deur bereikte, die deur opendeed en door de deur heen-ging. Weg was hij! I bracht „Van een Koningsvrouwe" wat schitterend gezongen werd en wel zeer toepasselijk was op de feestrede van Ds. Voorsteegh over „Een halve eeuw van zegen". Op zijne bekende geestdriftige wijze schetste de spreker de Koningin- Moeder als Koningin der liefde en met trqfiende voorbeelden werd aangetoond hoe het leven van H. M. zich heeft geken merkt door den geest der Oranje's, nJ. door „zich te geven". Ware Godsvrucht en vroomheid waren op den voorgrond tre dende eigenschappen en in deze dagen klinke het „Wilt heden nu treden, voor God den Heere" over ons vaderland. De Oranje-Harmoniekapel voerde eenige nummers zeer verdienstelijk uit o.a. „Feestklanken", fantasie over Nederland sche volkliederen, terwijl ook Mevr. Gunthert op de van haar bekende wqze eenige liederen zong, begeleid door Feike Asma. Alles samengevat was het een schoone avond die besloten werd met zingen van het oude Wilhelmus. Den volgenden avond werd een feest- vergadering gehouden in Casino, voor leden met hunne gezinnen. De zaal was eivol en toen pl.m. 8 uur de Voorzitter, de heer J. de Jong de vergadering opende, was geen plaats onbezet. In zijn openings woord herinnerde spreker nog in 't kort aan beide jubileums, die wij als Oranje klanten herdenken, en deed voorlezing van het volgende telegram, dat aan H. M. de Koningin-Moeder verzonden zal wor den: „De Christelijke Oranjevereeniging „te Den Helder, in feestelijke vergade ring in Casino bijeen, biedt Uwe Maje steit hare eerbiedige gelukwenschen „aan en biedt U Gods besten zegen toe". De Voorzitter, J. de Jong. Een daverend applaus was het ant woord der vergadering, terwijl het oude Wilhelmus, door de Oranje-Harmonie kapel ingezet, spontaan werd meegezon gen. Eten zeer varieerend programma werd nu afgewerkt, waaraan werd deel genomen door de Öranje-Harmoniekapel, de Chr. Gymnastiekvereniging „Turn- lust", de driehoekmeisjes onder de dames Ruimgaart, en den heer Joh. Bakker. Er werden versnaperingen rondgediend en sigaren en we maken de woorden van feestgangers tot de onze: „Het was in één woord een schitterende avond." Aan de jongedames Aafje Kamp en Dieuw van Dalen, die door hun piano- en vioolspel den geheelen avond onvermoeid hebben medegewerkt om de feestelijke stemming te verhoogen, werd aan het ein de van den avond door den voorzitter een bijzonder woord van dank gebracht. Vermeld dient nog te worden, dat de heer de Jong, van af de oprichting der Chr. Oranjevereen. voorzitter is en bij deze gelegenheid door een der bestuursleden, den heer H. van Zweden, werd gehuldigd, waarbij hem een souvenir werd aange boden. ï>e Oranjevereeniging kan met zeer veel genoegen op de feestviering terugzien. Er zijn beide avonden banden gelegd en ver sterkt, banden tusschen de leden onder ling, maar ook is de band versterkt met het zoozeer geliefde Oranjehuis. Te ruim 12 uur werd de vergadering met dank zegging gesloten. NOODLANDING. Een Fokkerverkennersvliegtuig van De Kooy op weg naar Souburgh en Gilze- Rijen heeft gisteren op een weiland bij den j Groen ekanschedijk in De Bilt een nood- I landing gedaan. De bestuurder, sergeant vlieger v. d. Berg, en de andere inzittende, sergeant-majoor Engelberts, zijn onge deerd gebleven. Het toestel is licht bescha- digd. Ingezonden Mededeellng. TIENDE HOOFDSTUK. Terug! Ja-mes Henry Folsom stoof den hoek om. ,jHier! Kom terug hier!" riep Mabel en meteen vloog zij ooik op haar snelle voetjes den heek om. „Wel verdraaid!" gichelde de drogist, ter wijl) hjj hen natu-urde. „Die hebben' eventjes huiselijke oneen'lgheid!"' Toen hij ce deur achter hen dicht gedaan had, lachte hij weer: „Een reuzenkeet,! Ha, hal" Ju-ist teen- James Henlry bukte om de auto in te stappen, greep Mabel hem- hjj zyn buis. ,,;Hoe hoe durf je zoo iets -te probee- ren?"-riep zij verschrikt. „Ho-e durf jij te pcobeeren mij achter te laten, wanneer ,„Ik wou je niet achterlaten, onbenullig ki-ndl" zeide Folsom grimmig. „Sla dat por tier dicht. Houd je koest, als jij mee wilt". „Maar zoo'n overdreven) baast is heusch niet noodig!" protesteerde Mabel. „Wij kunnen al in Arlin-dale zij-n „W;j gaan n-u niet naar Arlindal©, Wij zijn op den terugweg naar Brandbu-rg", zei- de James Hen-ry en- snordie de straten van Winigf'eld uit, -alsof het wegen- in zijn par ticuliere p-ark waren. „iM-aar wij kunnen eerst „Doris heeft gedreigd dlat zij zich van kant zou maken, als ik er met een andere vrou-w van door ging. Zij moet denken- dat ik dit nu -gedaan heb en- zij is naar je huis toe geweest en dat f'-esebje met vergift stond op tafel in het volle gericht", snauwde Ja mes haar toe. „Er is maar één ding ter wereld wat ik nu wil dloen teruggaan en zien of bet fieschje er nog staat en, als het er niet meer ia, erachter zien te komen wat er gebeurd is met met Doris!"' maar dat is onzinnig", verklaarde Mabel d-oodkalm, toen zij weer op adem ge komen was. „Vrouwen hebben den mond vol over zoo iets maar in werkelijkheid doen zij het niet, Jim". „JÜ. kent Doris niet". „Ik -ken de vrouwen". „Doris is anders!" zeide James schier, ter wijl hij op een haar na den heelen zijkant van een aardig klein bruin autootje afsneed. „Zij zij-n allemaal eender", wees Mabel hem ongeduldig terecht. JEn begrijp je het dan niet? je kunt onmogelijk nog ^n Boaodbur-g terugkomen'", voegde zij 161 nijdig bij. „Denk eens aan,-wat dit beteekemt, Jim. Je zult bijna zeker in hechtenis geno men worden en .Dat doet er niets toe", zeide Folsom. „'Ze kunnen mij hangen als zij lust hebben, nadat ik ik bij Doris ben geweest en zij zij nog in orde is. New-York zal moeten wachtenl". „Ik dacht niet aan jouw misselijke zaken! Ik dacht aan mij zelf, Jim, en jij behoorde dat ook te doen. Bovendien zullen ze mij. als wij aangehouden word-en, misschien in hechtenis nemeni! Jij kunt niet zeggen wat Mark in zijn razernij kan gedaan, hebben; er zjjln- misschien mandaten tot inhechtenis neming uitgevaardigd of zoo iets tegen ons allebei. Ik ik zo-u zoo'n schandaal niet kunnen- verduren, Jimmy", zeide de dame zielig. James zeide heelemaal niets. Hij- moest PAARD OP HOL. Voorbijgangster een been gebroken. Gisterenavond omstreeks zeven uur stond het paard oer firma Van Gena en Loos, be spannen- voor een wagen», op ue Zuius-aaat, terwijl c© bestuurder een pakje afgaf en aJneken-ae. Door het passeeren van een amo schrik het paard en sloeg op hoi. Het GLecr holde met dien zwanen wagen over de Ked- zerSarug de Keizerstraat in. In- de bocht gekomen reed' de wagen tegen het trottoir, met het ongelukkig gevolg, dat door den geweldigen sag de achteras b-rak, en eeh pier wiejen van den wagen afvi-oog. Het paard rente vereer, met s.echts drie wie.en aan den wagen; het vierde wiel echter vloog het trottoir op, nabij d-en kapperswinkel van den heer Smit Hier liep juist een- vrouw met een kind. Zij- kregen een sLag van het wiel en moesten- i-n een naburige woning worden binnengedragen. Het wiel' zette zijn verniel ingstocht voort en brak den barbiera- stofc des heeren Smit Het paard! werd ten slotte biji den heeT Dijkshoorn, Keizerstraat, -tot staan gebracht (De door het wiel geraakte juftfrouw kreeg, naar wij vernemen, een beenfractuur, ter wijl! zij voorts aan knie en hoofd gewond werd. Dr. Rienk® verleende de eerste hulp; de gewonde, een bewoonster vani de Gas- straa-t, werd! per auto naar haar woning vervoerd. DOOR HET IJS GEZAKT. Ernstige ongelukken hebben er geluk kig tijdens de jongste vorstperiode in onze stad niet plaats gehad. Dat er iemand door het ijs zakte telt bijna niet, wanneer hij er tenminste alleen met een nat pak afkomt. Drie zulke gevallen kwamen ons ter oore. Zaterdagmiddag is er op de Fabrieks- gracht een jongen door het ijs gezakt. De vele wakken en gaten, door het weg- stroomen van warmwater uit de riolen van de Gasfabriek, maken het berijden van deze gracht altijd uiterst gevaarlijk. Door twee mannen werd de jongen uit het water gehaald. In dezelfde gracht geraakte Zondag middag een kind door het ijs, dat zichzelf wist te redden. In de Loodsgracht maakte Zaterdag middag een pl.m. 15-jarige jongen de aangename kennismaking met het ijs koude water. Moedige redders wisten hem, met be hulp van een ladder, op het droge te krijgen. Zonder door het ijs te zakken bekwa men diverse schaatsenrijders Zondag nog een nat pak toen er ongeveer een voet water op het ijs lag. doch zij de ver leiding en het (twijfelachtige) genoegen van t-en baantje rijden niet konden weer staan. AUTOBUSSEN. Bij Kon. besluit zijn ongegrond ver klaard de beroepen: van de directie der Nederlandsche Spoorwegen tegen de beschikking van Ged. Staten van Noord Holland van 27 April 1927, waarbij' aam Jb. Bruul te 'Wio- ringen (Hippolytushoef) voor den tijd van twee jaren vergunning is verleend tot het in werking houding van een autobusdienst tusschen Hippolytushoef (op Wieringen) en Schagen; van de directie der Nederlandsche Spoorwegen tegen de beschikking van Ged. Staten van Noord Holland van 21 September 1927, waarbij aan de comman ditaire vennootschap Autobusdienst Noord Holland te Alkmaar vergunning is ver- lèend tot het in werking brengen van een autobusdienst tusschen Den Helder en Alkmaar. VERMAKELIJKHEDEN, ENZ. Dinsdag 15 Januari. Opera comique Zang- en Reciteervereen. „Harmonie", Casino, 8 uur. Zangavond met spreker, R. K. Volksbond, 8 uur. Woensdag 16 Januari Verg. Nat. Chr. Geheelonth. Ver., Musis 8 uur. Buitengewoon concert „De Toonkunst", Casino 8 uur. n-u eeni beetje voorzichtiger zijn met chauf- feer-era, hé? Ditmaal was het kleine toer- autootje pardoes in de sloot gereden, om hem te mij dien-. Gelukkig waren de m-en- schen die erin zaten, on-gedeerd'. Want zij vervloekten hem luidkeels en hartgrond'g, en hij had den wagen zelf nieto geraakt. „Dn jij hebt het recht niet, mijl te dwingen om zoo iets te riskeererï!" riep Mabel ver woed», toen haar zielige toon geen uitwer king scheen -gehad toe hebben, en zij nog altijd voortsn orden- in de richting van Bra-ndburg, „Ik wil mij dit niet laten aan doen, begrijp je? Jij remit, (keert om en gaat naar Arlindale!" Nog altijd zeide James niets. „Jimmy! Ik wil niet naar Brandhurg!" krijiscbte Mabel. „Goed- goed schreeuwde James terug. „Ik zal hier stilhouden en jou eruit laten?" „Wat wat? Nee! Ik .„Houd je dan koest, als je niet wilt dat er een ongeluk gebeurt dat in vijf seconden aan al ons leed een eind maakt! Ik kan niet chauffeeren en met jou deba-titeeren. tege lijk", zeide Folsom. ,;Men wordt verzocht de aandacht van den bestuurder niet door ge sprekken af te leiden!" besloot hij en pakte weer stevig zijn stuurrad vas-L In den vooravond had Ma-rk Barrow hem getracteerd op een eenigszins onstuimig ritje in dezen zelfden wagen, maar hij be greep nu dat Mank er niet eens besef van gehad had wat hij uit dezen wagen kon halen. A's de snelheidsmeter ten-mins'e nieto zoo-als iedereen en a-ll-es vanavond gek was gewonden, liepen zij nog Iets over de 112 K.M. in het uur en Meld- de auto prachtig DE TELEURGESTELDE SCHAATSENRIJDERS. Do-e uw dikke toii aan, zoo riep dat uitroepteekem, sta vroeg op eni ga rijd en 1 Zie, in Anna Pauiowna woraen Zondag Wieostrjj-den gethou-dJen, in- Hehoo zelfs pro vinciale wedstrijden op de schaats; honder den liefhebbers staan gereed om op de gladde ii-zers den tocht aan te vangen langs Holland"8 piassen en door Holland's dlerven; duizenden medemenschen ho-pen een dag- gelcje toe verdienen aan de rijders en rijd sters; tienduizenden neuzen, twintigduizend ooren zullen de prikkeling ondergaan van die vorstelijke koude, die ze weliswaar paare, inaar tevens immuun maakt de neuzen voor verkoudheden. Neem uw klem© broertje mee, zegt het ultroepteekenl, pak hem stevig in -zijn dikke jasje-, en laat hem krabbelen; zijn mollige billetjes kunnen tegen een stootj-e, en hij toch moet straks óók toon-en op die schaats voont te kunnen, der Hollandsohe -traditie getrouw! Dat alles en nog veel meer zeide dat uit roepteekem, dat wij triomfantelijk plaatsten achter dat korte, v-eel'beteekenemdfe woordje „ijs". Ach, aber ach! (het ,ls -eeni woord van een Duitsch dlich-ter dat wjji aanhalen): wat is er van al die belaften terechtgekomen-? O, d-ie onbetrouwbaarheid van het H-olland- sche klimaat, die nietuitkomende weers voorspellingen1! Zeker, dezen Zaterdagmiddag heeft het uitoxoepteek-eni nog tamelijk) wel aan .zijn verplichtingen voldaan. Afgezien van een klamme, nare mist, kon dn onbeperkte mate van de iispret genoten worden. En dlat is dan o-oik vrijwel' onbeperkt gedaan. Het ijs op het Singel was allesbehalve fraai, en- daar w-erd dan- ook slechts alleen door- kinderen en enkele aspir-antorij-ders gebruik van ge maakt. M-aar het Heldersche kanaal, dat evenwel niet langs het .geheeïe gedeei-te PostbrugWesLplem kon worden bereden-, maar waarvan- het middenvak was afgezet, werd druk bered-en. De grool-e trek evenwel was naar d© fortigrachten, die tot laat in den avond) zich 'in een- buitengewoon druk be zoek mócht-en verheugen- Toen tegen- 11 uu-r het richt werd- gedtoefd-, waren er b-og massa's rijders op de banen aanwez.g. Een paar jongens hebben' ce -ijsvreugde besloten met een- bad in het niet op kamertempera tuur zijnde water van Fabrieks- en Loods gracht, zoo-als men -elders lezen kan. Met dezen Zaterdagmiddag evenwel was de ijspret afgeioopen, en zóó radicaal- wias de. öoor de natuur in den nacht geh-ouden- opruiming, da-t Zondagmorgen niet één lief hebber mee: d:en moed vond nog een baantje te gaan maken. Het was zielig, voor al die plannen, al die goede voornemens, al' die afspraken, al die voorpret. Alles was me-t één alag vervallen; Anna Pauiowna moest den wedstrijd „uitstellen" aldbs luidde h-et optimistisch-pesslm-lstisch e bericht- in „Het Volk": alsof iemand n-og in- ernst ge looft, dat we nu n-og weer schaatsen'ijs krij gen! en heele risten- wedstrijden- in het land' vervielen. Amsterdam bad grootsche plannen gemaakt- voor d-en- Zondag: alge- meene exodlus van schaatsenrijdend Am-ster dam, vervallen. Maa-r H-eiloo liet zich niet kisten; de wedstrijden om bet kampioen schap Noord-Holland' zijn doorgegaan, on danks alles; ook in Zwolle vonden ze door gang; in Deventer, Veen-dam, en®., had- -men ze nog Zaterdagmiddag gehouden- En in plaats van- vorst, scheen- Maandag morgen een voorjaarszon-netje de nieuwe lente te willen aankondigen. Waarlijk; het leek alsof de natuur genoeg had va-n dten winter, alsof er reeds de -dlrang was, die met elk nieuw voorjaar de aarde doet gisten1: de vogels werden weer roerig, na da-t ze in- de afgeioopen dagen op een houtje hadden ge beten, -de bonden1 stoeiden- weer In het gras, en dte aarde, onze goed©, tr-ouwe aarde had zich -een' kwart slag omgedraaid en' gaf ons een1 kwartier langer -daglicht koers. Af en) toe ontmoetten zijl een kortstondig protest maar je hebt immers altijd raen- sch-en- die op iets aanmerking te -m-aken heb ben? Zoo bijlvoorbeeld de man die met één arm verstrooid chauffeerde en -met dten anderen zijn- dame omva-t hield; toen James hem voor het laatst zag, had hij allebei zijn handen aan het rad en stuurde hjj met zij-n volLe aandacht door de afrastering van een spoorweg heen. Een geuniformd man plaatste zich bij een tweesprong midden op den weg, hield zijn hand gebiedend omboog en redde vervol gens zjjn leven- met een magnifieken, vrijen sprong over de sloot heen en op den akker aan d-en anderen kant. Dan was er een man, die hem een E'ngel- schen sle-utel naslingeirde, en een ander die recht op ging sta-an. in zij-n schuin overhel lende auto en aan den zak rukte, waarin zijn revolver zat. Maar dit waren tenslotte korte, bliksemsnel verschiet-en'de episoden, even gauw voorbij als ontstaan; en James ste vende recht -op Bra-ndburg aan. En hij was kort daarna verbaasd over de snelheid waarmee de Hoofdstraat hun tege moet ijlde. Opeens minderde hjj vaart en sloeg donkerder en eenzamer wegen in; zijn hoofd was weer volkomen heTder; h-ij be greep maar al te goed,, dat elke hoek, e'ke agent nu een inhechtenisneming kon be- teekenem. (Wordt vervolgd).

Heldersche Courant | 1929 | | pagina 5