GEMENGD NIEUWS. De historische winter van 1890. Julianadorp. Anna Paulowna. Burgerlijke Stand van Anna Paulowna. Breezand. Wieringen. FAMILIEDRAMA. Schagen. Uit de Land- en Tuinbouwwereld. 'Moeten wij, vriend lezer, dus weer een uitnoepteeken plaatsen, ditmaal achter het woordje „voorjaar", of zullen wij, rustig af wachten? Laat ons het hoofd koel houden en de voeten vooralsnog warm: er zal neg kou en onguurte genoeg, komen. Maar berg voorloopig uw schaatsen maar weg', en zet u illusies betreffende de tjspport_ uit het hoofd. Ai kan het, naar het onsterflijk woord van Breeroo, verkeeren. Het is geen wonder dat tijdens de korte doch felle winterperiode, de kronieken werden nagezien, en door vele bladen, aan vroegere winters werd herinnerd. Onderscheidene jaartallen werden ge noemd, en het is verklaarbaar dat de win ter van 1890—1891 gerekend werd. Het dacht schrijver dezes, die zelf in den vollen zin des woords dien winter meegemaakt heeft, niet ondienstig eenige bizonderheden dienaangaande, ter plaat sing aan te bieden. Midden November begon het al aardig te vriezen, zoodat al spoedig de schaats werd ondergebonden. Den eersten Kerstdag echter werden we verrast op een pak sneeuw van 60 a 60 c.M. dikte. Sneeuwruimen was toen nog niet in de mode, zoodat het verkeer met een handwagen totaal onmogelijk was; als gevolg hiervan zag men allerlei glij- instrumenten langs de straat, waarmede zoo veel mogelijk de cliëntèle werd be diend. De strenge wind dwong om alles zoo goed mogelijk in te pakken en hoewel het artikel petroleum niet bevriest, werd het toch enkele dagen, gedurende dien winter troebel. Ook moest men op zichzelf passen, pet ten of hoeden werden vervangen door krollen, kon dat niet vanwege de duurte, dan voorzag men zich van een zoogenaam de pet met mouwen, waar alleen oogen en mond te voorschijn kwam. Dat het water verkeer spoedig stil lag is van zelf spre kend, zoodat al gauw gebrek aan een en ander ontstond. Zoo herinnert schrijver zich nog levendig, dat op zeker moment geen gist voor de bakkers voorradig was, maar ook dat een kloeke grossier (de heer J. Bais) het stoute stuk durfde wagen, om per slede, bespannen met twee paarden, heel naar Schiedam te trekken, ten einde in dat euvel te voorzien, al kostte dat hem dan ook drie bevroren vingers; hij kwam met een goeden voorraad terug. Het ijs in het Heldersche Kanaal was meer dan een meter dik, en bleef dat on geveer 12 weken. Toch leverde ook deze winter met al zijn moeiten en zorgen interessante din gen op: geweldige ijsmassa's bedekten het Slarsdiep en bij den opkomenden vloed kruide 't berg-hoog tegen onze steenglooi ing op, zoodat menigmaal vanaf de Kerk- gracht te zien was dat het ver boven den dijk uitstak en hier en daar zelfs een zware steen uit den teen van den dijk mee naar boven ging. R. J. De heer A. Tiei Az. heeft zijne dloor hem bewoonde boerderjji aan. de Langewliél alhier verhuurd aan den heer J. Zwang te Brev zandi, terwijl! het de bedoeling van den heer Tiel is, om ter plaatse voor hem zelf aldaar een burgerwoning te doen bouwen. De door Ds. E. R. Damsté gepasseerd en (herfst alhier opgerichte Jongeliedenveree- niging in de Ned. Herv. Kerk heeft bij velen bijval gevonden, en worden' de bijeenkom sten dan ook steeds goed1 bezocht. De arbeider van den Rijkswaterstaat, de heen R. Dijker, is van hier overgeplaatst naar Koogerpolder, gom. Akersloot. De jongeheer P. Zon Mz., die het vorige jaar aan de Ambachtsschool voor Den Hel der en Omstreken gediplomeerd1 werd als emid'-barkwerfcer. is thans geplaatst bij de Amsterd'amsche Droogdok-Maatschappij i Tot controleur van de Rundveefokveree- niging „Kcegras" is benoemd' de heer D. Tijsen1 te Den Helder. BOUW VAN EEN BLOEMBOLLEN- SCHUUR. Het bouwen van een. bloembollenschuur met woonhuis voor rekening van de firma W. Seigne.te te Beverwijk, op een terrein aan den. Grasweg te Anna Paulowna, is op gedragen aan den) laagste» inschrijver, den heer G. Hoornsman, aannemer te Juliana dorp. ALGEM. VERG. „VEEVERLOSKUNDE" 'Maandagmorgen werd door de Vereeni ging „Veeverioskunde" te Koegras een al gemeen® vergadering gehouden in het café „DU Passage" van den heer D. Breeker. Aanwezig waren 87 leden. De voorzitter, de heer S- Eriiks, opende die vergadering en heette de aanwezigen welkom. De notulen van dte vorige vergadering werden door den secretaris, den heer P. Nieuwland', gelezen, en met een kleine op merking goedgekeurd. Dan wordt aan de orde gesteld het eenige punt van de agenda: „Bespreking stand plaats verloskundige". (De voorz. deelt mede, dat de tegenwoor dige funotionaris rijn benoeming in dank heeft aangenomen). Nu is er echter een. an dere kwestie. De verloskundige komt thans in pension bij den heer R. Faber aan de Spoorhalte, en dan zal zijn auto gestald zijn bü den heer L. Vader. Dit vond het bestuur een bezwaar om hiervoor alleen de verant- v/oor(lelijkheid .op zich te nemen en1 vandaar •dan deze Vergadering. De voorz. geeft ver volgens het woord aan de vergadering, hoe die over een en ander denkt. Verschillende •prekers voeren thans het woord. Gevraagd werd o. van welke werkzaamheden d» ver loskundige te ver weg is, als hii op het dorp zou gevestigd zijn. Deze spr.- is voorts tegen stander van de oombinatie verloskundig e- noodslager. Een ander brengt ter sprake, dat er in de noodslachtplaats geslacht kan worden' door eiken boer en dat men vrij is om den slager te nemen dien men. zeif wenscht. Voorts is den verloskundige verzocht om 3 maanden op het cOrp te willen wonen. (De derde spreker meent te weten, dat de veearts-keurmeester wil hebben, dat bij in de buurt van de noodslachtplaats blijft wonen. De vierde spreker houdt een zeer uitge breid!, doch goed gedocumenteerd betoog over deze aangelegenheids Niemand is nood- slager, zegt spr., elk ikan daar gebrüik van ■maken. De Wed. Van Stipriaan moet het gebouw daarvoor beschikbaar stellen, waar om de .gemeente haar ook tegemoet komt. Over veel en velerlei laaf deze spreker zich verder uit, cioch. komt tot de conclusie: „laten wij het voor dit jaar aanzien". Een vijfde vraagt of er wel voldoende naar een plaats voor den auto van den ver loskundige is uitgekeken? Ten zesde wordt opgemerkt, dat er voor een. noodslachting best is betaald. .Een' zevende zegt, men hoort van buitenaf w.eil' klachten, maar laat men hier in de ver gadering er mee naar voren komen, dan kan men hooren of deze al of niet gegrond zijn. Een achtste toomt met een' klacht naar voren, waarop een negende zegt, dat de noodslachting nu hoofdzaak schijnt te wor den, en wif hier toch gekomen zijn om te spreken in het belang van onze Vereeniging. De voorzitter het woord nemende zegt geen' enkele stem gehoord' te hebben die er tegen is, dat de verloskundige zijn tehuis heeft- bij den heer R. Faher on. dat zijn auto gestald1 is hij den heer L. Vader. Niemand wenscht hierover meer het woord', en1 wordt deze zaalc als afgehandeld beschouwd'. Bij de rondvraag toomt de vraag naai. voren of eventueele wijzigingen in het adres van den verloskundige, tijdig zullen worden bekend gemaakt, terwijl een ander vraagt om een uurtje later Je beginnen met verga deren, het is zoo vroeg, als men wat ver van daan moet komen1. Verder niets meer aan cTe orde zijnde, zegt de voorzitter dank voor de goedé samenwer king en dat h.et besluit zal zijn ten gunste van de Vereeniging, en' sluit de vergadering. Het woon- en winkelhuis dat zal worden gebouwd ten behoeve van den winkelier P, Keppel, alhier, is opgedragen aan den aannemer J. Hoep, te Breezand. LOOP DER BEVOLKING OVER 1928. Op 1 Januari 1928 telde deze gemeente 4520 inwoners (2432 m. en 2088 vr.). Gedurende het jaar 1928 werden 60 jon gens en 36 meisjes geboren, terwijl 13 mannelijke en 22 vrouwelijke personen overleden. Er vestigden zich 309 m. en 269 vr. per sonen en er werden 178 m. en 166 vr. per sonen afgeschreven, zoodat het aantal in woners op 1 Januari 1929 4816 bedroeg en wel 2610 m. en 2205 vr. personen. Er werden 39 huwelijken voltrokken. GEBOREN: Neeltje, d. v.J. Brommer en van N. Smit. Dirk, z. v. M. Broers en van P. Kossen. ONDERTROUWD: Harm Houwing, oud 26 jaar, schipper en Neeltje de Wit, oud 25 jaar, zonder beroep, beiden wonen de te Anna Paulowna. Willem Marinus Schouwenaar, oud 21 jaar, landarbeider, wonende te Anna Paulowna en Jacomina Lobbezoo, oud 20 jaar, zonder beroep, wonende te Rilland Bath. Pieter Warde naar, oud 27 jaar, chauffeur, wonende te Barsingerhorn en Elisabeth Anna Kos, oud 28 jaar, zonder beroep, wonende te Anna Paulowna. Ingezonden Mededeellng. (7§7) Politie Anna Paulowna. VERLORENeen bruin lederen porte- monnaie en een pakje, waarin een klee- dingstuk. EERSTE LUSTRUM VOETBAL- VEREENIGING „BREEZAND". In de feestelijk getooide zaal van den heer Jb. Borst vierde de voetbalvereeniging „Bree zand" Zaterdagavond haar vijfjarig bestaan. Dat wil zeggen, toen kregen we liet offcitele gedeelte der driedaagsche feestelijkheid. De secretaris der vereeniging, de heer A Weijers, die als voorzitter fungeerde, heette de aan wezigen hartelijk welkom. De opkomst, zei spreker, is wel niet zoo buitengewoon groot, maar deze avond is toch ook meer voor leden en genoodigden, en voor de volgende avonden hopen wij op een zaal met volk. Want aller treurigst is het gesteld met den toestand der kas. Doch wij verwachten den steun der Bree- zander burgerij, die steeds getoond heeft, hart voor haar vereenigingen te hebben. En ook ten opzichte der voetbalvereeniging bleek dit alreeds uit de ons aangeboden prijzen, alsmede uit het feit, dat de loten vlug van de hand gingpn. In het bijzonder heet spr. welkom het Bestuur Van der» Noordhollandschen Voetbal bond, wiens aanwezigheid zeer zeker op hoo- gen prijs wordt gesteld. Daarop worden de felicitaties voorgelezen, welke zijn ingekomen van de vereenigingen „West-Frisia" te Enk huizen, de voetbalvereeniging „Helder", den heer Prins van Den Helder, die eenigen tijd trainer van „Breezand" is geweest, „Excelsior" van Kleine Sluis, het M.U.Z.-personeel, den heer Molenkamp, oud-penningmeester, de voet balvereeniging „Wieringerw-aard", die ze van een bloemenhulde, de redactie van de „Pol- derbode", die ze van een medaille deed ver gezeld gaan. Vervolgens complimenteerden vertegenwoor digers van „Succes" de jubilaresse, herinne rend aan de kampen, tegen elkaar gestereten, en dan krijgt de voorzitter van den N.-H. V. B. het woord, die zegt, dat de Bond gewoonlijk geen gebruik maakt van de uitnoodigingen om festiviteiten van haar afdeelingen bij te wonen, maar in dit geval wilde het Bestuur hier toch' gaarne aanwezig zijn. Er wordt wel eeaa ge meend, dat het Bestuur het meest met groote vereenigingen op zou hebben, doch het tegen deel is waar. Juist naar kleine vereenigingen gaat het meest ons hart uit, en wel omdat er voor ons, behalve de lichamelijke oefening, ook nog een opvoedkundigen kant aan de voetbalsport verbonden is. Zij bevordert na melijk saamhoorigheid en vriendschap en juist in de kleine vereenigingen het meest. Immers, daar riet men elkaar geregeld, daar kent men elkaar, daar steunt men elkaar. Spr. hoopt en vertrouwt, dat Bestuur en leden op den inge slagen weg mogen voortgaan «n Oledt, met de beste wenschen voor haar toekomst, uit naam van den Bond een fraaie bloemenmand aan. De he.er Stammes, vertegenwoordiger van DOSKO te Oudesluis, laat de felicitatie zijner vereeniging insgelijks van een mooi bloemstuk vergezeld gaan, herinnert daarbij aan de wed strijden, op zoo vriendschappelijke wijze met Breezand gespeeld, en hoopt, dat die goede kameraadschap mag blijven voortbestaan. Vervolgens wordt de jubilaresse gecompli menteerd door den heer Tichelaar, namens JVC van Julianadorp en den heer Ketel, na mens „Sparta" te Schagen, die daarbij een herinneringsmedaille heeft tc overhandigen. De huldiging, voor zoover Bond en Zusterver- eenigingen betreft, is hiermede afgeloopen. Maar nu treden andere vereenigingen naar vo ren. De heer C. Raap, sprekend uit naam der zangvereeniging „Vriendschap", komt met een zilveren krans ter herinnering. De heer C. Weijers, voorzitter der Nutsvereeniging ^Vrien den kring", biedit uit naam zijner vereeniging een medaille aan, met de bedoeling, dat in den eerstvolgend en wedstrijd daarom gespeeld zal worden. A De heer A. Raap, voorzitter van „Concor- dia", heeft van zijn vereeniging opdracht ge kregen om iets te overhandigen waaraan „Breezand" blijkbaar op dit oogenblik, gezien den toestand der kas, wel het meeste gebrek heeft, terwijl de heer C. v. d. Linden den se cretaris van B.F.C., den heer A. Weijers, hulde brengt voor zijn groote werkkracht en het betreurt dat hij, wegens drukke bezig heden, er over denkt het secretariaat neer te leggen.' De heer Van Brussel, secr.-permingm. van den Bond, verklaart echter, dat het werk van den secretaris steeds voortreffelijk in orde Is en zegt, onder daverend applaus, dat de ver eeniging hem niet moet loslaten, waarop de heer Weijers belooft niet heen te zullen gaan, alvorens zijn reeds aangevangen pogingen om een geschikt opvolger te vinden, met goeden uitslag zijn bekroond. Nadat de secretaris nog een historisch over zicht heeft gegeven over het lief en leed der club gedurende de vijf jaren van haar bestaan, krijgen we voordrachten van de hecren C. Weijers en J. Wiggers en dan biedt het Be stuur een taart aan, maar omdat het niet doen lijk is er elk van. de aanwezigen een stukje van te geven1, zal ze verloot worden en een ioo iso lootjes zijn in een oogenblik weg. Het blijkt, dat de heer C. Kooiman de geluk kige winner is, die echter de laatste weer ter beschikking stelt van het Bestuur onder voor waarde dat ze thans op z'n Amerikaansch verkocht zal worden. Er komt nu pas goed de rechte stemming en als de taart eindelijk in het bezit van den Boerman komt blijkt ze 20 gulden te hebben opgebracht, dus met de opbrengst der loodjes tezamen 30 gulden. In derdaad, als de beide volgende avonden cenigszins aan de verwachting van het Bestuur beantwoorden, dan zal de kas van B.F.C. dé vermageringsziekte, waaraan ze lijdende was, voorloopig zeer zeker te boven gekomen zijn. GYMNASTIEKUITVOERING „WIERINGEN". De gymnariiekvereenlging „Wierin gen" gaf j.L Zaterdagavond in de concert zaal „Ooncordia" van den heer Jb. Bruul te Hippolytushoef een uitvoering met de oudere klassen. De zaal' was flink betzet, Mej. A. Duinker opende die uitvoering mét ©en hartelijk welkom tot d'e aanwe zigen. Hierna werd begonnen- met de afwerking van het programma, dat een tiental nummers bevatte. Geen enkel nummer uitgezonderd, werd alles keurig afgewerkt. Er waren bij dén vorigen keer vergeleken goed© vorderingen waar te nemen. Dat alles bij de aanwezigen, die belangstellend de uitvoering volgden, in den smaak viel, werd zeer zeker bewezen door het applaus dat directeur en leden telkens in ontvangst hadden te nemen, 't was dan ook een recht gezellige avond en hopen wij dat deze uitvoering d'er oudere afdeeling voor velen een aanspo ring zal zijn als werkend1 lid toe te tre den. Met een gezellig bal werd1 de avond besloten. DE RADIO-DISTRIBUTIE. Zaterdag vernamen, wij, dat bij dé radio- central© van dén heer J. J. Bosker te Hippolytushoef de 96e abonné wordt aan gesloten. AUTO-ONGEVAL. Bij het passeeren van een bakkerswagen geraakte op den smallcn weg van Stroe naar Noordburen de vrachtauto van den heer V. in een naast den weg bevindende greppel en kon daar niet op eigen kracht meer uitkomen. Een aanbod van den bak ker om het paard er voor te spannen werd afgeslagen. Op de boerderij van den heer R. kreeg men een breede mestplank waarmee de auto weer op den weg werd gebracht en de bestuurder zijn weg kon vervolgen daor er geen averij aan den wagen bleek te zijn. DUUR LAND. Naar wij vernemen heeft de heer J. Vroom in Polder Waard Nieuwland zijn bouwplaataje aldaar, ongeveer 8 TT.y, uit de hand voor den tijd van vijf jaar ver huurd aan den heor P. Sz. Tijsen alhier voor 150.per HA. In 't oafé van den heer S. Kok te Hip polytushoef trad j.I. Zaterdagavond oor de afd. der I. A. M. V. met vrije groep op, de Amsterdamsche declamator de lieer J. Mesman, welke op meesterlijke wijze het bekende tooneelstuk van Heijermans „Het Pantser" voordroeg. Met groote aandacht en belangstelling volgden allen den declamator. Geweldig was het applaus dat na afloop door de zaal klonk, als vbewijs dat 't gegevene buitengewoon in den smaak viel. De pau zen werden «aangevuld met muziek van den accordeon-virtuoos Van Reens van Alkmaar. De heer Van Reens was voor de aanwezigen geen onbekende en oogstte veel bijval met zijn spel, zoodat deze avond als bijzonder goed geslaagd kan vermeld worden. IJSWEDSTRIJDEN AFGELAST. De plotseling ingevallen dooi was oor zaak dat de ijswedstrijden hier j.1. Zondag niet konden doorgaan. Het weinigje ijs dat hier nog was stond reeds onder water, zoodat diegenen die nog op de schaatsen gingen met natte voeten thuis kwamen. Tot dusver is hier weinig of niets van het ijsvermaak gekomen. AANBESTEDING. iDoor Burg. en' Weth. werd aanbesteed de levering van leermiddelen vooir het jaar 1929. Ingekomen waren 6 inschrjj'vingsbii- jetten. Uitslag: Perceel I (leermidöélen) en per ceel II (schoo.behoeften) gegund' aan Js. J. Bosker; perceel IH (benoodigdheden hand- werkonderwijis) gegund aan Joh. Klare, MOND- EN KLAUWZEER. In dé afgeloopen' wéék rijn nieuwe ge vallen van mondi- en klauwzeer geconsta teerd bij. de veestapels van- W. Bakker Sz. te Oosteriand en (vermoedelijk) S. Russel- map, Poelweg. Naar men ons mededeelt, is door den heer J. J. Kalis te De Hautoes een flamingo ge schoten, Het dier zail door den opzetter C. Baijs alhier geprepareerd worden. (Mej. Glaser van Den Helder is benoemd tot tijdelijk onderwijzeres aan de school te Westeriand' in de plaats van Mej. De Snaijer, die weer vertrokken is, omdat zij inl Den Helder was aangesteld. ZUIDERZEESTEUNWET. Aan J. Kok, Poelweg alhier, is gedurende de wintermaanden eene geldelijke tegemoet koming ingevolge de Ziiidëraeesteunwet verleend. DE EIEREN VEILING TE PURMEREND. Aan de centrale elerenveiling te Pur merend zijn in 1928 geveild 3.812.593 kip peneieren en 4.629.588 eendeneieren,teger 2.880.000 kippen- en 2.140.000 eendeneierer in 1927. OMZET VAN KIPPEN EN EIEREN TI BARNEVELD. Superioriteit van het bruine el De Barneveldsche eieren- en kippen markt had afgeloopen jaar een heel wa grooter omzet dan in 1927. De aanvoer van eieren was in 192' 32.000.000, in 1928 echter 44.000.000. Die van kippen resp. 800.000 en 1.5.00.000. 1 De bekende bruine Barnevelder eieren brachten gemiddeld drie cent per stuk meer op dan de witte. Binnenland. ZIEKENVEREEN. „HELP U ZELF". De Vereeniging tot uittoeering bij1 ziekte „Help U zelf" te Schagen ontving in het 4de (kwartaal' van 1928 306.75, terwijl ean riektegeld werd uitgekeerd 159.68. Onder de 152 ledén kwamen 167 ziektedagen voor. Voor riektegeld' kwamen 7 leden in aanmer king. Er werden 75 volle dagen van- 1.25, 27 halve dagten van 0.625 en 45 kwart da gen van 0j31s uitbetaald. Het totaal dier uitgaven bedroeg 269.62, zoadat het 4de kwartaal een batig saldo van 36.13 op leverde. Het aantal leden vermeerderde toet 3, doch daar ook 3 personen zich om ver schillende Tedenen terugtrokken, bleef het aantal leden op 162. BASALTLEVERING. Aan den heer G. Bras, motorschipper te Schagen, werd de levering van- de basalt, noodig voor den pold'er Hensbroek, bij' on- derh&ndsche aanbesteding opgedragen. WERKLOOSHEID IN HET BOLLENVAK. Een commissie Ingesteld. van onderzoek De Bedrtffsraad van den R. K. Boeren- en Tuindersbond heeft besloten, een com missie in te stellen ter bestudeering van den omvang en den toestand der werk loosheid onder de tuinarbeiders in de bloembollenstreek. Van werkgeverszijde zijn tot leden dier commissie benoemd de heeren P. de Groot te Noordwijk, J. Pijnacker Jzn. te Lisse en A. Goemans te Hillegom. ENGELANDS „MERKENWET". Na do eieren ook do tomaten? Van 21 April a.s. af zal het verboden zijn, in Engeland en N. Ierland eieren in te voeren of te verkoopen, die niet voor zien zijn. van een aanduiding der herkomst door middel van een in 't oog loopend merk in onuitwischbare inkt, aangebracht op de schaal in letters, niet kleiner dan 2 mm. hoog. Bovendien is bij dé permanente com missie, ingesteld volgens de Merkenwet een verzoek ingekomen, om een onder zoek in te stellen naar de wenschelijkheid, om ook tomaten onder de bepalingen dier wet te doen vallen. UITVOER VAN FIJNE ZADEN. Het Centraal Bureau voor de Statistiek deelt in de „St.-Ct." mede, dat in de maand December aan fijne zaden werd uitge voerd: Maanzaad (papaverzaad): 513.5/6 kg; kfwijzaad: S48.455 kg; kanariezaad: 2ü8.4bo kg; bruin mosterdzaad: 76.488 kg- gele mosterdzaad: 838.401 kg. Een doode. Zaterdagmiddag omstreeks 1 uur was in café Van E. te Geleens-Rijksweg de zoon in de keuken bezig met het snijden van een vogelkooi, toen hij zijn moeder om hulp hoorde roepen. Hij snelde naar boven en zag. dat zijn zuster Elisabeth haar moeder met een bijl bedreigde. De jongen werd hierop zoo driftig, dat hij met het mes, dat hij nog in de hand had, naar het meisje stak en het in den rug trof. Zij zakte ineen en was spoedig daarop over leden. De jongen, J. van E., werd niet lang daarna door de politie aangehouden en bevond zich Zaterdagavond nog in arrest. Zijn verklaring hierboven afgedrukt, klopt met die van de moeder, terwijl ook de bijl werd aangetroffen op de slaapka mer, en in beslag genomen. Het meisje stond reeds geruimen tijd op minder goe den voet met de overige gezinsleden. DE RAMMELENDE FORD. Te Delft heeft zich bij de politie gemeld zekere J. v. d. K., die Donderdagnacht met den auto van zijn patroon, v. O. te Wees- perkarspel, er vandoor was gegaan. Do auto, een aftandsche Ford, rammelde zoo, dat hij niet verder durfde rijden. Vrijdag is hij met de Ford naar zijn woonplaats teruggebracht. VERGIFTIGING. Bloembollen lnplaats van uien ln het eten. Vrijdag werd het gezin van den heer L. te Doetinchem ongesteld na het eten van hutspot. Er deden zich heftige brakings- verschijnselen voor, die op vergiftiging wezen. Het onderzoek wees uit, dat de vrouw des huizes zich had vergist en in plaats van uien bloembollen tusschcn het eten had gesneden. Allen zijn hersteld. DE ZAAK C. A. BRENNINKMEYER CONTRA D. VAN HASSELT CO. Wellicht herinneren' onze lezers zich d'e uiterst onvérkwitokeHjtoe geschiedenis vtus- achen de beide Amsterdamsche firma's bovengenoemd, een concurrentiestrijd, welke eindigde in een civiele procedure voor dé Amsterdamsche rechtbank. De fei ten kwamen op het volgende neer: De firma Brenmintomeijer, die een manufacturenzaak1 heeft op'den Nieuwendijk tegenover de firma Van Hasselt* deed door vrouwen, welke zit daan-oor betaalde, goederen koo- pen bij Van Hasselt, welke deze firma uit stalde; in opdracht van de firma Brennink- meijer -verwekten dtie vrouwen wanorde, waardoor het publiek verhindérd1 werd bij Van Hasselt te gaan koopén. De Amsterdamsche rechtbank) heeft op 2 Januari 1926 reeds uitspraak in déze zaak gedaan, waarbij rit in dte handeling van dé firma Brenhintomeijer het door. vrouwen doen köopen van goederen, dOor die firma Van Hasselt geëtaleerd geen onrecht matige d'aad zag. Wel' vond de rechtbank de andere handeling het doen verwekken van een opstootje onrechtmatig enl meen de, d'at de firrfia Br. gehouden was hiervoor schadevergoeding te geven. Daar genoemde firma de handelingen ontkende, besliste dé rechtbank,, dat dte firma Van Hasselt gehou den was ze door getuigen te bewijzen, inge volge haar aanbod'. Naar aanleiding hiervan is door een per soon een verklaring afgelegd, waarvoor deze is vervolgd' en wegens meineed' tot acht maanden gevangenisstraf werd' veroordeeld'. Hierop overwoog de rechtbank, dat Van Hasselt er niet in geslaagd was het bewijs te leveren van de verwekte wanorde; wel hebben er relletjes rolaats g had.', doch; v. H. heeft die geheel ean zichzelv© te danken, door nJ. haar goedterenJ te prijzen voor de helft der inkoopfwaarde. Het publiek' ver drong zich dén voor dien wintoel, en, als het s Maandags die goedteren wijdte koopen, moest het vernemen', dat déze niet te koop waren- Als het publiek er op bleef staan de geprijisdé goedteren te ontvangen., werden dl© dteor die firma door een stempel onbruik baar gemaakt. Op déze gronden werd de vordering tot schadevergoeding ((rroot 25.000) ontzegd en eischeres (Van' Has- se.t) veroordeeld' in de ikosten van het ge ding, Zij teekenidé hiervan hooger beroep 8M, en thans is opnieuw uitspraak gedaan. Het vonnis werd vernietigd:, en dte firma Van- Hasselt werd1 niet ontvankelijk ver klaard' in haar eerste hoofdlgrief, maar wel in do tweede, terwijl firennin'kme'ijer ver oordeeld werd tot schadevergoeding van 5000 wegens onrechtmatige dlaad. De rechtbank, overwoog daarbij, dat niet hestré- dénI is, dat de relletje» plaats hadden), doeh neemt niet aan, dat rij ook zonder het op-

Heldersche Courant | 1929 | | pagina 6